הבלוג שלנו

מה הופך תוכן טוב לתוכן ויראלי?

admin
11 במאי 2014
זמן קריאה: 7 דקות

יצירה והפצה של תוכן ויראלי היא אחת הטכניקות המומלצות לשיווק באינטרנט. תוכן ויראלי שמקבל המון שיתופים ולייקים ברשתות חברתיות יכול להקפיץ את נוכחות המותג ברשת ולהגדיל משמעותית את התנועה הנכנסת לאתר. אבל איך אפשר לגרום לתוכן להיות ויראלי?

בבלוג OkDork פורסמו תוצאות מחקר שנעשה בחברת BuzzSumo. הם ניתחו יותר מ-100 מיליון מאמרי אינטרנט בניסיון להבין מה הופך תוכן לויראלי, וחזרו עם תשובות לשאלות הבאות:

 • איזה רגשות מעוררים מאמרים פופולריים?
 • איזה סוג פוסטים מקבלים יותר שיתופים? (רשימות, אינפוגרפיקות, וידאו וכו')
 • מהו אורך התוכן האידיאלי לשיתוף? (האם משתמשים נוטים לשתף תוכן ארוך או קצר?)
 • מה החשיבות של רכיב האמון בשיתוף מאמר?
 • איזו השפעה יש למספר התמונות במאמר?
 • איזו השפעה יש לסמכות של מי שמשתף את המאמר?
 • איך לגרום למשתמשים להמשיך ולשתף מאמר ימים ואף שבועות אחרי פרסומו?
 • מה הם ימי השבוע האידיאליים לפרסום תוכן בעל פוטנציאל ויראלי?

הנחת היסוד היא שעל התוכן להיות מרתק במיוחד כדי שיזכה לשיתופים רבים, אבל גם תוכן כתוב היטב, מעניין ומועיל יכול להגדיל את התפוצה שלו.

10 הסודות לתוכן ויראלי

1. תוכן ארוך עולה על תוכן קצר במספר השיתופים החברתיים

על אף הגידול בצריכת תוכן במכשירים ניידים, המחקר הראה שככל שהתוכן ארוך יותר כך מספר השיתופים שלו גבוה יותר. מספר השיתופים הממוצע הגבוה ביותר הוא למאמרים באורך של 3,000–10,000 מילים. יחד עם זאת, כמות התוכן הקצר הנכתב היא גדולה הרבה יותר: יש פי 16 מאמרים באורך של עד 1,000 מילים לעומת מאמרי באורך של 1,000–2,000 מילים.

המשמעות היא שיש ביקוש גבוה והיצע נמוך למאמרי תוכן ארוכים ומעמיקים, ולכן זו נישה מומלצת לאנשי שיווק באינטרנט. אמנם גם תמונות של חתולים וממים מצחיקים מקבלים שיתופים רבים, אבל נראה שהרשת רוויה בתכנים מהסוג הזה. התחרות על מאמרים ארוכים היא נמוכה יותר, ולכן קל יותר לבלוט.

בשורה התחתונה: לא פחות מ-2,000 מילה לפוסט יביאו לכם את השיתוף הנחשק.

2. תמונה אחת לפחות מגבירה את השיתופים בפייסבוק

המחקר מדד את מידת המעורבות בפייסבוק של מאמרים בלי תמונות או עם תמונה אחת לפחות. התוצאות הראו שמספר האנשים ששיתפו מאמרים הכוללים תמונה כפול כמעט ממספר השיתופים של מאמרים בלי תמונה.

בנוסף, נבדקה ההשפעה של מטא-תגיות חברתיות, בעיקר התגית המצביעה על התמונה שתוצג בתצוגה מקדימה בפייסבוק (התגית <meta property=”og:image” content=”http://website.com/image.jpg” />הממוקמת אחרי החלק <head> בדף האינטרנט). כאן נמצא שמספר השיתופים והלייקים שקיבלו מאמרים שהטמיעו את תגית התצוגה המקדימה היה גבוה פי שלושה בהשוואה לממאמרים שלא השתמשו בתגית.

בשורה התחתונה: מומלץ להוסיף תמונות ולהטמיע את התגית בכל פוסט ולבחור מראשאת התמונה שתגרום לאנשים לשתף את התוכן.

3. תמונות מגבירות את השיתופים בטוויטר

כצפוי, מה שנכתב בסעיף הקודם על פייסבוק תקף גם לגבי טוויטר. ציוצים שכללו את תגית האימג' של טוויטר (Photo Card) הצליחו הרבה יותר מציוצים שלא השתמשו בתגית.

בשורה התחתונה: תמונות בפוסטים משפרות את המעורבות גם בטוויטר.

4. מאמרים משעשעים, מעוררי כבוד או מחמיאים לצד הנרקיסיסטי של הקוראים הם הפופולריים ביותר

עשרת-אלפים המאמרים הפופולריים ביותר באינטרנט נבדקו ומופו לפי הרגשות שהם מעוררים: שמחה, עצב, כעס, צחוק וכו'. הגרף הזה מציג את פילוח הרגשות של מאמרים ויראליים:

קרדיט: OkDork

הרגשות המובילים הם יראת כבוד (25%), צחוק (17%) ושעשוע (15%), אף על פי שההבחנה בין צחוק לשעשוע היא אינדיבידואלית ואינה מובהקת. באופן הפוך, הרגשות הפחות פופולריים הם עצבות וכעס (7% כל אחד).

המניעים לשתף מאמרים ברשת תוארו במחקר של הניו יורק טיימס מלפני כמה שנים:

 • להעביר למשתמשים אחרים תוכן בידורי ובעל ערך;
 • להגדיר את עצמם באמצעות התוכן;
 • ליצור חברויות ולטפח אותן;
 • הגשמה עצמית ומעורבות;
 • להשמיע קול בנושאים חשובים.

את הפופולריות של תכנים מצחיקים ומעוררי כבוד אפשר לראות בשלושת המניעים הראשונים. שיתוף תוכן משעשע נותן ערך לקוראים, מראה על טעם טוב, יוצר שיחה עם החברים ומזמין אותם להגיב.

בנוסף, אנשים משתפים מסיבות אגואיסטיות. הוכחה לכך היא השיעור הגבוה של שאלוני אישיות בתכנים הפופולריים ביותר. שיתוף בתוצאות השאלונים מזין את האגו ומחזק את התדמית הציבורית שלנו. באמצעות השאלונים אפשר לספר לאחרים מי אנחנו ומה אנחנו אוהבים. באופן דומה, שיתוף מאמר דעה מנומק על נושא אקטואלי כלשהו מאפשר ליידע את החברים על עמדתנו בנושא.

בשורה התחתונה: לשעשע ולא לשעמם, ליצור שאלוני אישיות ולהיות דעתניים – דעות שנויות במחלוקת יכולות לעורר התנגדות אצל חלק מהקוראים, אבל יש סיכוי גדול שמי שתומך ישתף את התוכן.

5. מאמרי רשימות ואינפוגרפיקות הם התכנים הוויראליים ביותר

כדי ללמוד על סוגי התוכן הפופולריים ביותר, סווגו המאמרים לשישה סוגים:
–    רשימות
–    אינפוגרפיקות
–    מאמרי "How to" (למשל: איך להכין סושי)
–    מאמרים שעונים על השאלה "מה" (למשל: מה נשים מחפשות בגבר)
–    מאמרים שעונים על השאלה "למה" (למשל: למה חתולים מגרגרים)
–    סרטוני וידאו

קרדיט: OkDork

לא במפתיע, למאמרי רשימות ולאינפוגרפיקות סיכויים גבוהים יותר להיהפך ויראליים. כן במפתיע, סרטוני וידאו ותכנים מסוג "איך לעשות…" מקבלים את מיעוט השיתופים.

יכולים להיות כמה הסברים לכך: רשימות נותנות למשתמשים מושג מדויק למדי לגבי תוכן המאמר (כמו למשל: עשרת ה… הכי טובים ב…), והן גם מתאימות לרפרוף, קלות ומהירות לקריאה.

כנ"ל לגבי אינפוגרפיקות המאפשרות לעכל כמות גדולה של מידע בדרך מושכת ויזואלית. כשהתוכן עשיר בדימויים ובטבלאות הקוראים אינם מאוימים מאורך הטקסט.

בשורה התחתונה: תוכן ארוך צריך להיות נוח לסריקה ולא בלוק של טקסט. לכתוב רשימה זאת דרך פשוטה לארגן את הטקסט, אבל אם לא כותבים רשימה כדאי לחלק את הטקסט לפסקאות נוחות לקריאה ולהשתמש בכותרות משנה וברשימות עם תבליטים (Bullets).

6. רשימות של 10 פריטים הן הויראליות ביותר

רשימות הכוללות 10 פריטים קיבלו את מספר השיתופים הגבוה ביותר בממוצע, פי ארבעה מהמקום השני: רשימות של 23 פריטים (ובמקומות השלישי והרביעי: רשימות של 16 ו-24 פריטים).

בשורה התחתונה: כשכותבים רשימה, נסו לעגל את מספר הפריטים ל-10 (לא במקרה הפוסט הזה נקרא 10 הסודות שהופכים תוכן טוב לתוכן ויראלי).

צילום מסך: Buzzfeed.com

7. תוכן שנראה אמין מקבל יותר שיתופים

כדי ללמוד אם מידת האמון בכותב משפיעה על כמות השיתופים במאמר, הושווה סך השיתופים החברתיים של מאמרים בלי קרדיט או אזכור של הכותב ובין מאמרים עם שם הכותב או הביוגרפיה שלו. מהבדיקה נמצא שהאמון משפיע על כמות השיתופים בטוויטר, לינקדאין ובגוגל פלוס, אבל כמעט ואינו משפיע על שיתופים בפייסבוק.

מהממצא הזה אפשר ללמוד שיש הבדל בין סוג התוכן שמשתפים בכל רשת חברתית. בפייסבוק נוהגים לשתף תוכן משעשע ומצחיק עם חברים קרובים. לעומת זאת, ברשתות החברתיות האחרות, העוקבים הם לרוב מהעולם המקצועי והעסקי, ולכן אנשים יעדיפו לשתף תוכן ממקור אמין כדי לבסס את סמכותם.

בשורה התחתונה: חשוב להוסיף את שם הכותב בתחילת הפוסט ופסקת ביוגרפיה קצרה בסופו, כדי לשוות אמינות לתוכן.

8. למעמדו של מי שמשתף בתוכן יש השפעה על הוויראליות שלו

לא כל השיתופים נוצרו שווים; אם דמות בכירה ומשפיעה שיתפה בתוכן הוא יגיע ליותר שיתופים ולייקים מאשר אם אדם אקראי ישתף בו. כדי לנסות למדוד את ההשפעה שיש למעמד המשתפים על מספר השיתופים ולחזות אותה, הושוו מספר השיתופים החברתיים של מאמרים עם ובלי שיתופים מדמויות משפיעות. לשם כך, דמות משפיעה הוגדרה כמשתמש שהציוצים שלו זוכים לשני ציוצים חוזרים (retweet, שיתוף בטוויטר) בממוצע.

הבדיקה הראתה ששיתוף מאדם משפיע אחד מגדילה את מספר השיתופים החברתיים ב-31.8%. שיתוף משלושה משפיעים מכפילה את מספר השיתופים החברתיים וכך הלאה.

איך לגרום לדמויות משפיעות לשתף את התוכן?

אחת הדרכים היא להפוך את סדר העבודה: במקום להתחיל מלכתוב את התוכן, למצוא פריט תוכן דומה ולראות אילו דמויות משפיעות שיתפו אותו, ואז ליזום קשרים וירטואליים עם אותם משפיעים לפני כתיבת הפוסט והפצתו. אפשר להגיע אליהם בכל מיני דרכים: לראיין אותם עבור המאמר, להתייעץ אתם או לבקש פידבק, לקשר לתוכן שלהם בנושא וכדומה. אנשים נוטים לשתף תוכן שהם מעורבים בו, ויש סיכוי גדול שאם הם מוזכרים במאמר הם ישתפו אותו עם עוקביהם.

בשורה התחתונה: ליצור קשר עם דמויות משפיעות ולשלב אותו בתוכן כדי להגדיל את התפוצה.

9. לחזור ולקדם תוכן ישן בקביעות

שיתופים נעשים לרוב בשלושת הימים הראשונים לפרסום הפוסט, ואחריהם השיתופים הולכים ודועכים:
אחרי 3 ימים – ירידה של כ-96% אחוזים בכל הרשתות החברתיות
אחרי 4 ימים – ירידה של בין 96.7% (גוגל פלוס ופינטרסט) ל-98.9% (פייסבוק)
אחרי שבוע – בין 82% (לינקדאין) ל-92.1% (טוויטר)
שיעורי הירידה הם צפויים ומובנים. לכן, הוחלט דווקא לנתח את יוצאי הדופן: מאמרים שקיבלו יותר שיתופים שבוע ויותר מיום פרסומם. מהדוגמאות שנבדקו נמצא שהמאמרים שותפו בשנית בין שבוע לעשרה ימים מהפעם הראשונה ששותפו. האסטרטגיה הזאת חיונית בעיקר לתכנים שעלו בעיתוי חלש מבחינת השימוש במדיה חברתית (כמו חגים וסופי שבוע), וקידום חוזר יכול להבטיח שהתכנים יקבלו את מלוא החשיפה.

תנאי מקדים לקידום חוזר של מאמרים הוא שהנושא שלהם הוא על-זמני. אבל גם תכנים על-זמניים אפשר לחזור ולקדם בסמוך לאירועים אקטואליים.

בשורה התחתונה: לתת הזדמנות שנייה לתוכן לפחות שבוע מיום פרסומו. בנוסף, אפשר להשתמש בתוכן ישן ולמחזר אותו לקראת חגים או אירועים רלוונטיים אחרים.

10. תחילת השבוע הוא הזמן המושלם לשיתוף תוכן

היום בשבוע שבו מפורסם התוכן משפיע רבות על כמות השיתופים שהוא מקבל. הבדיקה הראתה שהימים הטובים ביותר לפרסום תוכן הם שני ושלישי, תלוי ברשת החברתית, והימים החלשים ביותר הם בסוף השבוע (שבת וראשון). יש להוסיף הסתייגות לגבי ישראל מאחר שסוף השבוע כאן הוא שישי-שבת, ההשערה שלנו היא שהימים החזקים הם דווקא ראשון ושני.

קרדיט: OkDork

בשורה התחתונה: לפרסם תוכן בתחילת שבוע העבודה (ראשון ושני בארץ, שני ושליש בארצות הברית).

סיכום

לסיכום, כמה נקודות שיש לקחת בחשבון כשמפרסמים תוכן בעל פוטנציאל ויראלי:
1. נסו לעורר רגשות כמו כבוד, צחוק ובידור.
2. פנו לצד הנרקיסיסטי של הקוראים (למשל, באמצעות שאלונים בסגנון באזפיד).
3. כתבו תוכן ארוך – התחרות נמוכה והביקוש גבוה.
4. השקיעו במאמרי רשימות ואינפוגרפיקות כדי לקבל יותר שיתופים.
5. הוסיפו את שם הכותב ושורת ביוגרפיה כדי לעורר אמון, ואל תשכחו לוגו ועיצוב מקצועיים.
6. שלבו בטקסט אמצעים ויזואליים (תמונות, טבלאות).
7. הטמיעו תגיות מטא חברתיות כמו תג התצוגה המקדימה של פייסבוק.
8. צרו קשר עם דמויות משפיעות בטרם כתיבת התוכן.
9. הפיצו את התוכן שבוע לאחר העלאתו.
10. פרסמו תוכן חדש בתחילת שבוע העבודה.

רוצים שהתוכן שלכם יהפוך מטוב לויראלי? צרו עמנו קשר.

חברת נקודה מספקת שירותי שיווק ייחודיים ויצירתיים באינטרנט: שיווק במנועי חיפוש (אורגני ובתשלום), נוכחות באינטרנט, רשתות חברתיות, ניתוח מידע, ניהול מוניטין ושיווק מוכוון ביצועים.

לחברת נקודה הסמכת Google Adwords & Google Analytics והיא שותפה מוסמכת מטעם גוגל (Google Partners).

2018© נקודה שיווק באינטרנט