חג הפסח המתקרב מספק הזדמנות מצוינת לנקות את האתר, לנגב את האבק מתוכן שהתיישן ולאפסן כמה מהרגלי ה-SEO הקלוקלים בבוידעם. אז לקראת פסח, 7 פעולות מומלצות לניקיון ולרענון של האתר ולשיפור הנוכחות שלו ברשת.

ניקיון פסח באתר (On-site):

5 דברים שאפשר לעשות באתר כדי לצחצח אותו ולשפר את הנראות שלו בתוצאות החיפוש:

1. התאמה למובייל: התאמת האתר לגלישה מטלפונים ניידים הולכת להיות גורם חשוב באלגוריתם הדירוג של גוגל החל מה-21 באפריל, ואם התגית "ידידותי לנייד" עדיין אינה מופיעה לצד האתר בתוצאות החיפוש של גוגל, אתם עלולים לחוות ירידה משמעותית בתנועה האורגנית. לכן, עכשיו הזמן לבדוק את התאמת האתר לגלישה מסמארטפונים ומטאבלטים, לתקן טעויות נפוצות כמו טעינה אטית, הפניות שגויות ועיצוב שמותאם למסך מחשב, ולספק לגולשים חוויית גלישה אופטימלית בהתאם להמלצות.

נקודה התאמה למובייל

2. שיפור מהירות האתר: גם למהירות הטעינה של דפי האתר יש השפעה על המיקומים ועל חוויית המשתמש. כלי הבדיקה של גוגל (developers.google.com/speed/pagespeed/insights/) מנתח את מהירות דף האתר, מדרג אותה בסולם של בין 1 ל-100 ומציע הצעות לשיפור המהירות. ציון גבוה מ-70 מצביע על מהירות אתר סבירה, אבל אפשר לשאוף לציון של יותר מ-90.

site speed

3. התאמה לקידום לוקאלי: עדכון היונה (Pigeon) מתחיל לחלחל לישראל, ותוצאות החיפוש של שאילתות בעלות אופי מקומי (מבעלי מקצוע ועד חנויות, מסעדות ומקומות בילוי) מושפעות יותר ויותר ממיקום המחפש, גם כשהחיפוש נעשה ממחשב. לכן, אם יש לכם אתר לעסק מקומי, זה הזמן להתאים את תוכן האתר לחיפוש מקומי ולוודא שקהל היעד יגיע אליו.

מחפשים פתרונות חכמים לשיווק באינטרנט? צרו קשר

local search

4. תיקון קישורים שבורים: האם המבקרים באתר מגיעים לדפי שגיאה במקום לדפים שחיפשו? היכנסו לגוגל וובמסטר טולס ותבדקו אילו דפי 404 מופיעים, החליפו אותם בדפים חדשים או הפנו אותם לדפים חלופיים באמצעות הפקודה redirect 301.

404-pages WMT

5. רענון התוכן והתגיות: בהזדמנות זו תבדקו גם את התוכן בדפי הנחיתה העיקריים: האם הוא עדיין רלוונטי ועדכני או שהתיישן? האם הכותרות והתיאורים המופיעים בתוצאות החיפוש מושכים מבקרים או שאפשר לשפר אותם ולהעלות את שיעור ההקלקה? האם אפשר לשפר את מיקומי האתר באמצעות שינויים קטנים כמו עדכון הכותרות, הוספת תמונות ותגיות אלט?

 

ניקיון פסח מחוץ לאתר (off-site):

6. פעילות במדיה חברתית: מידת ההשפעה של הפעילות באתרים החברתיים על תוצאות החיפוש בגוגל שנויה במחלוקת, אבל מוסכם על הרוב שהצלחה במדיה חברתית משפרת את פעילות הקידום האורגני בגוגל. פעילות ברשתות חברתיות כמו פייסבוק, טוויטר, פינטרסט ואחרות עוזרת לגוגל לגלות תוכן ולאנדקס אותו, ובנוסף, הפצת התוכן ברשתות החברתיות מביאה לשיתופים ולקישורים טבעיים וכך מגדילה את התנועה לאתר, ולפעולות אלה יש השפעה על מיקומי האתר בתוצאות החיפוש. לכן, זה הזמן לחזק את הקשר עם קהל העוקבים, בין באמצעות הפצת תוכן שמזמין שיתוף ומעורבות, ובין באמצעות פרסום וקידום פוסטים ממומנים.

7. ניטור מוניטין ברשת: חפשו את המותג או את העסק בגוגל ותבדקו את התוצאות. אם מופיעות ביקורות שליליות שלא ידעתם על קיומן, כדאי לשקול להגיב להן, ובמקביל להתאים את אסטרטגיית שירות הלקוחות כדי לייצר ביקורות חיוביות בתדירות גבוהה יותר. אם האתר הוא של עסק מקומי, ודאו שהנתונים המופיעים באתרי חיצוניים (כתובת, טלפון, שעות פתיחה וכדומה) הם מדויקים ומעודכנים.

לסיכום, ניקיון האתר לפסח יכול להיות מורכב מפעולות פשוטות כמו עדכון הכותרות והקטנת התמונות או לדרוש עבודת פיתוח מסיבית. כך או כך, השינוי יכול לשפר את מיקומי האתר, להגדיל את התנועה ואת המכירות ולקרב אתכם ליעדי השיווק באינטרנט.

צריכים עזרה בניקוי האתר לפסח? צרו אתנו קשר ונשמח לעזור לכם.

 

 

 

פייסבוק חשפה בטעות מידע על אפליקציה חדשה שהיא בודקת בימים אלה שנקראת "פון".
האתר Android Police חשף שהרשת החברתית עושה ניסוי של אפליקציית חייגן דומה לאפליקציית החייגן של אנדרואיד (Native Dialer), שלא רק תציג מידע על האדם שמתקשר, אלא גם תחסום שיחות ממספרים "שבדרך כלל חסומים". בתאוריה, האפליקציה תמנע מנציגי טלמרקטינג ושירותי הונאה שונים מלהגיע אליכם.
לאחר שפורסמו ברחבי הרשת צילומי מסך של עדכון זמין שהיה אמור להיראות אך ורק למשתמשי הרשת הפנימית של פייסבוק, אישר דובר פייסבוק שהחברה אכן בוחנת את השירות.

מסתבר שפייסבוק עדיין מנסה להחליף את אפליקציית החייגן של אנדרואיד, והחדשות האלה לא צריכות להפתיע את מי שכבר יודע שלענקית הרשתות החברתיות יש רצון עז להיות מרכז התקשורת שלנו עם העולם מסביב. הרצון העז כולל את כל האלמנטים של התכתבות (אפליקציית מסנג'ר ו-וואטסאפ), וגם כמובן – שימוש בקול שלנו.

למה פייסבוק רוצה לתת למשתמשים שלה אפליקציית חייגן?
פייסבוק איפשרה למשתמשים לבצע שיחות וידיאו דרך שולחן העבודה מאז 2011, ושיחות קוליות דרך המסנג'ר מאז 2013. אבל שני השירותים האלו דרשו בקיומו של השירות גם בצד השני, צד הנמען שמקבל את השיחה. ולא רק זה, השיחה חייבת להתבצע דרך רשת נתוני הספק הסלולרי או WiFi. אחת הדרכים להפוך למרכז התקשורת של אנשים ברחבי העולם, היא לגרום לצרכנים להיגמל מהתלות בשירות שיחות של ספקים. כידוע, כבר נגמלנו מהתלות בשירות ההודעות בעזרת וואטסאפ.

לא ברור אם או מתי אפליקציית החייגן הזו תראה אור יום – ניסויים שכאלה קורים כל הזמן. במידה וכן תושק, "פון" יכולה להיות אחת מהאפליקציות הבודדות של פייסבוק שאתם באמת תרצו להשתמש בהן.

עיבוד: חלי קיקוס, מנהלת תוכן וקידום בנקודה.

בתעשיית קידום האתרים מתכוננים לעדכון האלגוריתם של גוגל המתוכנן ל-21 באפריל 2015, שבו התאמת האתר לגלישה במובייל תשפיע על מיקומיו בתוצאות החיפוש. בתשובה לשאלות שהועלו באתר SEO Round Table הסבירו גוגל שאם כלי הבדיקה של גוגל (google.com/webmasters/tools/mobile-friendly) מציג ציון גבוה בהתאמת האתר לנייד, האתר ישרוד את העדכון, גם אם מופיעות שגיאות בדו"חות השימושיות לנייד של גוגל. בנוסף אישרו גוגל שאתרים שקיבלו את התווית "ידידותי לנייד" בתוצאות החיפוש במכשירים ניידים יתוגמלו במיקומים.

rp_mobile-friendly-1024x409.png

איך להתכונן לעדכון ההתאמה לנייד של גוגל?

אם אתם חוששים לאבד מיקומים ותנועה ב-21.4.15, גוגל ממליצים לבדוק את הבדיקות הבאות:

– לחפש את האתר בגוגל מהטלפון הנייד: אם התווית "ידידותי לנייד" מופיעה לצד האתר בתוצאות החיפוש, המשמעות היא שגוגל מזהה שהאתר ידידותי לגלישה בנייד, והשיקול הזה יילקח בחשבון בדירוג האתר בתוצאות החיפוש.
אם התווית אינה מופיעה, המשמעות היא שגוגל אינו מזהה שהאתר ידידותי לנייד, או שהאתר אינו ידידותי לנייד.
יש לציין שהתאמת האתר לנייד נמדדת בכל דף אתר בנפרד.

התאמת אתר למובייל - עדכון גוגל

– בעקרון, דו"ח השימושיות לנייד וכלי הבדיקה אמורים להציג תוצאות זהות, אבל מכיוון שלדו"ח השימושיות של גוגל וובמסטר טולס לוקח זמן להתעדכן, ייתכן ששינויים באתר לא יופיעו מייד בוובמסטר טולס. לכן, מומלץ לבדוק את התאמת האתר בכלי הבדיקה ולעקוב אחר שינויים בדו"ח.

האפליקציה הישראלית Meerkat, המאפשרת להזרים סרטוני וידאו בזמן אמת ישירות לעוקבי הטוויטר, הייתה המדוברת ביותר בפסטיבל SXSW שנערך באוסטין, טקסס בשבוע האחרון. האפליקציה עלתה לאוויר רק לפני שלושה שבועות וכבר הספיקה לצבור יותר מ-300 אלף משתמשים, בהם מפורסמים כמו סנופ דוג וג'ימי פאלון. לפי מנכ"ל החברה, בן רובין, כ-20% ממשתמשי האפליקציה צופים בסרטוני וידאו במשך שעתיים ביום בממוצע.

האפליקציה Meerkat

Meerkat (החיה החמודה סורקיטה) מאפשרת למשתמשים לצלם וידאו ולהפיץ אותו בשידור ישיר לכל העוקבים בטוויטר בלחיצה אחת. משתמשים רשומים ב-Meerkat יכולים גם לקבל התרעות על סרטונים של חברים, להגיב ולתקשר זה עם זה באמצעות האפליקציה. כלי חיצוני שנקרא Katch מאפשר לשמור את הסרטון לצפייה מאוחרת באמצעות הוספת ההאשטאג #katch בכותרת או בתגובה. ההאשטאג יוצר אוטומטית סרטון יוטיוב ומפיץ את הקישור בטוויטר לכל העוקבים.

מה אפשר לעשות עם Meerkat?

האפליקציה Meerkat (או אפליקציות הזרמת וידאו בזמן אמת אחרות) יכולה לשמש כלי שיווק ומיתוג בכמה דרכים. אלה כמה האפשרויות שכבר נוסו ונבדקו:

 • - צילומי "מאחורי הקלעים" של תכניות טלוויזיה או סרטים – חברות תקשורת והפקה יכולות להשתמש באפליקציה כדי לחשוף בפני העוקבים את מאחורי הקלעים של צילומי התכנית.
 • - צילומי דירות למכירה – סוכני נדל"ן יכולים להשתמש באפליקציה כדי להציג בפני מתעניינים דירות המועמדות למכירה.
 • - מיתוג ופרסונליזציה של עסקים – מנהלים ועובדים יכולים לחשוף את הפנים הייצוגיות של העסק באמצעות סרטוני וידאו המציגים את הצד הקליל שלהם.
 • - דיווח מהפגנות – טוויטר משמשת זה זמן מעין אמצעי תקשורת עצמאי, שבאמצעותו אזרחים ועיתונאים מדווחים בלייב על הפגנות או אירועים דומים.
 • Meerkat לשיווק ומיתוג
 • צילום מסך: Mashable

קשר ישיר עם מעריצים או עוקבים – יותר מאלף משתמשים צפו בשידור חי של קבוצת הפוטבול מיאמי דולפינס, שבו הודיעו על הצטרפותו של שחקן חדש לקבוצה.

הופעות מאולתרות – מאומני סקייטבורד ועד קומיקאים כבר אלתרו הופעות חיות ותיעדו אותן באמצעות האפליקציה Meerkat.

מיתוג עסקים – מותגים גדולים כמו סאטרבאקס ורד בול כבר התחילו לגלות את הפוטנציאל של Meerkat ולהציג את הצד האישי והנגיש שלהם.

 

העתיד של האפליקציה Meerkat

חברת Air, שבבעלותה האפליקציה Meerkat, גייסה עוד 12 מיליון דולר בסבב ההשקעות השני, ולפי ההערכות, שוויה נע בין 40 ל-52 מיליון דולר. עם זאת, עתיד האפליקציה אינו ברור כרגע, ואתרים רבים צופים שהבועה הזאת תקרוס.

טוויטר לא שיתפה פעולה עם Meerkat וחסמה בפניה את הגישה לגרף החברתי, ובכך מנעה ממשתמשי Meerkat לעקוב אוטומטית אחרי הנעקבים שלהם בטוויטר. המגבלה הזאת משפיעה על האפשרות של Meerkat לגדול, מכיוון שככל שמספר המשתמשים הנעקבים נמוך יותר, כך התוכן שאפשר לצרוך באמצעות האפליקציה יהיה דל יותר. בנוסף נודע שטוויטר רכשו את Periscope, שירות הזרמת וידאו מתחרה, בעבור 100 מיליון דולר.

פייסבוק היא אמנם הרשת החברתית המתאימה ביותר להפצת וידאו לקבוצה גדולה של אנשי קשר, אבל היא אינה האפשרות המועדפת על מנכ"ל החברה. לטענתו, מכיוון שהתוכן שמופץ בפייסבוק מגיע רק ל-12% מהחברים ביממה הראשונה מהעלתו.

ניהול קמפיינים בפייסבוק הוא ערוץ שיווק מצוין עבור עסקים קטנים וגדולים כאחד. שיטת הפרסום בפייסבוק מאפשרת גם לחברות קטנות לנהל קמפיינים בפייסבוק ובעצם לכל מי שברשותו דף פייסבוק וכרטיס אשראי. באמצעות ניהול נכון של הקמפיינים בפייסבוק אפשר לחשוף את המותג או העסק לקהל יעד ממוקד ומפולח ולהגיע לעשרות אלפי משתמשים.

קראו עוד על אפשרויות הקידום הממומן בפייסבוק>>

ניהול קמפיינים בפייסבוק בהשוואה לניהול קמפיינים בגוגל

במבט ראשון ניהול קמפיינים בפייסבוק נראה דומה לקידום ממומן בגוגל. אצל שתי ענקיות האינטרנט אפשר לנהל קמפיינים ממוקדים ומכווני המרה בעלות נמוכה יחסית. אבל יש כמה הבדלים משמעותיים בין ניהול קמפיינים בפייסבוק בהשוואה לגוגל:

קמפיין פייסבוק

ניהול קמפיין בפייסבוק בהשוואה לגוגל

מיקוד – המיקוד בקמפיינים בפייסבוק הוא מפורט יותר ואפשר למקד את הקמפיינים לפי גיל, מיקום, תחומי עניין ונתונים ספציפיים נוספים, כך שהקמפיין יוצג רק לקהל יעד ממוקד. בגוגל לעומת זאת, המיקוד הוא רק לפי שאילתות חיפוש. המפרסמים מתאימים את הקמפיינים למילות מפתח, אבל אין להם ממש יכולת להגדיר את קהל היעד שייחשף למודעות.

תקציב – בדומה לפרסום בגוגל, גם בקמפיינים בפייסבוק יש כמה מודלים לתשלום:

מחיר לקליק (CPC)

מחיר לאלף חשיפות (CPM)

מחיר לפעולה (CPA)

מחיר אופטימלי לאלף חשיפות (OCPM) – מודל תשלום ייחודי לפייסבוק שלפיו המודעה תוצג רק למשתמשים שעשויים להשלים את ההמרה המוגדרת ביעדים. ב-OCPM הצעות המחיר נוצרות אוטומטית והן משתנות לפי מידת התחרות, וכך מוודאות שהמודעה תגיע לקהל היעד.

קמפיין בפייסבוק - ניהול תקציב

מיתוג – גם גוגל וגם פייסבוק מציעים אפשרויות מיתוג לעסקים. לקמפיינים בפייסבוק יש יתרון ביצירת בשיווק מפה לאוזן, שהוא כלי פרסום חשוב. חשיפה למותג דרך חברים מביאה להתעניינות גבוהה יותר בהשוואה לחשיפה באמצעות פרסום בלבד, ומגדילה את הסיכוי שהמתעניינים יהפכו ללקוחות.

לפני שמתחילים לנהל קמפיין פייסבוק, כדאי לענות על השאלות הבאות:

1. מהי המטרה של הקמפיין? כיצד כדאי לנהל את קמפיין הפייסבוק שלי?

לפני שיוצרים קמפיין בפייסבוק, כדאי לחשוב על המטרות (להגדיל את מאגר האוהדים של הדף, את החשיפה לאתר, את החשיפה של אירוע וכו'). הקמפיין בפייסבוק צריך לשרת את אותה מטרה.

ניהול קמפיין פייסבוק - מטרות

2. מה התקציב לקמפיין בפייסבוק?

בניהול קמפיין בפייסבוק ניתן לבחור בין מספר הצעות מחיר:

בפייסבוק כמה סוגי הצעות מחיר, וכל סוג מתאים למטרת הקמפיין. כדי לבחור את הצעת המחיר המתאימה ביותר, צריך לחשב איזו הצעת מחיר תוביל לתוצאות הרצויות במחיר הנמוך ביותר.

מחיר לפי אלף חשיפות (CPM) – לרוב משתמשים בהצעת מחיר זאת בקמפיינים בפייסבוק שבהם מדד הביצועים המרכזי הוא חשיפות, הנמדד לפי תפוצה X תדירות.

מחיר לפי הקלקה (CPC) – הצעת מחיר זאת מתאימה לקמפיינים שבהם מדד הביצועים המרכזי הוא פעולה מסוימת (למשל, הקלקה על פוסט, כניסה לאתר וכו').

מחיר אופטימלי לאלף חשיפות (oCPM) – מודלת תשלום המאפשר להציע הצעות מחיר לפי היעד הסופי של הקמפיין, ונהוג להשתמש בו כשרוצים להביא להמרות באתר, פעולות מעורבות ספציפיות או התקנה של אפליקציות.

3. מי קהל היעד של הקמפיין בפייסבוק?

אפשרויות המיקוד המתקדמות בפייסבוק נותנות לבעלי עסקים גישה לקהל יעד ספציפי, ומאפשר לפלח את המשתמשים לפי הסבירות שהם יהפכו ללקוחות. נוסף על אפשרויות מיקוד סטנדרטיות כמו גיל, מין ומיקום, אפשר למקד את קהל היעד לפי תחומי עניין (בפייסבוק רשומים כ-8 מיליון תחומי עניין שונים), והגדרות רחבות יותר כמו פעילויות, מצב משפחתי וכדומה.

ניהול קמפיין פייסבוק - מיקוד

4. איך לשפר את הקמפיינים בפייסבוק?     

אחרי שהקמפיין עלה לפייסבוק, כדאי לתזמן סקירות קבועות באמצעות כלי מנהל המודעות של פייסבוק. הכלי מציג נתונים על כל רכיבי הביצועים של הקמפיין, ומפרט את כל הפעולות שעשו משתמשים בעקבות העלאת הקמפיין: מספר הלייקים שנוספו לדף או לפוסט, מספר התגובות, השיתופים, התיוגים, הקלקה על קישורים או על לשוניות בדף הפייסבוק, צפייה בתמונות ובסרטונים, התקנת אפליקציה ושימוש בה, אישור השתתפות באירוע וכו'. בנוסף נמסרים נתונים דמוגרפיים על המשתמשים המעורבים. מהנתונים הסטטיסטיים האלה אפשר ללמוד אילו מודעות עוזרות להשיג את היעדים ואילו מודעות צריך לשפר.

ניהול קמפיינים בפייסבוק - מעקב ואופטימיזציה

לסיכום, ניהול קמפיינים בפייסבוק מצריך הגדרת יעדים ספציפיים, מיקוד מדויק לקהל יעד, מעקב סדיר אחרי הנתונים ושיפור הקמפיינים לפי הביצועים.

רוצים קמפיין פייסבוק מצליח? צרו אתנו קשר וננהל עבורכם את הקמפיינים בפייסבוק.

 

יש לך חשיפה נכבדה בפייסבוק, עשית אחלה עבודה בבניית קהלים ואפילו גרמת להם להיות מעורבים בתוכן שלך. כל כך מספק לראות את כל זה קורה, אז מה בכל זאת מציק לך?

המרות, כמובן.

טיפים לשיווק בפייסבוק - נקודה שיווק באינטרנט

מפרסמים ומשווקים מתחילים להבין ששיעור מעורבות גבוה וחשיפה רחבה לא מיתרגמים בהכרח להחזר ההשקעה (ROI) הרצוי, וחברות רבות כבר לא מפרסמות בפייסבוק בגלל שיעור מכירות והמרות נמוכים.
המטרה של העסק שלך, זו שמניעה את אסטרטגיית השיווק בפייסבוק, צריכה להיות שיפור המרות. אולם, קשה להגיע למטרה הזו עקב עלייה בציפיות הצרכן והתחרות העצומה על חשיפה בניוזפיד.
עם זאת, עדיין בורכת באפשרויות כמו מודעות וידאו. שימוש נכון במודעות כאלה יכול להוביל לעלייה משמעותית בהמרות.

מודעות וידאו צפויות לתפוס כ-15% מכלל השיווק הדיגיטלי עד שנת 2017, ובפייסבוק מודעים היטב לפוטנציאל הרווחי הטמון בבמתן האפשרות הזו למשווקים ברשת החברתית, ועל הדרך הם גם מתכננים לדחוק החוצה מתחרים כמו YouTube.

אז אילו פיצ'רים שילבו פייסבוק במודעות הווידאו?

 1. 1. ניגון אוטומטי – סרטוני הווידאו מופעלים באופן אוטומטי בניוזפיד, והצפיות נספרות לאחר כ-3 שניות (הסטנדרט בשוק). אנשים הצופים בסרטון יכולים להקליק על כפתור הווליום, וגם להפעיל את אופציית המסך המלא.
  הפיצ'ר הזה זמין למודעות וידאו פרימיום בלבד (וידאו שאורכו לפחות 15 שניות).
 1. 2. מודד צפיות – כל סרטוני הוידאו מראים את מספר הצפיות שקיבלו, וניתן להשתמש במידע הזה כדי לחשב את שיעור ההמרות ולאמוד את איכות התוכן.
 1. 3. גרף שימור קהל (Audience Retention Graph) – הגרף מוצג ב-Page Insights ומראה את רמת העניין שהגולש הראה לאורך חלקים שונים של הסרטון. עלייה משמעותית בצפיות בחלקים מסוימים תצביע על עניין מוגבר בקרב הצופים. מצד שני, ירידה משמעותית תצביע על החלק בסרטון שאנשים התעניינו בו פחות או שנטשו את הווידאו במהלכו.

איך להשתמש במודעות וידאו של פייסבוק כדי לשפר המרות

בעוד שמודעות וידאו לכשעצמן אינן מבטיחות עלייה בהמרות, שימוש בהן בדרכים הבאות עשוי להגדיל את הסיכוי לשפר את ה-ROI:

 1. 1. צור וידאו חינוכי ומעורר השראה
 2. אל תריץ מודעות וידאו סתם בשביל לעשות שימוש בכלי הזה. צור תוכן מעורר השראה ומעניין על מנת להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות של הקהל ולגרום להם לעשות פעולה.

וידאו שכזה מתקשר טוב יותר עם המותג או המוצר שלך מאשר וידאו מכירתי.
התסריט צריך להדגיש את היתרונות שבעשיית עסקים איתך ומדוע החברה שלך טובה יותר מהמתחרים. חשוב מאוד לעשות את זה בטוב טעם ולא להיות מכירתי מדי, גם לא לקראת סוף הסרטון (תן לכפתור הקריאה לפעולה לדאוג לעניין המכירות).

מחקרים מצאו שעניין תשומת הלב של הגולשים ברשת הוא עניין של "מצמץ ופיספס". כך שאנשים בדרך כלל יראו תוכן מסוים בפייסבוק למשך 6 שניות או פחות.
אם גולשים לא שמים לב התוכן שלך לא יכול להמיר, אז כל דבר שיגרום להם לצפות למשך זמן רב יותר יתרום לעלייה בהמרות. זה מה שווידאו חינוכי ומעורר השראה עושה.

רוצים לשפר את תוצאות השיווק שלכם בפייסבוק? צרו איתנו קשר

 1. 2. הכנס כפתור קריאה לפעולה
 2. מודעות וידאו יובילו ליותר המרות אם הן כוללות כפתור קריאה לפעולה (CTA). הכפתור אומר לאנשים מה לעשות, למשל "צפה בסרטונים נוספים ולמד עוד", או "היכנס לחנות שלנו וקנה את הפריטים". הכפתור גם יכול להוביל את הצופים לדף קופונים והנחות.

למפרסמים יש את האפשרות לשלוח את הצופים לעמוד נחיתה ייעודי על בסיס פעולות שיבצעו בוידאו (זה עובד טוב ל-E-commerce).
אל תנקוט בגישה מעורפלת ותקווה שתגרום לאנשים לבצע פעולות רצויות. זה לא יקרה אם תעמיס עליהם יותר מדי, אפילו אם הווידאו עצמו יצירתי ומקורי.
עשה רשימה של הדברים שתרצה להרוויח מהווידאו, ואז צמצם אותה למטרות החשובות ביותר. לאחר מכן, השתמש ברשימה כדי לבחור את הפעולה הרצויה שתרצה שהקהל שלך יבצע, והכנס אותה ככפתור קריאה לפעולה.

 1. 3. השתמש באופטימיזציית CPM (מחיר לאלף צפיות)
 2. אל תחבר מודעות CPC  לסרטונים חיצוניים כי הם לא יופעלו באופן אוטומטי. השתמש ב-oCPM כדי לשלם על מודעות הווידאו, וכך הווידאו שלך יכוון לאנשים שקיים סיכוי גבוה שיבצעו את הפעולה הרצויה שהגדרת ולא יסתפקו בלעשות לייק. זה יפחית את העלות לצפייה ויראה נתונים טובים יותר עבור המודעה.
  כך,  תשלם עבור צפייה ב-oCPM, ותאפשר לפייסבוק למצוא עבורך צופים במחיר המוגדר. בעוד שהמחיר יהיה גבוה יותר ממחיר PM  רגיל, מחיר עבור צפייה בודדת יהיה נמוך יותר בסופו של דבר.

 

טיפים לשיווק בפייסבוק - נקודה שיווק באינטרנט

 1. 4
  . בחר את הקהל הנכון
 2. מודעות וידאו סטנדרטיות בפייסבוק יכולות להתכוונן לקהל ספציפי, כמו למשל אנשים שצפו בתוכן שלך בעבר. אתה יכול, לדוגמה, להריץ סרטוני המשך עבור אנשים שהיו מעורבים בווידאו, ובכך לגרום להם לעבור ממצב של מודעות לעסק, לביצוע פעולה פרקטית.
  רוב אפשרויות הטירגוט נמצאות תחת Behavior Heading במודעות הווידאו.
  כמובן, יש גם את האופציה של שימוש בקהל מותאם אישית. אפשרות זו תציג את התוכן לקהל קיים, לאחר שתעלו את מספרי המשתמש או המיילים שלהם.
  טירגוט לקהל מותאם אישית יאפשר לך להגיע לקהל שכבר מכיר אותך, וכך יהיה קל יותר לעורר בהם את הרצון לבצע פעולה בעזרת הווידאו. הפיצ'ר הזה שימושי מאוד בהגעה ללקוחות רדומים ויכול לעודד מעורבות.
  כדי להגיע ללקוחות חדשים, אפשר לעשות Exclude לקהל המותאם אישית שקיים אצלך.
 1. 5. זכור לעשות טסטים
 2. נסה מודעות וידאו שונות כדי לקבוע מה ממיר הכי טוב. כדי לעשות אופטימיזציה לקמפיין, תבחן יותר משתי מודעות, כי אם סרטון אחד נותן ביצועים טובים יותר, זה לא אומר שהוא יהיה טוב יותר גם מהסרטון השלישי והרביעי.

תעשה מבחן A/B  לכל דבר: החל מתוכן הווידאו, לכותרות ועד כפתור הקריאה לפעולה, ותחליט מה עובד יותר טוב בשבילך. אתה גם יכול להשתמש בגרף שימור הקהל במקרה הזה, כדי למצוא את נקודות הנטישה וסיום הצפייה, ולאחר מכן עשה מבחן A/B ל-2–3 סרטונים כדי לבדוק איזה תוכן יכול לעורר את העניין מחדש.
לסיום, עשה מבחן A/B לקהל שהגדרת כדי למצוא את הצופים שעשויים לבצע המרה.

 

טיפים לשיווק בפייסבוק - נקודה שיווק באינטרנט

 

למודעות וידאו בפייסבוק סיכוי טוב יותר לקבל שיעור מעורבות גבוה בפייסבוק בגלל העניין החזותי. אם תעקוב אחר האסטרטגיות האלה, אתה יכול לסלול לך את הדרך לשיעור המרות גבוה יותר.

רוצים לשפר את תוצאות השיווק שלכם בפייסבוק? צרו איתנו קשר

מקור:  Tips To Increase Conversions Through Facebook Video Ads – adespresso.com
עיבוד: חלי קיקוס, מנהלת תוכן וקידום בנקודה.

הקידום בפייסבוק עבר (וממשיך לעבור) שינויים רבים בשנים האחרונות. מאז הוצגו כלי הקידום בתשלום, פייסבוק השתנתה מפלטפורמת שיווק לא פורמלית המקשרת בין מותגים ללקוחות לזירת פרסום מורכבת המציעה מגוון אפשרויות מיקוד ומתאימה לטווח רחב של תקציבים. במקביל החשיפה האורגנית של פוסטים בפייסבוק (כלומר פוסטים שלא קודמו בתשלום) נמצאת בירידה מתמדת, וקידום ממומן נעשה חלק כמעט חיוני באסטרטגיית השיווק בפייסבוק של מותגים ושל עסקים.

 

קידום אורגני בפייסבוק

למרות הירידה המתמדת בחשיפה האורגנית, לקידום האורגני בפייסבוק עדיין יש מקום והוא עדיין כלי אפקטיבי למותגים. באופן טבעי משתמשים נוטים להעדיף תוכן אורגני, שהגיעו אליו בעצמם ולא בתיווך של מפרסמים. במקרים אלו לרוב רמת המעורבות של המשתמשים  תהיה גבוהה יותר. כמו כן, ככל שהמעורבות של העוקבים בדפים היא גבוהה יותר, כך גדל הסיכוי שהפוסטים יופיעו בזרם העדכונים שלהם גם בלי לשלם על קידום ממומן.

הקידום האורגני בפייסבוק יכול לתרום לקידום המותג בכמה דרכים. קידום בפייסבוק יכול לתמוך בשירות הלקוחות ולענות ישירות ובמהירות לפניות של לקוחות ושל מתעניינים. הפעילות השוטפת בפייסבוק גם מאפשרת למותג להציג את הפן האישי שלו, לחשוף את בעליו ואת העובדים בו ואת תחומי העניין שלהם, להציג את המוצרים או את השירותים של החברה. באמצעות מעקב אחרי הקידום האורגני בפייסבוק אפשר ללמוד על האפקטיביות של הפעילות: אילו פוסטים מקבלים הכי הרבה תגובות ומעורבות; מתי הזמן הטוב ביותר להעלות פוסטים בדף הפייסבוק וכו'.

 

קידום ויראלי בפייסבוק

עוד יתרון של הקידום בפייסבוק – אורגני או ממומן – הוא האפשרות לקידום ויראלי. ככל שהמעורבות בדף הפייסבוק ובעדכונים היא גבוהה יותר, מספר השיתופים, הלייקים והתגובות רב יותר, כך המותג מגיע לקהל רחב יותר של החברים של האוהדים, ובהמשך גם לחברים של החברים. מכיוון שמשתמשים בפייסבוק מקבלים עדכונים על הפעילות של חבריהם ברשת החברתית, מותג בעל נוכחות עקבית וחיובית בפייסבוק יכול להגדיל את החשיפה של המותג בלי השקעה נוספת.

כיום פייסבוק משמש מעין מנוע חיפוש, ורבים משתמשים בו כדי לחפש מידע והמלצות. סקרים מראים שלמשתמשים יש סיכוי גדול יותר לתקשר עם מותג, להשתמש בשירותיו או לקנות את מוצריו, כשהחברים שלהם "אוהבים" את המותג, כותבים עליו ביקורות חיוביות ומשתפים את החברים בעדכונים שלו, וקידום ויראלי בפייסבוק יכול להגדיל את ההמרות ואת ההכנסות של העסק.

עד לא מזמן פייסבוק היו מציגים את שיעור החשיפה הוויראלית של הפוסטים (לצד החשיפה האורגנית והממומנת), אבל בזמן האחרון היא אוחדה עם החשיפה האורגנית. אבל באמצעות המעקב אחרי פעילות הקידום בפייסבוק אפשר ללמוד על הפוסטים בעלי שיעור המעורבות וההמרה הגבוהים ביותר ולשפר את הפעילות בהתאם.

 

קידום ממומן בפייסבוק

קידום בפייסבוק באמצעות Boost Post: פירוט על הכלי

לפייסבוק כמה כלים לקידום בתשלום. פוסטים ממומנים (Promoted Posts) הוא כלי הפרסום הבסיסי ביותר בפייסבוק, ואין בעל פרופיל או דף עסק בפייסבוק שלא נתקל בו. מדובר בכפתור Boost Post שמופיע בתחתית הפוסט, ומזמין את מנהלי הדפים להגדיל את התפוצה של הפוסט (סטטוס, קישור, אירוע, וידאו או תמונה) בתשלום. הפוסטים הממומנים מופיעים בניוזפיד של המשתמשים (בדסקטופ ובמובייל) והם מיועדים בעיקר כדי להגדיל את החשיפה של עדכונים, אירועים והצעות מיוחדות.

לפי פייסבוק רמת המעורבות בפוסטים ממומנים (לייקים, שיתופים ותגובות) היא גבוהה יותר בהשוואה לפרסומות שמופיעות בצד ימין, לצד זרם העדכונים. עם זאת, אפשרויות המיקוד בו הן מוגבלות בהשוואה לכלי הקידום המתקדמים בפייסבוק. ככלל עדיף לא להשתמש באפשרות זו ולהשתמש באפשרויות המתקדמות יותר באמצעות מנהל המודעות או הPower Editor.

 

קידום בפייסבוק באמצעות מנהל המודעות (Ads Manager): פירוט על הכלי

באמצעות מנהל המודעות אפשר, בין היתר, ליצור מודעת פרסום בפייסבוק עבור מטרת קידום ספציפית (מעורבות בדף, לייקים לדף, הקלקות לאתר, המרות לאתר וכו') ולמקד את המודעות לקהל יעד ספציפי לפי מיקום, גיל, מין, תחומי עניין, היסטוריית רכישות באינטרנט ועוד. אפשר ליצור מספר מודעות ולבחון את האפקטיביות של מודעות בעיצוב ובנוסח שונה, ולבחור היכן יופיעו המודעות בניוזפיד של המשתמש.

עוד כלי קידום אפקטיבי בפייסבוק הוא Custom Audiences, קהלים מותאמים אישית, המאפשר למפרסמים להעלות רשימה של לקוחות ושל פרטי הקשר שלהם, וליצור מודעות המכוונות ישירות אליהם ומותאמות אישית אליהם.

 

קידום בפייסבוק באמצעות Power Editor: פירוט על הכלי

אחד הכלים המתקדמים לקידום בפייסבוק הוא ה-Power Editor. הכלי מיועד בעיקר למי שמנהל כמה חשבונות פרסום ומעלה הרבה מודעות במקביל, והוא מציע כמה פיצ'רים ייחודיים נוסף על אלו שנמצאים במנהל המודעות (Ads Manager) בפייסבוק.

אחד הפיצ'רים החשובים ב-Power Editor הוא Unpublished Posts, המאפשר ליצור פוסטים "מוחשכים", שיופיעו רק בניוזפיד של אוהדי הדף כפרסומות ולא יוצגו בדף העסק עצמו. כך אפשר להפנות את המודעות רק לקבוצות מיקוד מסוימות (למשל רק לנשים, רק לתושבי הדרום וכדומה) ולקדם מבצעי מכירות מבלי למלא את דף הפייסבוק במידע פרסומי.

אלו רק כמה מאפשרויות הקידום בפייסבוק, ויש עוד הרבה דרכים להגדיל את החשיפה של המותג בפייסבוק, להגיע לקהל יעד ממוקד ולהגדיל את התנועה לאתר ואת ההמרות.

רוצים לקדם את המותג בפייסבוק? לחברת נקודה ניסיון רב בקידום אורגני וממומן בפייסבוק לפי צורכי הלקוח ואופי האתר. צרו אתנו קשר ונעזור לכם בניהול קמפיינים אורגניים או ממומנים בפייסבוק.

עדכון לפוסט שפורסם לראשונה בפברואר 2013.

גוגל הודיעו באופן רשמי שהתאמת האתר לגלישה ממכשירים ניידים (סמארטפונים וטאבלטים) תשפיע על מיקומי האתר בתוצאות החיפוש. השינוי יצא לפועל ב-21 באפריל, ובינתיים גוגל ממליצים לבעלי אתרים כלים ומדריכים לבדיקת ידידותיות האתר למובייל ולהתאמתו. בנוסף הודיעו גוגל שיציגו עוד תוכן מאפליקציות בתוצאות החיפוש וממליצים לבעלי אפליקציות (אנדרואיד בלבד בשלב זה) להתקין את App Indexing ולאפשר לגוגל לסרוק גם קישורים עמוקים באפליקציה.

nekuda-mobile search results

 

גוגל שואפים להציג את תוצאות החיפוש הרלוונטיות ביותר למשתמשים במובייל, הן באתרים ידידותיים למובייל והן באפליקציות. ככל שהגלישה דרך מכשירים ניידים נעשתה נפוצה יותר, כך האלגוריתם של גוגל הותאם יותר לדפוסי ההתנהגות של הגולשים. בעבר גוגל עדכנו את האלגוריתם כדי לוודא שהתצורה של האתרים והצפייה בהם מותאמת לטלפונים חכמים ולטאבלטים, סימנו אתרים ידידותיים לנייד בתוצאות החיפוש והתחילו לסרוק תוכן בתוך אפליקציות כדי לאפשר למשתמשים למצוא תוכן ידידותי לנייד יותר בקלות. בשבוע שעבר הודיעו גוגל על שני שינויים נוספים:

1. התאמת האתר לנייד תשפיע על המיקומים בגוגל

החל מה-21 באפריל מדד הידידותיות לנייד ישפיע על הדירוג בגוגל. השינוי ישפיע על חיפושים במובייל בכל השפות ותהיה לו השפעה גדולה על המיקומים בתוצאות החיפוש.

השאירו פרטים ונשמח לייעץ לכם לגבי התאמת האתר למוביילצרו קשר

איך להימנע מירידה בדירוגים בעקבות העדכון של גוגל?

גוגל ממליצים למנהלי אתרים לקרוא את המדריך לבניית אתר ידידותי למובייל ( Guide to Mobile-Friendly Sites), וכן להשתמש בכלי הבדיקה הבאים:

בדיקת התאמה למכשירים ניידים – המאפשר להזין כתובת אתר ולבדוק את התאמתו לגלישה בנייד

דו"ח שימושיות לניידים בגוגל וובמסטר טולס – המדווח על שגיאות בהתאמת האתר לגלישה מהטלפון

דו"ח שימושיות לנייד בגוגל וובמסטר טולס

2. יותר תוכן מאפליקציות בתוצאות החיפוש

גוגל כבר התחילו להשתמש במידע שנשאב מאפליקציות כגרום דירוג עבור משתמשים רשומים שהתקינו את האפליקציות במכשיריהם, והם מתכננים להעלות עוד תוכן מאפליקציות מאונדקסות ולהבליט אותו עוד יותר בתוצאות החיפוש.

google-app-indexing

צילום מסך developers.google.com/app-indexing

גוגל ממליצים לבעלי אפליקציות המעוניינים שתוכן האפליקציות יאונדקס ויופיע בתוצאות החיפוש של גוגל לקרוא את המדריך ל-App Indexing וללמוד איך להתקין את הקוד שיאפשר לחשוף את הגולשים בנייד לתוכן האפליקציה. נכון לעכשיו, גוגל מאנדקסים רק אפליקציות אנדרואיד דרך App Indexing.

 

רוצים לשפר את מיקומי האתר או האפליקציה בגוגל? צרו אתנו קשר לפרטים.

 

תחום הקידום האורגני משתנה במהירות, ופעולות קידום שנחשבו הכרחיות ב-2011 יכולות להיחשב היום לא רלוונטיות ואף מזיקות. כמו כן, נושאים כמו קידום במובייל, שיפור מהירות האתר וקידום בינלאומי נעשו חשובים יותר בשנים האחרונות.

באתר MOZ יצרו צ'קליסט מסודר ומעודכן לסקירה טכנית של האתר, המסכם את כל הגורמים החשובים המשפיעים על מיקומי האתר בתוצאות האורגניות ב-2015. מטרת המסמך היא לעזור ליועצי קידום אתרים ולמנהלי אתרים לזהות את הגורמים המעכבים את האתר מלהתקדם בתוצאות החיפוש האורגני ולשפר את מיקומיו.

 

שלב ראשון: סקירה מהירה

 1. 1. בדיקת הדפים המאונדקסים בגוגל

להזין את הפקודה site:website.com בסרגל החיפוש של גוגל ולבדוק:

• כמה דפים מופיעים בתוצאות החיפוש?

• האם עמוד הבית מופיע בתוצאה הראשונה?

אם עמוד הבית אינו הראשון בתוצאות, זה יכול להצביע על כמה בעיות המשפיעות על אינדוקס האתר כמו עונש, שגיאות בארכיטקטורת האתר או בקישורים הפנימיים. זה גם יכול להיות חסר משמעות; ג'ון מיולר מגוגל הודיע לאחרונה שכל עוד עמוד הבית מאונדקס בגוגל, אין סיבה לדאוג מסדר התוצאות בחיפוש בפקודה site:.

seo-audit-search-results

 2. בדיקת דפי הנחיתה האורגניים בגוגל

• כמה דפים מופיעים בדו"ח דפי הנחיתה בגוגל אנליטיקס?
• האם מספר הדפים תואם את מספר התוצאות שהופיעו בסעיף הקודם?
דרך הבדיקה הזאת אפשר ללמוד על מספר הדפים באינדקס של גוגל שנתפסים בעלי ערך בעיני מנוע החיפוש.

3. חיפוש שם המותג בגוגל

• האם דף הבית או דפים רלוונטיים אחרים מופיעים בתוצאות הראשונות?
• אם התוצאות הראשונות הן לא דף הבית, יכול להיות שהאתר נענש.

4. המטמון של גוגל (Cache)

לבדוק דפי נחיתה עיקריים במטמון של גוגל באמצעות הפקודה cache:website.com.

google-cache

• האם תוכן הדף מופיע?
• האם קישורי הניווט מופיעים?
• האם יש קישורים שאינם נראים?

5. חיפוש המותג ודפי נחיתה עיקריים בטלפון החכם

• האם מופיעה התגית "ידידותי לנייד" ליד תוצאות החיפוש של האתר?
• האם דפי הנחיתה ידידותיים לגלישה מהטלפון?

אם עניתם לא לאחת מהשאלות האלה, ייתכן שאתם מפסידים תנועה אורגנית.
אפשר לבדוק את שימושיות האתר לטלפונים חכמים באמצעות הדו"ח שימושיות לניידים בגוגל וובמסטר טולס או כלי הבדיקה של גוגל: https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly.

mobile-search-results

שלב שני: On-Page SEO

 1. 6. אופטימיזציה של תגיות טייטל

• לכל דף צריך להיות תגית טייטל (כותרת חיצונית) ייחודית וידידותית למנועי חיפוש.

• מילת המפתח ושם המותג צריכים להופיע בטייטל כדי לשפר את שיעור ההקלקה.

• אורך הטייטל צריך להיות בין 50 ל-60 תווים (512 פיקסלים), כדי שהטייטל לא ייקטע בתוצאות החיפוש.

search-results-title

 7. אופטימיזציה של תגיות מטא לשיפור שיעור ההקלקה לדפים חשובים

שיעור ההקלקה (CTR) הוא אחד הגורמים המשפיעים על המיקומים בתוצאות החיפוש של גוגל ב-2015. לכן, כותרות חיצוניות ותיאורים המשפרים את שיעור ההקלקה יכולים גם להגדיל את התנועה וגם לשפר את המיקומים.

8. סקירה של תגיות מטא חסרות

 9. אופטימיזציה של תוכן האתר

• לבדוק שבדפי הנחיתה הראשיים יש תוכן ייחודי ארוך דיו ומותאם למילות המפתח.

• לוודא שמילת המפתח העיקרית מופיעה מספר פעמים בדף, כולל בווריאציות ובמילים נרדפות.

• לוודא שמילת המפתח העיקרית מופיעה בכותרת הפנימית הראשית (H1).

• לוודא ששמות קובצי התמונות ותגיות האלט מכילים את מילות המפתח של הדף.

 

 1. 10. אופטימיזציה של כתובות ה-URL
 • כתובות URL ידידותיות למנועי חיפוש צריכות להיות קצרות, תיאוריות ולכלול את מילות המפתח של הדף. עם זאת, מכיוון ששינוי כתובת הדף והפניה 301 לכתובת חלופית יכולים לפגוע בדירוג האתר לא מומלץ לשנות את ה-URL של הדף אלא אם כן הוא ממש גרוע.

• כתובת ה-URL צריכות להיות נקיות מפרמטרים ומסימנים מיותרים.

• כתובת ה-URL שאמורות להיסרק על ידי מנועי החיפוש צריכות להיות סטטיות.

• כתובת URL אידיאלית צריכה להיות קצרה מ-115 תווים, אבל הכלל הזה גמיש. בכל אופן, כתובות קצרות הן ידידותיות יותר למשתמש.

 

 1. 11. אופטימיזציה של תוכן דף הבית

תוכן בדף הבית עוזר למנועי החיפוש לקבל מושג על האתר. לכן, מומלץ לוודא שבדף הבית יש לפחות 150 מילים (כפסקה אחת).

 

12. אופטימיזציה של תוכן דפי הנחיתה

גם בדפי הנחיתה של האתר צריך להיות תוכן בכמות מספיקה כדי להבהיר למנועי החיפוש במה הם עוסקים.

• האם תוכן דף הנחיתה הוא ייחודי או תבנית שמשתכפלת בכל דפי הנחיתה?

• האם התוכן בעל משמעות או שהוא רק אוסף של קישורים?

• האם מטרת הדף תואמת את המטרה של מילת המפתח?

• האם יש תוכן אינפורמטיבי המיועד לגולשים (למשל הסברים ושאלות ותשובות על המוצר או השירות)?

• האם התוכן בנוי בצורה הנוחה לקריאה ולסריקה מהירה?

• האם יש כותרות משנה (H2, H3 וכו')?

• האם יש תמונות?

• האם הטקסט מחולק לפסקאות קצרות?

 

 1. 13. היחס בין התוכן והמודעות

מאז עדכון פנדה של גוגל גדלה החשיבות של גודל שטח הפרסום באתר. לכן, חשוב לוודא שהיחס בין כמות התוכן הייחודי לכמות המודעות נוטה לטובת התוכן, ושיש תוכן מספיק בראש הדף (above the fold).

 

 1. 14. תוכן משוכפל

לכל פריט תוכן צריך להיות URL אחד ומומלץ להימנע ממצב שבו תוכן זהה מופיע בכתובות URL שונות, בין בגלל הוספת פרמטרים וקודי מעקב לכתובת הדף ובין בגלל שדפי מוצרים מוצגים בכמה קטגוריות. לשם כך יש לסמן את דפי התוכן הראשיים בתג קנוניקל (rel=canonical) או להגדיר פרמטרים של כתובת אתר (כמו sessionid, page וכדומה) דרך גוגל וובמסטר טולס.

בנוסף, יש לבדוק:

• תוכן משוכפל גם בסאב-דומיינים או בדומיינים אחרים בבעלות החברה.

• תוכן משוכפל גם בגרסה המאובטחת של האתר (https).

• תוכן משוכפל בגרסאות ידידותיות להדפסה של דפי האתר.

 

 1. 15. נגישות לרובוטי הסריקה של גוגל

לבדוק את הקובץ robots.txt:

• האם נחסמו חלקים חשובים באתר או האתר כולו?

• האם הקישורים הנכנסים מאבדים את כוחם כי הדפים המקושרים חסומים דרך txt?

לכבות את ה-JavaScript, קוקיות (cookies) ו-CSS ולוודא:

• האם תוכן האתר נראה?

• האם קישורי הניווט עובדים?

מפות אתר xml:

• האם מפות האתר נמצאות במקום המתאים?

• האם הן עומדות בפרוטוקול של sitemaps.org?

• האם מפות האתר רשומות בקובץ robots.txt?

• האם מפות האתר הוגשו לגוגל וובמסטר טולס?

• האם יש דפים שיש לחסום באמצעות התג noindex?

• האם יש דפים שסומנו בטעות בתג noindex?

• האם הפקודה noindex מופיעה בדפים המוגדרים דפי יעד? חשוב להוסיף את הפקודה כדי למנוע מתנועה אורגנית ישירה מלהופיע ביעדים באנליטיקס.

 

 1. 16. ארכיטקטורת אתר וקישורים פנימיים

 

מספר הקישורים בדף:

אמנם החוק של עד 100 קישורים לדף אינו בתוקף עוד, אבל זהו יעד סביר.

 

הייררכיית קישורים נכונה:

• האם דף הבית מקשר לדפי הקטגוריות?

• האם דפי הקטגוריות מקשרים לתת-קטגוריות ולדפי המוצרים המשויכים להם?

• האם דפי המוצרים מקשרים לדפי הקטגוריות הרלוונטיים?

 

קישורים קונטקסטואליים:

• האם הקישורים הפנימיים רלוונטיים לתוכן הדף או שהם תקועים באמצע הטקסט בלי הקשר?

 

קישורי תפריט תחתון (footer):

• מומלץ להשתמש בתפריט התחתון כדי לעזור למשתמשים ולמנועי חיפוש בניווט באתר ולהבליט דפים חשובים. עם זאת, יש להיזהר מאופטימיזציית-יתר בתפריט התחתון ולא להגזים בקישורי אנקור עשירים במילות מפתח.

 

קישורים שבורים:

להשתמש בכלים כמו Link Checker או Xenu כדי לאתר קישורים פנימיים שבורים באתר.

 

 1. 17. עניינים טכניים

 

הפניות 301:

• יש לוודא שכל ההפניות (redirects) באתר הן הפניות 301.

• אם התיקייה הראשית (root) מפנה לדף נחיתה, יש לוודא שההפניה היא 302 (זמנית) ולא 301.

• יש לוודא שההפניות מפנות ישירות לכתובת הסופית ושלא נוצרת שרשרת של הפניות, שכן גוגל מפסיקים לעקוב אחרי כמה הפניות.

הפניות "מזיקות":

יש להימנע מהפניות כמו 302, 307, meta refresh, ו-JavaScript שכן הן מעבירות מעט ערך אם בכלל.

שימוש ב-JavaScript, Flash ו-iFrames

• האם התוכן מוצג ב-JavaScript או iFrame?

• האם הקישורים מוצגים ב-JavaScript?

• האם האתר כולו בנוי בפלאש או רק חלק קטן שאינו מפריע לסריקה של מנועי החיפוש?

שגיאות סריקה

יש לבדוק בגוגל וובמסטר טולס אילו שגיאות מפריעות לסרוק את האתר: החל בדפים שמחזירים שגיאות 400 למיניהן ושגיאות 500 למיניהן, דפים חסומים באמצעות מפות XML, דפי 404 רכים וכו').

תגיות קנוניקל

• יש לוודא שגרסת הקנוניקל (הגרסה הראשית של האתר) מוגדרת באמצעות הפניות 301.

• גרסת הקנוניקל של האתר מוגדרת בגוגל וובמבסטר טולס.

• התג rel=canonical מוטמע נכון בכל דפי האתר, ושכל דף אתר מפנה לגרסה הראשית שלו, ולא שכל הדפים מפנים לעמוד הבית.

• מומלץ להשתמש בכתובות URL אבסולוטיות במקום כתובות יחסיות.

 

 1. 18. מהירות האתר

• לבדוק את מהירות ההעלאה של דפי האתר, למשל באמצעות כלי הבדיקה של גוגל, PageSpeed Insights.

• לבדוק שדחיסת קבצים מופעלת.

• לאפשר שמירת קבצים בדפדפן.

• לבצע אופטימיזציה לגודל התמונות.

• לצמצם JavaScript ו-CSS.

• להשתמש בשירותי אחסון טובים ומהירים.

 

 1. 19. התאמה למובייל

לבדוק את חוויית המשתמש במובייל:

• האם האתר מותאם לגלישה מטלפונים חכמים?

 • אם כן, האם האתר הוא רספונסיבי או דינמי?
 • אם האתר הוא דינמי, יש להשתמש ב-header Vary HTTP
 • אם יש אתר מובייל נפרד, יש לוודא שהאתר המקביל בדסקטופ מצביע על גרסת המובייל בעזרת התגית rel=alternate.

• אם יש תוכן ייחודי לאתר המובייל, האם מותקן בו גוגל אנליטיקס?

 • • למבקרים באתר הנייד יכולות להיות כוונות שונות מהמבקרים באתר הדסקטופ. האם תוכן האתר עונה על כוונות אלו?
 • האם יש הפניות שגויות באתר המובייל? כלומר, האם המבקרים באתר מופנים מדף היעד לדף הבית? שגיאה זאת עלולה לפגוע במיקומי האתר בתוצאות החיפוש.

 

 1. 20. אתרים בינלאומיים

• לבדוק גרסאות בינלאומיות של האתר (תיקיות או סאבדומיינים).

• להגדיר מיקוד גאוגרפי בגוגל וובמסטר טולס.

• להטמיע את התגית hreflang או rel=alternate לפי הצורך.

• לוודא שתוכן האתר מתאים לקהל היעד: כולל המטבע הרלוונטי, מידות, שעון מקומי וכדומה.

• לוודא שכתובת האתר היא בשפה המוגדרת.

 

 1. 21. גוגל אנליטיקס

יש להטמיע קוד אנליטיקס בכל דפי האתר.

יש לוודא שיש רק דוגמה אחת לנכס גוגל אנליטיקס בכל דף, אחרת עלולות להיווצר בעיות בדיווח על מדדים כמו צפיות דף, דפים לביקור או אחוזי נטישה. אפשר לרשום מספר נכסים של גוגל אנליטיקס, זה לא ייצור בעיות.

• לוודא שאנליטיקס עוקב אחרי חיפושים פנימיים ומתעד אותם.

• המעקב הדמוגרפי מוגדר כראוי.

• אם משתמשים באדוורדס או באדסנס, יש לחבר את הפלטפורמות לאנליטיקס.

• יש להסיר כתובות IP פנימיות מהמעקב.

• יש להשתמש ב-UTM Campaign Parameters למעקב אחר פעולות שיווק אחרות.

• להימנע מהפניות Meta refresh ו-JavaScript.

• להגדיר מעקב אחר אירועים עבור פעולות משתמשים עיקריות.

 

הרשימה הזאת מכסה את רוב ההיבטים הטכניים של קידום אורגני בגוגל והיא יכולה לעזור לכם בקידום אתר חדש ובאיתו בעיות שמעכבות את קידום האתר בתוצאות החיפוש.

 

מחפשים חברה מקצועית לקידום אורגני? צרו קשר ונתאם פגישת ייעוץ.

איך אתרים שנפרצו בידי האקרים מתאוששים ומשקמים את האתר? בבלוג הרשמי של גוגל וובמסטר טולס, Webmaster Central Blog, הוצגו שני סיפורים שחשפו את תהליך השיקום של אתרים שנפלו קרבן להאקרים.

האקרים

Image courtesy of chanpipat at FreeDigitalPhotos.net

מקרה ראשון – אתר של מסעדה שהושתלו בו מספר סקריפטים מזיקים

הדוגמה הראשונה המתוארת בפוסט היא של אתר וורדפרס של מסעדה שקיבל הודעה מגוגל וובמסטר טולס על מתקפת האקרים ושינוי תוכן האתר. כדי להגן על הגולשים, גוגל סימנו את האתר בתוצאות החיפוש כאתר פרוץ. מנהלת האתר מצאה בקוד המקור קישורים לא מזוהים וביטויים מתחום הפרמקולוגיה כמו "ויאגרה" ו"קיאליס". היא גם מצאה שבדפים רבים נוספו לתגיות המטא של התיאורים קריאות לפעולה כמו "קנו ויאגרה בפלורידה". עוד נמצאו בדפים רבים תגיות div חבויות שקישרו לאתרים רבים.

מנהלת האתר ניקתה את כל התוכן המושתל והגישה לגוגל בקשה לבחינה מחודשת של האתר. גוגל דחו את הבקשה אבל המליצו לה להמשיך ולבדוק סקריפטים לא מזוהים בכל קובצי ה-PHP ובקובצי השרת האחרים, וכן לבדוק אם נעשו שינויים בקובץ htaccess, כי יש סיכוי גדול שהאקרים יפרצו לקבצים האלה וישתלו בהם סקריפטים שישנו את האתר. אחרי שבדקה את קובצי ה-PHP בהשוואה לקבצים הנקיים השמורים בגיבוי, מנהלת האתר מצאה תוכן חדש שהושתל בקבצים כמו footer.php, index.php ואחרים. אחרי שהחליפה את הקבצים האלה בקובצי הגיבוי הישנים היא הגישה עוד בקשה לבחינה מחודשת. בפעם הזאת התקבל אישור מגוגל שהאתר נקי מתוכן של האקרים.

כדי להמשיך ולהגן על האתר מפני פריצות עתידיות, גוגל ממליצים על הפעולות האלה:

 • - לוודא שמערכת ניהול התוכן (מערכות כמו וורדפרס, ג'ומלה, דרופל וכדומה) מעודכנת לגרסה החדשה ביותר וכן שכל התוספים מעודכנים גם הם.
 • - לוודא שהסיסמאות לכלי ניהול כמו מערכת ניהול התוכן הן מורכבות וייחודיות.
 • - אם מערכת הניהול תומכת באימות בשני שלבים, מומלץ להשתמש באפשרות הזאת, בייחוד אם משתמשים בחשבון גם לשחזור סיסמאות.
 • - לוודא שערכות הנושא והתוספים המותקנים באתר הם ממקור אמין, גם ערכות נושא ותוספים פיראטיים יכולים לכלול קוד הנגיש במיוחד להאקרים.

 

מקרה שני – אתר עסק עם תוכן זדוני נסתר

בעלת אתר של עסק קטן קיבלה הודעה בגוגל וובמסטר טולס על פריצה לאתר שלה. ההודעה כללה דוגמה לדף שהוסיפו האקרים: http://example.com/where-to-buy-cialis-over-the-counter. בעלת האתר פנתה אל ספק האחסון בבקשה לעזרה. הוא הסתכל בקוד של העמוד הבית אבל לא מצא בו שום אזכור לתרופות, וכשביקר בדף הדוגמה הגיע לדף שגיאה. בעלת האתר אף קנתה כלי לסריקת האתר ולאיתור תוכנות מזיקות, אבל גם הכלי לא הצליח למצוא את התוכן שהשתילו ההאקרים.

בעלת האתר בדקה את קישור הדוגמה בכלי אחזר כמו גוגל בוובמסטר טולס, והוא לא החזיר כל תוכן. היא הגישה בקשה לבחינה מחודשת ונדחתה. במכתב הדחייה גוגל הציעו לה לעשות שתי פעולות:

 1. 1. לאמת את הגרסה של האתר שבלי-www מכיוון שהאקרים ינסו להשתיל תוכן בתיקיות שמנהל האתר נוטה להתעלם מהן.

אמנם נראה ש-http://website.com ו-http://www.website.com הם אותו אתר, אבל גוגל רואים בהם אתרים שונים: האתר שבלי-www הוא הדומיין הראשי (root domain) ואילו השני נקרא סאבדומיין. במקרה הזה, בעלת האתר אימתה רק את הגרסה של הסאבדומיין, וההאקרים השתלטו על הגרסה של הדומיין הראשי. אחרי שאימתה גם את הגרסה הזאת, היא יכלה לזהות בקלות את התוכן הזדוני בעזרת הכלי אחזר כמו גוגל.

 1. 2. לבדוק את הקובץ .htaccess לכללים חדשים.

מייד כשניגשה בעלת האתר לקובץ היא גילתה בו קטעי קוד לא מזוהים שלא זכרה שהוסיפה. ההאקרים הוסיפו את הכלל mod_rewrite והוא גרם להפניות של מבקרים ממנועי חיפוש מסוימים וגם של רובוטי סריקה של מנועי חיפוש, וייתכן שגם להפניות של מבקרים המגיעים ממכשירים ניידים.

במקביל, סריקה של האתר לתוכן זדוני גילתה גם תוכן חשוד בקובץ main.php. בנוסף, היא אף מצאה משתמש לא מזוהה באזור משתמשי ה-FTP של תוכנת פיתוח האתר. אחרי שהיא הסירה את כל אלה האתר נוקה מנוכחות של האקרים ותוכנות זדוניות.

פעולות מומלצות למניעת תקיפות האקרים:

 • - להימנע מלהשתמש ב-FTP כדי להעביר קבצים לשרתים. הפרוטוקול אינו מצפין את הקבצים העוברים, וגם לא את הסיסמאות. במקום FTP מומלץ להשתמש ב-SFTP, הוא מצפין את כל המידע ואת הסיסמאות, ויכול להגן על האתר מפני גורמים עוינים העוקבים בסתר אחר התנועה ברשת.
 • - לבדוק את ההרשאות לקבצים רגישים כמו .htaccess, ולהיעזר בשרת האחסון אם אין גישה לקובץ. אפשר להשתמש בקובץ הזה כדי לשפר את האתר ולהגן עליו, אבל גם לתקיפות זדוניות, אם להאקרים תהיה גישה עליו.
 • - לעמוד על המשמר ולעקוב אחרי משתמשים חדשים ולא ידועים בלוח הבקרה ובעוד מקומות שדרכם אפשר לשנות את האתר.

עיוורון הבאנרים הידוע לשמצה מתחיל לתת את אותותיו גם במודעות הפייסבוק והן הפכו כמעט בלתי נראות עבור הגולשים האדישים. היום כבר לא מספיק להריץ פוסט ממומן כדי לגרום לאנשים לקנות מוצר או שירות. היום המשווקים נדרשים לחשוב מחוץ לקופסה על מנת למשוך את עיני הלקוחות הפוטנציאליים ולגרום להם להקליק דווקא על המודעות שלהם מבין בליל המודעות המופיעות בניוזפיד.

פה העניין החזותי נכנס לתמונה, ועיצוב נכון יכול לקבוע האם קמפיין פייסבוק ירקיע לשחקים או יתרסק לחלוטין. קיימים בשוק המון תוכנות עיצוב, כמו פוטושופ, שלעיתים הופכות מורכבות מדי עבור מי שאינו מעצב מקצועי ומצריכות ידע מוקדם. אתר Canva מציע פיתרון ידידותי וקל ליצירת מודעות פייסבוק, ועוד מגוון תבניות לצרכים שונים כמו מצגות, אפליקציות או פלאיירים.

בנינו מדריך קצר וקולע לשימוש בסיסי ב-Canva, שיעזור לכם לבנות בעצמכם מודעת פייסבוק מנצחת.
מוכנים? Let’s Go

שלב 1 – הגודל כן קובע

חובה להתאים את העיצוב שלכם לרזולוציית המודעות של פייסבוק. בתפריט של Canva תוכלו למצוא תבנית מוכנה למודעות פייסבוק ברזולוציה של 627X1200 פיקסל.
עצה ממני: תחתכו בחצי ותגדירו רזולוציה מותאמת אישית בגודל 315X600. ככה תדעו בדיוק איך המודעה תראה בניוזפיד.

בריבוע האדום: תבנית מוכנה. בריבוע הצהוב: רזולוציה מותאמת אישית

שלב 2 – הגדרת המטרה

אחרי שבחרתם גודל, אפשר להתחיל להיות יצירתיים. ראשית תבינו מהי מטרת המודעה שלכם: למכור מוצר, לקבל הרשמות לשירות כלשהו או לעבוד על המיתוג שלכם? לכל מטרה יש אמצעים אחרים שבהם אפשר להשתמש, ומומלץ לעשות זאת בחכמה.

בשיווק מוצר למשל:

 • - הכניסו תמונה ברורה של המוצר. המוצר יבלוט בעיני אלו המעוניינים בו, ויסנן את הקהל שלא ירכוש אותו ממילא.
 • - השתמשו במילים מפתות כמו מבצע / הנחה / לזמן מוגבל. כמה בנאלי – ככה עובד.
  – כתבו את המחיר בגדול, הוסיפו את המחיר הקודם בקטן יותר והניחו מעליו פס.

 


 • הדגישו את הכדאיות בעזרת המחיר

שלב 3 – תפריט העיצוב

 • קנווה מציעה תפריט עיצובי עשיר שכולל אימג'ים, רקעים, טקסט, ואפשרות להעלאת קבצים.
  קחו בחשבון שרוב הפריטים עולים 1$, אבל ישנם פריטים חינמיים רבים שבהחלט יכולים להספיק ליצירת מודעה איכותית ויפה. קנווה מקפידים להתעדכן באלמנטים לכבוד חגים כמו חג המולד או וולנטיינ'ס דיי, ככה שאין צורך להמציא את הגלגל באירועים מיוחדים שכאלה.
  שימו לב: פייסבוק לא מאשרים מודעות הכוללות עירום, אלימות, עישון או כל דבר שיש לו נטייה לפגוע באוכלוסיות מסויימות. כמו כן, לא כדאי לכלול את הלוגו של פייסבוק במודעה, הם לא אוהבים את זה.

 

תפריט עיצוב מגוון

שלב 4 – תמונות

התמונה במודעה משתנה בהתאם למטרה שהגדרתם, אך בכל מצב התמונה חייבת להיות ברזולוציה מספיק גבוהה כדי להיראות חדה וברורה. העדיפו תמונה שמשאירה רושם חזק ורומזת על תוכן המודעה. למשל, אם אתם רוצים להביא נרשמים לאתר היכרויות חדש, בחרו בתמונה חיובית של זוג אוהב. בפרסומת למסעדה, בחרו את המנה המגרה ביותר בתפריט והציבו אותה בקדמת הבמה.
טיפ: השתמשו ב-Grids שנמצאים בתפריט הראשי, כדי לסגנן את מיקום התמונות במודעה ולעצב כל אחת בנפרד מבלי לדרוס את האחרת.

 

בעזרת Grids אפשר לחלק את המסך לפי בחירה ולערוך כל תמונה בנפרד

שלב 5 – פלטת הצבעים

המודעה צריכה להיות נעימה לעין ובו בזמן בולטת בין שאר הפוסטים והמודעות שרצים בניוזפיד. כדאי לבחור בצבעים שמשלימים אלה את אלה ושלא יוצרים בלגן ועומס חזותי, לכן מומלץ להשתמש באופציה המצויינת של גלגל הצבעים.
לאחר שבחרתם צבע, תוכלו לשחק עם הבהירות שלו (בריבוע הצהוב), או לזוז עם העיגול הקטן שבתוך הגלגל כדי לקבל את הגוון המדויק. הצבע שעליו יישב העיגול יופיע על האלמנט שלכם, כך שתדעו בדיוק כיצד זה נראה.
הצבעים החמים נמצאים בצד ימין והצבעים הקרים נמצאים בצד שמאל. אם תרצו צבעים פסטליים התמקדו בצבעים הקרובים למרכז העיגול, והתרחקו לקצוות כדי לקבל צבעים בוהקים וחזקים.

קיצור דרך: אם תרצו להחיל את הצבע שבחרתם על אלמנט אחר, תוכלו להעתיק את הקוד המופיע בריבוע האדום ולהדביק אותו על האלמנט הרצוי.

גלגל צבעים

הקפידו על פלטת צבעים הרמונית שמשלימה את מה שאתם מנסים לפרסם ומתכתבת איתו.
במודעות מיתוג הוסיפו את הצבעים המופיעים בלוגו שלכם, זה יגרום לקהל שלכם לקשר את הצבעים למותג והמודעה תהיה זכירה לזמן ארוך יותר.
במודעות תדמית ומיתוג חשוב לשמור על שפת עיצוב אחידה, עם צבעים דומים וסגנון דומה. במשך הזמן, הקהל שלכם יידע לזהות את המודעה שאתם יצרתם גם בלי לראות את הלוגו.

הצבעים מתכתבים עם צבעי המוצר ויוצרים הרמוניה

שלב 6 – פונטים

הטקסט שמופיע במודעה חייב להיות תמציתי וקולע, וכזה שימשוך את עיניו של הלקוח הפוטנציאלי.
כדאי להשתמש לפחות בשני פונטים שונים כדי ליצור עניין ולתת למודעה מראה מלוטש ומקצועי.
מחסום: פייסבוק לא מאשרים מודעות שבהן יש יותר מ-20% טקסט. כדי לפתור את העניין הזה, אפשר לצמצם את המרווחים שבין האותיות והמילים.
איך תדעו שבמודעה שלכם יש רק 20% טקסט? בעזרת הכלי Text Overlay של פייסבוק.

קנווה לא מציעים מגוון של פונטים בעברית, ואין אפשרות להעלות פונטים משלכם, אז פשוט תשחקו עם מה שיש, או העבירו את המודעה שעיצבתם לתכנית אחרת (למשל Power Point) והוסיפו תיבות טקסט מעוצבות כרצונכם. הפונטים באנגלית לעומת זאת, מגוונים מאוד.

פוסט מיתוגי עם שימוש נכון בפונטים. כמודעה, היא לעולם לא תעבור את מדיניות 20% טקסט של פייסבוק

 

בגדול, אלו שלבי העבודה בקנווה ובעזרתם תוכלו לייצר אינסוף מודעות פייסבוק שיצליחו לממש את המטרות שהגדרתם. הממשק של קנווה פשוט, ידידותי מאוד ובעיקר מציע אפשרויות עיצוב חינמיות מצויינות.

ולסיום:

 • - כאשר אתם מעלים קובץ לממשק, קנווה זוכר אותו. במידה ותעשו שינוי בקובץ מחוץ לאתר, ותרצו להעלות מחדש את הקובץ השונה באותו שם, קנווה לא יקבל אותו. הטיפ הזה יחסוך לכם הרבה כאב ראש ותסכול.
 • - תהיו יצירתיים ותחקרו לעומק. בבלוג של קנווה תוכלו למצוא המון מדריכים קצרים שעוסקים בתחום אחד כמו עיצוב מצגות, שימוש בפונטים או בחירת פלטת צבעים נכונה.
 • - שמרו על פשטות. נכון שיש המון רקעים, פונטים ואייקונים שהם מצויינים וטובים, אך אל תשתמשו בכולם בו זמנית. לכו על קו מסוים ותדבקו בו. 

בהצלחה!

 

הכותבת היא חלי קיקוס, מנהלת שיווק ותוכן בנקודה.

האם אתם מרוצים מהביצועים של הפרסום בפייסבוק או שאתם מחפשים דרך לשפר את החזר ההשקעה בפרסומות בפייסבוק? אחד הגורמים המשפיעים ביותר על הביצועים בפרסום בפייסבוק הוא המיקוד, וכדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר יש לוודא שהמודעות נחשפות לקהל היעד המתאים ביותר. בנוסף, פייסבוק מציעים כלים שונים המסייעים באופטימזציה של מודעות הפרסום.

14 טיפים לאופטימיזציה של מודעות הפרסום בפייסבוק

 1. 1. להפריד בין משתמשי מובייל ודסקטופ

מומלץ ליצור סטים נפרדים של מודעות למשתמשי מובייל ולמשתמשי דסקטופ, וכך להתאים את נוסח המודעות, את התקציב ואת ההמרות לפי סוג המכשיר. מודעות פרסום וקריאות לפעולה ישיגו תוצאות שונות בדסקטופ בהשוואה למובייל, ויש לקחת בחשבון את ההבדלים האלו כשיוצרים את הקמפיין.

 1. 2. להפריד בין פרסום בניוזפיד לבין פרסום בטור הצדדי

אחת הפעולות המומלצות בשיווק בפייסבוק ובכלל היא ליצור פילוח מדויק של המודעות. ההפרדה בין מודעות שיופיעו בניוזפיד בדסקטופ לבין המודעות שיופיעו בעמודה השמאלית (אם הממשק הוא בעברית או בעמודה הימנית אם הממשק הוא באנגלית) היא הפרדה הכרחית באופטימיזציה של קמפיינים.

פרסום בפייסבוק - מיקום המודעות

אפשר לראות, למשל, שבמודעות הניוזפיד התמונה גדולה יותר מהמודעה הצדית, ובאופן כללי מבנה המודעה שונה. מכאן שמודעות זהות בשני המיקומים יכולות להביא לתוצאות שונות, וכדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר יש ליצור מודעות ייחודיות לכל מיקום.

 

 1. 3. לבחון תמונות שונות

התמונה היא ההיבט החשוב ביותר במודעה, והגורם המשפיע ביותר על החלטת המשתמשים להקליק על המודעה. לכן מומלץ לבחון תמונות שונות ולמצוא את אלו שמשיגות את שיעור ההקלקה וההמרות הגבוה ביותר. אחרי שזיהיתם התמונות האפקטיביות ביותר, יש למצוא תמונות דומות ולהמשיך לבחון.

 

 1. 4. לבחור קריאה לפעולה

פייסבוק מאפשרת להוסיף למודעות כפתורי קריאה לפעולה. כפתורים אלו יכולים להשפיע משמעותית על שיעור ההקלקה ואף על שיעור ההמרה, ומומלץ להריץ שתי מודעות במקביל (split test) כדי לבחון את השפעת המודעות לאורך זמן.

את כפתורי הקריאה לפעולה אפשר למצוא בתפריט Ad Setup. נכון לעכשיו, אפשר לבחור בין חמישה נוסחים של קריאות לפעולה: "לקנייה", "להזמנה", "מידע נוסף", "הרשמה" ו"הורדה".

 

 1. 5. לפלח קהלים לסטים של מודעות

תחומי עניין שונים יובילו לתוצאות שונות גם בסט זהה של מודעות. באופן כללי, מומלץ לרכז את תחומי העניין של קהל היעד לפי נושאים וליצור סט מודעות אחד לכל נושא.

למשל אם תחומי העניין הם:

קידום אתרים במנועי חיפוש

גוגל (מנוע חיפוש)

קידום אתרים במדיה חברתית

פייסבוק

טוויטר

לינקדאין

פרסום ושיווק עסקים בפייסבוק

גוגל אדוורדס

PPC

אפשר לזהות שלושה נושאים ולפיכך שלושה סטים של מודעות לקמפיין הפייסבוק. הפילוח הזה מאפשר לעשות אופטימיזציה לקמפיין לפי תחומי עניין שונים וליצור מודעות הממוקדות בנושאים הקשורים לסטים של המודעות.

 

 1. 6. להתקין קוד מעקב המרה (פיקסל)

זאת המלצה ברורה למדי, שכן פיקסל המעקב אחרי המרה מאפשר לעקוב אחר התוצאות של פעולות השיווק בפייסבוק. אבל במפתיע עסקים רבים שוכחים להתקין את הקוד.

facebook ad conversion pixel

כדי ליצור פיקסל המרה יש להיכנס למנהל המודעות וללחוץ על מעקב אחר המרות. אחר כך יש לעבור על ההנחיות להתקנת הפיקסל. ברגע שמתקבל הקוד, יש להתקין אותו בסיומת העמוד (footer) של דף התודה.

 

 1. 7. להגדיר קוד מעקב ספציפי

פייסבוק מאפשרת ליצור מספר קודי מעקב למקרה שתרצו לעקוב אחרי כמה יעדים באתר, למשל ביקור בדף עגלת הקניות או בדף התודה, או שתרצו לפרסם בכמה דומיינים. במקרה כזה, תצטרכו להתאים את הפיקסל לכל מטרת מעקב ולייצר קוד ייחודי לכל סט מודעות.

אפשר להגדיר את קוד המעקב דרך ה-Power Editor או מעקב אחר המרות שבמנהל המודעות, ואחר-כך יש להחליט אם להשתמש בקוד הקיים או ליצור קוד חדש. אפשר לבחור מקודי המעקב הקיימים או לבחור פיקסל קיים ולעשות לו אופטימיזציה להמרות. האפשרות השנייה שימושית בעיקר כשרוצים לעשות אופטימיזציה למודעות לפי פיקסל המרה ספציפי. לדוגמה, אם התקנתם קוד מעקב גם בדף הקופה וגם בדף התודה, והשאיפה היא לעשות אופטימיזציה למודעות כדי לקבל יותר ביקורים בדף התודה.

לרוב מומלץ להגדיר את שתי האפשרויות (אלא אם כן מטרת הקמפיין היא אופטימיזציה לקליקים), כלומר גם למדוד את ההמרות וגם לעשות אופטימיזציה לסוג מסוים של המרות, כמו קנייה.

כמו כן, מומלץ ליצור סטים נפרדים של מודעות עבור כל מאפיין התנהגות או קבוצת מאפיינים, בדומה להפרדה שנעשתה בתחומי העניין.

 

 1. 8. למקד לפי התנהגות

עסקים רבים משתמשים רק באפשרות המיקוד לפי תחומי עניין. עם זאת, יש לזכור שמיקוד לפי התנהגות לרוב משתלם למדי. למשל, אפשר למקד את הקמפיין לבעלי עסקים קטנים, מנהלי דפים בפייסבוק, בעלי טאבלט וכדומה.

פרסום בפייסבוק - מיקוד לפי התנהגות

כמו כן, מומלץ ליצור סטים נפרדים של מודעות עבור כל מאפיין התנהגות או קבוצת מאפיינים, בדומה להפרדה שנעשתה בתחומי העניין.

 1. 9. להגדיר פיקסל רימרקטינג (שיווק חוזר)

מבקרים שביקרו באתר דרך מקורות תנועה שונים (כולל גוגל אדוורדס) אך לא השלימו המרה יכולים להיות לקוחות פוטנציאליים שמשווים מחירים והצעות. קמפיין רימרקטינג מבטיח שהם לא ישכחו שביקרו באתר שלכם אחרי שיסיימו להשוות מחירים. קמפיין רימרקטינג של פייסבוק הוא אחת הדרכים היעילות ביותר להגיע אל המבקרים שהגיעו במקור דרך גוגל אדוורדס.

כדי להגדיר פיקסל רימרקטינג יש ללחוץ על קהלים בתפריט הראשי של מנהל המודעות, ואחר כך על צור קהל מותאם אישית ועל תנועה באתר, ולמלא אחר ההנחיות ליצירת קמפיין רימרקטינג.

פרסום בפייסבוק - קוד רימרקטינג

לאחר קבלת הקוד והתקנתו באתר, יש לחזור לפייסבוק ובתפריט הנפתח תנועה באתר לבחור באפשרות אנשים שביקרו בדפי אינטרנט ספציפיים אך לא באחרים.

remarketing-pixel-facebook-2

כך אפשר ליצור רשימות של מבקרים בדפים מסוימים באתר וליצור עבורם קמפיין או להסיר אותם מהקמפיין. למשל, ליצור רשימה של משתמשים שביקרו בדף התודה ולהסיר אותם מקמפיין הרימרקטינג מכיוון שהם כבר השלימו המרה.

 

 1. 10. לזהות את הקבוצות הדמוגרפיות הרווחיות ביותר

לרוב יש הבדל בין הביצועים של המודעות בקרב קבוצות גיל ומין שונות, ולעתים המפרסמים מגלים שהם מבזבזים כסף על קבוצות גיל לא רווחיות או מחמיצים הזדמנויות כי לא מקדישים נתח מהתקציב לקבוצה שאחראית לרוב המכירות. כדי לזהות את קבוצות הגיל והמין הרווחיות ביותר, יש להיכנס לעמוד הדוחות שבמנהל המודעות בפייסבוק, ולהגדיר את טווח הגילים שרוצים לנתח, ואז בהתפלגות לבחור גיל, מין או גיל ומין, ולתכנן את אסטרטגיית השיווק לפי הנתונים שנאספו בדו"ח.

קמפיינים בפייסבוק - דו"חות

 

11. לבחון קהלים דומים

קהלים דומים (Lookalike Audiences) היא רשימה של משתמשים בעלי מאפיינים דומים למשתמשים שברשימת הקהלים המותאמים אישית. אפשרות המיתוג הזו פותחת המון הזדמנויות, כמו לפרסם למשתמשים דומים לאלו שביקרו באתר, דומים למשתמשים שביקרו בדף מסוים באתר או לאלו שכבר השלימו המרה באתר.

 

 1. 12. למקד לפי רשימת כתובות אימייל

פייסבוק מאפשרת ליצור רשימת קהלים מותאמים אישית לפי רשימת כתובות אימייל. כל שצריך לעשות הוא ליצור מסמך אקסל או CSV המכיל אך ורק רשימת כתובת אימייל.

ברגע שהמסמך מוכן, יש ללחוץ על צור קהל מותאם אישית ואחר-כך על רשימת לקוחות.

פרסום בפייסבוק - קהלים מותאמים אישית

לא לשכוח שאפשר גם להעלות רשימה של מספרי טלפון ולמקד את המודעות בפייסבוק במשתמשים אלו. התהליך הוא זהה לתהליך יצירת קהל מותאם אישית לפי כתובות אימייל, ובנוסף אפשר ליצור רשימה של קהל דומה לאותה רשימה.

 

 1. 13. לבחון אסטרטגיות הצעות מחיר

אסטרטגיות שונות להצעות מחיר יכולות להשפיע משמעותית על ההצלחה של המודעות בפייסבוק. שלוש הקטגוריות העיקריות להצעות מחיר הן מחיר לקליק (CPC) מחיר לאלף חשיפות (CPM) ואופטימיזציה להמרות (CPA), המחייב התקנה של קוד למעקב אחר המרה.

מומלץ לבחון כמה אסטרטגיות כדי למצוא את האסטרטגיה המשתלמת ביותר, כלומר אסטרטגיה שמוזילה את המחיר פר המרה אבל עדיין משיגה נפח מספיק. לרוב מומלץ להתחיל ב-CPC ואופטימיזציה להמרה. באופטימיזציה להמרה אפשר להגדיר את המחיר המקסימלי לקליק, לקבוע מחיר יעד לרכישה, או לאפשר לפייסבוק לבחור עבורך את הערך.

facebook-ad-bidding

 1. 14. לתזמן מודעות

בפייסבוק אפשר לפלח מודעות לפי ימים ושעות. האפשרות זמינה רק כשבוחרים באופציה של תקציב כולל (ולא בתקציב לכל יום), והדרישה הזאת היא הסיבה שרוב העסקים לא משתמשים בכלי הזה. תקציב כולל הוא סך כל התקציב לסט מודעות, ומבחינה טכנית אין גבול להוצאה היומית. האפשרות לתזמן מודעות מתאימה כאשר הוכח לאורך זמן שהמודעות אפקטיביות יותר בשעות או בימים קבועים.

איך לתזמן מודעות בפייסבוק?

 

לסיכום, אם מגדירים את המודעות בצורה נכונה, ממקדים את הקמפיין ומנטרים את ביצועיו לעתים קרובות, הפרסום בפייסבוק יכול להיות רווחי ביותר ולהניב כמות עצומה של תנועה איכותית. היכרות עם אפשרויות הפרסום הרבות שבפייסבוק מאפשרת לשפר את האפקטיביות של הקמפיינים ולפתוח את העסק להזדמנויות חדשות.

מעוניינים לנהל קמפיין פייסבוק אפקטיבי ומצליח? צרו אתנו קשר לפרטים נוספים.

פייסבוק הודיעו אתמול שהחל מהשבוע יתחילו לדרג את הרלוונטיות של המודעות בציונים של בין 1 ל-10 לפי התאמתם לקהל היעד. ציוני הרלוונטיות אמנם היו קיימים ומשפיעים תמיד, אבל רק מעכשיו הם יופיעו בדו"חות ויהיו גלויים למפרסמים. מטרת הדירוג לפי פייסבוק היא לוודא שהמודעות הרלוונטיות ביותר מוצגות למשתמשים ולשפר את חוויית המשתמש גם לגולשים וגם לעסקים.

ציון רלוונטיות בפרסום בפייסבוק

 

תמונה: Facebook

 

איך ציון הרלוונטיות עובד?

ציון הרלוונטיות מחושב לפי הפידבקים החיוביים והשליליים שהמודעה צפויה לקבל מקהל היעד שלה. ככל שהמודעה צפויה לקבל אינטרקציות חיוביות יותר (לפי סוג המודעה, והן יכולות לכלול צפיות וידאו, המרות וכו'), כך ציון הרלוונטיות יהיה גבוה יותר. ולהפך – אם מעריכים שמשתמשים רבים יבקשו להסתיר את המודעה או לדווח עליה, היא תקבל ציון רלוונטיות נמוך.

ציון הרלוונטיות של המודעה ימשיך להתעדכן כל עוד משתמשים ימשיכו לתקשר עם המודעה ולספק פידבקים עליה. מודעות שההגעה שלהן מובטחת, למשל מודעות שנקנו לפי תפוצה ותדירות, לא יושפעו מציון הרלוונטיות.

לציון הרלוונטיות תהיה השפעה קטנה על המחיר והתפוצה בקמפיינים של חשיפת המותג, מכיוון שמודעות אלו מיועדות להגדיל את התפוצה יותר מאשר להניע פעולות מסוימות כמו הורדות וכדומה.

ציון רלוונטיות לדוגמה

 

הגורמים המשפיעים על ציון הרלוונטיות

פידבק חיובי: כל מעורבות חיובית במודעה, כולל הקלקות והמרות. עם זאת, לא כל הפידבקים החיוביים הם שווים, ולמשל ללייק לקישור המוביל לאתר חיצוני יכול להיות משקל גבוה יותר מלמספר הקליקים על המודעה.

פידבק שלילי: מעורבות שלילית במודעה: לחיצה על X כדי להסתיר את המודעה, דיווח על המודעה. המשמעות של פידבקים שליליים אינה בהכרח שהמודעה מעוררת רגשות שליליים, אלא שהיא מכוונת לקהל יעד לא מתאים. לפידבק שלילי יכול להיות משקל גבוה יותר מלפידבק חיובי.

ציון רלוונטיות למודעה בפייסבוק3

 

החשיבות של ציון רלוונטיות

ההבנה של ציון רלוונטיות יכולה לעזור למפרסמים בכמה דרכים:

להוזיל עלויות: ככל שציון הרלוונטיות של המודעה גבוה יותר, כך יהיה זול יותר להפיץ אותה למספר רב של משתמשים. הסיבה היא שמערכת הפצת המודעות של פייסבוק מיועדת לחשוף את המודעות המתאימות לקהל המתאים, וציון רלוונטיות גבוה נקלט במערכת כאיתות חיובי. ולהפך: אם המחיר שמשלמים קופץ פתאום מסיבה לא ברורה למרות הצלחת הקמפיין, כנראה שציון הרלוונטיות השפיע.

כמובן שרלוונטיות אינה הגורם היחידי המשפיע על השיקולים של מערכת הפצת המודעות של פייסבוק. כך למשל, אם שתי מודעות פונות אל אותו קהל יעד, לא מובטח שמודעה בעלת ציון רלוונטיות גבוה והצעת מחיר נמוכה תביס את המתחרה שלה ציון רלוונטיות נמוך אבל הצעת מחיר גבוהה יותר. אבל באופן כללי, ציון רלוונטיות גבוה יעזור למפרסמים להגיע לתפוצה אפקטיבית יותר בעזרת המערכת של פייסבוק.

לבחון נוסחי מודעות שונים לפי העלאת הקמפיין: מפרסמים יכולים לבחון שילובים שונים של תמונה וקופי על קהלים שונים וללמוד אילו שילובים מביאים את ציון הרלונטיות הגבוה ביותר.

- לשפר קמפיינים פעילים: מפרסמים יכולים לנטר את ציון הרלוונטיות של המודעות של קמפיינים פעילים. אם הציון מתחיל לצנוח, זה יכול להיות סימן לכך שצריך לרענן את הקריאייטיב של המודעה או את קהל היעד.

ציון רלוונטיות למודעה בפייסבוק2

 

איך להשתמש בציון הרלוונטיות

למרות החשיבות של ציון הרלוונטיות למפרסמים, פייסבוק ממליצים לקחת אותו בפרופורציות ולא לראות בו מדד מרכזי לביצועים של המודעה. הגורם החשוב ביותר בפרסום בפייסבוק הוא עדיין הצעת המחיר המבוססת על יעדי הקמפיין. לכן, פייסבוק ממליצים להיעזר בציון רלוונטיות כדי להגיע לקהל היעד בעלות נמוכה, לבחון את האפקטיביות של הקריאייטיב של המודעה ושל המיקוד, ולזכור שציון רלוונטיות גבוה אינו מטרה בפני עצמה.

יש הטוענים שלא רק המודעות בפייסבוק מקבלות ציון איכות אלא גם לחשבונות של מפרסמים, וציון ממוצע נמוך של ציוני רלוונטיות על כלל המודעות יכול להשפיע לרעה גם על ציון הרלוונטיות של מודעות חדשות.

רוצים לשפר את ציון הרלוונטיות של המודעות בפייסבוק? צרו אתנו קשר ונעזור לכם בניהול קמפיינים אפקטיביים.

טיפים לתוכן מנצחכתיבת תוכן היא חלק מאוד משמעותי וחשוב בקידום אורגני של האתר. התוכן באתר ממלא שני צרכים עיקריים: עוזר להציג ולשווק את המוצר או השירות המוצע ועוזר להימצא בגוגל על ידי מילות המפתח הרצויות.

כיום, האתגר הגדול בכתיבת תוכן הוא ליצור תוכן שהוא גם:

 • ידידותי למנועי החיפוש

וגם

 • מכיל את מילות המפתח

וגם

 • עומד בדרישות הקידום של גוגל

וגם

 • מעניין לגולשים ומעודד אותם לקרוא ולשתף אותו ברשתות חברתיות

וגם (והכי חשוב!)

 • התוכן צריך להיות מספיק משכנע שיגרום לרכישת המוצר או להשתמש בשירות שהאתר מציע.

הגולשים מחפשים מידע או מוצר לקנות ובמהירות. בדיוק כמו ציידים, כאשר הם מוצאים עקבות הם מחליטים במהירות: האם זה יהיה טרף קל? האם שווה בכלל לרדוף אחריו? גם למבקרים באתר שלך יש אותם שיקולים: האם האתר מציע את המוצר או השירות שהם מחפשים? האם הם יכולים למצוא אותו בקלות? התוכן באתר צריך לספק למבקרים בו מידע רלוונטי, מפורט, פשוט וברור. הוא צריך לרתק את הקוראים, להיות מקורי, משכנע, מעניין, חדשני ועדכני בכל השינויים והחידושים האחרונים. ככל שהתוכן באתר בהיר ומאורגן יותר, כך הוא שימושי יותר עבור הקונים הפוטנציאליים.

  • 1. המידע החשוב ביותר צריך להיות בתחילת הכתבה
איך לכתוב תוכן לאינטרנט - דוגמה

 

הגולשים באינטרנט רוצים להגיע במהירות אל השורה התחתונה ולהבין אם הכתבה יכולה לתרום להם, ואחרי שמבינים את הלך הרוח, להחליט אם לקרוא את כל הכתבה. לכן, מומלץ גם להשתמש באמצעים גרפיים כמו כותרות משנה, רשימת תבליטים או מספרים כדי להבליט את עיקרי המאמר.

2. לא להתחכם בסגנון הכתיבה

איך לא לכתוב תוכן לאינטרנט

גם בכתיבת תוכן לאינטרנט צריך להתאים את משלב השפה ואת הסגנון לקהל היעד, לא להשתמש במילים מתחכמות מדי, אבל גם לא בשפה נמוכה. אי אפשר לצפות מהגולשים באתר שיתעמקו בתוכן האתר ויתאמצו לפענח שפת סתרים, ואם הם לא מוצאים את מה שחיפשו – הם פשוט יעברו לאתר אחר. כמובן שכדי להימצא בתוצאות החיפוש צריך להשתמש במילות המפתח הפופולריות והרלוונטיות ביותר, ולהתאים אותן ככל האפשר לשאילתות החיפוש של המבקר הפוטנציאלי באתר.

3. להתאים את התוכן לקריאה מרפרפת

כתיבת תוכן לאינטרנט

כמה מהמבקרים הנכנסים לאתר באמת יושבים וקוראים את כל התוכן הכתוב מילה במילה? על פי מחקר שנעשה בנושא, רק 16% מהגולשים. רוב הגולשים מביטים בדף, סורקים בעיניהם חלק מהטקסט ולוחצים על הקישור הראשון שקשור למה שחיפשו.
מומלץ להתאים את הכתיבה גם לגולשים ה"סורקים". הדגש הראשון שצריך לשים הוא הכותרת הראשית של הדף, האם הכותרת מעבירה את נושא הטקסט באופן ברור ומזמין לקריאה? הדגש השני הוא כותרות המשנה: האם הן מסכמות את נקודות המפתח של הטקסט?

4. לכתוב לאנשים עצלנים

תוכן לאתרים - דוגמה
 • הגולשים באתר לא יתאמצו במיוחד כדי לקרוא טקסט ארוך ולא ידידותי. לכן צריך להפוך את הטקסט לקל לקריאה ותמציתי ככל האפשר. רצוי להרבות בכותרות משנה ולמספר אותן, אפשר להחליף חלק מהטקסט בסרטון וידיאו, בצילומים או באמצעים גרפיים אחרים ולהשתמש בטבלאות, רשימות, תמונות, מצגות וסרטונים כדי לסכם את עיקרי המאמר בצורה נוחה ונעימה יותר לעין.

5. העיצוב והוויזואליות הם חלק בלתי נפרד מהתוכן

 • לעיצוב האתר ולאופן הצגת הטקסט יש השפעה גדולה על המבקרים באתר, והם יכולים לגרום להם לקרוא כתבה או לוותר עליה. ככל שהעיצוב מעניין, נעים לעין ונוח לקריאה, כך לגולש תהיה נכונות רבה יותר להתעמק בטקסט.
  הטקסט המילולי והטקסט הוויזואלי צריכים לעבוד אחד עם השני, ניתן לשלב תמונות, לשחק עם גודל הגופנים והדגשתם, להוסיף ולהדגיש ציטוטים של לקוחות או של מומחים, לפי נושא הכתבה, על מנת להוסיף אמינות – כל אלו על מנת לעורר עניין ולהגדיל את הסיכוי שהמאמר יזכה לשיתופים ברשתות חברתיות.
 • בנוסף, הנקודה החשובה ביותר היא לא ליצור מראה של טקסט עמוס וצפוף, ככל שהדף מאוורר יותר, ויש בו יותר חלקים לבנים וריקים, כך הקריאה תהיה קלה ונעימה יותר.
 • לסיכום, תוכן מנצח לאתרים צריך להיות:
איך לכתוב תוכן - סיכום

אם אתם מעוניינים בתוכן מקורי ורלוונטי שירתק את המבקרים באתרכם, אתם מוזמנים ליצור אתנו קשר. נקודה – פתרונות שיווק באינטרנט.

הכותבת היא עדי דיין, מקדמת אתרים בנקודה.

סניפ.לי – שירות קיצורים עם טוויסט

סניפ.לי, או באנגלית Snip.ly, הוא שירות המאפשר קיצור לינקים, כמו השירות המוכר של גוגל.
סניפ.לי מאפשר למשתמשים לקצר ולשתף קישורים לכתבות, ולאפשר הצגה של הודעה אישית בדף המאמר המקורי שאותו שיתפתם. ההודעה כוללת כפתור קריאה לפעולה שבתוכו מוטמע קישור אל הדף שתבחרו, למשל חנות באיביי או מבצע בגרופון.

לא הבנתם כלום? הנה הסבר קצר

משה, שמוכר טיסנים חשמליים בגרופון, מצא כתבה מצוינת על טיסנים שמופיעה בדה-מרקר. הוא רוצה לחלוק את הכתבה עם הלקוחות שלו, ובו בזמן הוא גם רוצה להחזיר את הקוראים אליו ולסגור עסקה. סניפ.לי מאפשר למשה לתייג את הקישור לכתבה ולהוסיף לו מסר אישי וכפתור קריאה לפעולה שיפנה לעמוד הרכישה בגרופון. את הכתבה המתויגת הוא משתף ברשתות החברתיות, וכך חושף את הקהל שלו לנפלאות הטיסנים החשמליים ובאותה הזדמנות מוכר (או מנסה למכור) להם את המוצר.

הטוויסט של סניפ.לי הוא שבמקום לשתף את הקישור המקורי לכתבה, אנחנו משתפים קישור מתויג שבו הטמענו הודעה אישית שתוצג לקוראים בבירור. התכונה הזו יעילה במיוחד למי שמעוניין למכור מוצר או שירות ורוצה לכלול כפתור קריאה לפעולה בזמן שיתוף התוכן ללקוחות הפוטנציאליים. האפקט החשוב ביותר הוא כמובן להחזיר את הטראפיק חזרה לאתר שלכם.

איך נראים המסרים של סניפ.לי?

המסרים של סניפ.לי מופיעים בצורת תיבה בתחתית המסך או כשורה ארוכה בצירוף תמונה אישית, שם, מסר קצר וכפתור קריאה לפעולה, כמו בתמונה:

סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

דוגמאות לסניפ של נקודה

השירות מאפשר לעצב את ההודעה על פי בחירתנו ולבצע שינויים כמו מיקום, צבע ולוגו.

סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

דוגמא לסניפ של סניפ.לי באתר הניו יורק טיימס

איך סניפ.לי עובד?

 1. 1. בעמוד הבית של האתר התחברו לשירות דרך אחת מהאופציות, לחשבון שתרצו שיופיע בכתבות שתשתפו.

 

 1. סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

 2. 2. בלשונית Dashboard הכניסו את כתובת ה-URL של הכתבה שאותה תרצו לשתף, ולחצו Create Snip.

 

 1. סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

 2. 3. מיד תקפוץ לכם חלונית שבה תכניסו את כל הפרטים הרלוונטיים, ובמקביל תקבלו תצוגה מקדימה על איך זה הולך להיראות.
 3.  סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט
 4. 4. בתיבת Button URL הכניסו קישור לדף שאליו תרצו להפנות בחזרה את הקוראים. למשל, דף רכישת המוצר באתר שלכם, או לבלוג.

 

 1. סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

 2. 5. סניפ.לי ייתן לכם קישור מקוצר ומתויג לכתבה המקורית, שאותו תפיצו הלאה לקוראים שלכם.

 

 1. סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט
 2. 6. כשתחזרו ללשונית ה-Dashboard תוכלו לראות נתונים סטיסטיים על הקישורים ששיתפתם, כמו מספר הקלקות, המרות, אחוז נטישה וכו'. מזכיר לכם משהו?

 

 1. סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

 2. 7. וכך זה נראה בוויקיפדיה. בהמשך נפרט את רשימת האתרים החסומים לסניפ.לי.

 

 1. סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

 

כמשווקים, אנו כותבים ומשתפים תוכן לקהל הגולשים שלנו בפלטפורמות חברתיות שונות. פעמים רבות אנחנו מקשרים לכתבה מעניינת או וידיאו מצחיק, ומעניקים לקוראים שלנו תוכן בעל ערך מוסף. אנחנו אוהבים לחשוב שיש לנו קהל קוראים נאמן שיחזור שוב ושוב לאתר שלנו כדי לצרוך עוד מהתוכן האיכותי שאנו יוצרים, אבל מה שקורה בפועל הוא מעט שונה: כאשר גולש מקליק על קישור ששיתפנו, הוא קורא ונהנה, אך סוגר את הכתבה וממשיך הלאה, אז מה באמת יצא לנו מזה?
אנחנו מאבדים את הקוראים לטובת הכתבה שפירסמנו, וכבר איננו יכולים להחזיר אותו אלינו ולמכור לו מוצר, עד הכתבה הבאה שנפרסם, וחוזר חלילה.

אז עכשיו הכרתם את סניפ.לי.
סניפ.לי בעצמם מגדירים את השירות כמנוע המרה ((conversion engine. הוא נותן לכם להתאים מסרים אישיים, להוסיף טפסי רישום, לנהל רשימות דיוור או פשוט להשתמש בו להוספת קישורים.
למעשה מדובר בכלי של רשתות חברתיות ולכן הוא חייב לאפשר עבודת צוות. אפשר להוסיף חברי צוות שינהלו יחד "סניפס", או מספר רב של פרופילים ומותגים (בתנאי שאתם לא על גרסתFree Trial). זהו כלי שימושי למי שהעבודה שלו נמצאת בעיקר במדיה חברתית, ועובד על מספר לקוחות במקביל. כמו כן משווקים תלויים בניתוח נתונים, ובסניפ.לי מבינים זאת ולכן אוספים נתונים של המרות, מקורות טראפיק ואפילו נתונים גאוגרפיים.

ואיפה הקאץ'?

לסניפ.לי יש שלושה סוגים של חשבונות. הם נותנים אפשרות להתנסות בחשבון חינמי, שמוגבל לפרופיל אחד ובעל אופציות עיצוב מצומצמות מאוד. בהמשך מוצעים למשתמשים חשבונות בסכום של 25$, 66$ או 125$, בהתאם לאופציות שתרצו שיהיו פתוחות עבורכם.

אילו אתרים חוסמים את סניפ.לי?

סניפ.לי אינם פועלים באתרים כמו פייסבוק, טוויטר ולינקד-אין, כאשר הסיבה הרשמית היא שמדובר באתרים בעלי מדיניות אבטחה רגישה. מה שכן אפשרי הוא לקשר לפרופיל הפייסבוק שלכם באמצעות כפתור הקריאה לפעולה ולפרסם את הקישורים המתויגים בפלטפורמות האלו.

לסיכום

אולי סניפ.לי לא באמת יחסל את שירות הקיצורים של גוגל, אבל הוא עדיין חידוש מרענן שישרת משווקים באשר הם, שיחזיר טראפיק חזרה לאתר ויבנה בסיס נתונים רחב יותר בשיתוף עם הכלים הקיימים.

הכותבת היא חלי קיקוס, מקדמת אתרים בנקודה.

גוגל פרסמו את הסיכום השנתי של החיפושים הפופולריים ביותר בכל העולם. מצעד החיפושים ל-2014 מורכב מרשימות של עשרת החיפושים הבולטים בכל תחום (אירועים, סלבריטאים, אנשים שמתו השנה וכו'). השנה נוסף גם מיניסייט מעוצב, שנה של חיפושים, המסכם בהרחבה את החיפושים הכלל עולמיים שבלטו בשנה החולפת, ומגלה מה היו החיפושים המובילים בכל תחום: החל מתמונות הסלפי הפופולריות ביותר ("סלפי של קוף" היה יותר פופולרי מ"סלפי של קרדשיאן") ועד השאלות המטרידות משתמשים במדיה חברתית (כמו "מי ביטל את המעקב אחריי").

חיפושים פופולריים בגוגל 2014

גם אפל, פייסבוק, טוויטר וחברות אחרות מפרסמות סיכומי שנה, אבל אלו מציגים את הקניות או את הנושאים ששותפו במדיה חברתית. נתוני החיפוש בגוגל מעניינים יותר כי הם מספקים הצצה לשאילתות חיפוש פרטיות. כך למשל בארץ עשרת שאילתות החיפוש הפופולריות בקטגוריה "איך עושים דברים", נפתחה בשאלה "איך מרזים בבטן" והסתיימה ב"איך חוסמים בפייסבוק". בארצות הברית משתמשים רצו לדעת בעיקר איך להשתמש בפונקצייה איירדרופ של אפל.

גוגל טרנדס 2014

 

החיפושים הבולטים בעולם ובארץ ב-2014

ב-2014 משתמשי גוגל בכל העולם חיפשו מידע על רובין ויליאמס ז"ל, על המונדיאל ועל מגפת האבולה. עוד נושאים שעניינו גולשים בכל העולם הם תעלומת המטוס המלזי, אתגר דלי הקרח, המשחק הממכר Flappy Bird, זוכת האירוויזיון המזוקנת קונצי'טה וורסט ודעאש. בארץ החיפושים הבולטים היו סדרת הטלוויזיה "זגורי אימפריה", פיקוד העורף (אבל לא צוק איתן) והמונדיאל. תכניות טלוויזיה נוספות הגיעו לראש מצעד החיפושים בארץ בהן "להיות אתה", "מתים לרגע", "האח הגדול 6", "רמזור" ו"משחקי השף". הישראלים גם התעניינו במזג האוויר ובאייפון 6. מבין המפורסמים שמתו השנה רובין ויליאמס הגיע רק למקום השלישי בארץ, והיה נפח חיפושים גדול יותר לאריאל שרון ולאסי דיין.

חיפושים פופולריים - גוגל 2014

בקרב אנשים חיים, החיפושים הפופולריים בעולם היו ג'ניפר לורנס, קים קרדשיאן, והשחקנית הצרפתייה ג'ולי גייט, שניהלה לכאורה רומן עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד. בארץ הסלבריטאים המחופשים ביותר היו חן טל, ג'ניפר לורנס ומלכת היופי מור ממן.

גוגל טרנדס משמש כלי עזר לאנשי שיווק באינטרנט לאורך כל השנה. מצפייה בחיפושים הפופולריים ביותר ב-2014 ובשנים קודמות אפשר ללמוד על המגמות ששולטות בחיפוש המקומי והעולמי, וכן על הביטויים שגולשים משתמשים בהם כדי לחפש מידע בגוגל, ולהתאים לפיהם את מחקר המילים ואת אסטרטגיית שיווק התוכן.

דצמבר הוא חודש סיכומי השנה והוא גם שיא עונת הקניות (בעיקר בחו"ל, אבל לא רק), לכן זוהי הזדמנות להתבונן על הטרנדים של 2014 באתרי מסחר וללמוד איך לשפר את שיעור ההמרה ב-2015.

עונת הקניות מגיעה לשיאה בסוף השבוע האחרון של חודש נובמבר, הנפתח בחג ההודיה, ממשיך ב-Black Friday ומסתיים ב-Cyber Monday. באופן מסורתי יום שישי השחור נחשב ליום קניות בחנויות עצמן ויום שני המקוון מוקדש לקניות ברשת, אבל מהסקרים שפורסמו בשבוע האחרון אפשר לראות שההבחנה הזאת היטשטשה, ושהקניות ברשת נוגסות חלק גדול יותר מהקניות בחנויות ובקניונים. עוד נתונים מעניינים על הקניות ברשת בבלאק פריידיי וחג ההודיה:

- הקניות ברשת בבלאק פריידיי ובחג ההודיה שברו שיא מכירות והסתכמו בסך של 1.33 מיליארד דולר ו-2.4 מיליון דולר בהתאמה.

- קרוב ל-30% מהקניות ברשת הגיעו מסמארטפונים ומטאבלטים.

- יותר מ-50% מהתנועה לאתרי מסחר הגיעה ממכשירים ניידים, ולראשונה נפח החיפושים במובייל עבר את נפח החיפוש במחשבים.

- בעלי אייפון ואייפד נוטים לקנות ברשת יותר מבעלי מכשירי אנדרואיד.

למה קונים מעדיפים לקנות באינטרנט?

הנתונים מראים שקהל הצרכנים מוצא את ההפרדה בין יום קניות בחנויות ליום קניות ברשת הפרדה מלאכותית ומיושנת, אף על פי שבעלי החנויות ממשיכים לקיים אותה. צרכנים רבים מעדיפים לקנות ברשת דווקא בבלק פריידיי כדי להימנע מהתורים והצפיפות בחנויות הגדולות. בנוסף, הצרכנים נעשים בררנים יותר והם משתמשים בכל הפלטפורמות אונליין ואופליין (ביקורים בחנות, בחנות המקוונת ובאפליקציה) כדי למצוא את המבצעים הטובים ביותר.

Black Friday בחנויות. קרדיט: Robert Banh

מנתונים שפורסמו באתר Conversioner על הקניות ברשת ב-2014 נמצא ש-80% מהגולשים באינטרנט קנו מוצר כלשהו ברשת, ו-50% מהם קנו ברשת יותר מפעם אחת. עוד נמצא שמרבית הקניות ברשת נעשות ממחשב, וערך הקנייה הממוצע ממחשב הוא גבוה יותר בהשוואה לקניות מטאבלט ומסמארטפון.

למה קונים מעדיפים לקנות דרך המחשב ולא דרך המובייל?

המשתתפים בסקר של Conversioner נשאלו למה הם מעדיפים לקנות ברשת דרך המחשב ולא דרך הסמארטפון או הטאבלט ואלה תשובותיהם:

 • 43% מהנשאלים ציינו כי במובייל חסרה תמונה ברורה של המוצר
 • 34% מתקשים לראות את פרטי המוצר במובייל
 • 31% מתקשים להשוות בין מוצרים בנייד
 • 30% לא מעוניינים למסור את פרטי האשראי ברשת הסלולרית
 • אצל 26% המכשיר הנייד אינו זמין בכל זמן
 • 25% התלוננו על פרוצדורת קנייה מסובכת במובייל
 • 21% בגלל חיבור אטי או בעיות חיבור לרשת

 

צילום מסך: Conversioner

קניות ברשת ב-2015 – תחזית למנהלי אתרים

הקניות ברשת צפויות להתחזק ב-2015, ולפי ההערכות בשנה הקרובה יותר מ-1.2 מיליארד משתמשי אינטרנט ברחבי העולם יקנו מוצרים או יזמינו שירותים ברשת, כ-44% מסך המשתמשים באינטרנט בעולם. גם המכירות של סמארטפונים וטאבלטים צפויות להמשיך ולעלות בשנה הבאה, ומנהלי אתרי מסחר יצטרכו לשפר את חוויית הקנייה במובייל ולשים דגש על הפרטים האלה:

- אפשרויות קנייה בטוחות ונוחות לשימוש

- אתר ידידותי לגלישה מהסלולרי

- אסטרטגיית שיווק מעורבת המשלבת בין קניות ברשת, במובייל ובחנות עצמה.

רוצים לשפר את שיעור ההמרה באתר? צרו אתנו קשר ונשמח לעזור לכם.

המירוץ לבחירות 2015 לכנסת ה-20 כבר התחיל, וזאת הזדמנות לבדוק את הפעילות של המועמדים המובילים באינטרנט וברשתות החברתיות. איך נראים דפי הפייסבוק ואתרי האינטרנט שלהם (אם יש להם), כמה אוהדים יש להם ומה היקף הפעילות שלהם ברשתות חברתיות אחרות?

בנימין נתניהו

לראש הממשלה הנוכחי יש אתר אינטרנט רשמי ומאובטח לעילא בדומיין הנושא את שמו (netanyahu.org.il). קטגוריית החדשות של האתר מתעדכנת כמעט מדי יום, והיא כוללת בעיקר תמלולים נאומים שנשא בישיבות ממשלה ובפורומים אחרים, ללא הרחבות, הסברים או תוכן מקורי כלשהו. נוסף על קטגוריית החדשות יש קטגוריית תמונות, וידאו ודף אודות הסוקר תחנות בחייו, מילדותו ועד כהונתו בתפקיד ראש הממשלה ב-2009.

נראה שלא נעשתה כל עבודת SEO באתר עצמו, אף על פי כן האתר מופיע בתוצאה הראשונה בגוגל בחיפושים על בנימין נתניהו ועל נתניהו. אבל בחיפושים על ראש ממשלת ישראל או ביבי האתר יורד לתוצאה האחרונה בעמוד הראשון ואף למטה מזה.

נכון למועד כתיבת שורות אלה לדף הפייסבוק הרשמי של בנימין נתניהו (facebook.com/Netanyahu) יש קרוב ל-1.1 מיליון. כמצופה מתפקידו הבכיר, עדכוני הפייסבוק (היומיים) מובאים תמיד בגוף שלישי ("ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו…" היא הפתיחה הקבועה). בדומה לאתר, עיקר העדכונים הם תקצירים של נאומים שנישאו בפורומים אחרים, אבל במקביל יש כמה עדכונים אישיים כמו תמונות משפחתיות מגיוס הבן, ואלו זוכים למספר הלייקים הגבוה ביותר.

את הצדדים הלכאורה רשמיים פחות נתניהו חושף לעתים בערוץ היוטיוב (www.youtube.com/user/IsraeliPM). לערוץ מעל 18,000 מנויים נכון להיום, ונוסף על סרטונים רשמיים מופקים גם סרטוני אנימציה לציון חגיגות השנה לממשלות נתניהו, ועוד סרטונים קלילים יותר כמו הסרטון שבו נתניהו פשט על ארגז הכלים של בוב הבנאי כדי לתלות את דגל ישראל. הסרטון הנצפה ביותר היה ברכת ראש הממשלה ליום העצמאות ה-64 שלוותה בשירת "הנה מה טוב ומה נעים" של אפליקציית טום החתול.

דווקא הסרטונים שלא הועלו לדף היוטיוב הרשמי של נתניהו זכו לצפיות רבות. למשל הסרטון שבו נתניהו מתכוון לברך את תושבי ישראל הנוצרים לקראת חג המולד ולעודד אותם לגייס לצה"ל, אבל פולט את הצירוף מדינה יהודית, והסרטון שבו נתניהו פוצח בנאום אנטי-סמארטפונים וקורא לסובבים אותו להפסיק להשתעבד למכשירים הניידים ולהתחיל לחיות במקום לצלם. סרטונים אלו זכו לתגובות רבות ברשת וחיזקו את מעמדו של ביבי ככוכב ממים.

נתניהו מתחזק גם חשבונות טוויטר וגוגל פלוס פעילים למדי, אבל אלו מתעדכנים באנגלית ונראה שפונים למדיה הבינלאומית.

יאיר לפיד

ליאיר לפיד, ראש תנועת יש עתיד, המפלגה השנייה בגודלה בכנסת הנוכחית, אין אתר אינטרנט רשמי והוא מסתפק בבלוג שהוא מפעיל באתר המפלגה וכמובן בפעילותו הענפה בפייסבוק, פעילות שעוררה לא מעט שערוריות, ביקורות ופרודיות.

נכון להיום לדף הפייסבוק הרשמי של יאיר לפיד יש מעל 361 אלף לייקים, והוא מרבה לפנות ישירות אל הציבור באמצעות הרשת החברתית ולייצר תוכן ייחודי עבור הפלטפורמה. לפיד משתמש בכל אפשרויות העדכון בפייסבוק, כולל העלאת סרטונים ומפגשי וידאו עם גולשים, תמונות, קישורים ופוסטים בהיקף הנע בין סטטוסים קצרים ("הולכים לבחירות – ומנצחים", 18,420 לייקים) למאמרים ארוכים כמו "תפילה (פרטית) לפסח", שהתפרסם דווקא בגלל חוסר הבקיאות בהיסטוריה שהתגלתה בו. שלא כמו נתניהו, לפיד מרבה לפנות בגוף ראשון, בעיקר רבים (אנחנו, ביקרנו וכו'), ובשבוע האחרון הוא אף הפגין הומור עצמי והעלה סרטון פארודי של נוי אלוש המכוון אליו.

הדף הרשמי של יאיר לפיד בפייסבוק מתחרה בכמה דפים פיקטיביים הנושאים את שמו ואת תמונתו של לפיד, וכן ובדפי מתנגדים בהם יאיר, כנראה שכן צריך להוציא תעודת בגרות (כ-8,500 לייקים) והדף של ריקי כהן – נציגת מעמד הביניים הישראלי (יותר מ-3,000 לייקים).

יאיר לפיד מתחזק גם פרופיל אישי באינסטגרם וערוץ מפלגתי ביוטיוב.

יצחק (בוז'י) הרצוג

לראש מפלגת העבודה אתר רשמי (herzog.co.il) מפורט מאוד, המציג את מצע התנועה ואת האני מאמין של המפלגה בצורה ברורה ונוחה לניווט. אבל האתר אינו מעודכן (עדכון החדשות האחרון הוא ממרץ 2014), רוב הקישורים היוצאים מהכפתורים החברתיים הם שבורים, והתמונות נמתחו באופן לא פרופורציונלי כדי להתאים לרוב האתר.

עד 2011 היה להרצוג גם בלוג אישי בתפוז, והוא הורכב בעיקר מהצהרות של תומכים ומצביעים. כיום עיקר פעילות האינטרנט הועברה לפייסבוק וליוטיוב. בדף הפייסבוק הרשמי (facebook.com/IsaacHerzogKneset) יש להרצוג כ-43 אלף עוקבים. הדף מתעדכן כמעט בכל יום, הוא כולל בעיקר תגובות והתייחסות למתרחש במדינה ומעט מאוד (אם בכלל) עדכונים אישיים. גם ערוץ היוטיוב מתעדכן לעתים קרובות והוא כולל בעיקר סרטונים של נאומים וראיונות בתקשורת.

נפתלי בנט

כמו האח יאיר לפיד, גם נפתלי בנט, ראש מפלגת הבית היהודי, פעיל מאוד בפייסבוק. במקרה או לא, דף הפייסבוק של בנט (facebook.com/NaftaliBennett) מופיע בקטגוריה כדמות ציבורית ולא פוליטיקאי. לדף הרשמי של בנט יש כ-350 אלף לייקים, והוא מתעדכן כמה פעמים ביום. דף הפייסבוק מתאפיין בפניות ישירות ולא פורמליות (אחיותיי ואחיי, חבר'ה) ובקריאות לפעולה (שתפו), והוא משלב בין עדכונים על פעילות המשרד, הופעות בטלוויזיה ופכים מחייו הפרטיים.

לנפתלי בנט אין אתר רשמי, ולמרות האזכורים התכופים שלו באתר המפלגה (baityehudi.org.il), אפילו דף התגיות של אתר הארץ על נפתלי בנט ממוקם גבוה יותר בחיפוש בגוגל.

נפתלי בנט מתחזק גם חשבון טוויטר, המסתנכרן אוטומטית עם עדכוני פייסבוק, וחשבון יוטיוב פעיל, שבו סרטוני הראיונות ברשתות זרות זוכים לצפיות רבות.

סיכום

 • הרשתות החברתיות הפופולריות בקרב הפוליטיקאים הישראלים הן פייסבוק ויוטיוב. טוויטר וגוגל פלוס משמשות לגיבוי (אם בכלל) או לקשר עם דוברי אנגלית.
 • הפוליטיקאים בישראל אימצו במהירות את פלטפורמת הווידאו של פייסבוק.
 • הפוליטיקאים מעדכנים את דפי הפייסבוק בתדירות גבוהה אבל מדיניות התגובה שלהם לוקה בחסר.
 • תמונות אישיות או משפחתיות מקבלות יותר לייקים מכל עדכון אחר.

פייסבוק ערכו אתמול (יום רביעי ה-27/11) וובינר למשווקים לתגובה ישירה (Direct Response Marketing), זהו ענף שיווק באינטרנט (וגם באמצעי תקשורת מסורתיים) המשתמש באמצעים כמו הצעות, קריאה לפעולה או טופס יצירת קשר כדי ליצור אינטראקציה מיידית עם המשתמשים. פייסבוק מקדמים את השיווק לתגובה ישירה באמצעות הוספת כפתורי קריאה לפעולה למודעות הפרסום, ובמסגרת הוובינר הועלו היתרונות של הרשת החברתית בשיווק לתגובה ישירה, מיקוד הקמפיינים, מעקב ואופטימיזציה.

אופטימיזציה להמרה בעידן ריבוי מכשירים

השימוש במכשירים שונים (טלפונים חכמים, טאבלטים, מחשבים ניידים ונייחים) מסבך עוד יותר את תהליך ההמרה, ומחקרים מראים שאצל 67% מהצרכנים באינטרנט תהליך הקנייה עובר דרך יותר ממכשיר אחד. פייסבוק מציעים פתרון לקושי הזה ומאפשרים להגיע אל קהל יעד ממוקד, לקרוא לפעולה בכל המכשירים ולהחליט החלטות המבוססות על נתונים וניתוחים סטטיסטיים.

 

מיקוד בפייסבוק

לפי נתוני פייסבוק, בישראל יש 4 מיליון משתמשים פעילים בחודש, ו-73% מהם מבקרים בפייסבוק מדי יום. בגרסת המובייל של פייסבוק משתמשים 3.4 מיליון ישראלים בחודש ו-2.5 מיליון ביום.

לפי פייסבוק, מערכת הפרסום של פייסבוק מדויקת הרבה יותר בהשוואה לרשתות פרסום מתחרות. אם בממוצע התפוצה של קמפיינים ממוקדים באינטרנט מדויקת ב-38%, אצל פייסבוק התפוצה של קמפיינים ממוקדים מדויקת ב-89%.

אפשרויות המיקוד בפייסבוק הן מגוונות:

 

- קהל היעד העיקרי – מיקוד לפי מידע שנשאב מפרופילי המשתמשים וכולל מידע מפורט כמו מצב משפחתי, אירועי חיים, תחומי עניין ודפי פייסבוק אהובים.

- קהלים מותאמים אישית – מיקוד לרשימת לקוחות או לאנשים שביקרו באתר. גם את הרשימה הזאת אפשר לפלח לפי נתונים כמו מין, גיל ונתונים דמוגרפיים אחרים, ואפשר לפנות אל המשתמשים בכל מכשיר שממנו הם משתמשים בפייסבוק.

את רשימת הקהלים המותאמים אישית אפשר ליצור בעזרת כמה כלים:

-        ניהול קשרי לקוחות – למצוא לקוחות קיימים לפי מספרי טלפון או כתובות דוא"ל

-        פיקסל המרה מחוץ לאתר – למצוא משתמשים שכבר ביצעו פעולות באתר

-        פיקסל קהלים מותאמים אישית באתר – למצוא משתמשים שכבר ביקרו באתר

-        ערכת פיתוח תוכנה (SDK) למובייל – למצוא משתמשים לפי פעולות ספציפיות שביצעו באפליקציה

- קהלים דומים – מיקוד למשתמשים בעלי נתונים דומים לרשימת הלקוחות או לאוהדים של הדף.

אפשר ליצור רשימת קהלים מותאמים אישית ולהתקין את פיקסל המעקב דרך מנהל המודעות או ה-Power Edtior.

 

היתרונות של אופטימיזציה להמרה בפייסבוק

פייסבוק מציעים שני מודלים תשלום המותאמים לאופטימיזציה להמרות באתר או באפליקציה הסלולרית:

oCPM – הצעת מחיר אוטומטית המבוססת על אופטימיזציה לפעולות או למטרות מסוימות: לייקים, תפוצה, קליקים או חשיפות.

CPA – מחיר לפי פעולה או המרה.

לפי נתוני פייסבוק, שיעור ההמרה של קמפיינים oCPM גבוה ב-68% מקמפיינים CPC (מחיר לקליק), והמחיר להתקנת אפליקציה ב-CPA נמוך ב-20% מ-CPC.

 

מעקב ואופטימיזציה של קמפיינים בפייסבוק

פייסבוק מציעים פתרונות לאתגרים העכשוויים שבמעקב אחרי קמפיינים ואופטימיזציה בפייסבוק. אם באמצעי פרסום אחרים נתוני ההתנהגות של המשתמשים מפוזרים בכמה מכשירים, פייסבוק יכולה לעקוב אחרי התנהגות המשתמשים בכל המכשירים. כמו כן, המידע שפייסבוק אוספת הוא מדויק ונשען על אנשים אמתיים ולא על שרתים, ומדידת הביצועים בקמפיינים של פייסבוק נעשית בהשוואה ליעדים.

 

32% מההמרות שהושלמו במחשב השולחני מראות שהפעילות האחרונה בפייסבוק כללה הקלקה מהמכשיר הנייד, ו-67% מההמרות במחשב כללו צפיות מהמכשיר הנייד. מסלול ההמרה הממוצע מורכב מחשיפה למודעה בפייסבוק, מחקר במכשיר נייד והמרה במחשב שולחני. הסיכויים להמרה עולים אם המשתמש הקליק קודם על מודעה בפייסבוק.

 

לסיכום, טיפים לשיווק בפייסבוק:

 • להבליט את המוצרים בעדכוני הפייסבוק – משתמשים נוהגים להתעדכן בניוזפיד שלהם כ-14 פעמים ביום.

 • להוסיף קישורים לאתר כדי להגדיל את התנועה לאתר ואת שיעור ההמרה – נמצא שלמודעות בפייסבוק עם קישור יש שיעור המרה גבוה ב-30% ממודעות עם תמונה בלבד.

 • להוסיף קריאות לפעולה למודעות בפייסבוק כמו הזמינו עכשיו, קנו וכדומה.

רוצים להגיע ליותר לקוחות באמצעות פרסום בפייסבוק? צרו אתנו קשר נקודה.

פייסבוק עושים צעד משמעותי נוסף על מנת לנגוס ברווחי הפרסום של אימפרית הוידאו יו-טיוב:

פייסבוק מקדמים את הפרסום בווידאו ברשת החברתית, ומעודדים מותגים ומשווקים בפייסבוק להעלות סרטונים ישירות לאתר, במקום להעלות קישורים לסרטונים ביוטיוב או בפלטפורמות חיצוניות אחרות. לשם כך, ערכו פייסבוק וובינר לאנשי שיווק בפייסבוק והדגישו את היתרונות שבשיווק וידאו בפייסבוק. הבאנו לכם את סיכום הדברים ומספר טיפים שהועלו בוובינר:

 

קצת נתונים במספרים על וידאו באינטרנט – מחשבים וניידים:

השימוש באינטרנט ובמובייל עלה בעשורים האחרונים, והגלישה באינטרנט – דרך המחשב או הנייד – כבר את עברה הצפייה בטלוויזיה, זוהי מדיית הבידור הפופולרית ביותר מאז שנות ה-50.

 

גם הצפייה בסרטוני וידאו ברשת עלתה משמעותית בשנים האחרונות, ובעקבותיה גם גדלה החשיפה לפרסומות וידאו. בדצמבר 2013 נרשם גידול של 210% בצפייה בפרסומות וידאו במחשבים בלבד בהשוואה לשנה הקודמת.

הגידול בצפייה בווידאו דרך מכשירים ניידים (סמארטפונים וטאבלטים) גדל מהר יותר: בין 2012 ל-2014 נרשם גידול של 532% בצפייה בסרטוני וידאו באמצעות הנייד.

 

היתרונות של שיווק וידאו בפייסבוק:

• יותר מ-800 מיליון משתמשי פייסבוק מתעדכנים בניוזפיד שלהם מספר פעמים ביום (בממוצע 14 פעמים ביום), בעיקר כשהם נכנסים לפייסבוק דרך המובייל. אנשים נכנסים לפייסבוק מהמכשיר הנייד יותר מלכל אפליקציה או יישום אחר.

• אפשרויות המיקוד המתקדמות של פייסבוק מאפשרות למפרסמים להגיע לקהל יעד ספציפי ומדויק, ואף להתאים את הקריאייטיב של המודעה או הווידאו לקבוצות שונות, למשל חיילים משוחררים, חברי הקהילה הלהט"בית וכו'.

• שיווק וידאו מאפשר למפרסמים לספר סיפור בהמשכים וכך להניע את האנשים דרך משפך השיווק: מהיכרות עם המותג להיקשרות אליו.

 

רק לשם השוואה בשביל להבין את רמת השימוש של האנשים ברשתות פייסבוק ואינסטגרם – יותר אנשים משתמשים בפייסבוק ובאינסטגרם מאשר בכל הרשתות החברתיות האחרות גם יחד – נקודה למחשבה..

שיווק וידאו ממוקד בפייסבוק

שלושה סוגי מיקוד בפייסבוק:
1. קהלים מותאמים אישית ומידע צד-שלישי: נתונים שנקלחו מניהול קשרי לקוחות, מועדוני לקוחות, כרטיסי אשראי של לקוחות, מבקרים באתר או באפליקציה.
2. מידע מפייסבוק: נתונים דמוגרפיים וגאוגרפיים, תחומי עניין והתנהגות של משתמשים בפייסבוק.
3. מידע מקטגוריות שותפים: היסטוריית ומנהגי הקניות של המשתמשים ורשומות ציבוריות שלהם.
בנוסף, אפשר למקד את המודעות הפרסום בפייסבוק לפי היסטוריית הצפייה בסרטוני הווידאו, ולהגיע ללקוחות שכבר התעניינו במותג ובמוצרים שלנו. אפשר ליצור קמפיינים נפרדים למשתמשים שצפו בסרטונים ולאלה שלא צפו בהם.

 

כפתורי קריאה לפעולה בסרטוני וידאו בפייסבוק:

פייסבוק ערכו ניסוי כדי ללמוד על השילוב האפקטיבי ביותר בין יעדים של מודעות פרסום בפייסבוק וכפתורי קריאה לפעולה (Call to Action או CTA). אלה הממצאים:
• כשמטרת הקמפיין היא צפיות וידאו – השילוב המוצלח ביותר היה סרטון וידאו + קריאה לפעולה
• תנועה לאתר – מודעת קישור או תמונה סטטית + קריאה לפעולה
• המרות – מודעת קישור או תמונה סטטית + קריאה לפעולה

השימוש בסרטוני וידאו צריך לבוא מתוך הבנה של היעד הסופי שלך. אם המטרה היא תנועה לאתר או המרות באתר, ברוב המקרים עדין עדיף מודעת קישור או תמונה מאשר סרטון.

המטרות של שיווק וידאו בפייסבוק:

פייסבוק מציגים את משפך השיווק בפייסבוק בשלושה שלבים:
1. לעורר מודעות למותג: לוודא שקהל היעד צופה בווידאו, להתאים את הקמפיין למספר צפיות או תפוצה צפויה ולשלוט בתדירות ההצגה של הסרטון.
2. לעורר התעניינות: לחזק את המעורבות של המשתמשים שצפו בסרטון הראשון ולהציג לפניהם עוד סרטונים.
3. ליצור קשר: להוסיף קריאה לפעולה ולהזמין את המשתמשים לתקשר עוד יותר עם המותג או העסק.

 

אופטימיזציה של וידאו בפייסבוק:

כדי לשפר את הביצועים של סרטוני וידאו, פייסבוק ממליצים להעלות את הסרטונים ישירות לפייסבוק, לבחור ביעד צפיות בווידאו למטרת הקמפיין, ולעקוב אחרי הביצועים של הסרטון, באמצעות מעקב אחר זמן הצפייה הממוצע ומספר האנשים שצפו בסרטון המלא או בחלקים ממנו.
פייסבוק טוענים שסרטונים שמועלים ישירות לפייסבוק מצליחים יותר ומספקים למשתמשים חוויית צפייה טבעית ורציפה:
• שיעור ההקלקה של סרטוני וידאו בפייסבוק גבוה פי 2.5
• שיעור הצפייה בווידאו גבוה ב-30%
• תמונת התצוגה גדולה פי 11
• המחיר לצפייה נמוך פי 5.5.

 

ממעקב אחר נתוני הצפייה של הסרטונים אפשר ללמוד גם על המשתמשים שצפו בסרטון, נתונים דמוגרפיים, תחומי עניין והיסטוריית קנייה, ולפיכך ליצור תוכן רלוונטי יותר ולאתר קהלים חדשים, כמו כן ניתן לראות וללמוד את הביצועים של מודעות הוידאו שלנו.

 

לסיכום, קמפיין שיווק וידאו מוצלח בפייסבוק מורכב מ-4 שלבים:

1. לספר סיפור – רצוי שיהיה מעניין
2. להגדיר "צפיות וידאו" כיעד הקמפיין

3. להגדיר את הצופים בווידאו כקהל היעד כדי ליצור עבורם קמפיין רימרקטינג בהמשך

4. להוסיף כפתור קריאה לפעולה אופציונלי בסוף הסרטון

 

נראה שפייסבוק רוצה להיכנס כשחקנית מרכזית בתחום הוידאו לצד יו-טיוב, זהו רק המשך של המאבק בין ענקיות האינטרנט גוגל ופייסבוק, מעניין לאן הוא ימשיך וידו של מי תהיה על העליונה..

יש לכם עוד שאלות? רוצים קמפיין וידאו בפייסבוק שיביא תוצאות? אנחנו ממש כאן – צרו קשר!

גוגל הודיעו שיתחילו לסמן אתרים ידידותיים לגלישה מהנייד ולהצמיד להם את התווית "mobile-friendly" בתוצאות החיפוש בסמארטפונים, ורמזו שאתרים אלו צפויים ליהנות מיחס מועדף באלגוריתם הדירוג של גוגל.

גוגל ציינו כי זהו הצעד הראשון בסיוע לגולשים ממכשירים ניידים לקבל חוויית משתמש משופרת, ושנבדקת אפשרות לשלב את הקריטריון הזה באלגוריתם הדירוג. אמנם לא נאמר במפורש שאתרים שיסומנו כידידותיים למובייל ידורגו גבוה יותר בתוצאות החיפוש במובייל, אבל מכיוון שגוגל כבר התחילו להעניש אתרים המציעים חוויית משתמש ירודה במכשירים סלולריים ולדחוק אותם מתוצאות החיפוש בסמארטפונים, אפשר להניח שהצעד הבא הוא לקדם אתרים שמצייתים להנחיות גוגל ולהעלות את הדירוג שלהם בתוצאות החיפוש.

מהו אתר ידידותי לנייד לפי גוגל?

כדי לקבל את התווית ידידותי למובייל בתוצאות החיפוש של גוגל בסמארטפונים, האתרים צריכים לעמוד בקריטריונים האלה:

- לא להשתמש בתוכנות כמו פלאש שאינן בשימוש במכשירים ניידים.

- להשתמש בגודל טקסט קריא שאינו מחייב את המשתמשים להגדיל את המסך.

- להתאים את תוכן הדף לגודל המסך כדי שמשתמשים לא יצטרכו לגלול לצדדים או להגדיל את המסך.

- למקם קישורים במרחק סביר המאפשר הקלקה באמצעות הקשה על המסך.

בנוסף השיקו גוגל מספר כלים ומדריכים שמטרתם לסייע למנהלי אתרים להתאים את האתר לגלישה מטלפונים חכמים:

Mobile Friendly Test– כלי בדיקה המנתח את השימושיות של האתר במכשירים ניידים. הכלי מצביע על השגיאות של האתר, ומציג צילום מסך של האתר הסלולרי כפי שנסרק על ידי רובוט הסריקה של גוגל.

דו"ח שימושיות לניידים – דו"ח בגוגל וובמסטר טולס המצביע על שגיאות השימושיות של האתר כולו.

Webmaster Mobile Guide – המדריך של גוגל לבנייה ולקידום של אתרים סלולריים.

מדריך לתוכנות צד-שלישי – מדריך לבניית אתר ידידותי למובייל בתוכנות כמו וורדפרס, ג'ומלה וכדומה.

רוצים לקדם ולשווק את אתר המובייל או האפליקציה שלכם?  פנו אלינו ונשמח לעזור לכם.

.

אם אתם משתמשים בדף הפייסבוק לקדם מכירות, לא תשמחו לשמוע על עדכון האלגוריתם החדש של פייסבוק. הרשת החברתית הודיעה שהחל מינואר 2015 יצומצמו מספר הפוסטים הפרסומיים שמופיעים בניוזפיד של המשתמשים. הכוונה היא שפוסטים בעלי תוכן פרסומי, המדרבנים משתמשים לקנות מוצרים או להשתתף בתחרויות, יופיעו פחות בניוזפיד של המשתמשים, גם אם הם סימנו לייק ובחרו להיחשף לתוכן הדף. העדכון לא ישפיע על פרסום של מודעות (קידום ממומן בפייסבוק).

דוגמה לתוכן פרסומי:

מהו פוסט פרסומי בפייסבוק?

לפי סקר משתמשים שנערך ברשת החברתית פוסטים פרסומיים בפייסבוק עונים לקריטריונים האלה:

- פוסטים שמטרתם היחידה היא לגרום למשתמשים לקנות מוצר או להוריד אפליקציה.

- פוסטים שגורמים למשתמשים להצטרף להגרלות או למבצעים מיוחדים בלי הקשר ממשי.

- פוסטים שממחזרים את התוכן שהופיע במודעת הפרסום.

הנה עוד דוגמה:

תמונות: newsroom.fb.com

 

איך ישפיע העדכון על הפרסום בפייסבוק?

זאת לא הפעם הראשונה שפייסבוק מצמצמים את החשיפה האורגנית של דפי פייסבוק לעסקים, וכך גורמים לעסקים ולמותגים להגדיל את תקציב הפרסום בפייסבוק. בהודעתם הדגישו פייסבוק שעדכון האלגוריתם לא יגדיל את מספר מודעות הפרסום המופיעות בניוזפיד, ושמטרת העדכון היא להגדיל את הרלוונטיות והאיכות של הפוסטים שמוצגים בניוזפיד, כולל פוסטים של חברות מסחריות. עם זאת, העדכון בוודאי יגרום לעסקים להשקיע יותר בפרסום בפייסבוק, והוא צפוי גם להגדיל את רווחי פייסבוק מפרסום, אלו הגיעו ברבעון השלישי של 2014 ל-2.96 מיליארד דולר, 92.5% מסך הרווחים של החברה.

כמו כן, העדכון יגרום למותגים ולאנשי שיווק בפייסבוק להשקיע יותר ביצירת סרטוני וידאו ובהפצתם בדפי הפייסבוק. פייסבוק מסרו שסרטונים שמועלים ישירות לפייסבוק (בניגוד לקישורים לסרטונים ביוטיוב למשל) משיגים יותר ממיליארד צפיות ביום, וגם אנשי שיווק בפייסבוק מאשרים שהחשיפה האורגנית של וידאו בפייסבוק היא גבוהה יחסית כיום, אבל מי יכול להבטיח שגם היא לא תדעך ושבעוד כמה חודשים לא נידרש לפרסם בפייסבוק בתשלום כדי להגדיל את החשיפה של הסרטונים?

העדכון יצא לפועל בינואר 2015 – המשיכו לעקוב אחרי הבלוג לעדכונים נוספים ולמידע על שיווק בפייסבוק.

גוגל הוסיפו דו"ח שימושיות לניידים (Mobile usability) לכלי המנהלים. הכלי מאפשר לעקוב אחרי בעיות שימושיות נפוצות באתר המותאם לגלישה מהנייד, וכך לתקן אותן ולשפר את חוויית המשתמש של גולשים מהסלולרי. הדו"ח נמצא בכלי המנהלים של גוגל (וובמסטר טולס) תחת תנועת חיפוש והתאמה לשימוש בנייד.

השגיאות הספציפיות שמוצגות בדו"ח הן שימוש בפלאש (שגיאה שגוגל מצביעים עליה כבר בתוצאות החיפוש בנייד); רכיבי מגע קרובים מדי (כלומר, קישורים וכפתורים במרחק שאינו מותאם למסך מגע); העדר נקודת מבט (מטא-תג המתאים את קנה המידה של דף האתר לדפדפנים במכשירים ניידים שונים) או נקודת מבט ברוחב קבוע, תוכן שאינו מותאם לנקודת המבט או גודל גופן קטן.

גוגל ממליצים בחום לעקוב אחרי השגיאות האלה, אבל עדיין לא מדברים מפורשות על השפעת השימושיות לניידים על דירוג האתר בתוצאות החיפוש. אבל אפשר לראות בדו"ח החדש בגוגל וובמסטר טולס סימן לכך ששימושיות האתר לטלפונים ניידים יוכנס לאלגוריתם של גוגל בעתיד הקרוב.

אבל גם אם השימושיות לנייד עדיין אינה משפיעה על קידום האתר בגוגל, חלק ניכר מהתנועה הכללית מגיע ממכשירים ניידים. לכן מומלץ לתקן את השגיאות שמופיעות בדו"ח ולשפר את חוויית המשתמש של הגולשים בנייד.

עדכון פינגווין 3.0 עלה לאוויר ביום שישי האחרון, כך אישרו נציגי גוגל לאתר Search Engine Land. גוגל פינגווין הוא עדכון אלגוריתם המתמקד באתרי ספאם, בעיקר כאלה המפרים את הנחיות גוגל בנוגע לבניית קישורים.

השמועות על עדכון פינגווין 3.0 בסוף השבוע האחרון אושרו היום. זהו עדכון פינגווין הראשון לשנה הזאת ומנהלי אתרים רבים ציפו לו. בשלב זה גוגל עדיין לא עדכנו מה שיעור הפגיעה של עדכון האלגוריתם, ולא ידוע שהעדכון השפיע על חיפושים בעברית.

מה זה עדכון פינגווין?

פינגווין 3.0 הוא עדכון פינגווין השישי בתוך כשנתיים וחצי. עדכון פינגווין הראשון יצא באפריל 2012 והשפיע על כ-3% משאילתות החיפוש באנגלית. לפי גוגל מטרת העדכון הייתה לקדם תוכן איכותי בתוצאות החיפוש ולפגוע במיקומים של אתרי ספאם המקודמים בשיטות פסולות כמו דחיסת מילות מפתח, בניית קישורים מסיבית, שכפול תוכן וכדומה.

מה ההבדל בין עדכון פינגווין ועדכון פנדה של גוגל?

גם עדכון פנדה של גוגל עודכן בשבועות האחרונים. עדכון פנדה ופינגווין הם שניים מעדכוני האלגוריתם הגדולים והחשובים של גוגל והם השפיעו מאוד על שיטות הקידום האורגני בשנים האחרונות. עדכון פנדה הוא הוותיק יותר, הוא יצא לראשונה בפברואר 2011 והתמקד באתרים בעלי תוכן דליל, מועתק או מציע מעט ערך מוסף לקורא.

אתרים שנפגעו מעדכון פנדה נדרשו לשפר את תוכן האתר, ולהשקיע ביצירת תוכן מקורי, עשיר ואמין. אתרים שנפגעו מעדכוני פינגווין התמקדו בהסרת קישורים נכנסים לאתר, בין היתר באמצעות הכלי Disavow Links של גוגל וובמסטר טולס המאפשר למנהלי אתרים "להתכחש" לקישורים מזיקים לאתר.

שלא כמו אלגוריתם פינגווין, המערכת של פנדה מתעדכנת לעתים קרובות למדי. בעבר גוגל נהגו להודיע על עדכוני פנדה, אבל בזמן האחרון הם מודיעים רק על עדכוני פנדה גדולים, ולא על רענונים שגרתיים של המערכת. לכן, אתרים שנפגעו מעדכון פנדה ושיפרו את איכות התוכן יראו את השינויים בתנועה מהר יותר.

מתי יהיה עדכון פינגווין הבא?

הציפייה לעדכון פינגווין זה הייתה גדולה לאחר שגוגל אישרו שהתאוששות מעדכון פינגווין תלויה בעדכון חדש. במילים אחרות, אתרים שנפגעו בעדכון פינגווין האחרון באוקטובר 2013 חיכו קרוב לשנה לעדכון זה כדי לחזור לתוצאות החיפוש בעקבות הסרת הקישורים ותיקונים אחרים שנעשו באתר. בכל מקרה, אתרים שהתאוששו בעקבות עדכון פינגווין זה בוודאי חוו עלייה בתנועה בסוף שבוע האחרון, ואם לא – ייתכן שהירידה במיקומים הייתה תוצאה של ענישה ידנית ולא עדכון אלגוריתם פינגווין.

גוגל רמזו שבגרסה החדשה של עדכון פינגווין תהיה מערכת חדשה שתעדכן את האלגוריתם לעתים קרובות יותר ותחסוך את ההמתנה הארוכה לעדכון המערכת.

נפגעתם מעדכון פינגווין 3.0? צרו אתנו קשר ונעזור לכם להתאושש.

גוגל השיקו את עדכון פנדה 4.1 ב-25 בספטמבר 2014 והודיעו שהחשיפה שלו תהיה אטית ותימשך כמה שבועות. לפי גוגל, העדכון הזה אמור להיות מדויק יותר, והוא מבוסס על איתותים חדשים המאפשרים לזהות תוכן באיכות נמוכה. 3%–5% משאילתות החיפוש באנגלית צפויות להיפגע מהעדכון, אבל בגלל תהליך ההשקה הממושך גם אתרים שלא זיהו ירידה משמעותית בתנועה מגוגל עלולים להיפגע בהמשך.

עדכון פנדה 4.1 הוא העדכון מספר 27 של האלגוריתם של גוגל. עדכון פנדה הראשון יצא בפברואר 2011 במטרה להעניש אתרים המציעים תוכן דליל ובאיכות נמוכה. גוגל טוענים שעדכון פנדה 4.1 יאפשר לאתרים קטנים ובינוניים להגיע למיקומים גבוהים יותר, אבל לצד המרוויחים מגוגל פנדה, אתרים רבים עלולים להפסיד כמויות תנועה עצומות. האם גוגל עדיין נאמנים למטרה המקורית של עדכון פנדה והאם עדכוני פנדה השתנו בשלוש השנים האחרונות?

איך להכין את האתר לפנדה 4.1

כדי להבין אילו רכיבי תוכן משפיעים על אלגוריתם פנדה וללמוד איך להגן על האתר מפני העדכונים הבאים, באתר MOZ ניתחו את האתרים המרוויחים והמפסידים בעדכון פנדה 4.1. הניתוח נעשה באמצעות שאלונים זהים שהועברו למאות נשאלים. השאלונים הורכבו מ-10 שאלות שהתמקדו בענייני תוכן שונים (מקוריות, מהימנות, סמכותיות ועוד) בנוגע לדפים אקראיים באתרים משני הסוגי (מרוויחים ומפסידים). תוצאות הניתוח הראו שאין גורם אחד שמשפיע על עדכון פנדה, אלא בהצטברות של גורמים.

המרוויחים והמפסידים מעדכון פנדה 4.1

הגרף הזה מייצג את התוצאות המצטברות הממוצעות של המרוויחים והמפסידים מגוגל פנדה. העיגולים האדומים מצביעים על הציונים הגבוהים והנמוכים בכל קטגוריה והעיגול הכחול מצביע על הממוצע. כמו שאפשר לראות, הציון הגבוה ביותר של המפסידים נמוך מהציון הנמוך הממוצע של המרוויחים, והמשמעות היא שאף מפסיד לא הגיע לממוצע גבוה כמו המרוויח האחרון. אם מסכמים את המידע, אפילו בשיטות מתוחכמות פחות מאלו שגוגל ודאי משתמשים בהן, אפשר לגלות הבדל ברור בין האתרים ששרדו את פנדה לבין אלו שלא.

בשלב זה יש לציין שלא קיים עדכון פנדה חיובי. כלומר, אם אתר הרוויח מעדכון פנדה ועלה במיקומים זה לא קרה בזכות העדפה מתקנת של גוגל אלא כי המתחרים ירדו במיקומים או כי עדכון פנדה קודם הוסר מהאתר. כמו כן יש לזכור שהמשמעות של לשרוד את פנדה אינה בהכרח עלייה במיקומים, אלא שמירה על המיקומים הקיימים.

מה משפיע על הצלחת האתר בעדכון פנדה?

לפי השאלון, אלו השאלות שהראו מתאם נמוך ביותר בין התשובות ובין עמידות בפני עדכון פנדה 4.1:

 • האם בדף האתר יש שגיאות נראות לעין?
 • האם בדף יש יותר מדי פרסומות?

המסקנות הברורות העולות מכאן הן שכמעט כל אחד מצליח להפנים וליישם את הכללים הפשוטים, אבל גם זה לא מספיק. קודם כל, באתרים רבים אין מודעות כי המודל העסקי שלהם הוא שונה. גם האתרים המלאים במודעות לרוב כבר התאפסו והתאימו עצמם לפנדה ולאלגוריתם של גוגל המעניש אתרים המציגים מודעות בראש העמוד (Above the fold). בנוסף, אי-דיוקים בתוכן לרוב יפגעו באתרים המעתיקים ומשכפלים תוכן, ולכן לאתרים שקיבלו ציון נמוך על שאלות אלו בדרך כלל יהיו בעיות עמוקות יותר.

שאלות שהראו מתאם בינוני, כלומר כשהממוצע הגבוה של המפסידים היה גבוה מהממוצע הנמוך של המרוויחים:

האם תוכן אתר אמין משפיע על עדכוני פנדה?

שאלת המהימנות של האתר, כמו שאלות אחרות, היא סובייקטיבית, אבל מכיוון שגם גוגל נתון לשיפוט סובייקטיבי אפשר להבין למה הם ירצו לבסס את הנתון הזה באלגוריתם. אמנם יש דמיון בין אמינות האתר וכמות האי-דיוקים (האובייקטיבית יותר), אבל כאן נמצא פער גדול של 12.57% בין המפסידים והמרוויחים, כמעט פי שניים מהשאלה הקודמת.

האם תוכן אתר מקורי משפיע על עדכון פנדה?

תוכן מקורי נחשב זה זמן לרכיב חשוב בהצלחה בקידום האורגני בגוגל, והוא עדיין גורם המשפיע על הישרדות האתר אחרי עדכון פנדה, בהבדל של 20% בין המפסידים למרוויחים. הסיבה למתאם הבינוני היא דוגמאות קיצוניות שמשכו לשני כיוונים (שימו לב שאתר אחד קיבל ציון של 100%, כלומר מאות הנשאלים ענו שהתוכן בו מקורי).

האם תוכן אתר סמכותי משפיע על עדכון פנדה?

גם שאלת הסמכותיות של האתר היא מאוד סובייקטיבית, אבל זו שאלה חשובה כי היא מעלה כל מיני הנחות והשערות בנוגע למותגים, נושאים, איכות התוכן, עיצוב, ציטוטים וכו'. מסיבות אלו קיבלה השאלה את התשובות המגוונות ביותר. אף על פי כן, היה פער של 13.42% בין האתרים המרוויחים והמפסידים, ואפילו נמצא אתר אחד שכל הנשאלים תיארו אותו כלא סמכותי.

האם הייתם מוסרים את פרטי האשראי באתר?

גם השאלה הזאת נוגעת באמינות אתר. התשובות הראו שלפחות אתר אחד שרד את עדכון פנדה 4.1 למרות ציון נמוך בשאלה הזאת, ובאופן כללי יש חפיפה גדולה יחסית בין המרוויחים בעלי הציונים הנמוכים ביותר והממוצע של המפסידים. אף על פי כן, אפשר לראות הבדל של 15% בין המרוויחים והמפסידים. אפשר להניח שגוגל נעזרים בשאלות האלה כדי לקבל תמונה ברורה יותר על האתר ועל איכות התוכן. למשל, ייתכן שגוגל מקדישים יותר זמן לשאלה הזאת באתרים המדגישים את אפשרויות הקנייה המקוונת.

האם הייתם מוסיפים את האתר לסימניות/מועדפים?

על פניו השאלה הזאת היא מאוד אישית וגם תלויה בנושא – יש אתרים שפשוט אינם מיועדים לקהל הרחב, בלי קשר לאיכות ולאמינות התוכן שבהם. אבל כשמשווים בין אתרים בנושאים דומים אפשר לראות פער של 14.64% בין המרוויחים והמפסידים, והפער הזה נובע מהבדלים במבנה הדף ובאיכות התוכן.

הגורמים המשפיעים ביותר על עדכון פנדה 4.1

בשלוש השאלות האחרונות נמצא המתאם הגבוה ביותר, ההבדלים הגדולים ביותר בין המפסידים והמרוויחים בגוגל פנדה וחפיפה נמוכה, אם בכלל, בין ראש המפסידים לזנב המרוויחים. השאלות האלה מציבות את האתגרים הגדולים ביותר למקדמי אתרים והן דורשות עיצוב מתוכנן בקפידה ותוכן איכותי הנכתב בידי מומחים בתחומם.

השאלה הראשונה, האם התוכן הנ"ל יכול היה להופיע בדפוס, העלתה פער של 22.62% לטובת המרוויחים, שתוכן האתרים בהם היה מעמיק, רלוונטי, כתוב ומעוצב היטב.

השאלה השנייה, האם התוכן נכתב בידי מומחים, העלתה פער של 34% בין המרוויחים והמפסידים, ולא הייתה חפיפה בין הממוצעים האינדיבידואליים. זהו בוודאי אחד השיקולים החשובים של גוגל, והוא בא לידי ביטוי גם בניסיון להבליט את שם הכותב דרך Google Authorship.

השאלה האחרונה, האם הדף מכיל ניתוח מעמיק, העלתה פער של 32%. אמנם המפסיד בעל הציון הגבוה ביותר מרוחק מהמרכז, אבל רוב התוצאות של המפסידים קרובות יותר לתחתית. מכאן אפשר להסיק שהעמידות בפני גוגל פנדה תלויה בהצטברות של נתונים: הערכה חיובית באחת או שתיים מהשאלות אינה מבטיחה הישרדות.

כל התמונות מהאתר MOZ

עדכון פנדה 4.1 – סיכום

תוצאות השאלון מראות שעדכון פנדה לא השתנה משמעותית ואותם נושאים שעלו בעדכון פנדה הראשון ממשיכים להיות רלוונטיים גם אחרי 26 עדכוני פנדה נוספים. אלה המדדים החשובים ביותר לעדכון פנדה לפי סדר חשיבות יורד:

- איכות התוכן: האם התוכן כתוב, ערוך ומעוצב בקפידה ברמה המתאימה לדפוס?

- עומק התוכן: האם התוכן מכיל ניתוח מעמיק ויש בו ערך מוסף לקורא?

- מומחיות כותבי התוכן: האם הכותבים מזוהים בשמם וידועים כמומחים בתחומם?

- סמכותיות האתר: האם האתר הוא אתר סמכות בתחום שהוא סוקר?

- מהימנות האתר: האם הוא בטוח לשימוש בכרטיס אשראי?

- אמינות התוכן: האם התוכן מהימן או מלא באי-דיוקים?

- מקוריות התוכן: האם התוכן מקורי או מועתק?

בסופו של דבר, הצטברות של גורמים חיוביים המצביעים על אמינות התוכן והסמכותיות של האתר משפיעים על עדכוני פנדה יותר מכל גורם אינדיבידואלי כזה או אחר. לכן אחת הדרכים להתגונן מפני עדכוני פנדה הבאים היא להריץ את השאלון על האתרים ולנסות לשפר את התוצאות.

אם נפגעתם בעדכון פנדה ואם אתם רוצים להגן על האתר מפני העדכונים הבאים, צרו אתנו קשר ונעזור לכם לשפר את האתר.

האם גוגל קברו סופית את מדד דירוג האתר (PageRank)? נראה שכן, אחרי שג'ון מולר מגוגל הודיע בשבוע שעבר בשיחת וידאו בגוגל פלוס שלא מתוכננים עוד עדכונים לפייג'רנק, לפחות לא במתכונתו הנוכחית בסרגל הכלים של גוגל.

הדיון על גוגל פייג'רנק בדקה 20:30

עדכון הפייג'רנק האחרון של גוגל היה בדצמבר 2013, ומכיוון שחודשיים קודם לכן מאט קאטס, אז ראש מחלקת ספאם בגוגל, רמז שלא יהיו עוד עדכונים עד סוף השנה, העדכון הובן כטעות. אמנם הציפייה לעדכון פינגווין חדש מורטת עצבים עוד יותר, אבל בזמן שעבר מאז עדכון הפייג'רנק האחרון בעלי אתרים המשיכו להאמין שציון האתר עולה, וחלקם גם השתמשו במדד כדי לסחור בקישורים בניגוד להנחיות גוגל.

בעבר נחשב דירוג האתר למדד סמכותיות האתר בעיני גוגל, אבל הוא בעיקר שימש כלי מדידה לערך האתר בשוק הקנייה והמכירה של קישורים. בלי דירוג האתר של גוגל, אפשר לקבל הערכה על סמכותיות האתר באמצעות כלים חיצוניים כמו מדד האמון (Trust Flow) של Majestic SEO או Open Site Explorer של MOZ, המדרג את הסמכותיות של הדף ושל הדומיין.

גוגל מדווחים בכל דו"ח רבעוני על עלייה בהכנסות מפרסום במנוע החיפוש, שמשמעותה עלייה בשיעור ההקלקות על תוצאות חיפוש ממומנות. לכן מתבקש לשאול על ההשפעה של העלייה בשיעור ההקלקה (CTR) של התוצאות הממומנות על שיעור ההקלקה על תוצאות החיפוש האורגניות. מכיוון שמיליוני אתרים תלויים בתנועה האורגנית של גוגל כדי להביא לקוחות פוטנציאליים, מגמת עלייה בשיעור ההקלקה של מודעות עלולה להשפיע גם על ההכנסות של העסק.

ב-Search Engine Land פורסם מחקר על ההשפעה של מודעות (ועוד גורמים) על שיעור ההקלקה האורגני ועל התנהגות הגולשים, ומטרתו ללמוד על חלוקת הקליקים בין התוצאות האורגניות והממומנות. המחקר מבוסס על מידע שנלקח מכלי ניהול האתרים של גוגל ומכלי המעקב AWR Cloud , והוא מקיף כ-5,000 אתרים וכ-465,000 מילות מפתח.

האם מודעות בגוגל משנות את ה-CTR האורגני?

במחקר נמצא שבממוצע מודעות בתוצאות החיפוש מורידות את שיעור ההקלקה של המקום הראשון בתוצאות החיפוש האורגניות בכ-30%: בלי מודעות ה-CTR האורגני הממוצע של התוצאה הראשונה הוא 25.7% וכשמוצגות מודעות, ה-CTR הממוצע הוא 17.9%. ומכיוון שרוב תוצאות החיפוש מציגות מודעות, גם המקום הראשון בגוגל מקבל הרבה פחות משליש מהתנועה האורגנית.

אבל ככל שהמיקום בתוצאות החיפוש נמוך יותר, פוחתת ההשפעה של המודעות על ה-CTR האורגני. האתרים במיקומים 6–10 אפילו מקבלים יותר תנועה כשיש מודעות בדף (2.99%) מאשר כשאין מודעות (2.24%). בקיצור, מודעות בתוצאות החיפוש של גוגל יכולות להפחית את התנועה האורגנית מהתוצאות הראשונה כמעט בחצי, אבל במיקומים נמוכים יותר בדף התוצאות הראשון ההשפעה של המודעות כמעט אינה מורגשת.

האם לכל סוגי המודעות יש אותה השפעה על ה-CTR האורגני?

אחרי שפורקו כל דפי תוצאות החיפוש לפי סוגי המודעות נמצא שמיקום המודעה הוא הגורם המשפיע ביותר על ה-CTR האורגני. לשם כך הופרדו דפי תוצאות שבהם מודעות בראש הדף, בתחתית הדף ובצד.

כצפוי, למודעות בראש דף התוצאות ההשפעה הכי גדולה על ה-CTR האורגני. נמצאה ירידה של 34.2% בשיעור ההקלקה של התוצאה האורגנית הראשונה וירידה ממוצעת של 20.3% בעמוד הראשון. אבל ההשפעה פוחתת ככל שהמיקום בעמוד הראשון נמוך יותר.

תמונה: Searchengineland.com

ההשפעה של מודעות בצד ובתחתית דף התוצאות בגוגל דומה מבחינת דפוס ההתנהגות אבל שונה בקנה המידה. המודעות משפיעות לרעה על שיעור ההקלקה של התוצאה האורגנית הראשונה ומשפיעות לטובה (אם משפיעות) על שאר תוצאות החיפוש.

תמונה: Searchengineland.com

כשהמודעות מופיעות לצד התוצאות האורגניות, שיעור ההקלקה יורד ב-20.6% במקום הראשון, וכשהמודעות מופיעות בתחתית דף התוצאות – שיעור ההקלקה יורד ב-10.7%. לעומת זאת, האתרים במקומות הנמוכים יותר דווקא מרוויחים ממודעות לצד התוצאות האורגניות או מתחתן: שיעור ההקלקה במקום השני עולה ב-64.3% כשהמודעות מופיעות בצד וב-21.4% כשהמודעות למטה.

דף תוצאות הכולל מודעות בראש הדף מקבל 39.9% מסך ההקלקות האורגניות, ואילו דף הכולל מודעות רק בצד מעלה את שיעור ההקלקה האורגני ב-64%. שיעור ההקלקה האורגני הגבוה ביותר (57.9%) נמצא בדפי תוצאות שבהם המודעות מופיעות בתחתית.

איזו השפעה יש למספר המודעות על ה-CTR האורגני?

עוד נמצא שככל שיש יותר תוצאות בראש הדף כך השפעתן על ה-CTR האורגני רבה יותר. כשמופיעה רק מודעה אחת, שיעור ההקלקה של האתר במקום הראשון גדל ב-13.2%, לעומת שתיים–שלוש מודעות שמורידות את ה-CTR ב-43.7% ו-63.6% בהתאמה. אפשר למצוא לתופעה הזאת הסברים פסיכולוגיים: כשיש רק מודעה אחת, התוצאה הראשונה נראית אמינה וטבעית יותר וכך שיעור ההקלקה שלה קופץ מעל דף בלי מודעות, ולעומת זאת תוספת של מודעה או שתיים מצמצמת את האפקט הזה וגורמת לגולשים לגלול למטה ולחפש עוד תוצאות.

תמונה: Searchengineland.com

עוד הסבר אפשרי לתופעה הוא שבכמה תוצאות חיפוש באנגלית התוצאה האורגנית הראשונה יכולה להיות תיבת תשובה.

תמונה: Searchengineland.com

בלי קשר למספר המודעות המוצגות בראש דף התוצאות, ההשפעה שלהן על התוצאות הנמוכות בעמוד הראשון (מקומות 6–10) היא תמיד חיובית: עלייה של 44.6% ב-CTR כשיש רק מודעה אחת, של 34.8% כשיש שתי מודעות ורק של 6.7% כשיש שלוש מודעות.

לסיכום, האתרים הנמצאים בתוצאות האורגניות של העמוד הראשון מקבלים 56.8% מההקלקות כשיש מודעה אחת בראש העמוד, 41.5% מסך ההקלקות כשיש שתי מודעות ו-29.1% כשיש שלוש מודעות. כל הנתונים מתומצתים בטבלה הזאת:

למחקר המלא – Google Organic CTR Study 2014

שנה טובה ומתוקה לכל לקוחותינו, חברינו ומכרינו.

תמונה במקור

גוגל הודיעו על מדד חדש בגוגל אנליטיקס: החזר השקעה במודעות (ROAS, Return on Ad Spend). באמצעות המדד הזה אפשר לחשב את הרווחים שנכנסו מפרסום בגוגל אדוורדס ביחס לסכום ההשקעה בקמפיין. לדוגמה, אם הרווחתם 5$ על כל דולר שהושקע בפרסום בגוגל, החזר ההשקעה במודעות, ה-ROAS, יהיה 500%.
מדד החזר ההשקעה במודעות הוא מדד חשוב מכיוון שהוא מתמקד ברווחים עצמם ולא רק בהמרות. המפרסמים בגוגל אף יוכלו להתאים את אסטרטגיית הצעות המחיר להחזר ההשקעה במודעות, מה שגוגל מכנים Target ROAS.
המדד החדש יחליף את מדדי החזר ההשקעה הנוכחי (ROI) ושולי הרווח (Margin) בדו"חות של גוגל אדוורדס. את דו"חות אדוורדס החדשים יהיה אפשר למצוא בחלק הרכישה (Acquisition) בגוגל אנליטיקס: רכישה>Adwords ולחיצה על הלשונית קליקים ב-סייר (Explorer).

 

באופן כללי דו"חות אדוורדס בגוגל אנליטיקס מאפשרים למפרסמים להבין טוב יותר מה קורה אחרי שמשתמשים מקליקים על מודעות הפרסום בגוגל: באילו דפים ביקרו, כמה זמן שהו באתר, האם היו מבקרים חדשים או חוזרים ועוד. גוגל ממליצים להשתמש במידע הזה כדי לשפר את קמפיין הקידום הממומן.

תמונה: plus.google.com/u/0/+GoogleAnalytics

מחקר חדש: מה הם הגורמים המשפיעים על דירוג  אתרים בגוגל ב-2014?

לקראת השנה החדשה פרסמה חברת SearchMetrics את הרשימה השנתית של הגורמים המשפיעים על קידום אורגני בגוגל. כדי להפיק את הדו"ח נבדקו יותר מ-300,000 אתרים הממוקמים בתוצאות החיפוש הראשונות בגוגל ארצות הברית ונמדד המתאם בין גורמי SEO שונים (תוכן, טכנולוגיה, נוכחות ברשתות חברתיות, התנהגות משתמשים ועוד) לבין המיקומים.

המסקנה העיקרית מהדו"ח הוא שהתוכן הוא באמת מלך, ונמצא שהוא מוקד הפעילות של מקדמי אתרים. לפי הדו"ח, אפשר למדוד את המתאם בין איכות התוכן לבין המיקומים בגוגל. את איכות התוכן אפשר לזהות לפי מדדים כמו היחס בין היקף התוכן לחזרה על ביטויים רלוונטיים, אורך התוכן והשימוש באמצעי מדיה עשירה.

הגורמים החשובים לקידום אתרים 2014:

תוכן

 • הרלוונטיות של הביטויים הוא הגורם החשוב ביותר לקידום אתרים.
 • מבנה הקישורים הפנימיים הוא גורם חשוב בקידום האתר, ואולי אחד המדדים הפחות מוערכים ב-SEO.

SEO טכני

 • מבחינת on-page SEO, מילות המפתח הן עדיין חלק חשוב בקידום אתרים, והן מיוצגות גם בכותרת החיצונית, בתיאור, בתוכן האתר, בכותרות הפנימיות (H1, H2) ועוד. עם זאת, דחיסת מילות מפתח היא עדיין לא פרקטיקת SEO מומלצת. אחת המגמות שאפיינו את השנה שעברה היא שילוב בין מילות מפתח ונושאים כדי ליצור תוכן יותר אחיד.
 • מהירות טעינת האתר הוא מדד חשוב ביותר.
 • קידום אתר בגוגל יכול לקום וליפול על ארכיטקטורת אתר נכונה.

קישורים

 • כמות הקישורים, וחשוב מכך, איכות הקישורים, הם גורמים חשובים בקידום האתר.
 • המתאם בין מספר הקישורים הכוללים מילות מפתח אמנם בעלייה, אבל מספר הקישורים האלה נמצא בירידה בהשוואה לשנה שעברה.
 • קישורים נכנסים למותגים משפיעים אחרת על תוצאות החיפוש בהשוואה לקישורים נכנסים לאתרים אחרים.

מדיה חברתית

 • באופן כללי החשיבות של איתותים חברתיים עלתה קלות בהשוואה לשנה שעברה.
 • גוגל פלוס היא הרשת החברתית שמשפיעה הכי הרבה על מיקומים בתוצאות החיפוש, ואחריה פייסבוק (שיתופים, פעילות כללית ותגובות), פינטרסט, לייקים בפייסבוק וטוויטר.

תמונות: searchengineland.com

מדדי התנהגות של משתמשים

 • ההשפעה של מדדים כמו שיעור הקלקה (CTR) וזמן באתר עלתה משמעותית מהשנה שעברה. אמנם צפוי שלאתרים במיקומים גבוהים תהיה תוצאה גבוהה יותר, אבל אפשר להשתמש בערכים הממוצעים של דפי אתרים רבים כנקודת מדידה לקידום האתר הפרטי
 • ככל שהאתר ממוקם גבוה יותר כך שיעור היציאה (Bounce Rate) נמוך יותר.

אולי לא בדיוק סבלנות, אבל כנראה שתצטרכו לחכות בסבלנות לא מעט זמן…

האם אפשר להתאושש מעדכון פינגווין היה אחד הוויכוחים הלא פתורים בין מקדמי אתרים. עד אתמול, כשג'ון מיולר, אנליסט בכיר בגוגל, אישר שכדי שאתר יתאושש מפגיעה של עדכון פינגווין, גוגל צריכים להריץ את האלגוריתם מחדש. במילים אחרות, כל עוד גוגל לא הפעילו את האלגוריתם מחדש, אתר שנפגע מעדכון פינגווין יישאר בתחתית תוצאות החיפוש עד העדכון הבא.

מה שמטריד בחדשות האלה הוא הזמן שעובר בין עדכוני פינגווין. עדכון פינגווין האחרון נעשה לפני 11 חודשים, ומכיוון שהאלגוריתם לא עודכן ולא רוענן מאז, האתרים שנפגעו בעדכון האחרון לא התאוששו מאז. כלומר, גם אם בינתיים הסרתם את הקישורים המזיקים ובניתם אסטרטגיית קישורים בריאה, טבעית ותואמת את הנחיות גוגל, תצטרכו לחכות בסבלנות לעדכון פינגווין הבא כדי לחזור לתוצאות החיפוש של האתר טרום-פינגווין. עז אז, מומלץ להשקיע בערוצי שיווק אחרים כמו שיווק ברשתות חברתיות, קידום בפייסבוק, שיווק תוכן וכדומה.

עדכון פינגווין יצא לראשונה באפריל 2012. לפי גוגל, מטרת העדכון הייתה להעניש אתרי ספאם המתמרנים את תוצאות החיפוש באמצעות בניית קישורים לא טבעיים. מאז אפריל 2012 נעשו כמה עדכוני פינגווין גדולים, והאחרון בהם, עדכון פינגווין 2.1, היה באוקטובר 2013.

גוגל הודיעו שיפסיקו להציג את שם הכותב ומידע על שם הכותב (Google Authorship) בתוצאות החיפוש, וכן יפסיקו לאסוף מידע מהתגית rel=author.

ההיסטוריה של גוגל Authorship

ההיסטוריה של Google Authorship מתחילה ב-2007, אז רשמו גוגל את הפטנט Agent Rank, שתואר כמערכת המקשרת בין קטעי תוכן רבים באמצעות חתימה דיגיטלית המייצגת סוכן (כותב אחד או יותר). אמצעי הזיהוי הזה אמור היה לשמש לדירוג הכותב בעזרת עוד איתותים המצביעים על האמינות והסמכותיות של התוכן, ודירוג הכותב היה אמור להשפיע על המיקומים בתוצאות החיפוש.

הרעיון נשאר תאורטי עד שגוגל הצטרפה למנועי החיפוש האחרים ואימצה את הפרוטוקול של schema.org לסימון נתונים מובנים. ביוני 2011 הודיעו גוגל שיתחילו לתמוך בסימון שם הכותב ועודדו מנהלי אתרים להוסיף את התגית rel=author כדי לשייך פריטי תוכן לפרופיל כותב. בו בזמן הוצגה גם הרשת החברתית גוגל פלוס, ודפי הפרופיל שימשו פלטפורמה אוניברסלית המקשרת בין כותבים לפריטי התוכן שפרסמו באינטרנט.

למה גוגל ויתרו על שם הכותב?

Google Authorship אינו המוצר הראשון שגוגל פיתחו ואחר-כך חיסלו. לפי גוגל, Google Authorship חדל להתקיים משתי סיבות עיקריות:

 • שיעור הטמעה נמוך בקרב כותבים ומנהלי אתרים – הסיבה הזאת נתמכת במחקרים המצביעים לא רק על מיעוט בלוגרים ובעלי אתרים שהשתמשו בתג, אלא גם על ריבוי שגיאות בהטמעת התג ועל שימוש בו בניגוד להנחיות גוגל ולמטרות ספאם.
 • ערך נמוך למשתמשים במנוע החיפוש – כשהוסרו תמונות הכותב מתוצאות החיפוש נטען בגוגל שלא נמצאו הבדלים משמעותיים בשיעור ההקלקה על תוצאות חיפוש עם ובלי תמונה. הטענה הזאת התקבלה בהפתעה ובחוסר אמון בקרב אנשי שיווק באינטרנט, ורבים מהם האמינו שפרטי הכותב מגדילים את שיעור ההקלקה.

אפשר להניח שגוגל בחנו את התרומה של שם הכותב לרלוונטיות של תוצאות החיפוש והגיעו למסקנה שהערך שלה נמוך. יש להניח שגוגל גם לקחו בחשבון שיקולי תקציב – עיבוד התמונות והנתונים בוודאי דרש השקעה גבוהה – וגם את נתוני הגידול בגלישה ממכשירים ניידים. כשחצי מהתנועה לגוגל מגיעה מסמארטפונים, נראה הגיוני לוותר על התמונה שתופסת שטח מסך.

האם דירוג הכותב ייעלם עם Google Authorship?

כאמור, הרעיון של דירוג הכותב נולד לפני Google Authorship וכנראה שימשיך להתקיים אחריו. המושג עצמו – Author Rank – נולד בתעשיית קידום האתרים, וגוגל מעולם לא אישרו שפקטור הדירוג נמצא בשימוש. עם זאת, גוגל הזכירו את הרעיון בהזדמנויות אחרות. בספרו של יו"ר גוגל, אריק שמידט, הופיעה הצהרה על תכניתה של גוגל לקשור בין הסמכותיות של הכותב לתוצאות החיפוש, כך שכותבים מאומתים יופיעו בראש תוצאות החיפוש, והמשתמשים יגיעו באופן טבעי לתוצאות הראשונות והאמינות ביותר. במרץ השנה הודה מאט קאטס שדירוג הכותב ממלא תפקיד בכמה דרכים, בהן בדירוג מאמרים מעמיקים בתוצאות החיפוש של גוגל.

צילום מסך: טוויטר

גוגל מסרו ל-Search Engine Land שההסרה של Google Authorship לא תשפיע על דירוג המאמרים המעמיקים וגם לא על תכניתם לתגמל כותבים מאומתים וסמכותיים במיקומים תוצאות החיפוש. לפיכך לגוגל יש דרכים אחרות לסמן את הכותב בתוצאות החיפוש מבלי לערב את הכותב עצמו. סביר להניח שגוגל נעזרת בשמות הכותב המופיעים מתחת לכותרת בידיעות חדשותיות, ונראה שזו הולכת להיות האלטרנטיבה המרכזית ל-Google Authorship מבחינת דירוג הכותב.

לסיכום, אפשר להוסיף את שורת הכותב גם בלי Google Authorship אבל יש לזכור שגם אם חשיבותו של דירוג הכותב תגדל, הוא רק אחד מהמון גורמים המשפיעים על קידום האתר בגוגל, וגורם חשוב לא פחות הוא איכות התוכן שעליו חתום הכותב.

שיפור יחסי המרה או אופטימזציה ליחסי המרה (Conversion Rate Optimization, CRO) היא כלי שיווק באינטרנט שמטרתו לוודא שהתנועה הנכנסת לאתר מהמקורות השונים (תנועה אורגנית וממומנת ממנועי חיפוש, מדיה חברתית, שיווק במייל וכו') אינה מתבזבזת. כלומר, שהמבקרים באתר משלימים את ההמרות הרצויות: קניית מוצרים בחנות אלקטרונית, הורדת תוכנה או אפליקציה, הרשמה לאתר וכדומה.

שיפור יחסי המרה משלב את כל כלי השיווק באינטרנט והוא לרוב כולל שינויים באתר עצמו: בעיצוב של דף הבית ושל דפי הנחיתה, הוספת קריאות לפעולה, כפתורים וטופסי יצירת קשר, קיצור השלבים מדף הנחיתה עד לחנות וכדומה. כן משתמשים בכלי מעקב סטטיסטיים כדי למדוד את שיעור ההמרה ולבדוק את האפקטיביות של כל שינוי שנעשה.

אחד הכלים השימושיים לשיפור יחסי המרה הוא A/B Testing או Split Test, מעין ניסוי המפצל שתי גרסאות של אותו דף נחיתה (או ניוזלטר או פרסומת) ומפיץ אותו לשתי קבוצות שונות כדי לבדוק את האפקטיביות של השינוי ואת השפעתו על שיעור ההמרה.

קראו עוד על שיפור יחסי המרה>>

מי שעוסק בשיווק באינטרנט בלי הבנה בסיסית בסטטיסטיקה יכול לטעות ולקבל מידע שגוי ותוצאות מאכזבות, אף על פי שהגרסאות החדשות שנבדקו היו אמורות לשפר את יחסי ההמרה. במאמר שפורסם ב-MOZ נסקרו ההיבטים העיקריים של שיפור יחסי ההמרה החל משלב התכנון ועד ניטור וניתוח של התוצאות.

תכנון שיפור יחסי המרה

שלבי התכנון הראשוניים של קמפיין מוצלח לאופטימיזציה ליחסי המרה יכול להתחיל עוד לפני שהיו כניסות לאתר. אבל לפני שמתחילים בבדיקה לצורכי שיפור יחסי המרה כדאי לגבש ציפיות לגבי תוצאות הניסוי, הערכת זמן, וגם להגדיר חשבון גוגל אנליטיקס כדי למדוד את השפעת השינויים.

הערכת הזמן תלויה בכמות התנועה ובשיעור ההמרה הנוכחיים של האתר. באופן כללי ככל שלאתר פחות תנועה ושיעור המרה נמוך יותר, יידרש יותר זמן לראות תוצאות של ממש. אפשר גם להיעזר בכלים שמנבאים את משך הניסוי לפי שיעור ההמרה ההתחלתי, אחוז השינוי המינימלי וממוצע התנועה הרגיל של האתר. (למשל: evanmiller.org/ab-testing).

צילום מסך מ: evanmiller.org/ab-testing

לאתרים קטנים מומלץ לחשוב בגדול ולכוון לשיעורי שינוי גבוהים, אחרת הניסוי יכול להימשך שנים. כדי לראות תוצאות משמעותיות בשיעורי ההמרה לא כדאי להסתפק ולבחון שינויים מזעריים כמו החלפת כפתורים אלא להשוות בין דפי נחיתה שונים לגמרי.

מעקב וניתוח סטטיסטי

מעקב אחרי תוצאות הבדיקות הוא חלק חשוב בתהליך האופטימיזציה ליחסי המרה. חוץ מגוגל אנליטיקס אפשר לחבר כלי מעקב חיצוניים. ב-MOZ ממליצים על optimizely.com שמסייע בבדיקות A/B ובמעקב אחרי תוצאותיהן. בשילוב עם גוגל אנליטיקס אפשר למדוד לא רק המרות אלא גם עוד יעדים והתנהגויות של מבקרים כמו שווי ההזמנות, Bounce Rate, זמן באתר, המרות משניות ועוד. כמו כן אפשר למדוד אינטרקציות של משתמשים באתר כמו לחיצה על כפתורים וכדומה.

ניתוח התוצאות

אחרי שהניסוי התחיל לפעול כבר ייראו תוצאות באנליטיקס או בכלי מעקב אחרים. כמה דברים שחשוב להבין לפני שמתלהבים מתוצאות הניסוי (או מתאכזבים מהן):

- אם משתמשים בגוגל אנליטיקס למעקב אחרי המרות, תצטרכו כלי נוסף כדי לבדוק אם סטטיסטית יש הבדל בין שיעור ההמרה לפני ואחרי הניסוי. למשל, A/B Significance Test, כלי חינמי של KISSmetrics, שמחשב את ההבדלים באחוזים.

צילום מסך: getdatadriven.com/ab-significance-test

חשוב לא לקרוא רק את שיעור העלייה בשיעור ההמרה אלא גם לקרוא את רמת המובהקות הסטטיסטית (99% בדוגמה זאת), המעריכה את הסיכויים ששיעור ההמרה יהיה דומה גם אם אותה גרסה של דף הנחיתה תוצג לאלף המבקרים הבאים. עוד כלי סטטיסטי שעוזר לצמצם את המקריות ואת אי הוודאות הוא רווח בר-סֶמֶךְ, שתפקידו להעריך את סיכויי ההישנות של אותו שינוי. רווח בר-סמך מציג את טווח ההסתברות שאותן תוצאות יחזרו. לדוגמה: 90% מובהקות שניסוי B יגדיל את שיעור ההמרה בטווח של בין 20% ל-120%. כדי להבטיח שהטווח לא יהיה גדול מדי כמו בדוגמה הזאת, צריך לאסוף כמה שיותר מידע.

בשורה התחתונה, גם אם רמת המובהקות של הניסוי היא גבוהה, חשוב להמשיך ולהריץ את הניסוי עד שהטווח של רווח בר-סמך יצטמצם ויתהדק.

חישוב ערך הזמנה ממוצע

לפעמים הגדלת שיעור ההמרה הוא לא היעד החשוב ביותר. למשל, השפעה חיובית יותר יכולה להיות לשינויים באתר שאמנם יורידו את שיעור ההמרה ב-10% אבל יגרמו למבקרים האחרים לקנות בסכומים גבוהים פי 10. כדי לעקוב אחרי זה צריך להשוות בין ערך הזמנה ממוצע לערכי הניסוי באמצעות גוגל אנליטיקס (משתנים מותאמים אישית ומסחר אלקטרוני) ושילוב עם כלי מעקב אחרי תוצאות הניסוי. כך יהיה אפשר לראות את כמות ההמרות ואת ערך ההזמנה הממוצע לכל ניסוי.

הכלי evanmiller.org/ab-testing/t-test.html מאפשר לבדוק אם ההבדלים בערך ההזמנה הממוצע הם אקראיים או שיש להם חשיבות. לשם כך יש להזין את כל סכומי הקנייה בשתי הגרסאות.

צילום מסך: evanmiller.org/ab-testing/t-test.html

לסיכום, אפשר לשפר את יחסי ההמרה באמצעות שינוי העיצוב, התוכן או השימושיות של האתר. שימוש במבחני A/B מאפשר למדוד את ההשפעה של אותם שינויים על שיעור ההמרה ועל ההכנסות של האתר. כדי לנתח את תוצאות המבחנים ולהעריך במדויק את מידת השפעתם, מומלץ להשתמש בכלים סטטיסטיים ולבדוק עוד משתנים מלבד הגידול בשיעור ההמרה.

גוגל הודיעו על פתיחת מרכז עדכונים חדש לאתרים הרשומים בחדשות גוגל. מרכז העדכונים נקרא Google News Publisher Center והוא מאפשר לאתרי חדשות ליידע את מנוע החיפוש במיידיות על תכנים חדשים באתר ועל שינויים במבנה האתר. בשלב זה הכלי פתוח רק לאתרים מארצות הברית, אבל גוגל מבטיחים לפתוח אותו לעוד ארצות ולהוסיף לו עוד כלים ופיצ'רים.

תמונה: Search Engine Land

אתרי חדשות שכבר אומתו בגוגל וובמסטר טולס ונרשמו בחדשות גוגל יכולים לנהל את חשבונם ישירות ממרכז העדכונים החדש. אתרים שטרם אומתו יכולים לעבור את תהליך האימות דרכו. מרכז העדכונים יעזור למנוע החיפוש לסרוק ולסווג את תוכן האתרים טוב יותר, וגם יאפשר לקוראים להתעדכן ולקבל מידע מדויק יותר על תוכן המאמרים.

מרכז העדכונים של חדשות גוגל מאפשר לאתרי חדשות לבצע את הפעולות הבאות:

- לעדכן את פרטי אתר החדשות: לשנות את שם האתר ולתייג אותו בתגיות רלוונטיות (למשל: סאטירה, דעות, בלוג).

- לעדכן על הוספת חלק חדש ועל שינוי מבנה ה-URL (למשל: www.example.co.il/צוק-איתן)

- לתייג את חלקי האתר לפי נושאים (למשל: טכנולוגיה, בריאות וכו').

גוגל גם עדכנו את מרכז העזרה של חדשות גוגל והוסיפו מדריך ל-Google News Publisher Center (בינתיים רק באנגלית).

פייסבוק הוסיפו אפשרות לתזמן מודעות לפי שעות דרך כלי הפרסום Power Editor. כלי התזמון, Ad Scheduling, מאפשר למפרסמים להגדיר מראש את השעות שבהן הפרסומות יוצגו (או לא). הכלי ישפר את היעילות והרווחיות של פעילות הקידום בפייסבוק.

כלי תזמון המודעות של פייסבוק מותאם לאזור הזמן של קהל היעד, וגם הדו"חות הסטטיסטיים יותאמו לאזור הזמן המוגדר בחשבון.

איך לתזמן מודעות פרסום בפייסבוק

כדי לתזמן את מודעות הפרסום בפייסבוק לפי שעות יש להיכנס ל-Ad Sets ב-Power Editor , להחליף לתקציב כולל (Lifetime) במקום תקציב יומי. בשדה של תזמון מודעות (Ad Scheduling) יש לבחור באפשרות השנייה, Run ads on a schedule. ייפתח גרף שבו תוכלו לסמן את שעות הפעילות הרצויות של הקמפיין. אפשר לבחור להפעיל את המודעות בשעה קבועה בכל ימי השבוע, להגדיר שעות וימים ספציפיים או לבחור להריץ את המודעות לאורך כל היום.

רוצים לשפר את תוצאות הפרסום בפייסבוק? פנו אלינו ונעזור לכם לנהל קמפיין אפקטיבי ומכוון המרות.

אתרי פלאש אינם נתמכים על ידי טלפונים חכמים, וגם רובוטי הסריקה של מנועי החיפוש מדלגים עליהם. עכשיו גוגל החליטו להחריף את הצעדים נגד אתרים המבוססים על טכנולוגיית פלאש ואינם ידידותיים לגולשים מסמארטפונים.

בשבוע שעבר הודיעו גוגל שיתחילו להוסיף מעין אזהרות לתוצאות החיפוש  וליידע גולשים במנוע החיפוש על אתרים הבנויים בטכנולוגיות שאינן נתמכות במכשיר הסלולרי שממנו הם גולשים. כך למשל, הגולשים ממכשירי אייפון או אנדרואיד הנתקלים באתרי פלאש בתוצאות החיפוש יקבלו הודעה בנוסח הזה:

תמונה: Webmaster Central Blog

גוגל השתמשו בנוסח דומה כדי להזהיר גולשים מפני אתרים שמפנים גולשים במובייל לעמוד הבית במקום לדף האתר הרלוונטי.

תמונה: Webmaster Central Blog

גוגל ממליצים בחום להשתמש ב-HTML5, טכנולוגיה הנתמכת בכל המכשירים הניידים וגם בכל דפדפני האינטרנט. במקביל, גוגל השיקו שני מדריכים למפתחי אתרים לדסקטופ ולמובייל:

עקרונות הרשת (Web Fundamentals), מאגר מקורות לפיתוח אתרים למכשירים מסוגים שונים, וערכה בסיסית למפתחי אתרים (Web Starter Kit), ערכת כלים התומכת בעקרונות הרשת ובפרקטיקות המומלצות לבניית אתרים ידידותיים למובייל ולדסקטופ.

גוגל חזרו על המלצתם לבנות אתרים בעיצוב רספונסיבי (כלומר, המותאם אוטומטית לגודל המסך של המכשיר שגולשים ממנו), והדגישו שאתרים רספונסיביים הם הידידותיים ביותר למנוע החיפוש. עוד המליצו גוגל להימנע מלחסום את הגישה של רובוט הסריקה לקבצים חיצוניים כמו CSS, ג'אווהסקריפט ותמונות), שכן גישה מלאה את הקבצים האלה עוזרת לאלגוריתם של גוגל לזהות את הגדרות העיצוב הרספונסיבי ולהתייחס אליו בהתאם. כן מומלץ להשתמש בכלי "אחזר כמו גוגל" (Fetch as Google) בוובמסטר טולס כדי לוודא שהאתר נסרק ומתאנדקס כראוי.

מעוניינים לקדם אתר סלולרי? צרו אתנו קשר ונעזור לכם לבנות ולקדם אתר ידידותי למנועי החיפוש בכל המכשירים לפי הנחיות גוגל.

גוגל הודיעו על פיצ'ר חדש בגוגל וובמסטר טולס – מיקוד בינלאומי (International Targeting). הכלי מיועד לאתרים בינלאומיים שפועלים בכמה שפות ופונים לכמה ארצות, ומטרתו לפתור בעיות הקשורות בהטמעה של התג hreflang. הקוד מאותת לגוגל ולמנועי חיפוש אחרים להתאים את התוכן ואת השפה של דפי האתר או להציג את הגרסה האזורית של האתר לפי מיקום המשתמשים.

בעיות נפוצות בקידום אתרים בינלאומיים

דו"ח המיקוד הבינלאומי עוזר לפתור שתיים מהבעיות הנפוצות בשימוש בתג hreflang לקידום אתרים בינלאומיים:

1. שגיאות קישורים חוזרים: כדי שההפניות יובנו על ידי מנועי החיפוש, יש לאמת את התגיות מהדף שהן יוצאות ממנו. כלומר דף אתר שמקבל הפניה מדף אחר, צריך לקשר אליו בחזרה, אחרת התגיות לא יפורשו כראוי. השגיאות האלה יופיעו בדו"ח הבינלאומי, והדו"ח יכלול מידע גם על מתי נמצאו השגיאות, באילו דפים, ובאיזה דף צריך להיות הקישור החוזר.

תמונה: Google Webmaster Central

2. ערכים שגויים בתג hreflang – הערך הנכון בתג צריך להיות או קוד שפה כמו en, לפי הפורמט של ISO 639-1, או שילוב של קוד שפה ומדינה כמו en-US, לפי הפורמט של  ISO 3166-1 Alpha 2. אם מערכת האינדקס של גוגל תאתר קודים של שפה או מדינה שאינם משתמשים בפורמטים האלו, והדו"ח יצביע עליהם, ויסביר איך לתקן אותם לפי דוגמאות של כתובות URL נכונות.

תמונה: Google Webmaster Central

בנוסף, הגדרות המיקוד הגאוגרפי הועברו לאותו חלק בגוגל וובמסטר טולס כדי לאפשר למנהלי אתרים למצוא את כל המידע הרלוונטי על מיקוד בינלאומי ורב-לשוני באותו מקום.

מנהלים אתרים בינלאומיים? צרו אתנו קשר ונעזור לכם בקידום האתר כולל הטמעת הקוד hreflang.

גוגל הפיצו לאחרונה מסמך וסרטון וידאו ובהם עדכון על ציון האיכות (Quality Score) בגוגל אדוורדס. מכיוון שגוגל לא טרחו בנושא זה חמש שנים העדכון הפתאומי מעלה כמה שאלות.

מה חשיבותו של ציון האיכות בגוגל אדוורדס?

במבט ראשון נראה שהעדכון אינו מהותי, אבל כשמתעמקים מגלים שינוי משמעותי בהשוואה להנחיות הקודמות: במסמך החדש של גוגל הם ממעיטים בערכו של ציון האיכות ומציינים שהוא כלי עזר לאבחון ולא מדד ביצוע מרכזי. גוגל השתמשו בדימוי של נורת האזהרה ברכב כדי לתאר את ציון האיכות, כלי המצביע על בריאות המודעות ומילות המפתח.

העדכון הזה לא משתלב עם הידיעה שציון האיכות בגוגל אדוורדס משפיע על מיקום המודעה, על נתח ההופעות (impression share) ועל המחיר לקליק (CPC). והמדדים האלה משפיעים על כמות ההמרות ועל העלות שלהן. בנוסף, אם מביאים בחשבון גם את העובדה שציון האיכות הממוצע ירד בשנים האחרונות, וששוויו של המחיר לקליק לציון איכות גבוה מהממוצע עלה פי שניים, נראה שציון האיכות הוא מדד איכות מרכזי.

בסרטון הווידאו שגוגל הפיצו ב-2011 (What is AdWords Quality Score and Why Does it Matter) גם הודגשה חשיבותו של ציון האיכות למסע הפרסום באדוורדס. נאמר מפורשות שציון האיכות הוא רכיב חשוב בהצלחה של מודעות הפרסום. "ככל שהמודעה רלוונטית יותר, ציון האיכות גבוה יותר, וככל שציון האיכות גבוה יותר, מיקום המודעה גבוה יותר והמחיר לקליק נמוך יותר."

מבולבלים מההנחיות הסותרות של גוגל? צרו אתנו קשר וננהל לכם את חשבון הפרסום בגוגל

השאלה המעניינת היא לא מה החשיבות של ציון האיכות, אלא למה גוגל משנים את עמדתם וממעיטים בערכו של ציון האיכות בגוגל אדוורדס. כדי להגיע לתשובה צריך ללכת בעקבות הכסף:

לארי קים מסביר שציון האיכות תלוי בשיעור ההקלקה (CTR): מודעות שעוברות את שיעור ההקלקה המשוער מקבלות ציון איכות גבוה יותר, ולהפך. במילים אחרות, ציון האיכות מדורג על עקומה: כמחצית מהמפרסמים בגוגל אדוורדס יקבלו ציון נמוך מהממוצע. מכאן אפשר להעריך שחלק לא פרופורציונלי מהסכום של 50 מיליארד דולר שהרוויחו גוגל ב-2013 מפרסום במנוע החיפוש הגיע ממילות מפתח שציון האיכות שלהם הוא נמוך והן יקרות יותר. לפיכך, הגיוני שגוגל ירצו להמעיט בחשיבות של ציון האיכות, ואם הם יכירו בחשיבותו של ציון האיכות כמדד ביצוע מרכזי הם יאבדו כמחצית ממאגר המפרסמים שלהם.

מידע חדש על חישוב ציון האיכות בגוגל אדוורדס

עוד שינוי בעמדה של גוגל נמצא בהסבר של גוגל על דרך חישוב ציון האיכות. בעבר, גוגל נהגו לומר שציון האיכות נקבע רק לפי נתוני מילות המפתח בהתאמה מדויקת בחיפוש גוגל, ושהקלקות על מילות מפתח בהתאמה רחבה או לביטוי לא נלקחות בחשבון ציון האיכות.

עכשיו גוגל אומרים שהם לא מודדים מילות מפתח חדשות מאפס, אלא מתחילים מלאסוף נתונים על מודעות ודפי נחיתה קיימים, ומבססים את דעתם על מילות המפתח החדשות לפי מצבם של מילות המפתח, המודעות ודפי הנחיתה הרלוונטיים. בנוסף, גוגל ממליצים להגדיל את הכיסוי של חיפושים רלוונטיים, בייחוד בתחומים שבהם יש פוטנציאל למודעות באיכות גבוהה.

מכאן אפשר להבין שגוגל השמיטו מידע חיוני מההנחיות הקודמות. למשל, שאם לחשבון יש שיעורי הקלקה גבוהים מהממוצע, הם יעזרו למילות מפתח חדשות. מכאן אפשר להגיע לשתי המלצות עיקריות לפרסום ממומן בגוגל:

 • להציע הצעות מחיר על מילות מפתח עם שם המותג – דרך להעלות את שיעור ההקלקה הכללי של החשבון וכך להעלות את ציון האיכות החדש היא באמצעות הצעות מחיר על מילות מפתח ממותגות.
 • למחוק מילות מפתח באיכות נמוכה – באופן דומה, כדאי לשקול למחוק מילות מפתח שהביצועים שלהן הן נמוכים, שכן שיעור ההקלקה של מילים אלו משפיע לרעה על ציון האיכות של מילות מפתח חדשות.

לסיכום, עצם העובדה שגוגל פרסמו מידע חדש במסמך האחרון על ציון האיכות מציע שבעבר הם השמיטו מידע חיוני מההנחיות הקודמות, בצדק מבחינתם – גוגל חייבים להגן על אלגוריתם הדירוג כדי למנוע ממפרסמים לתמרן את המערכת. עם זאת, יש להניח שגם הפעם הם לא מוסרים את המידע המלא ומומלץ לקרוא את ההנחיות שלהם בביקורתיות ולהעביר את ניהול מסעות הפרסום בגוגל למומחים בתחום.

חברת נקודה היא שותפה מוסמכת מטעם גוגל אדוורדס ומתמחה בניהול קמפיינים פרסומיים ממירים בגוגל, במנועי חיפוש אחרים וברשתות החברתיות המובילות. צרו אתנו קשר לגבי שירותי פרסום בגוגל.

היעדים העיקריים של אנשי שיווק באינטרנט הם להגדיל את התפוצה של הקמפיינים ואת המעורבות של המשתמשים. להגדלת התפוצה יש כמה שיטות בדוקות וידועות, אבל הגדלת המעורבות הוא נושא סבוך יותר. ככל שיותר משתמשים גולשים באינטרנט בכל-מיני מכשירים צריך להביא בחשבון עוד גורמים: לא רק את התוכן ואת דרכי ההפצה אלא גם את ההקשר ואיך הוא משפיע על המעורבות.

מאמר ב-Marketing Land השתמש בנתונים סטטיסטיים על משתמשים במכשירים הניידים הנפוצים ביותר, סמארטפונים וטאבלטים, כדי לבחון את ההשפעה של סוג המכשיר וזמן הגלישה על מידת המעורבות.

משתמשי טאבלטים

לטאבלטים תפקיד ייחודי בסביבת המחשוב של ימינו. נתוני השימוש לפי שעה מראים ששעות הפנאי הן זמני הפעילות העיקריים של המכשיר, אבל הוא מתחיל לפלוש בהדרגה גם לשעות העבודה. הנתונים על שיעורי ההקלקה מצביעים על מגמות ייחודיות במידת המעורבות של המשתמשים לאורך שעות היום.

תמונה: Marketing Land

נפח השימוש העיקרי בטאבלטים הוא בשעות הערב (בין 19 ל-22), אבל שיעור ההקלקה הגבוה ביותר בקרב משתמשי טאבלטים הוא דווקא בשעות המוקדמות יותר, והוא אף גבוה יותר מממוצע ה-CTR היומי. ההסבר לכך אינו ברור, אבל יכולים להיות לו כמה גורמים משפיעים.

מחקרים קודמים מראים שמשתמשים צעירים יותר נוהגים להשתמש בטאבלט לצורכי עבודה. נראה גם שהמגמה הזאת מתחזקת ככל שקבוצת הגיל הזו משתלבת בשוק העבודה. בנוסף נמצא שהשימוש במכשירים ניידים גדל בסופי שבוע, בעיקר בשעות אחר-הצהריים והערב, ולרוב לפעילויות פנאי למיניהן. לפי הנתונים, אפשר להניח שדווקא המשתמשים הצעירים נוטים להקליק על מודעות באותן שעות.

מנקודת המבט של שיווק במובייל, השורה התחתונה היא שעיקר השימוש בטאבלטים נעשה בשעות הערב ולפעילויות פנאי, אבל נראה שדווקא משתמשי היום, אלו שמשתמשים בטאבלט לצורכי עבודה, יגיבו יותר לפרסומות ולפעילות שיווק אחרות.

משתמשי סמארטפונים

יש הבדל ניכר בין מטרות השימוש בסמארטפונים ובטאבלטים (אם כי מחקרים מהזמן האחרון מראים שההבדלים מצטמצמים). הפעילות העיקרית בסמארטפונים היא מדיה חברתית, ובהשוואה לטאבלטים ולמחשבים, הסמארטפון נתפס המכשיר האישי ביותר.

בכמה מחקרים נמצא שרוב בעלי הסמארטפונים לא נפרדים מהמכשיר במשך רוב שעות היממה, ועבור רוב המשתמשים, בעיקר הצעירים בהם, הסמארטפון הוא חלק בלתי נפרד מחיי היום-יום.

תמונה: Marketing Land

הגרף הזה מראה שיש הבדל קטן בין היקף השימוש בשעות השיא ובשעות השפל והוא בסך הכול יציב יותר בהשוואה לטאבלטים. גם שיעור ההקלקה הוא כמעט מאוזן לאורך כל היום. בנוסף, יש לזכור שסך השימוש בסמארטפונים גבוה בהרבה בהשוואה לטאבלטים, והנתון הזה אינו צפוי להשתנות בקרוב.

לסיכום:

- השימוש בטאבלט עולה בשעות הערב ובסופי השבוע, שיעור ההקלקה הגבוה הוא דווקא בשעות אחר-הצהריים ומוקדם יותר.

- השימוש בסמארטפונים ושיעור ההקלקה הם אחידים במשך רוב שעות היממה.

רוצים לדעת איך להתאים את הקמפיין בצורה מדוייקת לקהל היעד שלכם? צרו אתנו קשר ונשמח לעזור לכם.

טוויטר הודיעו לא מזמן שיאפשרו למשתמשים להוסיף אנימציית גיף (GIF) גם באתר וגם באפליקציות הסלולריות. היו שקיבלו את ההודעה של טוויטר בשמחה (ובגיפים) והיו כאלה שלא התרגשו מההצתה המאוחרת של טוויטר. אנימציות גיף הן כבר מזמן חלק מתרבות הרשת. אפשר לראות גיפים בבלוגים, באימיילים וברשתות חברתיות בהן פייסבוק, גוגל פלוס, פינטרסט וטמבלר, והן יכולות להשתלב באסטרטגיית השיווק ברשתות חברתיות גם של מותגים שלוקחים את עצמם ברצינות.

אי אפשר להמעיט בחשיבותו של תוכן ויזואלי בעידן שבו יש תחרות עצומה על טווח הקשב הקצר של המשתמש. כמה וכמה מחקרים מראים שדימויים מוצלחים מגבירים את מעורבות המשתמשים. לפי מחקר מתמשך בשיתוף  Software Advice ו-Adobe , השימוש בתמונות הוא הגורם החשוב ביותר בשיווק תוכן ברשתות חברתיות.

תמונה: kapost.com

תמונות ואנימציות ברשתות חברתיות

בשנים האחרונות רשתות חברתיות כמו פייסבוק וטוויטר עברו שינויים והתאמות כדי להציג יותר תוכן ויזואלי, בין היתר כדי להתחרות עם רשתות חברתיות ויזואליות כמו פינטרסט, טמבלר ואף גוגל פלוס. גם לינקדאין הצטרפה למגמה ורכשה את אתר שיתוף המצגות SlideShare ב-2012.

תוכן ויזואלי צפוי לתפוס עוד מקום ברשתות חברתיות, והוספה של גיפים לתמהיל התוכן (תמונות, וידאו, אינפוגרפיקות, מצגות), היא דרך יעילה למקד את תשומת הלב של המשתמשים.

מה היתרון של אנימציית גיפים על תמונה רגילה? כוחם של הגיפים הוא ביכולת לספר סיפור דינמי יותר בהשוואה לתמונה סטטית. תמונה יכולה לרמז על התרחשות כלשהי, אבל גיף יכול להציג אותה. "אם תמונה שווה אלף מילים, גיף שווה עשרת אלפים מילים", אמר ג'ו פוגליזי מהאתר BuzzFeed. "שלא כמו מילים ותמונות, גיפים יכולים לספר סיפור, ללכוד רגשות ולבטא אותם בתמציתיות".

לדוגמה, התמונה הזאת של כלב יושב מול הטלוויזיה אינה מעניינת במיוחד.

אבל באנימציית גיף היא מצחיקה יותר ומספרת סיפור שלם ומעניין יותר.

אם נקשור את זה לשיווק ברשתות חברתיות, אפשר להגיד שהוספת תנועה לתמונות או לאינפוגרפיקות הן דרך יעילה יותר להציג את המותג, והיא מגדילה את הסיכויים שהתוכן (פוסט, תמונה, אינפוגרפיקה) יופץ וישותף ברשת.

כבר הוכח שציוצים ויזואליים זוכים למעורבות גבוהה יותר מכיוון שהם מתבלטים ברצף העדכונים המבולגן. לפיכך אפשר להניח שציוצים עם גיפים יבלטו עוד יותר.

אמנם השימוש המקובל באנימציית גיף הוא בהקשר הומוריסטי, אבל יש עוד דרכים להשתמש בטכנולוגיה כדי לקדם מבצעים, לחשוף מוצרים חדשים, להציג סרטוני הדרכה ועוד.

לסיכום, לאנימציית גיף יש מקום קבוע ויציב בשיווק באינטרנט בכלל ובשיווק ברשתות חברתיות בפרט. כמעט כל תמונה סטטית אפשר להחליף בגיף כדי לעורר יותר תשומת לב ולהגדיל את מספר השיתופים, וגם כדי ליצור חוויית משתמש חיובית יותר ולהעביר מידע שיווקי או לימודי בדרך נגישה.

בשנה האחרונה גוגל מקדמת את הגרסה המתקדמת של גוגל אנליטיקס, גוגל יוניברסל אנליטיקס או UA בקיצור. יוניברסל אנליטיקס היה בגרסת בטא במשך יותר משנה ובאפריל השנה עבר לשלב הייצור. באנליטיקס האוניברסלי יש כמה פיצ'רים וטכנולוגיות חדשות וגוגל מגדירים אותו "גוגל אנליטיקס כפי שלא דמיינתם". בחודשים האחרונים התחילה גוגל לעודד מנהלי אתרים לשדרג את חשבונות האנליטיקס ל-UA.

איך לשדרג ל-Universal Analytics

יוניברסל אנליטיקס לאתרי מסחר

כל מה שצריך לדעת על יוניברסל אנליטיקס

מאז יצאה גרסת הבטא של יוניברסל אנליטיקס, מנהלי אתרים יכלו לבחור בין קוד המעקב המקורי של גוגל אנליטיקס לקוד UA החדש. אבל מתחילת יוני 2014 רק הקוד החדש זמין. כלומר, זהו השלב האחרון לפני שכל משתמשי גוגל אנליטיקס יידרשו לשנות את קוד המעקב לזה של יוניברסל אנליטיקס. לפי ההערכות השינוי צפוי לקרות בעתיד הקרוב.

בינתיים קשה להבחין בהשפעה של המעבר ליוניברסל אנליטיקס על משתמשי גוגל אנליטיקס הנוכחי, אבל צפויים כמה שינויים. ראשית, לאתרים שעוברים עיצוב מחדש מומלץ לשמור עותק של קוד המעקב כדי להבטיח עקביות והמשכיות באיסוף המידע. שנית, מנהלי אתרים חדשים יצטרכו להטמיע את קוד האנליטיקס החדש. מכיוון שגוגל מחשבים כמה מהמדדים בדרך שונה, יהיה קשה יותר להשוות בין אתרים שונים.

כל המסננים והיעדים שהוגדרו באנליטיקס הישן יישארו תקפים, אבל כמה מהשינויים יכולים להשפיע על כמה מהנתונים על מדדי הביצוע המרכזיים (KPI).

קוד מעקב חדש

קוד המעקב החדש של גוגל ליוניברסל אנליטיקס אמור להחליף את הקוד הקודם בכל דפי האתר. מי ששינה או התאים אישית את הקוד הקודם יצטרך כנראה לשנות גם את הקוד החדש לפי השיטה החדשה כדי להבטיח שאיסוף הנתונים ימשיך לענות על הסיבות המקוריות להתאמה האישית של הקוד.

עדיין לא ידוע איך קוד האנליטיקס ישפיע על כלים חיצוניים לאיסוף נתונים סטטיסטיים, ולכן כדאי לעקוב ולבחון זאת אחרי שינוי הקוד.

שיטת מעקב חדשה אחרי ביקורים ומבקרים ייחודיים

גוגל שינו את הדרך שהם משתמשים בקוקיות (cookies) כדי לעקוב אחרי מבקרים ייחודיים באתר. יוניברסל אנליטיקס משתמש בפרוטוקול שנקרא Measurement Protocol  שמיועד למדוד פעילות משתמשים בפלטפורמות שונות, לקשר בין התנהגות משתמשים אונליין ואופליין ולשלוח מידע גם מהרשת וגם מהשרת.

לפי גוגל, המשמעות העיקרית של שיטת איסוף הנתונים החדשה היא שאפשר לאסוף נתונים על התנהגות הגולשים גם בלי להטמיע קוקיות, וכך אפשר לעקוב גם אחרי משתמשים שחסמו קוקיות ולהוסיף אותם לחישוב הכללי. בנוסף עוד כל מיני פעולות ברקע יכולות להשפיע על חישוב סך המבקרים באתר.

הבדלים בין גוגל אנליטיקס ויוניברסל אנליטיקס

מבדיקה מדגמית שפורסמה באתר Search Engine Land נמצא שהדיווח על מספר המבקרים (Sessions) נמוך יותר ביוניברסל אנליטיקס. בדיווח על מספר המבקרים הייחודיים (Unique Visitors) הפער בין שני אמצעי המעקב גדול יותר. גם חישוב שיעור היציאה מהעמוד הראשון (Bounce Rate) ומספר הצפיות בדפים (Pageviews) משתנה ביוניברסל אנליטיקס. עם זאת ייתכן שבאתרים אחרים השינויים יהיו בכיוון ההפוך.

תמונה: Search Engine Land

איך להתכונן ליוניברסל אנליטיקס

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם המעבר היא להטמיע את יוניברסל אנליטיקס ובמקביל להמשיך להריץ את גוגל אנליטיקס. לשם כך צריך ליצור חשבון חדש ואז להוסיף את קוד ה-UA החדש בדפי האתר. כששני חשבונות האנליטיקס פועלים במקביל אפשר לראות איך יוניברסל אנליטיקס משפיע על איסוף הנתונים ולהתחיל ליצור קו בסיס חדש למדדים העיקריים. כשהאנליטיקס הישן יצא משימוש, תדעו לעבוד עם האנליטיקס האוניברסלי, לדעת באיזו מידה הוא משפיע על המדדים ולהתכונן להסביר ללקוחות על ירידה או עלייה פתאומית בפעילות.

כדי להקל על עבודת ההטמעה והמעקב אחרי שני הקודים, מומלץ להשתמש במנהל התגים של גוגל.

מנהל התגים של גוגל

מנהל התגים מחייב הוספה מינימלית של ג'אווה סקריפט לדפי האתר, וניהול התוכן של הסקריפט נעשה דרך מנהל התגים. קל יותר להוסיף קודים גם של גוגל אנליטיקס וגם של יוניברסל אנליטיקס דרך מנהל התגים של גוגל, וגם אפשר להגדיר בקלות יחסית מעקב אחרי הורדות של קובצי PDF, הקלקות על קישורים חיצוניים ואירועים אחרים.

החשיבות של מנהל התגים תגדל בשנים הקרובות כשגוגל יוסיפו עוד פיצ'רים ליוניברסל אנליטיקס, בעיקר כאלה הקשורים למעקב אחרי משתמשים בכמה מכשירים (אפשרות שקיימת עכשיו אבל מסובכת למדי).

לסיכום, זה הזמן להתכונן למעבר מגוגל אנליטיקס ליוניברסל אנליטיקס. מעבר הדרגתי יאפשר למדוד את ההבדלים בין שתי שיטות המעקב הסטטיסטי ויעזור להבין טוב יותר את הנתונים ההיסטוריים בעתיד.

אם אתם צריכים עזרה בהטמעת קוד אנליטיקס, בהגדרת יעדים ובהפקת דו"חות סטטיסטיים, צרו אתנו קשר ונסייע לכם בכל שלבי המעקב והניתוח הסטטיסטי.

גוגל הודיעו על שינוי המראה של תוצאות החיפוש, בעיקר של תוצאות הקשורות ל-Google Authorship. בעקבות השינוי יוסרו תמונת הפרופיל של הכותבים ומספר המעגלים בגוגל פלוס שהופיעו לצד שם הכותב. למעשה יישאר רק קישור משם הכותב. השינוי עדיין לא נראה בכל תוצאות החיפוש של גוגל, והוא יצא לפועל בימים הקרובים בכל העולם, בתוצאות החיפוש במחשב ובסלולרי. כך Google Authorship צפוי להיראות בתוצאות החיפוש:

תמונה: Google+

בעיצוב הקודם הופיעה תמונה לצד השם, והיא גרמה לקישור לבלוט בדף תוצאות החיפוש והעלתה את שיעור ההקלקות (CTR).

ג'ון מולר מגוגל הודיע על העדכון בגוגל פלוס, והסביר אותו בשאיפה ליצור עיצוב נקי יותר ומראה אחיד בכל הפלטפורמות. לטענתו, בבדיקות נמצא ששיעור ההקלקה בעיצוב התוצאות החדש זהה לקודם. אבל ברשת מעריכים שהסרת התמונות מתוצאות החיפוש יפגעו בשיעורי ההקלקה ומעלים השערות בנוגע לסיבות האמיתיות לשינוי.

בדומה לשינוי הדרסטי הקודם בעיצוב תוצאות החיפוש בגוגל, ייתכן שגם עכשיו מטרת השינוי היא להסיט את המבט מתוצאות החיפוש האורגניות ולמקד אותו בתוצאות החיפוש הממומנות. עוד משערים ששימוש לרעה של אנשי קידום אתרים שחור ב-Google Authorship וריבוי פרופילים מזויפים הביאו לשינוי בעיצוב, ויש כאלה שאף מרחיקים וטוענים שהשינוי מסמן את הדעיכה של Google Authorship בפרט ושל הרשת החברתית גוגל פלוס בכלל.

גוגל לעסק שלי (Google My Business) הוא ממשק חדש המאחד את דפי גוגל פלוס וגוגל מקומות לעסקים. גוגל לעסק שלי מיועד לאחד את כל הפעילות של עסקים מקומיים (ומותגים באופן כללי) ולאפשר להם להימצא בגוגל יותר בקלות.

מאז הפך גוגל מקומות לגוגל פלוס לעסקים יש בלבול בנושא הקידום הלוקאלי בגוגל. לפי גוגל, הרעיון המרכזי מאחורי השינוי הוא לאפשר לבעלי עסקים לעדכן בקלות מידע על העסק עבור כמה פלטפורמות: חיפוש בגוגל, מפות גוגל והרשת החברתית גוגל פלוס. דפים קיימים בגוגל מקומות ובגוגל פלוס יעודכנו אוטומטית. כל הכלים והפיצ'רים כבר היו קיימים בממשקים הלוקאליים הקודמים של גוגל, והחידוש הוא באינטגרציה ובפשטות. עם זאת, מדובר בשינוי גדול.

מדריך לקידום בגוגל לעסק שלי

אפשר להגיע לממשק הלוקאלי החדש מהכתובת google.com/business או מהכפתור "עסקים" שנמצא בתפריט התחתון במסך הבית של גוגל.

כך נראה דף הפתיחה:

כניסה למשתמשים רשומים מובילה למפות גוגל:

 1. אם בבעלותכם עסק שאולי רשום בגוגל אף על פי שלא אימתתם או ניהלתם אותו, אפשר להשתמש בשורת החיפוש שבקצה הימני העליון של המפה.
 2. בעלי חשבונות או מנהלי דפים בגוגל פלוס יכולים ללחוץ על כפתור ההגדרות בצד השמאלי העליון ולבחור בין לפתוח דף חדש או לצפות בדפים הקיימים.
 3. האפשרות השלישית מיועדת לעסקים לא מקומיים ונרחיב לגביה בהמשך.

לחיצה על "צור דף חדש" מציגה את סוגי העסק הרלוונטיים:

לחיצה על חזית החנות או על אזור שירות שולחת את המשתמשים למפות גוגל, לחפש עסקים שרשומים בגוגל. לחיצה על אופציית המותג מאפשר ליצור דף מותג לא-מקומי חדש.

גוגל לדפי עסק מקומיים

כדי לפתוח דף עסק חדש, ראשית יש לחפש דף קיים לפי השם או הכתובת. אם הדף קיים – אפשר לבקש הרשאות ניהול, ואם לא – לפתוח דף חדש. כדי לקבל הרשאות ניהול על דף קיים תצטרכו לאשר שבסמכותכם לייצג את העסק, ותישלח הודעת אימות בדואר.

אחרי שלב האימות כבר מוצג מרכז השליטה של דף העסק החדש, שבו מאוחדים כמה כלים: שיתוף ברשת החברתית (פוסטים, תמונות, וידאו, קישורים, אירועים), תובנות (מדדי פעילות המשתמשים בדף הגוגל פלוס), מעקב אחר ביקורות שנכתבו על העסק, פעילות ביוטיוב, פרסום בגוגל אדוורדס, ניתוח סטטיסטי באמצעות גוגל אנליטיקס וכו'.

כאמור, דפים עסקיים בגוגל פלוס ישודרגו אוטומטית לגוגל לעסק שלי, ואפשר להגיע למערכת הניהול החדשה דרך דף הפרופיל בגוגל פלוס>דפים>נהל דף זה.

דפי מותג לא מקומיים בגוגל לעסק שלי

כאמור, גם עסקים לא מקומיים יכולים ליהנות מהממשק הנקי והמאוחד של גוגל לעסק שלי, ומאותו דף לפרסם תוכן, לעקוב אחרי פעילות העוקבים, להגיב ללקוחות וליזום מפגשי וידאו דרך Google Hangouts. אפשר לנהל את דפי המותג גם מאפליקציית אנדרואיד, ובקרוב יהיה אפשר גם מאפליקציה לאייפון.

היתרון העיקרי לבעלי דפים לא מקומיים הוא כלי המעקב אחרי תובנות, המספק למנהלי הדפים בגוגל פלוס נתונים סטטיסטיים על המבקרים בדף ואיך הם משתמשים בתוכן. בפייסבוק הכלי זמין למנהלי דפים זה זמן רב, ונראה שהשדרוג של גוגל יחזיר מותגים לגוגל פלוס.

מעוניינים לקדם בגוגל עסק מקומי או מותג? צרו אתנו קשר ונעזור לכם בניהול דפים עסקיים בגוגל ובשיפור תוצאות החיפוש המקומיות והכלליות.

מהו ערוץ השיווק באינטרנט האפקטיבי ביותר לאתרים קטנים ומקומיים? חברת הקידום הלוקאלי BrightLocal.com בדקה את מקורות התנועה ואת הלקוחות הפוטנציאליים המגיעים לאתרים של כ-7,000 עסקים מקומיים בארצות הברית. העסקים ומקדמי האתרים שלהם נשאלו חמש שאלות על השקעה ועל החזר ההשקעה מכל ערוצי השיווק באינטרנט. המחקר אמנם אינו מושלם ואינו כולל מעקב אחרי ערוצי שיווק חוץ-אינטרנטיים, אבל התוצאות עדיין מספקות מידע חשוב על קידום אתרים מקומיים.

רוב המאמצים מושקעים בקידום אורגני

המשתתפים במחקר נשאלו על מספר השעות שהם משקיעים בשבוע ממוצע בכל אחד מערוצי השיווק באינטרנט: קידום אורגני מקומי, קידום אורגני רגיל, גוגל מקומות, קידום ברשתות חברתיות, קידום ממומן (PPC), שיווק לסלולרי, שיווק באימייל ופרסום (display advertising). מכיוון שרוב הנשאלים היו עסקים קטנים ואנשי קידום לוקאלי, נמצא שמרב המאמצים הושקעו בקידום מקומי ובגוגל פלייסס. הכי פחות מאמצים הושקעו בקידום ממומן, בשיווק באימייל ובפרסום. הנשאלים ציינו שהם משתמשים בערוצים אלו בעיקר עבור קמפיינים ספציפיים ופחות כחלק מפעילות הקידום היום-יומית.

קידום בגוגל מביא את החזר ההשקעה הגבוה ביותר

לפי ממצאי המחקר, חיפוש אורגני מביא את החזר ההשקעה (ROI) הגבוה ביותר לעסקים מקומיים קטנים עד בינוניים.

                                                               תמונה: searchengineland.com

המחקר מצא שקידום אורגני בגוגל מביא את עיקר התנועה לאתר ואת הפניות הטלפוניות לבית העסק. כלומר, קידום אורגני מצדיק את הזמן ואת המאמצים המושקעים בו. במקום השני – גוגל מקומות וגוגל פלוס מקומי המביאים כמעט את אותו החזר השקעה כמו קידום אורגני אבל מובילים פחות תנועה לאתר.

גוגל אדוורדס עוברים את רשת הפרסום של בינג (Bing Ads) בהחזר השקעה. אמנם הזמן והמאמץ המושקע בשתי רשתות הפרסום הוא זהה, אבל כמויות התנועה המגיעות דרך גוגל בהשוואה לבינג הופכות את הפרסום בגוגל למשתלם יותר.

פייסבוק וטוויטר מקבלות ציון נמוך מבחינת החזר השקעה וגם כמות התנועה והפניות הטלפוניות שהן מייצרות נמוכות יחסית. הנחקרים לא התייחסו לרווחים הנלווים לשיווק ברשתות חברתיות (קשר עם לקוחות קיימים, אפשרות לשיפור המיקומים בתוצאות החיפוש וכו'), אבל אם מודדים את יעילות הערוץ לפי כמות הלקוחות הפוטנציאליים, נמצא שההשקעה בשיווק ברשתות חברתיות אינה משתלמת.

תנועה לפי ערוצי שיווק באינטרנט

החיפוש האורגני מוביל גם בכמות התנועה לאתר, אם כי מצוין שהמשתתפים במחקר לא העריכו במדויק את שיעור התנועה הנכנסת מכל ערוצי השיווק. במקום השני גוגל מקומות/גוגל פלוס לוקאלי, שנמצא מביא פי 3 תנועה בהשוואה לערוצים המקומיים של מנועי החיפוש המתחרים (Yahoo Local ו-Bing Local).

תנועה ישירה לאתר נמצאת רק במקום השלישי, אחרי תנועה אורגנית וגוגל מקומות. הנתון הזה מראה שרוב הלקוחות המקומיים אינם זוכרים את כתובת האתר או שאין להם העדפה לעסק מסוים כשהם מחפשים שירותים מקומיים כלשהם.

גם בחלק זה של המחקר נמצא שגוגל אדוורדס מביאים הרבה יותר תנועה ממודעות הפרסום בבינג. רשתות חברתיות מביאות יחסית מעט תנועה לאתר, ומהן פייסבוק מביאה יותר תנועה מטוויטר.

לפירוט הממצאים המלא ב-BrightLocal.

אחד הקשיים בשיווק בפייסבוק הוא הירידה המתמדת בתפוצה האורגנית. סך האוהדים של הדף שנחשף לפוסטים אורגניים (כלומר, לא פוסטים שקודמו בתשלום) הולך ומצטמצם, ויש עסקים ששוקלים לוותר על השיווק בפייסבוק, ואחרים שטוענים שפייסבוק הפכו למסחטת כספים עבור עסקים קטנים.

בריאן בולנד, ראש צוות שיווק מוצרי פרסום בפייסבוק, ענה על הטענות האלה בפוסט: Organic Reach on Facebook.

תמונה: http://social.ogilvy.com

שתי סיבות עיקריות לירידה בתפוצה האורגנית בפייסבוק:

יותר דפים ומשתמשים מתחרים על אותו שטח; כמויות התוכן שמפורסם בפייסבוק הן עצומות, בין היתר כי קל יותר לפרסם פוסטים, תמונות וסרטוני וידאו באמצעות סמארטפונים. בפיד של המשתמש הממוצע מחכים כ-1,500 עדכונים פוטנציאליים, ואם למשתמש יש המון חברים ודפים שהוא אוהב, כ-15,000 עדכונים פוטנציאליים מתחרים על מקום בניוזפיד שלו. לכן, גדלה התחרות על ההופעה בניוזפיד, ונהיה קשה יותר להגיע אל המשתמשים. בנוסף לגידול בתוכן, גדל גם מספר הדפים שאנשים אוהבים, וכל "לייק" חדש מגדיל את התחרות.

הסיבה השנייה קשורה במבנה של הניוזפיד של פייסבוק. אלגוריתם הדירוג של פייסבוק תוכנן להציג את התוכן הרלוונטי ביותר עבור כל משתמש. לפיכך, מ-1,500 העדכונים הפוטנציאליים, המשתמש נחשף לכ-300 עדכונים כשהוא נכנס לאתר או לאפליקציה. הרלוונטיות של כל עדכון כזה מדורגת לפי אלפי גורמים שונים המותאמים לכל משתמש. בולנד מסר שהשינויים שנעשו בשנים האחרונות באלגוריתם הדירוג של הניוזפיד הביאו לגידול בתוכן האיכותי וצמצום הספאם, ובעקבותיהם גם לגידול במעורבות.

תמונה: Maria Elena/Flickr

בולנד הכחיש שהסיבה לירידה בחשיפה האורגנית היא תאוות בצע. המטרה של פייסבוק היא לשפר את חוויית המשתמש עבור האנשים, ודרך כך גם עבור העסקים. לטענתו, ככל שהמשתמשים יהיו פעילים ומעורבים יותר בעדכונים המופיעים בניוזפיד, כך הם יהיו מעורבים יותר בתוכן המגיע מעסקים.

אז למה פייסבוק לא יכולה לוותר על הניוזפיד ולהציג את כל העדכונים בזמן-אמת, כמו טוויטר, ולאפשר לכל משתמש לבחור את העדכונים שמעניינים אותם?

לפרסום תוכן בזמן אמת יש מגבלות, לפי בולנד. למשתמשים יש זמן מוגבל לצרוך תוכן, והם נוטים לפספס עדכונים שלא מופיעים בראש הדף, וכך לא להיחשף דווקא לתוכן החשוב להם במיוחד. בנוסף, בגלל כמות התוכן הממוצעת בניוזפיד, ייתכן שגם מערכת עדכונים בזמן-אמת הייתה מביאה לירידה גדולה יותר בחשיפה האורגנית של עדכונים.

למה להגדיל את מספר האוהדים בפייסבוק?

אף על פי שרק חלק קטן מהאוהדים של הדף נחשף אורגנית לעדכונים, בולנד מסביר שעדיין חשוב לרכוש עוד לייקים לדף. לפי ההסבר שלו, ככל שיש יותר אוהדים, הפרסום בפייסבוק הוא אפקטיבי יותר. ההקשר החברתי של המודעות עשוי להגדיל את הביקורים בדף ואף את המכירות. במילים אחרות, כשמשתמשים רואים שחבר עשה לייק לעסק, יש סיכוי גבוה יותר שגם הם יעשו, ובעקבות כך גם ישתמשו בשירותי העסק או יקנותאת מוצריו. ריבוי אוהדים גם תורם לאמינות של העסק, נותן ערך חיובי למודעות ומוריד את מחיר ההצעות.

האם שיווק אורגני עוד אפקטיבי בפייסבוק?

בולנד מסביר שלקידום בפייסבוק, כלומר לקידום האורגני, עדיין יש ערך רב בפייסבוק – דפים שמעלים תוכן איכותי, מלמד, מבדר, מעורר מחשבה או מוסיף ערך לחייהם, עדיין יכולים להופיע בניוזפיד של משתמשים. אבל, לטענתו, אין קשר בין תפוצה של עדכונים בפייסבוק ליעדי השיווק. במילים אחרות, גם תוכן שהופך ויראלי אינו מביא בהכרח לעלייה במכירות. לדבריו, בדומה לפלטפורמות שיווק אחרות כמו טלוויזיה, רדיו ועיתונים, השיווק בפייסבוק הוא אפקטיבי בעיקר בתשלום. גם הדוגמאות שהוא מביא לעסקים מצליחים בפייסבוק הן של עסקים שהשתמשו בכלי הפרסום של פייסבוק.

פייסבוק הודיעו על עוד שינוי בדירוג העדכונים בניוזפיד. השינוי מתמקד בעדכונים אוטומטיים מאפליקציות, ובעקבותיו תינתן עדיפות לפוסטים ששותפו במכוון על פני פוסטים שנוצרו אוטומטית בעקבות שימוש באפליקציית צד-שלישי.

נראה כי פייסבוק הבינו שהמשתמשים לא רוצים להיחשף לכל פעילות שעשו חבריהם באפליקציות השונות, לכן מעכשיו נדע פחות על המוזיקה שהם שמעו, על התמונות שנעצו על לוחות פינטרסט ועל הקלוריות ששרפו ומדדו באפליקציה כזו או אחרת. לפי פייסבוק אלו סיפורים שמעודכנים בעקיפין, והם מציינים ששיעור המעורבות בפוסטים אלה הוא נמוך בהשוואה לסיפורים ששותפו במכוון. בנוסף, נמצא שמשתמשים נותנים להגיב לפוסטים אוטומטיים בהפתעה ובמבוכה.

תמונה: Facebook Developers

פייסבוק נקטו מהלך דומה ב-2012 כשנסוגו משיתוף הפעולה עם אתרי מדיה גדולים כמו הגרדיאן והוושינגטון פוסט. אחרי שפייסבוק עודדו את האתרים להוסיף פיצ'ר השולח התראות אוטומטיות לחברים של המשתמשים בכל פעם שהמשתמש קרא מאמר באפליקציה, פייסבוק חזרו בהם, ונפסק הגידול בתנועה שהושג בעקבות פי'צר השיתוף האוטומטי.

שנתיים לאחר מכן, פייסבוק ממשיכים לשפר את איכות התוכן שמוצג בניוזפיד של המשתמשים, וכן מכירים בכך שמשתמשים מעדיפים לשלוט בעיתוי ובמידת השיתוף ברשת החברתית. לאחרונה, פייסבוק גם הודיעו שיספקו למפתחי אפליקציות צד-שלישי כלים להרשמה אנונימית דרך פייסבוק. עם זאת, פייסבוק ממשיכים לאסוף מידע על משתמשים, לשמור עליו, לעבד אותו, ובסופו של דבר להשתמש בו למיקוד הפרסום בפייסבוק.

גוגל הודיעו שהוסיפו פיצ'ר חדש לכלי "אחזר כמו גוגל" (Fetch as Googlebot) בחלק הסריקה של כלי מנהלי האתרים של גוגל (וובמסטר טולס). מעכשיו, אפשר לראות איך רובוט הסריקה של גוגל מציג את הדף. כלומר, במקום לקבל פלט קוד ו-HTML, תוצג הדגמה ויזואלית של מה שהרובוט של גוגל רואה. הכלי גם יצביע על שגיאות, על מקורות שהרובוט לא הגיע אליהן ושמונעות מלאחזר ולהציג את הדף במלואו.

בפיצ'ר החדש אפשר לבחור בין אחזור רגיל לאחזור ועיבוד וכן להתאים לסוג המכשיר: מחשב שולחני, טלפון חכם וטלפונים ניידים אחרים. תהליך האחזור והעיבוד לוקח מספק דקות ולאחריו מצוין סטטוס העיבוד. לחיצה על הסטטוס מובילה לדף המציג את תוצאות העיבוד. אם הסטטוס מצביע על עיבוד חלקי, יוצגו המשאבים שחסומים בפני רובוט הסריקה וגם הסיבה לחסימה.

גוגל הודיעו לאחרונה שיוסיפו כלים להסרת שגיאות JavaScript לוובמסטר טולס, ונראה שזהו אחד הכלים שדיברו עליהם. בקצרה, אחזר ועבד כמו גוגל מציג תצוגה ויזואלית של אופן הסריקה של הגוגלבוט. בנוסף, הכלי גם מציג את המשאבים החסומים בפניו, כמו JavaScript, CSS וכדומה.

להודעה של גוגל ב-Webmaster Central Blog.

גוגל הודיעו השבוע שעדכנו את הכלי PageSpeed Insights והוסיפו חמש המלצות חדשות המתמקדות במהירות של האתר הסלולרי ובשימושיות שלו.

הכלי של גוגל מודד את ביצועי האתר הסלולרי והרגיל, נותן לו ציון על ביצועיו (PageSpeed Score) ומוסיף המלצות לשיפור מהירות ההעלאה של האתר.

תמונה: Google Webmaster Central

לפי גוגל, מהירות אתר צריכה ללכת יד ביד עם חוויית משתמש. הכלי PageSpeed Insights מאפשר לקצר את זמן הטעינה של אתר סלולרי לפחות משבע שניות, הזמן הממוצע כיום. עם זאת, גוגל מדגישים שלא מספיק לקצר את זמן העלאת אתר, ולקחת בחשבון גם את הזמן שלוקח למשתמש לגלול ולהגדיל את המסך כדי לקרוא טקסט או להפעיל את הדף. ההמלצות החדשות של גוגל באות לפתור את בעיות השימושיות באתרים סלולריים.

ההמלצות החדשות של גוגל:

 • להשתמש בתגית המטא viewport – התגית מאפשרת לדפדפנים סלולריים להבין שהאתר ידידותי למכשירים ניידים, ובלעדיו האתר יוצג ברוחב הממוצע של מסך מחשב. גוגל ממליצים שהצעד הראשון באופטימיזציה של אתר סלולרי יהיה לעצב את התצורה של התג כדי להתאים את רוחב הדף למכשירים ניידים.
 • לוודא שתוכן הדף מותאם לרוחב המוגדר בתגית viewport, ולקחת בחשבון שרוחב המסך עשוי להשתנות בין מכשיר למכשיר.
 • להשתמש בגופנים גדולים – אתר שמחייב את הגולשים להגדיל את המסך כדי לקרוא אינו ידידותי למובייל. הכלי PageSpeed Insights בודק שהגופן גדול דיו לאפשר לרוב המשתמשים לקרוא בקלות.
 • להגדיל את האזורים המיועדים למגע המשתמשים כדי למנוע מהם ללחוץ בטעות על הקישורים או על הכפתורים הלא נכונים רק כי הם הותאמו לסמן של עכבר ולא לאצבע.
 • להימנע מתוספי פלאש ואחרים שאינם נתמכים ברוב הטלפונים החכמים.

לבדוק את ביצועי אתר המובייל – PageSpeed Insights

לדף העזרה המפורט של גוגל – PageSpeed Insight Rules

גוגל הודיעו אתמול על שני עדכונים באלגוריתם החיפוש: פנדה מס' ארבע ועדכון מס' שתיים לאלגוריתם Payday Loan.

מאט קאטס, ראש מחלקת הספאם בגוגל, הודיע בטוויטר על עדכון פנדה מס' 4, ובאתר Search Engine Land עדכנו לגבי אלגוריתם Payday Loan, שמכוון לשאילתות חיפוש בעלות אופי ספאמי במיוחד.

ההודעות על עדכוני האלגוריתם הגיעו אחרי סוף-שבוע של שמועות וחשדות לגבי עדכון אלגוריתם של גוגל, כולל חשד לעדכון פינגווין.

עדכון Payday Loan הראשון יצא ביוני 2013. הוא פגע בקבוצה מצומצת של שאילתות חיפוש ספאמיות (כ-0.3% מכלל החיפושים באנגלית), והשפעתו על החיפוש הייתה מתונה. יש להניח שגם העדכון השני לא היה גדול במיוחד, ועדיין לא ידוע באילו מילות מפתח הוא התמקד.

בחירת המספור של עדכון פנדה הנוכחי (פנדה 4.0) מצביעה על חשיבותו, וכנראה שנעשה גם עדכון אלגוריתם וגם רענון מידע. המשמעות היא תזוזה ניכרת במיקומים בתוצאות החיפוש, והעדכון יכול להסביר את השינויים שנראו בשבוע האחרון. אמנם מאט קאטס הודיע שהעדכון יצא לדרך אתמול (20 במאי), מניסיון העבר אפשר לראות שעדכוני אלגוריתם גדולים לרוב לוקחים יותר מיום אחד.

כזכור, עדכון פנדה של גוגל הוצג לראשונה בפברואר 2011, ומטרתו המקורית הייתה להוריד מתוצאות החיפוש אתרים בעלי תוכן ירוד. מאז נעשו כמה עדכונים של אלגוריתם פנדה בסדרי גודל משתנים.

עדכון: המפסידים והמנצחים של פנדה 4.0

לפי הדיווחים, אתר המכירות הפומביות eBay הוא אחד המפסידים הגדולים של עדכון פנדה זה. לפי המידע שנאסף בחברת SearchMetrics, האתר איבד כמויות תנועה עצומות מגוגל, בעיקר בדפי הקטגוריות המסומנים באותיות bhp. באתר MOZ הראו שבתוך שלושה ימים ירדו eBay מעשרת הדומיינים המובילים במיקומים בגוגל אל מתחת למקום ה-25.

תמונה: MOZ

עם זאת, יש הטוענים שאתר eBay נפגע מענישה ידנית שהופעלה במקרה במקביל לפנדה 4.

עוד אתר מפסיד הוא מנוע החיפוש Ask.com, שאיבד את מרבית התנועה מגוגל לחלק של השאלות והתשובות ask.com/question. גם האתרים של ערוצי ההיסטוריה (history.com) והביוגרפיה (biography.com) נפגעו בעדכון ואיבדו טראפיק בשיעור ניכר.

אבל יש כאלה שמרוויחים מעדכוני אלגוריתם. האתר Glassdoor.com, המרכז ביקורות על מקומות עבודה, הכפיל את התנועה הנכנסת לגוגל; אתרי הבריאות emedicinehealth.com ו-medterms.com הגדילו את נפח התנועה פי חמישה.

נקודה היא חברת שיווק באינטרנט בעלת ניסיון רב בחילוץ אתרי לקוחות מעונשי גוגל. אם נפגעתם מעדכון פנדה זה או אחר, צרו עמנו קשר ונעזור לכם לצאת ממנו.

יצירה והפצה של תוכן ויראלי היא אחת הטכניקות המומלצות לשיווק באינטרנט. תוכן ויראלי שמקבל המון שיתופים ולייקים ברשתות חברתיות יכול להקפיץ את נוכחות המותג ברשת ולהגדיל משמעותית את התנועה הנכנסת לאתר. אבל איך אפשר לגרום לתוכן להיות ויראלי?

בבלוג OkDork פורסמו תוצאות מחקר שנעשה בחברת BuzzSumo. הם ניתחו יותר מ-100 מיליון מאמרי אינטרנט בניסיון להבין מה הופך תוכן לויראלי, וחזרו עם תשובות לשאלות הבאות:

 • איזה רגשות מעוררים מאמרים פופולריים?
 • איזה סוג פוסטים מקבלים יותר שיתופים? (רשימות, אינפוגרפיקות, וידאו וכו')
 • מהו אורך התוכן האידיאלי לשיתוף? (האם משתמשים נוטים לשתף תוכן ארוך או קצר?)
 • מה החשיבות של רכיב האמון בשיתוף מאמר?
 • איזו השפעה יש למספר התמונות במאמר?
 • איזו השפעה יש לסמכות של מי שמשתף את המאמר?
 • איך לגרום למשתמשים להמשיך ולשתף מאמר ימים ואף שבועות אחרי פרסומו?
 • מה הם ימי השבוע האידיאליים לפרסום תוכן בעל פוטנציאל ויראלי?

הנחת היסוד היא שעל התוכן להיות מרתק במיוחד כדי שיזכה לשיתופים רבים, אבל גם תוכן כתוב היטב, מעניין ומועיל יכול להגדיל את התפוצה שלו.

10 הסודות לתוכן ויראלי

1. תוכן ארוך עולה על תוכן קצר במספר השיתופים החברתיים

על אף הגידול בצריכת תוכן במכשירים ניידים, המחקר הראה שככל שהתוכן ארוך יותר כך מספר השיתופים שלו גבוה יותר. מספר השיתופים הממוצע הגבוה ביותר הוא למאמרים באורך של 3,000–10,000 מילים. יחד עם זאת, כמות התוכן הקצר הנכתב היא גדולה הרבה יותר: יש פי 16 מאמרים באורך של עד 1,000 מילים לעומת מאמרי באורך של 1,000–2,000 מילים.

המשמעות היא שיש ביקוש גבוה והיצע נמוך למאמרי תוכן ארוכים ומעמיקים, ולכן זו נישה מומלצת לאנשי שיווק באינטרנט. אמנם גם תמונות של חתולים וממים מצחיקים מקבלים שיתופים רבים, אבל נראה שהרשת רוויה בתכנים מהסוג הזה. התחרות על מאמרים ארוכים היא נמוכה יותר, ולכן קל יותר לבלוט.

בשורה התחתונה: לא פחות מ-2,000 מילה לפוסט יביאו לכם את השיתוף הנחשק.

2. תמונה אחת לפחות מגבירה את השיתופים בפייסבוק

המחקר מדד את מידת המעורבות בפייסבוק של מאמרים בלי תמונות או עם תמונה אחת לפחות. התוצאות הראו שמספר האנשים ששיתפו מאמרים הכוללים תמונה כפול כמעט ממספר השיתופים של מאמרים בלי תמונה.

בנוסף, נבדקה ההשפעה של מטא-תגיות חברתיות, בעיקר התגית המצביעה על התמונה שתוצג בתצוגה מקדימה בפייסבוק (התגית <meta property=”og:image” content=”http://website.com/image.jpg” />הממוקמת אחרי החלק <head> בדף האינטרנט). כאן נמצא שמספר השיתופים והלייקים שקיבלו מאמרים שהטמיעו את תגית התצוגה המקדימה היה גבוה פי שלושה בהשוואה לממאמרים שלא השתמשו בתגית.

בשורה התחתונה: מומלץ להוסיף תמונות ולהטמיע את התגית בכל פוסט ולבחור מראשאת התמונה שתגרום לאנשים לשתף את התוכן.

3. תמונות מגבירות את השיתופים בטוויטר

כצפוי, מה שנכתב בסעיף הקודם על פייסבוק תקף גם לגבי טוויטר. ציוצים שכללו את תגית האימג' של טוויטר (Photo Card) הצליחו הרבה יותר מציוצים שלא השתמשו בתגית.

בשורה התחתונה: תמונות בפוסטים משפרות את המעורבות גם בטוויטר.

4. מאמרים משעשעים, מעוררי כבוד או מחמיאים לצד הנרקיסיסטי של הקוראים הם הפופולריים ביותר

עשרת-אלפים המאמרים הפופולריים ביותר באינטרנט נבדקו ומופו לפי הרגשות שהם מעוררים: שמחה, עצב, כעס, צחוק וכו'. הגרף הזה מציג את פילוח הרגשות של מאמרים ויראליים:

קרדיט: OkDork

הרגשות המובילים הם יראת כבוד (25%), צחוק (17%) ושעשוע (15%), אף על פי שההבחנה בין צחוק לשעשוע היא אינדיבידואלית ואינה מובהקת. באופן הפוך, הרגשות הפחות פופולריים הם עצבות וכעס (7% כל אחד).

המניעים לשתף מאמרים ברשת תוארו במחקר של הניו יורק טיימס מלפני כמה שנים:

 • להעביר למשתמשים אחרים תוכן בידורי ובעל ערך;
 • להגדיר את עצמם באמצעות התוכן;
 • ליצור חברויות ולטפח אותן;
 • הגשמה עצמית ומעורבות;
 • להשמיע קול בנושאים חשובים.

את הפופולריות של תכנים מצחיקים ומעוררי כבוד אפשר לראות בשלושת המניעים הראשונים. שיתוף תוכן משעשע נותן ערך לקוראים, מראה על טעם טוב, יוצר שיחה עם החברים ומזמין אותם להגיב.

בנוסף, אנשים משתפים מסיבות אגואיסטיות. הוכחה לכך היא השיעור הגבוה של שאלוני אישיות בתכנים הפופולריים ביותר. שיתוף בתוצאות השאלונים מזין את האגו ומחזק את התדמית הציבורית שלנו. באמצעות השאלונים אפשר לספר לאחרים מי אנחנו ומה אנחנו אוהבים. באופן דומה, שיתוף מאמר דעה מנומק על נושא אקטואלי כלשהו מאפשר ליידע את החברים על עמדתנו בנושא.

בשורה התחתונה: לשעשע ולא לשעמם, ליצור שאלוני אישיות ולהיות דעתניים – דעות שנויות במחלוקת יכולות לעורר התנגדות אצל חלק מהקוראים, אבל יש סיכוי גדול שמי שתומך ישתף את התוכן.

5. מאמרי רשימות ואינפוגרפיקות הם התכנים הוויראליים ביותר

כדי ללמוד על סוגי התוכן הפופולריים ביותר, סווגו המאמרים לשישה סוגים:
–    רשימות
–    אינפוגרפיקות
–    מאמרי "How to" (למשל: איך להכין סושי)
–    מאמרים שעונים על השאלה "מה" (למשל: מה נשים מחפשות בגבר)
–    מאמרים שעונים על השאלה "למה" (למשל: למה חתולים מגרגרים)
–    סרטוני וידאו

קרדיט: OkDork

לא במפתיע, למאמרי רשימות ולאינפוגרפיקות סיכויים גבוהים יותר להיהפך ויראליים. כן במפתיע, סרטוני וידאו ותכנים מסוג "איך לעשות…" מקבלים את מיעוט השיתופים.

יכולים להיות כמה הסברים לכך: רשימות נותנות למשתמשים מושג מדויק למדי לגבי תוכן המאמר (כמו למשל: עשרת ה… הכי טובים ב…), והן גם מתאימות לרפרוף, קלות ומהירות לקריאה.

כנ"ל לגבי אינפוגרפיקות המאפשרות לעכל כמות גדולה של מידע בדרך מושכת ויזואלית. כשהתוכן עשיר בדימויים ובטבלאות הקוראים אינם מאוימים מאורך הטקסט.

בשורה התחתונה: תוכן ארוך צריך להיות נוח לסריקה ולא בלוק של טקסט. לכתוב רשימה זאת דרך פשוטה לארגן את הטקסט, אבל אם לא כותבים רשימה כדאי לחלק את הטקסט לפסקאות נוחות לקריאה ולהשתמש בכותרות משנה וברשימות עם תבליטים (Bullets).

6. רשימות של 10 פריטים הן הויראליות ביותר

רשימות הכוללות 10 פריטים קיבלו את מספר השיתופים הגבוה ביותר בממוצע, פי ארבעה מהמקום השני: רשימות של 23 פריטים (ובמקומות השלישי והרביעי: רשימות של 16 ו-24 פריטים).

בשורה התחתונה: כשכותבים רשימה, נסו לעגל את מספר הפריטים ל-10 (לא במקרה הפוסט הזה נקרא 10 הסודות שהופכים תוכן טוב לתוכן ויראלי).

צילום מסך: Buzzfeed.com

7. תוכן שנראה אמין מקבל יותר שיתופים

כדי ללמוד אם מידת האמון בכותב משפיעה על כמות השיתופים במאמר, הושווה סך השיתופים החברתיים של מאמרים בלי קרדיט או אזכור של הכותב ובין מאמרים עם שם הכותב או הביוגרפיה שלו. מהבדיקה נמצא שהאמון משפיע על כמות השיתופים בטוויטר, לינקדאין ובגוגל פלוס, אבל כמעט ואינו משפיע על שיתופים בפייסבוק.

מהממצא הזה אפשר ללמוד שיש הבדל בין סוג התוכן שמשתפים בכל רשת חברתית. בפייסבוק נוהגים לשתף תוכן משעשע ומצחיק עם חברים קרובים. לעומת זאת, ברשתות החברתיות האחרות, העוקבים הם לרוב מהעולם המקצועי והעסקי, ולכן אנשים יעדיפו לשתף תוכן ממקור אמין כדי לבסס את סמכותם.

בשורה התחתונה: חשוב להוסיף את שם הכותב בתחילת הפוסט ופסקת ביוגרפיה קצרה בסופו, כדי לשוות אמינות לתוכן.

8. למעמדו של מי שמשתף בתוכן יש השפעה על הוויראליות שלו

לא כל השיתופים נוצרו שווים; אם דמות בכירה ומשפיעה שיתפה בתוכן הוא יגיע ליותר שיתופים ולייקים מאשר אם אדם אקראי ישתף בו. כדי לנסות למדוד את ההשפעה שיש למעמד המשתפים על מספר השיתופים ולחזות אותה, הושוו מספר השיתופים החברתיים של מאמרים עם ובלי שיתופים מדמויות משפיעות. לשם כך, דמות משפיעה הוגדרה כמשתמש שהציוצים שלו זוכים לשני ציוצים חוזרים (retweet, שיתוף בטוויטר) בממוצע.

הבדיקה הראתה ששיתוף מאדם משפיע אחד מגדילה את מספר השיתופים החברתיים ב-31.8%. שיתוף משלושה משפיעים מכפילה את מספר השיתופים החברתיים וכך הלאה.

איך לגרום לדמויות משפיעות לשתף את התוכן?

אחת הדרכים היא להפוך את סדר העבודה: במקום להתחיל מלכתוב את התוכן, למצוא פריט תוכן דומה ולראות אילו דמויות משפיעות שיתפו אותו, ואז ליזום קשרים וירטואליים עם אותם משפיעים לפני כתיבת הפוסט והפצתו. אפשר להגיע אליהם בכל מיני דרכים: לראיין אותם עבור המאמר, להתייעץ אתם או לבקש פידבק, לקשר לתוכן שלהם בנושא וכדומה. אנשים נוטים לשתף תוכן שהם מעורבים בו, ויש סיכוי גדול שאם הם מוזכרים במאמר הם ישתפו אותו עם עוקביהם.

בשורה התחתונה: ליצור קשר עם דמויות משפיעות ולשלב אותו בתוכן כדי להגדיל את התפוצה.

9. לחזור ולקדם תוכן ישן בקביעות

שיתופים נעשים לרוב בשלושת הימים הראשונים לפרסום הפוסט, ואחריהם השיתופים הולכים ודועכים:
אחרי 3 ימים – ירידה של כ-96% אחוזים בכל הרשתות החברתיות
אחרי 4 ימים – ירידה של בין 96.7% (גוגל פלוס ופינטרסט) ל-98.9% (פייסבוק)
אחרי שבוע – בין 82% (לינקדאין) ל-92.1% (טוויטר)
שיעורי הירידה הם צפויים ומובנים. לכן, הוחלט דווקא לנתח את יוצאי הדופן: מאמרים שקיבלו יותר שיתופים שבוע ויותר מיום פרסומם. מהדוגמאות שנבדקו נמצא שהמאמרים שותפו בשנית בין שבוע לעשרה ימים מהפעם הראשונה ששותפו. האסטרטגיה הזאת חיונית בעיקר לתכנים שעלו בעיתוי חלש מבחינת השימוש במדיה חברתית (כמו חגים וסופי שבוע), וקידום חוזר יכול להבטיח שהתכנים יקבלו את מלוא החשיפה.

תנאי מקדים לקידום חוזר של מאמרים הוא שהנושא שלהם הוא על-זמני. אבל גם תכנים על-זמניים אפשר לחזור ולקדם בסמוך לאירועים אקטואליים.

בשורה התחתונה: לתת הזדמנות שנייה לתוכן לפחות שבוע מיום פרסומו. בנוסף, אפשר להשתמש בתוכן ישן ולמחזר אותו לקראת חגים או אירועים רלוונטיים אחרים.

10. תחילת השבוע הוא הזמן המושלם לשיתוף תוכן

היום בשבוע שבו מפורסם התוכן משפיע רבות על כמות השיתופים שהוא מקבל. הבדיקה הראתה שהימים הטובים ביותר לפרסום תוכן הם שני ושלישי, תלוי ברשת החברתית, והימים החלשים ביותר הם בסוף השבוע (שבת וראשון). יש להוסיף הסתייגות לגבי ישראל מאחר שסוף השבוע כאן הוא שישי-שבת, ההשערה שלנו היא שהימים החזקים הם דווקא ראשון ושני.

קרדיט: OkDork

בשורה התחתונה: לפרסם תוכן בתחילת שבוע העבודה (ראשון ושני בארץ, שני ושליש בארצות הברית).

סיכום

לסיכום, כמה נקודות שיש לקחת בחשבון כשמפרסמים תוכן בעל פוטנציאל ויראלי:
1. נסו לעורר רגשות כמו כבוד, צחוק ובידור.
2. פנו לצד הנרקיסיסטי של הקוראים (למשל, באמצעות שאלונים בסגנון באזפיד).
3. כתבו תוכן ארוך – התחרות נמוכה והביקוש גבוה.
4. השקיעו במאמרי רשימות ואינפוגרפיקות כדי לקבל יותר שיתופים.
5. הוסיפו את שם הכותב ושורת ביוגרפיה כדי לעורר אמון, ואל תשכחו לוגו ועיצוב מקצועיים.
6. שלבו בטקסט אמצעים ויזואליים (תמונות, טבלאות).
7. הטמיעו תגיות מטא חברתיות כמו תג התצוגה המקדימה של פייסבוק.
8. צרו קשר עם דמויות משפיעות בטרם כתיבת התוכן.
9. הפיצו את התוכן שבוע לאחר העלאתו.
10. פרסמו תוכן חדש בתחילת שבוע העבודה.

רוצים שהתוכן שלכם יהפוך מטוב לויראלי? צרו עמנו קשר.

חברת נקודה מספקת שירותי שיווק ייחודיים ויצירתיים באינטרנט: שיווק במנועי חיפוש (אורגני ובתשלום), נוכחות באינטרנט, רשתות חברתיות, ניתוח מידע, ניהול מוניטין ושיווק מוכוון ביצועים.

לחברת נקודה הסמכת Google Adwords & Google Analytics והיא שותפה מוסמכת מטעם גוגל (Google Partners).

גוגל הודיעו אתמול (22/4/2014) על סדרה של שינויים בפלטפורמת הפרסום גוגל אדוורדס, שהוצגו כ"דור הבא בחדשנות בפרסום". להודעה מאתמול קדמו כעשר הודעות מקדימות, ואלה עוררו את סקרנותם ואת חששותיהם של אנשי קידום ממומן.

מפרסמים שחששו משינויים דרסטיים בסגנון המעבר לקמפיינים משופרים משנה שעברה יכולים להירגע. גוגל אדוורדס חשפו כמה כלים וחידושים בפרסום אפליקציות בגוגל, מעקב אחר המרות אונליין ואופליין ובממשק של גוגל אדוורדס. הכלי החדשים זמינים כרגע רק למפרסמים נבחרים ובחודשיים הקרובים ישמשו את כל המשתמשים בגוגל אדוורדס.

פרסום אפליקציות בגוגל אדוורדס ואדמוב

גוגל יציעו אפשרויות פרסום לאפליקציות שמטרתן לקדם הורדות ומעורבות באפליקציות באמצעות גוגל אדוורדס ורשת הפרסום במובייל AdMob. כלי חיפוש חדשים וכלים לפרסום באדמוב יתוספו בקרוב למודעות פרסום להורדת אפליקציות ברשת המדיה של גוגל וביוטיוב.

תמונה: Inside Adwords

חידושים עיקריים:

שיפור החשיפה למודעות לאפליקציות – מפרסמים באדמוב יוכלו להציג מודעות מותאמות אישית למשתמשים לפי האפליקציות שהם משתמשים בהן, תדירות השימוש וסוג הרכישות בתוך אפליקציות שהם נוהגים לבצע.

שיפור המעורבות – סוג קמפיין חדש למעורבות מחודשת (re-engagement) ברשת החיפוש והמדיה של גוגל יאפשר למפרסמים להפנות משתמשים שכבר הורידו את האפליקציה (ולפי הסטטיסטיקה, השתמשו בה פעם אחת) ישירות אל האפליקציה המותקנת במקום אל דף הנחיתה הראשי של האפליקציה.

שיפור המדידה – מפרסמים בגוגל אדוורדס יוכלו לעקוב אחרי מעגל החיים השלם של האפליקציה – מהתקנתה ועד השימוש ורכישות בתוך אפליקציה.

מידע על המרות בגוגל אדוורדס

בשנה שעברה הציגו גוגל את הכלי אומדן סך המרות המוסר למפרסמים מידע נרחב יותר על שיעור ההמרה של הקמפיינים כולל אומדן משוער של המרות דרך מכשירים שונים ושיחות טלפון.

גוגל דיווחו על מספר בדיקות שנעשו כדי לעזור למפרסמים לקשר בין קמפיינים של קידום ממומן לבין קניות בחנות. הנסיינים הראשונים דיווחו על גידול של 102% בהחזר ההשקעה הכללי על פרסום בגוגל מהרגע שהתחילו לכלול בחישוב ההמרות גם את הקניות בחנות הפיזית.

גוגל ממשיכים להשקיע במחקר בנושא ומייעצים לעסקים מקומיים לספק מידע על דרכי הגעה לחנות, מלאי, מבצעים והנחות.

חידוש הממשק של גוגל אדוורדס

לממשק של גוגל אדוורדס יתוספו ארבעה כלים חדשים שמטרתם לשפר את מהלך העבודה, הדיווח והאופטימיזציה:

1. פעולות עריכה בכמות גדולה – מפרסמים יוכלו לערוך הגדרות קמפיינים כמו מיקוד גאוגרפי ורוטציה של מודעות לכמות גדולה של קמפיינים.

2. הצעות מחיר אוטומטיות – כיום אפשר להגדיר הצעות מחיר אוטומטיות כדי להגביר את מספר ההקלקות במגבלות התקציב היומי, ומעכשיו יהיה אפשר להגדיר את הצעות המחיר האוטומטיות לפי מספר ההמרות או סך ההמרות הכללי.

3. דו"חות מתקדמים – גוגל מציגים כלי ניתוח מידע וויזואליציה מתקדמים בתוך הממשק של גוגל אדוורדס. כן יהיה אפשר ליצור טבלאות, גרפים ותרשימים, להוריד אותם ולשתף בהם משתמשים אחרים בקלות רבה יותר.

4. מעבדת ניסויים – גוגל בנו מעין פלטפורמת ניסויים בתוך גוגל אדוורדס שמאפשרת למפרסמים לבחון רעיונות לקמפיינים ולהריץ קמפיינים ניסיוניים. במעבדה של גוגל אדוורדס יהיה אפשר לבחון שינויים בהצעות המחיר, מילות מפתח חדשות, הגדרות שונות לקמפיין, הצעות מחיר מותאמות מיקום וזמן, פורמטים שונים של מודעות ועוד.

 להודעה של גוגל בבלוג Inside Adwords

נקודה עוסקת במתן שירותי שיווק ייחודיים ויצירתיים באינטרנט.
אנו מתמחים בשיווק במנועי חיפוש (אורגני ובתשלום), נוכחות באינטרנט, רשתות חברתיות, ניתוח מידע, ניהול מוניטין ושיווק מוכוון ביצועים. נמאס לכם מקמפיינים שלא מביאים המרות? צרו עמנו קשר.

פייסבוק ממשיכים בסדרת השינויים: אחרי עדכון עיצוב דפי המותג וחידוש מערכת ניהול הקמפיינים, הודיעו על פייסבוק על עיצוב חדש למודעות הפרסום בצד ימין. העיצוב המעודכן יצא לפועל בחודשים הקרובים, ולפי פייסבוק מטרתו היא ליצור אחידות ויזואלית בין הפרסומות בצד ימין לבין המודעות שמפורסמות בניוזפיד. כלומר, המודעות בצד ימין יהיו גדולות יותר ויופיעו פחות מהן.

תמונה: Facebook

פייסבוק מציינים שבבדיקות מוקדמות של העיצוב החדש נמצא גידול של פי שלושה במעורבות משתמשים. בנוסף, העיצוב החדש אמור להקל על אנשי פרסום בפייסבוק, שכן הם יוכלו להשתמש באותה תמונה למודעת פרסום בצד ימין ובניוזפיד.

חלק מהמפרסמים בפייסבוק יראו את העדכון כבר בסוף החודש ואחרים יתעדכנו בהמשך השנה.

שינויים במערכת הפרסום בפייסבוק

את השינוי במבנה מערכת ניהול הקמפיינים התחילו לראות כמה מהמפרסמים כבר מהחודש הקודם. בקצרה, מערכת ניהול הפרסום החדשה מורכבת משלושה שלבים: קמפיינים, מודעות והתוספת החדשה: קבוצות מודעות (ad sets), המורכבת מכמה מודעות בעיצוב או תוכן שונה. כל קמפיין יכול לכלול כמה קבוצות מודעות, ולכל קבוצה תקציב, לוח זמנים ואפילו קהל יעד משלה. המפרסמים עדיין יוכלו להגדיר את הקריאייטיב, מיקוד ותקציב של כל מודעה בנפרד, ואוטומטית תוצג המודעה האופטימלית ביותר מבחינת ביצועים. כל המפרסמים בפייסבוק יעבור למערכת ניהול הקמפיינים החדשה עד יולי 2014.

עדכון למודעות פרסום לאפליקציות בפייסבוק

עד יולי גם יעודכן פורמט המודעות לאפליקציות, והן יכללו כפתורים חברתיים (לייק, שיתוף, תגובה), גם בדסקטופ וגם במובייל, ובכך תושלם האחידות הוויזואלית של כל מודעות הפרסום בפייסבוק. מפרסמים לא ישלמו על הלייקים, השיתופים או התגובות שנעשו מהמודעה לאפליקציה וגם לא על לייקים חדשים לדף שנוספו דרך המודעה וימשיכו לשלם רק על קליקים לחנות האפליקציות.

לפי דיווחים לא רשמיים אך מאומתים, בקרוב יפסיקו גוגל להעביר נתונים על מילות חיפוש באנליטיקס גם למפרסמים בגוגל אדוורדס.

באתר Search Engine Land ובבלוג של Ghergich & Co מדווחים על סיכוי גבוה ומטריד שגוגל ישאירו גם את המפרסמים במנוע החיפוש גוגל בלי מידע על מילות המפתח.

עם המעבר של גוגל לחיפוש מוצפן באוקטובר 2011 התחילו מקדמי אתרים לאבד מידע על מילות מפתח שמביאות תנועה אורגנית לאתר. גוגל הואשמו בצביעות מכיוון שמפרסמים בגוגל אדוורדס המשיכו לקבל את מילות החיפוש שהוסתרו מאנשי הקידום האורגני. הפיכת מילות החיפוש הממומן ל-Not Provided משתיקה את הטענות על צביעות ומראות שגוגל מערימה את אותם קשיים על אנשי קידום אורגני וממומן.

מה המשמעות מבחינת קידום אתרים אורגני וממומן?

-        גוגל יפסיקו לספק מידע על הקלקות על מודעות פרסום בגוגל אדוורדס

-        מפרסמים יראו את (not provided) בדו"חות האנליטיקס גם למילות חיפוש מקמפיינים ממומנים

-        הדו"ח של גוגל אדוורדס לא יושפע

גוגל לא אישרו רשמית את הדיווחים, אבל גורמים מוסמכים מסרו ל-Search Engine Land  שגוגל יודיעו על השינוי השבוע, ושהשינוי יצא לפועל כבר בשבועות הקרובים.

טוויטר הודיעו אתמול שיתחילו לשנות את עיצוב דפי הפרופיל של המשתמשים. העיצוב החדש של טוויטר כולל יותר מידע על המשתמשים וכמה פיצ'רים חדשים והוא מזכיר במידה רבה את דפי הפרופיל של פייסבוק.

תמונה: Twitter Blog

הפרופיל החדש מאפשר למשתמשים לשים תמונת פרופיל גדולה יותר, להתאים אישית את תמונת הכותרת (בדומה לתמונת הנושא של פייסבוק) ולהבליט את הציוצים החשובים או הפופולריים ביותר.

פיצ'רים חדשים בדף הפרופיל בטוויטר:

 • טוויטר ידגישו את הציוצים שזכו למרב התגובות והציוצים החוזרים באמצעות הצבתם בראש הדף בפונט גדול יותר.
 • משתמשים יוכלו לנעוץ את אחד הציוצים בראש העמוד כדי לאפשר לעוקבים להגיע אליו במהירות.
 • משתמשים יוכלו לסנן את אפשרויות הצפייה בפרופילים של משתמשים אחרים ולבחור בין צפייה בציוצים, ציוצים הכוללים תמונות או וידאו וציוצים הכוללים תגובות.

העיצוב החדש של טוויטר עודכן על מספר משתמשים קטן והוא יהיה ברירת המחדל למצטרפים חדשים לרשת החברתית. בשבועות הקרובים יוחל העיצוב על כל המשתמשים בטוויטר.

תדירות החיפוש באינטרנט באמצעות סמארטפונים אמנם פחותה בהשוואה למחשבים אישיים ואפליקציית מנוע החיפוש של גוגל אינה נמנית עם האפליקציות הפופולריות ביותר, אבל מחקר חדש מראה שגם במכשירים סלולריים למנועי החיפוש ולמיקומים בתוצאות החיפוש תפקיד חשוב בשלבים הקודמים לקנייה.

תמונה:Stuart Miles/freedigitalphotos.net

חברת Local Corporation, המקדמת את אפליקציית הקניות Havvit, פרסמה בשבוע שעבר את תוצאות הסקר על מחקר לפני קנייה במכשירים סלולריים. הסקר נערך בחודש מרץ והשתתפו בו כ-1,300 בעלי סמארטפונים מארצות הברית.

תוצאות הסקר מראות שמנוע חיפוש הוא האמצעי המוביל במחקר לפני קניית מוצר. בתשובה לשאלה על דרכי חיפוש מידע על מוצרים כשגולשים מהסמארטפון, 73% ענו מנוע חיפוש, 33% הצביעו על אתר מובייל כלשהו ו-24% על אפליקציה סלולרית (הנשאלים יכלו לבחור יותר מתשובה אחת). אמנם אפשר לטעון שניסוח השאלה מטה את התשובה, אבל אין ספק שחיפוש סלולרי משמש רבות כאמצעי מחקר שוק של צרכנים.

תוצאות החיפוש בסלולרי נבחרו גם כקטגוריה המשפיעה ביותר על החלטת הקנייה של המשתמשים. בתשובה לשאלה על הגורמים המשפיעים ביותר על ההחלטה לקנות את המוצר, 50% השיבו שתוצאות החיפוש, 42% – ביקורות ודירוגים; 31% – שילוב בין תוצאות החיפוש לזמינות המוצר בקרבת מקום; 30% – אימייל מאתר המסחר שנרשמו אליו; 9% קופונים וקניות קבוצתיות ו-9% – אפליקציות סלולריות.

הסקר גם הראה שיותר נשים מושפעות ממיילים מאשר גברים (33% לעומת 27% בהתאמה), וגברים מושפעים יותר מתוצאות החיפוש (51% לעומת 48%).

הסיבות העיקריות למיעוט השימוש בארנק הסלולרי הן אבטחה (44%) ופרטיות (36%). המותגים שנתפסו בטוחים ביותר לתשלום דרך הסלולרי ולניהול הארנק הסלולרי הם ויזה (24%), פייפאל (21%) ואפל (15%); גוגל במקום האחרון (6%).

החיפוש והגלישה במכשירים סלולריים ממלאים תפקיד חשוב בקנייה המקוונת, אף על פי שרוב ההמרות נעשות בשלב מאוחר יותר באמצעות מכשיר אחר: מחשב, טאבלט או בחנות עצמה.

גוגל הודיעו שיתחילו להוסיף מידע מדויק יותר לדו"ח סטטוס האינדקס בגוגל וובמסטר טולס (כלי מנהלי האתרים). מעכשיו יתחילו גוגל לדווח על הוספה לאינדקס של כל כתובת URL עבור כל פרוטוקול, בייחוד פרוטוקולי HTTP ו-HTTPS וכן תת-תיקיות (subdirectories) מאומתות.

לפי גוגל, השינוי יאפשר למנהלי אתרים לעקוב אחרי חלקים שונים באתר, למשל אחרי כל הווריאציות של כתובות ה-URL:

צילום מסך מ-http://googlewebmastercentral.blogspot.coml

אתרים שמערבבים בין דפי תוכן בפרוטוקול HTTP ו-HTTPS כבר יבחינו בשינוי בדו"חות סטטוס האינדקס בכלי ניהול האתרים. גוגל הוסיפו הערת עדכון לדו"ח כדי לציין את מועד תחילת איסוף המידע והדיווח בנפרד לכל פרוטוקול.

כדי לראות את המידע המעודכן והמדויק יש לאמת דרך גוגל וובמסטר טולס את כל הווריאציות האפשריות של כתובת האתר (כולל תת-דומיינים, תת-תיקיות, עם ובלי www וכו'). בנוסף, גוגל ממליצים לעדכן את הדומיינים המועדפים ואת הכתובות הקאנוניות לפי הכללים.

במסמך העזרה המעודכן על דו"חות סטטוס אינדקס מודגש שהשינוי משפיע רק על הדיווח, לא על הדירוגים או על ההופעה באינדקס. רובוט הסריקה של גוגל סורק ומאנדקס דפים גם של אתרים שלא אומתו בגוגל וובמסטר טולס, אבל מספר הדפים המאונדקסים שמופיעים בדו"ח קשור ישירות לגרסאות האתר המאומתות. לכן, מנהלי אתרים שרוצים להתעדכן במספר הדפים המאונדקסים בגרסת האתר המאובטחת (HTTPS), צריכים לרשום אותה בגוגל וובמסטר טולס ואז לבחור בה בבורר האתרים. כנ"ל לגבי תת קטגוריות (למשל: nekuda.co.il/en). עם זאת, הדומיין הראשי (top domain level) ימשיך לשקף את כל כתובות ה-URL שאונדקסו.

לפוסט ב-Google Webmaster Central

לפני כמה שבועות הודיעו פייסבוק על שינוי עיצוב דפי המותג ועל יצירת מראה אישי יותר לדפים העסקיים. השינוי העיקרי כולל את ביטול שתי העמודות ומיזוגן לפורמט של עמודה אחת. המראה הראשוני נראה ריק למדי ולא הסביר איפה ימוקמו אפליקציות ולשוניות מותאמות אישית (אם בכלל). בעקבות התגובות הרבות של משתמשים פרסמו פייסבוק תשובות לשאלות הנפוצות ביותר בנושא כדי לסלק את חששותיהם של אנשי שיווק בפייסבוק.

כל מה שרצית לדעת על עיצוב דפי פייסבוק

הטור השמאלי של הדף העסקי

מבנה הטור השמאלי יותאם לפי סוג העסק:

עסקים מקומיים יוכלו להציג את מספר הטלפון, מפות, שעות פעילות, תמונות, סרטוני וידאו, ביקורות, אפליקציות, לייקים וביקורים בדף, פוסטים שפורסמו בדף ודפים אהובים.

עסקים שפועלים בעיקר אונליין יוכלו להציג לייקים, מידע על העסק, אפליקציות, תמונות, סרטי וידאו, פוסטים אחרונים ודפים אהובים. בכל מקרה, יוכלו מנהלי הדפים לסדר את המידע לפי רצונם.

אפליקציות ולשוניות

אנשי שיווק בפייסבוק יכולים לנשום לרווחה: האפליקציות לא ייעלמו מדפי הפייסבוק והן יופיעו בשני מיקומים: בתפריט הניווט בצד שמאל או בראש הדף. מנהלי הדפים יוכלו לשלוט בסדר ההופעה של האפליקציות.

הודעות והתראות

ההודעות יופיעו בשני מיקומים: בלשונית הפעילות (Activity) בראש העמוד, מעל לתמונת הנושא או בצד ימין, בתיבת "השבוע" הסוקרת את הפעילות השבועית של המותג בפייסבוק.

תמונה: Facebook

Pages to Watch

עם עדכון העיצוב הוסיפו פייסבוק את הכלי השיווקי Pages to Watch שמאפשר לאנשי שיווק ליצור רשימות צפייה של דפי מותגים, לעקוב אחרי הביצועים שלהם ולהשוות ביניהם. פייסבוק הבהירו שמנהלי דפים יקבלו התראה על הוספת הדף לרשימת הצפייה של דף אחר, אבל זהות הדף לא תיחשף.

מתי יגיע העיצוב המעודכן לכל הדפים בפייסבוק?

בינתיים עדכנו פייסבוק את העיצוב של מספר קטן של דפי מותגים, והם מתכוונים לעדכן את העיצוב של כל הדפים בשבועות הקרובים.

הפוסט המלא של פייסבוק  Top 5 Questions about the Update to Pages

כשגוגל הודיעו על שינוי עיצוב תוצאות החיפוש הם דיברו על שיפור הקריאות ועל יצירת מראה נקי יותר, ונימקו את הדמיון של מראה תוצאות החיפוש הממומנות בדסקטופ לזה של המובייל ברצון ליצור מראה עקבי בכל המכשירים. בבלוג של eyequant מעריכים שלגוגל היו סיבות טובות יותר לשנות את העיצוב של תוצאות החיפוש הממומנות.

הנחת הבסיס היא שגוגל לא היו עורכים שינוי משמעותי במראה תוצאות החיפוש בלי לבחון את השפעתו על שיעור ההקלקה על מודעות, מקור ההכנסה העיקרי של גוגל. לכן אפשר להניח שמבחינת CTR, העיצוב החדש מתפקד טוב לפחות כמו העיצוב הקודם אם לא טוב יותר. עוד עקרון שמנחה את גוגל הוא נאמנות למוטו Don't be Evil, והם משתדלים להימנע מעימותים עם משתמשי החיפוש האורגני וצרכני מודעות הפרסום בגוגל.

לפי eyequant, תוצאות החיפוש הממומנות החדשות של גוגל מתמזגות בתוצאות האורגניות, בלי לעורר יותר מדי את תשומת לב של המשתמשים ואת התנגדותם.

בעיצוב מודעות פרסום באינטרנט בדרך כלל יש שתי אפשרויות:

 1. להתאים את עיצוב המודעות לתוכן כדי להימנע מתופעה המכונה עיוורון באנרים, התעלמות המשתמשים מפרסומות באינטרנט, ולגרום למשתמשים להקליק באופן לא-רצוני על המודעות.
 2. ליצור עיצוב מושך ויזואלית ומובחן מהרקע כדי למשוך תנועות עין לא רצוניות לכיוון המודעה.

מודעות גוגל אדוורדס החדשות מצליחות להגיע לעוד כמה הישגים:

מצד אחד, תוצאות החיפוש הממומנות מסומנות בתגית "מודעה", ואפשר לטעון שההבחנה בין מודעות לתוצאות אורגניות ברורה יותר כעת – not evil. מצד שני, המודעות מתמזגות טוב יותר עם התוצאות האורגניות. מבחינת אתית המהלך הזה הוא בעייתי, במיוחד כי גוגל פסלו בעבר שימוש באסטרטגיית הפרסום הזאת בגוגל אדסנס.

יותר מכך, העיצוב החדש מושך הרבה יותר תשומת לב למודעות בהשוואה לישן. eyequant השתמשו בכלי מפות חום כדי לבדוק באיזה מהגרסאות החלק העליון של הפרסומות מקבל יותר צפיות בשניות הראשונות של הביקור בדף.

תוצאות המבדק מראות שהעיצוב החדש מזמין הרבה יותר צפיות לשלוש תוצאות החיפוש הממומנות הראשונות, ושרוב הצפיות מתמקדות במודעה הראשונה (והיקרה יותר). תשומת הלב שמקבל המקום הראשון בתוצאות החיפוש האורגניות לא השתנתה. מיותר לציין שגוגל מרוויחים מתשומת הלב הממוקדת הזאת.

משינוי העיצוב של גוגל אפשר ללמוד כמה דברים על חלוקת הקשב של גולש האינטרנט וליישם אותם על עיצוב אתרים ודפי נחיתה:

 •  גוגל הגדילו את הפונט, מהלך שלרוב מזמין תשומת לב רבה יותר.
 • הוקצן ניגוד האור בין הטקסט והרקע הלבן (כחול על לבן בעיצוב החדש לעומת כחול על צהבהב בעיצוב הקודם). ניגודי אור הוא כלי עיצוב בסיסי ומשמעותי למיקוד תשומת הלב של המבקרים.
 • התגית "מודעה" מוסיפה ניגוד צבעוני נוסף מבלי לבלוט יותר מדי, והתגית חוזרת בכל אחת מהמודעות.

 לסיכום, אפשר לראות שהעיצוב המחודש של גוגל הוא צעד מתוחכם שבנוסף למטרתו המוצהרת יצליח למשוך הרבה צפיות והקלקות על תוצאות החיפוש הממומנות.

קידום ממומן יגיע לפינטרסט כבר בחודש הבא. הרשת החברתית הוויזואלית הציגה את מוצר הפרסום Promoted Pins כבר באוקטובר למספר מוגבל של מפרסמים, ולפי Marketing Land וה-Wall Street Journal, ברבעון השני של השנה יתחילו פינטרסט למכור מודעות פרסום למגוון רחב יותר של מפרסמים.

מודעות הפרסום בפינטרסט ייראו כמו פוסטים אורגניים באתר ורק יקבלו את התגית “promoted pin”. מודעות הפרסום נבחנו גם על האתר וגם על האפליקציה הסלולרית, בתוצאות החיפוש ובעדכונים לפי קטגוריות. נראה שמודל התשלום לפרסומות בפינטרסט יהיה CPM (מחיר לפי אלף חשיפות) ו-CPC (מחיר לקליק), תלוי במטרות הקמפיין: מיתוג או קמפיינים מכוונים לביצועים.

תמונה: blog.pinterest.com

קידום אורגני בפינטרסט

כיום פעילות השיווק של מותגים בפינטרסט מוגבלת לפרסום תמונות שקשורות בעקיפין או ישירות למותג. התפוצה של הפוסטים מוגבלת לעוקבים ולעוקבים שמשתפים את הפוסטים שלהם (repin), ואפילו מותגים מובילים טוענים לכמה מאות עוקבים בלבד. הפרסום בפינטרסט יאפשר למותגים ולמפרסמים להגיע ליותר מ-40 מיליון משתמשים פעילים (בעיקר משתמשות פעילות) ברשת החברתית.

רשת החנויות Wayfair ורשת בתי המלון היוקרתית Four Seasons הם שניים מהמותגים שהתנסו בפרסום הוויזואלי בפינטרסט. ארבע העונות יצרו מודעה המפרסמת חבילת נופש במחיר 70,000$, הכוללת טיסה במטוס פרטי לאי בורה בורה. הפרסומת שותפה יותר מ-9,000 פעמים והחברה קיבלה יותר מ-500 פניות. פינטרסט חנכו מספר כלים שמזמינים משווקי אתרים מסחריים להצטרף לפלטפורמה, למשל האפשרות להוסיף מחיר לתמונת המוצר. משתמשים ברשת יכולים להירשם לכלי price-drop alerts ולקבל למייל התראה על הורדת המחיר של המוצרים שהם נעצו.

כעת נשאלת השאלה האם מותגים שהתרגלו לשווק את מוצריהם בחינם דרך הפלטפורמה של פינטרסט יהפכו ללקוחות משלמים, בדומה למעבר שהשלימו מותגים רבים משיווק לפרסום בפייסבוק. אנליסטים מעריכים שהפרסום בפינטרסט יתפוס תאוצה במהירות. עם זאת, אחרים מזהירים מפני דחיפה בוטה של מסרים פרסומיים, ומייעצים למפרסמים לוודא שבפוסט הממומן יש ערך מוסף למשתמשים.

 

העיצוב החדש של תוצאות החיפוש של גוגל הוא לא רק שיפוץ קוסמטי ומתברר שהוא גם עלול להשפיע ישירות על עבודת קידום האתרים.

בשבוע שעבר הודיעה גוגל על עיצוב מחודש של תוצאות החיפוש, שבמסגרתו הוסר הקו התחתון לסימון קישורים, הוסר הרקע המבחין בין תוצאות ממומנות לתוצאות אורגניות והוחלף בסימון "מודעה". גוגל גם הגדילו את הפונט של כותרות התוצאות החיפוש וכך קיצרו את אורך הכותרות המוצגות.

קרדיט: Mexp2/Wikicommons

כלומר, כותרות חיצוניות של דפי אתר שהותאמו למגבלת 70 התווים, אורך הכותרת המקסימלי לצורכי קידום אתרים במנועי חיפוש, נקטעות בתוצאות החיפוש החדשות של גוגל, וכך מפחיתות את שיעור ההקלקה (CTR). מעכשיו, מקדמי אתרים נדרשים להסתפק בכותרות של עד כ-60 תווים. וכן לערוך מחדש כותרות של דפים קיימים כדי לוודא שהן לא נקטעות בתוצאות החיפוש, וששיעור ההקלקה אינו נפגע בעקבות זאת.

גוגל הסירה אתמול את הקווים התחתונים שסימנו קישורים בתוצאות החיפוש, ובכך נפרדה מהסממן העיצובי האחרון שליווה את החברה מאז הוקמה ב-1996 כפרויקט מחקר. גוגל הודיעו על עוד שינויים בתוצאות החיפוש בדסקטופ, אבל זהו השינוי הוויזואלי הבולט ביותר. קו תחתון היה הדרך הנפוצה ביותר לסימון קישורים, והסרתו מתוצאות החיפוש בגוגל מביא לסופו של עידן בחיפוש באינטרנט, בדיוק כשהעולם חוגג 25 שנות אינטרנט.

בנוסף להסרת הקו התחתון, גוגל הגדילו את פונט הכותרות של תוצאות החיפוש והשוו את הגבהים של כל הקווים. מטרת העיצוב המחודש היא לשפר הקריאות וליצור מראה נקי יותר. בנוסף, התגיות החדשות לסימון מודעות יובאו מתוצאות החיפוש בסלולרי לדסקטופ, ובאופן כללי ממשק החיפוש דומה למקבילותיו בגלישה סלולרית ובאפליקציות. העיצוב החדש מותאם יותר לאתרים סלולריים, שכצעד שיווקי בוחרים באלמנטים עיצוביים גדולים יותר, כדי להתאים למסכי מגע, לסמארטפונים ולטאבלטים.

גוגל הוא מנוע החיפוש המוביל גם במכשירים סלולריים, והוא שולט על 90% מהשוק בארצות הברית ואף יותר בארצות אחרות. אבל הגולשים במכשירים סלולריים ממעטים להשתמש במנועי חיפוש מכיוון שרוב התוכן נצרך באמצעות אפליקציות.

גוגל מנסים להתמודד עם האתגר הזה באמצעות סריקה של תוכן מבוסס אפליקציות, כולל קישורים וצירופו לאינדקס של גוגל. לפי Search Engine Land, מאז אוקטובר גוגל מאנדקסים קישורים עמוקים מאפליקציות אנדרואיד, אבל לא מ-iOS.

תמונה: google.com/mobile

במהלך השנים האחרונות ערכו גוגל מספר מחקרים המראים שמרבית בעלי הסמארטפונים משתמשים במכשיר לחיפוש באינטרנט. עם זאת, המחקרים מראים שתדירות החיפוש בסמארטפונים פחותה בהשוואה למחשבים, או שהחיפוש נתפס כשלב מעבר בגלישה הסלולרית.

ממחקר על האפליקציות השימושיות ביותר שנערך בחברת המחקר הפיננסית CIRP נמצא שאפליקציית החיפוש של גוגל אינה בין חמש האפליקציות המובילות; האפליקציה של פייסבוק עוברת את גוגל בתדירות ובזמן השימוש.

לעומת זאת, במחקר של חברת ComScore, אפליקציית החיפוש של גוגל דורגה במקום הרביעי. המידע הזה מצביע על גודל התפוצה יותר מאשר על תדירות השימוש; כלומר ההבדל בין שני המחקרים הוא בסך המשתמשים שהתקינו את האפליקציה במכשיריהם לעומת כמה הם משתמשים בה.

תמונה: comscore.com

בכמה הזדמנויות העריכו נציגי גוגל שעד סוף השנה יעבור נפח החיפוש בגוגל ממכשירים ניידים את נפח החיפוש ממחשבים אישיים. בהתחשב בנתונים המצביעים על שימוש מועט בחיפוש ממכשירים ניידים (בעיקר בארצות הברית ובאירופה, במדינות מתפתחות הגלישה במובייל לרוב מחליפה גלישה ממחשב), ההערכה הזאת יכולה להתממש רק אם הגדרת החיפוש תתרחב ותכלול גם שאילתות הכוונה ופעולות דומות שנעשות בתוך האפליקציות.

גם אם החיפוש ממכשירים סלולריים לא יעבור את החיפוש ממחשבים בשנה הקרובה, אם גוגל ישפרו את יכולות חיפוש התוכן ויכללו חיפוש בתוך אפליקציות, מנוע החיפוש ייעשה שימושי יותר גם לגולשים מהסלולרי.

פייסבוק יתחילו השבוע בשינוי עיצוב הדפים העסקיים ברשת החברתית ויוסיפו כלי המאפשר למנהלי דפים להשוות בין ביצועיהם לאלה של דפים מתחרים. במקביל, דו"ח חדש מצביע על ירידה מתמדת בתפוצה האורגנית של פוסטים בדפי פייסבוק ומנבא את מותו של השיווק האורגני בפייסבוק.

פייסבוק הודיעו על שינוי עיצוב דפי המותגים: החל מהשבוע הקרוב, יופיעו הפוסטים בדפים בטור אחד במקום בשניים. כלומר, הפוסטים יוצגו בעמודת התוכן המרכזית, כפי שהם מוצגים בניוזפיד של משתמשי פייסבוק ובטיימליין של דפי פרופיל אישיים. הטור השמאלי (או הימני, לדפים בעברית) יציג מידע על המותג כמו שעות הפעילות, כתובת וטלפונים וקישור לאתר, וכן גלריית תמונות וסרטוני וידאו.

פייסבוק לא התייחסו בהודעתם לנושא הלשוניות, ומהתגובות לפוסט נראה שרוב המשתמשים מוטרדים מהשאלה אם ואיך הן יוצגו אחרי שינוי העיצוב. עוד שינו פייסבוק את עיצוב מערכת ניהול הדפים והוסיפו כפתורי ניווט בראש העמוד, שמהם אפשר להגיע ישירות לעדכונים על פעילות בדף, נתוני כניסה (insights) והגדרות; סיכום המציג את ביצועי הדף, הודעות והתראות וכן עדכונים על מודעות הפרסום בפייסבוק.

בנוסף, מנהלי דפים יוכלו להשוות את תוצאות פעילות השיווק בפייסבוק עם דפי מותגים דומים בכלי חדש Pages to Watch, שדרכו יהיה אפשר ליצור רשימות של דפי מותגים בפייסבוק, לעקוב אחריהם ולהשוות את המדדים מול הדפים שלהם.          

סופו של השיווק האורגני בפייסבוק?

בחברת social@Ogilvy הפיקו דו"ח שמזהיר מפני מותו של השיווק האורגני בפייסבוק וחוזה מצב שבו דפי מותג בפייסבוק יידרשו לשלם כדי להשתתף במשחק. החברה ניתחה את פעילות השיווק בפייסבוק של יותר מ-100 מותגים ומצאה ירידה של כ-49% משיא התפוצה באוקטובר 2013. התפוצה האורגנית של דפים עם חצי מיליון לייקים ויותר הגיעה ל-2% בפברואר האחרון.

תמונה: http://social.ogilvy.com

הדו"ח נסקר ב-Marketing Land, ושם לא מגיעים בהכרח לאותה מסקנה; הם מסכימים אמנם עם העובדה שהתפוצה הכללית של פוסטים בדפי פייסבוק נמצאת בירידה, אבל ירידה בתפוצה אינה שוות ערך להשמדה הסופית של התפוצה האורגנית. פייסבוק אמנם מעודדים מותגים ובעלי דפים לפרסם פוסטים בתשלום, אבל תפוצה אורגנית אפסית אינה משרתת את האינטרסים של הרשת החברתית. פייסבוק רוצים מותגים פעילים ברשת החברתית, ולמותגים לא תהיה סיבה לתפעל את דפי הפייסבוק אם אין להם דרך להגיע למשתמשים חוץ מבאמצעות פרסום.

בנוסף, הדו"ח התעלם ממשתנים נוספים שייתכן ותרמו לירידה בתפוצה כמו פעילות אינסטגרם, טרנדים, עדכונים מחברים, הזמנות לאירועים וכדומה, ולא התייחס לסוגי פוסטים שהתפוצה שלהם דווקא עלתה בזמן האחרון כמו מודעות פרסום, חדשות וקישורים, וכן לעלייה במספר הדפים החדשים.

בכל אופן, אנשי שיווק ברשתות חברתיות יכולים ללמוד מהדו"ח לא להתמסר לפלטפורמה אחת. התפוצה בפייסבוק הולכת ופוחתת, ומותגים שטיפחו קהילה מחוץ לפייסבוק או פעלו במגוון רשתות חברתיות במקביל ימשיכו להרוויח.

קידום אתרים במנועי חיפוש הוא אחד הרכיבים החשובים באסטרטגיית השיווק של עסקים קטנים ומקומיים. יש כמה דרכים פשוטות ויעילות לשפר את הנראות של העסק בתוצאות החיפוש, במקביל לתמוך בפעילות השיווק ברשתות חברתיות, באתרי ביקורות ומחוץ לאינטרנט.

1. אופטימיזציה של דפי האתר

אתר העסק הוא הנכס החשוב ביותר באינטרנט, לכן יש לוודא שהאתר עבר אופטימיזציה לביטויי המפתח הרלוונטיים. לאתרים חדשים מומלץ להתמקד במילות מפתח ספציפיות יותר ותחרותיות פחות. באופן כללי, ככל שהמילה כללית יותר, ההקשר שלה רחב יותר, לכן למילות מפתח בעלות זנב ארוך יש סיכוי גדול יותר לענות לשאילתות החיפוש של הגולשים ולהיות רווחיות יותר.

פעולות בסיסיות לקידום אתר מקומי:

 • שם הדומיין של האתר משקף את סוג העסק ואת מיקומו. לדוגמה – א' כהן, רואה חשבון בחיפה.
 • מילות המפתח בכותרות מזוהות עם העסק, השירותים או המוצרים שהוא מציע, ומיקומו.
 • שם העסק, כתובתו ומספרי הטלפון מופיעים לא רק בעמוד הבית או בדף יצירת הקשר אלא בכל דפי האתר.
 • תוכן האתר מדגיש את השירותים או המוצרים של העסק, וגם מכיל מידע על אזור המחייה שלו כדי לקשור בין העסק לסביבה הקרובה. למשל, איזה אטרקציות תיירותיות או נקודות ציון מקומיות נמצאות ליד. כך, הלקוחות הפוטנציאליים נחשפים למידע מועיל, וגם משתפרת הנראות של האתר בתוצאות החיפוש הלוקאליות.

2. רישום האתר באינדקסים מקומיים

אחת הדרכים היעילות לשפר את הקידום המקומי של אתר היא באמצעות רישום עקבי של פרטי העסק במגוון רחב של אתרים ואינדקסים חיצוניים. גוגל ומנועי החיפוש האחרים סורקים בקביעות את האתרים האלו כדי ללמוד על העסק ועל הרשת המקומית. אתרים שאינם רשומים, או שהמידע המופיע לגביהם הוא חלקי או לא מדויק, מסתכנים בירידה במיקומי העסק בתוצאות החיפוש. עסקים שממוקמים בארצות הברית יכולים להיעזר בכלי כמו Yext ולוודא שפרופיל העסק מוצג בעקביות בכמה אתרים חברתיים.

פעולות נחוצות:

 • לוודא שהאתר מופיע בכל האתרים המקומיים הרלוונטיים – מפייסבוק וגוגל פלוס ועד אתרי אינדקסים למיניהם. "לתבוע בעלות" על רישומי האתר בכל האתרים החיצוניים, לוודא ששם העסק, כתובתו ומספר הטלפון הם נכונים ועקביים בכל הרישומים, ולמחוק דפים כפולים אם יש צורך.
 • להוסיף לרישומי האתר תמונות, סרטי וידאו, כתובת URL וכל מידע נוסף שעשוי לעניין לקוחות פוטנציאליים.
 • לוודא שהעסק מופיע בקטגוריות המתאימות ולהוסיף מילות מפתח לשם העסק, אבל לא להגזים ולדחוס מילות מפתח – אופטימיזציית יתר של של שם העסק (למשל: א' כהן רואה חשבון משרד רואי חשבון וראיית חשבון) עלולה להשפיעה לרעה על קידום האתר במנועי החיפוש.
 • אם לעסק כמה סניפים, יש ליצור רישומים נפרדים לכל מיקום כדי להגביר את הנראות של המותג ושל כל אחד מהסניפים.

3. ניהול בלוג

ניהול בלוג הוא אחת הדרכים הטובות ביותר להוסיף תוכן מגוון ועדכני לאתר ולתקשר עם לקוחות, לקוחות פוטנציאליים, קולגות ואחרים.

כמה טיפים לניהול בלוג עסקי:

 • להשקיע בתוכן איכותי ובעל ערך לקורא ולשווק אותו בקביעות באמצעות רשתות חברתיות ואתרי סינדיקציה של בלוגים.
 • אם רוצים להתקדם על ביטוי תחרותי במיוחד, כדאי להתמקד בפריט תוכן מושקע ובעל פוטנציאל ויראלי, כמו אינפוגרפיקה או סרטון וידאו, ולהפיץ אותו באינטנסיביות.
 • לפרסם תוכן עונתי, המותאם לחדשות, לאירועים מיוחדים ולשיחות היום בתעשייה. כך, תיווצר התקדמות מהירה, אם כי זמנית, על ביטויים פופולריים, אבל היא יכולה לשפר את הסמכותיות של האתר.
 • לעסקים קטנים שאינם מתמקדים דווקא בשוק המקומי, מומלץ ליצור תוכן שעשוי לעניין את קהל היעד, לענות על שאלות ששואלים אנשים מהתעשייה וכדומה.

4. קישורים נכנסים ויוצאים

לקישורים חיצוניים – אל האתר וממנו – תפקיד חשוב בקידום האתר בתוצאות החיפוש, מכיוון שהם עוזרים בביסוס האמינות והסמכותיות של העסק. עם זאת, ניסיון לתמרן את המערכת באמצעות הוספת קישורים לא רלוונטיים עלול לפגוע בקידום האתר לטווח הרחוק.

לעשות ולא לעשות בבניית קישורים:

 • לשתף קישורים לאתר בקביעות דרך אתרים חברתיים כמו פייסבוק, טוויטר ודומיהם, וכן לעודד אחרים להפיץ את המידע הלאה.
 • להוסיף קישורים לאתר לניוזלטרים ולכל מידע שיווקי שמופץ ללקוחות.
 • להשתתף בפעילויות מקומיות: לתת חסות לאירועים מקומיים, להציע הנחות לסטודנטים תושבי האזור, ולבקש מארגונים ועסקים מקומיים להוסיף קישורים לאתר.
 • לכתוב בבלוג על האזור שבו מתנהל העסק ולקשר לעסקים ולמוסדות מקומיים (מסעדות, חנויות, אטרקציות תיירותיות וכו').
 • להיזהר ממה שגוגל מכנים הונאות קישורים, כמו קישורים מפורומים ומתגובות בבלוגים לא רלוונטיים, בעיקר כשמשתמשים בשירותי קידום אתרים חיצוניים.

5. ביקורות וחוות דעת באינטרנט

ביקורות של משתמשים עוזרות בקידום האתר בתוצאות החיפוש המקומיות, וכך גם התגובות לאותן ביקורות, בין שהן חיוביות או שליליות. לשם כך, כדאי להזמין לקוחות מרוצים לכתוב ביקורות על העסק ולדרג אותו, אם באמצעות אימייל אחרי השלמת העסקה, דף פרסום ליד הקופה או קריאה לפעולה באתר. ככל שהעסק יקבל יותר ביקורות אמתיות חיוביות, כך הוא יופיע במיקומים גבוהים יותר בתוצאות החיפוש (במנועי חיפוש ובאתרי ביקורות עצמם).

מומלץ לנטר את אזכורי העסק באתרי הביקורות ובאתרים החברתיים, ולהגיב על כל סוגי הביקורות. אם הביקורת היא חיובית, אפשר להודות ללקוח על המשוב ולהזמין אותו לחזור ולהשתמש בשירותי העסק. אם הביקורת שלילית, להביע הערכה על המשוב ולבקש מהלקוח ליצור קשר עם שירות הלקוחות כדי שתלונותיו יטופלו.

6. קידום ברשתות חברתיות

לרשתות החברתיות תפקיד חשוב בקידום אתר מקומי בתוצאות חיפוש. פעילות תכופה ועקבית ברשתות חברתיות תגדיל את החשיפה של דפי העסק ואת מספר העוקבים, ובעקבות זאת גם את נראות הדפים בתוצאות החיפוש.

 טיפים לקידום עסקים מקומיים ברשתות חברתיות:

 • ליצור אסטרטגיית פעילות סדירה בכל הרשתות החברתיות המובילות (פייסבוק, גוגל פלוס, טוויטר, פינטרסט, אינסטגרם וכו').
 • ליצור תכנים שמזמינים למעורבות כמו עדכונים על מוצרים חדשים, מבצעים והנחות מיוחדות, שיתוף בסיפורים שרלוונטיים ללקוחות. יש להקפיד ולהגיב ללקוחות שפונים או מגיבים באמצעות המדיה החברתית.
 • להקפיד על מילוי פרופיל הדף העסקי בגוגל פלוס – התמונה הראשונה שתעלו לדף העסק היא זו שתוצג בגוגל מפות.
 • להשתמש בשירות כמו KnowEm, באמצעותו אפשר לתבוע בעלות על שם המותג או שם המשתמש בכל הרשתות החברתיות.

7. שיפור יחס ההמרה

במקביל לקידום האורגני של האתר, כדאי להשקיע גם בשיפור יחסי ההמרה (CRO) ולשפר את שיעור המבקרים באתר שמשלימים המרה (קניית מוצר או הזמנת שירותים דרך האתר, מילוי טופס יצירת קשר, הרשמה לניוזלטר וכו'). שיפור אחוז ההמרה יכול לעזור להפיק רווחים מהתנועה הנוכחית והעתידית לאתר.

לשם כך, יש לבדוק את היעילות של הקריאות לפעולה, המבצעים וההנחות באמצעות A/B Testing; בכל מבחן לבחון נוסח או עיצוב שונים, מספר שורות שונה בטופס ההרשמה (אם כי באופן כללי, טפסים קצרים הם יעילים יותר), כפתורים שונים, צבעוניות שונה.

דרך נוספת למדוד את היעילות של התוכן ושל מילות המפתח היא באמצעות מנהל התגיות של גוגל, כלי שמאפשר לאחד את התגיות, שעוזרות למדוד תנועה ולשפר את אופטימיזציית האתר או האפליקציה, עם כל קטע קוד ולנהל את כל התגיות מממשק הרשת, מבלי להתערב בקוד. מכיוון שגוגל מעדיפים בבירור תוכן שיוצר מעורבות גולשים, רצוי למדוד את המעורבות באמצעות מעקב אחרי היעדים או האירועים בגוגל אנליטיקס, וה-Tag Manager מאפשר להוסיף תגיות מעקב לקוד בקלות.

לסיכום, קידום האתר במנועי חיפוש היא הדרך הטובה ביותר להבטיח חשיפה לבית העסק, ובעקבותיה –תנועה סדירה אל האתר והמרות. לאיכות התוכן ואופטימיזציית דפי האתר למילות המפתח הרלוונטיות יש השפעה ישירה על דירוג האתר בתוצאות החיפוש. בנוסף, אסטרטגיית קידום אתרים אינה יכולה להתקיים בלי לכלול שיווק ברשתות חברתיות.

פייסבוק הודיעו השבוע על עדכון ניוזפיד שמשמעותו היא שמשתמשים יקבלו עדכונים על דפים שהם אוהבים, גם אם העדכונים הם מדפים שהם אינם עוקבים אחריהם. כלומר, פוסטים שכוללים תיוג של דפים חיצוניים יופיעו גם בניוזפיד של העוקבים אחרי אותם הדפים. השינוי יאפשר למותגים ולאנשי שיווק בפייסבוק להרחיב את קהל היעד באמצעות תיוג מותגים אחרים, כולל חברות, אנשים או כל ישות עם דף פייסבוק

לדוגמה, כשאתר ספורט מעלה סרטון וידאו, מתייג את השחקנים ומקשר לדפי הפייסבוק שלהם מתוך הפוסט, העדכון יתקבל בניוזפיד של המשתמשים העוקבים אחרי דפי השחקנים.

תמונה: newsroom.fb.com

כלומר, העדכון לא הגיע מהשחקן עצמו אל עוקביו, והמערכת של פייסבוק מחשיבה גם תיוגים בדפים חיצוניים כעדכונים רלוונטיים עבור העוקבים.

<במילים אחרות, כשמותג אחד מתייג מותג אחר ומקשר לדף הפייסבוק שלו, נפתחת בפניו האפשרות להגיע גם אל העוקבים של הדף המותג המתויג. אבל, התחרות אינה חופשית לגמרי. פייסבוק מחליטים אם להרחיב את התפוצה של דף הפייסבוק לקהל העוקבים של מותג אחר לפי הקרבה בין שני הדפים ושיקולים נוספים כמו מידת המעורבות שיצרו הפוסטים (כמה לייקים, שיתופים והקלקות קיבלו הפוסטים) ואחוז העוקבים המשותף לשני הדפים.

אף על פי כן, העדכון מאפשר למותגים ולמפרסמים להשתמש בתיוג ככלי קידום בפייסבוק, שכן באמצעותו אפשר להגדיל את הנראות של הדפים העסקיים ולהרחיב את קהל העוקבים בפייסבוק.

להודעה המקורית של פייסבוק: News Feed FYI.

גוגל הוסיפו הבהרות להנחיות האיכות של גוגל מקומות לעסקים (Google Places), מנוע החיפוש הלוקאלי של גוגל המשולב עם הרשת החברתית גוגל פלוס וכלי המפות של גוגל. ההבהרות מחדדות את ההמלצות והאיסורים בנוגע למתן שמות לעסקים מקומיים.

תמונה: google.com/business/placesforbusiness

בקצרה, גוגל מאפשרים להוסיף ביטוי מתאר אחד לשם העסק, בתנאי שהוא כולל את מיקום העסק או מציג את השירותים המוצעים בעסק.

ההנחיות המעודכנות של גוגל מקומות:

 • הכותרת צריכה לשקף את שמו האמתי של העסק.
 •  לשם העסק אפשר להוסיף ביטוי מתאר אחד שיעזור למשתמשים למקם את העסק או ללמוד על השירותים שהוא מציע.
 • אי אפשר להוסיף סלוגנים שיווקיים, מספרי טלפון או כתובות אתר לשם העסק.
 • דוגמאות לכותרות של עסקים המקובלים על גוגל: ארומה אוניברסיטת חיפה, א.א. שיפוצים ירושלים. כותרות אסורות: ארומה בית קפה בחיפה, שיפוצניק מומלץ בירושלים.

לכל הנחיות האיכות של Google Places.

גוגל הוא מנוע החיפוש הפופולרי ביותר בעולם עם למעלה מ-3 מיליארד חיפושים ביום. זוהי כבר עובדה ידועה שהימצאות בתוצאות הראשונות של גוגל שווה הרבה מאוד כסף. ישנן שתי דרכים להופיע במנוע החיפוש של גוגל: אורגני וממומן. אני אתמקד בהיבט של הקידום הממומן PPC (תשלום לפי קליק) ואיך אנו יכולים לשפר את התוצאה שלנו בעזרת טכניקות מעולם ה- SEO  (או בעברית פשוטה, קידום אתרים אורגני).

גוגל מציגים את מודעות ה-PPC שלהם לפי נוסחה המורכבת משני פרמטרים:

 1. ציון איכות
 2. מחיר

לכן: ציון איכות X מחיר = ציון מודעה.

ציון האיכות מורכב מ-3 פרמטרים:

 1.      CTR אחוז הקלקה - כלומר מס' קליקים לחלק מס' הופעות. לדוגמא: אם המודעה של מוצגת 10 פעמים והקליקו עליה פעם אחת, אז אחוז ההקלקה שלנו יהיה 10%.

2.      רלוונטיות המודעה – האם המודעה היא רלוונטית לחיפוש שבוצע. דוגמא: אם אני מחפש שיווק באינטרנט, גוגל יציגו לי מודעות שנחשבות כרלוונטיות לנושא.

3.      דף הנחיתה - דומה מאוד לרלוונטיות המודעה, הפרמטר הזה מתקשר לרלוונטיות דף הנחיתה בהתאם לשאילתת החיפוש ולמודעה. הנה מספר שאלות שיעזרו להבין האם דף הנחיתה הוא רלוונטי: האם דף הנחיתה קשור למודעה שלחצו עליה? האם דף הנחיתה ממלא את ההבטחה שהובטחה בדף הנחיתה? האם אנשים שמבקרים בדף הנחיתה עוזבים באופן מיידי מבלי לבצע המרה?

מדוע אנחנו בכלל צריכים ציון איכות למודעות? מדוע לא להסתפק בהצעות מחיר?

למעשה זה פשוט למדי, גוגל רוצים שהמשתמשים יקבלו את מה שהם חיפשו, וציון האיכות מכריח את המפרסמים לעשות מודעות ודפי נחיתה רלוונטים. אם המשתמשים לא יקבלו את מה שהם חיפשו הם יפסיקו להשתמש במנוע החיפוש והתוצאה תהיה שהמפרסמים יפסיקו לפרסם. כך שלמעשה ציון האיכות הוא אינטרס משותף של גוגל והמשתמשים.

מפרוייקטים שביצעתי לאחרונה שמתי לב שאף על פי שהדבר נראה כמובן מאליו, פעמים רבות לא מתבצעת התאמה של מודעות הקמפיין לדף הנחיתה הרלוונטי, לא קיימת התאמה בין מילות החיפוש לטקסטים ולתגים הקיימים בדף הנחיתה, דבר שגורר פגיעה בציון האיכות של המודעה ומפחית את הסיכוי לקמפיין מוצלח.

בעזרת הטיפים שאמנה פה תוכלו לשפר את ציון האיכות של המודעות שלכם בצורה יחסית פשוטה. באמצעות העלאת ציון האיכות שלנו אנו למעשה מעלים את ציון המודעה שלנו ללא צורך בהוספת כסף, דבר שיגרום לניראות גבוהה יותר של המודעות ול- ROI  גבוה יותר.

כיום על מנת ליצור דף נחיתה מושך ואטרקטיבי יש ליצור דף מעוצב ואי אפשר לכתוב מה שרוצים איפה שרוצים, לכן הטיפים שאתן פה מתעסקים בשינויים טכניים שהגולש כמעט ואינו מבחין בהם, אולם גוגל רואה אותם והם עוזרים לנו להסביר לגוגל בצורה טובה יותר את הנושא המרכזי של דף הנחיתה. במקרים רבים מנהליPPC  ומנהלי SEO הינם תחומים נפרדים שמנוהלים על ידי אנשים שונים, מניסיוני באופטימיזציית קמפיין PPC ישנם היבטים רבים שקשורים ולקוחים מעולם ה-SEO אשר יכולים לעזור לנו לשפר את ציון האיכות של הקמפיינים ולהביא אותנו לROI  חיובי גבוה יותר.

טיפ #1: הכניסו ב-Title של הדף את הביטוי/הביטויים המרכזיים בקמפיין:

הטיפ הזה יכול להישמע כבסיסי ביותר, אך הוא אפקטיבי ביותר, בעזרת שינוי פשוט של כותרת דף הנחיתה כך שתתאים לביטויי או הביטויים הרלוונטים לנו נוכל לשפר באופן משמעותי את היכולת של גוגל להבין במה עוסק דף הנחיתה שלנו. כפי שציינתי קודם, גוגל מדרגים את רלוונטיות דפי הנחיתה לפי השאילתה שנתן הגולש. בעזרת התאמה של הכותרת אנו עוזרים לגוגל להבין את הרלוונטיות בין השאילתה, המודעה ודף הנחיתה.

טיפ #2: הכניסו ב-URL של הדף את הביטוי המרכזי בקמפיין:

פעמים רבות אני רואה שבדפי הנחיתה נותנים URL שהשם שלו הוא למעשה דף נחיתה,

 www. Example.com/landing-page , שינוי ה-URL בדף הנחיתה הוא אמצעי נוסף שיש בידנו על מנת לעזור לגוגל להבין בצורה טובה יותר את הנושא המרכזי בו עוסק דף הנחיתה, דוגמא: www. Example.com/key-word

שימו לב שאתם מפרידים את המילים אחת מהשנייה באמצעות מקף (-) (בהנחה שהביטוי הוא יותר ממילה אחת).

טיפ #3: וודאו שכותרת ה-H1 שלכם בדף הנחיתה מכילה את הביטוי המרכזי בקמפיין:

כותרת ה- H1 היא למעשה הכותרת הראשית בדף שלנו, עם קצת יצירתיות של מתכנת ומעצב ניתן למקם אותה במקומות שונים בדף שלנו כך שבמידה ויש לנו דף נחיתה מינימלי עם מעט מאוד תוכן היא לא תפריע לגולש, אך גוגל עדין יראה אותה ויבין שהיא הכותרת הראשית של הדף.

טיפ #4: הכנסת  ALT ו-title הכולל את מילת המפתח בתמונות בדף הנחיתה:

טיפ נחמד נוסף למקרה שבו דף הנחיתה שלנו מינימלי מאוד וכמעט אין בו תוכן, אלא רק 2-3 תמונות וטופס צור קשר. במקרה כזה נוכל להכניס בתיאור התמונה את מילת המפתח שלנו. לרוב זהו מקום שהגולש לא ישים לב שהכנסנו ביטוי מסויים, אך כמו תמיד גוגל רואה הכל.

הערה חשובה: חשוב לתאר באופן אמיתי את התמונה, אך תמיד אפשר להשחיל את מילת המפתח בתיאור.

מצליח לשפר את ציון האיכות בעזרת מילת מפת בתמונה

 

טיפ #4.5: גם לוגו וסמלים של רשתות חברתיות הן תמונות:

יש לוגו של החברה? סמלים של מדיה חברתית? לוגואים של לקוחות? עוד מקום מעולה להשחיל את מילות המפתח הרלוונטיות שלכם. הערה חשובה מאוד: ניתן לתאר תמונה גם במשפט ולא במילה או שתיים, זה המקום להכניס משפט ארוך יותר, דוגמאות להכנסת הביטוי "שיווק באינטרנט" ב-alt  בלוגו (העבירו את העכבר על התמונה בשביל לראות את ה-ALT):

חברת נקודה מתמחה בשיווק באינטרנט

 חברת 'נקודה' ממליצה על שירותי שיווק באינטרנט

טיפ #5: יש וידאו? מה עם השם שלו?

בדפי נחיתה רבים כיום ישנם סרטוני וידאו, כידוע סרטון וידאו מעביר יותר מסרים ובצורה ברורה יותר מאשר טקסט כתוב. גם במקרה כזה אפשר להכניס בשם של הסרטון עצמו את מילת המפתח הרצויה.

הפוסט פורסם במקור באתר conversioner כפוסט אורח ע"י עודד ליבנה – מנהל פרוייקטים בנקודה, ושותף מומסך מטעם גוגל Adwords וגוגל Analytics.

יש לכם רעיונות לטיפים נוספים? נשמח לשמוע..

מכון המחקר נילסן פרסם דו"ח הסוקר את התנהגות הצרכן הדיגיטלי בארצות הברית (The US Digital Consumer Report). הדו"ח מתמקד בשינויים הטכנולוגיים האחרונים, בעיקר בריבוי המכשירים הדיגיטליים, ובהשפעתם על הרגלי הקנייה וחיי היום-יום של צרכנים בארצות הברית וסוקר מספר רב של תחומים ונושאים בהם דרכי השימוש במכשירים, הזרמת וידאו ומדיה חברתית. הממצאים מעניינים ורלוונטיים לעוסקים בפרסום ובשיווק באינטרנט.

7 נתונים מדו"ח המדיה הדיגיטלית של נילסן:

 1. הנשאלים העידו שהם מבלים בממוצע 34 שעות בחודש בגלישה באינטרנט מהסמארטפון, לעומת 27 שעות חודשיות בגלישה באינטרנט מהמחשב.
 2. בזמן הגלישה באינטרנט מהסמארטפון, 86% מהזמן מוקדש לאפליקציות ורק 14% לאתרי אינטרנט סלולריים.
 3. מסך הטלוויזיה הוא עדיין המרקע המרכזי. זמן הצפייה בטלוויזיה בזמן אמת ירד, אבל סך הצפייה עלה בזכות האפשרות לבחור את זמן הצפייה הרצוי.
 4. המשתתפים במחקר דיווחו על בעלות של ארבעה מכשירים דיגיטליים בממוצע, לרוב מכשירי טלוויזיה באיכות גבוהה, מקליט וידאו דיגיטלי, מחשב, סמארטפון, טאבלט וקונסולות משחקים. ל-65% מהנשאלים מכשיר טלפון חכם, ול-80% מהם מחשב עם חיבור לאינטרנט.
 5. 84% מבעלי הסמארטפונים והטאבלטים משתמשים במכשירים במקביל לצפייה בטלוויזיה; כמיליון אמריקנים מתדיינים בטוויטר על תכניות הטלוויזיה מדי יום.
 6. 64% מהנשאלים גולשים ברשתות חברתיות באמצעות המחשב מדי יום. 47% מבעלי הסמארטפונים גולשים ברשתות חברתיות בכל יום.
 7. השימוש במדיה חברתית בארצות הברית נעשה מגוון: פייסבוק עדיין הרשת הדומיננטית, אבל מצטמצם הפער בין הזמן שמעבירים המשתמשים בפייסבוק בהשוואה לרשתות אחרות, בייחוד באפליקציות סלולריות.

 

תמונה: Nielsen

לבסוף גם מוזכר תפקידם החשוב של מכשירים ניידים במחקרי שוק והתנהגות צרכנים. נתונים דומים על תפקיד הסמארטפונים ובטאבלטים בתהליך הקנייה פורסמו בשנה שעברה, ומסקנות הדו"ח החדש רק מחזקות את הרושם שכיום תהליך הקנייה הוא מורכב יותר והוא עובר דרך כמה מכשירים ופלטפורמות.

פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה ביותר בעולם, חוגגת יום הולדת עשירי. ב-4 בפברואר 2004 עלה לאוויר האתר The Facebook מחדרו של מארק צוקרברג במעונות הסטודנטים באוניברסיטת הארוארד. מה שהתחיל כרשת חברתית פנים-אוניברסיטאית הוא היום עסק שמרוויח מיליארדים ואחד משני האתרים הפופולריים ביותר באינטרנט.

כיום רשומים בפייסבוק יותר מ-1.2 מיליארד משתמשים, והם לוחצים 3.2 מיליארד פעמים ביום על כפתור הלייק. למרות הנתונים על התרחקות הצעירים מפייסבוק והשמועות הקבועות על דעיכתו, הרשת החברתית ממשיכה להתחדש ולהתרחב לשווקים בינלאומיים חדשים.

יום לפני חגיגות יום ההולדת חנכה פייסבוק את Paper, אפליקציה לאייפון שמציגה את העדכונים והסיפורים שלרוב מוצגים בניוזפיד של המשתמשים באופן המותאם במיוחד עבור מכשירים ניידים ומסכי מגע. כל הפעולות ב-Paper, שיתוף, לייק, פרסום סטטוסטים ותמונות, נעשות באמצעות מגע במסך המכשיר, והדגש הוא על תמונות ועל תוכן שמותאם למשתמש לפי תחומי העניין שלו.

עוד כמה המצאות שהמציאו פייסבוק בעשור האחרון:

The Wall

הקיר והמסרים הפרטיים הן התכונות היחידות שקיימות בפייסבוק מאז השקת האתר ב-2004. במקור שימש הקיר כחלל לפרופיל המשתמשים, והם יכלו לפרסם בו, ובקירות של החברים, רק טקסטים. מ-2008 נוספה לכל קיר מגבלה של ארבעים הודעות.

הכפתור Like

האם מישהו זוכר את פייסבוק לפני הכפתור אהבתי (Like)? הכפתור האיקוני שהפך לסמל המרכזי של פייסבוק הוצג רק בפברואר 2009. ב-2010 הכפתור כבר יצא מגבולות פייסבוק, וכמה מאות אלפי אתרים התקינו אותו בדפיהם.

ניוזפיד

ב-2006 הציגו פייסבוק את הניוזפיד, הראשון בסדרה של שינויים בחוויית המשתמש. עד היום הניוזפיד הוא הדף הראשון שמוצג כשנכנסים לפייסבוק: רישום כרונולוגי של פעילויות הפייסבוק של חברים ודפים אהובים: עדכוני סטטוס, שינויים בפרופיל, ימי הולדת, אירועים קרובים וכו'. הניוזפיד גם כלל מעין מיני-פיד של דף הפרופיל הפרטי שהכיל את לוח הזמנים של הפעילויות של המשתמש.

תיוג והעלאת תמונות לקיר

החל מ-2007 משתמשים בפייסבוק יכולים להעלות תמונות, סרטוני וידאו או צרופות אחרות לקירות החברים. ב-2009, אימצו פייסבוק את התיוג, פיצ'ר שטוויטר המציאו ומאפשר למשתמשים לתייג שמות חברים, מותגים, קבוצות או אירועים ולקשר אל הפרופיל או הדף שלהם. מ-2011 אפשרויות התיוג נכנסו גם לתגובות בפייסבוק.

פארמוויל ומשחקים פייסבוק

במאי 2010 החל שיתוף הפעולה בין חברת המשחקים Zynga ופייסבוק ומשחקים כמו פארמוויל, מאפיה וורז ואחרים הביאו לגידול משמעותי במשחקים בפייסבוק. בשלושה הרבעים הראשונים של 2012, לדוגמה, חברת המשחקים הייתה אחראית ל-13% מרווחי פייסבוק. אבל מאז התקררו היחסים בין שתי החברות, ורוב המשתמשים עברו להתמכר למשחקים בסמארטפונים ובטאבלטים.

טיימליין

הטיימליין, ציר הזמן, הוצג בספטמבר 2011 והיה לאחד משינויי הפרופיל היותר שנויים במחלוקת של הרשת החברתית. הטיימליין ארגן מחדש את הפרופיל של המשתמשים והציג אותו כציר זמן כרונולוגי הכולל תמונת נושא גדולה (cover photo) בראש הדף.

אינסטגרם

באפריל 2012 רכשו פייסבוק את אינסטגרם בעבור סכום של מיליארד דולר. בהמשך, אינסטגרם העלו עדכון מפות, שנועץ את כל תמונות המשתמשים במפות וירטואליות (אלא אם כן הם נמנעים), והציעו מתחרה ל-Vine בצורת סרטונים של 15 שניות. לאחרונה הוסיפו אינסטגרם את הפיצ'ר Direct, המאפשר למשתמשים לשלוח תמונות חצי-פרטיות לקבוצה נבחרת של משתמשים.

פייסבוק Home

במשך שנים דובר על טלפון חכם מבית פייסבוק. באפריל 2013 הוצג Facebook Home, מעין אפליקציית-על שמתלבשת על טלפון האנדרואיד והופכת אותו למכשיר ממוקד פייסבוק, כולל ניוזפיד במסך הבית וכלי למסרים מיידיים Chatheads, שמאפשר לצ'טט עם חברים כשפרופיליהם בפייסבוק מוצגים על המסך.

גרף החיפוש

ביולי 2013 הציגו פייסבוק את גרף החיפוש, מעין מנוע חיפוש פנימי שמאפשר למצוא משתמשים ולקרוא מידע עליהם באמצעות שאילתות חיפוש טבעיות כמו "ספרים שהחברים שלי אוהבים" או "חברים שאוהבים כדורסל". גרף החיפוש מאפשר לגלות מידע מאוד ספציפי על משתמשי פייסבוק ולכן הוא יצר גל של חששות מפני פגיעה בפרטיות.

פייסבוק פרסמו בשבוע שעבר את רווחיהם ואת נתוני השימוש ברבעון הרביעי של 2013. ברבעון זה הרוויחו פייסבוק 2.5 מיליארד דולר, 2.3 מיליארד מתוכם הגיעו ישירות מפרסום. לשם השוואה, ברבעון השלישי של 2013 הרוויחו פייסבוק 2 מיליארד דולר וברבעון הרביעי של 2012 – 1.5 מיליארד דולר.

עם פרסום הרווחים ברבעון הרביעי של 2013, דיבר מארק צוקרברג על תכניותיו לחיזוק הפרסום בפייסבוק. אם ברבעון הקודם שאפו פייסבוק לחזק את הפרסום באמצעות שיפור איכות המודעות, השאיפה הנוכחית היא להגיע למצב שבו המודעות בניוזפיד יהיו רלוונטיות לא פחות מעדכונים של חברים.

לשם כך, פייסבוק משקיעים במדידת הסנטימנט של המשתמשים בתגובה למודעות ובדיקת המעורבות מולן, בין היתר באמצעות שאלונים. צוקרברג דיבר על סדר גודל של כ-35,000 משתמשים נשאלים בכל יום, ותוצאות השאלונים מניעות את הפיתוח.

הגישה הזאת מוכיחה את עצמה, לפי דברי צוקרברג. במחצית השנייה של 2013 נראה שיפור בסנטימנט כלפי מודעות במכשירים ניידים, אף על פי שנפח הפרסום גדל באותה תקופה. הסנטימנט כלפי מודעות בדסקטופ נשאר יציב, וכך גם אחוזי ההקלקה, למרות הגידול בנפח הפרסום בניוזפיד.

האם פרסומות יכולות להיות רלוונטיות כמו פוסטים של חברים?

אמנם רווחי פייסבוק מפרסום מעידים על כך שהמודעות בפייסבוק אכן מוקלקות, קשה להאמין שמעמדן ישתווה לזה של עדכונים אותנטיים של אנשי קשר אמתיים. גם כשמודעות הפרסום בפייסבוק אינן מסחריות במובהק, הן עדיין מנסות למכור משהו, וההיבט הזה נוטה להרתיע משתמשים. מודעות הפרסום בפייסבוק עדיין נתפסות לרוב כהפרעה, כמו פלאייר פרסומי שמודבק על לוח המודעות הקהילתי.

כל זאת, וגם פלאגינים כמו Social Fixer ו-Adblock שחוסמים מודעות, מונעים ממודעות הפרסום בפייסבוק להגיע לאותה רלוונטיות כמו פוסטים של חברים, בני משפחה או שותפים לעבודה. הפרסום בפייסבוק ילך וישתפר, אבל נראה שהחזון של צוקרברג לרלוונטיות מלאה של פרסומות אינו בר-השגה.

פייסבוק השיקו שני כלים חדשים שיאפשרו לאנשי שיווק בפייסבוק ליצור קשר ישיר עם משתמשים בכל סוגי המכשירים ולהזמין אותם לפעול. הכלי "קהלים מותאמים אישית" עודכן והוא יאפשר לעסקים לפנות אישית אל המשתמשים שביקרו באתר או באפליקציה, וכמה מודעות פרסום בניוזפיד יכללו כפתורי קריאה לפעולה.

פרסום ממוקד בפייסבוק למבקרים באתר או באפליקציה

זהו העדכון השני של כלי הפרסום בפייסבוק קהלים מותאמים אישית (Custom Audiences) מאז אוקטובר האחרון. העדכון החדש מאפשר למשווקים בפייסבוק להפנות פרסומות ממוקדות למבקרים באתר או באפליקציה לפי פעולות שנעשו באתר. לשם כך צריך להטמיע את הפיקסל של פייסבוק למיקוד מחדש (retargeting) באתר או באפליקציה הסלולרית.

לדוגמה, אתר תיירות יכול לפנות אל קבוצת משתמשים שחיפשו טיסות באתר אבל לא ביצעו הזמנה באמצעות פרסומת בניוזפיד ולהציע להם קופון הנחה על הזמנת טיסה. באותו אופן אפליקציות מסחריות יכולות ליצור קמפיינים לשיווק מחודש, לפנות אל המבקרים (גם דרך הדסקטופ) ולפתות אותם להמשיך בקניות דרך האפליקציה.

פייסבוק מציינים שהשימוש בפיצ'רים החדשים של כלי הפרסום הביא לשיפור בכמה מדדים: עלייה בהחזר הוצאות על הודעות (ROAS) וירידה בעלות לפעולה.

הכלי קהלים מותאמים אישית פועל בכל סוגי מודעות הפרסום, מיקומי המודעות ואפשרויות המיקוד. התכונות החדשות יהיו זמינות בשבועות הקרובים מה-Power Editor וממנהל המודעות בפייסבוק.

קריאות לפעולה בניוזפיד

עוד חידוש בפרסום בפייסבוק הוא האפשרות להוסיף כפתורי קריאה לפעולה למודעות שיוצגו בניוזפיד של המשתמשים. הקריאות לפעולה יהיו זמינות רק למודעות דף פייסבוק שמיועדות להביא תנועה לאתר והן יופיעו בצד הימני התחתון של המודעה. כרגע יש חמש קריאות לפעולה: Shop Now, Learn More, Sign Up, Book Now, Download.

כמו בשנים הקודמות, גם השנה נכחנו בכנס השיווק במנועי חיפוש המוביל SMX ישראל. הכנס נפתח אמנם בהרצאת מפתח על השינויים בתחום השיווק במנועי החיפוש בשנים האחרונות, אבל המנטרה שחזרה ברוב הפאנלים הייתה "התוכן הוא המלך" בתוספת הסתייגות כלשהי, תלוי בנושא הפאנל. הדרכים לצרוך את התוכן השתנו (מסמארטפונים וטאבלטים ועד גוגל גלאס), וגם הגדרת המושג תוכן התרחבה: לא עוד מאמרים המבוססים על מילות מפתח, אלא גם תכנים ויזואליים (תמונות, וידאו, אינפוגרפיקות), אבל בין שרוצים לקדם מותג ברשתות חברתיות או להתמודד עם העדרן של מילות המפתח מדו"חות האנליטיקס, לפי SMX ישראל 2014 המסקנה העיקרית היא שכדי להצליח בשיווק באינטרנט ב-2014 צריך להשקיע (זמן, כסף ומחשבה) בתוכן. עוד כמה נקודות יותר ספציפיות שעלו ב-SMX 2014:

פרסום במנועי חיפוש:

לעשות:

 • להתאים את מסעות הפרסום ואת מילות המפתח למכשירים השונים (מחשב, טאבלט וסמארטפון)
 • להשתמש בכלי פרסום מתקדמים שגוגל אדוורדס מציעים כולל גוגל פלוס, תמונות וביקורות, ומסעות פרסום משופרים.
 • להתאים את חלוקת התקציב ואת המדדים לסביבת השיווק הרב-ערוצית (חיפוש אורגני, פרסום במנועי חיפוש, רשתות חברתיות, אפיליאייטס וכו'). לפירוט: רשת החיפוש + מודעות תצוגה.
 • להתאים את אסטרטגיית הצעת המחיר (אוטומטית לעומת ידנית) לאופי הקמפיין, המוצר וקהל היעד. לפירוט ונימוק: קידום ממומן: טיפים וטכניקות.

שיווק ברשתות חברתיות:

לעשות:

 • להודות למשתמשים על שיתופים, תגובות, ריטוויטים ואמצעי מעורבות אחרים ברשתות החברתיות
 • להשתמש בתמונות ובתכנים ויזואליים

לא לעשות:

 • לא להזניח את טוויטר ואת גוגל פלוס
 • לא ליצור תוכן אוטומטי לרשתות חברתיות
 • לא לוותר על שיווק אורגני בפייסבוק – משתמשים אוהבים תוכן לא פרסומי במובהק. ויש עוד טיפים לקידום בפייסבוק, טוויטר וגוגל פלוס.

שיווק תוכן

לעשות:

 • ליצור תוכן איכותי, רלוונטי, מועיל, שימושי ומצחיק
 • להפיץ אותו בפייסבוק, אורגנית ובתשלום
 • לתקן דפי תוכן ירוד, אוטומטי או דחוס במילות מפתח
 • להטמיע כלים שיקלו על שיתוף והפצת התוכן. עוד אסטרטגיות תוכן וכלים לשיתוף תוכן.

לא לעשות:

 • לא ליצור תוכן גרוע, מבוסס מילות מפתח

בניית והסרת קישורים

לעשות:

 • להשיג קישורים ולבנות מערכות יחסים (רצוי עם עיתונאים, כותבים ב-BuzzFeed ודמויות משפיעות ברשת)
 • לקנות הופעות (למשל במשבצת של פוסטים מומלצים)
 • להסיר קישורים מזיקים במידת האפשר
 • במקרה הצורך, להגיש לגוגל בקשות כנות, אמינות, מנומסות ומתועדות לבדיקה מחודשת. עוד דרכי התאוששות מעונשי גוגל.

 לא לעשות:

קידום למובייל

לעשות:

 • לקדם אפליקציות באמצעים המוכרים מקידום אתרים: אופטימיזציית On-site (מילות מפתח בכותרת ובתיאור) ו-off-site (קידום בווידאו, רשתות חברתיות, אתרי ביקורות). עוד על קידום באפליקציות.
 • להתאים את האתרים הסלולריים למכשירים השונים (סמארטפונים, טאבלטים ו-feature phones).

לא לעשות:

עוד סקירות של הפאנלים ב-SMX ישראל 2014:

ניהול מוניטין

סיכום הפאנל על מיתוג וניהול המוניטין בתוצאות החיפוש וברשתות חברתיות.

SEO בעברית

סיכום הפאנל היחידי ב-SMX שמתנהל בעברית: מומחי קידום אתרים מקומיים משתפים מניסיונם בקידום אתרים בעברית.

יוטיוב ואופטימיזציה לווידאו

פאנל על מלך התוכן החדש – הווידאו, כולל טכניקות קידום אורגני וממומן ביוטיוב ושיפור אחוזי המרה של סרטוני וידאו.

טיפים לקידום אתרים

טיפים בדוקים ומנוסים לקידום אתרים, כולל סודות לקידום אתרי מסחר גדולים בעלי מיליוני עמודים.

גרף החיפוש של גוגל

עצות ורעיונות לקידום אתרים בעקבות השינויים בתוצאות החיפוש של גוגל (גרף החיפוש, עדכון Hummingbird).

איך להתמודד עם Not Provided

חלופות לדו"ח מילות המפתח של גוגל אנליטיקס או הזדמנות לשנות את הגישה לגבי מילות מפתח ותוכן באתר.

חיפוש נבואי: גוגל גלאס וכו'

פאנל עתידני על כלי החיפוש הנבואיים של גוגל ושל אפל, ואיך אנשי שיווק יכולים להתכונן אליהם כבר מעכשיו.

יוניברסל אנליטיקס

על השינויים בכלי האנליטיקס של גוגל ואיך משפיעים על מדידת המרות באתר ומחוץ לו.

מה?

אם יש דבר אחד שמנהלי אתרים צריכים להתמקד בו ב-2014, לרוב הייתי אומר: סלולר. גוגל ובינג אמרו שאתרים למובייל הם תחום שזקוק לתשומת לב רבה יותר, בייחוד שיותר ויותר מבקרים מגיעים לאתר דרך מכשירים ניידים. בניית אתרים סלולרים כראוי היא קריטית לאסטרטגיית קידום אתרים.

מי?

מרצה:  ג'ון מיולר מגוגל ומרים שווב מ- illuminea

מה כדאי לקחת אתכם?

העתיד של האינטרנט לפי ג'ון מיולר נמצא ב:

 • מובייל
 • wearables
 • רשתות החברתיות
 • predictive search

כיום רבים האתרים המיצרים גרסאות רספונסיביות מותאמות מובייל. יש להקפיד על התאמה לקהל המובייל המגוון של ימינו המתחלק למשתמשי סמארטפונים, טאבלטים ו- feature phones.

על אף המעבר ההמוני לגלישה במובייל, ישנם מגבלות וקשיים משמעותיים בגלישה הנובעים ממהירותו האיטית של הסמארטפון (ממגוון סיבות- רשת ומגבלות מכשיר). זמן תגובת המשתמש עומד על כשניה, ואתרים רבים שאינן עומדים בזמן העלאת עמוד בפחות מכך מאבדים גולשים חסרי סבלנות.

יש לנסות לייצר דף שלפחות 50 % בחלקו העליון יעלו בפחות משניה.

בנוסף, יש להימנע מהצבת שקופיות מיותרות, להקפיד על קישורים תקינים ועל גרסאות וידאו מותאמות לצפיה במובייל.

מרים שווב דיברה על יתרונות וחסרונות  באתרים רספונסיביים. והעלתה את השאלה, האם כולם צריכים לעבור לאתרים רספונסיבים?
 • יתרונות הרספונסיב:
גוגל מעדיף אותם, יש url יחיד, נוח יותר למעקב אנליטיקס, מותאם לעריכת שינויים וקל לתיחזוק.
 • חסרונות הרספונסיב:
לא מתאים ל-feature phones, ואיטי. מאוד מאוד איטי.

על אף כמות המשתמשים הגבוהה במובייל ובאתרים הרספונסיביים, מירב הרכישות באתרים המסחריים עדיין מתרחש, בהפרש משמעותי, בגרסאות הדסקטופ.

יש לקחת את השיקולים האלה בחשבון בבחירה ולזכור שגם לגרסת הדסקטופ יתרונות, ביניהם תאימות גבוהה לטאבלטים.

טיפים לאתרים רספונסיבים:

 • לשמור עלחוויית משתמש ברורה ונוחה
 •  להשתמש ב-  mobile calls for action
 •  להעדיף וידאו ותמונות על פני טקסט
 • להקפיד ולשמור על תגובות ודגלים אדומים שעולים בגוגל אנליטיקס

נדמה שבסופו של דבר, מירב השימוש במובייל הוא באפליקציות, המנצחות את האתרים הרספונסיבים בכל פרמטר של נוחות משתמש. סביר להניח שהעתיד טמון באתרים שיחקו את הנראות ונוחות השימוש של האפליקציות (app like sites).

מה?

תוצאות החיפוש בגוגל השתנו ונעשה נדיר יותר לראות בהן רצף של עשרה קישורים. מנועי החיפוש שואפים לספק תשובות לשאילתות החיפוש של הגולשים בהסתמך על מידע מובנה וישויות (entities), לדוגמה דרך גרף החיפוש של גוגל. איך אנשי שיווק במנועי חיפוש יכולים להצליח בתנאים החדשים האלו?

מי?                                                 

מנחה: בארי שוורץ מ-Rusty Brick.

משתתפים: אלי פלדבלום מ-Rank Above ואורי ברייטמן מ-TBWA Digital.                            

מה כדאי לקחת אתכם?

גרף הידע, או עדכון המינגבירד, משנה את הדרך בה אנו פועלים. גוגל יכול להבין מעתה שאנו מחפשים מהויות של מידע, להבין את המהויות האלה ואת הקשרים ביניהם. התוצאה היא חיפוש יותר שיחתי, בשפה טבעית, והתאמה של תוצאות החיפוש לכוונת המחפש (Predictive Search).

אלי פלדבלום הסביר על השפעתו של השינוי על תוצאות החיפוש ועל תנועה לאתרים. בעקבות השינוי יותר ויותר עמודי תוצאות מספקים מענה ממוקד לגולש גם בלי שיצטרך להקליק על אחת מתוצאות החיפוש. גוגל מעדיף להשאיר את הגולש בתוך דף התוצאות  – ולהגיש לו את התשובה לשאלה ששאל באופן ברור. הדבר השפיע במיוחד על אתרים אינפורמטיביים ממוקדי מטרה, שהפכו ללא נחוצים בעקבות העדכון.

אופני התצוגה גם הם משתנים בהתאם לשאלה, כמו למשל הקרוסלה של גוגל: תצוגה של עד 20 תמונות המופיעות בשורה הראשונה של תוצאות החיפוש.

בעקבות השינויים אחוז ההקלקות בחמישיה הראשונה ירד מ-13 % הקלקה ל- 8 % הקלקה.

גם ויקיפדיה איבדה 20 % מהכניסות שלה בעקבות ההשקה של גרף הידע. הגולשים קוראים את תוצאות החיפוש שמציגות באופן ברור את המידע ששאוב מויקיפדיה, והצורך שלהם להקליק על האתר עצמו פוחת.

נשמע עגום? החדשות הטובות הן שאפשר להשתמש בגרף הידע באופן נכון ולמעשה להגדיל את התנועה לאתרים.

הקרוסלה, לדוגמה, מספקת הזדמנות להגברת התנועה. גולשים שבוחרים להקליק על התוצאות יבלו זמן זמן רב יותר באתר ויצפו ביותר דפים.

אפשר לוודא שהמידע שעליו מבוסס גרף הידע הוא מדוייק, והוא לטובתך. אפשר לארגן את המידע כך שלגוגל יהיה קל להבין אותו, ולהשתמש בו.

ויקיפדיה היא מקור מידע עיקרי לגרף הידע. עריכה, הוספות ותיקונים של מידע אמין ורלוונטי לדפים בויקיפדיה ישפרו את התוצאות גם שם.

אפשר ליצור בעצמכם אתרי ויקיפדיה\פריבייס – שיספק מידע לגוגל שישאב ישירות לתוך הגרף.

אורי ברייטמן הסביר על הרקע להתפתחות של החיפוש השיחתי, על האתר wolframalpha.com – מנוע חיפוש המתבסס על תשובות לשאלות שהושק ב-2009. ועל Knol, מתחרה של גוגל בויקיפדיה שהושק ב-2008 ונכשל. למעשה, גוגל מתחרים בויקיפדיה ושואפים להחליף אותה. ובנוסף, המנוע של גוגל נעשה חכם יותר ויותר, הן מבחינת יכולת איסוף המידע, והן מבחינת היכולת להבין אותו ולהציג אותו, כאשר השאיפה של גוגל היא ליצור מנוע שיבוסס על אינטלגינציה מלאכותית (AI).

אתרים וכלים חשובים שהוזכרו:

Freebase – הוספת פרטי מידע, תכנים ומוצרים לאתר freebase.com תעזור לגרף הידע לשאוב את הנתונים בנוגע למוצר שלכם.

Schema – מספק תגיות HTML שמקילות על גוגל להגיע לנתונים הרלוונטיים ולשלב אותם בגרף.

כלי בדיקת נתונים מובנים – כלי של גוגל שעוזר לנו לבדוק את מבנה הידע שלנו לפי URL, ומסייע בבניית הסכמה.

מה?      

בשיווק באינטרנט כיום אי אפשר להסתפק בתוכן כתוב היטב והתוכן צריך להיות גם בר-שיתוף (shareable), כלומר כזה שיגרום לקוראים לשלוח אותו לחבריהם. תוכן בר-שיתוף צריך להזמין את הקוראים לשתף בו, וגם להיות נוח לשיתוף. בפאנל זה יוצעו כמה טכניקות ליצירת תוכן שיתופי ולהגדלת הסיכוי שהקוראים ירצו לשתף בתוכן.

מי?

מנחה: אהרון פרידמן מ-Kahena Digital Marketing

משתתפים: קליפטון פלאק מ-Universal McCann Search ואשלי טייט מ-BigDoor.  

מה כדאי לקחת אתכם?

לדברי קליפטון פלאק יצירה של תוכן בר-שיתוף מתחילה בראש ובראשונה מחשיבה שיווקית. יש להבין מי אתם ומה קהל היעד שלכם, ולפי זה לבנות אסטרטגיית שיווק.

כדי להבין את הקשר בין אסטרטגיה שיווקית לתוכן פלאק מנסה להסביר את החשיבות הפסיכולוגית של תוכן עבור הצרכנים על ידי הצבת שתי שאלות:

 1. כולם אוהבים תוכן. למה?
 2. מה גורם לאנשים לחלוק?

כמה נתונים סטטיסטיים שאתם כנראה מכירים: יותר מ-4 מיליארד אנשים ברחבי העולם משתמשים במובייל כדי לגשת לאתרים חברתיים, 23 % ממשתמשי פייסבוק בודקים את הניוזפיד לפחות 5 פעמים ביום, ולמעשה הרבה יותר מכך, 28 % מהציוצים בטוויטר כוללים את הבקשה לרטווט (ציוץ מחדש) ובסנאפצ'ט (Snapchat) חולקים בכל יום 400 מיליון תמונות.

לא יהיה מוגזם להגיד שאנשים רבים נהפכו ליצרני וצרכני תוכן אובססיביים, והדור של העשור הנוכחי ידוע כדור המחובר, כפי שמדגימים הנתונים הסטטיסטיים. ההתקדמות הטכנולוגית היא זו שהפכה את לקל ואפשרי, והשירות הוא זה שהופך את זה לכיף, לדוגמה: אינסטגרם. יישום מאוד פשוט שמאפשר הוספת פילטר לתמונה מספק חווייה ייחודית ומהנה יותר. חלוקת תוכן הפכה לחלק חיוני מהחווייה החברתית, בבחינת: אם אתה לא חולק תוכן, אתה לא קיים.

אז למה אנשים חולקים? מה גורם להם לחלוק מבחינה פסיכולוגית ורגשית, ומה הם הכפתורים הרגשיים עליהם אפשר ללחוץ? במילים אחרות, מהם הכפתורים החברתיים שלנו?

מבחינת חוויית המשתמש, כשמישהו מוכר לך חולק תמונה, אתה מרגיש צורך להיות חלק מהחווייה שלו ולבטא את זה על ידי חלוקה מחדש או תגובה, וככל שיותר אנשים מגיבים וחולקים כך גם הצורך שלך לשתף גובר. דרך השיתוף מתבטא הצורך של אנשים לחזק את הזהות העצמית שלהם, ולהרגיש חלק מקהילה. מבחינה שיווקית הכוונה תהיה ליצור חיזוק עצמי לזהות והגדרה עצמית על ידי המותג.

קיימת תחרות על שיתוף תוכן חדש ומעניין, ומשתמשים מרגישים גאווה שהם מצאו את התוכן לפני כולם. דרך השיתוף הם מאששים את היותם הכי טובים, הכי מקוריים, והם הראשונים שחולקים תוכן טרי ומצחיק (לדוגמה, תוכן שנשאב מאתר כמו רדיט ומשותף בפייסבוק).

כדי ליישם את התובנות האלה לבניית אסטרטגייה שיווקית, צריך:

 • להבין את קהל היעד – מי אתה? למה שמישהו ירצה את השירות שלך?
 • להבין מדוע את\ה הייתם מעוניינים בעצמכם לחלוק תוכן
 • להטמיע כלים שיאפשרו לקהל לחלוק את המידע מבחינה טכנית

מבחינת חשיבה שיווקית, צריך למצוא את המסר הנכון והמדוייק ביותר עבור המוצר, ולאחר שהמסר נמצא, לייצר את התנאים להפצה שלו.

אז איך מתניעים את השרינג?

 • לחלוק דרך הקהילה
 • להשתמש בעזרה של אחרים
 • להשקיע תקציב כספי

כדי למצוא את הדרך לספר לקהל שלך שאתה קיים, צריך להתחיל מהקהילה. ניתן לעשות את זה על ידי שיתוף בדף הפייסבוק שלכם, וניצול של לקוחות קיימים על ידי פנייה במייל: שלחו להם תוכן מוכן לשיתוף, ספרו להם על מאמר חדש, ובקשו מהם לשתף. כמובן שעליכם להיות מוכנים להשקיע כלכלית בקידום הפוסטים שלכם בפייסבוק.

חשוב להגדיר מטרה ספציפית ולעקוב אחרי היישום שלה. למדוד כל קליק והמרה ואת העלות שלהן. עשו ניסויים בקנה מידה קטן ובידקו אפקטיביות, והשתמשו ברימרקטינג כדי למקסם את האפקטיביות. יש לעקוב אחרי המסע של הגולש להמרה, ולחזור עליו. יש לפלח את קהל היעד באופן מדויק ואת מהות ההצעה שהמוצר שלנו מספק. כדאי גם ליצור פנים שיהיו מזוהות עם המותג כדי לעודד הזדהות רגשית של הצרכנים.

אשלי טייל מ-BigDoor הדגישה גם היא את הקו של הבנת קהל היעד לעומק, וממליצה על יצירת פרופיל מפורט של קהל היעד הכולל: פרסונות, דמוגרפיה, רקע, צרכים ומטרות, על מנת לייצר את התוכן שיגרום למשתמשים לחלוק אותו באופן טבעי.

 

מה?

השחקן החדש בתחום החיפוש הוא חיפוש בחנויות אפליקציות, מציאת אפליקציות ותוכן בתוך החנויות של גוגל ואפל בסמארטפונים. בפאנל הזה נשתף דעות של מומחים וטיפים מה עובד ומה לא כשאנחנו מנסים לדרג אפליקציות כמובילות בחנויות המקוונות של גוגל ואפל. החזיקו חזק כי אופטימיזציה לחיפוש בחנויות אפליקציות הוא המערב הפרוע של מנועי החיפוש.

מי?

מרצים:  יאן שפרמן מ- MobileDevHQ ו- ג'ניפר וונג מ- HasOffers.

מה כדאי לקחת אתכם?

 כפי שכולנו יודעים, חשיבותו של המובייל בעולם הרשת הולכת וגוברת. על פי מחקרים שונים, עד מאי 2014 צפויה שליש מהגלישה ברשת להתבצע באמצעות המובייל, וכ-80% מזמן הגלישה במובייל הוא בשימוש באפליקציות, ולא מתוך הדפדפן.    

המסקנה המתבקשת היא – שהעתיד באפליקציות.

בקידום אפליקציות יש להתייח סלשני תחומים שונים של משתנים – אלו שבשליטתך (On Metadata) ואלו שמחוץ לה (Off Metadata).

 

On Metadata – מורכב ממספר משתנים הדורשים שקלול והתייחסות:

·        volume – מהי מסת החיפוש באפסטור –  אף שאין מידע ישיר בכלים של ה-Appstore,ניתן להיעזר ב-Google keyword Planner.

·        Difficulty – תחרות. עד כמה המתחרים מבוססים?

·        Relevance – אחד האלמנטים החשובים ביותר המבדילים בין שוק האפליקציות ושוק החיפושים הכללי ברשת הוא אפליקציות המשחקים. כיוון שחלק ניכר ופופולארי משוק האפליקציות הוא שוק המשחקים, יש לוודא שהאפליקציה שאתם מקדמים לא מתחרה על מילות חיפוש רלוונטיות עם אחד ממותגי השוק הגדולים. יש להעדיף מושגי לונג טייל מתאימים, ממילת מפתח מדוייקת שעליה תתקשו להתקדם. (למשל אפליקציית צפרות שתנסה להתחרות על birds עם angry birds).  

·        Score – מה חשוב לשם הדירוג?

o       כותרת המכילה את מילות המפתח, מומלץ עד 35 תווים. (כרגע אין ענישה לכותרות ארוכות עם מילות מפתח מרובות, אך סביר מאוד שגם זה יגיע).

o       צילום מסך – כלי עיקרי לקידום האפליקציה וציונה. חשוב להשקיע בצילומי מסך אטרקטיביים המעבירים את חוויית המשתמש ואת אופן השימוש באפליקציה למתבונן.

o       אייקונים – חשוב להתאים את האייקונים לנראות של מערכות ההפעלה העדכניות, ולייצר אייקונים בולטים ונבדלים מהמתחרים.

o       תיאור – מומלץ לשמור על צפיפות מילות מפתח (keyword density) ראויה – סביר שיוסף כפרמטר בדיקה בעתיד, וכמו כן מאפשר אינדוקס נכון של האפליקציה.

o       מה חדש – מעבר לציון עדכוני פיתוח, זה מקום מעולה להטמעה של מילות מפתח רלוונטיות לקידום.

 Off metadata

·        Ratings – יש לבצע מעקב יומי או לכל היותר שבועי על מצב ההתקדמות של האפליקציה בשידרוגים ובהורדות.

·        יש לשמור על הדירוג – ב-IOS  יתקבלו 3.5 כוכבים ל-top charts ואין מעקב קפדני אחר שינויים בדירוג. ב-Google play , לעומת זאת, נדרשים לפחות 4 כוכבים, וישנה הקפדה על שמירת הדירוג.

·        התייחסו לביקורות ברצינות – בדקו את התקלות ותקנו אותן, הגיבו למשתמשים בצורה מכובדת.

·        השתמשו ברשתות החברתיות לקידום האפליקציה שלכם.

·        הרבו בקידום בוידאו – קידום בוידאו הוא אפקטיבי במיוחד לתחום ומציג את השימוש באפליקציה באופן מותאם ומשכנע בהרבה מטקסט או תמונה.

 

אריה אלטשול מ- MobileAppTracking.com דיבר על חשיבותו של תהליך יסודי של לוקליזציה לאפליקציות בניסיון חדירה לשווקים הבינלאומיים.

יותר ויותר אפליקציות נוצרות מחוץ לארה"ב, ו-80% משוק האפליקציות מתנהל באיזורים שאינם דוברי אנגלית, כך שהתייחסות לשוק הבינלאומי שאינו דובר אנגלית היא כמעט הכרחית לשם התפתחות.

בטרם ניסיון הכניסה לשווקים זרים, מומלץ ואף הכרחי לבצע מחקר מקיף על השוק הפוטנציאלי – גודלו, נטייתו לאימוץ טכנולוגיות, ועל החלוקה הקטגורית הקיימת בו לאפליקציות מז'אנרים שונים. חלוקות אלה יוכלו לעזור לכם לצפות גם את הנישה הפנויה שנותרה לכם, וגם את המוכנות האפשרית והעניין של השוק באפליקציה שלכם.

חשוב לייצר גרסה מתורגמת באופן מלא לשפה המקומית הן בתוך האפליקציה: בטקסטים, הודעות וכדומה, והן בשמות, בתיאורים ובחומרי הקידום השונים, כולל באופליין מרקטינג. יש צורך בבקרה צמודה להורדות ולתגובות בעת תהליך הכניסה לשווקים השונים, כדי לעקוב אחרי קבלת האפליקציה בשוק החדש.

מומלץ מאוד לאפשר שירות לקוחות מקומי שיוכל לענות למשתמשים החדשים בשפה הנכונה ובשעות היום הנכונות לשוק הרלוונטי. וכן, מומלץ לפנות למקדמים מקומיים (PR, Marketing וכדומה) ליצירת מהלך שיווקי מותאם לוקאלית.

 

מה?

2013 הייתה השנה שבה גוגל הצפינו את כל תוצאות החיפוש, וכל המידע על מילות החיפוש האורגניות הוחלף ב-Not Provided. איך יכולים אנשי שיווק באינטרנט ללמוד על כוונות המשתמשים בלי הנתונים האלו, ואילו חלופות אפשר למצוא למידע על מילות החיפוש האורגניות בגוגל?

מי?

מנחה: מאייר רייך מ-RankAbove.

משתתפים: איתן הלמן מ-Wix, אלן קנכט מ-Digital Always Media, מרק גינזברג מ-DriveHill Meida וקלמן לבוביץ מ-RankAbove.

מה כדאי לקחת אתכם?

הוסכם על כל הדוברים שהצפנת מילות החיפוש האורגני בדו"חות של גוגל אנליטיקס היא הזדמנות לשנות את המיקוד של SEO מתוכן הנשען על מילות מפתח לתוכן איכותי ורלוונטי יותר. אפשר לייצר כלים שיחשפו את המידע שמסתתר מאחורי Not Provided, אבל לא בטוח שההשקעה תשתלם, מכיוון שהנתונים משתנים לעתים קרובות.

איתן הלמן הציע ליצור קבוצות של מילות מפתח לפי נושאים, לזהות את הקבוצות בעלות פוטנציאל ההמרה הגבוה ביותר ולהתמקד בהן, במקום לשאוף להתמקם על כל מילת מפתח. את המילים וקבוצות המילים הזניחות יותר אפשר לנסות לקדם באמצעות הבלוג ורשתות חברתיות.

קלמן לבוביץ המליץ להיעזר בדו"חות דפי הנחיתה של גוגל אנליטיקס ובכלי מחקר מילים נוספים (Keyword Planner, גוגל טרנדס) כדי ליצור רשימה של מילות מפתח בעלות זנב קצר, בינוני וארוך, ולהתמקד במילים המובילות בתוכן האתר.

אלן קנכט הציע לאסוף מידע מדגמי דרך דו"חות דפי הנחיתה של האנליטיקס ודו"ח שאילתות החיפוש של גוגל וובמסטר טולס ולהתמקד במדידת הביצועים (KPI), בערך הכספי של כל דף נחיתה שהגיעו אליו מחיפוש אורגני בגוגל.

אתרים וכלים חשובים שהוזכרו:       

גוגל אנליטיקס – דרך דו"חות דפי הנחיתה והפילטר חיפוש אורגני בגוגל אפשר ללמוד אילו מילות מפתח מביאות תנועה אורגנית לאתר.

גוגל וובמסטר טולס – דו"חות שאילתות החיפוש – מהם אפשר ללמוד אילו מילים מביאות תנועה, מהם דפי הנחיתה והאם נוצר מצב ששני דפים מתחרים על אותו ביטוי.

גוגל אדוורדס – אפשר ליצור קמפיין בתקציב מוגבל ובהתאמה רחבה של מילות מפתח כדי ללמוד על המילים שמביאות תנועה לאתר.

בינג וובמסטר טולס – אוצר חבוי של נתונים לפי לבוביץ, אם כי לא בהכרח ניתן להסיק ממנו על גוגל.

יאנדקס וובמסטר טולס – למקדמים ברוסית.

מה?

בנובמבר 2013 גוגל הודיעו בפעם הראשונה על חיבור של מודעות חיפוש עם מודעות תצוגה דרך מסעות פרסום חדשים בשם: "רשת החיפוש עם מודעות תצוגה לבחירה". זה יאפשר למפרסמים למקד פרסום למשתמשים גם ברשת החיפוש וגם בתצוגה בצורה אפקטיבית יותר. גוגל טוענים שזה יגרום ל" 35% יותר משיעור הקלקה ויפחית ב-35% את העלות רכישה ללקוח". המומחים שלנו יראו לכם איך להגדיר מסעות פרסום כאלה ויראו לכם מקרי בוחן אמיתיים מהעולם, עם מדדי ביצועים אמיתיים. הפאנל הזה יכסה מודעות פייסבוק ומודעות גוגל.

מי?

מנחה:  אופיר כהן ממקאן יוניברסל

מרצים: בועז אריאלי מ-GlassesUSA ויהושפט שלקנס מ-WebMetro.

מה כדאי לקחת אתכם?

ההרצאות הציעו בעיקר מודלים לשיוך ההמרות לערוצי השיווק (attribution models). לכל המרה אחראים כשלושה ערוצי שיווק בממוצע. רוב כלי האנליטיקס משייכים את ההמרה לקליק האחרון. לפי מודל חלופי שמשייך את ההמרה לקליק הראשון – ערוצי שיווק אופייניים הם מסעות פרסום במנועי חיפוש, בטלוויזיה וברדיו, מילות חיפוש גנריות, מדיה חברתית וכדומה. בעזרת מודל הקליק הראשון אפשר ללמוד על תהליך המשפך של הקונים ואף לחסוך כסף.

מודל שיוך נוסף נותן קרדיט משותף וחשיבות זהה לקליק הראשון והאחרון (shared credit attribution model), והוא נותן תמונה מלאה ומדויקת יותר של ה-CPA בכל הערוצים.

שיטה אחרת למדידת ביצועי שיווק רב-ערוצי היא ה-attribution model, שמציע למדוד את הנתונים הסטטיסטיים לפי פילוחים שונים: תנועה ממילות מפתח ממותגות ולא ממותגות, תנועה והמרות לפי ימות השבוע והשעות ביממה, סוגי המכשיר וכו'. מניתוח הנתונים אפשר להגיע לשני סוגי קהל: אלו שמכוונים לקנייה ואלו שמחפשים יותר מידע לפני קנייה, ולייצר תוכן מתאים לשניהם.

מה?

מומחי קידום אתרים מהארץ ומחו"ל ישתפו את הקהל ברעיונותיהם הטובים ביותר. מומלץ להביא מחברות ולרשום כל מילה.

מי?      

מנחה: בארי שוורץ מ-Rusty Brick.

משתתפים: אלי פלדבום מ-Rank Above, גבריאל גולדברג מ-Internet Marketing Ninjas, עקיבא בן-עזרא מ-BenEzra Marketing וארי נחמני מ-Kahena Digital Marketing.

מה כדאי לקחת אתכם?

אלי פלדבאום דיבר על קידום אתרים מסחריים גדולים ומותגים מוכרים.

החיפוש הפופולרי ביותר לכל מותג הוא שם המותג+קופון. לכן כדאי לייצר דף קופונים, גם בלי להציע קופונים ממשיים ולהשתלט על תוצאות החיפוש – Zappos עושים את זה.

Macy’s היא דוגמה לאתר מסחרי גדול שמצליח להתמקם בתוצאות החיפוש מבלי לפגוע בחוויית המשתמש. השיטה היא שימוש ב"דפי נחיתה סודיים", מעין דפי קטגוריות שלא מופיעים באתר ואפשר להגיע אליהם רק מתוצאות החיפוש, במקביל לדפי הקטגוריות הרשמיים, שמדורגים פחות טוב אבל ממירים טוב יותר.

דפי נחיתה נצחיים בתכנים שתמיד רלוונטיים ופופולריים (How to  למיניהם).

החוקים הבסיסיים: תוכן – לא להשתמש בתיאור היצרן, כותרות – להתאים את הכותרות למילות החיפוש (שמלה ירוקה ולא שמלת פיסטוק), קישורים פנימיים עקביים.

גרף הידע – להשתמש בוויקיפדיה וגוגל פלוס כדי להגדיל את החשיפה ואת הכניסות לאתר.

Google Authorship – לשיפור אחוזי ההקלקה

גם עקיבא בן-עזרא הדגיש את החשיבות של תגיות כותרת (title tags) והמליץ להשתמש בפלאגין לוורדפרס שמאפשר ליצור הפרדה בין הכותרת לשם הפוסט.הוא דיבר גם על off-site SEO והמליץ להשתתף בפורומים ובלוגים בנישה, אתרי שאלות ותשובות (Yahoo Answers, Quora). מחקר המילים צריך להתמקד בשאלות ובביטויים.

מה?

פאנל המתמקד ברשתות חברתיות העיקריות באינטרנט: פייסבוק, טוויטר וגוגל פלוס, בכלים ובטקטיקות השיווק ברשתות החברתיות האלו, וגם בטעויות בשיווק מותגים במדיה החברתית.

מי?                                                 

מנחה: הלל פולד מ-inneractive.

משתתפים: לורה בן-דוד מנפש בנפש, שרי רייט-פילו והלל פולד מ-inneractive.

מה כדאי לקחת אתכם?

למרות שינויי האלגוריתם בניוזפיד של פייסבוק, לא מומלץ לוותר על השיווק האורגני ברשת החברתית. למותגים מומלץ להשקיע ב-Super Fans, אותם אוהדים שמתקשרים תדיר עם עדכוני הדף, ודרכם אפשר להרחיב את קהל היעד ולהגיע אל החברים שלהם בשיווק אורגני.

תכנים ויזואליים ופניות ישירות משפרים את מידת המעורבות גם ברשתות חברתיות שוממות יחסית.

אתרים וכלים חשובים שהוזכרו:

טוויטר – הפלפטורמה המהירה ביותר ברשת. טובה לעדכונים בזמן אמת (מאיתור ילדים שנעלמו עד עדכון על אסונות טבע), למעקב אחר מתחרים וניטור השיחה על המותג, וגם מאפשרת למותגים לפנות ישירות לקהל.

גוגל פלוס – הפלטפורמה האידיאלית לבנות סמכות ונוכחות במוצרי גוגל האחרים (יוטיוב, גוגל מקומות לעסקים וכדומה).

מה?

כלי החיפוש משתנים במהירות: גוגל ואפל כבר מציגים תוצאות חיפוש עוד לפני שחיפשנו בכלל. גוגל עכשיו (Google Now) מיידעים את המשתמשים על פקקי תנועה עוד לפני שיצאו לדרך לפגישה, אפל מעדכנים את הזמן ואת מזג האוויר עוד לפני שיצאנו מהבית. הסשן יעסוק בעולם החיפוש הנבואי מנקודת המבט של אנשי השיווק באינטרנט.

מי?

מנחה: בארי שוורץ מ-.RustyBrick.

משתתפים: גיל רייך מ-Managing Greatness, בארי שוורץ מ-RustyBrick וארי נחמני מ-Kahena Digital.

מה כדאי לקחת אתכם?

הפאנל העתידני ביותר ב-SMX ישראל 2014, אבל כמו שהקדים ואמר בארי שוורץ, חמוש במשקפי גוגל, כך גם היה הפאנל על קידום למובייל לפני כמה שנים.

שוורץ הציג אפליקציה ניסיונית לגוגל גלאס, Jew Glass, המזכירה לו את שעות התפילה, מפנה אותו אל בתי הכנסת הקרובים ביותר ואל המסעדות הכשרות.

השיווק לכלי חיפוש נבואיים עודו מוקדם ומשוער בחלקו, אבל נראה שאותם עקרונות שמנחים את הקידום המקומי והסלולרי ימשיכו להנחות את אנשי השיווק גם בעתיד: ליצור תוכן שהמשתמשים מחפשים, לבנות מערכות יחסים וסמכות, לתקשר עם לקוחות ושותפים וליידע את גוגל לגבי תוכן האתר או האפליקציה.

אתרים וכלים חשובים שהוזכרו:

למפתחים ל-Google Glass יש Google Mirror API ו-GDK.

לאנשי שיווק שרוצים להופיע על הרדאר של סירי, מומלץ להתחיל לחשוב על בינג, שהוא מנוע החיפוש שמופיע כברירת מחדל במערכת ההפעלה של אפל, ולבנות נוכחות בטוויטר, הרשת החברתית שאליה מפנה סירי כשנשאלת מה הדיבור על X. לעסקים מקומיים – Yelp.

מצגות

אהרון פרידמן: Predictive Search – Siri

מה?

לפני כמה שנים, השאלה הייתה האם קישורים או תוכן הם המלך. עם עדכון פינגווין אנחנו כולם יודעים את התשובה לשאלה הזו. אבל איך אפשר לכתוב תוכן שיהיה ראוי לא רק בעיני גוגל אלא גם יצליח ליצור קישורים איכותיים ולתפוס במידה החברתית. זה הנושא שהפאנל הזה יחקור.

מי?

מרצה:  מרי מורד מ- aimClear ואהרון פרידמן מ-Kahena Digital Marketing

מה כדאי לקחת אתכם?

התוכן הוא המלך, אבל תוכן טוב כשלעצמו אינו מספיק, הוא מוטיב שחזר בכמה מהפאנלים ב-SMX ישראל 2014.

לגוגל נמאס מתוכן שמותאם למילות מפתח, ותוכן לא טוב הוא חסר תועלת. ההקשר ושיתוף התוכן חשובים לא פחות.

מהו תוכן טוב או אפקטיבי? תוכן מצחיק נוטה להזמין מעורבות. עוד סוגי תוכן שעובדים הם תכנים מותאמים לעיתוי ספציפי, סיפורים וסיפורים בתמונות, סדרות מאמרים בהמשכים. אפשר למשל לקחת מאמרי תוכן ארוכים ולא קריאים ולייצר מהם מאמר דינמי, מועיל ושימושי.

להפיץ את התוכן בפייסבוק, אורגנית ובתשלום. להשקיע גם ב"אריזת" התוכן: להעלות תמונה, לערוך את הכותרת והתיאור של הקישור.

אתרים וכלים חשובים שהוזכרו:

 דובר על ניסוי שתוכן שנערך בבלוג של LogMyCalls, שבו פורסמו 150 פוסטים ב-50 ימים והתוצאה הראתה גידול של 514% בתנועה האורגנית וגידול של 800% בלידים.

Content Strategy Generator Tool של SEO Gadget – כלי שיוצר תוכן לפי המילים והביטויים שאנשים מחפשים ברשת.

Quora Scraper – סקריפט שסורק את אתר השאלות והתשובות Quora

Google Suggest

אתרים חברתיים – דרכם אפשר למצוא טרנדים ונושאים חמים

כלי הפרסום של פייסבוק – למקד את הקמפיינים לאוהדים לפי תחומי עניין, כך ללמוד אילו נושאים מעניינים את חברי הקהילה.

גוגל פלוס hashtags – מלמד מה גוגל תופסים כמקורות סמכותיים.

מצגות

למצגת של אהרון פרידמן – Big Content Strategies

מה?

בעידן של פינגווין, עונשים אלגוריתמיים ופעולות ידניות כנגד קישורים לא טבעיים – איך כדאי לבנות קישורים לאתר שלך? ישנן דרכים אבל השיטות הישנות פשוט לא עובדות. בוא לשמוע מהמומחים איך לבנות קישורים איכותיים, טבעיים ורבי עוצמה שיעשו הבדל משמעותי לדירוג שלך

מי?

מרצה: ארי נחמני מ- Kahena Digital Marketing ו- תום הררי מ- iacquire.

מה כדאי לקחת אתכם?

בניית קישורים מסורתית (אינדקסים, אתרי מאמרים, קניית קישורים) כבר אינה רלוונטית, וגם פרסום פוסטים אורחים (guest blogging) בדרך לשם. מכיוון שגם תוכן מעולה צריך קישורים שיפנו אליו, החלופות המוצעות ל"בניית קישורים" הן "השגת קישורים" (link earning) או "בניית מערכות יחסים". לשם כך יש להשקיע זמן, למי שיש תקציב מוגבל, בבניית נוכחות וסמכות באתרים ובקהילות רלוונטיים. מי שזמנו מוגבל יכול להשקיע כסף בקניית נוכחות והופעות אורגניות באתרים רלוונטיים (פירוט בהמשך). לסיכום, תוכן מושקע אינו מספיק וצריך היום גם להשקיע בתיווך התוכן לקהל.

אתרים וכלים חשובים שהוזכרו:

אתרי אוצרות תוכן למיניהם:

StumbleUpon – אתר הסימניות החברתי הוותיק חזר, לפי דברי ארי נחמני, ובאמצעותו אפשר להגדיל משמעותית את כמות השיתופים של הקישורים.

Zite – פועל על אותו עיקרון כמו StumbleUpon בטלפונים חכמים.

poshfeed – תוסף לכרום שמציע תוכן מותאם אישית.

אתרים חברתיים נוספים:

SlideShare – אתר שיתוף מצגות

BuzzFeed – גם אתר התוכן הוויראלי הוא חברתי, ואפשר ללהצטרף לקהילה, לבנות סמכות בהדרגתיות ובהמשך לפרסם באתר פוסט או אינפוגרפיקה.

כלים בתשלום:

Taboola – כלי להפצת תוכן לקהל ממוקד

Zemanta – רשת לגילוי תוכן טקסטואלי וויזואלי ופלאגין לוורדפרס. בעלי אתרים יכולים לשלם כדי לחשוף את התוכן לקוראים ולמפרסמים.

פרסום בפייסבוק – אפשר למקד את הפוסטים הממומנים לעיתונאים, אנשים שעובדים באתרים כמו BuzzFeed כדי להבטיח תפוצה רלוונטית.

כלים אוטומטיים לאיתור תוכן ואזכורים ברשת:

Image Raider – כלי שסורק את הרשת ומגלה אתרים שמשתמשים בתמונות מוגנות בזכויות יוצרים בלי לתת קישור.

טוויטר וTweetDeck – חיפוש +“for a story” מילת מפתח/נושא כדי להגיע לעיתונאים

Twools – כלי ופלאגין לוורדפרס שמפיץ ציוצים בצורת RSS. גם להתראות גוגל אפשר להירשם כך שיופיעו ב-feed.

twtrland – כלי לחיפוש אנשים משפיעים בטוויטר לפי מילות מפתח, מיקום, גיל.

Topsy – מנוע חיפוש בתוך טוויטר

מה?

אם תרצו או לא, אם אתם מפרסמים בגוגל אתם משתמשים עכשיו במסעות פרסום משופרים. זהו עדכון משמעותי שנועד לפשט את ניהול הקמפיינים במכשירים שונים ולהגדיל את שיעורי השימוש בפרסום בסלולר. בפאנל הזה מומחי פרסום בגוגל יחלקו את התובנות והשיטות שלהם כיצד למקסם את מסעות הפרסום המשופרים.

מי?

מרצה:  יהושפט שלקנס מ- WebMetro & TBD, ודן פרח מ-PPC Proz.

נקודות חשובות שהוזכרו:

אדוורדס נעשה מאוד מסובך עם הוספת אפשרויות ופונקציות מתקדמות לשיווק, לעיתים יותר מסבך מעוזר.

ישנם מספר עקרונות שעלינו לבדוק בקמפיינים שלנו בעולם המתחדש של השיווק באינטרנט:

1. סביבת השיווק כיום היא כזו שבה משתמשים בכמה מכשירים ביום אחד, ישנו מעבר בין מחשב, סמרטפון וטאבלט, למעשה כולם אותו משתמש אבל גוגל כיום רואה אותם כמשתמשים שונים – עלינו להבין שזה למעשה אותו משתמש.

2. יש לייצר קשר בין ביטוי החיפוש, המכשיר שמשתמשים בו ומקום החיפוש על מנת להתאים את תוצאת החיפוש למשתמש בצורה מרבית.

3. האפשרויות המתקדמות באדוורדס כיום מאפשרות לנו לשפר את הקריאייטיב שלנו: sitelinks, גוגל פלוס, תמונות, ביקורות וכדומה.

4. יש לפשט את התהליך, השימוש בקמפיין המשופר עוזר לנו לפשט את התהליך ולהגיע לתוצאות טובות יותר.

 

כיום בממשק החדש של גוגל לא ניתן לפרסם אך ורק למובייל, נכון לכרגע יש טכניקה שעובדת ומאפשרת לנו להתאים את רוב החיפושים למובייל:

נשים בחיפוש במחשבים: -100% , בחיפוש בסמרטפונים 300%, חשוב לשים לב בהצעת המחיר לשים כשליש מהמחיר אותו באמת נרצה להציע מאחר ושמנו פי 3 (300%)

יש לעקוב ולראות שאכן ההגדרות בוצעו כראוי ואנו רואים חשיפות והקלקות דרך המובייל ולא במחשב.

 

מה כדאי לקחת אתכם?

 •  להבין מה ואיפה מחפשים
 • להבין באילו מכשירים הלקוחות שלי מחפשים אותי
 • להבין את ההקשר של החיפוש

מה?

ווב אנליטקס משתנה ונהפך למשולב יותר בסביבת העבודה והמכשירים שלנו. איך אפשר לעקוב אחרי המקור של ההמרה? האם היא הגיעה מחיפוש בטלפון שבסופו של דבר הסתיים בהמרה דרך המחשב? האם המרה התרחשה בחנות הקמעונאית? המומחים שלנו ייתנו לכם את הרשימה המלאה של איך להרכיב אסטרטגיה מלאה לאנליטקס.

מי?

מרצה:  דניאל וויסברג מגוגל ו- ויהושע קורן מאנליטקס נינג'ה

נקודות חשובות שהוזכרו:

אנחנו יודעים היום מעט מאוד על הרצונות והצרכים של הלקוחות שלנו.

כיום אנו מודדים בעיקר: לחיצה על מודעות, דפי נחיתה והמרות.

אך כיצד אנו מודדים המרה שנעשתה באמצעות שיחת טלפון או קנייה בחנות שהגיעה בעקבות ביקור באתר? כיום אנו יודעים להביא ליד, אך המרחק מליד ועד רכישה הוא עדין גדול.

כיום כל ביקור מכל מכשיר הוא נפרד, אנחנו יכולים לקבל ביקורים רבים באתר, אך הם יהיו למעשה כולם של אותו משתמש, ואנו נקבל מידע שהוא מעוות מבחינה סטטיסטית.

כיצד בעתיד גוגל יחברו בין האוף-ליין לאון-ליין?

כיום בכל מכשיר נשתל לנו קוקי ואנו מקבלים את המדידה לפי בצורה שונה אף על פי שזה אותו בנאדם.

גוגל יהפכו כל יוזר לקוקי אחד, כך שכל המידע לא ישמר במחשב שלנו אלא בשרתים של גוגל, ככה הם לא יהיו תלויים במכשירים השונים (החיבור בין המכשירים השונים יעשה דרך ממשקי גוגל: ג'ימייל, גוגל פלוס וכו')

במקרה שנוכל לחבר בין כל מכשירי המשתמש ולהבין שזה למעשה אותו בנאדם, נוכל למדוד גם המרות אשר לא קרו באתר אלא מחוצה לו.

 

מה כדאי לקחת אתכם?

ההבנה שכיום אנו מצויים בבעיה במדידת המרות שאינן קורות באתר, אך התחילו באתר.

בעתיד הלא רחוק נוכל למדוד המרות אלו בצורה טובה יותר.

 

מה?

פאנל העוסק באלגוריתמים השונים ובעונשים הידניים שמטילים מנועי החיפוש על מנהלי אתרים סוררים ובצעדים שיש לנקוט כדי להיחלץ מאותם עונשים.

מי?

מנחה: מאייר רייך מ-RankAbove

משתתפים: ג'ון מיולר מגוגל ומנחם רוזנבאום מ-Lucky Boost.

הרצאה על הוצאת אתר מעונש של גוגל

איך להוציא אתר מעונש של גוגל

נקודות חשובות שהוזכרו:

כמה עצות חינם מג'ון מיולר מגוגל:

1. לא לשכוח מבעיות טכניות באתר.

2. לנקות אתר לוקח זמן (צריך סבלנות), מומלץ לעשות זאת בהקדם על מנת להימנע מבעיות עתידיות, אל תחזור על עצמך, כוון תמיד ללמעלה ואל תחכה את המתחרים.

3. כנות ואמינות בהגשת הבקשה (reconsideration request)

4. בקש עזרה מאחרים: השתמש בפורומים לעזרה וב- live hangouts

באילו בעיות "בתוך הדף" (on-page) מומלץ לטפל:

1. תוכן פרוץ באתר

2. תוכן "ספאם" שנוצר על ידי בני אדם: פורומים באתר, תגובות, פתיחת פרופילים של יוזרים וכדומה.

3. טקסט מוחבא, דחיסת מילות מפתח.

ענייני "ספאם" שקשורים לתוכן באתר שמומלץ לטפל בהם:

1. תוכן אוטומטי (מתורגם באופן אוטומטי, מועתק עם שינויים קלים וכדומה).

2. תוכן באיכות נמוכה מאוד (תוכן משוכתב).

3. מיקרו-אתרים, אתרי לווין בתוך האתר וכדומה.

איך להתמודד עם זה (פשוט תסירו אותם):

1. להפוך את העמודים הללו לעמודי 404 או לשים עליהם no index  או robots.txt

2. כלים ייעודים להסרת URL.

מומלץ ליצור מדיניות התמודדות עתידית עם מקרים כאלו.

התמודדות עם ענייני לינקים:

1. הסירו לינקים רעים במידת האפשר

2. הגישו בקשת disavow לשאר (יש לשקול לכלול את כל הדומיין ולא רק דפים ספיציפים, מה הסיכוי שיש אתר טוב ובו יש דף ספאם שדווקא ממנו יוצא קישור?)

3. לגבי עונש ידני: התמקדו בלינקים מהוובמסטר טולס (ומצאו אחרים שדומים להם).

4. תעדו את העבודה שלכם

reconsideration request  (רק בעונשים ידניים)

1. להיות ממוקד ולעניין:

 • אנו מבינים את הבעיה…
 • תיקנו את הבעיה בצורה הזו…
 • מצורפים מסמכים המעידים על כך..
 • לא נעשה זאת שוב, הבנו מה הייתה הטעות..

2.  הראו מאמץ והשקעה אמיתיים, חשוב להיות כנים!

3. מסמכים תומכים: חשוב שתהיה גישה ללא סיסמה.

4. אנשים עוברים עליהם בצורה אנושית, מה אתם הייתם רוצים לראות שם?

מה אלגוריתם "האיכות" של גוגל רוצה לראות?

אתרים מעולים, ייחודים, שלמים, עם תוכן איכותי וטוב.

זכרו:

 • יש באתר יותר מסתם טקסט
 • אל תהיו "רעים כמו השאר",  כוונו תמיד להכי טוב והכי מוצלח.
 • אל תעתיקו את העבודה שלכם משום מקום.

מה כדאי לקחת אתכם?

את כל העצות שכתובות למעלה!

מה?

פאנל שבו מומחי PPC ישתפו את הקהל בטיפים ובכלים מתקדמים לקידום ממומן. בפאנל ידונו בין השאר באיך לערוך ביקורת על מסעות החיפוש הממומנים, איך ליצור דפי נחיתה מושלמים, אילו מדדי PPC יש לקחת בחשבון ועוד.

מי?

מנחה: כריס שרמן מ-Search Engine Land.

משתתפים: גיל וטורי מגוגל ודן פרח מ-PPC Proz.

נקודות חשובות שהוזכרו:

מתי נשתמש באסטרטגיית הצעה אוטומטית ומתי באסטרטגיית הצעה ידנית?

ב-CPC יש לנו שליטה ואנו יכולים לקבוע בדיוק כמה נוציא, היתרון ב- automatic bidding, שהאלגוריתם של גוגל משפר ומתאים את הקמפיין באופן בלתי פוסק, בהתאם לכל חיפוש.

באילו מקרים נשתמש בהצעת אסטרטגיה האוטומטית:

 • מומלץ להשתמש ברימרקטינג, לרוב automatic bidding משפר תוצאות בקמפיינים של רימרקטינג.
 • ביטויים שבהם המשתמש לא בטוח מה הוא חיפש הוא שהכוונה שלו לא הייתה ברורה, והאלגוריתם של גוגל יכול לתת לו תוצאות יותר רלוונטיות לכוונה האמיתית שלו.
 • במידה ויש לנו ערך המרה שונה לכל מכשיר
בקמפיינים בגוגל ישנה אפשרות חדשה שנקראת ROAS – return on ad spend, מתי נשתמש באפשרות הזו:
 • מוצרים שונים עם ערכי המרה שונים
 • מדינות שונות עם ערכי המרה שונים
 • מכשירים שונים (נייד, מובייל) עם ערכי המרה שונים
 • כאשר ללידים באתר יש ערכי המרה שונים
באילו מקרים לא נשתמש באסטרטגיה מחיר האוטומטית ונשתמש באפשרות הידנית:
 • מונחים מובילים
 • עונתיות – לאלגוריתם לוקח זמן ללמוד את התחום שבו אנו נמצאים, אם אנו צריכים תוצאות מהירות (כמו במקרים של חגים ואירועים), נשתמש באסטרטגיית הצעה ידנית.
 • שינוי קיצוני – לדוגמא: שינוי קיצוני במיקום הקמפיין (החלפנו מדינת יעד) או שנוי קיצוני במילות המפתח שלנו.
 • בעיות קוד – במידה ויש לנו בעיות במעקב אחרי המרות, נטפל קודם בבעיות ורק לאחר מכן נוכל לעבור לאפשרות האוטומטית.
 • במידה ואין לאלגוריתם מספיק מידע.

מה כדאי לקחת אתכם?

במקרים בהם הקמפיין הוא לטווח הארוך נעדיף להשתמש באסטרטגית ההצעה האוטומטית של גוגל.

פייסבוק היא כבר מזמן לא רק רשת חברתית אלא פלטפורמת שיווק מרכזית שמשנה את הכללים והחוקים עבור עמודים עסקיים לעתים קרובות. השיווק בפייסבוק תלוי ברובו באופנות ובמגמות, ואפשר להניח שמה שעבד בשנה שעברה בפייסבוק יעבוד גם בשנה הבאה. להלן כל מה שצריך לדעת כדי להצליח בקמפיין השיווק בפייסבוק ב-2014.

1. תוכן ידידותי למובייל

בפייסבוק יודעים שהשימוש במובייל רק ילך ויגדל והם ממשיכים לשפר את גרסת המובייל והאפליקציה הניידת. משווקים ומפרסמים מתמקדים בתוכן ידידותי לנייד, והמגמה הזאת צפויה לצבור מומנטום בשנה הקרובה. עדכוני סטטוס תמציתיים וקריאות ישירות לפעולה הן שתיים מדרכי השיווק היעילות ביותר בעבור משתמשי מובייל.

2. Hashtags

מאז שפייסבוק הוסיפו Hashtags, הסימן # (סולמית) המקדים את נושא השיחה והופך אותו לקישור שניתן להקלקה, אנשי שיווק השתמשו בו בדרכים שונות כדי להגביר את הנראות של המותג בפייסבוק. אפשר להשתמש ב-Hashtags בעדכוני סטטוס וגם לצד מודעות פרסום בפייסבוק, גם מגמה שלטת בפייסבוק השנה.

כמה טיפים לשימוש ב-Hashtags לקידום בפייסבוק:

-        מומלץ להשתש באותן תגיות בעקביות

-        לא להגזים בכמות התגיות

-        כדאי לנטר את התגיות ולוודא שהן משרתות את מטרות הקידום

בסופו של דבר Hashtags מאפשרים להגיע לעוד ערוצים ודרכם לעוד לקוחות או אוהדים פוטנציאליים. בעזרת ה-Hashtags התוכן מזמין יותר מעורבות וכך הוא גם מופיע לעתים קרובות יותר בניוזפיד של המשתמשים.

3. קונטקסט חברתי במקום "סיפורים ממומנים"

מוצר הפרסום השנוי במחלוקת סיפורים ממומנים (sponsored stories) יופסק החל מאפריל ומפרסמים לא יוכלו לרכוש אותו בנפרד, והוא יוחלף במה שפייסבוק מכנים Social context, "עדכונים על פעולות חברתיות שעשו החברים, כמו לייק לדף או צ'ק-אין למסעדה יוכלו להופיע לצד כל המודעות שמוצגות לחברים בפייסבוק".

סיפורים ממומנים והיורש שלהם, "קונטקסט חברתי", נשענים על ההנחה שמשתמשים נוטים להתעניין בדפים שחבריהם שכבר התעניינו בהם. הסיפורים הממומנים קיבלו מיקום מועדף בפייסבוק ויכלו להופיע גם בניוזפיד וגם בטור הימני. לפי פייסבוק, שיעור ההקלקה על סיפורים ממומנים היה גבוה ב-46% בהשוואה למודעות רגילות וה-CPC נמוך ב-20%, ויש להניח שגם הפרסום בהקשר חברתי יישאר אסטרטגיה משתלמת לשיווק בפייסבוק.

4. קידום פוסטים ממומן

הפרסום בפייסבוק הוא טוב באופן כללי לקידום המותג, להרחיב את קהל האוהדים ולמשוך לקוחות רלוונטיים. פייסבוק שינו לאחרונה את אפשרויות קידום הפוסטים ועכשיו אפשר לקדם בתשלום גם פוסטים ותיקים וכך להבטיח שהם ייחשפו לקהל רחב יותר ובהשקעה כספית נמוכה יחסית. הפרסום בפייסבוק הוא טרנד שבווודאי ילך ויתחזק ב-2014.

5. פרסומות אינטראקטיביות

מותגים רבים השתמשו בשנה שעברה באפליקציות פייסבוק כדי לפרסם מבצעים מיוחדים. בעזרת מגוון אפליקציות ובזכות הגידול במספר המשתמשים במובייל אפשר ליצור פרסומות אינטראקטיביות כמו תחרויות ומשחקים. פרסום באפליקציות ייחודיות יכול ליצור באזז, למשוך משתמשים רבים ולחזק את המוניטין של המותג.

6. תוכן ויזואלי

תוכן ויזואלי הוא חיוני לקידום אתרים בכלל ולקידום בפייסבוק בפרט. בזכות השיפור ברזולוציית המסך ובמהירות הטעינה של תמונות במכשירים סלולריים, התוכן הוויזואלי הוא מעניין יותר. יש להניח שמסכי הסמארטפונים ישתפרו עוד יותר בשנה הקרובה והתוכן הוויזואלי ייעשה חשוב אף יותר.

7. Open Graph

באמצעות הכלי Open Graph יכולים עסקים לתייג את פעולות המשתמשים בפייסבוק וליצור פעולות מקוריות יותר מהתגובות והלייקים הסטנדרטיים, להזמין משתמשים לטעום, להאזין, לקרוא ועוד. האפליקציה של Spotify היא דוגמה טובה למותג שמשתמש ב-Open Graph ככלי שיווקי בפייסבוק.

8. מיקוד לאוהדים רלוונטיים

מותגים נכשלים בפייסבוק כי הם לא מתמקדים באוהדים הרלוונטיים, עסוקים במספר הלייקים יותר מאשר מאשר באנשים שעושים את הלייקים בפועל, קונים לייקים או יוצרים קמפיינים לא ממוקדים שמושכים רובוטים או קהל יעד לא רלוונטי שאינו מתעניין במותג.

כדי להצליח בקמפיין השיווק בפייסבוק צריך ליצור תוכן שיעניין את קהל היעד הממוקד. מודעות הפרסום צריכות לפנות לאנשים שיכולים להתעניין בתוכן וליצור קשר עם המותג. לשם כך אפשר להשתמש בכלי קהלי יעד מותאמים אישית ולמקד את מסע הפרסום בלקוחות מן העבר באמצעות כתובות הדוא"ל שלהם.

9. Power Editor

ה-Power Editor מאפשר לנהל קמפיינים ממוקדים לכמה חשבונות במקביל ולהגיע אל כל כלי הפרסום בפייסבוק. דרכו אפשר, למשל, למקד את הקמפיין רק באוהדים ולפרסם רק בניוזפיד שלהם.

עוד 5 כלי פרסום ב-Power Editor

10. מעקב אחר המרות

כדי לדעת אם קמפיין הפרסום בפייסבוק הצליח או נכשל צריך לעקוב אחרי כל פעולות ההמרה (קנייה, הרשמה וכו'). בלי מעקב, מספר ההמרות יהיה משוער והמיקוד יהיה על מדדים כמו שיעור ההקלקה או עלות פר הקלקה שאין להם שום קשר להמרות. אחרי שמושגת המרה, אפשר למדוד את העלות פר המרה (CPC) בשאיפה להגיע לערך הנמוך ביותר. כדי להפעיל מעקב אחרי המרות יש צורך לבחור את האופציה המתאימה בזמן הקמת הקמפיין ובנוסף לשתול קוד המרה בעמוד היעד באתר.

11. פייסבוק Exchange

Facebook Exchange, מערכת הפרסום בזמן אמת של פייסבוק, מציעה למפרסמים מיקוד מחודש (retargeting) באמצעות הצעת הצעות מחיר בזמן אמת. מפרסמים יכולים להגיע לקהל יעד ממוקד לפי מידע על היסטוריית הגלישה שלהם, להגיע אל גולשים שביקרו בדף מוצר ספציפי אבל לא קנו אותו ולהציג בפניהם פרסומות לאותו מוצר בפייסבוק. מעכשיו מודעות ה-FBX יכולות להופיע גם בניוזפיד של המשתמשים, שבו שיעורי התגובה למודעות גבוהים הרבה יותר מהמודעות שמוצגות בצד ימין.

12. סוגי מודעות פייסבוק

מודעה אחת לא יכולה לשקף בוודאות את הצלחת הקמפיין או את כשלונו. בכל מודעה מעורבים מספר גורמים וצריך לקחת את כולם בחשבון כשמסכמים את תוצאות הקמפיין. לכן, יש לבחון סוגי מודעות שונים: פוסטים בדף, סיפורים ממומנים, תמונות, סרטוני וידאו או שיתוף בקישורים; מיקוד שונה, נוסחים ודימויים שונים. באמצעות הניסיונות אפשר לגלות מה עובד ומה לא ולהתקדם משם.

לסיכום, אם תאמצו כמה מהטרנדים שתוארו לעיל, מובטח ש-2014 תהיה שנה מוצלחת בשיווק ברשתות חברתיות. נראה שגם ב-2014 פייסבוק תישאר רשת חברתית מובילה, ומיליוני אנשים ימשיכו לבקר ברשת החברתית בכל יום באמצעות הטלפונים החכמים שלהם.

מבולבלים מהשינויים התכופים במערכת הפרסום של פייסבוק? צרו אתנו קשר ונעזור לכם לנהל קמפיין פייסבוק אפקטיבי ומכוון המרות.

גוגל הוציאו פלאגין רשמי לפלטפורמת ניהול הבלוגים וורדפרס. Google WordPress Plugin מציע למנהלי אתרי וורדפרס גישה נוחה יותר לכמה מוצרי גוגל בהם גוגל אדסנס וכלי ניהול האתרים (וובמסטר טולס).

פלאגין הוורדפרס של גוגל נמצא עוד בגרסת בטא, ובשלב זה הוא תומך רק בשני מוצרים:

גוגל אדסנס, רשת הפרסום הקונטקסטואלית של גוגל, המאפשרת לבלוגרים ולמנהלי אתרים להרוויח כסף מפרסום באתר. הפלאגין קושר בין אתר הוורדפרס לחשבון האדסנס ומאפשר להציג מודעות באתר מבלי להתערב בקוד ה-HTML של האתר.

כלי ניהול האתרים – הפלאגין מאפשר לאמת את האתר בקליק אחד, וכך לקבל גישה לדו"חות המוצגים בכלי.

להודעה המקורית ב-Google Webmaster Central.

SMX ישראל הוא הכנס המרכזי לאנשי שיווק במנועי חיפוש והוא יתקיים בירושלים, ב-26 בינואר, 2014 בהשתתפות מומחי קידום אתרים, קידום ממומן ושיווק ברשתות חברתיות מקומיים ובין-לאומיים.

פאנל קידום ביוטיוב מ-SMX ישראל 2013

SMX ישראל 2014 מורכב משמונה פאנלים בנושאים שונים (בניית קישורים, קידום תוכני וידאו, אופטימיזציית אפליקציות, קידום אתרים בעברית, קידום אתרים סלולריים, ניהול מוניטין, שיתוף תוכן ועוד) ומשתי הרצאות מרכזיות:

בתשע בבוקר ירצה בארי שוורץ, יוזם ומתכנן הגרסה הישראלית של הכנס ועורך בכיר בשניים מהאתרים החשובים בתעשיית השיווק באינטרנט, Search Engine Roundtable ו-Search Engine Land. שוורץ ידבר על השינויים המשמעותיים ביותר בתחום השיווק במנועי חיפוש, אלה שכבר קרו ואלה שצפויים לקרות.

את הכנס תסגור הרצאה של ג'ון מיולר מגוגל, והוא ידבר על איכות חיפוש ב-2014, כולל חידושים בכלי ניהול האתרים של גוגל, טעויות נפוצות של מקדמי אתרים ודגשים לגבי הצפוי באיכות החיפוש בשנה הקרובה. בסוף ההרצאה יינתן זמן לשאלות מהקהל.

נקודה ב-SMX ישראל 2013

וגם חברת נקודה משתתפת כבכל שנה ב-SMX ישראל. גלעד ששון ינחה שני פאנלים על אופטימיזציית סרטוני וידאו, קידום ופרסום בווידאו ועל קידום אתרים בעברית והבעיות הייחודיות האופייניות לקידום אתרים בארץ.

סיכום SMX ישראל 2013

גוגל הודיעו השבוע על שני שינויים מהותיים בדו"חות שאילתות החיפוש בכלי ניהול האתרים, גוגל וובמסטר טולס: הצגת מילות חיפוש גם של אתרים סלולריים נפרדים והצגת נתונים סטטיסטיים מדויקים על שאילתות חיפוש, הופעות בתוצאות החיפוש וקליקים (בניגוד למספרים העגולים שמוצגים בדרך כלל).

החל מה-31 בדצמבר אפשר לצפות גם שאילתות חיפוש של אתרים סלולריים בעלי כתובת URL נפרדת (למשל סאב-דומיין mobile.website.com) באמצעות הגדרת המסנן ל"נייד".

הדו"חות המשופרים מציגים עכשיו גם שאילתות חיפוש שדפי אתר המובייל מופיע בהן בדפדפנים סלולריים, שאילתות שבהן מנוע החיפוש הפעיל Skip Redirect, כלומר הפניה אוטומטית של המבקר לאתר המובייל כאשר אתר הדסקטופ מופיע בתוצאות החיפוש. לפני העדכון הוצגו ההפניות האלו כחלק מדו"ח שאילתות החיפוש של כתובת האתר הרגילה (אתר הדסקטופ).

בנוסף, החל מהימים הקרובים יפסיקו גוגל לעגל את הנתונים הסטטיסטיים שמופיעים בדו"ח שאילתות החיפוש ויתחילו להציג נתונים מדויקים על מספר שאילתות החיפוש שבהן מופיע דף אתר אחד לפחות, מספר ההופעות בתוצאות החיפוש ומספר ההקלקות בתשעים הימים האחרונים.

תמונות: Google Webmaster Central Blog

מרכז המחקר PEW פרסם את דו"ח המדיה החברתית ל-2013, וממצאיו אפשר ללמוד על איך לייעל את השיווק בפייסבוק וברשתות חברתיות נוספות בשנה הקרובה.

ממצאים עיקריים:

 • 73% מהנחקרים (בני 18 ומעלה) משתמשים ברשת חברתית כלשהי.
 • פייסבוק היא הרשת החברתית השלטת, אבל מספר רב של משתמשים פוזל לרשתות אחרות.
 • 42% מהנשאלים פעילים בכמה רשתות חברתיות במקביל.
 • משתמשי אינסטגרם הם כפייתיים כמעט כמו משתמשי פייסבוק ופוקדים את האתר בכל יום.
 • על אף הגידול באתרים כמו פינטרסט ואינסטגרם, פייסבוק היא עדיין הרשת החברתיות המובילה. בהשוואה ל-2012 אף חל גידול מסוים באחוז המשתמשים המבוגרים ברשת.

תמונה: pewinternet.org

קהל המשתמשים בפייסבוק הוא המגוון יותר בהשוואה לרשתות האחרות. בפינטרסט לדוגמה, מספר הנשים המשתמשות גדול פי ארבעה ממספר הגברים, לינקדאין פופולרית בקרב בעלי השכלה גבוהה והכנסה גבוהה. קהל המשתמשים בטוויטר ובאינסטגרם הוא חופף למדי, והוא מורכב בעיקר ממבוגרים צעירים, תושבי ערים גדולות.

רמות המעורבות הגבוהות ביותר של המשתמשים נמצאות בפייסבוק ובאינסטגרם. 63% ממשתמשי פייסבוק מבקרים באתר לפחות פעם ביום, 40% מהם כמה פעמים במשך היום. תדירות הביקור של משתמשי אינסטגרם גבוהה גם היא: 57% מבקרים באתר בפעם ביום, 35% – כמה פעמים ביום. רק 46% ממשתמשי טוויטר מבקרים באתר מדי יום, ורק  29% מהם יותר מפעם ביום.

42% מהנשאלים פעילים בשתי רשתות חברתיות או יותר. 36% פעילים רק ברשת חברתית אחת – 84% מהם בפייסבוק, 8% בלינקדאין, 4% בפינטרסט, ובשביל 2% אינסטגרם וטוויטר הן הרשתות החברתיות הבלעדיות.

יש לציין שהמשתתפים בסקר נשאלו מראש רק על חמש רשתות חברתיות, ולכן חסרים בו נתונים על השימוש באתרים חברתיים כמו גוגל פלוס, יוטיוב, טמבלר ואחרים.

זירת השיווק בפייסבוק השתנתה משמעותית ב-2013. גם אנשי השיווק שהתרגלו לראות ברשת החברתית ערוץ שיווק תוכן ניסיוני (וחינמי) המקשר בין מותגים ולקוחות, נעשו מפרסמים פעילים במהלך השנה שעברה. מפרסמים רבים הגדילו בהדרגה את חלקו של הפרסום בתמהיל השיווק בפייסבוק ב-2013, ורבים מהם צופים שתקציב הפרסום ימשיך ויגדל ב-2014.

למעבר בין שיווק אורגני לפרסום בפייסבוק כמה גורמים: השינויים התכופים באלגוריתם הדירוג בניוזפיד הביאו לירידה הדרגתית בתפוצה האורגנית של דפי פייסבוק עסקיים, וגם שיפור כלי הפרסום והפיכתם לנגישים גם לקידום אתרים קטנים.

במגזין הפרסום AdAge סקרו את אסטרטגיית השיווק בפייסבוק אצל 1,200 מנויים, בהם אנשי ובעלי עסקים, סוכנויות פרסום, חברות מדיה ויועצים. הסקרים נעשו ביוני 2012, זמן קצר לפני ההנפקה של פייסבוק, ובספטמבר 2013, והממצאים מלמדים על השינוי שחל בעמדות של אנשי שיווק באינטרנט כלפי הרשת החברתית.

ב-2012 דיווחו יותר מ-80% מהנשאלים על פעילות שיווק בפייסבוק הכוללת תחזוקת הנוכחות, יצירת תוכן, מעקב אחרי דיונים ברשת ופרסום. אבל מספר המפרסמים בפייסבוק גדל משמעותית: ב-2012 54% מהנשאלים דיווחו על סעיף בתקציב המוקדש לפרסום בפייסבוק, וב-2013, חלקם גדל ל-62%. 56% מהנשאלים צופים שתקציב הפרסום בפייסבוק יגדל ב-2014.

החזר השקעה בפרסום בפייסבוק

הגידול בשיעור המשווקים שקונים פרסומות בפייסבוק מצביע בבירור על גידול ברווחי פייסבוק מפרסום, והוא גם עשוי להצביע על שיפור בהחזר ההשקעה. בסקר של AdAge העידו 43% מהנשאלים על שיפור בהחזר ההשקעה בחצי השנה הקודמת, 48% לא הרגישו בשינוי, ו-9% דיווחו על ירידה בהחזר ההשקעה.

38% הנשאלים לא הבחינו בהבדל בין ביצועי מודעות פרסום במובייל בהשוואה לדסקטופ. 35% מצאו את ביצועי הפרסומות במובייל טובים יותר, ו-27% העדיפו את הפרסום בדסקטופ. טשטוש הגבולות בין מודעות הפרסום בפייסבוק במובייל ובדסקטופ תרם לגידול ברווחי פייסבוק מפרסומות במובייל. השילוב בין מפרסמים שקונים פרסומות בניוזפיד בלי להתאים את גודל המסך לתפיסה הרווחת שהחזר ההשקעה במובייל גבוה כמו בדסקטופ אם לא יותר, מבטיח המשך בגידול ברווחים של פייסבוק.

עתיד השיווק האורגני בפייסבוק

פייסבוק היא כמובן לא ענקית הפרסום הראשונה שמשנה תכופות את האלגוריתמים המשפיעים על הקידום האורגני כדי להגדיל את חלקו של הקידום הממומן. גוגל משנה את אלגוריתם החיפוש כמה עשרות פעמים בחודש, ורק ב-2013 נערכו כמה שינויי אלגוריתם משמעותיים בהם עדכוני פינגווין, החלפת אלגוריתם החיפוש ב-Hummingbird והצפנת מילות החיפוש האורגניות, שנכון לעכשיו טרם המיתו את תחום הקידום האורגני בגוגל.

פייסבוק אינה רק פלטפורמת פרסום והיא עדיין מאפשרת למותגים לתקשר עם לקוחות גם מבלי לקנות פרסומות. השיווק האורגני בפייסבוק הוא עדיין אפקטיבי ביותר למותגים. באופן טבעי, אנשים יעדיפו להתעמק בתוכן שגילו בעצמם, בלי תיווך של פרסומות, ולכן לשיווק האורגני בפייסבוק יש חשיבות עליונה גם מבחינת קידום המרות ומכירות.

פייסבוק מצדם אף הודו שמטרת שינויי האלגוריתם היא לצמצם את החשיפה האורגנית של פוסטים. הרשת החברתית קיימת כבר קרוב ל-10 שנים, אמר ברנדון מק'קורמיק, מנהל התקשורת בפייסבוק ל-Mashable, ובזמן הזה צברו המשתמשים ערימות של דפים שאהבו בעבר והספיקו לשכוח מהם. אלגוריתם הדירוג בניוזפיד מוודא שמשתמשים יקבלו פחות עדכונים מדפי פייסבוק שמיעטו לבקר בהם או לתקשר עמם. לפי פייסבוק, האלגוריתם מיועד לשמור על העדכניות של הניוזפיד והרלוונטיות שלו לכל משתמש.

טיפים לשיווק בפייסבוק

ב-Social Media Examiner ממליצים לעסקים קטנים ולארגונים ללא מטרות רווח למקד את אסטרטגיית הקידום בפייסבוק בשלושה תחומים עיקריים:

 1. תוכן שימושי בניוזפיד – לעקוב אחרי הסיפורים שאוהדי הדף נוהגים לשתף וליצור תוכן שהאוהדים ירצו לשתף כי הוא יגרום למשתפים להיראות מועילים ומעניינים בעיני חבריהם לפייסבוק.
 2. מיזוג עם ערוצי שיווק נוספים – פייסבוק הוא כלי שיווק ויראלי, ואפשר להגיע אל המשתמשים ברשת גם באתרים חברתיים אחרים וערוצי שיווק כמו אימייל ואירועי אוף-ליין ולעודד לקוחות להפיץ את תוכן המותג בקרב חבריהם בפייסבוק.
 3. ניהול בלוג – פייסבוק הוא בדרך כלל אמצעי להביא תנועה לאתר ולהשיג קונים, מנויים או תורמים. בלוג שמפרסם תוכן איכותי ושימושי לעתים קרובות מסייע להגביר את תפוצת האתר בכל ערוצי השיווק באינטרנט, וגם מאפשר לתחזק דף פייסבוק עדכני ורלוונטי.

 

 

שיווק ופרסום בפייסבוק

מאז הפכה טוויטר לחברה ציבורית באוקטובר, עודכנה מערכת הפרסום של הרשת החברתית ונוספו לה כמה כלים שמטרתם לשפר את אפשרויות המיקוד והמעקב הסטטיסטי של מפרסמים, וגם להגדיל את רווחי החברה.

להיכרות עם מוצרי הפרסום הבסיסיים של רשת המיקרו-בלוגינג ראו המדריך לפרסום בטוויטר.

קהלים מותאמים אישית בטוויטר

טוויטר צועדים בעקבות פייסבוק, גוגל וחברות אחרות שגורפות רווחים מפרסום ממוקד וסופגות ביקורת על פגיעה בפרטיות המשתמשים. הכלי קהלים מותאמים אישית (tailored audiences) הושק בתחילת דצמבר והוא מאפשר למפרסמים בטוויטר להשתמש בקוקיות (cookies) ולהציג מודעות ממוקדות למשתמשים שהתעניינו במוצרים מסוימים באתרים חיצוניים.

תמונה: Twitter

Retargeting, מיקוד חוזר, נחשב לאחד מכלי הפרסום המדויקים ביותר, מכיוון שיש סיכוי גדול יותר שלקוחות יקנו מוצר שכבר התעניינו בו. עם זאת, מעקב אחר משתמשים באינטרנט הוא נושא שנוי במחלוקת והידיעה שגם טוויטר אוגרים מידע פרטי על משתמשים ומעבירים אותו לצד שלישי עשויה להדאיג משתמשים. טוויטר הודיעו מלכתחילה למשתמשים שהם יכולים להדיר את עצמם ממודעות הפרסום הממוקדות ולא לסמן את התיבה Promoted Content שנמצאת בהגדרות הפרטיות.

חשבונות ממומנים בטיימליין במובייל

טוויטר הוסיפו פורמט פרסום חדש ובולט יותר שמאפשר לקדם את חשבונות המפרסמים בזרם הציוצים (הטיימליין, המקביל לניוזפיד של פייסבוק) שבמסך הטלפון הנייד. מוצר הפרסום חשבונות ממומנים מופיע בטוויטר מ-2010 בעמודה נפרדת (who to follow) וגם כחלק מההמלצות האורגניות המותאמות לתחומי העניין של המשתמשים. בדסקטופ מודעות הפרסום האלה בולטות למדי, אבל במכשירים ניידים הן נבלעות ומוסתרות באמצעות פונקציות אחרות.

תמונה: Twitter

ברבעון השלישי של 2013 76% מהמשתמשים הממוצעים החודשיים בטוויטר עשו זאת באמצעות מכשיר נייד, ולפיכך הגיוני שטוויטר יחפשו דרכים להגדיל את רווחיהם מפרסום למובייל (שכבר לפני השקת המוצר עמדו על 70% מכלל רווחיהם מפרסום).

חשבונות ממומנים בטיימליין יופיעו רק במכשירי iOS או אנדרואיד ולא במחשבים שולחניים או ניידים. החשבון הממומן יוצג מתחת לציוץ מהמפרסם וישתלבו בזרם העדכונים של המשתמש. לפי טוויטר, המוצר החדש לא ישפיע על תדירות הופעת המודעות, והמפרסמים יחויבו רק כשמשתמש עוקב אחרי החשבון.

מעקב המרות דרך טוויטר

טוויטר גם פתחו את כלי מעקב ההמרות לכלל המפרסמים ברשת החברתית. ה-Conversion Tracking הוא כלי מדידה ודיווח שמאפשר למפרסמים לעקוב טוב יותר אחרי החשיפות של ציוצים ממומנים ואת מעורבות המשתמשים בהם. הכלי היה בגרסת בטא סגורה במשך כמה חודשים, ועכשיו הוא נוסף לחבילת האנליטיקס של טוויטר.

כדי להשתמש בכלי, מפרסים שיוצרים קמפיין ציוצים ממומנים יוסיפו תגית המרה (למשל purchase) לדף האישור, וכשמשתמשים בטוויטר ייכנסו לקישור ויבצעו רכישה, ההמרה תירשם בתוכנת האנליטיקס של טוויטר.

תמונה: Twitter

לפי טוויטר, היתרונות של מעקב ההמרות הם היכולת לזהות במדויק את הרכיב או הפעולה שהובילו להמרה, ולעקוב אחרי מדדים ייחודיים לפלטפורמה, כמו מספר החשיפות של אותו ציוץ. 

ממחקר שנערך במגזין הפרסום AdAge נמצא שרוב המותגים וסוכנויות הפרסום ממשיכים לראות בטוויטר ערוץ שיווק, ופחות ממחצית הנשאלים העידו על שימוש באחד ממוצרי הפרסום של טוויטר. יש לציין שעמדות דומות הופנו כלפי פייסבוק לפני כשנה, אבל עם שיפור כלי הפרסום בפייסבוק, אפשרויות המיקוד והשיתוף במידע ושינויי האלגוריתם, הניוזפיד בפייסבוק נעשה זירה תחרותית יותר בעבור מותגים ומפרסמים, ותקציב הפרסום בפייסבוק גדל ברוב החברות הפעילות בה.

מכאן שאפשר להניח שכל עוד טוויטר תמשיך לבנות ולשמר את מאגר המשתמשים, קהל המשווקים יגדל בהתאם, וטוויטר עשויה להתחרות בפייסבוק ובגוגל על שוק הפרסום באינטרנט.

גוגל הפיקו סדרת סרטוני הדרכה לאופטימיזציית אתרים סלולריים. הסרטון הזה מתמקד בהנגשת האתר לגולשים מסמארטפונים ובשיפור חוויית המשתמש באמצעות כלים כמו גוגל אנליטיקס וגוגל וובמסטר טולס.

1. מה מחפשים במובייל לעומת דסקטופ? מחקר כוונות המשתמשים במובייל

כמה סיבות לאופטימיזציית האתר למובייל:

מלבד הגידול בגלישה באינטרנט דרך מכשירים ניידים (בעיקר סמארטפונים וטאבלטים), יש כמה הבדלים בין התנהגות גולשים במובייל בהשוואה לדסקטופ. למשל, רוב המשתמשים במובייל מצפים שאתרי האינטרנט ייטענו באותה מהירות כמו אתרי דסקטופ, אם לא מהר יותר.

עוד הבדל הוא בהתנהגות הקנייה באינטרנט: נראה שהגולשים במובייל להוטים יותר לסגור עסקאות. 55% מהצרכנים שמשתמשים בטלפון החכם לצורכי מחקר מתכוונים להשלים את הקנייה בתוך שעה, ו-83% מהם – באותו יום.

כדי לשפר את נגישות האתר למובייל, צריך קודם כל לגלות מהן הכוונות של המשתמש ובאמצעות הידע הזה לגבש את המדדים ולשפר את הזרימה של המשתמש.

פעולות שמתאימות לאתר מובייל:

 • מתן תזכורות, התראות ופעולות שקשורות לדחיית מטלות (למשל תזכורת למועד אחרון לתשלום חשבון).
 • עדכון מידע שמשתנה לעתים קרובות (למשל תוצאות משחקי ספורט).
 • צפייה במידע פרטי – טלפונים ניידים נתפסים אישיים יותר ממחשבים וטאבלטים ואנשים יעדיפו לקרוא מיילים פרטיים בזמן העבודה בטלפון הנייד.
 • כתובת, פרטי קשר ושעות פעילות של בתי עסק.
 • מפות ודרכי הגעה.
 • אמצעי תקשורת עם אחרים: דרך אימייל, רשתות חברתיות וכו'.

דרך אחת ללמוד על התנהגות הגולשים במובייל היא באמצעות שאילתות חיפוש, המייצגות משימות שהגולש מנסה להשלים. גוגל מציעים כמה קטגוריות למיון שאילתות החיפוש:

 • שאילתות חיפוש אינפורמטיביות – ללמוד או לחקור נושא כלשהו.
 • שאילתות שקשורות לעסקה – משקפות את רצונו של הגולש לבצע פעולה כמו קניית מוצר או הורדת קובץ.
 • שאילתות שקשורות לניווט – כשהמחפש רוצה להגיע לדף ספציפי.
 • אתרים של עסקים יכולים גם להוסיף קטגוריות של מילות מפתח הכוללות את שם המותג וכן שאילתות לוקאליות.

גוגל אנליטיקס לניתוח התנהגות גולשים בנייד

בגוגל אנליטיקס (קהל>סקירה כללית על קהל) יוצרים פלח חדש – תנועה בנייד.

בזרימת המבקרים אפשר לראות איך המבקרים מטלפון נייד מנווטים באתר.

אם הם עוזבים אחרי ביקור בעמוד הבית, אפשר לחשוב איך לייעל את עמוד הבית ולהפוך אותו לשימושי יותר עבור מבקרים מטלפון נייד.

עוד כלי באנליטיקס שמאפשר ללמוד על כוונות המבקרים הוא החיפוש באתר (התנהגות>חיפוש באתר>מונחי חיפוש), המציג את מילות המפתח העיקריות שמבקרים חיפשו באתר. מהדו"ח אפשר ללמוד איך להתאים את תוכן האתר לחיפושי המשתמשים – להקל על איתור מונחי חיפוש פופולריים באתר, להשלים אוטומטית שאילתות חיפוש אוטומטיות או להפנות מבקרים ישירות לדף הראשי במקום להציג רשימת תוצאות.

בעזרת Analytics לדפי אתר (In-Page Analytics) בלשונית התנהגות אפשר לבדוק אם התוכן והניווט באתר עונים על כוונות המבקרים, והאם כדאי להבליט דפים פופולריים במיוחד. אפשר להשוות את מילות החיפוש באתר לדפי התוכן המובילים בביקורים בפלח בתנועה בנייד כדי לאשר את ההשערות לגבי התכנים הפופולריים באתר.

כדי להעמיק את ההבנה בכוונות המבקרים, בודקים את דו"ח שאילתות החיפוש בגוגל וובמסטר טולס (תנועת חיפוש>שאילתות חיפוש>מסננים>חיפוש>נייד).

גם כאן אפשר למיין את שאילתות החיפוש לקטגוריות כדי להבין טוב יותר את כוונות המבקרים: האם הם מחפשים מידע, מתכוונים לקנות מוצר או להשתמש בשירותים, האם הם מחפשים תוכן ממוקד גאוגרפית? אחר-כך אפשר לחקור יותר לעומק באמצעות מסננים נוספים, דפים מובילים, דירוג ממוצע ושיעורי הקלקה.

אפשרות נוספת היא לשאול את המבקרים עצמם, למשל באמצעות סקר שיופנה רק לגולשים מטלפונים ניידים. מומלץ שהשאלונים יהיו אופציונליים, לא חלון קופץ שמפריע לחוויית הגלישה של המבקרים.

 

2. התאמת המדדים – המרות ומיקרו-המרות באתרי מובייל

 

גם אם אחוז ההמרה נמוך יותר במובייל בהשוואה לדסקטופ, נמצא שחיפוש במובייל משפיע על החלטות הרכישה. מחקר של נילסן וגוגל הראה ש-93% מהנחקרים שהשתמשו בטלפון הנייד לצורכי מחקר המשיכו והשלימו את הקנייה.

כשממיינים את המדדים, כדאי להבחין בין קניות שהתחילו בדסקטופ לבין אלו שעירבו את הסמארטפון בתהליך. מודל ההתנהגות המסורתי של קונים באינטרנט כלל מחקר שנעשה בדסקטופ ואחר-כך קנייה בחנות המקוונת דרך אותו מחשב או קנייה בחנות הפיזית. עם הסמארטפון יש יותר וריאציות: מחקר במובייל וקנייה במובייל, מחקר במובייל וקנייה בחנות הפיזית, מחקר במובייל וקנייה דרך הדסקטופ או הטאבלט, מחקר בחנות הפיזית, השוואת מחירים דרך המובייל וקנייה בחנות מתחרה וכו'.

בגלל המעורבות של מכשיר הסמארטפון בתהליך הקנייה, אתרים מסחריים רבים עוקבים גם אחרי מיקרו-המרות: איתור סניף החנות, יצירת קשר טלפוני, לחיצה על המפה להכוונה, שיתוף וכו'.

המסקנה העיקרית מהחלק הזה היא שהתנהגות הגולשים במובייל וכוונותיהם שונות מאלו של הגולשים בדסקטופ, לכן אין להעתיק אוטומטית את המדדים, אלא לעקוב אחרי התנהגות הגולשים דרך המובייל וביצוע הפעולות האופייניות למשתמשים בטלפונים חכמים עד לשלב ההמרה. למשל, אם פעולה אופיינית למשתמשים במובייל היא להשיג את מספר הטלפון של בית עסק, אפשר למדוד אותה לפי מספר ההקלקות על מספר הטלפון.

 

3. שיפור אחוזי ההמרה באתר המובייל בחמישה שלבים:

 1. לעבור על הפעולות המצופות מגולש באתר הסלולרי (למשל: קניית מוצר, הורדת אפליקציה וכו'), שלב אחר שלב, ולהשתמש באותם טלפונים ניידים שהמבקרים באתר משתמשים בהם.
 2. לצמצם דפים לא חיוניים – לבדוק אם יש שלבים עודפים בדרך להמרה או למעורבות ולאחד או להסיר אותם.
 3. לחזק את הקשר בין ההפניות שמצביעות על התוכן (כותרות, קישורי עוגן) לתוכן עצמו – ליצור סרגלי ניווט וקריאות לפעולה אינטואיטיביות יותר.
 4. לתקן את הדפים שמצביעים על חוויית משתמש חלשה לפי המדדים – להתמקד במדדי ביצועים, שימושיות ותוכן.
 5. לצמצם את הפעולות שנדרשות מהמשתמש כדי להשלים המרה (להקליד, להקליק, להרחיב, לגלול, פעולות שמקשות במיוחד על גולשים מהסמארטפון). אפשר למשל להוסיף השלמה אוטומטית כדי לחסוך מהגולשים את פעולת ההקלדה, להשתמש באמצעי תשלום חיצוני כדי לקצר את תהליך הקנייה, לאפשר להזין סיסמה גלויה כשעולים קשיים בהרשמה, להבליט את השגיאות שמעכבות את ההרשמה.

 

לסיכום, תהליך העבודה המומלץ לאופטימיזציית אתר לסמארטפון בקצרה:

 • ללמוד על התנהגות וכוונות המבקרים באתר מטלפונים חכמים באמצעות גוגל אנליטיקס, שאילתות חיפוש (וובמסטר טולס, חיפוש באתר), שאלונים.
 • להתאים את המדדים וליצור מיקרו-המרות לפי הפעולות הנפוצות באתר הסלולרי.
 • לשפר את תהליך הזרימה של המשתמש ולצמצם את הפעולות (הקלקות, גלילות) בדרך להשלמת משימה. 

 

גוגל וובמסטר טולס נפרדו מ-2013 ונזכרו בפוסטים הכי פופולריים שהועלו לאורך השנה בבלוג הרשמי, Google Webmaster Central. לפי כלי המנהלים של גוגל, הנושאים החמים ביותר ב-2013 היו אתרי מובייל, קידום אתרים בין-לאומי וענייני איכות חיפוש כלליים.

טעויות נפוצות בבניית אתרי מובייל

ביוני השנה הודיעו גוגל על שינויים מתוכננים בתוצאות החיפוש בסמארטפונים, ורמזו שיתחילו להעניש אתרים שאינם מספקים חוויית משתמש אופטימלית לגולשים מטלפונים חכמים. באותו פוסט הציגו גוגל את הטעויות הנפוצות ביותר באתרים סלולריים: הפניות שגויות מאתר הדסקטופ לאתר המובייל ודפי שגיאה שמוצגים רק לגולשים מסמארטפונים.

תמונה: The next web

גוגל הדגישו שמהירות הטעינה של אתר בסמארטפון היא חלק חשוב מחוויית המשתמש, ובאוגוסט הם פרסמו המלצות לשיפור המהירות של אתרים סלולריים. במקביל שודרג כלי ניתוח המהירות של גוגל, PageSpeed Insight והוא מספק המלצות מיידיות לשיפור מהירות דפי האתר בדסקטופ ובמובייל.

דפי נחיתה רב לשוניים לקידום בין-לאומי

באפריל הציגו גוגל את התגית hreflang  x-default  עבור דפי נחיתה בין-לאומיים. התגית מיועדת לדפי נחיתה באתרים בין-לאומיים ורב-לשוניים שבדרך-כלל מפנים את המבקרים לדף נחיתה לוקאלי, והיא מסמנת למנוע החיפוש להפנות את המבקרים לדף הזה כשאין דפים ייעודיים לארץ או לשפה הספציפית.

קניית קישורים, "מאמרי עומק", Google Authorship ושאר ירקות

בפברואר פרסמו גוגל התראה לגבי קנייה ומכירה של קישורים שמטרתם לשפר את דירוג האתר (Page Rank). גוגל חזרו והמליצו למנהלי אתרים לא למכור קישורים או לפרסם כתבות פרסומיות הכוללות קישורים, וציינו שמכירת קישורים עלולה להוביל לירידה בדירוג האתר ובמיקומיו בתוצאות החיפוש.

ביוני ריכזו גוגל את המלצותיהם למנהלי אתרים לגבי קישורים נכנסים ובקשות לבדיקה מחדש של אתרים שנענשו והוסרו מתוצאות החיפוש. כדי להימנע מענישה גוגל ממליצים לבדוק את פרופיל הקישורים הנכנסים, להסיר קישורים לא טבעיים או להוסיף להם תגית no follow, ורק אחר-כך לפנות לגוגל.

באוגוסט רועננו תוצאות החיפוש של גוגל ונוספו מאמרים מעמיקים (in-depth articles), כשלוש תוצאות נוספות המפנות למאמרי עומק בנושא שאילתת החיפוש. העדכון עדיין לא הגיע לתוצאות החיפוש בעברית.

ב-2013 התגבר השימוש ב-Google Authorship , וגוגל ענו על כמה מהשאלות הנפוצות בנושא: באילו דפים להשתמש בתגית rel=author, האם אפשר להשתמש בשמות פיקטיביים ובתמונות של בעלי חיים, מה לעשות כשיש שני מחברים לאותו מאמר ועוד.

קידום אתרים בגוגל למתחילים

ב-2013 האקדמיה למנהלי אתרים, המדריכה מנהלי אתרים מתחילים לגבי אופן הפעולה של מנוע החיפוש, התרחבה ותורגמה לעשרים שפות, בהן עברית. במקביל הוציאו גוגל מדריך SEO ראשוני המיועד, לדברי גוגל, לבני משפחה וחברים, בלוגרים ומנהלי אתרים מתחילים. מדריך ה-SEO של גוגל מסביר בקצרה על אופטימיזציית On-site (כותרות, דומיינים, כתובות URL, תיאורים), אופטימיזציה של תמונות והחשיבות של עדכון תדיר של האתר.

גוגל גם הפיקו כמה סרטוני הדרכה השנה. למשל, דו"ח שמסביר בהרחבה איך לקרוא את דו"ח שאילתות החיפוש בגוגל וובמסטר טולס:

עדכונים חשובים בכלי ניהול האתרים של גוגל

גוגל עדכנו השנה את כלי ניהול האתרים והוסיפו לו כמה פיצ'רים חדשים:

פעולות ידניות נגד ספאם – נמצא ב-תנועת חיפוש>פעולות ידניות ומציג פעולות שנקטו גוגל נגד ספאם שפוגע ישירות בתוצאות החיפוש.

מדגיש הנתונים – נמצא בתצוגת חיפוש, ומאפשר להדגיש נתונים מובנים בתוכן האתר ולתייג אותם כדי שיופיעו בתוצאות החיפוש כ-Rich Snippets, קטעי מדיה עשירה.

עוזר סימון הנתונים המובנים – כמו מדגיש הנתונים, מטרתו לשפר את נראות האתר בתוצאות החיפוש, רק שהעוזר מסמן את הנתונים ישירות בדפי האתר, והתוצאה קריאה לכל מנועי החיפוש.

גוגל לא ציינו עוד כמה אירועים משמעותיים שקרו ב-2013 בתחום השיווק באינטרנט בכלל ובקידום אתרים בגוגל בפרט:

אלגוריתם Hummingbird (קוליברי) – בחגיגות ה-15 לגוגל נחשף אלגוריתם חיפוש חדש, שמטרתו לענות על שאילתות חיפוש מורכבות ולהבין את הכוונה שמסתתרת מאחורי מילות החיפוש. תעשיית ה-SEO העולמית עדיין מבררת עד הסוף את השפעות האלגוריתם החדש על תוצאות החיפוש בגוגל, אבל כבר יש מסקנות והשערות בנוגע להשפעתו על קידום אתרים, מחקר מילים ותוכן לאתרים, קידום ברשתות חברתיות וקידום לוקאלי.

עדכוני פינגווין – ב-2013 גוגל עדכנו פעמיים את אלגוריתם פינגווין. עדכון פינגווין 2.0 ו-2.1, או הרביעי והחמישי, היו אגרסיביים למדי והתמקדו בקישורים עמוקים לדפי אתר פנימיים.

גוגל אנליטיקס ב-2013

באפריל השנה הודיעו גוגל שהם פותחים את השימוש ביוניברסל אנליטיקס, הדור הבא של האנליטיקס, לכלל המשתמשים, ולקראת סוף השנה הודיעו על שדרוג אוטומטי הדרגתי לכל החשבונות. בהשוואה לגוגל אנליטיקס הסטנדרטי יוניברסל אנליטיקס מותאם טוב יותר לעידן ריבוי הפלטפורמות, והוא מאפשר לאסוף מידע לפי מבקר, מכל מכשיר ואמצעי דיגיטלי, וגם ליצור מדדים ודו"חות מותאמים אישית. יוניברסל אנליטיקס שימושי במיוחד לקידום אתרים מסחריים, מעקב סטטיסטי ואופטימיזציית המרות.

ב-2013 שונה תפריט הניווט של גוגל אנליטיקס ונוספו שני דו"חות חדשים: רכישה (acquisition)  המציג את התנהגות המבקרים עד להמרה, וסקירה כללית הסוקר את כל מקורות התנועה לאתר ואת התנהגות המבקרים מכל מקור.

כבר בשנה שעברה התחילו גוגל להצפין את מילות החיפוש ולהחליף את מילות המפתח שמביאות תנועה אורגנית לאתר ב-Not Provided. השנה הודיעו גוגל שיצפינו את כל מילות החיפוש ויביאו ל-100% not provided בדו"חות האנליטיקס. לטענת גוגל המניע הוא הגנה על פרטיות הגולשים, אבל אחרים סבורים שהמטרה היא לעודד פרסום בגוגל אדוורדס. כך או כך תעשיית קידום האתרים התחילה לחפש חלופות למילות המפתח באנליטיקס:

דרך אחת לחשוף את ההצפנה באנליטיקס באמצעות המידע הזמין על דפי נחיתה, מיקומי האתר בתוצאות החיפוש, נפחי החיפוש ושיעורי ההקלקה של מילות המפתח, וחישוב חלקן היחסי של כל מילה מסך התנועה האורגנית לאתר.

עוד חמש אלטרנטיבות לדו"חות האנליטיקס הן: העזרות בדו"ח דפי הנחיתה, שאילתות חיפוש באתר, כלי ניהול האתרים של גוגל, קישורי העוגן הנכנסים לאתר ו-SEMRush.

שנת 2013 הייתה שנה סוערת בכל הקשור לשינויים באלגוריתם החיפוש של גוגל ובפעילות מקדמי האתרים, ואפשר להניח ששנת 2014 תהיה סוערת אף יותר ותלווה בעדכונים נוספים שמטרתם לשפר את תוצאות החיפוש ולתת לגולש את התוצאות המדויקות ביותר לחיפושיו.

ככל שמספר המשתמשים בפייסבוק גדל, כך משתכללים כלי הפרסום בפייסבוק ונוספות אפשרויות מיקוד, צורות פרסום והזדמנויות לפרסום במובייל. מדו"ח שהופק ב-Marin Software ונסקר ב-Marketing Land אפשר ללמוד על המגמות שיובילו את הפרסום בפייסבוק ב-2014.

בדו"ח נמדדו יותר ממאה מפרסמים בפייסבוק, ונמצא שיותר מפרסמים משתמשים בפרסומות בניוזפיד, מיקוד למובייל, רוטציה אוטומטית של מודעות וקהלים מותאמים אישית כי האפשרויות האלה הוכחו כיעילות במספר מדדים כולל שיעור ההקלקה ויחס המרה.

תמונה: facebook.com

1. מודעות פרסום בניוזפיד משפרות את יחס ההמרה

בדו"ח צוין גידול של 140% בפרסומות בניוזפיד ברבעון השלישי של 2013, ונמצא שפרסומות מסוג פוסטים בדף הפייסבוק (Page Post Ads) הן הממירות ביותר. פרסומות בניוזפיד השיגו שיעור הקלקה ויחס המרה גבוהים יותר מפרסומות שמוצגות בצד ימין של המסך. מחירי הפרסומות בניוזפיד פר הקלקה (CPC) ופר פעולה (CPA) היו נמוכים יותר בהשוואה לפרסומות שבצד ימין. לפיכך, מרין ממליצים למפרסמים להקציב לפחות חצי מתקציב הפרסום בפייסבוק למודעות בניוזפיד.

2. פרסום ממוקד למובייל משפר ביצועים

כפי שחשפו פייסבוק בדו"חות הרווח של הרבעון השלישי של 2013, השימוש במכשירים ניידים מניע את הרווחים מפרסום. כשלושה-רבעים מכלל המשתמשים הפעילים בחודש גולשים באמצעות מכשירים סלולריים, וכחצי מהרווחים מפרסומות נוצרו ממודעות ניוזפיד במובייל.

רוב הקמפיינים בפייסבוק מיועדים גם למשתמשי דסקטופ וגם למובייל, אבל הדו"ח מצביע על גידול במספר המפרסמים שמנהלים קמפיינים נפרדים, ומספר המפרסמים שממקדים קמפיינים אקסקלוסיבית למשתמשי מובייל גדל ב-45% ברבעון השלישי של 2013. ההסבר לכך הוא ברור: יש הבדל ניכר בין הביצועים בדסקטופ ובמובייל. למודעות ניוזפיד שמוצגות רק למשתמשי למובייל נמצא שיעור הקלקה גבוה יותר ו-CPC נמוך יותר בהשוואה למודעות שמוצגות גם בדסקטופ.

3. רוטציה למודעות מגבירה את שיעורי ההקלקה

המפרסמים בפייסבוק מתחילים להכיר בחשיבות של בדיקת נוסח המודעות ושימוש ברוטציה אוטומטית של מודעות. מספר המפרסמים שהשתמשו ברוטציה כאסטרטגיה שיווקית גדל ב-21% ברבעון השלישי.

בבדיקת הביצועים של המפרסמים נמצא שהשימוש ברוטציה אוטומטית בקמפיינים הממוקדים לתגובה ישירה הוביל לשיעור הקלקה גבוה יותר ב-35% ולעלות נמוכה יותר לפי המרה ב-34% בהשוואה לקמפיינים שלא משתמשים ברוטציה. התוצאות בקמפיינים לגיוס אוהדים היו מובהקות יותר: אלו שהשתמשו ברוטציה אוטומטית השיגו שיעורי הקלקה גבוהים יותר ב-60% ועלויות נמוכות יותר (לפי אוהד) ב-75%.

תמונה: marketingland.com

כמחצית מהמפרסמים שהשתתפו במחקר ציינו את השינויים בשיעור ההקלקה כגורם לרוטציה בנוסח המודעה. כשליש מהם מריצים מודעות בנוסחים שונים באותו יום, והרבה מהם סבורים שתחלופה גבוהה של נוסח המודעות במהלך היום היא דרך בטוחה לשמור על רמות חשיפה עקביות.

 

4.  קהלים מותאמים אישית – איך לנצל את המידע הפנימי של פייסבוק לטובתך

פייסבוק השיקו השנה את קהלים מותאמים אישית (Custom audiences), המאפשר למפרסמים למקד את המודעות לפי התנהגות המשתמשים בשילוב עם המידע הפנימי של פייסבוק על תחומי עניין ומידע צד-ראשון ממאגריו של המפרסם. לפי הדו"ח של מרין, קהלים מותאמים אישית מפחיתים את תשלומי ה-CPC ב-14% ומצמצמים את העלות פר המרה ב-64% בהשוואה למיקוד לפי קטגוריה או תחומי עניין בלבד. שיעורי ההמרה היו גבוהים פי 3.87 בהשוואה לקמפיינים שמוקדו לפי קטגוריה או דמוגרפיה.

5. יוטיוב כבר לא לבד – מודעות וידאו בניוזפיד

עוד מגמה שצפויה להשפיע על הפרסום בפייסבוק בשנה הקרובה הוא פרסום מודעות וידאו שיוצגו בניוזפיד. פייסבוק הודיעו על התחלת הניסיונות בתחום הפרסום בווידאו, שבמסגרתם מפרסמים יכולים לפרסם סרטוני וידאו שינוגנו אוטומטית (בלי סאונד) בניוזפיד של המשתמשים. לפי פייסבוק, הווידאו הגיב טוב לשינויים האחרונים בניוזפיד, ונרשמה עלייה של 10% בסך המעורבות של המשתמשים (לייקים, תגובות, שיתופים).

צילום מסך מ-newsroom.fb.com

מודעות הווידאו בפייסבוק יופעלו אוטומטית בניוזפיד של המשתמשים, בלי שיצטרכו להפעיל אותן בנגיעה או הקלקה. הקלקה על הווידאו תציג אותו במסך מלא בליווי סאונד, ובסופו יוצגו עוד שני סרטוני וידאו לצפייה. לפי פייסבוק, כלי הפרסום הזה תוכנן במיוחד עבור קמפיינים המוניים וקצרי-טווח שמטרתם להגיע למספר רב של אנשים ולעורר עניין במותג, מוצר או תוכן כלשהו.

לסיכום, ניתן לראות כי פייסבוק נהפכת לפלטפורמה שיווקית חיונית בעבור כל מנהל שיווק. אין ספק שבשנת 2014 נראה שינויים נוספים אשר יגבירו את היכולת למקד ולפלח את הפניות לקהל הלקוחות הפוטנציאלי. כל שנותר לנו הוא להישאר עם היד על הדופק ולהמשיך להתעדכן בשינויים התכופים של המערכת.

אלא אם כן הסתתרתם בחודשים האחרונים בתוך מערה ובלי רשת אלחוטית, בוודאי שמעתם על תכניתה של גוגל להצפין את כל מילות החיפוש האורגני בדו"חות האנליטיקס. התוצאה תהיה ש-100% מילות מפתח שמביאות תנועה אורגנית יסומנו not provided.

אמנם אפשר לקבל מידע על מילות מפתח באמצעות פרסום בגוגל אדוורדס, אבל איך אפשר לגלות את מילות המפתח האורגניות? בפוסט הקודם כתבנו על דרך אחת לעקוף את ההצפנה של גוגל אנליטיקס, בעזרת דו"ח דפי הנחיתה באנליטיקס וכלים נוספים. כאן נביא עוד חמש אלטרנטיבות לדו"חות מילות המפתח של האנליטיקס (לפי Kissmetrics).

 1. דו"חות דפי הנחיתה

אם דפי האתר עברו אופטימיזציה למילות מפתח מסוימות, אפשר לקבל מושג כללי על מילות החיפוש שמביאות תנועה אורגנית לאתר דרך גוגל אנליטיקס>תוכן>תוכן האתר>דפי נחיתה.

כדי לדעת אילו דפי נחיתה מקבלים את רוב התנועה מחיפוש בגוגל אפשר להוסיף ממד משני (Secondary dimension) של מקור (Source).

אחר-כך יש לבחור בחיפוש המתקדם ולסמן מקורות שמתאימים במדויק (exactly matching) לגוגל.

כאן יוצגו דפי הנחיתה שמקבלים את מרב התנועה מגוגל, ואם אותם דפים עברו אופטימיזציה למילות מפתח מסוימות, אפשר להסיק לגבי מילות החיפוש והתוכן שמביאים לאתר תנועה אורגנית. לא מתקבלים מספרים מדויקים, אבל המידע קרוב למדי.

2. חיפוש באתר בגוגל אנליטיקס

אפשרות נוספת היא להגדיר מעקב אחרי חיפוש באתר בגוגל אנליטיקס. האפשרות הזאת לא תעזור לכם לגלות באילו מילות חיפוש השתמשו המבקרים כדי להגיע לאתר מגוגל, אבל היא כן מספקת מידע על מילות המפתח שאנשים מחפשים בזמן שהם גולשים באתר.

התקנת מעקב אחרי חיפוש באתר היא לרוב קלה (תלוי בתיבת החיפוש שבאתר). כדי להתקין את המעקב לוחצים על כפתור מנהל המערכת (admin)>הגדרות תצוגה (View Settings)>הגדרות חיפוש באתר (Site search settings)>מופעל (On).

אחר-כך יש להיכנס לאתר ולערוך חיפוש כדי לראות באילו פרמטרים של שאילתות חיפוש האתר משתמש. את הפרמטרים מכניסים להגדרות החיפוש באנליטיקס ושומרים.

אחרי כמה ימים יהיה אפשר למצוא את מילות המפתח שחיפשו גולשים באתר דרך התנהגות>תוכן האתר>חיפוש באתר>מונחי חיפוש.

3. כלי ניהול האתרים של גוגל

דרך גוגל וובמסטר טולס אפשר לראות את שאילתות החיפוש ואת דפי האתר העיקריים שמקבלים חשיפות והקלקות דרך חיפוש בגוגל. הנתונים אמנם נשמרים רק לתשעים הימים האחרונים, אבל הם מספקים הצצה למיקומים הנוכחיים בגוגל ולתנועה הנכנסת.

הנתונים האלה נמצאים בתנועת חיפוש>שאילתות חיפוש. אפשר ללחוץ על מילות המפתח ולראות לאיזה  דפי נחיתה הן משויכות. לחילופין, אפשר ללחוץ על דפים מובילים ולראות את דפי הנחיתה שמקבלים את מרב התנועה האורגנית ואת מילות המפתח שמשויכות להן.

4. טקסט עוגן

דרך נוספת לאתר את מילות המפתח שהאתר מדורג עליהן הוא על ידי איתור קישורי העוגן הנכנסים לאתר, למשל דרך הכליCognitive SEO  שמציג את קישורי העוגן של האתר בצורת ענן מילים או בטבלה, לצד מספר הקישורים.

באמצעות סקירת קישורי העוגן אפשר לגלות עוד ביטויי מפתח שמקבלים קישורים טבעיים, ולא רק המילים שאסטרטגיית הקידום האורגני מכוונת אליהן.

5. SEMRush

SEMRush הוא כלי בתשלום למחקר מילים ומתחרים, וגם דרכו אפשר לראות את מילות המפתח שמדורגות בגוגל ומביאות תנועה אורגנית. החסרונות של הכלי הם שהוא אינו מראה דירוגים ותנועה מגוגל ישראל, והוא אינו מציג תנועה בהיקפים קטנים. לשם בדיקה, אפשר להזין את דומיין האתר בכתובת ה-URL הזאת: http://www.semrush.com/info/website.com+(by+organic)

הדו"ח שיתקבל יציג את מילות המפתח המובילות שהאתר מדורג עליהן, את המיקום בגוגל ואת דף הנחיתה.

כמו גוגל וובמסטר טולס, גם ב-SEMRush מוצגים רק המיקומים הנוכחיים, והמשמעות היא שצריך להפיק דו"חות בקביעות כדי לעקוב אחרי דירוגי האתר בתוצאות החיפוש בגוגל.

 

החלופות האלה אמנם אינן מחליפות את דו"חות מילות המפתח של גוגל אנליטיקס והן אינן מקשרות בין המרות למילות החיפוש האורגני, אבל כל מידע על מילות מפתח יכול לתרום לפעילות הקידום האורגני בגוגל.

 

מה?

ג'ון מיולר מגוגל שווייץ, שמתפקידו כ-webmaster trend analyst עוזר לאלפי מנהלי אתרים ואנשיSEO  בבעיותיהם מול מנוע החיפוש, יגיע ל-SMX ישראל לדבר על כלי ניהול האתרים של גוגל (Webmaster Tools), תקשורת ואיכות החיפוש ב-2014. בסוף ההרצאה יוזמנו המשתתפים לשאול שאלות.

מי?

מרצה: ג'ון מיולר מגוגל

אתרים וכלים חשובים שהוזכרו:   

מה כדאי לקחת אתכם?

מה?

פאנל על ניהול מוניטין באינטרנט (Online Reputation Management או ORM), תחום חדש יחסית המעסיק מותגים וחברות וגם אנשים פרטיים והוא עוסק בניהול המוניטין בתוצאות החיפוש ובאזכורים של המותג או האדם ברשתות חברתיות. בפאנל ידונו בבעיות הקשורות במוניטין ברשת ובדרכים להתמודד איתן באמצעות הדגמה של test cases.

מי?

מנחה: אלי פלדבלום מ-Rank Above.

משתתפים: סם מיקלסון מ-Five Blocks ופול וסלי מ-Veribo.

אתרים וכלים חשובים שהוזכרו:

מה כדאי לקחת אתכם?