google guidelines

גוגל הוציאה גרסה חדשה ומעודכנת לאוקטובר 2015 של ההנחיות למדד איכות החיפוש (Search Quality Rating Guidelines). מדובר בקובץ PDF של 160 עמודים המיועד להסביר לצוות בוחני איכות האתרים איך לדרג את תוצאות החיפוש שהם בודקים, החשיבות של המסמך גדולה מאוד משום שהיא מאפשרת לנו להיכנס לתוך החשיבה הפנימית של קברניטי גוגל ולהבין מה הציפיות שלהם מצוות בוחני האיכות ומה הקריטריונים העדכניים לדירוג.

באתר SEMPost פורסם תקציר של ההנחיות החדשות שנוספו במדריך הזה. אם בשנה שעברה גוגל שמו דגש רב על רמה גבוהה של מומחיות, סמכותיות ואמינות, השנה, הדגש הוא בעיקר על התאמה למובייל ועל שאילתות חיפוש מקומיות. בנוסף, נוצרה הבחנה בין שני סוגי שאילתות, הנוגעות בעיקר לפיצ'ר התשובות הישירות בתוצאות החיפוש בגוגל:

Know Simple – שאילתות זנב ארוך שהמענה אליהן לרוב מופיע בתשובות הישירות של גוגל, ולמעשה חוסכות ליוזר את הכניסה לאתר היעד אך גוזלות מהאתר שמספק את המידע את הטראפיק.

Know – שאילתות יותר רחבות שאי אפשר לענות עליהן במשפט או שניים או ברשימה קצרה.

וכן נוסף מדד דירוג חדש "Needs Met" המודד את איכות התוכן ביחס לשאילתה.

מה חדש בהנחיות האיכות של גוגל ל-2015?

מומחיות, סמכותיות ואמינות

בתור התחלה, הבוחנים של גוגל נדרשים לנתח את המומחיות, סמכותיות ואמינות של כל דף אתר (באנגלית Expertise, Authoritativeness and Trustworthiness או בקיצור – E.A.T), או את העדרם של המאפיינים האלה.

באופן כללי, אין בכך כל חדש – גוגל תמיד הדגישו שהתוכן צריך להיות לא רק איכותי אלא גם הוכחה למומחיות הכותב, את העובדה שכותב המאמר הוא סמכות בנושא, ושהאתר כולו הוא אמין. בשנה שעברה גוגל הוסיפו את ההנחיה הזו למדריך.

לדוגמה, גוגל הזהירו את בוחני האיכות מפני אתרים שמשתמשים בתוכן גולשים, כמו פורומים או אתרים שמאפשרים למשתמשים להעלות מאמרים או תכנים. (אלא אם כן אלו הודעות פורום או מאמרים הנכתבים בידי אנשי מקצוע בתחומם, ובוחני האיכות של גוגל נדרשים להעריך את מידת המומחיות של הכותבים באותם אתרים או פורומים).

בהקשר הזה גוגל מדגישים שמידת המומחיות משתנה מנושא לנושא, והם מקדישים תשומת לב מיוחדת לנושאים המשתייכים לקטגוריה Your Money or Your Life, כלומר תכנים בנושאים שיכולים להשפיע על בריאותו או על מצבו הכספי של הקורא כמו אתרי קניות או אתרי בנקים, דפי מידע כלכלי, משפטי או רפואי. בנושאים רפואיים למשל, גוגל מנחה את הבוחנים לראות באתרי תמיכה לחולים מקור סמכותי למידע, אף על פי שהכותבים בהם אינם רופאים בהכרח, אלא אנשים המתמודדים עם מחלה מסוימת בחיי היום-יום.

 

 

הנחיות איכות למובייל

הפרק על הנחיות האיכות למובייל הוא חדש במדריך של גוגל, והוא גם אחד משני הדגשים החשובים בגרסה החדשה. כמו כן, רוב הדוגמאות שמופיעות במדריך הן של תוצאות חיפוש במובייל ולא בדסקטופ כמו בגרסאות קודמות.

טלפונים סלולריים ובעיות נפוצות באתרי מובייל

בפרק החדש על החיפוש במובייל גוגל מפרטים נושאים רבים שיכולים ליצור בעיות באתרים אם מגיעים אליהם דרך טלפונים ניידים. הנושאים האלה כבר מוכרים לכל מי שעוסק בקידום במובייל, וחלקם גם מופיעים בכלי של גוגל בדיקת התאמה למכשירים ניידים. אלה הנושאים שגוגל רוצים שבוחני האיכות ייקחו בחשבון כשהם בודקים אתר מטלפון נייד:

הזנת נתונים מסורבלת – אתרי מובייל שמקשים על המשתמשים ודורשים מהם להקליד נתונים בדרך לא נוחה (במקום השלמה אוטומטית לטפסים, החלופה המשמשת את גוגל כרום ודפדפנים נוספים במובייל).

מסכים קטנים – יש אתרים שאינם עובדים טוב במובייל, גם אם לכאורה הם ידידותיים לגלישה מהמובייל, לכן הבוחנים נדרשים לבדוק איך האתר מתפקד גם במסכים קטנים.

דפים שאינם מותאמים לגלישה מהנייד – גוגל מציינים כמה מהקשיים הנפוצים בגלישה מהמובייל כמו הדרישה לגלול הצדה כדי לקרוא את הטקסט, תפריטים וקישורי ניווט קטנים מדי, תמונות גדולות מדי למסך, אלמנטים של פלאש שאינם עובדים במכשירים ניידים וכדומה.

חיבור אינטרנט אטי או לא עקבי – כאן גוגל מדברים על בעיות שנוצרות בשל החלפת חיבור לאינטרנט כמו אטיות בפתיחת אפליקציות, בשימוש בפונקציות קוליות או בהורדת דף אתר.

גוגל חוזרים ומדגישים שהגלישה בסמארטפונים אמורה להקל על המשתמשים ולא להקשות עליהם ולספק לגולשים תוצאות מידיות.

 

סוגי שאילתות חיפוש: Know ו-Know Simple

במדריך החדש גוגל מציגים שני עקרונות חדשים באיכות החיפוש: שאילתות מסוג Know ושאילתות מסוג Know Simple.

שאילתות חיפוש Know Simple

שאילתות חיפוש אלו לרוב מציגות תשובות ישירות בתוצאות החיפוש או כ-featured snippets או סוג אחר של תיבת מידע. בחיפושים מסוג זה המשתמש מחפש תשובה מאוד ספציפית ולא מידע רחב על ביטוי החיפוש (בדומה למילת מפתח זנב ארוך לעומת זנב קצר). לדוגמה, שאילתות כמו "מה הגובה של X" או "מה ערך המניה של חברת Y". שאילתות מסוג זה לא חייבות להיות מנוסחות כמו שאלה, למשל שאילתת החיפוש "X גובה" תעלה אותן תוצאות כמו החיפוש "מה הגובה של X" – בדוגמה "מה הגובה של טום קרוז?"

הנחיות גוגל לדירוג אתרים - דוגמה לשאילתה simle

שאילתות אלו יכולות לקבל מענה במשפט אחד או שניים ברשימה קצרה, והן לרוב מעלות תוצאות מסוג featured snippets.

 

שאילתות חיפוש Know

אלו שאילתות שלא יכולות לקבל מענה בשני משפטים או ברשימה קצרה מכיוון שהתשובה יכולה להיות נרחבת או מפורטת יותר. לדוגמה, אם "מה הגובה של טום קרוז" היא שאילתת Simple Know, "טום קרוז" תהיה שאילתת Know.

גוגל טוענים שהשימוש במובייל יכול להשפיע על הגדרת השאילתה כ-Know או Simple Know. באופן ספציפי, חיפושים כמו "מזג אוויר" במובייל ייחשבו ל-Know Simple, מתוך הנחה שהמחפש מתעניין במזג האוויר הנוכחי במיקום הנוכחי.

 הנחיות דירוג איכות של גוגל - שאילתה ומיקום

חיפוש מקומי

גם החיפוש המקומי מקבל הרבה יותר מקום במדריך החדש של גוגל.

גוגל הציגו מונח חדש בחיפוש מקומי "Explicit Locations", ובו הם מתכוונים לשאילתת חיפוש שבה המשתמש מציין את שם המקום בשאילתת החיפוש. לדוגמה, חיפוש "מסעדה בירושלים" עונה להגדרה של מיקום מפורש (בשונה מחיפוש "מסעדה" שיגרום לגוגל להניח שהמשתמש מחפש מסעדה במיקומו הנוכחי), והחיפוש יכול להצביע על חיפוש מקומי דווקא באזור מרוחק.

הנחיות גוגל לדירוג אתר לוקאלי

שאילתות חיפוש מקומיות ומיקום המשתמש

גוגל מנחים את הבוחנים לקחת בחשבון כוונה מקומית כשהם מדרגים חיפושים שיכולים לענות על שאילתות מקומיות, כלומר שאילתות שהתוצאות שלהן יכולות להופיע בתוצאות מסוג Local Packs.

במדריך גם מצוין ששאילתות חיפוש מקומיות לא כוללות בהכרח את המיקום הספציפי, אבל הוא יכול להיות מרומז. אם מישהו מחפש מסעדה כשרה, ההנחה היא שהוא מחפש מקום קרוב או במרחק נסיעה קצר.

עם זאת, לחלק מהשאילתות יכולה להיות גם כוונה מקומית וגם לא-מקומית ותוצאות החיפוש יכולות להשתנות בהתאם. הדוגמה שגוגל נותנים היא של המילה "Tumeric", התבלין כורכום וגם מסעדה פופולרית בסאניוייל, קליפורניה. אם מישהו מחפש את הביטוי בסאניוייל, רוב הסיכויים שהוא מחפש את המסעדה, אבל אם מחפשים את הביטוי במקומות אחרים בארצות הברית בעולם, כנראה שהכוונה היא לתבלין.

 

חיפוש תוצאות מקומיות בקרבת מקום

כשהמשתמשים מחפשים משהו בקרבת מקום, גוגל מפרשים את התוצאות לפי סוג השאילתה: גוגל יוצאים מתוך הנחה שהמשתמשים מוכנים להרחיב את ההגדרות של בקרבת מקום עבור תוצאות חיפוש מסוימות כמו רופאים, ספריות, מסעדות מסוג מסוים, מתקנים ציבוריים כמו בריכות שחייה או מסלולי הליכה וכדומה.

מדריך גוגל לדירוג אתר מקומי

 

הנחיות דירוג לפי מדד מענה לצרכים

עוד מדד חדש שנוסף השנה למדריך הוא מדד ה-Needs Met, כלומר עד כמה הדף עונה לצורכי המחפש מהמובייל. אפשר לראות בו מקבילה לעדכון פנדה, כלומר עד כמה התוכן מועיל ועונה לצורכי המשתמש, או במילים באחרות: האם התוכן "איכותי" או לא.

המדד הזה מזכיר את הדברים שאמר גרי איליס מגוגל בכמה הזדמנויות, וגם בכנס SMX ישראל: בעלי אתרים צריכים למדוד את האתר מנקודת המבט של "לכמה מבקרים האתר שלי עזר היום?" במקום לספור את הכניסות לאתר.

המדד הזה מתחלק לכמה דרגות:

Fully Meets – הדירוג הגבוה ביותר והוא מתייחס לאתר (או למענה מסוג תשובות ישירות בתוצאות החיפוש) המספק תשובה מלאה לשאילתת החיפוש של רוב המשתמשים, כך שאין צורך בתוצאות נוספות.

בשאילתות מסוימות התשובה יכולה להיות אתר ספציפי. לדוגמה, אם מחפשים בגוגל Amazon, אז דף הבית של אמזון יהיה תשובה מלאה לשאילתת החיפוש. כך גם בחיפושים הכוללים אתר ספציפי כמו [מילת מפתח] + ויקיפדיה או [מותג] + האתר הרשמי, התוצאות המתאימות יקבלו דירוג של מענה מלא.

גוגל גם נותנים כמה דוגמאות לתוצאות חיפוש מקומיות העונות על הדירוג של Fully meets, כולל תוצאות מסוג Knowledge Panel ו-Local Packs, כמו חיפושים של "בתי קפה באזור", המעלים 3 תוצאות של בתי קפה בקרבת מקום או "קפה לנדוור הוד השרון" , המציג תיבת מידע על בית הקפה הספציפי.

Highly Meets – שלב נמוך יותר במדרג האיכות, והוא מתייחס לאתרים שמספקים "התאמה טובה" לשאילתה הספציפית, אבל מסיבה כלשהי לא מגיעים לדירוג הגבוה ביותר, לרוב מהסיבה שהתשובה לשאילתה לא ניתנת במלואה אלא הפניה למקום שבו המחפש יכול למצוא מענה.

לפעמים הסיבה יכולה להיות ששאילתת החיפוש אינה ברורה מספיק, למשל אם המשתמשים מחפשים שם מותג כלשהו, ולא ברור אם הכוונה היא לאתר המותג, למיקומי החנויות שלו או לשעות הפתיחה בסניף הקרוב. סיבה נוספת היא שלשאילתת החיפוש יכולות להיות כמה משמעויות כמו הדוגמה המפורסמת של חיפוש הביטוי apple, שבלי הקשר או מילות חיפוש נוספות קשה לדעת אם מדובר בפרי או בחברה.

מדד גוגל לדירוג אתרים

Moderately Meets – הדרגה הזו מתייחסת לתוכן שיכול "לעזור למשתמשים רבים או לעזור מאוד למעט משתמשים", כלומר עדיין מדובר בתוצאות איכותיות, אבל הן אינן עונות באופן מספק על שאילתת החיפוש של המשתמש. תוצאות שמקבלות את הדירוג הזה יכולות להיות מיושנות, לא מפורטות מספיק או שהן מופיעות באתרים שאינם נחשבים לסמכות בתחום.

Slightly Meets – כאן כבר מדובר בתוכן שנחשב לא איכותי, לא מעודכן, רחב מדי או ספציפי מדי. אלו תוצאות שיכולות לעזור רק למעט מהמשתמשים.

מעניין לציין שגוגל מציינים את ויקיפדיה כדוגמה לתוצאות שעונות בקושי על שאילתות החיפוש, מכיוון שלרוב התוכן נרחב מדי לספק מענה מהיר על שאילתת החיפוש של המשתמשים. אותו דירוג מקבלים גם אתרי מאמרים המשמשים בעיקר לבניית קישורים מהסיבה שהכותבים בהם אינם נתפסים סמכות בתחומם.

Fails to Meet – זוהי הדרגה הנמוכה ביותר במדד, ובה נמצאים כל האתרים שאינם ידידותיים למובייל, וכן תוכן ברמה נמוכה, תוכן מועתק מאתרים אחרים או שאין קשר בינו ובין שאילתת החיפוש.

מדד גוגל לדירוג אתרים

מה הקשר בין מדד המקצועיות, סמכותיות ואמינות למענה לצרכים?

ההבדל העיקרי הוא שבמדד ה-Needs Met האתרים נמדדים ביחס לשאילתה, ואילו במדד ה-E.A.T. לאיכות האתר אין קשר לשאילתה, והמדד מדרג את דף האתר או את האתר עצמו באופן עצמאי.

מהסיבה הזאת, גם דף שמקבל דירוג נמוך במדד המענה לצרכים יכול לקבל ציון גבוה במדד המקצועיות, הסמכותיות והאמינות. אבל הוא אינו יכול לקבל את הדירוג הגבוה ביותר, מענה מלא, אם יש לו ציון E.A.T נמוך או תכונות שליליות אחרות כמו מידע לקוי, אין מידע על הכותב, אין הוכחה לסמכותיות או למקצועיות או ריבוי תוכן שמטרתו גריפת רווחים המסתיר את התוכן העיקרי.

 

דוגמאות אקראיות:

קובצי PDF

בוחני האיכות של גוגל נדרשים להעריך את מידת ההתאמה למובייל של קובצי PDF שמופיעים בתוצאות החיפוש, לכן אם יש לכם קובצי PDF באתר הגיע הזמן להתאים אותם לקריאה מהנייד.

פרסומות לאתרי פורנו

גם אתרים לגיטימיים שמפרסמים אתרי פורנו ידורגו מעכשיו אוטומטית כאתרים באיכות נמוכה. גוגל רואים בהם אתרים מטרידים ובעלי פוטנציאל לספק חוויית משתמש ירודה.

אתרי קופונים

במפתיע, גוגל לא מזלזלים בערכם של אתרי קופונים, הם מקבלים לרוב את הציון הגבוה ביותר בדירוג של מענה לצרכים.

שגיאות כתיב בשאילתות חיפוש

גוגל מנחים את הבוחנים לקחת בחשבון שגיאות כתיב ושגיאות הקלדה בשאילתות החיפוש כאילו נכתבו בכתיב הנכון.

 

ההנחיות של גוגל לבוחני אתרים אמנם אינן משפיעות ישירות על דירוג האתרים בגוגל, אבל הם עוזרות לנו להבין טוב יותר את תוצאות החיפוש ואת מדדי הדירוג של גוגל.

כמו תמיד, נמשיך לעקוב אחרי פרסומים רשמיים (יותר ופחות) המגיעים מענקית החיפוש גוגל ולהתאים את שיטות העבודה והדגשים בעבודה, רוצים לשפר משמעותית את הנוכחות שלכם באינטרנט בכלל ובגוגל בפרט? צרו אתנו קשר.

גוגל אישרו שעדכון פינגווין נוסף מתוכנן להגיע לפני סוף שנת 2015. המשמעות היא שאתרים שנפגעו מעדכון פינגווין האחרון (לפני קרוב לשנה, בדצמבר 2014) יוכלו להשתקם, אבל גם שאתרים נוספים עלולים להיפגע מהעדכון.

עדכון פינגווין הבא, גוגל פינגווין 4.0, יקרה בזמן אמת, כלומר אתרים יענשו מיד עם זיהוי קישורי ספאם, וגם יתאוששו מיד עם הסרת הקישורים או דחייתם.

מאז עדכוני פינגווין האחרונים ירד היקף קישורי הספאם, ורוב תעשיית קידום האתרים התחילה לאמץ טכניקות בניית קישורים נקיות יותר. אף על פי כן מומלץ לנצל את ההזדמנות ולערוך בדיקת קישורים של הרגע האחרון ולוודא שהאתר ערוך לעדכון פינגווין.

פינגווין 2016

בדיקות קישורים לקראת פינגווין 4.0

האם טקסט הקישורים מגוון?

חשוב לוודא שטקסט העוגן בקישורים הוא מגוון ולא מורכב רק מביטויי מפתח בהתאמה מדויקת, אלא גם שם המותג, כתובת URL, מילות מפתח זנב ארוך ומילות מפתח לא תיאוריות (כמו: קראו עוד על [מילת מפתח] וכדומה).

האם יש עלייה פתאומית במספר הקישורים הנכנסים?

בניתוח פרופיל הקישורים כדאי לשים לב לכל פעילות חריגה, והיא לרוב תבוא לידי ביטוי בעליות פתאומיות בגרפים.

מתי לדחות קישורים?

יש מידע סותר לגבי האם לדחות קישורים מזיקים דרך הכלי Disavow Links שב-Search Console של גוגל או לא. מצד אחד, הגיוני לפנות אל גוגל ולהתנקות מאחריות לקישורים ספאמיים שמפנים לאתר. עם זאת, דחיית קישורים אינה תחליף להסרת קישורים ידנית, והשאלה אם שווה לטרוח ולעורר תשומת לב למשהו שאולי אפילו לא הגיע לרדאר של גוגל.

 

האם הקישורים הפנימיים תקינים?

קישורים חיצוניים מקבלים את מלוא היחס בנוגע לפינגווין, ובצדק, אבל לא כדאי להתעלם מהמסר שעובר לגוגל באמצעות הקישורים הפנימיים באתר. גם אם אין להם השפעה כל כך גדולה על דירוג האתרים אבל הם משפיעים מאוד על הדרך שגוגל סורקים את האתר.

בנוסף, אלו קישורים שקל לשלוט בהם ולהשתמש בהם כדי להכתיב לגוגל אילו דפים חשובים יותר ואילו דפים קרובים זה לזה מבחינת נושא. וכמו הקישורים החיצוניים, גם הקישורים הפנימיים יכולים לסבול מעודף אופטימיזציה.

שאלות לשאול כשבודקים את הקישורים הפנימיים:

 • האם טקסט הקישורים מגוון או שהוא מורכב רק ממילות מפתח בהתאמה מדויקת?
 • האם יש קשר הגיוני בין הדף המקשר לדף המקושר? כלומר, האם סביר שהקורא פוטנציאלי יתעניין בשני הדפים?
 • האם הקישורים הפנימיים מצביעים על יחס היררכי הגיוני?
 • לאתרי קניות: האם יש תג קנוניקל לדפים הראשיים והאם האם מתאימים לקישורים שמצוינים במפת ה-xml?

כלים למעקב אחר קישורים

אפשר לעשות את כל הפעולות ידנית, אבל יש כלים רבים שיכולים להקל על העבודה ולחסוך זמן:

 • Link Research Tools – כלי בתשלום שמאפשר לנטר את הקישורים הנכנסים ולאתר עליות פתאומיות, לעשות מחקר מתחרים, סריקת קישורים לאיתור קישורי ספאם ועוד.
 • Ahrefs – כלי בתשלום המציע התנסות בחינם למשך שבועיים ומתאים לבדיקה זריזה של פרופיל הקישורים הנכנסים.
 • Check My Links – תוסף לדפדפן כרום שסורק את דפי האתר ומאתר קישורים שבורים.
 • Screaming Frog – תוכנה חינמית הסורקת את האתר לעומק ומציג מידע מלא על קישורים וכן על הפניות, תגיות מטא, תוכן כפול ועוד ענייני SEO.

בנוסף, מומלץ לעקוב אחר אתרים מקצועיים מתחום קידום האתרים (כמו הבלוג הזה) ולהתעדכן בכל שינוי באלגוריתם של גוגל.

אם יש לכם עסק מקומי או רשת ארצית, אתם בוודאי מבינים שקידום לוקאלי שונה מהותית מקידום אתר שקהל היעד שלו אינו נמצא במיקום גאוגרפי מסוים. בנוסף, תוצאות החיפוש המקומיות משתנות לעתים קרובות יותר מתוצאות החיפוש הרגילות.

מנועי חיפוש נשענים על גורמים כמו תוכן מקומי, דפי פרופיל ברשתות חברתיות (בעיקר בגוגל לעסקים), ביקורות, קישורים ואזכורים (citations) כדי לדרג עסקים מקומיים בתוצאות החיפוש הלוקאלי ולספק לגולשים את תוצאות החיפוש הרלוונטיות ביותר.

 קידום מקומי 2015

הגרף הנ"ל לקוח מהסקר של MOZ על הגורמים המשפיעים על הקידום הלוקאלי ב-2015 ואפשר ללמוד ממנו על הגורמים הייחודיים המשפיעים על הקידום המקומי (למשל איתותים הקשורים ל-Google My Business ואזכורי מיקום חיצוניים), וגם לאלו המשותפים לקידום אתרים רגיל, כמו קישורים ו-on page SEO, אבל גם בהם יהיה הבדל מהותי בהשוואה לאתרים לא מקומיים.

 

סוגי תוצאות החיפוש המקומיות

כאמור, תוצאות החיפוש המקומיות בגוגל עברו שינויים מהותיים בשנים האחרונות, וכדאי להכיר אותן:

 1. קבוצת תוצאות חיפוש מקומי (Local Packs)

עד לא מזמן תוצאות החיפוש של עסקים בעלי אופי מקומי הורכבו מקבוצות של 2–7 תוצאות מקומיות שהתמזגו בתוצאות החיפוש האורגניות הרגילות. מאמצע 2015 גוגל עברו לקבוצות של 2–3 תוצאות מקומיות המתיישרות עם מפות גוגל.

Local Packs בגוגל

 1. קבוצת תוצאות חיפוש מקומי + A/B/C

לגוגל יש עוד וריאציה של קבוצת תוצאות החיפוש המקומי ובה העסקים (לרוב סניפים של רשת) מסומנים ב-A/B/C ובסיכות על המפה.

חיפוש מקומי בגוגל למותגים

 1. תוצאות חיפוש מקומי מסוג Snack Pack

בחלק מהנישות של עסקים מקומיים (בעיקר מסעדות וכדומה) עדיין מופיעות תוצאות מקומיות מסוג Snack Pack, קבוצה של שלוש תוצאות עם אפשרויות סינון, תמונות ובלי קישור לאתר.

קידום מקומי בגוגל למסעדות וכדומה

 1. תיבת חיפוש מקומי

כשגוגל מוצאים מיקום אחד מוביל לחיפוש הם יכולים להחזיר תוצאות המורכבות מתיבה אחת ובה מיקום אחד המיוצג באמצעות סיכה במפה, טלפון וכתובת ומשתלב בתוצאות החיפוש האורגניות.

גוגל - קידום מקומי - תיבת חיפוש

 1. Knowledge Graph לעסק מקומי

לרוב, בסמוך לתוצאות האלה יש גם תוצאות מסוג Knowledge graph לשאילתות חיפוש מקומי והן מציגות מידע מפורט על העסק המקומי, כולל כתובת, טלפון, שעות פתיחה, ביקורות, ולאחרונה אפילו גם גרף המציג את שעות העומס במקום.

 קידום מקומי בגוגל לעסקים - דוגמה

איך להופיע בתוצאות החיפוש המקומיות?

אמנם חשיבות הקישורים בקידום מקומי אינה מועטה, אבל כדי להופיע בתוצאות החיפוש המקומיות, בייחוד מסוג ה-Local Pack, צריך קודם כל להשקיע בשיפור האלמנטים המקומיים באתר עצמו, ובאופטימיזציה של דף העסקי בגוגל פלוס (גוגל לעסק שלי), שיפור עקביות אזכורים באינדקסים מקומיים ועל השגת ביקורות.

 

 

On-Site SEO לקידום מקומי

כדי לקדם עסק מקומי, קודם כל צריך להתאים אותו לשיטות הקידום הבסיסיות ביותר, כלומר שילוב מילות מפתח (כולל מיקום העסק) בתוכן האתר ובתגיות החשובות.

בדיקת התאמת האתר לקידום לוקאלי:

 • האם המיקום הרלוונטי (עיר/שכונה/אזור) ומילת המפתח העיקרית מופיעים בכותרת החיצונית (Meta title) ובתיאור (Meta description)?
 • האם המיקום ומילת המפתח מופיעים בכותרת הפנימית הראשית המסומנת בתג H1?
 • האם המיקום ומילת המפתח מופיעים בכתובת ה-URL?
 • האם הם מופיעים בתוכן האתר?
 • האם הם מופיעים בתגיות התמונות (Alt ו-Title)?
 • האם מוטמעת מפה של גוגל בדף הנחיתה?

בנוסף, חשוב לוודא שהאתר ידידותי למובייל ושהוא נטען במהירות סבירה.

 

גוגל פלוס עסקי

אם עוד לא פתחתם דף גוגל פלוס (או עוד לא תבעתם בעלות עליו), הגיע הזמן.

הדף צריך לכלול את כל הפרטים הבאים:

 • תיאור ארוך, מפורט וייחודי, בנוי נכון וכולל קישורים.
 • סיווג לקטגוריה המתאימה ביותר.
 • תמונות רבות ככל האפשר.
 • מספר טלפון של הסניף המקומי.
 • אותה כתובת עסק המצוינת באתר ובאינדקסים מקומיים.
 • תמונת פרופיל ותמונת נושא באיכות טובה.
 • שעות הפתיחה של העסק (אם המידע הזה רלוונטי).
 • ביקורות אמתיות של לקוחות.

 

אזכורים באינדקסים מקומיים

בקידום מקומי חשוב לוודא ששם העסק ופרטי הקשר שלו (מה שמכונה באנגלית NAP: Name, Address, phone) מופיעים בכל דפי האתר. כמו כן, יש להשתמש באותם פרטים בדיוק גם באזכורים של העסק באינדקסים מקומיים כמו דפי זהב ודומיהם.

כדאי להשתמש בסימוני schema.org כדי להראות לגוגל איך לסמן את כתובת העסק ואת פרטיו בצורה נכונה. בנוסף לסימון הכתובת אפשר להשתמש בסימוני schema.org כדי להבליט מידע כמו שעות פתיחה, אפשרויות תשלום, טווח מחירים וגם דירוג וביקורות.

 

ביקורות על עסקים מקומיים

לביקורות יש השפעה ישירה על המיקומים בתוצאות החיפוש המקומיות, לכן שווה להשקיע זמן בלהשיג אותם. העדיפות הראשונה היא להשיג ביקורות לדף גוגל פלוס, אבל לא רק.

בתור התחלה, מומלץ ליצור קשר עם לקוחות קיימים דרך המייל או הטלפון ולהציע להם לכתוב ביקורת, ואף להציע להם הנחה או תמורה כלשהי על הזמן שישקיעו בכתיבת הביקורת. בנוסף, מקובל להוסיף לאתר דף עם קישורים לאתרי ביקורות ואף דף הנחיות עם הסברים על איך לכתוב ביקורת לעסק, וכן להוסיף קישורים לאתרי הביקורת לדף הצ'קאאוט בחנות הווירטואלית, לחתימת המייל, לכרטיס הביקור או לכל מוצר פרסום אחר.

 ביקורות בקידום לוקאלי

בניית קישורים לקידום מקומי

בניית קישורים היא חלק חשוב בקידום מקומי ולרוב יש נטייה להתעלם ממנו. בהשוואה לקידום אורגני רגיל קידום ממומן תלוי יותר בקישורים מאתרים מקומיים בעלי זיקה לעסק מאשר בקישורים מאתרי סמכות כלליים (אף על פי שגם קישורים מסוג זה לא יזיקו).

לכן אינדקסים מקומיים משמשים מקור חשוב לבניית קישורים, וכן לבניית citations, כלומר אזכור שם העסק ופרטי הקשר שלו (NAP). אותם citations, לא חייבים לכלול קישור לאתר כל עוד הם מזכירים את שם העסק, את כתובתו ואת מספר הטלפון בדיוק כפי שהם מופיעים באתר.

יש כמה כלים המשמשים למעקב אחר אזכורים לוקאליים ולחיפוש מקורות נוספים:

 • BrightLocal הוא כלי מעקב citations בתשלום המציג את כל האזכורים של האתר ברשת, מפנה למקורות חסרים ומדגיש אזכורים שגויים של שם העסק או של פרטי הקשר.
 • ל-MOZ יש רשימת אינדקסים מקיפה לפי קטגוריה, ואפשר לאתר את הקטגוריה הרלוונטית ולהוסיף את העסק ידנית.
 • באמצעות כלי מחקר מתחרים כמו Majestic SEO אפשר לעקוב אחרי האזכורים של המתחרים ולפעול בעקבותיהם.
 • להשתמש ב-Google Alerts וכדומה כדי לעקוב אחר האזכורים של העסק או של המתחרים.

 

איך לבנות קישורים לקידום מקומי?

יש כמה דרכים ייחודיות להשגת קישורים לקידום עסקים מקומיים:

 • להציע חסות לאירועים מקומיים.
 • להציג מידע סטטיסטי על סביבת העסק בדרך ויזואלית כמו אינפוגרפיקה ולבקש מאתרים לשתף.
 • לערוך אירועים או מפגשים מקומיים ולבנות קישורים מדף האירוע.
 • להתראיין לאתרים מקומיים או לכתוב בהם.
 • להציע לארגונים מקומיים הנחות או הטבות כלשהן בתמורה לקישורים.
 • להציע מלגות או הצעות עבודה לסטודנטים (ולקבל קישורים מאתר האוניברסיטה).
 • לעקוב בקביעות אחרי הקישורים של המתחרים ולחפש אפשרויות לקישורים.

 

קידום מקומי ושיעור ההקלקה (CTR)

גם שיעור ההקלקה מתוצאות החיפוש של גוגל נחשב לגורם דירוג המשפיע על המיקומים, ולהפך –שיעור נטישה גבוה נחשב לגורם שלילי.

טיפים לשיפור שיעור ההקלקה:

 • אם אפשר, להוסיף סימוני schema.org כולל ביקורות, דירוגים וכדומה.
 • לנסח כותרות חיצוניות רלוונטיות, קריאות ומושכות להקלקה.
 • לנסח תיאור מפורט העונה על מה שהלקוחות הפוטנציאליים מחפשים.
 • לערוך ניסויים בפייסבוק (או בכל רשת חברתית אחרת) כדי למדוד את שיעור ההקלקה מגרסאות שונות של כותרות ותיאורים (A/B test) וליישם את הממצאים גם על תגיות המטא.

 

לסיכום:

כדי לשפר את התוצאות בחיפוש מקומי:

1. להקים דף גוגל פלוס לוקאלי.

2. להוסיף מילות מפתח ומיקומים לכל דפי הנחיתה.

3. לוודא ששם העסק ופרטי הקשר (NAP) עקביים בכל הרשת.

4. לייצר ביקורות אמתיות מגוגל פלוס ואתרים דומים.

5. לשפר את תגיות המטא (כותרת ותיאור).

6. להתמקד בבניית קישורים מקומיים.

 

 מחפשים חברה מקצועית לקידום אתרים מקומי? צרו קשר לפרטים נוספים.

מפתחי אפליקציות הבחינו לאחרונה בשינוי משמעותי בתוצאות החיפוש באפסטור של אפל. לפי דיווחים של מפתחי אפליקציות וגורמים בתעשייה השינויים החלו ב-3 בנובמבר, ובעקבותיהם תוצאות החיפוש באפסטור הן מתוחכמות יותר והרבה יותר רלוונטיות בהשוואה לחודשים קודמים. השינויים התבטאו בעיקר במיקומים הגבוהים.

apple app store logo

כמו גוגל, גם אפל עובדת ללא הרף על שיפור אלגוריתם הדירוג במטרה לשפר את הרלוונטיות של תוצאות החיפוש ולשמור על הרלוונטיות של חנות האפליקציות. אם אפל יפנו משתמשים לאפליקציות לא רלוונטיות ושאינן מתאימות לשאילתת החיפוש, חוויית המשתמש תיפגע והמשתמשים עלולים לאבד עניין בהמלצות של אפל ואף באפליקציות עצמן.

עד לא מזמן אלגוריתם הדירוג של האפסטור התמקד בשינויים בדירוגי האפליקציות ב-Top Charts, כלומר באפליקציות המופיעות תחת Top Grossing, Free ו-Paid, וכן בחלוקה לפי קטגוריות. השינוי החדש מתמקד באפליקציות העולות לאחר שהמשתמשים מזינים מילות מפתח בסרגל החיפוש באפסטור. זו נעשית הדרך הנפוצה ביותר לגילוי אפליקציות באפסטור של אפל, המציע יותר ממיליון אפליקציות. לפי כמה מחקרים, לפחות חצי מהאפליקציות של אפל נמצאות דרך חיפוש.

apple app store search1

אמנם זה לא השינוי הראשון שהתמקד בתוצאות החיפוש באפסטור, אבל הוא אחד השינויים הגדולים עד כה. לפי מומחים בתחום, אפל התחילו לשקלל משתנים כמו מילות מפתח והמילים המופיעות בטייטל. יש שמעריכים שהשינוי מצביע על כך שאפל עובדים על מעין גרסה שלהם לאלגוריתם PageRank. האלגוריתם של גוגל אמנם מורכב יותר, אבל ייתכן שהכיוון הוא לבדוק איך אפליקציות שונות מדורגות ביחס למתחרות שלהן.

 

מה השתנה בתוצאות החיפוש באפסטור של אפל?

לפי מספר מקורות שנאספו וצוטטו ב-TechCrunch, עדכון האלגוריתם של ה-3 בנובמבר כלל כמה שינויים. כעת אפליקציות מדורגות בתוצאות החיפוש בשילוב הכולל מילות מפתח הקשורות לאפליקציה, התאמה חלקית למילות מפתח, שמות מותג של מתחרים והתאמות נוספות. לפי הדיווחים, זו הפעם הראשונה שאפליקציות מופיעות בתוצאות החיפוש באפסטור גם על מילות מפתח שאינן מופיעות בכותרת ולא בשדה "מילות מפתח".

מפתחים שחיפשו את האפליקציות שלהם דיווחו שהתוצאות העלו מספר אפליקציות מתחרות שלא הופיעו בעבר, ובאופן כללי רשימת ההתאמות נרחבת יותר.

apple app store search2

עד השינוי, התוצאות נטו יותר לכיוון היסטוריית ההורדות, כך שאפליקציות חינמיות דורגו גבוה יותר מאפליקציות בתשלום, אבל לאחריו התוצאות נעשו רלוונטיות עוד יותר. לדוגמה, לפי TechCrunch חיפוש של מילת המפתח "Twitter" לפני השינוי היה מעלה תוצאות רלוונטיות יחסית, אבל היו חסרות אפליקציות פופולריות בתשלום כמו Tweetbot, וכן האפליקציה אינסטגרם הופיעה במקום 10. בעקבות השינוי התוצאות נעשו רלוונטיות עוד יותר: Tweetbot נכנסה למקום ה-4, האפליקציה הפופולרית Twitterrific דורגה במקום ה-5, ואינסטגרם סוף סוף הודחה מהתוצאות.

השינויים ניכרים עוד יותר באפליקציות נישתיות, ומפתח האפליקציה Splash Math, המציעה תכנית לימודי חשבון לילדים, העיד שמאז ה-3 בנובמבר האפליקציה דורגה בעוד כ-70 ביטויים שאינם מוזכרים ישירות ב-Metadata של האפליקציה.

כלומר, אפל לא רק שיפרו את יכולתם לשלוף רשימות של מתחרים ואפליקציות דומות, והם גם הוסיפו פונקציה חדשה של הצעות לאפליקציות, המבוססת על המהות של האפליקציה, כלומר הפיצ'רים העיקריים שלה ורכיבי ה-on-page העיקריים שלה.

מהשינויים האלה אפשר להסיק שאפל מתייחסת פחות למילות המפתח שהמפתחים הזינו ידנית ב-iTunes Connect, כלי ניהול ורישום האפליקציות של אפל.

 

לסיכום, השינויים האלה משפיעים בעיקר על הדירוגים בתוצאות החיפוש באפסטור, ולא נמצא שהם משפיעים גם על הדירוגים ב-Top Charts. אמנם אלגוריתם הדירוג נעשה מתוחכם יותר, אבל מוקדם להניח שאפל עובדת על מקבילה לאלגוריתם PageRank של גוגל. נראה שאלגוריתם הדירוג באפסטור עדיין לא מתייחס להיבטים כמו התנהגות משתמשים, האם האפליקציה הופיעה כבר באפסטור, קישורים מהאינטרנט (כמו ביקורות חיוביות וסקירות במדיה) ועוד גורמים שיכולים לשפר את הרלוונטיות של האפליקציות בתוצאות החיפוש. כמו כן, עוד מוקדם לנתח את ההשפעה של השינוי על שיעור ההורדות של אפליקציות ועל הרווחים.

מחפשים חברה לקידום אפליקציות באפסטור של אפל? צרו קשר ונשמח לעזור לכם.

 

לגוגל היו חדשות גדולות השבוע: המנכ"ל החדש של החברה הודיע בבלוג הרשמי על פתיחת הקוד של TensorFlow, מערכת הלמידה החישובית של גוגל. מאט קאטס מגוגל תיאר את החדשות כידיעה החשובה ביותר בעולם הטכנולוגיה כיום, ואמר שבמובן מסוים גוגל חושפת את "הרוטב הסודי".

גוגל השתמשו במערכת למידה חישובית הרבה לפני האלגוריתם RankBrain, ונעזרו בה לפירוש שאילתות, זיהוי קול, חיפוש תמונות, תרגום בין שפות שונות וגם דירוג אתרים בתוצאות החיפוש. גוגל מקווים שהקוד הפתוח של TensorFlow יעזור לחוקרים, למהנדסים ולכל מי שמתעניין בנושא ויאיץ את המחקר בנושא בינה מלאכותית ולמידה חישובית.

לפי מאט קאטס מגוגל פתיחת הקוד תיטיב עם כל העולם מכמה סיבות. אחת מהן היא שמערכת הלמידה החישובית הייתה דוגמה ל"רוטב הסודי" של גוגל, וחשיפת הטכנולוגיה תאפשר לעולם כולו, ולא רק לגוגל, להרוויח ממנה.

הסיבות האחרות הן:

ללמידה חישובית יש השפעה גדולה על העולם, החל מזיהוי קול ועד זיהוי תמונות ותרגום שפות, וההשפעה שלה הולכת לגדול עוד יותר. שימוש בלמידה חישובית יכול לפתור בעיות במגוון תחומים, ונישות רבות יתמכו בסטראטאפים שישתמשו בלמידה חישובית עבור תחומים ספציפיים.

 1. ניסיונות עבר לשחזר קודים של גוגל לרוב לא הצליחו (למשל הניסיון לשחזר את המסמך MapReduce שתיאר מערכת לעיבוד מידע השוואתי מסיבי), מכיוון שכל קוד חיצוני נתקל בקשיים שאולי כבר נפתרו בקוד המקורי של גוגל. עם הפיכת הקוד של גוגל לקוד פתוח נפתחות אפשרויות רבות למפתחים מחוץ לגוגל, והם לא צריכים להמציא מחדש את הגלגל.

כמובן שהנושא מעניין גם את מי שעוסק בקידום אתרים, ויש לצפות שאנשי מקצוע רבים בתחום ינצלו את ההזדמנות ולערוך ניסויים כדי לבחון את ההשפעה של רכיבים שונים על תוצאות החיפוש בגוגל. וגם אנחנו נמשיך לעקוב, לבדוק ולעדכן. המשיכו לעקוב אחרינו לעדכונים נוספים.

 

 

פייסבוק השיקה שני כלים חדשים לקידום לוקאלי של עסקים. הכלי הראשון הוא כלי אנליטיקס חינמי הנקרא "Local Insights" ומראה לעסקים מקומיים את התנועה הרגלית שבקרבת החנות. הכלי השני הוא עדכון למודעות הפרסום מסוג Local Awareness, המאפשר לעסקים בעלי כמה סניפים ליצור קמפיינים ממוקדים לוקאלית. מודעות הפרסום Local Awareness יהיו זמינות דרך API ובקרוב גם דרך ה-Power Editor, וכלי האנליטיקס Local Insights יגיע לכל הדפים בפייסבוק בשבועות הקרובים.

 

Local Awareness Ads לעסקים מרובי סניפים

העדכון ל-Local Awareness Adverts מאפשר למותגים ולעסקים מרובי סניפים למנף את המידע שנמצא בדפי העסק המקומיים ולהזין את מיקומי החנות או העסק ומידע רלוונטי נוסף למודעות הפרסום הלוקאליות בצורה דינמית. (ואם זה לא היה ברור עד עכשיו, זו סיבה טובה ליצור דף לוקאלי ספציפי לכל סניף אם עדיין לא נוצר כזה).

העדכון דומה לכלי הוספת מספרי טלפון ומיקומים במודעות הפרסום בגוגל אדוורדס. למשל, רשת בתי קפה שיש לה מספר סניפים באזור כלשהו יכולה לבחור להוסיף אוטומטית את שם העיר לנוסח המודעה בהתאם למיקום המשתמשים שנחשפים למודעה. כך למשל, אנשים ממנלו פארק יראו את נוסח המודעה: "בואו לצהריים במנלו פארק", ואנשים מסן פרנסיסקו יקבלו את המודעה "בואו לצהריים בסן פרנסיסקו". גם כפתורי הקריאה לפעולה יהיו דינמיים, ומשתמשים שיקליקו על כפתור כדי להתקשר לסניף או לבקש הנחיות נסיעה יקושרו אוטומטית לסניף הקרוב ביותר אליהם.

מודעות לקידום לוקאלי בפייסבוק

המטרה בעדכון היא לפשט את ניהול הקמפיינים עבור עסקים מרובי סניפים וכן ליצור מודעות רלוונטיות יותר עבור המשתמש. מחקרים ושאלונים רבים הראו כי אזכור המיקום במודעות מעלה את שיעור התגובה ואת שיעור ההמרה בהשוואה למודעות ללא מיקום.

רוב ההמרות מסוג זה נעשות אופליין, בעיקר כשמשתמשים במובייל; רוב המכירות הקמעונאיות ממשיכות להיעשות בחנויות הפיזיות. עם זאת, כמעט 80% מהרווחים של פייסבוק מפרסום מגיעים ממשתמשי מובייל, והמשתמשים המעורבים ביותר באתר הם משתמשי מובייל.

 

 

כלי המעקב Local Insights

כלי המעקב החדש Local Insights אינו קשור ישירות למודעות מסוג Local Awareness, וגם בעלי עסקים עם מיקום אחד יכולים להשתמש בו ולראות מי נמצא בקרבת החנות ומתי. אף על פי כן, הוא שימושי בעיקר לעסקים מרובי מיקומים, ומפרסמים בפייסבוק יוכלו לחבר את הנקודות בין המודעות ברשת והתנועה הרגלית סביב סניפי העסק.

אנליטיקס לקידום לוקאלי בפייסבוק

הכלי נמצא בחלק ה-Insights בלשונית נפרדת והוא מציג מידע על משתמשי פייסבוק הנמצאים בקרבת החנות (אם כי לא בזמן אמת). הכלי אינו עוקב אחרי ביקורים בחנות עצמה, אבל לפי פייסבוק הוא יציג מידע דמוגרפי ומגמות הקשורות באנשים הנמצאים בסביבה. מהמידע הזה אפשר להגיע לכמה תובנות מעשיות. לדוגמה, אנשי השיווק בפייסבוק יכולים ללמוד מיהם האנשים הנמצאים פיזית בקרבת החנות ומתי, ולמידע הזה יכולות להיות השלכות על מיקוד הקמפיינים והתזמון שלהם. פייסבוק מדגישים שהכלי ידווח רק על מידע אנונימי ורק עבור משתמשים שהפעילו שירותי מיקום באפליקציה, ושום מידע אישי לא ייחשף.

 

שילוב של שני הכלים החדשים יכול לעזור למפרסמים בפייסבוק ללמוד על יעילות המודעות ולהבין אם הן מניעות ביקורים בחנות ומשיגות את מטרותיהן.

מעוניינים בקידום בפייסבוק? צרו אתנו קשר בהקדם

כנס SMX ישראל 2015 הסתיים וכמדי שנה אנחנו מביאים לכם תקציר של הפאנלים הכי טובים עם הטיפים הכי מועילים לשיווק באינטרנט:

SMX ISRAEL 2015

פאנלים בנושא קידום במובייל

המרות במובייל

מה זה ה-mobile moment ואיך אפשר להשתמש בו כדי לגרום לגולשים במובייל (כ-50% מסך הגולשים באינטרנט) להשלים המרה באתר או באפליקציה?

smx israel - mobile moments

 

קידום אתר מובייל בגוגל ובינג

איך להתאים אתר למובייל ולהימנע מפגיעה בדירוג האתר בעקבות עדכון המובייל של אפריל 2015?

 

טיפים בנושא קידום אתרים אורגני

 

בדיקת ה-SEO האולטימטיבית

איך קצב הסריקה והאינדוקס של האתר משפיע על הקידום האורגני בגוגל ואילו בדיקות SEO כדאי לערוך לאתרי לקוחות?

 

SEO בעברית

איך לקדם אתר בעברית בכלל ואתר לוקאלי ואתר מובייל בפרט, ואיך להתאים את התוכן והקישורים לקידום בגוגל ישראל.

smx israel - Hebrew SEO1

 

התאוששות מעונשים של גוגל

איך להימנע מעונשי גוגל ועדכוני האלגוריתם של גוגל, בעיקר פנדה, פינגווין ופאנטום (שהתמקד במאמרי How to) ואיך להתאושש מהם?

דגשים בעדכון פינגווין - ממה להיזהר בשביל לא לקבל עונש של גוגל

 

שיחה עם נציג גוגל

מי קהל היעד של רוב האתרים באינטרנט ולמה כדאי לחשוב עליהם לפני שחושבים על רובוטי הסריקה של גוגל?

smx israel google keynote1

 

טכניקות SEO מתקדמות

איך להתאים את האתר לרובוט הסריקה של גוגל ומה לעשות עם תחרות פנימית בין דפי נחיתה?

 

דיונים על קידום ממומן בגוגל ובפייסבוק

מודעות מותאמות אישית ורימרקטינג

למה חשוב ליצור מודעות מותאמות אישית בפרסום בגוגל ובפייסבוק ואיך להשתמש בכלי המיקוד?

smx israel - personalized ads

 

דוחות גוגל אנליטיקס לשיווק באינטרנט

איך ליצור דוחות אנליטיקס מותאמים אישית ולעקוב אחרי יעילות הקמפיינים (בחיפוש אורגני וממומן) ואחרי פעילות המשתמש גם מחוץ לאתר?

 

עתיד החיפוש בגוגל

 

היכרות עם Google Search Console

אילו פיצ'רים גוגל מתכננים להוסיף ל-Search Console ואיך להוסיף אפליקציה לאינדקס של גוגל?

תשובות ישירות בגוגל

איך להתאים את תוכן האתר ואת המבנה שלו כדי להופיע בתשובות הישירות בתוצאות החיפוש בגוגל?

תשובה ישירה בגוגל

חיפוש עתידני בגוגל

איך החיפוש הפרידיקטיבי, התשובות הישירות והחיפוש הקולי ישפיעו על הקידום בגוגל בעתיד?

יותר מדי מידע

 

מה?

תחום החיפוש משתנה במהירות עם Google Now on Tap, הגרסה המתקדמת של סירי של אפל ו-Cortanta של מיקרוסופט, וכיום גוגל ואפל כבר מציגות תוצאות חיפוש לפני שהתחלנו בכלל לחפש. תחום החיפוש הפרדקטיבי הוא רק בחיתוליו, והפאנל הזה יסקור את השינויים הצפויים לאנשי שיווק באינטרנט עם השינוי בדרכי החיפוש.

מי?

איך עובד חיפוש קולי

מנחה: בארי שוורץ מ-RustyBrick

דובר: בוב רוזנשיין מ-Curiyo

 

מה כדאי לקחת אתכם?

יותר מדי מידע

– את דף התוצאות של גוגל כולנו מכירים – עשרה קישורים בצבע כחול שסביר להניח שלאחד מהם כבר יש את התשובה שרצינו. כמה דקות של רפרוף הם זמן סביר כדי למצוא את מה שאנחנו מחפשים, נכון? גוגל כבר לא חושבת ככה. לטענתה אנחנו מוצפים ביותר מדי מידע, והאופן שבו אנו מחפשים כבר אינו יעיל כשהיה.

הפחתת עומס המידע

– על מנת לצמצם את זמן מציאת התשובה עבור כל חיפוש קמו אתרי תשובות כמו Quora ו-Ask.com, שמספקים תשבות ישירות או כמעט ישירות. אתרים אלו מיישמים בצורה מעולה את תבנית התשבות הישירות על התוכן שלהן.

תשובה ישירה ומידית

– חיפוש פרידיקטיבי היא טכניקה בה משתמש מנוע החיפוש כדי לשער מה עומד לחפש המשתמש ולהציג לו את התוצאות בזמן אמת. שילוב הטכניקה עם תשובות ישירות וחיפוש קולי (Speech-to-text) נותנת לנו הצצה לאופן בו יבוצעו רוב החיפושים בעתיד.

מה?

כיום כמחצית מהתעבורה באינטרנט מגיעה ממכשירי מובייל, וגם שיעור גדול מהקניות ברשת. הפאנל ידון בדרכים היעילות ביותר לגרום לגולשים במובייל להשלים המרות וידבר על סוגי מודעות הפרסום הייחודיות למובייל, על מיקוד לפי מכשיר, מיקום וכדומה.

מי?

מנחה: אופיר כהן מ- Universal Mccann Digital

דוברים: שי גבאי מ-NetFocus-Global.com ואסף בן יהודה מ- Universal Mccann Digital

 smx israel - mobile moments

מה כדאי לקחת אתכם?

השתלטותו המוחלטת של המובייל על חיינו שינתה ללא היכר את התנהגות הגולשים, אנחנו לא רק בודקים מה השעה, שולחים הודעה או לוחצים על הלייק – אנחנו פונים למכשיר הנייד בשביל לרכוש מוצר, להרחיב את הידע, לתכנן תכניות ועוד, ומצפים לקבל תשובות ישירות ומהירות.

המציאות החדשה ממחישה עבור מותגים, עסקים ומשווקים את הצורך בהתאמה של התוכן וחווית הגלישה לרגעים המכריעים (Mobile moments) שבהם ניגש הלקוח לצרוך את השירות או המוצר.

מה?

בדיקות SEO נעשות חשובות ככל שגוגל ממשיכים עם עדכוני אלגוריתם, עונשים ופעולות ידניות. בפאנל הזה ידונו מומחי SEO בבדיקות שהם עורכים לאתרי לקוחות וידגימו על אתרים קטנים וגדולים עם בעיות בתוכן ובקישורים.

מי?

מנחה: ארון פרידמן מ-FiveBlocks

דוברים: אלי פלדבלום מ-RankAbove וטריסטאן פירוז מ-DeepCrawl

 

מה כדאי לקחת אתכם?

ישנה חשיבות גדולה בקידום אורגני לזמן שלוקח לגוגל לאנדקס עמוד באתר שלכם, מספר הקסם הוא פחות מ-14 יום, ברור שכמה שפחות יותר טוב.

אינדוקס אתר בגוגל

 

כיצד נבין איפה אנחנו עומדים מבחינת אינדוקס האתר שלנו:

אינדוקס את בגוגל 2

 

איך להשיג אינדוקס חכם ולא להגיע למצב של אינדוקס חסר או אינדוקס יתר:

הנוסחה לאינדוקס האתר

 

בשורה התחתונה:

חשוב להתייחס להיררכית האתר ולזמן שלוקח לגוגל לאנדקס דפים שונים באתר שלנו, יש להתייחס לכך כחלק בלתי נפרד מאסטרטגיית הקידום האורגני בגוגל.

 

 

 

מה?

הפאנל דובר העברית היחידי בכנס, והוא ידון בשיפור קמפיינים של קידום ממומן ואורגני הפונים לקהל דוברי העברית, ובהבדלים בין קידום בגוגל בעברית ובאנגלית. הדוברים בפאנל, בהם גילעד ששון מנקודה, ישתפו מניסיונם בשיווק באינטרנט ויספקו טיפים למקדמים בכל הרמות.

smx israel - Hebrew SEO1

מי?

מנחה: גילעד ששון מנקודה שיווק באינטרנט

דוברים: אדווה רוגלין מ-Universal Mccann Digital וגיל סלוביק מ-The Grinder Ltd.

 

מה כדאי לקחת אתכם?

smx israel - Hebrew SEO2

smx israel - Hebrew SEO4

בחיפושים לוקאליים הדבר החשוב ביותר הוא מתן מענה מתאים לחיפושים מסוג זה באתר. מבחינת התכנים, הקישורים והבולטות לעומת המתחרים.

smx israel - Hebrew SEO5

בחיפושים מהמובייל, צריך להבין שהגולשים מחפשים אותנו באופן מידי, לכן, אנו צריכים לתת להם מענה מתאים בזמן אמת, אחרת נפספס את הרגע.

smx israel - Hebrew SEO6

תוכן וקישורים יכולים ליצור ערך אמיתי לגולש. יצירת עניין בעזרת תכנים רלוונטיים ואיכותיים בעלי ערך מוסף המותאמים לקהלים שונים.

smx israel - Hebrew SEO7

smx israel - Hebrew SEO8

מה?

הפאנל ידון בכל סוגי העונשים של גוגל (מבוססי-אלגוריתם וידניים) ובדרכי ההתאוששות מהם, וכן יוצגו בו קייס סטאדיז ספציפיים שידגימו אילו דרכים נמצאו יעילות בהתאוששות מעונש של גוגל, ואילו לא.

מי?

מנחה: מאייר רייך מ-RankAbove

דוברים: Pratik Dholakiya מ-E2M Solutions ורועי חינקיס מ-SimilarWeb

מה כדאי לקחת אתכם?

רועי מסימילאר ווב העביר מצגת על העונשים של גוגל, הוא הציע להסתכל על העדכונים בצורה שונה ממה שהיינו רגילים:

עדכון פנדה:

התאוששות מעונש של גוגל - ישן מול חדש

אם בעבר נהגנו לבדוק בעיקר מקרים של תוכן רזה, חוות תוכן, תוכן משוכפל, יחס מודעות תוכן, דפים שבורים ושיפור מבנה HTML, כיום אנו נבדוק פרמטרים נוספים, כגון:

1. Short click VS. Long click:

מה הכוונה?

התאוששות מעונש של גוגל - קליק קצר אל מול ארוך

ניתן לראות מקרה שבו יוזר ביצע חיפוש בגוגל ולחץ על התוצאה הראשונה (Short click), מאחר והוא לא מצא את התשובה הרצויה, חזר למנוע החיפוש – אך הפעם הוא מבצע חיפוש ייסודי יותר (Long click). בבדיקה שערכו ראו שכמות "קליקים ארוכים" על תוצאת חיפוש מסויימת בטווח זמן קצר יכולה להשפיע מאוד על תוצאות החיפוש.

המסקנה?

יציאה מעונש של גוגל - מה עושים?

אם בעבר נהגו להסתכל על התאמה של שאילתה למילת חיפוש, היום צריך להוסיף למשוואה גם את אפקט

ה- post-clcik engagement.

2. תגובות ספאם באתרכם בעלות אפקט שלילי מבחינת SEO (אפילו  Search Engine Land ביטלו אותן).

מומלץ להוריד תגובות ספאם בשביל לצאת מעונש של גוגל

 

3. התמקדות בחווית משתמש:

* לא מומלץ להסיר דפים עם תוכן רזה, אלא לשפר אותם.

* שימו לב ליחס מודעות/טקסט באתרכם.

 

אם נפגעתם, חכו לעדכון הבא בשביל לראות התאוששות.

 

עדכון פינגווין:

דגשים בעדכון פינגווין - ממה להיזהר בשביל לא לקבל עונש של גוגל

רוצים להימנע מעונש? ממה חשוב להיזהר:

* אובר-אופטימיזציה בטקסט עוגן.

* רלוונטיות של הדומיין המקשר.

* לינקים בתשלום.

* חוסר גיוון של IP ו- C-CLASS בפרופיל הקישורים.

 

עדכון פאנטום (HOW TO):

עדכון פאנטום - איך לצאת מעונש של גוגל

* שוחרר במאי 2015

* פגע בעיקר באתרים שממוקדים בשאילתות HOW TO

* התמקד במשתמש

 

מה חשוב לשים לב במדדים של האתר?

* זמני שהיה

* מספר דפים נצפים

* אחוז נטישה גבוה

 

כדאי לבדוק איפה אנחנו נמצאים ביחס למתחרים שלנו בפרמטרים האלו ולוודא שהנתונים שלנו טובים משלהם.

 

בסוף המצגת הוצגו כלים שימושים ליציאה מעונש ול-SEO

קישור למצגת המלאה: לחצו כאן

 

מקלוגש

 

 

מה?

לפי גוגל, עדכון המובייל השפיע על יותר אתרים מאשר עדכון פנדה או פינגווין. לקידום למובייל אמנם יש הרבה מן המשותף עם קידום אתרים מסורתי, אבל גורמים אחרים משפיעים על מיקומי האתרים בחיפוש במובייל, בהם חוויית המשתמש, התאמה לכל סוגי הטלפונים והמכשירים הניידים, מהירות הטעינה, מיקום הקישורים, שימוש במדיה עשירה ועוד. הפאנל יציג את כל הגורמים המשפיעים על קידום אתרים במובייל.

מי?

המרת התוכן לידידותי לניידים

מנחה: בארי שוורץ מ-RustyBrick

דוברים: ארי רות מ-DriveHill Media וג'ונתן וובר מ-Marathon Studios

 

מה כדאי לקחת אתכם?

עיצוב רספונסיבי

– התאמה למובייל, אם דרך עיצוב רספונסיבי או בניית אתר מובייל נפרד היא דבר קריטי שחשוב מאוד ליישם על התוכן האינטרנטי שלכם במידה והדבר עוד לא קרה. אי התאמת התוכן, גוררת אחריה פגיעה ישירה בדירוג האתר ואיכותו בעיני גוגל.

הכלי לבדיקת ידידותיות האתר לטלפונים ניידים

– משום שהתאמתו של האתר כה חשובה בעיניי גוגל, היא בנתה כלי שהפך למאוד שימושי בעקבות עדכון מנוע החיפוש שלה. הכלי Google Moblie Friendly Tool יאפשר לכם לבדוק אם התוכן באתר שלכם מוצג כראוי ובאופן ברור על גבי כל סוגי המסכים הפופולרים.

ספרייה לבניית אתרים רספונסיביים

– לאלו מבנינו שעומדים לפני הקמת אתר חדש או מתכננים שינויים מהותיים באתר קיים – מומלץ מאוד להשתמש בממשק התכנות של טוויטר: Twitter Bootstrapבעזרת הממשק אתם, או המתכנתים שלכם, תוכלו לבנות אתר רספונסיבי בצורה פשוטה ומהירה הרבה יותר מבשיטה המסורתית של כתיבת הקוד מאפס.

מה?

בפאנל המרכזי בכנס ידבר גארי איליס (Gary Illyes) מגוגל שווייץ, שם הוא משמש

Webmaster Trends Analyst ועוזר להחליף את החלל הריק שהשאיר מאט קאטס אחרי עזיבתו. הוא אחראי לאלגוריתם HTTPS ועבד על אלגוריתם השימושיות למובייל. בארי שוורץ ישאל אותו שאלות שמעסיקות אנשי קידום אתרים, וכן ישאיר זמן לשאלות ותשובות מהקהל.

מי?

מנחה: בארי שוורץ מ-RustyBrick

דובר: גארי איליס מגוגל

 

smx israel google keynote1

גארי איליס, המחליף הלא רשמי של מאט קאטס בגוגל, ובארי שוורץ ב-SMX Israel

smx israel google keynote4

בניגוד לציפיות, גארי איליס לא בחר לדבר על התאמה למובייל, אלא דווקא על קהל המשתמשים, ובעיקר על שתי קבוצות משתמשים: דור ה-X ודור ה-Z

smx israel google keynote2

בארי שוורץ מצלם את הקהל בזמן שגארי איליס מגוגל מתאר את קהל היעד של רוב אנשי השיווק באינטרנט – בני דור ה-Y

smx israel google keynote3

גארי איליס מדגים את אחד העיסוקים החביבים על בני דור ה-Y – צילום סלפי בכל הזדמנות

smx israel google keynote5

ככה זה נראה מהצד השני

צילום מסך: twitter.com/methode

מה?

גוגל אנליטיקס, פייסבוק, טוויטר ופלטפורמות פרסום אחרות משתמשות בכלי פילוח מתקדמים כדי להציע למשתמשים מודעות מותאמות אישית ולשפר את שיעור ההמרה ואת החזר ההשקעה. בפאנל יוצגו טקטיקות חדשניות לפילוח קהלים, לתפירת קמפיינים ומודעות הפונות ישירות אל המשתמש.

מי?

מנחה: אופיר כהן מ- Universal Mccann Digital

דוברים: אדיר רגב מ-GO Internet Marketing ואופיר כהן.

 smx israel - personalized ads

מה כדאי לקחת אתכם?

העקרונות החשובים ביצירת מודעות מותאמות אישית:
הבנה של התנהגות המשתמש, מיפוי וצביעה של התהליכים העיקריים והפעולות שמובילות אותם, יצירה של מודעות מותאמות על פי כל הנתונים שהתקבלו על קהל היעד והמשתמשים.

מה?

גוגל אנליטיקס מספק כמויות עצומות של מידע על התנועה באתר, אבל רק חלק קטן ממנו רלוונטי לקידום אורגני או ממומן. הפאנל יתמקד בדוחות האנליטיקס הרלוונטיים לאנשי שיווק באינטרנט ועל הדרכים לכוונן אותם כדי שיציגו את המידע הרלוונטי ביותר לשיפור החזר ההשקעה על הקמפיינים.

smx israel - google anlaytics panel

מי?

מנחה: בארי שוורץ מ-RustyBrick

דוברים: יהושע קורן מ-Analytics Ninja LLC ויואל ינובסקי מ-RankRanger

smx israel - analytics for sem

מה כדאי לקחת אתכם?

– שיעור ההמרה בקידום ממומן גבוה ב-100% בהשוואה לקידום אורגני, וחיפושים בדסקטופ או בטאבלט מביאים יותר המרות מחיפושים בסמארטפון.

– להשתמש ב-custom reports (דו"חות מותאמים אישית) ולא בדו"חות ברירת המחדל של גוגל אנליטיקס.
– כדאי להוסיף לדוחות מיקרו-המרות בלשונית נפרדת (לדוגמה: ביקור במספר דפים, שיחת טלפון, צ'אט עם נציג מכירות וכדומה).

– להתמקד במדדים שגוגל מכנה ה-ABC – acquisition, behavior ו-conversions.

– לא להתעלם ממקורות תנועה ממומנת שאינם גוגל כמו פייסבוק, טוויטר וכדומה.

– להשתמש ב-Attribution Modeling, Profit Metrics ובכמה שיותר Segments.

smx israel - analytics2

– מעקב אחר ביקורים לא מספק מידע מדויק לגבי פעילות בכמה מכשירים, לכן מומלץ לעקוב אחרי משתמשים.

– כדאי להעלות את הצעת המחיר לביטויים הקשורים למוצרים או לקטגוריות של מוצרים.

– מומלץ להיעזר בכלי של גוגל: The Customer Journey to Online Purchase

מה?

הפאנל יעסוק בטכניקות מתקדמות לקידום אתרים אורגני: לא מחקר מילים, תגיות טייטל ופיתוח תוכן אלא טיפול בהפניות, במשאבי AJAX ו-JavaScript, בתקציב הסריקה של גוגל, בתוכן כפול או דל ועוד בעיות SEO יום-יומיות.

smx israel - advanced seo1

מי?

מנחה: מאייר רייך מ-RankAbove

משתתפים: גיל רייך מ-Managing Greatness, קלמן לייבוביץ' מ-RankAbove ואיתן הלמן מ-Wix

 smx israel advanced seo2

מה כדאי לקחת אתכם?

– להתאים את האתר לסורק של גוגל (crawler) ולוודא שהוא נסרק לעתים קרובות ככל האפשר, שזה אומר מעקב אחרי קצב הסריקה של גוגלבוט ושגיאות סריקה, ניהול פרמטרים של URL, מעקב אחר הקישורים הפנימים בוובמסטר טולס, צמצום הקישורים המזיקים והסרה או הרחבה של תוכן דל באתר.

smx israel advanced seo3

– למנוע "תחרות פנימית" בין דפי נחיתה שונים שמכוונים לאותו ביטוי. אם אפשר – לאחד בין הדפים ולהוסיף הפניה 301 לדף הנחיתה העיקרי.

smx israel advanced seo4

– להוספת תוכן באמצעות לשוניות יש יתרונות – אפשר להוסיף סוגי תוכן שונים (ביקורות, תיאורי מוצר וכדומה) אבל גם חסרונות – ייתכן שגוגל מתעלם מהתוכן שמופיע בהן.

מה?

מפגש בהנחיית מייקל פינק מגוגל, ובו הוא יצלול לעומק של Search Console, לשעבר כלי ניהול האתרים של גוגל (Webmaster Tools), מהפיצ'רים הישנים ועד הפיצ'רים החדשים שגוגל הוסיפה לכלי בזמן האחרון.

smx israel - google search console - brand account

מי?

מנחה: בארי שוורץ מ-RustyBrick

דובר: מייקל פינק מגוגל

smx israel - google search console app indexing

מה כדאי לקחת אתכם?

 

 • דו"ח חדש יוצג ב-Search Console בימים הקרובים והוא יצביע על דפים באתר המובייל הכוללים פרסומות מסוג interstitial, כלומר מעין פופ-אפ המסתיר את תוכן הדף, ופוגעים בחוויית המשתמש.
 • גוגל עובדים על פיצ'ר חדש ב-Search Console, Brand Account, ובו מנהלי האתרים יוכלו לרכז את כל חשבונות האתר לפי קבוצות, כולל אתרים אזוריים או בין-לאומיים, אתרי מדיה חברתית וכדומה.
 • לבעלי אפליקציות יש יתרון על בעלי אתר ידידותי למובייל – הם יכולים לתפוס שני מקומות בתוצאות החיפוש של גוגל במובייל.
 • גוגל עובדים על App indexing API שיאפשר לבעלי אפליקציות שאין להן מקבילת ווב לאנדקס תוכן פנימי כדי שיופיע בתוצאות החיפוש של גוגל במובייל.

מה?

ברוב תוצאות החיפוש בגוגל כבר לא רואים עשרה קישורים טקסטואליים בצבע כחול. מנוע החיפוש מספקים תשובות לפי מידע מובנה וישויות מוכרות. זה התחיל עם גרף הידע של גוגל (Knowledge Graph) ונראה היום בכל מיני דרכים בתוצאות החיפוש. הפאנל יציע למשווקים במנוע החיפוש דרכים להתמודד עם חיפושים מסוג זה ולהצליח בהם.

מי?

תשובה ישירה בגוגל

מנחה: בארי שוורץ מ-RustyBrick

דוברים: נתן ספרן מ- Blue Nile Research וארי נחמני מ- Kahena Digital Marketing

איך לבנות תשובה ישירה בגוגל

מה כדאי לקחת אתכם?

– כדי שגוגל ישלוף את התוכן שלכם החוצה לדף הראשון בתור תשובה ישירה, עליכם לנסח אותו בלשון ברורה, טבעית ונקיה. נסחו את התשובה בצורה שתענה בדיוק לשאלה שהזין המשתמש בשורת החיפוש.

נוסחת התשובה הישירה

– גוגל משתמש באלגוריתם ספציפי על מנת לזהות תשובה ישירה. מכיוון שגוגל לא נודעת בנדיבותה לחשוף את האלגוריתמים שלה, עלינו לנתח תשובות ישירות כדי להבין את המבנה הנכון. לאחר שהבחנו בדפוס החוזר, אפשר לשכפל אותו.

רשימה כתשובה ישירה

– כדי להקל על זיהוי תשובה ישירה מומלץ להשתמש ברשימות. רשימה, בעיקר אחת ממוספרת, מצביעה לגוגל על פתרון המחולק לשלבים שבא לענות על שאלת המשתמש בצורה מסודרת וברורה. השתדלו לבנות רשימות ארוכות יחסית. תשובה ארוכה מספיק תופיע קטועה, ותעודד את המשתמש להיכנס לאתר כדי לראות את ההמשך שלה.
(את הרשימות יש לבנות בHTML עם התגיות <ul> / <ol>)

RankBrain

מאתמול נודע שגוגל משתמשים במערכת בינה מלאכותית הנקראת RankBrain ונעזרים בה בדירוג תוצאות החיפוש. באתר Search Engine Land פרסמו את כל המידע שידוע עד כה על האלגוריתם RankBrain של גוגל, כולל איך הוא ישפיע על קידום אתרים בגוגל.

מהו האלגוריתם RankBrain של גוגל?

כפי שנחשף באתר החדשות Bloomberg ואושר בידי נציגי גוגל, RankBrain היא מערכת בינה מלאכותית שמסייעת בעיבוד תוצאות החיפוש.

Rank Brain בינה מלאכותית

 

לא מדובר במערכת בינה מלאכותית טהורה, מהסוג שאפשר למצוא בספרי מדע בדיוני, המסוגלת להשתוות לאינטליגנציה של בני אדם מבחינת יכולת הלמידה והסקת המסקנות העצמאית. אבל המערכת משתמשת בלמידה חישובית (Machine Learning), כלומר מלמדת את עצמה לעבוד, במקום לקבל הנחיות מבני אדם או לפעול לפי הגדרות התוכנה. במקרה של RankBrain שני המושגים למידה חישובית ובינה מלאכותית משמשים כמילים נרדפות ואפשר להחליף ביניהם.

 

מה הקשר בין RankBrain ואלגוריתם הדירוג של גוגל?

יש להדגיש ש-RankBrain אינו אלגוריתם דירוג חדש, והוא חלק מאלגוריתם החיפוש הכללי של גוגל, אותה מערכת שמשמשת למיון מיליארדי הדפים הרשומים באינדקס של גוגל ולקבוע אילו מהם רלוונטיים ביותר לשאילתות חיפוש ספציפיות. אותו אלגוריתם קיבל ב-2013 את השם Hummingbird (קוליברי).

אלגוריתם החיפוש hummingbird (קוליברי)

Hummingbird או קוליברי הוא אלגוריתם החיפוש הכללי, הוא מטפל בכל שאילתות החיפוש ומורכב מכמה חלקים בהם אלגוריתם פנדה, פינגווין, המתמקדים במלחמה בספאם, אלגוריתם ההתאמה למובייל שנועד לתגמל אתרים ידידותיים למשתמש במובייל ועוד. אם כן, RankBrain הוא כנראה הרכיב האחרון באלגוריתם החיפוש הכללי של גוגל.

 

מה הקשר בין RankBrain וגורמי הדירוג של גוגל?

כידוע, גוגל משתמשים בהרבה גורמים והם עוזרים לקבוע איך לדרג את דפי האתר. המילים שמופיעות באתר הן דוגמה לגורם כזה, המיקום והעיצוב שלהן (למשל, האם הן מופיעות בכותרת, האם הן מודגשות?), ההתאמה לגלישה במובייל הוא גם איתות שנרשם בחישוב הכללי של ציון האתר (PageRank). את כל האיתותים האלה מעבדים רכיבים שונים באלגוריתם Hummingbird במטרה לקבוע אילו דפים יופיעו בתוצאות החיפוש בתגובה לחיפושים שונים.

 

גוגל טוענים בהתמדה שיש להם כ-200 גורמי דירוג עיקריים ועוד כ-10,000 תת-גורמים או וריאציות שלהם, או מסתפקים בלציין שיש כמה מאות גורמים משפיעים.

 1. ·         לפירוט הגורמים המשפיעים על הדירוג ב-2015

 

לפי הצהרות גוגל בימים האחרונים, RankBrain הוא הגורם השלישי בחשיבותו בדירוג אתרים מתוך מאות הגורמים האחרים שקובעים אילו דפים יופיעו בתוצאות החיפוש ובאיזה מקום הם יופיעו.

 

גוגל מסרבים לחשוף מהם הגורמים הראשון והשני בחשיבותם בדירוג אתרים במנוע החיפוש. אבל נהוג להעריך שהגורם החשוב ביותר הוא עדיין קישורים נכנסים, ואחריו מילות מפתח, כולל המילים שמופיעות בטקסט של דף האתר ועד הפרשנות של גוגל למילים שהמשתמשים מזינים בשורת החיפוש.

מה RankBrain עושה בדיוק?

לפי גוגל, RankBrain משמש בעיקר כדרך לפרש את החיפושים שנעשים בגוגל ולמצוא דפים רלוונטיים שאולי אינם מכילים את מילות החיפוש המדויקות.

היכולת הזאת של גוגל כבר אינה חדשה. בעבר אם הייתם מחפשים בגוגל את המילה "נעל", כנראה שלא הייתם מקבלים בתוצאות דפים שמכילים את המילה "נעליים", אבל גוגל התפתחו במובן הזה ומנוע החיפוש כבר יודע לזהות וריאציות של אותה מילה, מילים נרדפות ולהבחין בין מילים המייצגות גם מותגים וגם דברים אחרים (כמו apple לדוגמה). בהמשך יכולת ההבנה של גוגל התפתחה עוד יותר והיא באה לידי ביטוי ב-Knowledge Graph, המציג תשובות לשאלות ומידע על אנשים ומושגים  גם בלי לציין את השם המדויק בחיפוש.

גרף הידע של גוגל - דוגמה

 

 

איך RankBrain יעזור להבין שאילתות?

גם בלי RankBrain, כל השיטות להבנה וחידוד של שאילתות מובילות בסופו של דבר לעובד אנושי כלשהו, והוא או מכין רשימות של שורשים ושל מילים נרדפות או מייצר מאגר נתונים של קשרים בין דברים. כמובן שכל זה עובר איזשהו תהליך אוטומציה, אבל בסופו של דבר זו עבודת כפיים.

הבעיה היא שגוגל מעבדים יותר מ-3 מיליארד חיפושים ביום, ולטענתם כ-15% מהחיפושים היומיים הם חדשים, כלומר כ-450 מיליון מהחיפושים ביום לא נראו קודם לכן.

החיפושים האלה יכולים לכלול שאילתות ארוכות ומרובות מילים (מה שמכונה זנב ארוך), ו-RankBrain נועד להבין טוב יותר את השאילתות האלה ולתרגם אותן ביעילות כדי שיעלו את הדפים הטובים ביותר עבור המחפש.

לפי גוגל, המערכת של RankBrain יכולה לזהות דפוסים בין חיפושים מורכבים ולא קשורים על פניו ולהבין את הדמיון ביניהם. יכולת הלימוד שלה מאפשרת לה להבין טוב יותר חיפושים מורכבים עתידיים ולדעת אם הם קשורים לנושאים ספציפיים. יותר מכך, המערכת יכולה לקשור בין קבוצות חיפושים ובין תוצאות שלדעתה יתאימו לשאילתת החיפוש של המחפשים.

גוגל לא סיפקו דוגמאות לקבוצות שאילתות ולתוצאות לא קשורות שיכולות להתאים להן, אבל יש להניח שמדובר בשאילתות מעורפלות שמתורגמות לשאלה ספציפית יותר, וכך אפשר לספק מענה מדויק יותר לשאלה.

מה שכן, גוגל סיפקה דוגמה לשאילתת חיפוש ש-RankBrain אמור לעזור בדירוג התוצאות שלה.

לפי הדוגמה: חיפוש של השאילתה הארוכה:

What’s the title of the consumer at the highest level of a food chain?

בתרגום חופשי: איך קוראים לצרכן בדרגה הגבוהה ביותר של שרשרת המזון, תוביל לתוצאות חיפוש דומות לאלו שהיו מוצגות לו המחפשים היו משתמשים בשאילתה פשוטה יותר כמו "top level of the food chain". כלומר המערכת תדע לצמצם את המשמעות הכפולה של המונח consumer (גם לקוח, צרכן), ולהבין טוב יותר את כוונת המחפש.

rankbrain אלגוריתם - דוגמה

(באופן אירוני, אם מחפשים היום את שאילתת החיפוש המורכבת מקבלים בעיקר תוצאות הדנות באלגוריתם RankBrain של גוגל ומעט מאוד תוצאות רלוונטיות).

עוד עובדות על RankBrain:

 1. –          לפי גוגל המערכת התחילה לרוץ בהדרגתיות מתחילת 2015 והיא תעבוד במלואה ובכל השפות בחודשים הקרובים.
 2. –          גוגל מוסרים שהאלגוריתם ישפיע על חלק גדול משאילתות חיפוש, אבל מסרבים למסור מידע מפורט יותר.
 3. –          ב-2005 מיקרוסופט הציגו את RankNet מערכת למידה חישובית במנוע החיפוש המתחרה בינג. הרעיון אמנם נשכח ונזנח, אבל חיפוש בבינג של השאילתה לדוגמה מעלה תוצאות רלוונטיות למדי.
 • תוצאות החיפוש בבינג

מה המשמעות של RankBrain לקידום אתרים בגוגל?

עד כה לא ראו בתהליך ה"זיקוק" של שאילתת החיפוש איתות או גורם משפיע על דירוג האתר בגוגל (בין שמדובר במילים נרדפות, שורשים או עכשיו – RankBrain).

הגורמים המשפיעים לרוב קשורים לתוכן: למילים שמופיעות בדף האתר, לקישורים שמצביעים על הדף וכדומה. הגורמים יכולים להיות קשורים גם למשתמש: מיקומו הפיזי, היסטוריית הגלישה והחיפושים שלו ועוד.

לכן, אם גוגל אומרים ש-RankBrain הוא האיתות השלישי בחשיבותו, המשמעות היא שהוא גורם המשפיע ישירות על דירוג הדף בתוצאות החיפוש. כרגע לא ידוע איך תהליך הדירוג הזה עובד, ייתכן שיש מעין ציון RankBrain הניתן לכל אתר ומעריך את האיכות שלו, אבל סביר להניח שהמערכת מתמקדת בלעזור לגוגל לסווג דפים לפי התוכן שלהם ולסכם אותם בדרך טובה יותר מהמערכות הקיימות. גוגל לא מסרו פרטים נוספים לגבי זה, מלבד לציין שמדובר ברכיב המשפיע על הדירוג.

 

מחפשים חברה מקצועית לקידום אתרים בגוגל? צרו קשר ונשמח לעזור לכם.

החיפוש בפייסבוק

פייסבוק מתכננת להתחרות בגוגל ובטוויטר ולהשתלט גם על נושא חיפוש החדשות בזמן אמת, ועל חיפוש בכלל. החל מהשבוע, החיפוש בפייסבוק יעלה תוצאות מתוך 2 טריליון הפוסטים הפומביים הרשומים באינדקס של פייסבוק. כלומר, תוצאות החיפוש יישאבו לא רק מפוסטים של חברים ושל דפים שסימנתם להם לייק, אלא מתוך כל הפוסטים הפומביים שהועלו ברשת החברתית. (בשלב זה כלי החיפוש חל רק באנגלית של ארצות הברית).

סדר תוצאות החיפוש יותאם אישית, והוא יהיה בנוי בסדר הזה: קודם כל פוסטים בולטים של מקורות חדשותיים סמכותיים, אחר כך פוסטים מאנשי קשר, רשימות של קישורים וציטוטים בנושא החיפוש, ולבסוף פוסטים של אנשים זרים. החיפוש בפייסבוק דומה לחיפוש בטוויטר, כלומר הוא מרכז את כל העדכונים והפטפוטים סביב נושאים חדשותיים מרכזיים ואירועים חיים, אבל בדגש יותר אישי ואנושי.

תמונה: http://newsroom.fb.com

תמונה: http://newsroom.fb.com

 

השינוי יכול להפוך את פייסבוק למקור מידע מרכזי לנושאים חדשותיים, והוא אף יכול לגרום למשתמשים לשתף יותר פוסטים בפומבי כדי שיהיה קל יותר למצוא אותם. אבל לא רק: פייסבוק בוודאי למדו מגוגל ששאילתות חיפוש מצביעות על כוונה ומטרה, ואפשר להשתמש בהן כדי למכור מודעות פרסום מבוססות מילות מפתח בתוצאות החיפוש הממומנות.

התפתחות החיפוש בפייסבוק

החיפוש בפייסבוק התחיל כאמצעי לאתר חברים פוטנציאליים או לבקר בפרופילים שלהם. בהמשך פייסבוק חשפו את ה-Graph Search, שאפשר למצוא עסקים, תמונות וסרטים. בשנה שעברה צוות המהנדסים של פייסבוק התגבר על האתגר העצום שבאינדוקס הפוסטים שמעלים המשתמשים באתר ובחיפוש פוסטים לפי מילות מפתח. אבל תוצאות החיפוש הורכבו רק מפוסטים שיכלו להופיע בניוזפיד, כלומר של אנשי קשר ונעקבים.

 

 

לאורך הדרך בפייסבוק ערכו כמה ניסויים במודעות חיפוש. למשל, משתמשים שחיפשו בפייסבוק משחקים ספציפיים ראו גם משחקים מתחרים בתוצאות. אבל הניסויים הופסקו כי פייסבוק התמקדה בלייצר חוויית חיפוש שהמשתמשים ירצו לחזור אליה.
העדכון החדש בפייסבוק בונה בעצם מנוע חיפוש פנימי שלם. אם בעבר החיפוש בפייסבוק נעשה בעיקר למטרות נוסטלגיה, להיזכר בפוסטים ובתמונות שהעלו החברים, מעכשיו הוא הולך לשמש כלי חיפוש לחדשות ולאירועים בזמן אמת, ובכך להתחרות בחיפוש בגוגל ובטוויטר.

איך עובד החיפוש בפייסבוק?

בשלב זה, כדי לעזור למשתמשים להתרגל לכלי, התפריט הנפתח יציע השלמות אוטומטיות פופולריות המבוססות על מילות המפתח שהוקלדו, ומתחתן יוצגו אנשים או תוצאות קשורות למילות החיפוש. אחרי שנבחרה שאילתת החיפוש ייפתח דף תוצאות מותאם אישית לפי כ-200 גורמים בהם מספר הלייקים ומידת המעורבות, שאילתת החיפוש ומידע על זהות המחפש.
שלא כמו תוצאות החיפוש בגוגל, פייסבוק מחלקים את דף התוצאות לכמה קטעים ככל שממשיכים לגלול, בדומה לחיפוש של Trending Topics בפייסבוק.

facebook search

תמונה: http://techcrunch.com

 

אם כן, בראש תוצאות החיפוש יופיעו פוסטים ממקורות חדשותיים שנחשבים אמינים כמו CNN ודומיהם. אם יתאפשר, פייסבוק גם יציגו סקירה מקדימה על הנושא החדשותי. בדומה לגוגל, פייסבוק יעסיקו צוות מיוחד שיעקוב אחרי דיווחי ספאם, מעורבות ומדדים אחרים כדי לדרג את מידת המהימנות של כל מקור או עיתון.

מכיוון שמשתמשי פייסבוק מייחסים חשיבות לפוסטים של חברים, אלו יופיעו לאחר מכן.

אחר כך תופיע רשימה של הקישורים הפופולריים ביותר לפי נושא, מדורגת לפי מספר המשתמשים המעורבים בכל קישור.

רק לבסוף יופיעו פוסטים פומביים של משתמשים שאינם ברשימת החברים, מדורגים לפי רלוונטיות.

 

כאמור, פייסבוק עדיין לא הציגה כלי לקידום ממומן בתוצאות החיפוש, אבל אפשר להניח שאחת המטרות של אפשרויות החיפוש החדשות היא להתחרות בגוגל על פרסום בתוצאות החיפוש. בנוסף, אם החיפוש בפייסבוק אכן ישמש תחליף לחיפוש בגוגל, סביר שגם תחום הקידום בפייסבוק יעבור שינוי ויותאם גם לקידום במנוע החיפוש הפנימי.

 

מחפשים חברה מקצועית לקידום בפייסבוק ובגוגל? צרו אתנו קשר ונשמח לעזור לכם!

נראה שלאתרי Wix יש קשיים בתחום הקידום האורגני בגוגל ובשבועות האחרונים אתרים רבים שנבנו באמצעות פלטפורמת בניית האתרים הפופולרית הוסרו מתוצאות החיפוש של גוגל.

Wix.com_Logo

ג'ון מולר מגוגל כבר התערב בעניין ומסר שגוגל בודקים את הבעיה ועובדים על מציאת פתרון מהצד של גוגל. לשם כך כל אתרי ויקס נסרקו מחדש במהירות כדי להחזיר לאינדקס של גוגל את הדפים שהוסרו מתוצאות החיפוש לאינדקס. לפי המלצת גוגל, אין משהו שבעלי אתרים שנבנו ב-Wix יכולים לעשות מלבד לחכות לפתרון הבעיה.

Wix היא פלטפורמת בניית אתרים חינמית, ועסקים קטנים רבים משתמשים בה לבניית אתרים. הפלטפורמה של ויקס אמנם מציעה גם אשף SEO לאיתור מילות מפתח ולשימוש בהן, אבל היא מבוססת בעיקר על Ajax/JavaScript וייתכן ששינוי כלשהו, מהצד של גוגל או של ויקס, גרם לבעיה. עוד משערים ששגיאה בשימוש בתגי Canonical באתרי ויקס גרמה להיעלמותם מתוצאות החיפוש.

 

מחפשים חברת קידום אתרים מקצועית? צרו אתנו קשר ונעזור לכם לחזור לגוגל.

הרשת החברתית פייסבוק ממשיכה לשלוח זרועות לעוד תחומים במרחב הווירטואלי, ורק בשבוע האחרון היא הודיעה על פיצ'רים חדשים גם בתחום ה-ecommerce והווידאו.

פיצ'רים חדשים לקידום חנות וירטואלית בפייסבוק

פייסבוק ממשיכה לשפר את כלי הפרסום עבור אתרי קניות ולמצב את הרשת החברתית כזירת מסחר של ממש. פייסבוק ציטטה מחקר שהראה שכמעט חצי ממשתמשי פייסבוק מבקרים באתר כדי לחפש מוצרים, והפיצ'רים החדשים אמורים לעזור למשתמשים לגלות מוצרים ולקנות אותם ישירות מהסמארטפונים שלהם.

פייסבוק חשפה שני פיצ'רים חדשים:

מודעות Canvas – מודעת פרסום אינטראקטיבית הנפתחת במסך מלא. הפורמט נחשף כבר ביוני, והחידוש האחרון שלו הוא האפשרות לדפדף בקטלוג המוצרים של המפרסם באמצעות הקלקה על המודעה. הניסויים בפיצ'ר יתחילו בשבועות הבאים וישתתפו בו קבוצה נבחרת ומצומצמת של עסקים.

canvas ad facebook

 

תמונה: facebook.com

 

מדור קניות חדש – פייסבוק גם הוסיפו חלק Shopping, הוא יופיע במועדפים באפליקציה הסלולרית של פייסבוק ויאפשר למשתמשים לגלות מוצרים במקום מרוכז אחד. הפרסום במדור הקניות ימוקד למשתמשים לפי הלייקים שסימנו בעבר, תחומי העניין שלהם ואנשי הקשר שלהם. הפיצ'ר ייחשף בשבועות הקרובים, ובינתיים רק כמה עסקים נבחרים בארצות הברית יכולים לפרסם בו את מוצריהם.

facebook shopping sectionתמונה: facebook.com

 

פרסום מוצרים בפייסבוק אינו דבר חדש, ובשנה האחרונה יצאו כמה פורמטים פרסום המתאימים במיוחד לאתרי קניות כמו מודעת הקרוסלה, המאפשרת להציג כמה תמונות או מוצרים באותה מודעה, מודעות וידאו למוצרים (שהגיעו גם לאינסטגרם), מודעות מוצרים דינמיות ועוד. בשלב זה מודעות הפרסום למוצרים מפנות את המשתמשים לאתר הקניות עצמו, אבל יש להניח שבעתיד יתווסף כפתור קנייה ישירות מפייסבוק.

 

פיצ'רים חדשים לצפייה בווידאו בפייסבוק

פייסבוק גם הודיעה השבוע שהיא בוחנת כמה פיצ'רים חדשים בתחום הווידאו כמו המלצות לסרטוני וידאו, אפשרות לצפות בווידאו תוך כדי פעילות אחרת כמו המשך קריאה בניוזפיד, וכן כפתור "save for later" המאפשר לשמור סרטוני וידאו לצפייה עתידית. הפיצ'רים מתוכננים לצאת בחודשים הקרובים והם יכולים למצב את הרשת החברתית כמתחרה ליוטיוב.

פייסבוק גם בוחנת מקום ייעודי לווידאו, שיהיה אפשר להגיע אליו דרך המועדפים או כפתור בתחתית המסך של האפליקציה באייפון, ובו משתמשים יוכלו לצפות בסרטונים ששמרו, סרטונים שהעלו חברים או פורסמו בדפים שהם עוקבים אחריהם וכדומה.

facebook video section

 

תמונה: newsroom.fb.com

פייסבוק התחילו לבחון את הפיצ'ר Suggested Videos באפליקציה לאייפון, ומצאו שהפיצ'ר גורם לעלייה בצפיות וידאו ובמודעות וידאו, והם מתכננים להתחיל לבחון את הפיצ'ר גם באינטרנט וגם עבור משתמשי אנדרואיד בחודשים הקרובים.

מחפשים חברה מקצועית לשיווק ופרסום בפייסבוק? צרו אתנו קשר ונשמח לעזור לכם!

מה?

קידום בגוגל וברשתות חברתיות אמנם נחשבים תחומים נפרדים אבל יש להם המון מן המשותף. הפאנל יציג את כל הדרכים לשלב את המאמצים בשני תחומי השיווק באינטרנט ולשפר את התוצאות בשניהם.

מי?

מנחה: ארון פרידמן מ-FiveBlocks

דוברים: מרטי ויינטראוב מ-aimClear וצביקה אבנרי מ-WiseStamp

 

מה כדאי לקחת אתכם?

 

מה?

מומחי קידום אורגני מהארץ ומחו"ל יציגו לקהל את הרעיונות הטובים ביותר שלהם בתחום ה-SEO.

מי?

מנחה: אלי פלדבלום מ-RankAbove

דוברים: סם מיקלסון מ-FiveBlocks וגדי מיקלס מ-eBay

 

מה כדאי לקחת אתכם?

תכנון ממשק משתמש – מהם העקרונות החשובים שצריך לדעת?

האם אי פעם תהיתם מדוע ישנם אתרים המספקים לכם הנאה רבה יותר מאחרים? האם יש לכם אתרים מועדפים בהם אתם מרבים לבלות ולגלוש? ובכן, אתר המספק לגולשים חוויה נעימה וניווט קל ונוח מאופיין בממשק משתמש (UI) מתקדם ואיכותי. כיום, לא ניתן לבנות אתר, אפליקציה או תוכנה ללא אפיון קהל היעד והבנת מאפייני, דרישות וצרכי המשתמשים. אפיון ותכנון חוויית משתמש (UX) מחייבים ידע מקצועי וניסיון רב בתחום, כיוון שיש לתכנן ממשק משתמש ייחודי וחדשני, בהתאמה לזהות המותגית ודרישות הלקוח. לפניכם עקרונות חשובים שעליכם לדעת לפני תכנון ממשק משתמש לאתר או לאפליקציה.

עיצוב נכון בהתאמה למאפייני קהל היעד וצרכי המותג

בשנים האחרונות הטכנולוגיות והמתודולוגיות בעולם האינטרנט הפכו למורכבות יותר. כיום יש לספק חוויה מתקדמת, חדשנית וייחודית למשתמשים באתר, באפליקציה, ביישום או בתוכנה. הצלחת האתר או היישום נשענת על חוויית המשתמש. חברה מקצועית המתמחה בתכנון, עיצוב ופיתוח ממשק משתמש רוכשת כלים מקצועיים וידע רב על מנת להעריך נכון כיצד המשתמשים מרגישים במהלך האינטראקציה עם האתר או היישום. תכנון ועיצוב המתמקדים במשתמשים, תוך שילוב נכון של העברת מסרים שיווקיים ומענה לצרכי המיתוג, מאפשרים לספק חוויה ייחודית וחדשנית לקהל היעד.

הקשר בין חוויית משתמש לשמישות

תכנון ועיצוב UX מתייחסים לשאלה כיצד המשתמש במערכת מרגיש במהלך השימוש באתר או ביישום, בעוד שימושיות (Usability) מתייחסת ליעילות המערכת וידידותיות הממשק למשתמש. בעת תכנון ממשק משתמש יש לבדוק לעומק האם הממשק ידידותי למשתמש ומאפשר לו לבצע פעולות שונות, ללא תקלות, וללא קשיים להבין כיצד המערכת פועלת. ראוי לציין כי השמישות מהווה חלק חשוב מחוויית המשתמש בממשק, לכן חשוב לבצע מכלול בדיקות על מנת לוודא כי הממשק מעניק למשתמשים את החוויה הרצויה והנכונה.

גיבוש קונספט גרפי

לאחר שלב אפיון הממשק, בהתאם לקהל היעד וצרכי המותג, מגיע השלב בו צוות הגרפיקאים נדרש לחבר בין הזהות התאגידית, המטרות העסקיות של האתר או היישום ותאימות הממשק לפלטפורמות שונות כדי ליצור עיצוב מרשים, מקורי, חדשני וייחודי לממשק המשתמש. תפקידו של המעצב הגרפי לעצב את חלונות ומסכי הממשק לפרטי פרטים, ולהכין מסמך הנחיות לצוות הפיתוח כדי להשלים את עיצוב ממשק המשתמש. עיצוב גרפי של הממשק כולל בין היתר בחירת גופנים, צבעי רקע, כותרות, גבולות, מיקום האובייקטים הגרפיים במסך ועיצוב כפתורים ואלמנטים נוספים.

פיתוח Front End

שלב פיתוח ה- Front End (שכבת המשתמש) הוא השלב האחרון בתכנון ממשק המשתמש. צוות הפיתוח נדרש לבחור בטכנולוגיה המתאימה והנכונה לתכנון ועיצוב ממשק המשתמש, עליו לפעול בהתאם לקונספט הגרפי ואפיון הממשק, ולהתאים את הממשק לפלטפורמות שונות כך שהלקוח יקבל ממשק משתמש מוקפד ומתקדם, והמשתמשים ייהנו מחוויה ייחודית ועשירה.

חברת Mouse UX מתמחה בתכנון, עיצוב ופיתוח UI/UX, למידע נוסף היכנסו לאתר http://mouseux.co.il.

מה?

הפאנל ידון בדרכים לקידום אורגני וממומן ברשתות חברתיות, ויתמקד בסקירה של אפשרויות הפרסום בפייסבוק ובטוויטר וכן באפשרויות חינמיות למיתוג ולחשיפה במדיה החברתית.

מי?

מנחה: מרים שוואב מ-illuminea

דוברים: מרטי ויינטראוב מ-aimClear ורועי פוברצ'יק מ-roypovarchik.com

 

מה כדאי לקחת אתכם?

מה?

בפאנל הזה מומחי PPC ינדבו טיפים מתקדמים לקידום ממומן וידונו בנושאים כמו איך לבדוק ולבקר את הקמפיינים לקידום ממומן בגוגל, איך ליצור את דף הנחיתה המושלם, אילו מדדים חשובים ב-PPC ועוד.

מי?

מנחה: ארון פרידמן מ-FiveBlocks

דוברים: ליאור קרולוויץ' מ-Yael Consulting ומרק גינזברג מ-DriveHillMedia

 

מה כדאי לקחת אתכם?

מה?

קידום אפליקציות לחיפוש הוא התחום החדש בשיווק באינטרנט והוא כמעט פרוץ. תחום קידום האפליקציות מתקדם במהירות, והפוקוס החדש הוא אינדוקס אפליקציות וקישורים עמוקים ו-SEO לאפליקציות. הפאנל ידון בדרכים לקדם את האפליקציות דרך חיפוש מסורתי בחנויות אפליקציות (ASO – App Store Optimization) ואיך להרוויח מהאפשרויות החדשות לאינדוקס אפליקציות ותוכן פנימי של גוגל, אפל ובינג.

מי?

מנחה: בארי שוורץ מ-RustyBrick

דוברים: יגאל סטולפנר מ-Investing.com ורובין שוורץ מ-TUNE

 

מה כדאי לקחת אתכם?

 

מה?

ב-2014 בלבד גוגל הוסיפה 200 פיצ'רים חדשים לגוגל אדוורדס, ונהיה קשה יותר לעקוב אחרי כל השינויים ולהפיק קמפיינים משתלמים לקידום ממומן בגוגל. בפאנל הזה ישתתפו מומחים לגוגל אדוורדס ויחשפו כמה מסודות הפרסום בגוגל, כמו איך לשפר את ציון האיכות, את המחיר לקליק ואת ההמרות.

מי?

מנחה: אופיר כהן מ-Universal Mccann Digital

דוברים: דן פרח מ-PPC Proz ומארק מאירסון מ-AmpliFind Marketing.

 

מה כדאי לקחת אתכם?

מה?

כל עוד אלגוריתם הדירוג של גוגל מבוסס על קישורים, אנשי קידום אתרים נדרשים לעסוק בהשגת קישורים חדשים ובתחזוקה שלהם. בפאנל ישתתפו מומחים בבניית אתרים והוא יעסוק גם בבניית קישורים טובים וטבעיים וגם בדחייה של קישורים גרועים ולא טבעיים.

מי?

מנחה: אלי פלדבלום מ-RankAbove

דוברים: שלמה ויזן מ-Kahuna Digital Marketing ואלי פלדבלום

 

מה כדאי לקחת אתכם?

מה?

מפגש חד-פעמי של שאלות ותשובות עם חבר בצוות איכות החיפוש בגוגל העובד על פעולות ידניות, כלומר המחלקה ששולחת הודעות על פעולות ידניות ל-Search Console (לשעבר וובמסטר טולס). המפגש ידון בנושאים הנפוצים ביותר הנוגעים לפעולות ידניות באתר, כמו הגורמים לפעולות, הדרכים לתקן את הפעולות וכדומה.

מי?

מנחה: בארי שוורץ מ-RustBrick

דובר עיקרי: חואן פיליפ רינסון (Rincón) מגוגל

 

מה כדאי לקחת אתכם?

גוגל הודיעו על השקת מוצר פרסום חדש שיאפשר למפרסמים למקד את הקמפיינים לרשימת כתובות אימייל, בדומה ל-Custom Audience בפרסום בפייסבוק. באמצעות הכלי החדש, Customer Match, המפרסמים בגוגל יוכלו לראשונה ליצור מודעות המותאמות ספציפית לקהלים מותאמים אישית על סמך מידע שנאסף בידי המפרסמים עצמם. כלי המיקוד ייפתח לכל המפרסמים בגוגל בעוד כמה שבועות והוא יהיה זמין למפרסמים ברשת החיפוש של גוגל, ביוטיוב TrueView ובג'ימייל.

גוגל אדוורדס - customer match

תמונה: wordstream.com

לדוגמה, סוכנות נסיעות יכולה ליצור רשימת קהלים המבוססת על חברי מועדון ולפרסם ישירות אליהם כשהם מתכננים את הנסיעה הבאה. למשל, אם מישהו מחברי המועדון מחפש בגוגל "טיסות לניו יורק", אפשר להראות להם מודעות רלוונטיות ומותאמות אישית בכל מכשיר שהם מחפשים, ולהגיע אליהם בדיוק כשהם מתכננים לטוס לניו יורק.

באמצעות Customer Match יהיה אפשר ליצור רשימת קהלים דומה, Similar Audiences, שתאפשר למפרסמים להגיע ללקוחות חדשים בעלי תחומי עניין ומאפיינים הדומים למשתמשים המופיעים ברשימת הקהלים המותאמים אישית.

עד עכשיו המפרסמים בגוגל יכלו להתאים מודעות ללקוחות ולמבקרים באתר באמצעות רשימות רימרקטינג שנאספו בגוגל אנליטיקס בעזרת cookies, שהמשתמשים יכולים למחוק או לחסום והם אינם מותאמים למובייל. לעומת זאת, כתובות אימייל והרשמות של משתמשים הן יציבות בכל המכשירים.

היכולת להגדיר את הצעות המחיר וליצור את תוכן המודעה לפי מידע של המפרסם על הלקוחות, ולשלב בין המידע שנאסף על הלקוחות אופליין ואונליין היא חזקה הרבה יותר בהשוואה למיקוד לפי התנהגות המשתמש באתר, והיא מאפשרת לגוגל ליישר קו עם פייסבוק, המתחרה העיקרית בתחום הפרסום באינטרנט.

 

סריקת אפליקציות בגוגל

מאז התחילו גוגל לאנדקס תוכן פנימי באפליקציות, גם של אנדרואיד וגם של אפל, נולד אתגר חדש למפתחי אפליקציות ולאנשי שיווק באינטרנט: איך לקדם את תוכן האפליקציות בחיפוש בגוגל?

מאמר ב-Search Engine Land הסביר איך גוגל מאנדקסים מסכים פנימיים ומה לעשות כדי לקדם את התוכן הפנימי באפליקציה בחיפוש בגוגל. גוגל מאנדקסים אפליקציות באופן שונה מהותית מאפל, וחשוב להבין את ההבדל.

קידום אפליקציות בגוגלתמונה: developers.google.com

 

אינדוקס אפליקציות בגוגל

עד לא מזמן גוגל היו מאנדקסים רק את דפי הנחיתה של האפליקציות, ולא את האפליקציות עצמן ובוודאי שלא את המסכים הפנימיים שלהן. מכיוון שפעולות הסריקה והאינדוקס של אפליקציות לא היו אפשריות עד לאחרונה, משתמשים יכלו לגלות אפליקציות רק דרך חנויות האפליקציות (Google Play או iTunes). חנויות האפליקציות מדרגות את האפליקציות לפי נתוני המטא של האפליקציות ושיקולי עריכה ולא לפי התוכן הפנימי.

המצב הזה יצר בעיה כפולה עבור גוגל:

1. חנויות האפליקציות הרגילו את המשתמשים לא להיעזר בגוגל לחיפוש אפליקציות.

2. למפתחי אפליקציות לא הייתה מוטיבציה להתאים את המידע הפנימי באפליקציה לחיפוש, ולכן הוגבלה יכולתה של גוגל לאסוף ולארגן את כל המידע שנמצא בעולם וגם להרוויח כסף מהמידע הזה.
מאז התחילו גוגל לאנדקס גם דפי נחיתה של אפליקציות וגם מסכים פנימיים, אפשר לחלק את תוצאות החיפוש של האפליקציות לשתי קטגוריות בסיסיות:

App Packs – תוצאות המקשרות לדפי ההורדה של האפליקציות בגוגל פליי או באפסטור, בהתאם למכשיר שממנו גולשים.
המיקומים בתוצאות החיפוש האלה של האפליקציות תלוי בעיקר בכותרת של האפליקציה, בתיאור, בדירוג ובביקורות, ויכולים להיות הבדלים גדולים בין המיקומים בחנויות האפליקציות.

קידום אפליקציות - אפל מול גוגל

תמונה: moz.com

Deep Links – התוצאות האלה מקשרות למסכים פנימיים ספציפיים בתוך האפליקציה. מאז התחילו גוגל  לאנדקס אפליקציות, הם הציגו קישורים עמוקים בתוצאות החיפוש בכמה דרכים. יש תוצאות הנראות כמעט כמו תוצאות החיפוש הסטנדרטיות לאתרים, ותוצאות אחרות כוללות כמה פיצ'רים ויזואליים כמו כפתורי התקנה צבעוניים, אייקונים ודירוגים.

קידום אפליקציות - deep linking

תמונה: developers.google.com

סביר להניח שבעתיד הקישורים הפנימיים מכל סוג יציגו את האייקון של האפליקציה וכפתור קטן שלחיצה עליו תפתח את הקישור באפליקציה עצמה, ויאפשרו למשתמשים לבחור בין הקישור הפנימי לאפליקציה לקישור לאינטרנט. (כיום, מסך הדיאלוג בסוגי הקישורים הפנימיים השונים מופיע בתחתית חלון הדפדפן ושואל אם לפתוח את הקישור בכרום או באפליקציה).

יש לציין שהקונטקסט של החיפוש יכול להגביל את הנראות של קישורים עמוקים, למשל סוג הדפדפן שבו נעשה החיפוש יכול להשפיע על התוצאות. לדוגמה, גוגל תומכים באינדוקס אפליקציות אפל רק באפליקציות גוגל וכרום ולא בספארי, שהוא דפדפן ברירת המחדל במכשירי אפל. (אם כי ייתכן שזה ישתנה בעדכון הבא של מערכת ההפעלה iOS9).

כמו כן, גוגל בודקת אפשרות להציג תוצאות חיפוש בסיסיות במובייל עבור גולשים בעלי חיבור איטי לאינטרנט. תוצאות החיפוש הבסיסיות יסתירו תוכן עשיר ולא יציגו תוצאות מסוג App Packs (מכיוון שבעלי חיבור אטי לא ירצו להוריד אפליקציות), וקישורים עמוקים מאפליקציות יוצגו רק כקישורים, כמו בתוצאות החיפוש הרגילות בדסקטופ, בלי תמונות, אייקונים, דירוגים או כפתורי הורדה.

אפליקציות בגוגל - סוגי תוצאות החיפוש

תמונה: http://searchengineland.com

 

החשיבות של אינדוקס אפליקציות ל-SEO

בלי אפליקציות באינדקס, לגוגל היה חסר הרבה מאוד מידע. האפשרות לאנדקס אפליקציות הן של אפל והן של אנדרואיד שינו משמעותית את הדרך שמשתמשים מגלים אפליקציות, ויותר מכך – את אסטרטגיות הקידום במובייל.

עכשיו, כשמנוע החיפוש של גוגל יכול לעבד תוכן פנימי באפליקציות ולהציף אותו כפי שהוא עושה לתוכן באינטרנט, לחיפוש בגוגל יש יתרון רב על פני החיפוש בחנויות האפליקציות. מכיוון שגוגל הוא עדיין מנוע החיפוש הגדול בעולם הוא יכול להפיץ תוכן ליותר של לקוחות פוטנציאליים מכל חנות אפליקציות והוא גם יכול לשלב את תוכן האפליקציות בכלים נוספים של גוגל כמו Google Now, ג'ימייל, מפות גוגל ועוד.

בעקבות השינוי גם נוספו עוד מתחרים על תוצאות החיפוש במובייל; עכשיו, לא רק דפי נחיתה של אפליקציות יכולים להופיע בתוצאות החיפוש אלא גם מסכים פנימיים של אפליקציות יתחרו על אותם מיקומים.

נכון לעכשיו המדיניות הרשמית של גוגל בנושא היא שהתאמה לאינטרנט היא תנאי הכרחי לאינדוקס תוכן פנימי (כלומר, תוכן אינטרנט נגיש לסריקה התואם לתוכן האפליקציה), אבל בכנס המפתחים של גוגל, החברה הבהירה כי היא עובדת על פתרון עצמאי לסריקת אפליקציות (כלומר ללא התאמה לאינטרנט). גוגל אף התחילו להפיץ טופס הרשמה המיועד למפתחי אפליקציות שאין להן מקבילת ווב, ובדיקות בזמן אמת חיזקו את הרעיון שאפליקציות ללא מקבילה יוספו לאינדקס בקרוב.

מנקודת המבט של אנשי שיווק באינטרנט וקידום אתרי סלולר בפרט מדובר בבשורה של ממש. המשמעות היא שתוצאות החיפוש במובייל יוצפו בקרוב במסות גדולות של מתחרים חדשים שלא נאלצו להתחרות בהם בעבר.

כמה דוגמאות מספריות כדי להמחיש את היקף ההשלכות:

נניח שיש כ-24,000 אפליקציות תיירות, גם אם לשליש מהן אין מקבילה באינטרנט, ואם לכל אפליקציה יש כ-1,000 מסכים בממוצע (ובאפליקציות תיירות יכולים להיות הרבה מאוד מסכים) – בהערכה גסה מדובר בכ-8 מיליון תוצאות חיפוש חדשות שיתחרו באתרי התיירות.

סריקת אפליקציות בגוגל - meme

הקטגוריה הגדולה ביותר בשתי חנויות האפליקציות היא של המשחקים, והיא עשויה לשבש עוד יותר את תוצאות החיפוש, מכיוון שלחלק גדול מאפליקציות המשחקים אין גרסת אינטרנט מקבילה.

רמז דק נוסף לחשיבות הגדלה של אינדוקס אפליקציות היא במיתוג מחדש של Google Webmaster Tools, כלי מנהלי האתרים, ל-Google Search Console, שבמהלכו הוסרה משמו ההתייחסות הספציפית לניהול אתרים. הייעוד המקורי של הכלי היה לאפשר למנהלי אתרים ולאנשי קידום אורגני לרשום אתרים באינדקס של גוגל ולעקוב אחרי הסריקה והתצוגה שלהם בגוגל. אפשר להניח שבעתיד הלא רחוק הכלי בשמו החדש ישמש גם מפתחים ומשווקים של אפליקציות, ואולי אף יכלול בתוכו גם את Google Play Developers Console למפתחי אפליקציות לאנדרואיד.

 

איך גוגל מאנדקסים תוכן פנימי באפליקציות?

בדומה לתוצאות החיפוש בדסקטופ, גם כאן לגוגל יש אלגוריתם הקובע איך לדרג את התוכן הפנימי בתוצאות החיפוש במובייל, וגם כאן רוב רכיבי האלגוריתם אינם ידועים. עם זאת, גוגל הודיעו על כמה גורמים המשפיעים על הדירוג ואפשר להסיק לגבי כמה אחרים.

הגורמים המשפיעים על קידום בגוגל של קישורים עמוקים מאפליקציות:

גורמים המשפיעים לטובה על המיקומים:

מצב ההתקנה – לאפליקציות אנדרואיד שמותקנות במכשיר של המשתמש או שהותקנו בעבר תהיה עדיפות בתוצאות החיפוש בגוגל. היסטוריית ההורדות של משתמשים רשומים בגוגל נשמרת בענן, לכן הגורם הזה משפיע רק על משתמשים הרשומים בגוגל בזמן החיפוש.

הטמעה נכונה של App Indexing – לפי גוגל, הדרך הטובה ביותר לשפר את המיקומים של האפליקציות היא לוודא שההטמעה של App Indexing נכונה מבחינה טכנית. בסרטון יוטיוב אף נאמר שגוגל לא יסרקו מסכים פנימיים של אפליקציות שיש בהם שגיאות טכניות.

תגיות האתר (כותרות, תיאורים) – כמו בקידום אורגני של אתרי אינטרנט, לתגיות המטא, הכותרת והתיאור, יש תפקיד חשוב בדירוג האתר בגוגל והן מופיעות בתוצאות החיפוש. למעשה, בקידום אפליקציות בגוגל חשוב להחיל את אסטרטגיות הקידום האורגני על דפי האתר המקבילים מכיוון שגוגל רואים בגרסת הדסקטופ של הדף את הגרסה הקנונית של התוכן.

גורמים המשפיעים לרעה על קידום האפליקציה:

חוסר התאמה בתוכן – גוגל לא יאנדקסו מסכים של אפליקציות אם נטען שהם מקבילים לתוכן אתר האינטרנט אבל בפועל מציגים מידע שונה. הודעות על תוכן לא תואם יופיעו ב-Search Console, ויהיה אפשר לדעת אילו מסכים יש לשפר ולהתאים לדפי האתר.

Interstitials – Interstitials הם באנרים JavaScript שמופיעים מעל תוכן האתר, בדומה לפופ-אפ, אבל בלי לפתוח חלון חדש בדפדפן. באנרים כאלה אפשר להוסיף גם לאפליקציות (לרוב כפרסומות), אבל גוגל ואפל אינם תומכים בשיטת הפרסום הזאת.

מודעות interstitial במובייל

תמונה: thinkwithgoogle.com

לפי גוגל, הבאנרים האלה גם משפיעים לרעה על המיקומים, והם גם מונעים מגוגל מלהתאים את תוכן האפליקציה לתוכן האתר. כך עלולה להיווצר שגיאה של חוסר התאמה בתוכן ולמנוע מהמסך להתאנדקס בכלל.

בכל מקרה, מומלץ למפתחי אפליקציות ואתרים להימנע מהמודעות האלה ולהעדיף באנרים שפשוט דוחפים את התוכן לתחתית המסך. גם גוגל וגם אפל מקדמים שיטות משלהם לפרסום מודעות הורדת אפליקציות, ואף מציעים תבניות לבאנרים שאפשר להשתמש בהן לקדם אפליקציה ספציפית מתוך אתר מובייל.

איך קידום אפליקציות עוזר לקידום האתר בגוגל?

גוגל מסרו שמסכים פנימיים מאונדקסים הם גורם דירוג חיובי עבור דפי האתר המקושרים אליהם, לכן הם גם יכולים לתת יתרון בקידום אתרים באינטרנט. מחקרים ראשוניים הראו שדפי אתר יכולים לצפות לעלייה של כשליש מיקום בממוצע בכל האתר אם סימוני הקישורים העמוקים מוטמעים נכון.

בנוסף, מכיוון שתוצאות חיפוש של אפליקציות מהסוג של App Packs ו-App Carousels נוטים להופיע בראש תוצאות החיפוש, הופעה בהן מגדילה את החשיפה וגם תופסת מקום שהיה יכול להיתפס על ידי מתחרים בתוצאות הרגילות.

העתיד של קידום אפליקציות בגוגל – Now on Tap

אפליקציות אנדרואיד מאונדקסות גם יקבלו חשיפה מוגברת בעדכון הבא של מערכת ההפעלה, Andorid M., שאליו יתווסף הפיצ'ר Now on Tap, שישלב יותר לעומק בין Google Now, מוצר החיפוש הפרדיקטיבי של גוגל, לבין מכשירי אנדרואיד. מערכת ההפעלה Android M תאפשר לגוגל לסרוק ממסך המשתמש באנדרואיד מכל אפליקציה, וכך לקרוא את ההקשר של הטקסט שמוצג במסך, לחזות שאלות פוטנציאליות ולהציג אוטומטית אפליקציות סלולריות שיכולות לעזור למשתמש באותן שאלות.

קידום אפליקציות אנדרואיד בעתיד

תמונה: theverge.com

לדוגמה, אם המשתמש נמצא בעיצומה של שיחת וואטסאפ על ארוחת ערב, הפיצ'ר יוכל לשלוף מסכים פנימיים רלוונטיים מאפליקציות כמו Rest, מפות גוגל וכדומה. הפיצ'ר אמנם יעבוד רק במסכים פנימיים הרשומים באינדקס של גוגל, אבל הוא יכול להגדיל משמעותית את המעורבות באפליקציה, ופוטנציאלית גם להגדיל את מספר ההורדות. מבחינת אסטרטגיית השיווק של אפליקציות, Now on Tap מוסיף פלטפורמה חדשה לקידום תוכן האפליקציה, בנוסף לשיווק האפליקציות באפסטור.
אמנם גוגל יציגו רק אפליקציות מאונדקסות, אבל הם מתכננים לסרוק את הטקסט שמוצג במסך בכל האפליקציות בניסיון להבין את ההקשר עבור Now on Tap. המשמעות היא שגוגל שומרים על הזכות להעביר את המשתמשים מאפליקציה אחת לאפליקציה אחרת, כל עוד יש לה מסכים רלוונטיים שמורים באינדקס, ולהפך: גוגל גם מאפשרים לאפליקציה אחת "לחטוף" משתמשים מאפליקציה אחרת. לכן הוספת האפליקציות לאינדקס של גוגל יהיה חלק חשוב אף יותר באסטרטגיית השיווק של אפליקציות אנדרואיד, בייחוד לאחר השקת מערכת ההפעלה Android M.

ברגע שמבינים שגוגל נותנים עדיפות לאפליקציות בתוצאות החיפוש של מילות מפתח מסוימות, מתחזקת ההכרה בחשיבות של קידום אפליקציות בגוגל. במקרים מסוימים, הדרך היחידה להופיע בראש תוצאות החיפוש בגוגל היא להיות אפליקציה מאונדקסת. ביטויים כמו "games" או "editor" אוטומטית מקפיצים תוצאות מסוג App Packs ו-App Carousels, וגוגל גם מבליטה אפליקציות בשאילתות הקשורות בשירותים ובפעולות כמו "מצא מסעדה", "צפייה בטלוויזיה" וכדומה. וכשהתוצאות מסוג App Packs ו-App Carousels מופיעות בגוגל הן לרוב דוחקות את הקישורים הסטנדרטיים לתחתית הדף.

קידום אפליקציות בגוגל - תוצאות חיפוש

בסופו של דבר, עבור שאילתות מסוימות, אין לתוצאות הרגילות דרך להתחרות בתוצאות החיפוש המיוחדות של האפליקציות, והאסטרטגיה הטובה ביותר תהיה להתמקד בהן ולאו דווקא בקישורים פנימיים.

איך לגרום לגוגל לאנדקס את המסכים הפנימיים של האפליקציה?

ההנחיות לאינדוקס אפליקציות של אנדרואיד ושל אפל הן ברורות למדי ומפורטות במדריך של גוגל ל-App Indexing. בקצרה, מדובר בתהליך בן שלושה שלבים:

1.      להוסיף לאפליקציה קוד שמאפשר לסרוק קישורים עמוקים

2.      להוסיף קוד לדפי האתר המקבילים לקישורים העמוקים

3.      להתאים לאינדוקס פרטי, ייחודי למשתמש, כלומר לחבר בין התנהגות המשתמש הספציפי לבין מסכים פנימיים של האפליקציה (כמו הודעות וואטסאפ, תכתובות מייל וכדומה).

אפשר לשנות את סדר הפעולות אם האפליקציה עדיין בשלבי פיתוח, אבל הצעד השני הוא חיוני; בלעדיו האפליקציה אמנם ערוכה מבחינת קישורים עמוקים אבל היא לא תירשם באינדקס של גוגל, ולכן גם לא תופיע בתוצאות החיפוש בגוגל.

יש לציין שבשלב זה גוגל מאנדקסים אפליקציות של אפל בתפוצה מוגבלת, לכן יש טופס הרשמה מיוחד והליך אישור גם אחרי שהוטמעו ההיבטים הטכניים באפליקציה עצמה, אבל ייתכן שהתהליך יקוצר בהמשך.

 

לסיכום, אינדוקס אפליקציות ותוכן פנימי משנים את נוף השיווק באינטרנט ובעיקר את תוצאות החיפוש בגוגל במובייל. התוכן הפנימי באפליקציות יוצא מהאפלה ומשתלב באסטרטגיית ה-SEO.

אנשי שיווק וקידום אתרים יכולים לראות בשינויים האלה איום, עוד משוכה שצריך לעבור, והם יכולים לראות בהם הזדמנות להשיג יתרון על פני המתחרים. משווקים ששואפים להישאר מעודכנים צריכים ללמוד איך לקדם תוכן שאינו מבוסס על html, כמו אפליקציות, בכל פלטפורמה שבה המשתמשים הפוטנציאליים יכולים לחפש אותו.

אף על פי כן, יש להסתייג ולציין שאי אפשר להסתמך על קידום קישורים פנימיים באפליקציות כמקור עיקרי לתנועה מגוגל. טכניקות קידום אתרים מסורתיות וטכניקות קידום במובייל הן עדיין חשובות מאוד לשיפור הנוכחות במנוע החיפוש במובייל. גוגל עדיין מייחסים לתוכן האתר עדיפות בסריקה ואינדוקס ונשענים בעיקר על התאמה בין תוכן אפליקציות לתוכן האתר.

הפרסום באינסטגרם הושק לפני כשנה וחצי, ומאז נעשה אחת הפלטפורמות המועדפות למפרסמים במובייל. נכון למועד כתיבת שורות אלו אפשרות הפרסום באינסטגרם זמינה בתשע ארצות, והיא תגיע לישראל ב-30 בספטמבר 2015.

פרסום באינסטגרם - מוטו

אינסטגרם היא רשת חברתית לשיתוף תמונות, והחזון שלה הוא לתפוס רגעים ולשתף בהם. אינסטגרם דוברת שפה אוניברסלית – דימויים, ומאפשרת למשתמשים להשתתף באירועים היסטוריים חשובים. לכן, אין פלא שמספר המשתמשים בה גדל משמעותית: ממיליון משתמשים ב-2010 ל-300 מיליון משתמשים פעילים בחודש ב-2015, יותר מ-70% מהם מגיעים מחוץ לארצות הברית. בישראל בלבד יש 1.6 מיליון משתמשים פעילים בחודש, ומיליון משתמשים פעילים ביום.

פרסום באינסטגרם - ישראל

גם שיעור המעורבות באינסטגרם גבוה בהשוואה לרשתות חברתיות אחרות, ומדי יום משתמשים מעלים לרשת 70 מיליון תמונות ולוחצים 2.5 מיליארד פעמים ביום על כפתור הלייק.

פרסום באינסטגרם - סטטיסטיקה

אינסטגרם פופולרית בעיקר בקרב שתי קבוצות גיל:

בני 18–24 (המכונים young millennials)

בני 25–34 (המכונים maturing millennials)

לכן, מותגים ועסקים מכל תחום שקהל היעד שלהם הוא צעירים בני 18 ועד 34 יכולים להרוויח מהפרסום באינסטגרם.

פרסום באינסטגרם - מצא את ההבדלים

עוד בטרם הושק הפרסום באינסטגרם עסקים ומותגים תמיד השתלבו בקהילה של אינסטגרם. בגלל ייחודה של הפלטפורמה חשבונות עסקיים יכולים להשתלב בה בטבעיות, והמשתמש הממוצע לא יבחין בקלות בין תמונות שהועלו בידי חשבון עסקי לבין אלו של חשבון פרטי. בנוסף, באינסטגרם, בניגוד לפייסבוק למשל, 50% מהמשתמשים נחשפים לתכנים ממקורות לא מוכרים, ומשתמשי אינסטגרם אינם נוטים לחסום חשבונות עסקיים, בייחוד אם הם כוללים תמונות יפות ומעוררות השראה. וכאן נכנס נושא הפרסום באינסטגרם.

פרסום באינסטגרם - דוגמה לקמפיין מיתוג

אפשרויות הפרסום באינסטגרם

ברוב הארצות שבהן הפרסום באינסטגרם פעיל יש שתי אפשרויות פרסום:

Insatgram Marquees – קמפיין פרסום חד-יומי שמטרתו להפיץ את מסר לקהל רחב ובמהירות, ומתאים לפרסום דילים מיוחדים, השקה של מוצרים חדשים וכדומה.
האפשרות עדיין לא זמינה בישראל, אבל היא צפויה להיפתח למפרסמים בישראל בשלבים מאוחרים יותר.

פרסום באינסטגרם - סוגי מודעות

פרסום דרך ה-Power Editor – בשלב זה אפשרות הפרסום היחידה הזמינה בישראל.
היא כוללת שלושה סוגי מודעות: תמונה, וידאו וקרוסלה, ושלושה יעדי פרסום:

 • הקלקות לאתר
 • הורדות אפליקציה
 • צפייה בווידאו
 פרסום באינסטגרם - סוגי יעדים

דוגמאות לקמפיינים של פרסום באינסטגרם

 

פרסום באינסטגרם - דוגמה לקמפיין

דוגמה לקמפיין מעורר השראה.

פרסום באינסטגרם - קייס סטאדי

בעקבות קמפיין פרסום באינסטגרם בלבד הגיע מותג היוגורט Chobani ל-4 מיליון משתמשים בארצות הברית ולשיפור גדול בחשיפה של המותג.

למה לבחור בחברת נקודה לפרסום באינסטגרם?

לחברת נקודה ידע רב על מערכת הפרסום של פייסבוק, חברת האם של אינסטגרם, היכרות מעמיקה עם כלי הפרסום, המיקוד והמעקב של הרשת החברתית, וניסיון עשיר בניהול קמפיינים בעבור לקוחות ממגוון תחומים. אנחנו ננהל עבורכם קמפיין פרסום באינסטגרם המותאם לרוח המותג, לקהל היעד ומכוון ליעדי השיווק – בין שהם מכירות, חשיפת המותג או כל יעד אחר.

עדכונים במערכת הפרסום באינסטגרם – יולי 2015

בחודש יולי הודיעו אינסטגרם על כמה חידושים מתוכננים באפשרויות הפרסום ברשת החברתית בשלושה תחומים עיקריים:

פרסום באינסטגרם לתגובה ישירה

תמונה: blog.business.instagram.com

 

 1. 1. פורמטים למודעות לתגובה ישירה

אינסטגרם יתחילו לבחון פורמטים חדשים למודעות שיתאימו לשיווק לתגובה ישירה. המטרה היא לאפשר למודעות הפרסום באינסטגרם לתמוך במגוון היעדים של הפרסום הדיגיטלי – מהעלאת מודעות למותג ועד להגדלת התנועה לאתר והמכירות בחנות – וגם לאפשר למשתמשים להתוודע למוצר או לשירות כלשהו דרך מודעת פרסום ואז לפעול ישירות מהמודעה: להירשם לניוזלטר, לקנות מוצר, להוריד אפליקציה וכדומה.

 1. 2. אפשרויות מיקוד חדשות

במהלך השנה יציגו אינסטגרם אפשרויות מיקוד נוספות, המבוססות לא רק על נתונים דמוגרפיים כמו גיל, מין ומיקום, אלא גם על תחומי עניין. אינסטגרם ישתפו פעולה עם פייסבוק כדי לאפשר למפרסמים להגיע למשתמשים לפי נתונים דמוגרפיים ותחומי עניין, וגם לפי המידע שיש לבעלי עסקים על לקוחותיהם. אינסטגרם גם שיפרו את מנגנון הפידבק הפנימי כדי לאפשר למשתמשים לשפר את הרלוונטיות של המודעות שהם רואים.

 1. 3. אפשרויות פרסום לעסקים בכל גודל

כדי לאפשר למותגים ולעסקים בכל גודל לפרסם באינסטגרם, בחודשים הקרובים אפשרויות הפרסום באינסטגרם יהיו זמינת דרך ה-API ומנהל המודעות של פייסבוק. בשלב הראשון Instagram Ads API ייפתח לקבוצה מצומצמת של מפרסמים ושותפים ב-Facebook Marketing Partners, ובהמשך השנה הם יפתחו את המערכת לכלל המפרסמים באינסטגרם.

פרסום באינסטגרם - דוגמה לפוסט ממומן

תמונה: blog.business.instagram.com

 

המלצות כלליות לקידום באינסטגרם

גם עסקים שאינם מפרסמים באינסטגרם יכולים להיות חלק מהרשת החברתית וליהנות משיעור המעורבות הגבוה שהיא מציעה. להלן מדריך קצר לקידום לא ממומן באינסטגרם:

השתלבות בקהילה: באופן כללי מומלץ לא להסתפק בלהעלות תכנים אלא גם להשתלב בקהילה, כלומר לעקוב אחר חשבונות רלוונטיים (שותפים לעשייה של המותג ותומכים בו, דמויות משפיעות בקהילה וכדומה); להתייחס לתגובות לפוסטים, לענות לשאלות ולקבוע מדיניות תגובה לתגובות שליליות ופוגעניות.

יעדי השיווק: מומלץ גם לשלב את אסטרטגיית הקידום באינסטגרם ביעדי השיווק הכלליים של המותג: האם המטרה היא לעורר מודעות למותג או להגיע לקהל יעד חדש?

תוכן: כמובן שמומלץ להעלות דימויים ויזואליים באיכות גבוהה, המתאימים לפלטפורמה ומשתלבים באופי המותג. מומלץ לגוון בדימויים ובנושאים אבל לשמור על אחידות לאורך זמן.

קמפיין שיווק באינסטגרם

תמונה: econsultancy.com/blog

 

טקסט והאשטאגים: מומלץ להסתפק בתיאורים קצרים וענייניים, ולשלב האשטאגים (#) כשהם רלוונטיים, אבל לא להרבות בהם כדי לא להאפיל על הפשטות והישירות של הפוסט.

בקידום פוסט ממומן באינסטגרם המגבלות הן עד 4 שורות טקסט (בסביבות 120–150 תווים כולל רווחים), ועד 3 האשטאגים רלוונטיים. הוספת קישורים לפרופילים אחרים חייבת להיות מוסכמת על שני הצדדים.

המלצות לפרסום וידאו באינסטגרם

סאונד: כל הסרטונים מתנגנים אוטומטית בלי סאונד באופן אוטומטי, והמשתמשים יכולים לבחור ולהפעיל את הסאונד בלחיצה. לכן חשוב לעצב את התוכן כדי שיתאים לתצוגה שקטה, ולראות בסאונד ערך מוסף, וכמובן לוודא שהסאונד לא יצרום ויגרום למשתמש לעבור הלאה.

תנועה: ונמצא שהמשתמשים נוטים לדלג על סרטונים שנראים סטטיים בהתחלה, לכן באופן כללי מומלץ להוסיף תנועה לסרטון כבר בפריימים הראשונים.

 

צריכים עזרה בשיווק באינסטגרם וברשתות חברתיות אחרות? צרו אתנו קשר ונשמח לעזור.

איך לפרסם בGmail

 

הפרסום בג'ימייל יצא מגרסת הבטא והוא מגיע עכשיו לכל המפרסמים בגוגל אדוורדס, כך הודיעו גוגל השבוע בפוסט ב-Inside Adwords Israel. מודעות הפרסום בג'ימייל נמצאות בגרסת בטא משנת 2013, ולאחרונה הן קיבלו את הכינוי Gmail Sponsored Promotions, או בקיצור GSP.

המודעות יופיעו בראש הלשונית קידומי מכירות (Promotions), והן מורכבות משני חלקים עיקריים:

המודעה המכווצת – השלב הראשון של המודעה, שבו היא נראית כמו הודעת ג'ימייל, והמשתמשים יכולים להקליק עליה ולהרחיב אותה.
יחידת המודעות המורחבת – מודעה מותאמת הנפתחת לדף נחיתה שלם לאחר הקלקה והיא יכולה לכלול מדיה עשירה ומידע מפורט.

פרסום בג'ימייל

ההקלקה הראשונה על המודעה המכווצת היא בתשלום, אבל הקלקות נוספות שייעשו במודעה המורחבת (למשל שמירת המודעה בתיבת הדואר הנכנס או העברת המודעה לאנשי קשר אחרים) אינן בתשלום.

איך לפרסם בג'ימייל דרך גוגל אדוורדס

1. ליצור קמפיין ברשת המדיה ולדלג על כל השלב של יצירת המודעה.
2. לגשת ללשונית המודעות בקמפיין החדש ולבחור בגלריית המודעות בתפריט הנפתח.
3. מודעות הפרסום בג'ימייל הן עכשיו אחת מהאפשרויות המופיעות בגלריה.

פרסום בג'ימייל - פורמטים

תמונה: http://marketingland.com

אפשר לבחור מתוך שלוש תבניות אפשריות: תבניות הכוללות תמונה אחת, מספר תמונות, תיאורים וכפתורי קריאה לפעולה או תבניות המאפשרות להציג כמה של מוצרים במקביל. וכן אפשר להעלות פורמט HTML מותאם אישית ולכלול בו גם סרטוני וידאו, טפסים, מספרי טלפונים, קישורים וכמה קריאות לפעולה.

מודעות הפרסום בג'ימייל מבוססות על אותן אפשרויות מיקוד כמו בפרסום ברשת המדיה, ואפשר למקד את המודעות לפי מילות מפתח, דמוגרפיה, נושאים וקהלים בעלי תחום עניין משותף.

משתמשים יכולים להסיר מודעות ספציפיות או לסרב לקבל מודעות לפי תחומי עניין באמצעות ניהול הגדרת המודעות.

 

חברת נקודה מברכת אתכם בברכה ייחודית לראש השנה בהשראת הלוגו החדש של גוגל.

כיצד הישראלים צורכים מדיה?

יונתן ריפתין, מנהל תחום תקשורת בגוגל, הציג מחקר של גוגל מ-2015 על הרגלי צריכת המדיה בישראל.

בישראל יש דרישה גבוהה מצד הלקוחות לתוכן באינטרנט.

צריכת מדיה בישראל 2015 - הלקוחות
ויש דרישה גבוהה גם מצד העסקים הקטנים והבינוניים. כמעט למחצית מהם יש אתרי אינטרנט וכ-20% מהם מפרסמים באינטרנט. הדרישה הזו פותחת הזדמנויות למשווקים באינטרנט.

צריכת מדיה בישראל - עסקים קטנים

 

ב-2015 נרשמה עלייה בגלישה באינטרנט דרך סמארטפונים, והעלייה הזו הביאה להורדה בזמן השהייה של המבקרים באתר. כמו כן נרשמה עלייה בשיעור ההמרה במובייל.

גלישה במובייל והתנהגות הגולשים

אמצעי המדיה הנפוצים בישראל 2015: אינטרנט לעומת אמצעי תקשורת מסורתים כמו עיתונות, רדיו וטלוויזיה.

צריכת מדיה באינטרנט מול אמצעים אחרים

ואיך השתנו הרגלי צריכת המדיה ב-2015 בהשוואה ל-2013:

עוגת צריכת המדיה ישראל

החיפוש באינטרנט דרך המובייל כבר עבר את החיפוש בדסקטופ, בעיקר בחיפושים בעלי הקשר לוקאלי.

חיפוש בגוגל במובייל לעומת בדסקטופ

 

 

צריכת המדיה היומית דרך המובייל כבר מתקרבת לצריכת המדיה היומית דרך הטלוויזיה

המובייל מניע את הטרנד

השימוש במובייל נפוץ בקרב כל קבוצות הגיל, ובקרב מבוגרים בני 18 ועד 49 הוא עובר את זמן הצפייה בטלוויזיה.

שימוש במובייל בקבוצות גיל שונות

בקרב קבוצת הגיל 18-34 הצפייה בטלוויזיה נמצאת בירידה – כרבע מהישראלים בקבוצת הגיל הזאת אינם צופים בטלוויזיה.

צפייה בטלוויזיה בגיל 18-34

סיכום: מה השתנה בהרגלי צריכת המדיה בישראל מ-2013?

בהשוואה ל-2013 הישראלים מבלים שעה נוספת בצריכת מדיה, כ-49 דקות ממנה נצרכת דרך המובייל.

צריכת המדיה בישראל - סיכום

80% מהצופים בטלוויזיה גולשים באינטרנט במכשיר נוסף במקביל: 74% מהם גולשים במקביל במחשב, 62% בטלפון נייד ו-25% בטאבלט.

צפייה בטלוויזיה וגלישה באינטרנט

 

מהמחקר שהוצג בכנס אפשר לראות שצריכת מדיה דרך המובייל הולכת וגדלה על חשבון אמצעי תקשורת מסורתיים יותר כמו צפייה בטלוויזיה ואף גלישה באינטרנט דרך המחשב, ויש להניח שהיא תגדל אף יותר ב-2016. אם יש לכם עסק, כנראה שקהל היעד שלכם נמצא במובייל, ולכן יש לשפר את חוויית המשתמש במובייל ולבדוק את אפשרויות הפרסום במובייל.

 

צרו אתנו קשר למידע נוסף על קידום אתרים בסלולר,

google new logo

גוגל הציגו אתמול לוגו חדש. רק חודש אחרי שהודיעו על שינוי דרמטי במבנה החברה עודכן גם הלוגו. אפשר לראות את הלוגו בעמוד הבית, דרך סרטון אנימציה שבו הלוגו הישן נמחק ומוחלף בחדש.

googles-new-logo-5078286822539264.2-hp

הלוגו החדש עדיין מורכב משם החברה, אבל עכשיו הוא מורכב מהפונט Sans-Serif משתמש בצבעים רכים יותר, והתוצאה היא מראה עכשווי וקליל. הלוגו מזכיר בעיקר את הפונט של חברת האב אלפאבית, ועכשיו שפת העיצוב של שתי החברות נראית אחידה. גוגל גם שינו את הלוגו של גוגל פלוס ואת הסימון g שנראה בלשוניות של הדפדפן, והחליפו אותו ב-G באות גדולה בפסים בכל צבעי הלוגו, והודיעו שהעיצוב החדש יגיע לכל מוצרי גוגל בעתיד.

הלוגו של גוגל עבר שינויים רבים מאז הוצג לראשונה בשנת 1998, אבל זהו השינוי הדרמטי ביותר מאז 1999, אז גוגל ניקו לראשונה את הכיתוב והסתפקו בארבעה צבעים. מאז הלוגו יושר ואוזן בהדרגתיות, עד השינוי הדרמטי של אתמול.

אז מה גרם לגוגל לשנות את הלוגו?

בפוסט בנושא גוגל לא ציינו סיבה ספציפית לשינוי, אבל מסרו שהלוגו משקף את המציאות שבה גוגל הוא כבר לא רק מנוע חיפוש שמבקרים בו דרך מחשב נייח, אלא אוסף גדול של אתרים, אפליקציות ושירותים שאפשר להגיע אליהם דרך מחשב, כרומבוק, סמארטפון או כל מכשיר שיש בו דפדפן רשת.

נראה שהמטרה העיקרית הייתה להתאים את עיצוב הלוגו גם למסכים קטנים. בעיצוב החדש הלוגו אמור להיות בולט יותר ונוח לקריאה גם במסכי סמארטפונים. בנוסף הוא אמור להיות נוח יותר לתצוגה גם כשלחיבור רוחב פס נמוך. ומכיוון שאחת השאיפות של המנכ"ל החדש של גוגל היא להביא את האינטרנט למקומות שהם עדיין חסרי אינטרנט – השינוי הקטן הזה יכול להיות מאוד משמעותי.

כל מי שעוקב אחרי תעשיית קידום האתרים באינטרנט ואחרי השינויים שהתחום עבר בשנים האחרונות בוודאי כבר נתקל באמירות האלה:

"כדי להצליח בקידום אתרים ב-2015 צריך רק תוכן טוב"

"תוכן הוא המלך"

"צריך לבנות אתר איכותי"

התוכן הוא המלך

תמונה:acquisio.com

אבל מה זה תוכן טוב? איך מודדים את איכות האתר?
אי אפשר להעריך את טיב התוכן בלי לקחת בחשבון את הציפיות של המשתמש. המשמעות של תוכן טוב, בהקשר של חיפוש באינטרנט, היא מעבר מ-SEO (אופטימיזציה למנועי חיפוש) ל-SXO (Search Experience Optimization או בתרגום חופשי, אופטימיזציה לחוויית החיפוש).

מה זה SXO ובמה הוא שונה מ-SEO ומ-UX?

את המונח SXO טבע מאט קאטס, לשעבר ראש מחלקת ספאם בגוגל, כבר בסוף 2012, ותיאר אותו כשלב הבא בתחום ה-SEO, תחום המתמקד בגולשים ולא ברובוטי הסריקה של גוגל. מאז, כידוע, אלגוריתם הדירוג של גוגל עבר כמה וכמה שינויים ואילץ מקדמי אתרים לזנוח כמה שיטות קידום ישנות.

אופטימיזציה לחוויית המשתמש (UX) מתמקדת לרוב בשיפור מדדי הצלחה, בין שמדובר בהמרת מבקרים והפיכתם ללקוחות, איסוף כתובות אימייל, הרחבת הדפים הנצפים או הנעת משתמשים להקליק על מודעות. המדדים האלה הם של מנהלי האתר ולא של גוגל; הם מכוונים ללקוחות של האתר, לא של גוגל.

ב-SXO לעומת זאת, חוויית המשתמש מתחילה ומסתיימת בגוגל.

למנהלי אתרים יש גישה לכל מיני מדדים הנוגעים להתנהגות הגולשים באתר; חלקים ברורים יותר (כמו קנייה) וחלקם ברורים פחות (כמו שיעור נטישה), אבל אין לנו גישה למדדים של גוגל. כדי לשפר את חוויית המשתמש של המחפש בגוגל נצטרך להבין את המסלול שעובר המבקר מהחיפוש בגוגל ועד הביקור באתר.

בשביל בעלי אתרים, המבקר האידיאלי יקנה מוצר, יזמין שירות, יירשם לניוזלטר או ישלים פעולה רצויה אחרת. אבל בפועל רוב המבקרים באתר יבקרו רק בדף אחד, חלקם רק ידפדפו באתר מבלי להשלים המרה, ורק אחוז קטן ימלא פרטי קשר ואחוז קטן עוד יותר יקנה מוצר דרך האתר.

התפלגות המבקרים באתר

תמונה: searchengineland.com

הדוגמה הזאת ממחישה את ההתפלגות הטיפוסית של מבקרים באתר, והיא מעלה כמה שאלות:

 • מיהם 60% שביקרו באתר ונטשו אחרי דף אחד?
 • איך ולמה הם הגיעו לדף הנחיתה?
 • האם הם עזבו את האתר מאוכזבים או אחרי שמצאו את מבוקשם?

המשמעות של SXO היא שיפור חוויית המשתמש גם עבור המשתמשים המצויים, כלומר אלו שמגיעים לאתר בלי כוונה לקנות או להשאיר פרטי קשר, וגם עבור המשתמשים הרצויים, כלומר אלה שיהפכו ללקוחות. כך יהיה קל יותר להתאים את תוכן האתר לדרישות של גוגל וללמוד על המניעים של המבקרים באתר.

איך לשפר את חוויית המשתמש בגוגל? לספק תשובות לשאלות

מלבד בחיפושים בעלי אופי ניווטי, כמעט כל החיפושים בגוגל הם שאלות, גם אם הם לא מנוסחים כמו שאלה. אם כן, גוגל רוצים לספק מענה לשאלות, ועדות לכך אפשר למצוא בריבוי התשובות הישירות המופיעות בתוצאות החיפוש.

תשובות לשאלות בגוגל - דוגמה

לדוגמה:

חיפוש: "צימרים בראש השנה"
כוונה: להזמין מקום בצימר בתאריכים הרלוונטיים; לקרוא המלצות ולשמוע על הנחות ומבצעים.

חיפוש: "קידום בפייסבוק"
כוונה: לקרוא מידע על קידום בפייסבוק, למצוא מדריך, סרטון וידאו או חברה העוסקת בתחום; להירשם לקורס קידום בפייסבוק.

חיפוש: "קנביס רפואי"
כוונה: איך להשיג אישור, אילו זנים יש, איך לצרוך ומהן תופעות הלוואי?

גוגל מצליחים כשהם מספקים תשובה, אבל איך גוגל יודעים אם הצליחו כששאילתת החיפוש אינה מנוסחת כמו שאלה?
מן הסתם לגוגל יש מדדים פנימיים המאפשרים למדוד ולהעריך את האיכות ואת הרלוונטיות של תוצאות החיפוש, ובדומה למקדמי אתרים גם המדדים שלהם מבוססים על התנהגות המבקרים באתר. לאחרונה גוגל אף אישרו שהם עוקבים אחרי הקלקות המבקרים בתוצאות החיפוש ומשתמשים במידע בדירוג האתרים.

 

 

סביר להניח שגוגל מתעכבים על המדדים הבאים:

קליק קצר: מעבר מהיר מאתר ובחזרה לגוגל. מן הסתם, לא איתות חיובי לגבי רלוונטיות האתר בתוצאות החיפוש.
קליק ארוך: שהייה ארוכה באתר לפני החזרה לגוגל.
Pogosticking: קפיצות קדימה ואחורה בין כמה תוצאות חיפוש.
שיעור הקלקה (CTR): היחס בין מספר ההקלקות על תוצאה כלשהי בהשוואה למספר ההופעות שלה בתוצאות החיפוש.
ההקלקה הבאה: הפעולה שבאה אחרי ה-pogosticking ובחזרה לגוגל, בין שהיא הקלקה על אחת מתוצאות החיפוש או חיפוש חדש.
החיפוש הבא: כשהמשתמש משנה את שאילתת החיפוש.
שיעור ההקלקה על החיפוש השני: שיעור ההקלקה על שאילתת חיפוש מדויקת או ממוקדת יותר.

CTR ומיקומים בגוגל

תמונה: marketingland.com/new-click-rate-study-google-organic-results-102149

האיתות החשוב ביותר לגוגל הוא ההקלקה הבאה; אם גוגל רוצים לספק מענה לשאילתת החיפוש הפעולה הבאה של המשתמש תכוון אותם לתשובה: האם המשתמש מצא ביקורת על צימרים או הזמין מקום בצימר?

אם המשתמש חוזר ומקליק על תוצאת חיפוש נוספת באותה שאילתת חיפוש או חוזר על אותה שאילתה בביקור נוסף בגוגל, ייתכן שהמשתמש לא היה מרוצה מתוצאות החיפוש הראשוניות. אם המשתמש חוזר ומחפש ביטוי שונה לגמרי – ייתכן שהחיפוש הראשוני מילא את מבוקשו.

לכן, כדי להתאים את האתר לחוויית המשתמש בתוצאות החיפוש, צריך לספק מענה מלא לשאילתת החיפוש. כלומר, צריך שלמשתמש לא תהיה כל סיבה לחזור לגוגל ולהמשיך בחיפושים. אמנם אי אפשר לנבא מה תהיה ההקלקה הבאה, אבל אפשר להשפיע עליה באמצעות הבנת הכוונות של המשתמשים.

לשם כך יש להבין מה הגורם שהביא את המבקרים לדף הנחיתה; איזו שאלה או כוונה עמדו מאחורי שאילתת החיפוש שהזינו בגוגל?

ניקח לדוגמה אתר צימרים:

 • האם המבקרים מתעניינים במחירים?
 • האם הם מחפשים ביקורות והמלצות?
 • האם הם מחפשים הוראות הגעה?
 • האם הם שואלים אילו מאפיינים ומתקנים יש בצימר?

מחקר מילים לשיפור חוויית החיפוש בגוגל

מילות המפתח שמופיעות בדו"ח ניתוח החיפושים (לשעבר שאילתות חיפוש) ב-Search Console (לשעבר גוגל וובמסטר טולס) הן מקום טוב להתחיל בו. בדו"ח הזה אפשר לחפש את ביטויי החיפוש שמעידים על כוונת המחפש (לדוגמה: צימרים ברמות מחיר), וכן את דפי האתר שמביאים את עיקר התנועה. כמובן שהרבה משאילתות החיפוש יהיו מעורפלות וכלליות למדי, אבל היחס בין שאילתות החיפוש הכלליות לספציפיות (אלה המורכבות מהביטויים מבצע, ביקורות, מחיר וכדומה) יכול לתת מושג כללי על השאילתות שדרכן המשתמש מגיע אל האתר.

כדי להתעמק עוד יותר אפשר להשתמש בכלי מילות מפתח כמו Google Keyword Plannder, UberSuggest או keywordtool.io, דרכם אפשר למצוא הרחבות ווריאציות שונות של הביטויים הכלליים.

מחקר מילים - מה כוונות המבקרים?

 

דרך נוספת ללמוד על כוונות המבקרים באתר ועל תחומי העניין שלהם היא לערוך סקר ולהפנות אותו אל משתמשים שהגיעו אל האתר דרך חיפוש בגוגל. מתוצאות הסקר אפשר ליצור רשימה וסדרי עדיפויות של צורכי המשתמשים, ואף לגלות הזדמנויות חדשות.

10 שניות להשאיר את המבקר באתר

מומחה השימושיות ג'קוב נילסן ניתח את תוצאות הסקר שערכו מיקרוסופט ב-2011 ומצא שרוב הנטישות באתר קורות ב-10 השניות הראשונות של הביקור. כלומר, יש לכם 10 שניות לשכנע את המשתמשים שיש לכם תשובה לשאלה ששאלו, שהתשובה היא אמינה, ושקל למצוא אותה באתר.

משך ביקור ממוצע באתר

תמונה: nngroup.com/articles/how-long-do-users-stay-on-web-pages

 

כדי להשאיר את המבקרים באתר יש לשלב בין עיצוב אפקטיבי, שיפור הניווט והארכיטקטורה של האתר ויצירת תוכן אמין ובעל ערך מוסף. אבל קודם כל, התשובה לשאלות של הגולשים צריכות לבוא לידי ביטוי בכותרות ובתיאורים.

אם כל חיפוש בגוגל הוא שאלה, אז כל תוצאת חיפוש צריכה להבטיח תשובה לשאלה. לכן הכותרות והתיאורים צריכים לייצג את תוכן הדפים. לדוגמה, אם רק לחצי מהמוצרים יש ביקורות, לא כדאי לציין ביקורות בכותרות ובתיאורים כדי לא לתסכל את המבקרים. אם שירות כלשהו הוא בחינם או במבצע, כדאי להכניס את המידע לכותרת ולתיאור.

לסיכום, התפקיד של קידום אתרים באינטרנט התרחב והוא דורש מהמקדמים להבין מה המבקרים רוצים ולהציע להם תשובות ופתרונות. עם זאת, הגישה של שיפור חוויית המשתמש תורמת לא רק לקידום בגוגל אלא גם לשיפור המוצר.

*מקור: Search Engine Land

 

מעוניינים לקדם אתר בגוגל? צרו אתנו קשר בהקדם!

כמדי שנה, בעיתוי מקרי לפני ראש השנה, יוצא דו"ח הגורמים שהשפיעו על דירוג האתרים בגוגל בשנה האחרונה. הדו"ח החדש של MOZ הציג מידע שנאסף מ-150 אנשי קידום אורגני בגוגל, והוא כלל גם תחזיות שלהם בנוגע לגורמים בקידום האורגני שהשפעתם תפחת, תגדל או לא תשתנה. בנוסף, MOZ ערכו מחקר קורלציה מקיף שבדק את המתאם בין אתרים ודפי אתר ומיקומים גבוהים בתוצאות החיפוש האורגניות בגוגל.

בקצרה, לקישורים, מילות מפתח ותוכן עדיין יש את המתאם הגבוה ביותר עם מיקומים גבוהים בגוגל. למדדים חברתיים ולמשתנים כמו אורך שם הדומיין יש השפעה פחותה על המיקומים בגוגל. קישורי ספאם, תוכן כפול ודל הם הגורמים השליליים המשפיעים ביותר על הדירוג בגוגל.

ובהרחבה – הגורמים המשפיעים על קידום אורגני בגוגל 2015

1. גורמים כלליים

החלק הזה של הדו"ח התייחס לגורמים הכלליים, on-site ו-off-site, ובו התבקשו הנשאלים לדרג מ-1 עד 10 את השפעתם של גורמים כמו קישורים, שימוש במילות מפתח, מדדי תוכן ומדדים חברתיים הן ברמת הדף והן ברמת הדומיין על המיקומים בגוגל.

גורמים כלליים המשפיעים על הקידום בגוגל 2015

הקישורים והתוכן צוינו כגורמים המשפיעים ביותר על המיקומים בגוגל.

כמות, איכות וסמכות הקישורים ברמת הדומיין וברמת הדף הם הגורמים החשובים ביותר, ואחריהם הרלוונטיות של התוכן ושימוש נכון במילות מפתח.

מדדים חברתיים ברמת הדף, כמו מספר השיתופים שקיבל בפייסבוק, טוויטר וגוגל פלוס, צוינו כגורמים המשפיעים פחות, וכך גם גורמים כמו אורך שם הדומיין, הסיומת של הדומיין העליון (אם הוא com, net וכדומה).

 

2. שימוש במילות מפתח בדף

בחלק הזה נשאלו המשתתפים בסקר על שימוש במילים ובביטויים מפתח בחלקים שונים של הדף כמו בתגיות מטא (כותרת ותיאור), בכותרות משנה, בתגיות אלט וכדומה.

מילות מפתח - גורמים משפיעים בקידום בגוגל 2015

כאן נמצא ששימוש במילות מפתח בכותרת החיצונית (Title) הוא הגורם המשפיע ביותר על קידום האתר בגוגל, אחריו שימוש במילות המפתח בגוף הטקסט, ושימוש בווריאציות או מילים נרדפות של ביטויי המפתח.

הגורמים המשפיעים פחות הם מילות מפתח המודגשות ב-Bold, Italic וכדומה, מילות מפתח בתגיות אלט וכן באנקור טקסט בקישורים פנימיים.

 

3. שימושים במילות מפתח בדומיין

ברמת הדומיין, להימצאות של מילות מפתח בשם המדומיין בהתאמה מדויקת יש את ההשפעה הגדולה ביותר. מילות מפתח בסאבדומיין ובסיומת של הדומיין העליון יש השפעה פחותה על הדירוג.

 

4. אלמנטים שאינם קשורים למילות המפתח

החלק הזה שאל על אלמנטים שאינם קשורים לשימוש במילות מפתח או בקישורים כמו אורך הטקסט, מהירות הדף וכדומה.

ברמת הדף, תוכן ייחודי והתאמה לגלישה מהמובייל הם הגורמים המשפיעים ביותר בקטגוריה הזאת. חשיבות גבוהה יוחסה גם לשיעור ההקלקה היחסי מתוצאות החיפוש בגוגל ולמהירות הדף. לשימוש ב-Open Graph של פייסבוק או ב-Twitter Cards יוחסה החשיבות המועטה ביותר.

גם ברמת הדומיין לייחודיות התוכן יש ההשפעה הגדולה ביותר, ואחריו לשימוש בעיצוב רספונסיבי או בהתאמה למובייל בדרך אחרת ולשיעור ההקלקה המצטבר. לקרבה לתאריך התפוגה של הדומיין ולשימוש במקפים בשם הדומיין יש החשיבות הפחותה ביותר ברמת הדומיין.

 

 

 

5. השפעת הקישורים על קידום בגוגל ב-2015

בנושא הקישורים לא נמצא הבדל גדול בין המדדים שמשפיעים על קידום הדף או הדומיין כולו. בשני המקרים ציינו הנסקרים שכמות הקישורים מאתרי סמכות הוא הגורם המשפיע ביותר, ואחריו הקרבה מבחינת נושא לדפים ולדומיינים המקשרים.

החשיבות הפחותה ביותר שויכה לסנטימנט של הדף המקשר לדף או לדומיין המקושר, כלומר אין חשיבות רבה לשאלה אם הקישור מתואר באופן חיובי, שלילי או נייטרלי.

 

 

6. מדדים חברתיים

המעורבות של המשתמשים בדף או ב-URL ברשתות חברתיות הוא הגורם המשפיע ביותר בקטגוריה הזאת. אם מפרקים לרשתות חברתיות אינדיבידואליות, אז למספר השיתופים בגוגל פלוס יש ההשפעה הרבה ביותר, ואחר כך למספר האזכורים בטוויטר ולמספר הלייקים והשיתופים בפייסבוק. למספר הנעיצות בפינטרסט יש את ההשפעה הפחותה ביותר על הקידום בגוגל.

מדיה חברתית בקידום בגוגל 2015

 

7. מדדים הקשורים במותג

בחלק הזה נשאלו המשתמשים על אלמנטים המצביעים על התכונות של המותג, ונמצא בו שנפח החיפוש של שם המותג או הדומיין הוא הגורם המשפיע ביותר, אחריו מידע מאומת ומדויק של פרטי הקשר של העסק ואזכורים של העסק באתרים חיצוניים ברשת. לפופולריות ולאזכורים של המותג ברשתות חברתיות יש מעט השפעה על המיקומים לפי הדירוג.

קידום מותגים בגוגל 2015

 

 1. גורמים שליליים המשפיעים על הקידום האורגני בגוגל 2015

חלק זה בדק אילו גורמים משפיעים לרעה על הדירוג בגוגל.

במקום הראשון נמצא מספר גבוה של קישורים לא טבעיים לדף או לסאבדומיין, ואחריו תוכן כפול או תוכן דליל. ההשפעה השלילית של תגיות ותיאורים היא פחותה יחסית, וכך גם אי-התאמה לגלישה במובייל (בתוצאות חיפוש בדסקטופ).

 

הגורמים שישפיעו על הקידום בגוגל בעתיד

כאמור, המשתתפים בסקר נשאלו גם על הגורמים שהשפעתם על הקידום בגוגל תגדל בשנה הקרובה, ועל אילו שהשפעתם תלך ותפחת.

גורמי הדירוג שהשפעתם צפויה לגדול:

1. התאמה למשתמש במובייל

2. ניתוח של הערך של הדף או האתר

3. כמות ואיכות התשובות המיידיות שמוצגות בתוצאות החיפוש

4. התנהגות משתמשים (שיעור הקלקה, זמן שהייה וכדומה)

5. שימושיות, כולל עיצוב וקריאות

הגורמים שישפיעו על הקידום בגוגל ב-2016

 

הגורמים שהשפעתם צפויה לרדת הם קישורים קנויים ואנקור טקסט בקישורים.

החשיבות של גורמים כמו הרלוונטיות של הדומיין המקשר, כמות התוצאות הממומנות בתוצאות החיפוש, איתותים חברתיים, היחס בין מודעות לתוכן בדף האתר, סמכותיות האתר לפי כמות ואיכות הקישורים הנכנסים, מבנה כתובת ה-URL וקישוריות פנימית לא הולכת להשתנות בשנה הקרובה לפי הסקר.

 

לסיכום, הדו"ח אמנם אינו חושף איזו נוסחה סודית שתבטיח את הצלחתו של כל אתר בקידום בגוגל, אבל הוא מספק הבנה מעמיקה יותר של אלגוריתם הדירוג של גוגל. ושילוב של הידע הזה עם ניסיון בקידום אורגני בגוגל יכולים לשפר את אסטרטגיית הקידום ולהביא לתוצאות טובות יותר.

 

רוצים לשפר את המיקומים בגוגל? צרו אתנו קשר.

 

פייסבוק ממשיכים לעדכן את מערכת הפרסום, את אלגוריתם הדירוג ומוצרים נוספים בתדירות גבוהה. רק בחודש האחרון הודיעה הרשת החברתית על חמישה עדכונים ראויים לציון:

1. המסנג'ר של פייסבוק נפתח גם למשתמשים בלי חשבון פייסבוק

בסוף יוני הודיעו פייסבוק על שינוי גדול באפליקציית המסרים המיידיים Messenger, ופתחו אותה גם עבור משתמשים נטולי חשבון פייסבוק.

על פניו זה נשמע שינוי זניח שיעניין רק את מי שאינו מעוניין להצטרף לפייסבוק ועדיין רוצה להשתמש במסנג'ר ככלי תקשורת, אבל השינוי מסמן הזדמנות עסקית עצומה עבור החברה.

פייסבוק עושים צעדים זהירים להפוך את מוצריהם לרווחיים, וככל שיסירו יותר מכשולים – כמו לדרוש ממשתמשים לפתוח חשבון – כך הם ימשכו יותר משתמשים חדשים. הרחבת קשת המוצרים של פייסבוק ושינוי המיקוד מבידור לשימושיות יאפשרו לפייסבוק לגדול מהר יותר ולמשוך עוד יותר מותגים.

פייסבוק מסנג'ר - עדכון יולי 2015

תמונה: messenger.com

 

כבר במרץ, בכנס המפתחים של פייסבוק, דובר על מסנג'ר ככלי תקשורת בין עסקים ולקוחות. פייסבוק הודיעו שיאפשרו לעסקים ולמותגים להשתמש במסנג'ר כדי לשלוח קבלות ללקוחות, לעדכן אותם לגבי משלוחים למוצרים שקנו ולטפל בפניות לקוחות אל שירות הלקוחות. ובסוף יוני הציגו פייסבוק פיצ'ר חדש שמאפשר למשתמשים, רק תושבי ארצות הברית בינתיים, להעביר כספים זה לזה דרך המסנג'ר. אמנם פייסבוק עדיין לא מרוויחים כסף מההעברות האלה, אבל לכלי יש פוטנציאל רווחי גדול עבור פייסבוק.

2. פייסבוק התחילו לבחון פרסומות לפי ליד

בסוף יוני הודיעו פייסבוק על פורמט מודעות חדש במובייל, Lead Ads, הממוקד בהשגת לידים. הכלי מאפשר למשתמשים למלא טפסים במובייל בקלות באמצעות שימוש בפרטי הקשר שכבר נמסרו לפייסבוק עם יצירת החשבונות. כך, בכל פעם שמשתמש נתקל במודעת ליד בניוזפיד הוא יכול למלא את טופס ההרשמה באמצעות שתיים-שלוש לחיצות על מסך המגע.

פרסום לפי ליד בפייסבוק

כרגע פורמט המודעות נבחן על קבוצה מצומצמת של מפרסמים מכל העולם, ואם השימוש בו יורחב לכלל המפרסמים בפייסבוק, מן הסתם תצא הודעה רשמית.

למידע נוסף על מודעות הפרסום לפי ליד בפייסבוק


 

 
3. דירוג ידני של העדכונים הניוזפיד

פייסבוק יאפשרו למשתמשים לשלוט בסדר העדכונים בניוזפיד באמצעות הפיצ'ר See First, המאפשר למשתמשים לבחור חברים או דפים שירצו לראות את עדכוניהם בראש הניוזפיד. בנוסף יוכלו המשתמשים לבחור את החברים ואת הדפים שירצו להפסיק לעקוב אחריהם או לחדש קשר עם חברים ודפים שנעשה להם unfollow בעבר.
הכלי החדש יגרום לאנשי שיווק בפייסבוק להתאמץ יותר כדי להבטיח את מקומם בראש הניוזפיד של העוקבים ולוודא שלא ינופו ממנו.

4. שינוי בהגדרות ה-CPC (מחיר לקליק)

מפרסמים בפייסבוק היו מתוסכלים ממדד ה-CPC (מחיר לקליק) שספר כל הקלקה על המודעה. במסגרת עדכון ה-API האחרון, שינו פייסבוק את ההגדרה של ה-CPC, ומעכשיו הוא יכלול רק הקלקות לאתר או לאפליקציה ולא לייקים, שיתופים ותגובות.

עדכון CPC בפרסום בפייסבוק - יולי 2015

תמונה: facebook.com

למפרסמים בפייסבוק השינוי מציע שקיפות ובהירות, ומאפשר להם ללמוד את האפקטיביות של המודעות יותר בקלות. השינוי אמור להגיע לכל המפרסמים עד סוף יולי, והוא יופיע גם ב-Power Editor וגם במנהל המודעות.

5. עיצוב חדש למנהל המודעות ול-Power Editor

מפרסמים בפייסבוק לא יכלו שלא להבחין בשינויים בעיצוב גם של מנהל המודעות וגם של ה-Power Editor, וחשוב יותר – כלים ואפשרויות חדשות.

עדכון Power Editor יולי 2015

השינויים כל כך רבים ונקודתיים, שהדרך המומלצת ביותר להתוודע לכולם היא להקדיש כ-45 דקות לסיור של פייסבוק או פשוט לשקוע פנימה ולהתחיל להקליק.

מחפשים חברה מקצועית לפרסום בפייסבוק? צרו אתנו קשר ונשמח לעזור לכם.

מיקרו קופי היא מילת הבאזז האחרונה בתחום השיווק באינטרנט. אמנם מיקרו קופי אינו מושג חדש ותמיד היה אפשר למצוא ביטויים שלו באתרים, אבל רק בזמן האחרון התחילו להכיר בחשיבותו בתוכן האתר, בשימושיות ובמיתוג ופרסונליזציה של האתר.

אז מה זה בדיוק מיקרו קופי?

בקצרה, מיקרו קופי הוא מה שהוא נשמע – פיסות קופי קצרות שמטרתן להדריך את המבקרים באתר ולהזכיר להם שמאחורי האתר מסתתר קול אנושי וייחודי. אם נתקלתם בהודעת שגיאה או בקריאה לפעולה שגרמה לכם לחייך, כנראה שנתקלתם בעבודת מיקרו קופי מוצלחת במיוחד.

 

מיקרו קופי אפשר למצוא בחלקים שונים של אתר האינטרנט:

– הודעות שגיאה

– שמות משתמשים וסיסמאות לדוגמה בטופסי ההרשמה

– הוראות תשלום

– הודעות אבטחה

– הוראות שימוש באתר

– כפתורים ותפריטים

מיקרו קופי - דוגמה מפורסמת

דוגמה מפורסמת למיקרו קופי

 

למה חשוב להשתמש במיקרו קופי?

1. מיקרו קופי מסביר למבקרים איך להשתמש באתר ומעודד אותם להישאר בו

קושי בניווט באתר הוא הגורם העיקרי לנטישת האתר על ידי מבקרים. כלומר, אם המבקרים לא ימצאו בקלות ובמהירות את מה שחיפשו באתר, יש סיכוי גדול יותר שהם יעזבו אותו, בלי שיתעמקו בו ולפני שישלימו המרה כלשהי. מיקרו קופי במקומות כמו כפתורים, קישורים, הנחיות, הוראות והודעות שגיאה עוזרים לכוון את המבקר ולהוביל אותו למסלול ההמרה האידיאלי.

מיקרו קופי לניווט באתר

דוגמה למיקרו קופי המציג בפני המבקרים את השירותיים העיקריים בצורה בולטת ומכוון אותם אל התחנה הבאה במסלול – יצירת קשר.

2. מיקרו קופי עוזר בשיפור יחס ההמרה

כשחושבים על שיפור יחס ההמרה לרוב מחליטים על שינוי כפתורי הקריאה לפעולה, את העיצוב והמיקום שלהם או את הכותרות באתר, אבל מעט חושבים עד כמה ששינויי נוסח קטנים יכולים לשפר את יחס ההמרות.

אחד הדברים החשובים ביותר למבקרים באתרי אינטרנט, ובאתרי קניות בפרט, הוא אמינות האתר, וקונים פוטנציאליים יוותרו על השלמת ההמרה אם יחששו שהאתר אינו אמין ומאובטח. שימוש במיקרו קופי יכול לעזור לאתרים לעורר אמון בקרב המבקרים ולהבטיח להם שפרטיהם האישיים שמורים ומאובטחים.

לדוגמה, הודעת שגיאה למשתמש שהזין את פרטי כרטיס האשראי המפרטת את אופי השגיאה ("מספר כרטיס אשראי ארוך מדי"), תעורר יותר אמון מאשר הודעת שגיאה כללית וסתמית שאינה מסבירה מהי השגיאה או איך אפשר לתקן אותה.

עוד דרכים להוסיף אמינות לאתר באמצעות מיקרו קופי במסך הצ'קאאוט:

מיקרו קופי במסך הקנייה

תמונה: bokardo.com

בדוגמה הזאת בעלי האתר הוסיפו הערה המסבירה שאפשר לקנות את האתר גם בלי חשבון פייפאל, וכך מנעו ממשתמשים נטולי פייפאל לעבור לאתר אחר כדי להימנע מהטרחה של לפתוח חשבון עבור השלמת הקנייה.

 

מיקרו-קופי באתר קניות - דוגמה

תמונה: unmatchedstyle.com

בדוגמה הזאת בעלי האתר עונים על כל השאלות בנוגע להליך התשלום וביטול התשלום ומפיגים את חששותיהם של הקונים.

 

מיקרו קופי במסך הצ'קאאוט - דוגמה

תמונה: bokardo.com

בדוגמה הזאת בעלי האתר הוסיפו לדף פרטי החיוב קטע טקסט קצר המזכיר למשתמשים להוסיף את הכתובת המשויכת לכרטיס האשראי ובכך הקטינו משמעותית את מספר השגיאות, חסכו עבודה לצוות התמיכה והגדילו את ההמרות.

 

מיקרו קופי יכול לעזור בהגדלת המרות שאינן מכירות. למשל, טופס ההרשמה לניוזלטר הוא אחד המקומות שבהם אפשר להשתמש במיקרו קופי. לכתובת האימייל של המשתמשים יש ערך רב מאוד מבחינת בעלי האתר, אבל אצל הלקוחות הפוטנציאליים פעולת ההרשמה לאתר יכולה לעורר חשד והתנגדות (לפעמים בצדק) – מבחינתם, הם חושפים את פרטיהם האישיים בלי לדעת מה הם יקבלו בתמורה.

אפשרות אחת היא להציע תמורה ממשית כמו הנחה לנרשמים, אבל מי שאינו יכול להבטיח דבר כזה יכול לרענן את הנוסח הסטנדרטי של טופס ההרשמה כדי להפיג את החשדנות ולהבטיח היענות גבוהה מצד הלקוחות הפוטנציאליים.

זאת דוגמה לטופס הרשמה סטנדרטי לניוזלטר:

מיקרו קופי בטופס הרשמה לניוזלטר

תמונה: ladila.co.il

אתרים אחרים מאותו תחום (הלבשה) השקיעו יותר במיקרו קופי.

דוגמה למיקרוקופי

 

תמונה: castro.com

אתר קסטרו למשל, מציגים טופס מפורט יותר, הכולל קריאה לפעולה ותחושת דחיפות ("לפני כולם"), מציג את הניוזלטר כמוצר ("הניוזלטר של קסטרו"), מפרט מה התוכן הצפוי בניוזלטר ולמה כדאי להירשם אליו, ומאפשר לנרשמים להתאים את תוכן הניוזלטר לתחומי העניין שלהם (הלבשת נשים, גברים או ילדים).

 

עוד דוגמאות למיקרו קופי יצירתי בטופסי הרשמה לניוזלטר:

מיקרו קופי בטופס הרשמה דוגמה

תמונה: styleriver.co.il

 

מיקרו קופי בהרשמה לניוזלטר

תמונה: 1item.co.il

 

בנוסף, אפשר להשתמש במיקרו קופי כדי להבטיח לנרשמים הפוטנציאליים שלא ייעשה שימוש לרעה בכתובת האימייל שלהם – אלו לא יימסרו לגורם שלישי ולא יופצצו בספאם – ושהם יוכלו לחזור בהם מההרשמה בכל רגע.

מיקרו קופי - אנטי ספאם

 

4. מיקרו קופי עוזר במיתוג האתר

אחד האתגרים בשיווק באינטרנט הוא הניסיון לבדל את האתר מהמתחרים וליצור לו אישיות או קול ייחודי ומובחן. האתגר הזה מתרחב לתחום המיקרו קופי, ומותגים משתמשים בפיסות הטקסט הקצרות כדי להשמיע את הקול של המותג, ולעתים להציג את הצד היותר קליל והפחות פורמלי שלו.

מיקרו קופי למיתוג - דוגמה

אחת הדוגמאות המפורסמות היא ה-Howdy הלא רשמי שמקבל את פני המשתמשים במערכת ניהול התוכן של וורדפרס.

 

דוגמאות נוספות:

מיקרו קופי למיתוג - דוגמה2

 

תמונה: yourcopywriterisawesome.tumblr.com

אתר הקניות Product Hunt מציע דרך מקורית להודיע ללקוחות שהזמנתם נקלטה.

 

מיקרו קופי - סיסמה

תמונה: Pinterest.com

אתר ההיכרויות OKCupid מחמיא לנרשמים על בחירת הסיסמה שלהם.

 

מיקרו קופי מצחיק - דוגמה

 

תמונה: johnholdun.tumblr.com

Funny or Die מראים שהם מקבלים דחייה באצילות.

 

מיקרו קופי בהודעת שגיאה

תמונה: thenextweb.com

באתר Audiko השקיעו גם בעיצוב דף השגיאה (404) וגם במיקרו קופי, עד שהמבקר האקראי יכול לשכוח מה הוא חיפש מלכתחילה, ולמצוא את דרכו בחזרה בעזרת כפתור החיפוש.

איך לא לכתוב מיקרו קופי

עם זאת, בדוגמאות מסוג זה ההבדל בין מיקרו קופי קליל ושנון שמשפר את חוויית המשתמש למיקרו קופי טרחני שעושה רושם מאומץ ויוצר הסחת דעת מיותרת. לכן חשוב לזכור כמה כללים:

1. גם בדיחה טובה מפסיקה להצחיק באיזשהו שלב – אם המיקרו קופי מתוכנן לדף שמשתמשים באתר ייתקלו בו כמה וכמה פעמים, כדאי לקחת את העובדה הזאת בחשבון.

2. הסגנון של המיקרו קופי צריך להתאים לאופי המותג – כאמור, כשנוסח המיקרו קופי משקף את אופי המותג הוא תורם לאמינות שלו, אבל אם הוא נשמע כמו חיקוי לאתר אחר או ניסיון לאמץ אופי צעיר וקליל יותר, הוא עלול ליצור את התוצאה ההפוכה.

3. כמשתמע משמו, מיקרו קופי צריך להיות קצר וברור – אלא אם כן האתר פונה לקהל יעד שיבין ויעריך הומור מילולי ומוזר, כדאי לכתוב קצר ולעניין.

 

סיכום וכללים כלליים לכתיבת מיקרו קופי

הדוגמאות למיקרו קופי הן אין-סופיות ואפשר למצוא אותן בכל מקום, וברגע שמבינים את זה מתחילים להכיר בחשיבותו של מיקרו קופי לשימושיות האתר, ליצירת קול ייחודי למותג, וברוב המקרים גם לשיפור שיעור ההמרה באתר.

לסיכום, כדי לכתוב מיקרו קופי מוצלח:

 • ·        להתאים את המיקרו קופי למותג, לקהל היעד ולהקשר
 • ·        להשתמש במיקרו קופי כדי להרגיע את המבקרים ולהבטיח להם שהאתר אמין ומאובטח
 • ·        לכתוב מיקרו קופי קצר ובהיר
 • ·        להיות יצירתיים אבל לא להתאמץ מדי
 • ·        לשים את חוויית המשתמש בראש סדרי העדיפויות

גוגל התחילו לשלוח התראות לאתרים שחוסמים JavaScript ו-CSS ומזהירים אותם שהמיקומים שלהם צפויים להיפגע מהחסימה.

מאתמול גוגל שלחו הודעות דרך ה-Search Console (השם החלופי ל-Google Webmaster Tools) לאתרים שחוסמים את קובצי ה-CSS וה-JS.

נוסח ההודעה אומר ש"Googlebot לא יכול לגשת אל קובצי ה-JavaScript ו/או CSS עקב הגבלות בקובץ robots.txt." ומוסיף אחר כך "שחסימת הגישה לנכסים האלה עשויה לגרום לפגיעה בדירוג."

האזהרות לגבי פגיעה בדירוג אמנם אינן חדשות, אבל עד עכשיו לא נשלחו התראות הרשמיות מ-Search Console בנושא הזה. כבר באוקטובר 2014 גוגל עדכנו את ההנחיות למנהלי אתרים והזהירו שחסימת קובצי JavaScript ו-CSS יכולה להוביל לפגיעה בדירוג, וההתראות מעבירות את המסר בצורה ברורה וחד-משמעית.

כך נראית ההודעה של גוגל, והיא כוללת גם הסברים איך לתקן את הבעיה:

התראות גוגל על משאבים חסומים

בקצרה, כדי להסיר את החסימה של קובצי CSS ו-JS:

1. לבדוק אילו משאבים חסומים דרך אחזר כמו גוגל (fetch as Google).

בחירה באחזור ועיבוד תציג את האתר כפי שרובוט הסריקה של גוגל רואה אותו:

אחזר כמו גוגל - הדגמה

 

2. להסיר את החסימה מקובץ robots.txt

מי שאינו מומחה בצדדים הטכניים, יכול פשוט להוסיף את שורות הקוד האלה לקובץ:

User-Agent: Googlebot
Allow: /*.js*
Allow: /*.css*

3. לבדוק שהקובץ תקין דרך בודק robots.txt ב-Search Console

4. להעלות את הקובץ המעודכן לאתר ולעדכן את גוגל דרך ה-Search Console.

תיקון משאבים חסומים בגוגל search console

5. לבדוק את התיקון ולאמת אותו דרך אחזר כמו גוגל.

גוגל הודיעו שיסגרו בקרוב את ה-API של ההשלמה האוטומטית (autocomplete או autosuggest), והצעד הזה עלול להשפיע על כלי מחקר מילים לקידום אורגני וממומן המשתמשים ב-API כדי להציע רעיונות למילות מפתח.

גוגל autocomplete api

מה-10 באוגוסט ייסגר ה-API הלא רשמי של ההשלמה האוטומטית של גוגל שאפשר למפתחים להטמיע את ההשלמה האוטומטית בכלי חיפוש פנימיים. לפי גוגל ל-API לא היו מגבלות רשמיות כלשהן. לדעתם הוא שימש למטרות מועילות ולא מועילות, כמו כלי תחזית לשאילתות החיפוש של המשתמשים. באופן כללי, גוגל מוצאים שה-API של ההשלמה האוטומטית לא מספק למשתמשים ערך מוסף משמעותי במנותק מהחיפוש בגוגל.

גוגל הודיעו שכדי לשמר את האינטגריטי של ההשלמה האוטומטית בחיפוש בגוגל הם יגבילו את הגישה הלא מורשית ל-API החל מה-10 באוגוסט. גוגל רוצים להבטיח שהמשתמשים יראו בהשלמה האוטומטית שירות שאינו עומד בנפרד לחיפוש בגוגל.

למפתחים ובעלי אתרים שרוצים להוסיף כלי השלמה אוטומטית לאתריהם גוגל מציעים להשתמש במנוע חיפוש מותאם אישית (CSE), המאפשר להם להציע אפשרויות השלמה אוטומטית הקשורות לאפשרויות החיפוש.

 

רובכם בוודאי יודעים שההשלמה האוטומטית של גוגל (autocomplete) יכולה להיות כלי יעיל לזיהוי מילות מפתח, אבל הידעתם שהיא יכולה לשמש גם ליצירת רעיונות תוכן? אם משקיעים קצת יותר, אפשר גם להפוך את הנושא שהועלה ב-autocomplete מרעיון לתוכן שמשיג קישורים ותנועה לאתר.

באתר MOZ הציגו קייס סטאדי של התהליך באמצעות דוגמה מתעשיית הגנרטורים האוסטרלית, אבל מכיוון שהשיטה תקפה בכל תחום ונישה, אנחנו נדגים אותה על נושא הקנביס הרפואי.

שלב 1: למצוא רעיון לביטוי זנב ארוך בעזרת כלי ההשלמה האוטומטית של גוגל

בשלב הראשון משתמשים בהשלמה האוטומטית של גוגל כדי לחפש רעיונות למילות מפתח זנב ארוך. אחד הביטויים הבולטים שקופצים כשמקלידים את ביטוי המפתח "קנביס רפואי" הוא "קנביס רפואי זנים", ובווריאציה נוספת – "קנביס רפואי סוגים".

 השלמה אוטומטית בגוגל

בדיקה בכלי מילות המפתח של גוגל, Keyword Planner, מראה שלביטוי יש נפח חיפוש ושהתחרות שלו בינונית. המשמעות היא שמפרסמים מוכנים להשקיע כסף כדי להופיע בתוצאות החיפוש הממומנות של הביטוי, וזוהי כבר סיבה טובה לשאוף להופיע בתוצאות האורגניות שלו, ולקבל את התנועה בלי לשלם את העלות המשוערת פר קליק.

כלי מילות המפתח של גוגל

שלב 2: לבדוק את התחרות ולמצוא זווית ייחודית

בשלב הזה בודקים אילו דפים מדורגים במקומות גבוהים על הביטוי, ואחר כך ללמוד איך לייצר תוכן טוב יותר, בדגש על חוויית המשתמש.

לדוגמה, אחת מהתוצאות בעמוד הראשון הייתה פוסט מ-2010 המפרט רשימה של זני קנביס רפואי ולצדם את המחלות והמצבים שהם מטפלים בהם.

השלמה אוטומטית - דוגמה מדף התוצאות בגוגל

מכאן ניתן להסיק שדף תוכן מעודכן וידידותי יותר למשתמש יעניק יתרון על פני המתחרים. אותו דף תוכן יציג את זני הקנביס הרפואי השונים בדרך ויזואלית מעניינת ויאפשר למשתמשים פוטנציאליים לאתר את הזנים הרלוונטיים להם. ביטוי המפתח יופיע בכותרת, בתיאור, ב-URL של הדף, בכותרות משנה, בתגיות אלט ובתוכן עצמו. גם ציון השנה שבה נכתב הדף יופיע בכותרת (לדוגמה: זני קנביס רפואי בישראל 2015).
 

 

אם מדובר בדף מוצר הממוקד בביטוי ארוך זנב, נסו לשים את עצמכם במקום הלקוח ולחשוב איזה מידע היה מעניין אותו לקרוא. לרוב תוכן כמו מידע מפורט, תשובות לשאלות, טיפים מעשיים וכדומה יעשו את העבודה.

 

שלב 3: למצוא את הדרך המתאימה לקדם את התוכן

אם אנשים מחפשים את הביטוי בגוגל, יש להניח שגם שואלים עליו בפורומים. חיפוש מהיר בפורומים רפואיים למיניהם מעלה לא מעט דיונים בנושא קנביס רפואי. אפשר להצטרף לדיונים האלה, לענות על השאלות בענייניות ולהוסיף קישור (אפילו Nofollow) באופן טבעי ולא ספאמי.

יש לציין שקידום בפורומים נחשב לטקטיקת SEO נחותה ומיושנת, ובאופן כללי מומלץ לכבד את כללי הפורום ולא לנצל את השיטה לרעה.
&nbsp

שלב 4: שלב התוצאות

בעקבות הניסוי שנערך ב-MOZ הייתה עלייה גבוהה בתנועה לדף הנחיתה, הן בתנועת הפניה מפורומים והן בתנועה האורגנית, וכן עלייה למיקומים ה-2 וה-3 בגוגל.

google-autocomplete-example-moz

תמונה: moz.com

הניסוי עצמו לקח חמש שעות: מתוכן כשלוש שעות הוקדשו לתכנון וביצוע התוכן – כולל מחקר מילים, העלאת רעיונות, כתיבה ויצירה, וכשעתיים הוקדשו לחיפוש פורומים ובניית קישורים, והוא שיפר משמעותית את קידום האתר בגוגל.

 

 

גוגל פרסמו עדכונים על איך מנוע החיפוש מתייחס לדומיינים עליונים (TLD, Top Level Domain, כלומר הסיומת שמופיעה אחרי הנקודה), כולל דומיינים עליונים חדשים כמו guru. או how., ישנים (com, info וכדומה) ובין-לאומיים (סיומות בשפות לא לטיניות כמו רוסית, סינית, ערבית – עדיין לא בעברית).

בבלוג הרשמי של גוגל וובמסטר טולס פורסם אתמול פוסט בנושא (Google's handling of new top level domains) ובו ענה ג'ון מולר על כמה מהשאלות המטרידות את אנשי קהילת קידום האתרים בנושא דומיינים עליונים והיחס של גוגל אליהם.

בקצרה, לגוגל אין העדפה לדומיין עליון כזה או אחר, וכל הדומיינים העליונים מקבלים יחס שווה בתוצאות החיפוש. אם הדומיין העליון משויך למיקום ספציפי, גוגל ייחסו אותו למדינה הספציפית ויראו בו סימן לכך שהאתר רלוונטי יותר במיקום גאוגרפי ספציפי.

גוגל ו-top level domains

הנה כמה מהשאלות והתשובות שפורסמו בפוסט:

ש: איך הדומיינים העליונים הגנריים החדשים ישפיעו על החיפוש? [הכוונה לסיומות כמו art, .yoga, .radio וכדומה] האם גוגל שינו את אלגוריתם החיפוש לטובת הדומיינים האלה? מה החשיבות האמיתית שלהם בחיפוש?

ת: באופן כללי, המערכת מתייחסת לדומיינים העליונים החדשים כמו אל כל דומיין עליון גנרי (כמו com ו-org). מילות מפתח בדומיין העליון אינן מעניקות יתרון או חסרון בחיפוש.

ש: מה לגבי דומיינים בין-לאומיים בשפות שאינן אנגלית. האם גוגל סורקים ומאנדקסים אותם כדי שיהיה אפשר להשתמש בהם בחיפוש?

ת: כן. הדומיינים העליונים האלה יכולים לשמש כמו כל דומיין עליון, וקל לוודא שגוגל מאנדקס אותם באמצעות פקודת החיפוש site: ושם הדומיין. גוגל מתייחסים לתרגום לקוד כאל שווה ערך לגרסה הלא מקודדת [כלומר: %D7%A4%D7%99%D7%99%D7%A1%D7%91%D7%95%D7%A7 שווה ערך לפייסבוק], לכן אין צורך להפנות את אחת הגרסאות או להוסיף להן תג קנוניקל בנפרד. לגבי שאר הרכיבים של כתובת האתר, מומלץ להשתמש בקוד UTF-8 כשהתווים אינם באותיות לטיניות.
 

 

ש: האם הדומיין העליון BRAND. יקבל יותר או פחות משקל מ-com?

ת: לא. הדומיינים האלה יקבלו יחס שווה כמו כל דומיינים עליונים גנריים אחרים. הם יידרשו לאותה תצורה ולאותן הגדרות גאוגרפיות, אבל הם לא יקבלו יותר משקל או השפעה בדרך שבה גוגל סורקים, מאנדקסים ומדרגים כתובות אתר.

ש: איך גוגל מתייחסים לדומיינים עליונים של שמות ערים (כמו london. למשל)?

אף על פי שהם נראים ממוקדים לאזור מסוים, גוגל יתייחסו אליהם כאל דומיין גנרי, בדומה לאיך שהם מתייחסים לדומיינים עליונים כמו eu. או asia. ייתכן שבהמשך יהיו יוצאי דופן לפי אופן השימוש בדומיינים האלה בפועל.

ש: מה לגבי דומיינים רשמיים של מדינות (ccTLDs כמו il, .uk. וכדומה): האם לגוגל יש העדפה לדומיינים האלה כדומיינים מקומיים בעבור אנשים המחפשים בארצות אלו?

ת: מלבד כמה יוצאי דופן (המפורטים כאן) גוגל משתמשים בדומיינים האלה במיקוד הגאוגרפי של האתר, ורואים בדומיין אינדיקטור לכך שהאתר מתאים יותר למדינה הרלוונטית.

ש: האם גוגל יתמכו בהעברת דומיין מהסיומת .com לדומיין עליון חדש למטרות קידום אתר? איך אפשר להעביר אתר בלי לאבד את המיקומים ואת ההיסטוריה שלו?

ת: גוגל מתייחסים אל המעבר הזה כמו אל כל מעבר אתר ושינוי דומיין, וגם עיבוד אתר שעבר שינוי דומיין עליון יכול לקחת זמן, לכן מומלץ לבחור דומיין שיתאים ליעדים ארוכי טווח.

כפתור הקנייה בתוצאות החיפוש של גוגל הושק רשמית ביום רביעי שעבר, והוא בעצם לא ממש כפתור.

גוגל - כפתור קנייה

תמונה: Google Inside Adwords

השמועות על כפתור קנייה שיאפשר לגולשים לקנות מוצרים ישירות מתוצאות החיפוש של גוגל מתרוצצות כבר כשנה, ובחודש שעבר גוגל אישרו את ההשקה המתוכננת של הפיצ'ר. כרגע גוגל בוחנת את פיצ'ר הקניות בגוגל על מספר מצומצם של חנויות אינטרנט גדולות, והוא יופיע בתוצאות החיפוש הממומנות במודעות קניות של מוצרים (Product listing ads) במכשירי אנדרואיד ואפל.

מטרת הפיצ'ר היא לקצר את תהליך הקנייה דרך הסמארטפון, וגם להפוך את החיפוש במובייל לזירה תחרותית, וכך להתחרות באתרים כמו אמזון שכבר מאפשרים למשתמשים לקנות בקלות דרך הסמארטפון. במילים אחרות, הרעיון הוא שהקונים ברשת יראו בגוגל פלטפורמה לגילוי מוצרים ולקנייה מהירה, ושהמפרסמים יהיו מוכנים להשקיע יותר כסף במודעות פרסום במובייל כדי להגדיל את שיעור ההמרה.
 

 

איך כפתור הקנייה של גוגל עובד

גוגל הכחישו שהם מתכוונים להפוך את מנוע החיפוש לחנות מקוונת, במקום זה גוגל ישמשו מעין מתווכים בין החנויות והקונים, יטפלו בהזמנות ובהעברת התשלומים באמצעות הפיצ'ר החדש.

כפתור הקנייה עובד בדרך הזאת: כשגולש במובייל מחפש מוצר כלשהו בגוגל, תוצג בפניו מודעה רלוונטית הכוללת את הטקסט "Buy it now". לחיצה על המודעה תוביל לדף מוצר של החנות המאוחסן בגוגל. הלקוח יוכל להשתמש בפרטי כרטיס האשראי השמורים בחשבונות גוגל או להוסיף אמצעי תשלום אחר בתהליך הקנייה. (בדומה להזמנת בתי מלון מתוצאות החיפוש, עוד הליך שגוגל בודקים כעת). גוגל ישלחו את ההזמנה לחנות, והחנות תטפל בכל ענייני התקשורת עם הלקוח כמו בקניות ישירות מהאתר. לחנות תהיה גישה לפרטי הלקוח עבור תקשורת עתידית וקמפיינים שיווקיים – לא לגוגל.

google purchase button

המפרסמים ישלמו אותו מחיר פר קליק עבור מודעות הכוללות את כפתור הקנייה כפי שהיו משלמים על כל מודעת מוצר מקבילה, ופרסום המודעות האלה אינו כרוך בעמלות או בתשלומים נוספים. גם דוחות המעקב יהיו זהים.

כרגע הניסוי נמצא בשלב הראשון, וגוגל בחרו מספר מצומצם של אתרים ממגוון תחומים, העומדים בדרישות הטכניות להטמעת שיתוף הפעולה עם גוגל. אתרי קניות ומותגים נוספים יצורפו לשלב השני של הניסוי, והוא צפוי להימשך עד סוף השנה.

 

 

גוגל עדכנו את ההנחיות לייצוג העסק בגוגל, בעיקר את הנושא של איך חברות שיווק באינטרנט יכולות לייצג את הלקוחות בגוגל לעסקים או בגוגל מפות.

google-my-business-nekuda

לפי ההנחיות החדשות "רק בעלי עסקים או נציגים מוסמכים רשאים לאמת ולנהל את המידע העסקי שלהם ב-Google לעסק שלי", ואלו רשאים למנות מנהלים נוספים שינהלו את חשבונות גוגל.

בנוסף, גוגל מציינים הנחיות נוספות לנציגים מורשים (בניגוד לבעלי העסק), שהם יכולים להיות “כל אדם או חברה שמנהלים מידע עסקי ב-Google לעסק שלי" כולל חברות קידום אתרים, חברים, ספקים ברשת שותפים וכו'. הנציגים המורשים מתבקשים לקבל הסכמה מפורשת מבעל העסק לפני שיתבעו בעלות על רישום העסק בגוגל, לא לתבוע בעלות כוזבת ולא להשתמש בטקטיקות לא אמינות מול לקוחות או לקוחות פוטנציאליים. הנציגים המורשים נדרשים לעבוד ישירות עם בעל העסק בשלבי האימות וליידע אותו בכל פעולות העדכון.

בעלי עסקים שלא יעמדו בהנחיות האלה עלולים "להוביל להשעיית הרישום ו/או החשבון".

לא נראה שגוגל יוכלו לאכוף את ההנחיות, אבל הן יכולות לעזור לבעלי עסקים בעבודה עם חברות קידום אתרים מפוקפקות שמשתלטות על הרישום של הלקוחות בגוגל מפות ומחזיקות אותם כבני ערובה.

רשתות לפרסום תוכן כמו אאוטבריין וטאבולה הולכות ונעשות כלי חשוב בשיווק תוכן באינטרנט והן משמשות להפצה של תוכן יצירתי, להגדלת מעורבות המשתמשים ולהרחבת קהל העוקבים. בשיטת הפרסום הזאת מפיצים את התוכן כחלק מההקשר של חוויית המשתמש (מה שמכונה Native advertising), משלבים את הפרסום בתהליך גילוי התוכן באופן פחות פולשני מבפרסומת סטנדרטית, וכך גם מגדילים את שיעור ההקלקה.

המודעות של אאוטבריין או טאבולה מופיעות לרוב בתחתית הדף של אתרי תוכן ידועים כמו הארץ, מאקו, וואלה ואחרים כמו גם במקביליהם מעבר לים, והן מוצגות למשתמשים לפי מספר אלגוריתמים. בדרך הזאת המשתמשים מקבלים את המלצות התוכן אחרי שסיימו לקרוא את התוכן שבחרו בו, לא מתעוררת התנגדות כמו לפורמטים אחרים של פרסום, והמשתמשים נוטים לחשוב שגילו את התוכן בטבעיות.

פרסום תוכן - דוגמה

איזו רשת פרסום תוכן היעילה ביותר?

 

במחקר שהתפרסם ב-MOZ חברת Seer בחנה מספר חברות לפרסום תוכן: טאבולה, אאוטבריין ו-nRelate (שנסגרה בינתיים) ומדדה את האפקטיביות של כל אחת מהן.

פרסום תוכן - אאוטבריין מול טאבולה

תמונה: MOZ

באופן כללי נמצא ששיעורי המעורבות בקרב המבקרים שהגיעו מאאוטבריין היו גבוהים יותר בהשוואה לחברות פרסום תוכן אחרות. אותם מבקרים מאאוטבריין לרוב היו מבקרים חוזרים ולא חדשים, ומכיוון שהשתמשו בטאבולה כדי לקדם לקוחות חדשים בעלי תפוצה מצומצמת יחסית, לכן שיעור המבקרים החדשים ושיעור הנטישה הם צפויים.

 

 

רשתות פרסום בתוכן במובייל לעומת המחשב

בהשוואה בין האפקטיביות של פרסום תוכן בסמארטפונים, טאבלטים ומחשבים נמצא שבמכשירים ניידים שיעורי המעורבות היו גבוהים יותר והעלויות נמוכות יותר גם באאוטבריין וגם בטאבולה. באופן כללי, מומלץ לאתרים רספונסיביים וידידותיים לגלישה מהמובייל לשקול קמפיינים פרסום תוכן במובייל.

פרסום תוכן - מובייל לעומת מחשב

שיעור המרה והחזר השקעה בקמפיינים פרסום תוכן ממוקדי מטרה

ב- SEER בדקו את האפקטיביות של פלטפורמות פרסום התוכן בכמה קמפיינים ממוקדי מטרה.

הקמפיין הראשון שילב פרסום תוכן בטאבולה עם פרסום בגוגל, בפייסבוק, בטוויטר ובליקנדאין במטרה להגדיל את ההמרות ולהקטין את העלות שלהן. בקמפיין זה ההוצאה הגבוהה ביותר הייתה בטאבולה, והרשת הניבה את מספר הביקורים הגבוה ביותר, אבל שיעור ההמרה עמד על 0.68% בלבד. לעומת זאת, ההוצאה על טוויטר הייתה הנמוכה ביותר אבל שיעור ההמרה ממספר המבקרים עמד על 10.53%.

בשורה התחתונה: אמנם שיעור ההמרה בטאבולה היה נמוך, אבל מכיוון שהפלטפורמה מביאה כמויות גדולות של תנועה יש לה פוטנציאל לייצר המרות רבות. לשם כך, רצוי לשפר את הכותרות ולהתאים אותן לקהל היעד של הקמפיין (בדוגמה הזאת, בעלי עסקים קטנים).כדאי לקרוא גם:

 •  


 

 

 •  


 

הקמפיין השני עסק בקידום שישה בלוגים חדשים של מותג מזון מוכר באמצעות טאבולה והמטרה הייתה לעורר מודעות למותג ולהשיג קישורים אל התוכן. בקמפיין זה הושקעו כ-2,000$ והושגו כ-11,000 הקלקות (שיעור הקלקה של 0.055%); נוספו יותר מ-1,000 שיתופים ברשתות חברתיות ו-82 דומיינים מקשרים, בעלות של כ-24.39$ לקישור. בהשוואה לקמפיינים אחרים, בקמפיין הפרסום בטאבולה מספר הדפים הנצפים לביקור היה גבוה ב-31% ושיעור הנטישה היה נמוך ב-28%.

בשורה התחתונה: הקמפיין הזה השתלם למפרסמים מבחינת החזר ההשקעה. בקמפיינים מסוג זה כדאי להשתמש בפרטי תוכן חדשים, שלא הופצו בדרכים אחרות, וכן להשתמש בכתובת URL הכוללת קודי מעקב כדי למדוד את האפקטיביות של הקמפיין. בנוסף, מומלץ לוודא שהתוכן עדכני, רלוונטי לקהל היעד של הקוראים באתרים שבו הוא מפורסם ומתאים לשיתוף ברשתות חברתיות, וכן שיש בו כפתורי שיתוף בולטים ונוחים לשימוש.

 

10 טיפים לשימוש אפקטיבי בקמפיינים של פרסום תוכן

1. להשתמש בכתובות אתר דינמיות למעקב

אם מגדירים פרמטרים למעקב בכתובות ה-URL של דפי הנחיתה אפשר לעקוב אחר החזר ההשקעה עד לרמת התמונה או הכותרת. פלטפורמות פרסום תוכן לרוב מאפשרות להוסיף פרמטרים לקמפיינים, אבל מומלץ לבחון את היעילות של תמונות וכותרות שונות כדי לקבוע אלו כותרות הביאו את מרב התנועה האיכותית. הוספת קודי מעקב לקישור המיועד לשיתוף גם תאפשר לעקוב אחרי הקישורים שנבנו בעקבות קמפיין פרסום התוכן.

 

2. להגדיר מטרות לפני השקת הקמפיין

להגדיר מטרות מראש היא הדרך הטובה ביותר גם למדוד את ההצלחה של הקמפיין וגם לשפר את הקמפיינים הבאים, והיא גם מאפשרת לתאם ציפיות עם המפרסמים והלקוחות.

 

 1. 3. להגדיר מיקרו-המרות בדפי הנחיתה

מיקרו-המרות, כמו למשל הרשמות לניוזלטר, מעקב אחרי פרופיל העסק ברשתות חברתיות וכדומה, עוזרות לעקוב אחרי החזרי השקעה נוספים מקמפיין פרסום התוכן.

 

4. להשתמש במעקב אחר אירועים בדפי הנחיתה

מעקב אחר אירועים היא אחת השיטות היעילות ביותר למדוד מיקרו-המרות, ובאמצעותה אפשר למדוד מגוון רחב של פעולות – מגלילה לעומק הדף ועד הרשמה לניוזלטר ושיתוף ברשתות חברתיות – ולקבל ניתוח מפורט יותר על תוצאות הקמפיין.

 

5. לערוך A/B Test

בלי קשר ליעדי הקמפיין, תמיד מומלץ להגדיר מבדק A/B כלשהו, מבדיקת כותרות ותמונות שונות לאותו פריט תוכן מקודם ועד בדיקת דפי נחיתה שונים, וכמובן מדידת הביצועים של כל הגרסה ואופטימיזציה לקמפיין לפי התוצאות.

 

6. להיעזר בתוצאות הקמפיינים לטובת קמפיינים עתידיים

אחרי הבדיקות יש למדוד את ההצלחה של כל גרסה ולהשתמש במידע עבור תכנים וקמפיינים שיועלו בעתיד. אם כותרות ותמונות מסוג מסוים התקבלו טוב יותר בקרב קהל היעד, כדאי לעדכן את הפוסטים המקודמים ואף את קמפיינים הפרסום בגוגל ובפייסבוק בהתאם לתוצאות.

 

7. להגדיר תקציב יומי מקסימלי (ולקצץ אותו אם צריך)

הגדרת תקציב מקסימלי ליום מאפשרת לפענח את הנתונים ולשנות את הקמפיין לפני שנגמר התקציב. כמו כן, אין לחשוש מלעצור את הקמפיין אם התוצאות אינן מרשימות. בדרך כלל המידע שנאסף אחרי יומיים–שלושה של קמפיין מספיק להחליט אם הוא שווה את הזמן והכסף שהושקע בו, ואם הוא לא – לעצור אותו ולהעלות מחדש עם כותרות או תמונות חדשות, ואולי אפילו תוכן חדש.

 

8. להוסיף כלי לגילוי תוכן בתוך האתר

בהשוואה בין פרסום תוכן לקמפיין PPC נמצא שלרשתות פרסום התוכן יש שיעור נטישה גבוה ב-8% בממוצע. כדי להילחם בשיעור הנטישה הגבוה מומלץ להשתמש בווידג'ט הממליץ על תכנים נוספים בתחתית הפוסט, לאפשר למשתמשים לגלות עוד פריטי תוכן ולגרום להם להישאר באתר.

 פרסום תוכן - וידג'ט

9. להתאים את הכותרות לקהל היעד

ברוב הפלטפורמות לפרסום תוכן אפשר למקד את קהל היעד לפי נתונים דמוגרפיים או תחומי עניין, ואחת הדרכים לשפר את יעילות הקמפיין היא לפנות ישירות אל קהל היעד בכותרות ובתמונות.

 

10. להטמיע כפתורי שיתוף חברתיים

נמצא שכפתורי שיתוף בולטים ומונים הסופרים אחרי מספר השיתופים ברשתות החברתיות מגדילים משמעותית את כמות השיתופים. כמו כן, אם כיוונתם את הקמפיין לקהל יעד רלוונטי, דף הנחיתה צפוי להמשיך ולהביא תנועה גם אחרי שיופסק הקמפיין, בין דרך שיתופים ברשתות חברתיות ובין דרך הפניות מקישורים.

 

לסיכום, עבור בעלי אתרים פרסום תוכן אינו משמש רק למטרת בניית קישורים אלא גם כדי להגדיל את החשיפה של המותג ואת המעורבות בתוכן שלו. בניהול נכון, הכולל מעקב ואופטימיזציה יומיים, קמפיינים לפרסום תוכן או קמפיינים המשלבים פרסום בגוגל וברשתות חברתיות עשויים ואמורים להגדיל את התנועה הרלוונטית לאתר ולשפר את שיעור ההמרה.

נכתב באדיבות משרד פרסום Exactive

התפתחות האינטרנט אפשרה לעסקים קטנים לפרוץ החוצה ולהראות את הייחודיות שלהם באמצעות פעילות שיווק שונות. שיווק באינטרנט מאפשר לעסקים קטנים להעביר את המסר שלהם ולהגיע לקהלי יעד שונים. כמו כן, באמצעות פעילות שיווק באינטרנט ניתן לעקוב אחר האנשים אשר נחשפו לפעילות. כיום בעלי עסקים קטנים מבינים כי האינטרנט אינו מקום שבו ניתן לפעול ולשכוח מהפעילות אלא מקום שבו ניתן לבסס את הפעילות השיווקית לאורך זמן – באמצעות פעילות שיווק מתאימה ניתן לשמור על קשר עם אנשים ולשכנע אותם לרכוש את המוצר.

 

שיווק באינטרנט לעסקים קטנים

היות ומדובר בתקשורת עם לקוחות פוטנציאליים היכולים להפך ללקוחות, חשוב מאוד להשקיע באופן אישי על מנת לקבל תגובה. במאמר הנ"ל ריכזנו עבורכם מספר טיפים שייסייעו בפעילות שיווק:

טיפים שיסייעו בבניית פעילות שיווק

בניית אתר אינטרנט: אחד הכלים היכולים לסייע לכם בכל הקשור לפעילות שיווק באינטרנט הוא אתר אינטרנט. עוד אין לכם אתר אינטרנט? חשוב מאד להשקיע בבניית האתר, היות ומדובר בכרטיס הביקור שלכם. כמו כן, חשוב לבנות אתר בעל נגישות לקהל היעד: אנשים שיהיו מעוניינים להיכנס לאתר ולרכוש את המוצר לא רוצים לבלות באתר שעות רבות עד שיגיעו למוצר אלא להגיע מהר ככל האפשר.

עיצוב זה שם המשחק:  בעולם המהיר שבו אנו חיים אנשים לא מבזבזים זמן ולכן חשוב מאוד להשקיע בעיצוב. יש לכם מעט זמן לגרום לגולשים להפוך ללקוחות שלכם ולכן יש לחשוב על עיצוב מרשים, כזה שיתפוס את העין של הגולשים. אם לקוחות ראו את האתר וברחו, קיים סיכוי גבוה כי לא ייכנסו לאתר פעם נוספת. מכאן כדי לתפוס את העיניים שלהם חשוב להשקיע ולהביא משהו שונה מהמתחרים – הרי זהו השיווק.​

חשיבה מחוץ לקופסה: כיום זה קל ופשוט למצוא אתכם באינטרנט, אך על מנת לגרום לאנשים לגלות בכם עניין חשוב מאד לחשוב מחוץ לקופסה. מה הכוונה? חשוב מאד להשקיע בגולשים שלכם באמצעות דרכים שונות כגון טיפים או גרפיקה. מילת המפתח כאן היא חשיבה על הגולש באמצעות שיווק נכון באינטרנט, כזה שיגרום להם לקבל את המידע. כך למשל אם הגולשים מחפשים מידע על כנס בתחום הרפואה, הרי באתר בתחום הרפואה חשוב לעדכן את הגולשים המחפשים את המידע. אתר כזה יכול להפוך למקום עלייה לרגל עבור אנשים המחפשים מידע.

שיווק באינטרנט באמצעות תוכן

כולנו מכירים את הביטוי התוכן הוא המלך, ובאמת מדובר בביטוי מדויק. לשאלה מדוע התשובה היא כי גולשים רבים מחפשים אתכם באמצעות מנועי חיפוש, ואותם מנועי חיפוש יכולים להביא גולשים רבים בתנאי שהאתר שלכם יכלול תוכן מתאים ומילות חיפוש רלוונטיות. בעת בניית תכנית שיווק באינטרנט חשוב מאד לעצום את העיניים ולנסות לראות את הלקוח הפוטנציאלי מחפש את העסק שלכם: אילו מילות חיפוש הוא בוחר? רק כך תוכלו להצליח בפעילות השיווק.

פייסבוק הציגו בשנה שעברה את פורמט הפרסום הקרוסלה, המאפשר למפרסמים להציג כמה תמונות וקישורים במודעה אחת. פייסבוק מצאו ששימוש במודעות בפורמט הקרוסלה מעלה את שיעור ההמרה ב-30%–50% ומוריד את העלות להמרה ב-20%–30% בהשוואה למודעות שבהן רק תמונה אחת. בעקבות ההצלחה של הפורמט, פייסבוק הרחיבו החודש את הפורמט גם לפרסום במובייל.
מודעת קרוסלה - דוגמה

תמונה: facebook.com

פורמט הקרוסלה בפרסום במובייל תומך בעד 5 תמונות, והמודעות הן אינטראקטיביות, מושכות ומתאימות הן למפרסמים לתגובה ישירה והן להעלאת מודעות למותג. ועכשיו מפתחי אפליקציות למובייל יכולים להשתמש באותו פורמט מודעות גם להתקנות יישום (app install) וגם למעורבות ביישום (app engagement), שמטרתן להגיע אל המשתמשים שהתקינו את היישום ולעורר מעורבות בה (לפי הנתונים, רק כ-5% ממתקיני היישומים ממשיכים להיות פעילים בה לאחר עשרה ימים מההתקנה).

דוגמה למודעת קרוסלה במובייל

תמונה: gloss-postproduction.com

 

דוגמאות לשימוש יצירתי במודעות הקרוסלה בפייסבוק

מפרסמים בפייסבוק משתמשים בפורמט הקרוסלה כדי להבליט את המוצרים ולעורר מודעות למותג בדרכים שונות ומגוונות:

מותג המכוניות Mini השתמש בפורמט כדי להציג מעין סיפור בהמשכים ולקחת את המשתמשים לסיור וירטואלי בדגם החדש.

דוגמה לקמפיין פרסום קרוסלה בפייסבוק

 

רשת חנויות האופנה ניימן מרקוס השתמשה בפורמט הקרוסלה כקטלוג והציגה בו את קולקציית האביב של מחלקת הנעליים והאביזרים. בהשוואה לסוגי פרסום אחרים, מודעת הקרוסלה הניבה פי 3 המרות ושיעור הקלקה גבוה ב-85%.

פרסום בפייסבוק במובייל - דוגמה למודעת קרוסלה

 

המפרסמים גם יכולים לראות ב-Insights אלו קישורים במודעה משיגים את הביצועים הטובים ביותר ולאפשר לפייסבוק להתאים את סדר התמונות לפי מידת המעורבות והביצועים הצפויים. ניתוח התחלתי של הפיצ'ר הזה מראה שהוא יכול להעלות את שיעור ההקלקה ב-12% בממוצע.

חדשות הפרסום בפייסבוק יולי 2015

הפרסום בפייסבוק מתעדכן לעתים קרובות, ונוספים כלים חדשים, עדכוני אלגוריתם שמטרתם לשפר את היעילות של הקמפיינים ואת הרלוונטיות של התוכן המופיע בניוזפיד של המשתמשים, וכן נערכים מחקרים חדשים בנושא. הנה כמה מהעדכונים של החודש האחרון:

 1. 1. פיקסל מאוחד (Unified Pixel)

פייסבוק הודיעו שהם מעדכנים את פיקסל הריטרגטינג (Website custom audience pixel) ומאחדים אותו עם פיקסל המעקב אחר המרה (Conversion pixel). הפיקסל המאוחד ישמש גם אמצעי למדידה ולאופטימיזציה וגם ימשיך לשמש כלי ליצירת קהלים. נכון לעכשיו מפרסמים בפייסבוק צריכים להטמיע שני קודי מעקב (פיקסלים): את פיקסל הריטרגנטינג, המשמש למעקב אחרי משתמשים שביקרו באתר וליצירת קמפיינים ייעודיים עבורם, ואת פיקסל ההמרה, המשמש למעקב אחר פעולות שנעשו באתר כמו צפייה במוצר, הרשמה הוספת מוצר לעגלת הקניות וכדומה. כאמור, בעקבות העדכון יאוחדו הפיקסלים, והמפרסמים בפייסבוק יוכלו להטמיע רק קוד מעקב אחד עבור שני היעדים.

facebook retargeting pixel

העדכון התחיל לרוץ מהשבוע שעבר, הוא ימשיך להתעדכן בהדרגה עד סוף יולי, ולקראת סוף אוגוסט הוא כבר יחליף לגמרי את פיקסל ההמרה (יהיה אפשר להשתמש בפיקסלים קיימים, אבל לא ליצור חדשים). החידוש יגיע גם ל-Power Editor וגם למנהל המודעות

 

 1. 2. עדכון אלגוריתם – זמן שהייה במודעה

פייסבוק גם עדכנו את אלגוריתם הדירוג בניוזפיד והוסיפו לו את רכיב זמן השהייה במודעה. בדרך כלל המעורבות של המשתמשים במודעה, כלומר מספר הלייקים, התגובות והשיתופים, היא הגורם המשפיע ביותר על הדירוג בניוזפיד. בעקבות סקר נמצא שמשתמשים אינם ממהרים לעשות לייק או להגיב למאמרים שהם מוצאים מעניינים וחשובים, ופייסבוק החליטו להוסיף גם הזמן שהושקע בפועל בקריאת התוכן או המודעה לאלגוריתם הדירוג.פייסבוק מציינים שזמן השהייה הוא רכיב מסובך למדידה, מכיוון שהוא מושפע מגורמים חיצוניים כמו איכות החיבור לאינטרנט, לכן הם מחשבים את זמן השהייה באתר בהשוואה לזמן השהייה הממוצע בפוסטים אחרים. העדכון יצא לפועל ב-12 ביוני, והוא לא צפוי להשפיע על התפוצה של דפי עסקים.
 

 

 1. 3. מדידת האפקטיביות של מודעה בסדרת מודעות

פייסבוק עדכנו גם את האלגוריתם המעריך את האפקטיביות של מודעה יחידה בסדרת מודעות. עד עכשיו האלגוריתם זיהה את המודעה שהשיגה את התוצאות הראשוניות הטובות ביותר בלי לקחת בחשבון את מידת החשיפה של המודעות. בעקבות העדכון, כל המודעות בסדרה ייחשפו באופן אחיד ורק אחר כך תינתן עדיפות למודעה שתראה את הביצועים הטובים ביותר.

מחקר על שילוב בין קמפיינים בפייסבוק ובטלוויזיה

 

 1. 4. מחקר חדש על קמפיינים משולבים בטלוויזיה ובפייסבוק

פייסבוק שיתפו פעולה עם מכון המחקר נילסן כדי ללמוד על הקשר בין קמפיינים בטלוויזיה ובפייסבוק ואיך הם יכולים להשלים זה את זה. המחקר התמקד במסעות פרסום מתחום הבידור (טלוויזיה, קולנוע, משחקי וידאו), ומצא ששימוש בפייסבוק לתמיכה בפרסום בטלוויזיה עוזר להגדיל את התפוצה של הקמפיינים, לשפר את היעילות שלהם ולמקד את קהל היעד, בעיקר כשמדובר בצעירים שמבלים פחות מול ערוצי מדיה מסורתיים.

עסקים ואנשי שיווק מאוד רוצים את כתובות האימייל של המשתמשים, אבל עבור המשתמשים במובייל זו טרחה גדולה להקיש אותן בכל פעם מחדש. פייסבוק בוחנת פורמט חדש של מודעות למובייל הממוקדות ביצירת לידים (Lead Ads), שבהן המפרסמים יוכלו לקנות מודעות פרסום עבור ליד (הרשמה לניוזלטר, בקשה לשיחת טלפון ממחלקת המכירות או התמיכה וכדומה).

המודעות החדשות מאפשרות ללקוחות להירשם לניוזלטרים או למלא טפסים בשתי לחיצות על מסך המגע. המטרה היא לחסוך את הטרחה הכרוכה במילוי טפסים מהטלפון הנייד, כמו הכורח לעבור בין אפליקציות או למלא את הטופס מחדש בכל פעם. כדי לאפשר את זה, המשתמשים יצטרכו לאפשר לפייסבוק לשלוף מידע כמו שם, כתובת, כתובת אימייל ומספר טלפון מהפרופילים האישיים שלהם.

כרגע המודעות פתוחות לשימוש של מספר מותגים נבחרים וסודיים, אבל אם פייסבוק ירחיבו את השימוש בהן לכלל המפרסמים בפייסבוק, סביר שהן יהיו פופולריות בקרב אנשי שיווק באינטרנט וחברות ממגוון תחומים.

פרסום לפי ליד בפייסבוק

בהתייחס לנושא הפרטיות הסבירו פייסבוק שהמשתמשים יכולים לערוך את פרטי הקשר, ואלו לא יישלחו עד שהמשתמש ילחץ על כפתור ההרשמה. המפרסמים יוכלו להשתמש במידע הזה רק בהתאם למדיניות הפרטיות שלהם, וייאסר עליהם למכור את המידע לגורמים חיצוניים.

פרסום לפי ליד נראה כמו עוד תמרון של פייסבוק בדרכם להשתלט על נתח גדול ככל האפשר משוק הפרסום במובייל, ולנצל את העובדה שכל פרטי הקשר של המשתמשים כבר מובנים בפרופיל כדי לעקוף את גוגל, המתחרה העיקרית. בעבר גוגל בחנו מודעות דומות, אבל בהן המשתמשים נדרשו להזין את פרטי הקשר שלהם ידנית.

התרמית הגדולה ביותר של תעשיית הפרסום באינטרנט נחשפה השבוע באתר MOZ.

לפי החשדות:

1. יותר ממחצית מודעות המדיה (display) שרשתות פרסום, קוני מדיה וסוכנויות פרסום מכרו ללקוחותיהם לא הוצגו במכוון בפני משתמשים אנושים.

2. סוכנויות פרסום היו מקבלות עמלות ותשלומים עקיפים מרשתות פרסום בהסוואה של "הנחת כמות" בתמורה לתיווך בין הרשתות ובין הלקוחות שקנו את החשיפות המזויפות.

3. רשתות פרסום מכרו ביודעין תנועה של רובוטים לאתרי מדיה, והאתרים ביודעין קנו את התנועה, ושני הגופים הרוויחו כסף מהחשיפות של המודעות על חשבונם של הלקוחות ששילמו עבור החשיפות האלה.
הסיפור הזה נחשף לראשונה ביוני 2013 בידי המנכ"ל הפורש של חברת הפרסום Hoffman/Lewis, והוא לא עורר תגובות רבות בעולם הפרסום הדיגיטלי, אף על פי שהוא יכול להשפיע על כל העוסקים בתחום הפרסום באינטרנט (אף על פי שלא כל סוכנויות הפרסום באינטרנט עוסקות בפעילות מפוקפקת).

 

fraud alert

הפרסום באינטרנט מבוסס על "חשיפות" (Impressions), בלי חשיפה הפרסומת לא תיראה ולא תייצר הקלקות או פעולות אחרות. לפי ההגדרה המקובלת, חשיפה מתרחשת כאשר רשת הפרסום עונה לקריאה מדפדפן האינטרנט. כלומר, מודעת פרסום אינה חייבת להיחשף לעיניים אנושיות, ואם הנתונים מראים שלקמפיין הפרסום היו 50 אלף חשיפות, המשמעות היא שרשת הפרסום הגיבה לדפדפן 50 אלף פעמים, ולא בהכרח ש-50 אלף אנשים צפו במודעות.

יש שלוש סיבות עיקריות לכך שמונעים מהמודעות להגיע אל משתמשים אנושיים:

1. מודעות שבורות: כשהשרת אינו מוריד את המודעה או מוריד מודעה שגויה בטעות. לפי הערכות, הטעויות האלה קורות בכ-15% מהזמן.

2. תנועת רובוטים: כל ביקור של תוכנת מחשב אוטומטית שנוצרה בידי האקרים כדי להפיץ ספאם או לפתוח חשבונות פיקטיביים מוביל לחשיפה של מודעה, ולפי דו"ח שפורסם בדצמבר 2013, 60% מהתעבורה באינטרנט היא של בוטים.

3. הונאה לכאורה: למשל, להסתיר מודעות מתחת למודעות אחרות ולרמות את סוכנויות הפרסום כדי שיציגו מודעות משתלמות יותר באתר, ואז לשלוח לאתר רובוטים שיגדילו את החשיפות, או לדחוס את המודעות לגודל בלתי נראה של פיקסל על פיקסל ולהשתמש בתוכנה זדונית כדי לגרום לאנשים לבקר באתרים שלא תכננו לבקר וכך להגדיל את החשיפות. האתר AdWeek מצא באוקטובר 2013 שכ-25% מהחשיפות של פרסומות באינטרנט הן תוצאה של הונאה (לכאורה).

מכאן הגיעו לחישוב שרק כ-8% מסך החשיפות בכלל מגיע לקהל משתמשים אנושי. במילים אחרות, אם תקציב פרסום המדיה הוא 100,000$ רק ל-8,000$ יש סיכוי להגיע לקוחות פוטנציאליים, וזה בלי לקחת בחשבון את שיעור ההקלקה הנמוך של מודעות פרסום שכן מגיעות לקהל אנושי.

תנועת בוטים באינטרנט

תמונה: statista.com

איך תנועת רובוטים משפיעה על הפרסומות באינטרנט?

אחד המעורבים בקניית המדיה המזויפת התראיין ל-Digiday ותיאר את התנהלות העניינים:

"היינו מוציאים מדי יום בין 10,000$ ל-35,000$ על טראפיק. השיחות שלי עם רשתות הפרסום היו דומות: הם היו נותנים לי להחליט כמה אשלם עבור טראפיק, וכשהייתי אומר 0.002$ או פחות, הם היו אומרים בבירור שבמחיר הזה יש להם שליטה מעטה באיכות הטראפיק שתישלח. אבל האיכות לא עניינה אותנו וכל מה שעניין אותנו היה רווח, ועל כל ביקור שעלה 0.002$ היינו מרוויחים בין 0.0025$ ל-0.004$ ממכירת מודעות מדיה דרך רשתות והחלפות. המדד הקובע לבחור את שותפי הטראפיק היה מספר צפיות בדפים פר ביקור. מכיוון ששילמנו מחיר קבוע לביקור, המשמעות של יותר צפיות בדפים הייתה יותר חשיפות למודעות."

במילים אחרות, האתר היה משלם לסוכנות הפרסום 0.0020$ לביקור של בוט, ובעקבות הביקור החשיפה של המודעה הייתה מניבה לאתר רווח של בין 0.0025$ ל-0.0040$, כלומר רווח גולמי של בין 25% ל-100% בלי שום מאמץ. לכן, לא מפתיע שכל כך הרבה אתרים בעולם היו מעורבים (לכאורה) בתרמית הזאת.

לטענתו, בעלי האתרים ידעו שהם קונים תנועה של בוטים, וגם חברות הפרסום למיניהן ידעו מה קורה והעדיפו להעלים עין ולהמשיך לגרוף את הרווחים. בהנחה שהסיפורים האלה נכונים, אז לא לרשתות הפרסום ולא לבעלי האתרים אכפת שהטראפיק מגיע מבוטים. אז למי כן אכפת? לחברות שמפרסמות את מוצריהן ואת שירותיהן באינטרנט.

וזה לא הכול; מסתבר שלא רק שמודעות המדיה הן חסרות תועלת כמעט לגמרי ושרשתות פרסום ואתרים רבים מעורבים בעסקאות מפוקפקות, אלא שגם תשלומי שוחד ועמלות בעסקאות מכירת פרסומות באינטרנט הן תופעה מקובלת והיא מתנהלת בדרך הזאת:

– לקוחות משלמים לסוכנויות כדי לקנות פרסומות מדיה באינטרנט
– הסוכנויות מעבירות את הכסף לרשתות פרסום
– רשתות הפרסום מעבירות חלק מהכסף לסוכנויות בצורת שוחד המוסווה כעמלה
– רק 8% ממודעות המדיה של הלקוחות נחשפות לבני אדם
– בעלי האתרים ורשתות הפרסום ממשיכות להרוויח כסף מ-92% מהמודעות שאינן נצפות

בשורה התחתונה, כולם מרוויחים חוץ מהלקוח.

מכאן אפשר להבין למה הנושא לא עולה לדיון גלוי בפורומים ובכנסים השונים של תעשיית השיווק באינטרנט. אף סוכנות שיווק לא תרצה להודות ש-92% מתקציב פרסום המדיה הולך לפח, ושאף על פי שרק 8% ממודעות הפרסום מגיעות לקהל יעד אפקטיבי, משלמים עליהן את 100% התמורה.

ואם הממצאים האלה נכונים, המשמעות היא שמתוך 14 מיליארד הדולר שהוצאו בארצות הברית ב-2014 על פרסומות מדיה באינטרנט,לפחות 7.5 מיליארד דולר מהן היו חסרות תועלת ובמידה מסוימת יצרו מצג שווא או תרמית.
 

 

איך הגיבו רשתות הפרסום הגדולות לסיפור?

לזכות גוגל ייאמר שהם הודו בעבר ש-56% מהחשיפות של מודעות הפרסום באינטרנט לא באמת נצפות (כמובן שהם עשו את זה כדי לקדם מוצר המודד צפייה במודעות). פייסבוק מצדם הודיעו בפברואר 2015 שהם משתפים פעולה עם ארגוני פרסום ומדיה כדי לקבוע סטנדרטים אחידים לחשיפות נצפות.

מה אנשי פרסום באינטרנט יכולים לעשות?

עד שישונו הכללים בפרסום באינטרנט, כמה המלצות:

להפסיק לנהל קמפיינים של מחיר לחשיפה או לאלף חשיפות (CPI או CPM) – לפי האסטרטגיה המקובלת לפרסום באינטרנט, מומלץ להשתמש בקמפיינים כאלה כדי לעורר מודעות למותג (בניגוד לקמפיינים CPC שמטרתם להביא תנועה לאתר או קמפיינים CPA שמטרתם מכירות או המרות אחרות). בעקבות הסיפור הזה, אין סיבה להמשיך ולנהל קמפיינים CPM.

להתאים את המדדים לצפיות אנושית – אם רק 8% מהצפיות הן של בני אדם, ואם, בממוצע, כ-50% מההקלקות הן גם של בוטים, אז תשלום של 2$ לקליק בעצם עולה 4$ אם מחשבים את התפוצה שלו בקרב בני אדם, ועל אנשי פרסום באינטרנט לקחת בחשבון צפיות של בוטים והונאות אחרות כשהם מחשבים את החזר ההשקעה והאם פרסום באינטרנט בכלל משתלם.

לדרוש שקיפות מלאה – לקוחות צריכים לשאול את סוכנויות הפרסום ואת קוני המדיה אם הם מקבלים תשלום ישיר או בעקיפין מרשתות הפרסום. הסוכנויות וקוני המדיה צריכים לשאול את רשתות הפרסום איך הן נלחמות בטראפיק המגיע מבוטים ובהונאות אחרות. רשתות הפרסום לא צריכות להעלים עין מבעלי אתרים שמשתמשים במכוון בבוטים כדי להרוויח מפרסומות. תשובות מתחמקות או מזלזלות לשאלות האלה צריכות להדליק נורה אדומה, והמפרסמים צריכים לדרוש ולקבל מידע מלא ומוכח בנושא. וכמובן, להשתמש בשירותי פרסום של חברות מקצועיות ומהימנות, ולבחון את סיפורי ההצלחה ואת ההמלצות שלהן.

לחסום מדינות מסוימות מקמפיין הפרסום – לפי דיווח ב-AdWeek, לכמה מדינות, בהן סין, ונצואלה, אוקראינה וסינגפור, יש שיעורי תנועה חשודה הנעים בין 86% ל-92% (בארצות הברית השיעור הוא 43%).

להשתמש בכלים המזהים תרמיות בוטים – יש כמה חברות, בהן Protected Media או Spider.io שנרכשה על ידי גוגל, SimilarWeb ואחרות, המשוות בין דפוסי ביקורים עם ההתנהגות הממוצעת בתעשייה, בודקות פעילות של תוכנות זדוניות ומניפולציות אחרות.

לנהל ידנית קמפיינים ככל האפשר – הדרך היחידה להפחית את כמות החשיפות המבוזבזות היא דרך מחקר והטמעה ידניים של קמפיינים במקום להשתמש בכלים אוטומטיים לקניית מודעות. מפרסמים באינטרנט צריכים לחפש אתרים שבהם יעלו את המודעות, ואולי אף כך להגיע לאתרים גדולים וידועים. המטרה היא למקד את הקמפיינים בקהל איכותי מאשר להגדיל את כמות המשתמשים הנחשפים למודעה דרך פרסום באתרים קטנים וידועים פחות.

מחפשים חברה מקצועית ומהימנה לפרסום בגוגל או בפייסבוק*? צרו אתנו קשר.

*שלא מקבלת שוחד מאף גורם חיצוני ותבטיח שמודעות הפרסום שלכם יגיעו לעיניים אנושיות ומתעניינות

למשתמש הממוצע לוקח כמה שניות להחליט אם הוא רוצה להישאר באתר הקניות או להמשיך לחפש, והשניות האלה מפרידות בין קנייה בחנות לבין איבוד הלקוח הפוטנציאלי לטובת המתחרים. ההחלטה הזו מבוססת בחלקה על האמינות והמהימנות של האתר. לכן במאמר זה נדגיש את החשיבות של אתר קניות אמין ונראה איך אפשר לשפר את המהימנות של האתר ולהגדיל את המכירות.

קניות באינטרנט - אמינות האתר

קרדיט: Beck Gusler/Flickr

למה חשוב שהאתר ייראה אמין?

בקנייה באינטרנט קיים פוטנציאל לרמאויות מסוגים שונים (גניבת פרטים אישיים והתחזות, התקנת תוכנות מזיקות), וגם לשירות לקוחות גרוע. ובשל כך המשתמשים נוקטים זהירות בייחוד כשהם מבקרים בחנויות וירטואליות. לכן, אם אתם מנהלים חנות אינטרנט שבה המשתמשים צריכים לחשוף את פרטי כרטיס האשראי, עליכם להיות מודעים מאוד למידת האמינות והמהימנות שהעסק משדר. אפילו אם האתר מאובטח, עליו לעורר רושם מהימן כדי להניע את המבקר אל שלב הקנייה.

איך לגרום למבקרים לבטוח באתר הקניות עוד לפני שלב הקנייה?

באתר UXMag ערכו מחקר בנושא ושאלו על המאפיינים לאמינות האתר בעיני הלקוחות. הם קיבלו את התשובות האלה:

1. מוסריות – מתן אמון באתר קשור באמונה שהחברה הוגנת ומצייתת לחוק ובאותו הזמן גם אכפתית לגבי לקוחותיה.

2. אמת בפרסום – הלקוחות מצפים שהמוצרים הנמכרים באתר יתוארו בכנות ובאובייקטיביות ושהם יעמדו בהבטחות.

3. מידע מדויק, מפורט ולא משוחד – כשהמשתמשים סומכים על אמינות המידע והאפשרויות המוצגות באתר קטן הסיכוי שהם יעזבו את האתר וימשיכו לחפש במקומות אחרים.

4. איכות המוצר או השירות – הקונים רוצים להרגיש בטוחים שבחרו את המוצר הטוב ביותר.

5. אבטחה ופרטיות – המשתמשים רוצים לדעת שטובתם עומדת בראש סדרי העדיפויות של החברה, ושהיא מצפינה מידע רגיש כמו פרטי כרטיס האשראי של הלקוחות.
 

 
עכשיו נסקור את כל השיטות שעוזרות לאתר הקניות להיראות אמין בעיני המבקרים:

 1. 1. עיצוב אתר נקי, אסתטי ומזמין

בדומה לקניות מחוץ לאינטרנט, הקונים הפוטניציאליים יעדיפו לקנות בחנות נקייה, מסודרת ומוארת עם לוגו יפה ומושך על פני חנות מוזנחת בעיצוב מיושן ולא מזמין. בימינו אין כל סיבה להזניח את עיצוב האתר, ואפשר לבחור מתוך שפע של תבניות עיצוב יפות ופונקציונליות המבליטות את המוצרים ואולי גם מזמינות את המבקרים לקנות אותם.

למשל, מאיזה אתר תעדיפו לשכור מכונית? מהאתר הזה:

אמינות האתר - עיצוב - דוגמה1

או מהאתר הזה?

אמינות האתר - עיצוב - דוגמה2

בלי לזלזל באתר הראשון, סביר להניח שתרגישו יותר בטוחים למסור את פרטי כרטיס האשראי לאתר של Prestige, פשוט מכיוון שהעיצוב שלו נקי יותר ולכן גם יותר מעורר אמון וביטחון.

כמה טיפים לעיצוב אתר מסחרי שמעורר אמון:

– להימנע מכותרות צעקניות (ריבוי סימני קריאה, אותיות גדולות באנגלית).

– להימנע מפונטים מיושנים או כאלה המדמים כתב יד (אלא אם כן הם חלק מאסטרטגיית השיווק הכללית של המותג).

– לוודא שאין שגיאות כתיב ותחביר באתר.

– להימנע מתמונות סטוק שחוקות ודביקות.

– לשמור על עיצוב פשוט ונקי.

 

2. אופי אישי וייחודי לאתר

מכירים את ההרגשה שאתם נכנסים לחנות (באינטרנט או מחוץ לאינטרנט) ומייד מרגישים שאתם בידיים טובות ושלעובדים בחנות מאוד אכפת מהמותג ומהמוצרים שהם מוכרים? התחושה הזו יכולה להיווצר בעזרת עיצוב האתר, התוכן שלו, ביקורות שנכתבו באתר חיצוני או כל גורם אחר, אבל התוצאה הסופית היא שהאתר מעורר אמון בקרב לקוחותיו.

אמינות האתר - אופי ייחודי למותג

כמה אלמנטים שמעוררים אמון:

– שם מלא ותמונה של הבעלים, המנכ"ל או כל דמות ייצוגית אחרת

– ציטוטים מאזכורים של האתר באתרים נחשבים

– דירוגים וביקורות מאתרים חיצוניים

– קריאה ברורה לפעולה

בחנות אינטרנט לרוב כל מה שצריך הוא מסר חזק וברור בעמוד הבית או דף אודות הכולל תמונות של העובדים והצהרת כוונות של העסק. עוד דרך להראות את האופי הייחודי של האתר היא באמצעות שימוש בתמונות של אנשים משתמשים במוצר.

 

3. עדכון האתר בקביעות

אתר עדכני ורלוונטי הוא אחד המדדים לאמינות ולבריאות האתר. לשם כך, יש לוודא שכל המידע המופיע באתר, החל מפרטי הקשר ואפשרויות המשלוח ועד מחירי המוצרים ותיאוריהם, הוא מעודכן ומדויק. מומלץ גם לעבור על פוסטים ישנים בבלוג ולוודא שאין בהם מידע שהתיישן ועלול להטעות את הקונה הפוטנציאלי.

חנות אינטרנט - "כתבו עלינו"

עוד דרך להראות שהאתר מתעדכן בקביעות היא להוסיף מעין דף עיתונות המציג אזכורים של האתר בתקשורת ובאתרים חיצוניים. אזכורים אלה משמשים גם הוכחה לסמכות של האתר ובשל כך – גם לאמינות שלו.

 

4. תגים המעידים שהאתר מאובטח

כאמור, הקונים באינטרנט כיום רגישים במיוחד לנושא הפרטיות ואבטחת התשלומים. לפיכך, חשוב להציג למבקרים באתר הוכחות לכך שהאתר הוא מאובטח. יש אתרי קניות שבשלב הצ'קאאוט מיידעים את הקונים שהאתר מאובטח, ואתרים אחרים מציגים את הסמל של תעודת SSL או סמלים אחרים בתפריט התחתון או בתפריט צדדי. כך או כך, תגים אלו עוזרים להבין שמדובר באתר מאובטח ושאפשר לסמוך עליו עם כרטיס האשראי.

online shopping - security

5. פעילות במדיה החברתית

קונים פוטנציאליים רבים בודקים שאתר הקניות פעיל ברשתות חברתיות לפני שקונים בו. אתר שלא שיתף דבר בזמן האחרון ולא עסק בכל פעילות אחרת במדיה החברתית יכול לעורר את החשד שהאתר עצמו אינו פעיל, ולגרום לקונים הפוטנציאליים לוותר על הקנייה. לכן חשוב להפעיל את דפי החברה ברשתות החברתיות, בין באמצעות שיתוף קישורים בפייסבוק או העלאת תמונות באינסטגרם, ולו כדי להרגיע את חששותיהם של הלקוחות הפוטנציאליים.

כמו כן, ניהול בלוג לחנות היא דרך מצוינת לעדכן את האתר לעתים קרובות וליידע את הקונים לגבי מבצעים, מוצרים חדשים וכל מה שקורה בחנות הווירטואלית.

 

6. אמצעים ליצירת קשר

אין דבר מתסכל יותר מחברה שמסתירה את פרטי הקשר שלה. אם העסק הוא אמין, למה לו להקשות על לקוחות ומבקרים ליצור אתו קשר ישיר?

הוספת טופס קשר לאתר תשפר פלאים את שיעור הפניות מהאתר, וכך גם הוספת כתובת פיזית של בית העסק, מספר טלפון, נציג צ'אט וקישורים לדפי העסק ברשתות חברתיות. נגישות ללקוחות היא אחד הרכיבים החשובים ביותר בבניית אמון בעסק ובאתר, וככל שלמבקרים יהיה קל יותר להגיע אל נציגי החברה, כך הם יבטחו בה יותר.

 קניות באינטרנט -- דף תודה

 

 

 

לסיכום, אתר קניות שעושה רושם אמין, מהימן ומאובטח נהנה משיעור המרה גבוה יותר, ואילו אתר קניות שמעורר חשד ישלח את מבקריו לקנות אצל המתחרים. אם תאמצו את ההנחיות שפורטו לעיל תוכלו לשפר את שיעור ההמרה מחנות האינטרנט ולהגדיל את ההכנסות.

מחפשים מידע נוסף על קידום אתרי קניות באינטרנט? צרו אתנו קשר.

משלוחים בחינם בחנויות אינטרנט

תמונה: Stuart Miles/FreeDigitalPhotos

"משלוחים והחזרות בחינם" הוא חלומו של כל לקוח בחנות אינטרנט. עבור הלקוח המשמעות היא שהוא משלם אך ורק עבור המוצר, ושאם המוצר אינו מוצא חן בעיניו, הוא יכול להחזיר אותו בקלות ובלי עלויות נלוות.

אבל מנהלי חנויות באינטרנט רואים במילים האלה כאב ראש לוגיסטי; האם עליהם לספוג את העלויות ולנגוס מהרווח השולי? האם לאפשר משלוח בחינם רק מסכום קנייה מסוים? מה גודל ההפסד מהחזרת המוצרים? והאם הרווח מהוספת משלוחים בחינם בכלל שווה את כאב הראש הזה?

לא פשוט לחשב את הסיכון לעומת תועלת מהוספת אפשרות למשלוחים והחזרות בחינם לאתר הקניות, אבל מחקרים רבים מראים ששיפור הלוגיסטיקה משפיעה לחיוב על הקניות באתר, כולל על כמות הקנייה, נאמנות הלקוחות וערך ההזמנה הממוצע. הנה כמה מהם:
1. השפעת עלויות המשלוח על הקניות באתר

האתר Compete.com ערך סקר על קניות אונליין ושאל לקוחות על המכשולים העיקריים בקנייה בחנויות אינטרנט. בסקר נמצא שמשלוחים והחזרות בחינם מובילים ברשימת הגורמים המעודדים לקוחות לקנות יותר מוצרים בחנות האינטרנט, ועלויות גבוהות של משלוחים צוינו כסיבה העיקרית לחוסר שביעות הרצון מחוויית הקנייה ברשת. עוד נמצא בסקר שכשני שליש מהמשתמשים יעדיפו לקנות מוצר בחנות פיזית ולא באתר כדי להימנע מעלויות המשלוח או יבחרו באפשרות של איסוף המוצר מהחנות מאותה סיבה.

משלוחים והחזרות בחינם תמונה: compete.com

 

2. השפעת החזרות בחינם על קניות באינטרנט

בהתחשב בנתונים שהובאו בסעיף הקודם, לא מפתיע שגם להחזרות בחינם יש השפעה חיובית על הקניות באתר. במחקר שפורסם ב-CNBC נמצא שהבלטת מדיניות ההחזרות בחינם באתר הגדילה את הרווחים ב-357%(!). בנוסף נמצא ש-87% מהקונים ישקלו לחזור לקנות באותה חנות אם היא תציע החזרות בחינם.

כמובן שלא כל אתר קניות נהנה מאותן עליות ברווחים, אבל מכיוון שמחקרים אחרים הצביעו על קשר בין אפשרות החזרת מוצרים בחינם לבין נאמנות הלקוחות, כדאי לשקול ולשלב אפשרויות החזרה (ומשלוחים) בחינם במודל העסקי של החנות.
אפשר ללמוד מחנויות אינטרנט גדולות כמו אמזון או זאפוס ששילבו את מדיניות ההחזרה של מוצרי לבוש במערך הלוגיסטי שלהם בדרך שאינה פוגעת ברווחים הסופיים. אתרים אלו משתמשים בתוכנה שמאפשרת ללקוחות לחזור אל האתר ולהחזיר את הפריט בכמה צעדים פשוטים ומטפלת בכל הלוגיסטיקה של ההחזרה כולל מעקב אחרי החבילה וכדומה.

החזרות בחינם - היתרונותתמונה: trueship.com

 

3. כמה באמת שווים משלוחים בחינם?

במאמר ב-ShivarWeb הכותב מפרק לגורמים את היתרונות והחסרונות להוספת משלוחים והחזרות בחינם ומציע כמה חלופות שיכולות להתאים לחנויות אינטרנט קטנות כמו משלוחים בחינם רק מסכום מסוים או רק בתקופות מסוימות. הוא נשען, בין היתר, על קייס סטאדי של SitePoint שמצא שהוספת משלוחים בחינם הגדילה את ההמרות ב-50% בין לילה, ומראה שלמרות החסרונות של משלוחים בחינם (בעיקר ירידה במרווח התפעולי המקטינה את סך הרווחים) בסופו של דבר הם עוזרים להגדיל את הרווחים. בנוסף הוא מציע מחשבון לחישוב העלויות והרווחים של משלוחים בחינם שבאמצעותו אפשר לקבל מושג כללי על המספרים הכרוכים במשלוחים בחינם.

4. לקוחות מעדיפים משלוחים בחינם על פני הנחות

במחקר שפורסם ב-Retention Science Blog נבדקו יותר ממאה מיליון עסקאות ברשת ונמצא שמשלוחים בחינם היא הצעה אפקטיבית פי שניים בהשוואה להנחות. עוד נמצא שהשעות הממירות ביותר בקמפיינים שיווקיים במייל הן שעות אחר הצהריים והימים הממירים ביותר הם שלישי ושישי. המחקר נערך בארצות הברית, וסביר להניח שבישראל היו יוצאות תוצאות אחרות. בכל מקרה, לא מומלץ לאמץ את הנתונים האלה בעיניים עצומות, ותמיד כדאי לבדוק את האפקטיביות של הקמפיינים השיווקיים על קהל היעד ולגלות אילו הצעות משפרות את שיעור ההמרה.

משלוחים בחינם או הנחות?תמונה: retentionscience.com

 

5. משלוחים בחינם בקנייה בסכום מינימלי וקניות חוזרות

מחקר אקדמי הראה איך משלוחים בחינם המותנים בהזמנה בסכום מינימלי משפיעים על מחירי המוצרים ואיך אפשר לשחק עם המספרים כדי להשפיע על הערך המצטבר של ההזמנה.

למשל, אם העסק מציע מוצרים במחירים נמוכים ממילא, הוא יצטרך להוזיל עוד את המחירים כדי להוריד את מחיר המינימום למשלוח בחינם. אחרת הלקוחות יגיעו למחיר המינימום לעתים קרובות יותר וירוויחו על חשבון העסק. ולהפך: עסק שמציע מוצרים במחירים גבוהים צריך להעלות את המחירים כשהוא מוריד את מחיר המינימום מכיוון שהקונים יקבלו משלוחים בחינם לעתים קרובות יותר. בדוגמה הזאת הלקוחות ישלמו יותר על המוצרים אבל יקבלו משלוחים בחינם בתדירות גבוהה יותר, ובדוגמה הראשונה הלקוחות ישלמו פחות על המוצרים אבל יותר על המשלוחים, ובשני המקרים עלות המוצרים תתקזז עם עלות המשלוחים. ההנחה הזאת אולי סותרת את האינטואיציה, אבל היא מסתדרת עם המחקר שצוין שלעיל שמצא שרוב הלקוחות מעדיפים משלוחים בחינם על פני הנחות, ועם מחקרים נוספים שהראו שאנשים מוכנים לשלם מחיר גבוה יותר עבור אותו מוצר בדיוק אם חוויית המותג מתאימה לדרישות שלהם.

"מסיבה כלשהי, משלוח בחינם שיחסוך ללקוח 6.99$ היא הצעה מפתה יותר מהנחה שתוריד 10$ ממחיר המוצר", כך אומר חוקר השיווק פרופסור דיוויד בל, ומצטט מחקר שמצא כי 60% מהקונים באינטרנט ציינו שמשלוחים בחינם הוא כלי השיווקי המצליח ביותר.

ייתכן שהסיבה היא שמשלוחים בחינם מאפשרים להם להשוות את המחיר הסופי לקנייה בחנות הקרובה. כך או כך, אין ספק שהתנהגות הקונים משתנה כשנכפית עליהם תוספת תשלום על משלוחים בחנות אינטרנט. אם המשלוחים הם בתשלום, הקונים יבקרו פחות בחנות וירכשו יותר מוצרים בפעם אחת (בדומה לקונים הנוסעים לחנויות מרוחקות וקונים מוצרים בכמויות), אבל ברוב המקרים הקונים יעדיפו לנטוש את עגלת הקניות ויעברו לחנות מתחרה המציעה משלוחים בחינם.

לסיכום, גם אם משלוחים והחזרות בחינם נראים כמו כאב ראש רציני, המחקרים מהשנים האחרונות תומכים באפשרות ורואים בה דרך אפקטיבית להגדלת המכירות בחנות הווירטואלית. אם אתם חוששים מלהציע משלוחים בחינם על כל המוצרים בחנות האינטרנט, אפשר לערוך ניסוי על כמה מהמוצרים ובהתאם לתוצאות להרחיב את ההצעה למוצרים נוספים.

צרו אתנו קשר למידע נוסף על קידום חנויות אינטרנט ושיפור שיעור ההמרה בחנות האינטרנט שלכם.

shopping car post ad2

דמיינו שאתם נכנסים לסופר לקניות, הולכים בין המדפים עם הרשימה, ולבסוף מגיעים לקופה עם עגלה מלאה. בזמן ההמתנה בקופה עולות לכם מחשבות: אולי אפשר למצוא חלב במחיר זול יותר בחנות ממול, אולי יש להם מבצע על העוגיות האהובות עליכם? אבל בזמן הזה הקופאית כבר התחילה להעביר את המוצרים שלכם, ואתם הרי לא תעשו סצנה ותנטשו את העגלה באמצע הקנייה… לבסוף, החשבון יוצא קצת יותר גבוה ממה שתכננתם להוציא, ובנוסף הסופר לוקח לכם עמלת סריקת ברקוד, ואם זה לא מספיק – הם גם לא מוכנים לקבל את הצ'ק שלכם. לבסוף אתם יוצאים משם כועסים בלי שהשלמתם את הקנייה. נשמע הזוי? אתם צודקים, אלא אם כן מדובר בחנות אונליין.

עם התפתחות האינטרנט והעלייה בכמות הקניות המתבצעות אונליין, נטישת עגלת קניות נהפכה לאחת מהבעיות הנפוצות ביותר עבור מנהלי חנויות אינטרנט. בשנת 2014 עמד ממוצע הנטישה של עגלת קניות בחנויות אינטרנט על 68%.

 נטישת עגלת קניות - הסיבות המובילות

תמונה: formisimo.com

המשמעות היא (בחישוב גס) שרק אחד מתוך ארבעה קונים פוטנציאליים השלימו קנייה באתר בפועל. מה היה קורה אם הייתם יכולים להחזיר את אותם 68% שנטשו? כמה הייתם יכולים להרוויח? לפי האתר Business Insider, הסכום המצטבר המוערך שחנויות אינטרנט הפסידו בגלל נטישה של עגלת קניות בשנת 2014 עומד על 4 טריליון דולר (או בספרות: 4,000,000,000,000 כסף קטן, לא?). רוצים לדעת כמה כסף אתם מפסידים כאשר אתם נותנים לאנשים לנטוש את עגלת הקניות שלכם, חישוב פשוט: ההכנסות הכוללת החודשיות שלך/ 0.32 = ההכנסה החודשית האבודה שלך.

מה זה בכלל "נטישה של עגלת קניות"?

נטישת עגלת קניות מוגדרת כאשר הקונה שם פריט בעגלת הקניות באינטרנט, אך עוזב את האתר לפני השלמת הרכישה.

מה גורם לקונים פוטנציאליים לנטוש את עגלת הקניות?

נהוג להניח שהסיבה העיקרית לנטישת עגלת הקניות היא חוסר החלטיות לגבי המוצר או הקנייה, אך במחקר שערכו Business Insider בארצות הברית נמצא שזו רק הסיבה השלישית בחשיבותה. לפי אותו מחקר, הסיבות העיקריות לנטישת עגלת הקניות קשורות במחירי המשלוח ובהסתרת המידע לגביהם. במפתיע, ענייני שימושיות, כמו החובה לפתוח חשבון או להירשם או מספר מוגבל של אמצעי תשלום, מדורגים במקומות האחרונים. בחלק הבא נתמקד בגורמים העיקריים לנטישת עגלת הקניות ונראה איך אפשר לנטרל אותם מתהליך הקנייה באתר.

 נטישת עגלת קניות - עוד סיבות

תמונה: businessinsider.com

 

גורם מס' 1: עלות המשלוח ועלויות נלוות

המחקר מראה שלמשלוחים בחינם יש חשיבות גבוהה בתהליך הקנייה ברשת, אבל מחיר המשלוח אינו השיקול היחידי; הצגת עלויות המשלוח והתאריך המשוער לקבלת המוצר בשלבים מוקדמים של הקנייה תורמים גם הם להשלמת הקנייה. בנוסף כשמאפשרים ללקוח להחזיר את המוצר בחינם מעודדים אותו להשלים את הקנייה מבלי לחשוש שלא יהיה מרוצה מהמוצר. במילים אחרות, חלפו הימים שהיה אפשר לתחמן את הלקוחות ולגרום להם לשלם יותר, ואתרים שלא יספק מידע ברור על העלויות הסופיות של הקנייה ישלחו את הלקוחות ישירות אל המתחרים.

גורם מס' 2: בדיקת המחיר הסופי

כדי ללמוד לעומק את נושא משפכי ההמרה באתר המסחרי, מומלץ לסנן מראש את ה"חוקרים", כלומר את אלו שמבקרים בעגלת הקניות כדי להשוות מחירים מול מתחרים, ואינם מתכוונים להשלים את תהליך הקנייה. דרך אחת לסנן אותם היא להוסיף לאתר מחשבון מחיר סופי, רצוי בדף המוצר, ולאחריו הצעה מוגבלת בזמן שתאפשר ל"חוקרים" להשלים המרה בו במקום, לדוגמה: משלוח ב-40% הנחה למזמינים בעשר הדקות הקרובות. הצעה כזו יכולה לגרום להם לפרוש מהמחקר ולהתקדם לדף הצ'קאאוט.

גורם מס' 3: דחיית הקנייה למועד מאוחר יותר

עגלות קנייה וירטואליות מאפשרות למשתמשים לאסוף את כל המוצרים שהם מתכוונים לקנות ואז מפנות אותם בעדינות אל דף הקופה. אף על פי כן, יש משתמשים שבעיקר מוסיפים מוצרים כדי לשמור אותם למועד מאוחר יותר. כדי להוריד את המשתמשים האלה מרשימת הנוטשים מהסטטיסטיקה, אפשר להוסיף לאתר פיצ'רים כמו רשימת מוצרים מועדפים או "Wishlist", שיאפשרו להם לשמור את המוצרים שהם לא בטוחים לגביהם. עוד אפשר להציע למשתמשים להירשם לשירות הודעות שיעדכן אותם אם המוצרים ברשימת המועדפים יוצעו בהנחה. גם במחקר שנערך ב-Statista נמצא שעלויות לא צפויות הן הגורם מספר אחת לעזיבת עגלת הקנייה. סיבות נוספות שצוינו במחקר נגעו בענייני שימושיות בהן ניווט מסובך, תהליך קנייה ארוך, נפילות באתר וחששות לגבי אבטחת האתר. אם מאחסנים אתרים מסחריים בשרתים חלשים התוצאה עלולה להיות טעינה איטית של האתר וניתוקים רבים. את הבעיה הזאת אפשר לפתור באמצעות העברת האתר לשרת חזק יותר.

נטישת עגלת קניות - סיבות נוספות

תמונה: shopify.com

 אז איך אפשר למנוע נטישה של עגלות הקנייה?

מחקרים מראים שרוב המבקרים החדשים באתר לא משלימים קנייה בביקור הראשון, ולפעמים הם עוברים כמה ביקורים ואף כמה נטישות עד הקנייה. אבל אם נסתכל על הצד החיובי, כשליש מאלו שנוטשים את עגלות הקנייה נוטים לחזור אליהן. השאלה היא איך מחזירים אותם? ויותר חשוב מכך, איך ניתן להחזיר יותר נוטשים כך שהרווחים יגדלו? יש כמה דרכים להתמודד עם קונים הנוטשים את עגלות הקנייה, ואפשר לחלק אותן לשתי קבוצות עיקריות: לפני נטישת העגלה ואחריה.

לפני נטישת עגלת הקנייה

בשלב זה הלקוח עדיין נמצא באתר ודברים רבים יכולים להשתבש ולמנוע ממנו להשלים את הקנייה. בעזרת 11השלבים הבאים תוכלו לשפר את שיעור ההמרה באתר:

 1. 1. להציג תמונות – תמיד כדאי להציג תמונות ברורות של הפריטים בחנות ולא להסתפק בתיאור כללי שלהם.

shopping cart abandonment tip#1

 

 1. 2. להציג לוגואים של אתר מאובטח – נוסף על המחקר של Statistia שהוזכר קודם, מחקרים אחרים מראים שהוספת כפתורי אבטחה במקום בולט באתר מעלה את המכירות ב-4%–6%. עם זאת יש מחקרים שמראים נטייה הפוכה, לכן כדאי לבדוק את המיקום ואת העיצוב של הכפתורים לפני שמשתמשים בהם.

 shopping cart abandonment tip#2

 1. 3. לבחון צ'קאאוט בדף אחד או במספר דפים – כמה מחקרים הראו שצ'קאאוט בדף אחד הוא אפקטיבי יותר, אבל חנויות אחרות קיבלו תוצאות טובות יותר מצ'קאאוט שמורכב מכמה שלבים. בכל מקרה, אם משתמשים במספר דפים מומלץ להוסיף סרגל התקדמות המראה ללקוח איפה הוא עומד וכמה דפים נשארו עד להשלמת התהליך.

shopping cart abandonment tip#3

  4. לאפשר ללקוח לערוך את העגלה בקלות – הלקוחות לא רוצים להיתקע בדף הצ'קאאוט, וחשוב לאפשר להם לחזור בהם מההזמנה ולהסיר פריטים מעגלת הקניות בקלות.

 shopping cart abandonment tip#4

 1. 5. להציע מספר דרכי תשלום – כאמור לעיל, גם אפשרויות תשלום מצומצמות גורמות לקונים לנטוש את עגלת הקניות, לכן מומלץ לאפשר ללקוחות לשלם גם בפייפאל וגם בכמה כרטיסי אשראי.

 shopping cart abandonment tip#5

  6. להציע תמיכה – מספר טלפון או תיבת צ'אט בדף הצ'קאאוט יכולים להרגיע את החששות של הלקוחות ולשפר את תחושת הביטחון שלהם. בנוסף, עדיף לספק להם מענה מיידי לכל שאלה שתצוץ במקום לקוות שהם יחזרו לאתר כדי לשאול אותה.

 shopping cart abandonment tip#6

 1. 7. להימנע מהרשמה לאתר – עוד גורם מרכזי בעזיבת עגלת הקניות הוא הכורח להירשם לאתר כדי להשלים את הרכישה. במחקר אחד נמצא שהסרת תהליך ההרשמה לאתר העלה את המכירות ב-45%.

8. להציע משלוח בחינם – נוסף על המחקרים שצוינו לעיל, מחקר של ComScore מצא ש-61% מהקונים יוותרו על הקנייה בגלל משלוח בתשלום.

 shopping cart abandonment tip#8

  9. להציע החזרה בחינם – במחקר שנערך על ידי חברת compete.com, נמצא שאחרי אופציית משלוח חינם, החזרה חינם של המוצר הייתה הגורם העיקרי בהחלטה של הגולש האם לקנות אונליין.

 shopping cart abandonment tip#9.1

 1. 10. להוסיף המלצות של לקוחות – אלא אם כן מדובר במותג מוכר, אמינות הוא נושא רגיש עבור קונים ברשת, והצגה של המלצות וביקורות של לקוחות יכולה לשכך את חששותיהם של הקונים הפוטנציאליים.

 shopping cart abandonment tip#9

 1. 11. להוסיף התחייבות למחיר הזול ביותר והחזר כספי – כאמור, מחיר הוא אחד הגורמים העיקריים לנטישת עגלת הקניות. לכן, הבטחה למחיר המוצע הוא המשתלם ביותר ומידע ברור ומפורט על מדיניות ההחזרות יכולים לספק ללקוח שקט וביטחון בקנייה.

 shopping cart abandonment tip#10

אחרי נטישת עגלת הקניות

אם לקוחות ממשיכים לנטוש את עגלת הקניות גם אחרי שהוטמעו השינויים האלה, יש שתי דרכי התמודדות עיקריות:

1. רימרקטינג

שיווק מחדש (Remarketing או Retargeting) היא שיטת פרסום דיגיטלי המאפשרת לעקוב אחרי המבקרים באתר ולהציג להם מודעות פרסום גם כשהם מבקרים באתרים אחרים ברשת. אפשר להשתמש באפשרות הרימרקטינג בפרסום בגוגל או בפייסבוק כדי להחזיר את המשתמשים שלא קנו אל לחנות ולעודד אותם להשלים את תהליך הקנייה.

דוגמה לקמפיין רימרקטינג. מתוך: thinkwithgoogle.com

דוגמה לקמפיין רימרקטינג. מתוך: thinkwithgoogle.com

 

 1. 2. קמפיינים לשיווק באימייל

בקמפיינים שיווקיים באימייל שולחים מסר אישי למבקרים באתר שלא השלימו קנייה. אם תהליך הקנייה באתר הוא מרובה דפים, קל להשיג את שם הלקוח ואת כתובת האימייל שלו. הקמפיין יורכב ממייל או סדרה של עד שלושה מיילים שיישלחו במרווחים קבועים לקונה הפוטנציאלי אחרי שהוא נטש את עגלת הקניות. המיילים יכללו תמונות של המוצר הנבחר, ביקורות או המלצות של לקוחות אחרים, מידע על התחייבות והחזרים כספיים וקריאה אפקטיבית לפעולה. המייל הראשון יישלח במהלך היממה הראשונה מהביקור באתר, השני אחרי יומיים, והשלישי בתוך שבוע לכל היותר. לסיכום, כדי להוריד את שיעור נטישת העגלות באתר המסחרי מומלץ:

 1. 1. לפרסם באתר מידע ברור ומפורט
 2. 2. להציע משלוחים בחינם
 3. 3. לשפר את חוויית המשתמש באתר
 4. 4. להבליט את הבטיחות והמהימנות של האתר
 5. 5. ליצור קמפיין רימרקטינג וקמפיין אימייל

 אינפוגרפיקה עגלת קניות

אתרים מסחריים רבים מפסידים כסף, פשוטו כמשמעו, בגלל נטישת עגלות הקנייה. אם תשתמשו ברעיונות ובטיפים שהועלו במאמר זה תוכלו לגרום ליותר קונים להשלים את תהליך הקנייה ולהחזיר את הקונים המתלבטים.

מחפשים עוד רעיונות לקידום חנות אינטרנט? צרו אתנו קשר ונשמח לעזור לכם.

כנס SMX Advanced שנערך השבוע בסיאטל חשף כמה נתונים מפתיעים על הפרסום בגוגל ועל השינויים הצפויים בגוגל אדוורדס. בפאנל שדן בעתיד הפרסום בגוגל השתתפו ג'רי דישלר, סגן נשיא של גוגל אדוורדס ושני כתבים מ-Search Engine Land, דני סאליבן וג'יני מרווין, והוא סוקר ב-WordStream.

smx advanced - google adwordsתמונה: facebook.com/searchmarketingexpo

מה צפוי למפרסמים בגוגל?

1. המרות מטאבלטים עקפו את ההמרות ממחשבים

גוגל אמנם ממשיכים לכלול את המחשבים ואת הטאבלטים באותה קבוצה, אבל שיעור ההמרה מטאבלטים הוא מעט גבוה יותר מבמחשבים. ומכיוון שלא נמצא הבדל משמעותי בין התנהגות המשתמשים בטאבלטים ובמחשבים, גוגל לא מתכוונים לאפשר למפרסמים להציע הצעות מחיר ייחודיות לטאבלטים בעתיד הקרוב.

2. פורמטים חדשים לפרסום במובייל יותאמו לנישות ספציפיות

חלק גדול מהפאנל הוקדש לארבעה פורמטים חדשים לפרסום במובייל, ואלו מיועדים בינתיים רק לכמה נישות ספציפיות: מכוניות, קניות, פיננסים ונסיעות.
הגולשים במובייל מחפשים קיצורי דרך ורוצים למצוא את התשובות לשאלות מהר ככל האפשר, והם גם מצפים לתוכן עשיר יותר. לכן גוגל מתכוונים ליצור מוצרי פרסום המותאמים קודם כל למובייל, שיספקו לגולשים תשובות מיידיות ויכללו תוכן עשיר ואינטראקטיבי.

Mobile ad format

תמונה: adwords.blogspot

דישלר אישר שמודעות הטקסט לא הולכות להיעלם, אבל גוגל מתכננים לשפר את מודעות הטקסט כדי שאלו יהיו שימושיות יותר, בעיקר עבור משתמשי מובייל. WordStream מצאו ששיעורי ההמרה במובייל מפגרים אחרי שיעורי ההמרה בטאבלטים ובמחשבים, ולכן שדרוג אפשרויות הפרסום במובייל יכול לשנות את כללי המשחק.

 

3. ממשק מחודש ומשודרג לגוגל אדוורדס

דישלר ציין, כמעט בדרך אגב, שגוגל מתכננים לבנות מחדש את הממשק של גוגל אדוורדס, אבל לא פירט לגבי אופי השינויים, אבל מקצועני פרסום בגוגל מקווים שהממשק יתעדכן וייעשה אינטואיטיבי יותר.

4. מוות למילות המפתח?

בחודשים האחרונים נראה שגוגל הולכים ומתרחקים ממילות המפתח ומתקרבים לשיטות מיקוד מבוססות משתמשים. בנוסף נחשף בפאנל ש-15% מהחיפושים בגוגל הם ייחודיים ולא נעשו חיפושים דומים להם בעבר.

דישלר דיבר גם על מעבר ממילות מפתח למידע מובנה יותר כמו שבו בעלי אתרים מסחריים יכולים להזין את רשימת המוצרים דרך Google Merchant Center במקום לנהל מיליוני מילות מפתח.

גוגל חשפו לאחרונה את העיצוב המחודש של מודעות החיפוש הדינמיות, המתוכנן לצאת לפועל בחודשים הקרובים. אמנם מילות מפתח הן עדיין חלק בעיצוב המחודש, אבל יהיה קל יותר למצוא בו את מילות המפתח המתאימות. כלומר, גוגל יסרקו את האתר, יתאימו דפים ייחודיים למילות מפתח וייצרו מודעות דינמיות התואמות לדפי הנחיתה הרלוונטיים ביותר.

 

5. אפשרויות הרימרקטינג יגדלו

מכיוון שרימרקטינג מעלה את הנושא הרגיש של פרטיות המשתמשים והידע הרב שגוגל צוברת עליהם, דישלר התחמק מעט מלדבר עליו, אבל הוא אישר שגוגל מתכוונים לשפר את אפשרויות הרימרקטינג. גם המשתמשים וגם המפרסמים חשוב לגוגל, הוא אמר בפאנל, מבחינת המשתמשים הדאגה העיקרית של גוגל היא לא להפר את אמונם. מצד שני, המפרסמים דורשים לקבל עוד ועוד מידע על המשתמשים, וכדי להתמודד עם המאבק הזה הוא ממליץ למפרסמים להשתמש ברשימות שיווק מחודש בגוגל אדוורדס (RSLA).

 

6. כפתורי קנייה בתוצאות החיפוש

אמנם גוגל הודיעו לאחרונה שיוסיפו כפתורי קנייה למודעות החיפוש, אבל דישלר פסל את האפשרות שמנוע החיפוש של גוגל יהפוך לחנות מקוונת. היעד של כפתורי הקנייה הוא משתמשי המובייל, והמטרה היא לשפר את המכירות דרך המובייל. כאמור, שיעורי ההמרה במובייל הם נמוכים יחסית, הביקורים קצרים יותר, ולא תמיד יש אמצעי תשלום זמינים. גוגל מתמקדים בחלון הזמן הקצר והמשמעותי שבו האנשים מחליטים להשלים קנייה.

עוד נושאים שנידונו בפאנל כללו את מיקרו-רגעים (Micro-moments), תפיסה חדשה בשיווק במובייל המפרקת את משפך ההמרה הליניארי להמון רגעים קצרים, מיקוד במכשירים שונים, רמת הדיוק של המידע, מדידת ביקורים בחנות הפיזית ועוד.

 

מעוניינים לפרסם בגוגל? צרו אתנו קשר ונשמח לנהל עבורכם את הקמפיין

פייסבוק הודיעו לאחרונה שהם פותחים את שוק מודעות הפרסום באינסטגרם לכל המשתמשים לאורך כל השנה.
בעבר הגבילה פייסבוק את אפשרויות הפרסום באפליקציית שיתוף התמונות למספר מצומצם של מותגים גדולים, כמו הבירה האמריקנית באדווייזר.

פייסבוק ציינו שמודעות האינסטגרם יהיו זמינות למפרסמים שחברים בפייסבוק פרטנרס, והן יופעלו בעזרת ה-API  של אינסטגרם.

מודעות אינסטגרם כיום יכולות למקד לקהלים על בסיס גיל, מין או מדינה בלבד, וזה יכול להסביר מדוע המודעות מתאימות אך ורק למותגים גדולים במיוחד. אך אל דאגה, כשמודעות אינסטגרם יהפכו לזמינות דרך מערכת הפרסום של פייסבוק, אפשרויות הפילוח הרבות של הרשת החברתית יהפכו זמינות גם הן.

 

 

כך תראה המודעה
צילום מסך: Instagram

ודבר אחרון, מפרסמים יורשו לכלול לינקים לחיצים במודעות פרסומיות בנוסף לכפתור "קנה עכשיו", עליו הכריזו ממש לא מזמן. לינקים לחיצים יהפכו לזמינים בתוך המודעות בלבד ולא יופיעו בפוסטים אורגניים. בנוסף, משתמשים שיקליקו על מודעה יופנו לדפדפן פנימי של אינסטגרם במקום שיופנו החוצה מהאפליקציה.
הצעד דומה לעדכונים האחרונים שעשו פייסבוק וגוגל, אך אינסטגרם סיפקו מידע מאוד מתומצת במרכז המידע שבאתר.

למידע נוסף על הפרסום באינסטגרם ראו Advertising on Instagram.

להודעה המקורית בבלוג החברה – The Next Steps for Ads on Instagram

מקור: clixmarketing
עיבוד: חלי קיקוס, מנהלת שיווק ותוכן בנקודה.

 

פייסבוק בוחנים אפשרות חדשה לדירוג התוכן שמופיע בניוזפיד, וכשהיא תצא לפועל היא תשפיע מאוד על מותגים ועסקים המפרסמים בפייסבוק.

כפי שפורסם לאחרונה ב-AdWeek, פייסבוק בוחנים פיצ'ר חדש לאפליקציה הסלולרית שתאפשר למשתמשים לבחור חברים ודפים שאת עדכוניהם הם ירצו לראות תמיד בראש הניוזפיד. פייסבוק אישרו ל-AdWeek שהם בוחנים את הפיצ'ר הזה אבל לא מסרו עליו שום מידע נוסף, כולל לא מתי הוא יגיע לכלל המשתמשים (אם יגיע).

 facebook test

תמונה: AdWeek

 

בזמן האחרון הנטייה של פייסבוק הייתה לתת משקל גדול יותר לאלגוריתם הדירוג מאשר למשתמש, ולאפשר לאלגוריתם לארגן את סדר התוכן שיופיע בניוזפיד של המשתמשים. הנטייה הזאת הגיונית בהתחשב בעובדה שכמויות התוכן שמתפרסמות בפייסבוק רק הולכות וגדלות. אף על פי כן, פייסבוק עשתה כמה שינויים באלגוריתם הניוזפיד כדי להציג למשמשים תוכן רלוונטי יותר.

בשנה שעברה פייסבוק הציגו למשתמשים את האפשרות לקבל פחות עדכונים מחבר או מדף כלשהו, מבלי להפסיק לעקוב אחריהם לגמרי. בנוסף, היה עדכון באלגוריתם שהפך את העדכונים מחברים לבולטים יותר בהשוואה לעדכונים מדפים; עדכונון שהוריד את מינון הפוסטים הפרסומיים בניוזפיד, ושינוי שהכניס תוכן בזמן-אמת לניוזפיד.

השינויים האלה שימחו כמה מהמשתמשים ועצבנו אחרים, אבל עיקר המחאות הגיעו דווקא ממותגים וממנהלי דפים עסקיים, הטוענים שיש לאפשר למשתמשים לבחור את הדפים שמהם ירצו לקבל עדכונים. אם המטרה של פייסבוק היא להגביר את המעורבות, לשמש מעין עיתון מותאם אישית, אז סביר שהם לפחות יבחנו את האפשרות של שילוב בין אלגוריתם ובחירה של המשתמשים תוביל למעורבות גבוהה יותר מרק אלגוריתם.

איך העדכון ישפיע על עסקים המפרסמים בפייסבוק?   

אם הפיצ'ר האמור יופץ לכלל המשתמשים נשארות כמה שאלות פתוחות: האם אנשים ישתמשו בו, ואם כן, האם יבחרו לקבל עדכונים מדפים עסקיים, ואם כן, מכמה ומאיזה מותגים?

בתור התחלה, אם הפיצ'ר יוצג למשתמשים בצורת תיבת דיאלוג כפי שהוצגה בניסוי, המאפשרת לבחור דפים וחברים מתוך רשימה, ייתכן שגולשים רבים ישתמשו בו. אבל קשה להעריך כמה מותגים ודפים עסקיים המשתמשים יבחרו. התשובה כמובן תלויה במשתמש האינדיבידואלי, בשביעות הרצון שלו מהניוזפיד, במספר החברים והדפים שהוא עוקב אחריהם, ובנכונות שלו לתקן ולשפר את הבחירה הראשונית.

התשובה לשאלה השלישית היא פשוטה לכאורה: אנשים יבחרו דפים שהם רוצים לקבל מהם עדכונים, ובאופן יותר ספציפי, דפים שמפרסמים תוכן מבדר, מעניין, אינפורמטיבי, תוכן שמקרין על האישיות שלהם או גורם להם להרגיש טוב יותר, והם ירצו לשתף בו את חבריהם בפייסבוק. אנשים עשויים לבחור לקבל עדכונים ממותג שהם אוהבים גם אם התוכן בדף הפייסבוק הוא בינוני, אבל סביר להניח שהם ישנו את בחירתם אם התוכן לא ישתפר.

לכן, לאתרי חדשות ומדיה יהיה יתרון מסוים, אבל כל אתר שמסוגל לייצר תוכן שמעורר עניין ומעורבות בקרב האוהדים, או יוצר קשר קרוב עמם המחייב אותם לשמור על קשר, צפוי לשרוד את השינוי בהצלחה. תוכן הוא המלך, כבר אמרנו?

אם הגעתם עד כאן… קבלו מידע וטיפים על כתיבת תוכן שינצח את האלגוריתם של פייסבוק:

צריכים עזרה בקידום המותג בפייסבוק? צרו אתנו קשר ונשמח לעזור לכם.

גוגל מרחיבים את אחיזתם בחיפוש במובייל ומוודאים שכל הקישורים יעברו דרכם. אתמול גוגל הודיעו גם שיתחילו לסרוק קישורים עמוקים באפליקציות של אפל וגם שכתובת URL goo.gl תפנה לתוכן האתר גם באפליקציות וגם באתר האינטרנט.

גוגל הודיעו ששירות קיצור כתובות האינטרנט goo.gl יתפקד כקישור יחיד עבור כל סוגי התוכן, כולל תוכן באפליקציות (גם של אנדרואיד וגם של אפל) ותוכן אתר. לשם כך יש לאפשר לגוגל לסרוק את האפליקציות באמצעות השירות App Indexing, שמאתמול הורחב לכלול גם אפליקציות לאייפון ולאייפד, ואז כתובות ה-URL המקוצרות ישלחו את המשתמשים שהתקינו את האפליקציה ישירות אל הדף הרלוונטי, ואת המשתמשים האחרים אל הדף הרלוונטי באתר.

google url shortener

תמונה: googlewebmastercentral

לפי גוגל, הפיצ'ר יגרום למשתמשים לחזק את המעורבות עם האפליקציה, אבל סביר להניח שהפיצ'ר משמש אותם לאסוף מידע ושיטות של בעלי האתרים והאפליקציות. באותה הזדמנות גוגל גם מצליחים לייצר דרישות אופטימיזציה שבוודאי משרתות אותם שבוודאות תומכות בצרכים ובסדר והניקיון של גוגל. הפיצ'ר יעבוד גם על כתובות URL מקוצרות חדשות וגם רטרואקטיבית, כך שכל כתובת goo.gl מקוצרת תפנה משתמשים גם אל האפליקציה.

כדי להשתמש במלוא האפשרויות של הפיצ'ר, גוגל ממליצים לשלב את ה-URL Shortener API באפשרויות השיתוף של האפליקציה כדי שמשתמשים יוכלו לשתף בקישורים שמפנים אוטומטית לאפליקציה בכל פלטפורמה. כך גם משתמשים יוכלו להטמיע קישורים המפנים לתוכן בתוך האפליקציה ישירות באתרים ובאפליקציות.

לדוגמה, כשמשתמש משתף בקישור מקוצר דרך כפתור השיתוף של מפות גוגל: אם הקישור נפתח בטלפון שבו האפליקציה מותקנת, המשתמש יגיע ישירות לדף הרלוונטי באפליקציה, ואם הקישור נפתח במחשב או בטלפון שבו לא הותקנה האפליקציה – הקישור יוביל לדף הרלוונטי באתר של מפות גוגל.

איך להגדיר כתובת URL מקוצרת ואחידה באמצעות goo.gl:

 1. להשלים את הפעולות הנדרשות כדי לאפשר לגוגל לסרוק ולאנדקס קישורים עמוקים בתוך האפליקציה. לאחר מכן, כתובות URL מקוצרות קיימות יתחילו להפנות גם לדפים פנימיים באפליקציה.
 2. אפשרות נוספת היא לשלב את ה-URL Shortener API באפשרויות השיתוף של האפליקציה, בקמפיינים באימייל וכו' כדי לייצר אוטומטית קישורים שיפנו לדפי תוכן פנימיים בתוך האפליקציה.

 

יש לקוות שגם בעלי אתרים צייתנים וגרופים של ענקית החיפוש ירוויחו מהעדכון ולא יחשפו בדרך זו מידע ושיטות שיסכנו בהווה או בעתיד את מיקומי הנכסים שלהם ברשת.

כל מה שצריך לדעת על הקשר בין מדיה חברתית וקידום אורגני

ההשפעה של המדיה החברתית על קידום אורגני בגוגל היא נושא שנוי במחלוקת. גוגל אמנם הצהירו שלייקים בפייסבוק וריטוויטים בטוויטר אינם משמשים גורם ישיר בדירוג האתר בתוצאות החיפוש, אבל הנושא עלה שוב לאחרונה בעקבות עדכון האיכות של גוגל מתחילת מאי 2015. לפי הערכות ראשוניות נראה שאחד הגורמים המקבלים משקל גדול יותר באלגוריתם הדירוג של גוגל הוא מידת המעורבות במדיה חברתית, בעיקר בפייסבוק ובגוגל פלוס.

כך או כך, אין ספק שהצלחה בפעילות במדיה חברתית יכולה להשפיע לטובה על מאמצי הקידום האורגני בשתי דרכים: לעזור לגוגל לגלות תוכן ולאנדקס אותו, ולהפיץ תוכן וכך ליצור שיתופים וקישורים טבעיים. פעילות מוצלחת במדיה החברתית מאפשרת להציב את תוכן האתר בפני קהל יעד רלוונטי, להגדיל את התנועה, את המעורבות ואת כמות החיפושים של האתר או המותג. בנוסף, ככל שיותר גורמים משפיעים מבקרים באתר, כך נוצרים יותר קישורים ויותר שיתופים וחוזר חלילה. התופעות המשניות האלה משפיעות על קידום האתר בגוגל.

מערכת היחסים בין מדיה חברתית ו-SEO – רקע

כאמור, ההשפעה של הפעילות במדיה החברתית על דירוג האתרים בגוגל מעסיקה את תעשיית השיווק באינטרנט כבר כמה שנים. לכן רבים הופתעו כשבינואר 2014 הודיע מאט קאטס, אז ראש מחלקת ספאם בגוגל, שאיתותים חברתיים (כלומר מדדים כמו מספר הלייקים בפייסבוק ומספר העוקבים בטוויטר המצביעים על מידת ההשפעה והסמכות של הפרופיל) אינם משפיעים על המיקומים בגוגל. ההפתעה הייתה גדולה בייחוד מכיוון שב-2010 קאטס בעצמו אישר בסרטון וידאו שאיתותים חברתיים ממלאים תפקיד באלגוריתם הדירוג בגוגל. כמו כן, מספר מחקרים, בהם המחקר של SearchMetrics שבודק בכל שנה את הגורמים המשפיעים על קידום אתרים אורגני, אישרו את ההנחה שמנועי החיפוש שואבים מידע מהרשתות החברתיות כדי לקבוע את הדירוג של האתר.

באותו מחקר נמצא שאף על פי שמרבית החשבונות בפייסבוק חסומים בפני גוגל, סביר להניח שמספר הלייקים שמקבל דף הפייסבוק משמש איתות חלש באלגוריתם הדירוג של גוגל. מכיוון ששיתופים בפייסבוק קרובים יותר לקישורים, ייתכן שיש להם השפעה גדולה יותר מאשר ללייקים בפייסבוק. בנוסף, ככל שהלייקים והשיתופים מגיעים מחשבון פופולרי יותר, כך ההשפעה שלהם רבה יותר.

מדיה חברתית ודירוג בגוגל 2014

תמונה:searchengineland.com

כלומר, אף על פי שלרשתות החברתיות אין חלק באלגוריתם הדירוג של גוגל, יש קורלציה בין מספר הלייקים והעוקבים של דף לבין המיקומים בגוגל. במילים אחרות, לפעילות במדיה החברתית אין השפעה ישירה על המיקומים בגוגל, אבל לתוצאות הפעילות במדיה החברתית יש השפעה רבה.
 

 

5 דוגמאות לקשר בין מדיה חברתית וקידום אורגני

1. קישורים מאתרים חברתיים ומיקומים בגוגל

אז הבנו שלייקים בפייסבוק לא משפיעים ישירות על המיקומים בגוגל, אבל האם גוגל רואים בקישורים שפורסמו באתרים חברתיים קישורים אמינים? כשפוסט שהופך לוויראלי בטוויטר, האם הקישורים החדשים שהוא מקבל יכולים לשפר את המיקומים בתוצאות החיפוש?

מומחים רבים לשיווק באינטרנט מאמינים שלקישורים מאתרים חברתיים יש השפעה רבה על המיקומים. מכיוון שכיום הדרך המומלצת ביותר לבנות קישורים היא דרך הפצת תוכן מקורי ברשתות חברתיות, קישורים מאתרים כמו פייסבוק, טוויטר, לינקדאין, גוגל+ ואחרים עוזרים למנועי חיפוש לזהות אתרי סמכות ולשייך אותם לנושאים ולמילות חיפוש מסוימות.

צילום מסך: Mashable.com

צילום מסך: Mashable.com

גם בווידאו המדובר של מאט קאטס מ-2014, שבו הכחיש בבירור את הימצאותם של איתותים חברתיים באלגוריתם הדירוג, הוא הודה שגוגל סורקים אתרים חברתיים ושואבים מהם מידע באותו אופן שהם סורקים אתרים אחרים. מכאן אפשר להניח שקישורים המופצים באתרים חברתיים נחשבים אמינים בעיני גוגל ומשפיעים על המיקומים.

בשורה התחתונה: ההכרזה של גוגל על התעלמות מאיתותים חברתיים באלגוריתם הדירוג לא צריכה להתפרש כהזמנה להתעלם מקידום ברשתות חברתיות, ומומלץ לחשוב על ההשפעות החיוביות שיכולות להיות לשיתופים באתרים חברתיים.

2. הפרופילים החברתיים בתוצאות החיפוש בגוגל

בין ששיתופים במדיה החברתית משפיעים על המיקומים בגוגל ובין שלא, לפרופילים החברתיים יש השפעה על התוכן של תוצאות החיפוש. למעשה, הפרופילים החברתיים לרוב תופסים את המיקומים הגבוהים בתוצאות החיפוש של שם המותג.

פרופילים חברתיים בגוגל

בנוסף, גוגל מציגים את המידע מדף הפרופיל בגוגל פלוס בצורה בולטת בצד תוצאות החיפוש הרגילות.

גוגל פלוס בתוצאות החיפוש

באופן כללי, פרופילים חברתיים יוצרים רושם יותר אישי מדפי אתר, והם מאפשרים להציג את האופי הייחודי של המותג על ההתחלה. לכן, כשפרופילים חברתיים של מותג מוצגים בראש תוצאות החיפוש, יש סיכוי שמבקרים רבים יקליקו עליהם כפי שהיו מקליקים על אתר הבית.

בשורה התחתונה: אין ספק שהפרופילים החברתיים משמעותיים לגוגל ובמיוחד לאנשים שמחפשים את המותג בגוגל. פעילות קבועה בכמה אתרים חברתיים יכולה לשפר את הפרסונליזציה של המותג ולשפר את המעורבות של הלקוחות והלקוחות הפוטנציאליים.

 

3. קידום האתר בחיפוש הפנימי של אתרים חברתיים

כיום לגוגל אין בלעדיות על תחום החיפוש באינטרנט, ואנשים רבים מחפשים מידע בערוצים חברתיים כמו פייסבוק, טוויטר ויוטיוב. לכן, קידום אתרים ב-2015 כולל גם קידום במנועי החיפוש הפנימיים של האתרים החברתיים. למשל, אם אתם פעילים בטוויטר ומשתפים תוכן בנושא שיווק באינטרנט, יש סיכוי גדול שמשתמשים יגלו את האתר כשיחפשו תוכן בנושא. באופן דומה, אתרים שמייצרים תוכן ויזואלי ומסווגים אותו באמצעות האשטאגס יכולים להתגלות באתרים כמו פינטרסט ואינסטגרם.

קידום בחיפוש בטוויטר

בשורה התחתונה: מומלץ להרחיב את פעילות קידום האתר לא רק למנועי חיפוש כמו גוגל אלא גם לאתרים חברתיים. כשמחפשים מותג מוכר בפייסבוק או בטוויטר יכולים לצוץ כמה פרופילים, ולרוב קל לזהות מי מהם הוא האמיתי. לכן גם חשוב להדגיש שזהו הפרופיל הרשמי, גם אם המשמעות היא שצריך למחוק חשבונות כפולים או לסווג כל פרופיל כדי שהמשתמשים יבינו איזו מטרה הוא משרת (למשל דפים לסניפים שונים של רשת חנויות וכדומה).

 

4. פעילות במדיה חברתית ומשפיעים חברתיים

אחת התוצאות הרצויות לפעילות במדיה חברתית היא חשיפה של התוכן למה שמכונה "משפיעים", יוצרי תוכן שהם כ-1% מכלל המשתמשים באינטרנט. לפי החישוב הזה, אם אלף אנשים נחשפו לפוסט בפייסבוק, יש סיכוי שעשרה מהם הם יוצרי תוכן, ואלו יכולים לכלול את הקישור בפריט תוכן עתידי וליצור תהודה ברשת אל האתר או המותג.

במילים אחרות, לשיתוף על ידי משתמש עם עשרה חברים (שמתוכם חמישה הם חשבונות פיקטיביים) יש משקל פחות בהשוואה לשיתוף שנעשה על ידי דמות משפיעה בתעשייה שלה אלפי עוקבים. זו גם אחת הסיבות שקניית לייקים בפייסבוק או עוקבים בטוויטר כדי לנפח את מספרם אינה אפקטיבית. שיתופים שאינם מגיעים לקהל המורכב מלקוחות קיימים, לקוחות פוטנציאליים, מתעניינים ויוצרי תוכן לא יתרום דבר לאסטרטגיית השיווק באינטרנט.

קידום במדיה חברתית ומשפיעים

תמונה: http://www.blindfiveyearold.com/social-signals-and-seo

בשורה התחתונה: למספר הדמויות המשפיעות ויוצרי התוכן שעוקבים אחריכם או אחרי אלו שמשתפים את התוכן שלכם יש משמעות גדולה יותר מלמספר העוקבים או האוהדים של הדף. כדי להבטיח שאותם משפיעים יגיעו אל התוכן חשוב גם לתזמן את השיתוף שלו, לשפר את הדרך שהוא מוצג (תמונה, כותרת וכו') ולהשקיע בקידום ממומן בפייסבוק ובאתרים חברתיים נוספים.

 

5. איתותים חברתיים והאלגוריתם של גוגל בעתיד

אמנם גוגל אמרו שאיתותים חברתיים אינם משפיעים על המיקומים, אבל זה לא אומר שהם לא ישפיעו בעתיד. לא נראה שהמדיה החברתית הולכת להיעלם או לאבד מחשיבותה בנוכחות הדיגיטלית של מותגים או של אנשים פרטיים, אלא להפך. מכיוון שאסטרטגיות בניית קישורים כמו פוסטים אורחים נחשבות למדדים אמינים פחות לאיכות ולסמכות של אתר, סביר להניח שמנועי חיפוש יחפשו מקורות אחרים המצביעים על איכות וערך.

בשורה התחתונה: סביר להניח שאיתותים חברתיים ישפיעו על המיקומים בגוגל בעתיד, לכן אסטרטגיית קידום אתר לטווח הארוך תכלול פעילות באתרים חברתיים עיקריים במטרה לבסס סמכות.

 

לסיכום, למדיה החברתית יש השפעה עקיפה אך עוצמתית על הקידום האורגני. גם אם מספר העוקבים והלייקים עדיין אינו חלק מאלגוריתם הדירוג של גוגל, פעילות במדיה החברתית חושפת את האתר לעוד ועוד משתמשים, וחלק מהם יהפכו ללקוחות, לקוראים קבועים, וכמה מהם בוודאי ישתפו את התוכן בעתיד ויעזרו לחשוף אותו למשתמשים נוספים, כולל לכאלה שהם יוצרי תוכן ומשפיעים בעצמם. כך גדל מספר השיתופים, מספר החשיפות לשם המותג או האתר וגם למספר הקישורים הטבעיים, ואלו יכולים להביא לגידול בתנועה לאתר.

 

מעוניינים לקדם את האתר באמצעות פעילות במדיה החברתית? צרו אתנו קשר לפרטים נוספים.

בתחילת החודש (מאי 2015) מנהלי אתרים רבים הרגישו תנודות משמעותיות במיקומים בגוגל. אתמול הגיע אישור רשמי מגוגל שאכן היה עדכון אלגוריתם שהתמקד באיכות התוכן, והוא מכונה "עדכון האיכות" (Quality Update).

מה-1 במאי נראו שינויים גדולים בתוצאות החיפוש האורגניות של גוגל, ומנהלי אתרים רבים תהו אם גוגל העלו עוד עדכון פנדה או משהו בסגנון. בהתחלה גוגל הכחישו שמדובר בעדכון פנדה, ומאז צצו עוד דיווחים על שינויים בתוצאות החיפוש והעדכון כבר קיבל את הכינוי "עדכון פנטום".

rp_google-panda-3.92-199x300.jpg

באתר Search Engine Land המשיכו לנדנד לגוגל בנושא, ואתמול הם הצליחו להוציא מגוגל הודאה בעדכון אלגוריתם. לפי גוגל העדכון אינו קשור לאתרי ספאם, אבל נעשו שינויים באלגוריתם הדירוג העיקרי ובדרך שבה הוא מעבד תוכן ומודד את האיכות שלו.

כאמור, העדכון אינו מסנן איכות בסדר הגודל של פנדה או פינגווין, אבל הוא עדכון שמייצר שינויים משמעותיים במיקומים בגוגל. גוגל לא פירטו לגבי הדרך שהם מודדים את איכות התוכן, אבל מהצהרותיהם בעבר ידוע שהם מעריכים את איכות התוכן של אתר או של דף מסוים לפי מספר רב של גורמים יחידים. ייתכן שבעקבות העדכון גוגל מייחסים חשיבות גדולה יותר לגורמים מסוימים וחשיבות פחותה לאחרים.

המפסידים והמרוויחים מעדכון האיכות של גוגל

כצפוי, האתרים שהפסידו מעדכון האיכות של גוגל הם אלו שמשמיעים קול. האתר Hubpages, המבוסס על מאות אלפי אתרים שנכתבו בידי גולשים, הוא אחד המפסידים הקולניים בעדכון זה, ופורסם בו פוסט שהעריך שהעדכון פגע במאמרי How to או באתרי מידע. אף על פי כן, גם בפוסט הזה הוצגו דוגמאות של אתרים דומים שדווקא הרוויחו מהעדכון, בהם האתרים Wikia ו-Instructables.

Google Quality Update

צילום מסך: http://pauledmondson.hubpages.com

האם נפגעתם מעדכון האיכות של גוגל?

אם ראיתם ירידות משמעותיות במיקומים מתחילת החודש, ייתכן שנפגעתם מעדכון האיכות של גוגל. כדי לשפר את התוכן ואת המיקומים, מומלץ להנחיות התוכן של גוגל כפי שפורסמו בפוסט מ-2011 More guidance on building high-quality sites. הפוסט אמנם פונה לאתרים שנפגעו מעדכון פנדה, אבל הוא מכסה את כל נושא איכות התוכן באופן כללי.

 

צריכים עזרה בכתיבת תוכן איכותי בפרט ובקידום אורגני בגוגל בכלל? צרו אתנו קשר לפרטים נוספים.

יש הרבה אנשים שישמחו לספר לכם איך לכתוב יותר טוב, בדיוק כמו שכל רופא יגיד לכם לאכול טוב ולעשות ספורט. אבל שינויי הרגלי הכתיבה (והאכילה) יכולים לקרות רק כשמבינים למה אתה עושה את מה שעושים. אנחנו יכולים לעזור לכם עם זה.

 

 1. 1. לכתוב קצר

למה זה חשוב – קוראים הם חסרי סבלנות והם יוותרו על הפוסט או על המייל שלכם בלי להסס לפני שהגעתם לעיקר. כל מילה נוספת בדרך תהפוך את הקוראים לפקעת עצבים.

למה אתם כותבים באריכות – הרבה יותר קל להקליד מאשר לערוך, אז אנשים פשוט מוסיפים עוד ועוד דברים.

איך לתקן את זה – לערוך. למחוק את פסקת החימום ולהתחיל בנקודה המרכזית. לחתוך בפרטים מתישים ובחזרות. לעבוד כאילו כל מילה שתפרסם תעלה לך 10 דולר.
לא מעט פעמים חתכנו ללקוחות שלנו 2/3 מהטקסט שכתבו, רק בשביל לראות אותם מגיבים לאחר מכן ש"זה הרבה יותר חזק!".

 

 1. 2. לקצר את המשפטים

 למה זה חשוב – משפטים ארוכים גורמים לקוראים לעבוד קשה כדי לפענח למה התכוונתם.

למה המשפטים ארוכים – רעיונות חדשים צצים כל הזמן במהלך הכתיבה, ואתם נוטים לחשוב שמשפטים ארוכים גורמים לכם להישמע מתוחכמים.

איך לתקן את זה – לפצל את המשפטים לרעיונות קטנים. אחר כך אפשר למחוק את מה שלא צריך. תחשבו המינגוויי, לא דיקנס.

 1. 3. לא להשתמש בלשון סבילה

 למה זה חשוב – משפטים שכתובים בצורה סבילה מסתירים את הנושא ויוצרים אי-נוחות.

למה אתם כותבים בסביל – המורים ללשון לימדו אותנו לכתוב ככה. בנוסף, מי שחסר ביטחון במה שהוא אומר נוטה להתחבא מאחורי כתיבה סבילה.

איך לתקן את זה – תחשבו מי השחקן הראשי ותהפכו אותו לנושא המרכזי. למשל, במקום לכתוב "אפשרויות פרסום חדשות נוספו למערכת הפרסום של פייסבוק" אפשר לכתוב "פייסבוק הוסיפו כלים חדשים למפרסמים".

 

 1. 4. לסנן מילים מעורפלות

 למה זה חשוב – מילים כמו "בדרך כלל" או "רוב" גורמות לכתיבה שלכם להישמע חלשה ומפוקפקת.

 למה אתם משתמשים במילים מעורפלות – אתם מפחדים לצאת בהכרזות חד-משמעיות, והמילים האלה נותנות לך פתח יציאה. כשאתם לא אומרים כלום, אתם לא יכולים לטעות.

 איך לתקן את זה – תמחקו מילים מעורפלות ואחר כך תקראו את הטקסט הסופי. אם הוא יותר מדי-חד משמעי, תכתבו את ההצהרה הכי חזקה וברורה שיכולה להחליף את הקודמת (אם לא כתבתם שום הצהרה, אז כנראה שאין לכם מה להגיד, אז תמחקו את המשפט).

 

 1. 5. להחליף ז'רגון במילים בהירות

 למה זה חשוב – שימוש בז'רגון (מילים המשתייכות לתחום) גורם לקוראים שלכם להרגיש טיפשים. אלא אם כן הם מתוך התחום, הם לא יבינו את הכוונה שלך.

 למה משתמשים בז'רגון – אתם חושבים שזה גורם לכם להישמע מתוחכמים, או שאתם מסתירים את העובדה שאין לכם באמת מושג מה אתם אומרים.

 איך לתקן את זה – דמיינו שאתם מדבר עם האמא שלכם (אלא אם כן היא מומחית בנושא, ואז דמיינו שאתם מדברים עם המורה להיסטוריה).
תסבירו את הכוונה בעברית פשוטה. אם שימוש במונחים טכניים באמת יבהיר או יקצר את הדברים, כדאי להגדיר אותם קודם. לדוגמה, במקום לכתוב: "ענן העבודה מביא אלינו, כחלק מהעולם השטוח, את הגישה ליכולות ולעבודה ללא תלות בגיאוגרפיה" (מתוך גלובס), אפשר לכתוב "ענן העבודה מציע אפשרויות תעסוקה בלי קשר למיקום הגאוגרפי".

 1. 6. לצטט מספרים בצורה יעילה

 למה זה חשוב – אם משתמשים נכון בנתונים סטטיסטיים הם נותנים גיבוי לנקודה.

 למה אתם משתמשים במספרים בצורה לא נכונה – אתם חושב שמספר, כל מספר, מוסיף אמינות. אבל כל כך קל להשתמש בהם לא נכון.

 איך לתקן את זה – כשאתם מצטטים נתונים סטטיסטיים, יש לכלול את ההקשר (בהשוואה למה?). סטטיסטיקות חסרות מקור הן חסרות משמעות; "מוערך ש.." יכול באותה מידה להגיד "המצאתי מספר". הנה דרך ראויה להשתמש בסטטיסטיקה: "דוח העדכון למצב הפרסום במובייל מצא שסך ההוצאה העולמית על פרסום במובייל צפוי לגדול פי 2.5 בשלוש השנים הקרובות, כאשר הצפי לשנת 2015 עומד על 64.3 מיליארד דולר".

 

 1. 7. להשתמש ב"אני", "אנחנו", ו-"אתה/אתם"

 למה זה חשוב – ביחד מילים אלו יוצרות מערכת יחסים בין הכותב (אני), הארגון שלו (אנחנו) והקוראים (אתם).

 למה לא משתמשים במילים האלה –מפחיד לדבר ישירות לקורא; זה נשמע לא רשמי.

 איך לתקן את זה – לדמיין את הקורא, ואז לשכתב את הטקסט ולהשתמש בפנייה ישירה (אתה או אתם). לדוגמה, במקום "העישון אסור במשרד" ל-"אנחנו אוסרים עליכם לעשן במשרד".

 

 1. 8. העבר תובנות חשובות לראש הדף

 למה זה חשוב – יש רק כמה משפטים כדי להשיג את תשומת לבו של הקורא. אם תעבירו את הנקודה המרכזית שלך למעלה, הם יישארו בסביבה כדי לראות אם אתם יכולים להוכיח את זה.

 למה התובנות שלכם קבורות אי שם – כולנו למדנו לכתוב בצורת משפך. קודם א', אחר כך זהב' ולבסוף מסקנה. בנוסף, אתם מפחדים להבריח אנשים במשפט פתיחה חד-משמעי.

 איך לתקן את זה – תכריחו את עצמכם לפתוח בהצהרה חזקה. אם אתם לא יכול להיפטר מההרגל, תכתבו מה שצריך כדי להתחמם, ואז תמחקו את פסקת החימום. ברגע שסיימתם את הטקסט והגעתם למה שבאמת התכוונתם להגיד, שכתבו את ההצהרה.

 

 1. 9. לצטט דוגמאות

 למה זה חשוב – טקסט בלי דוגמאות הוא משעמם ולא אמין, וטקסט עם דוגמאות מתעורר לחיים.

 למה חסרות לכם דוגמאות – דוגמאות מגיעות בעזרת מחקר, שזה אומר עבודה. הן גורמות לכם לעצור ולחשוב בזמן הכתיבה, וזה מאט את הכתיבה.

 איך לתקן את זה – לכתיבת טקסט בכל אורך תכננו להשקיע חצי מזמן הכתיבה קודם כל במחקר. אם אתם לא מוצאים דוגמה מובהקת, השתמשו בדוגמה היפותטית. אם מתאפשר, צטטו בן אדם שעשה משהו, לא רק חברה.

 

 1. 10. תנו אבני דרך

 למה זה חשוב – אם כותבים טקסט ארוך יותר מעמוד, אנשים ירצו לדעת מה מצפה להם.

 למה אין לכם אבני דרך – אתם מפחדים להישמע פדנטים. יותר גרוע, אם הכתיבה לא מאורגנת כראוי, אז אי אפשר להסביר את המבנה של הטקסט.

 איך לתקן את זה – אחרי שכתבתם את הרעיונות העיקריים שלך, כתבו את זה: "אני הולך להסביר את זה כך". ואז תכלול כמה משפטים קצרים או רשימה ממוספרת. זה כל כך קל!

 

הנה טבלה שהכנו עבורכם. אפשר (ורצוי) להדפיס אותה ולתלות מעל המחשב.

מקור:  http://withoutbullshit.com/blog/10-top-writing-tips-psychology/

עיבוד ועריכה: חלי קיקוס, מנהלת תוכן בנקודה.

גוגל השיקו רשמית את הדו"ח "ניתוח חיפושים" (Search Analytics) בגוגל וובמסטר טולס. הכלי נמצא כרגע בגרסת הבטא והוא אמור להחליף את דו"ח שאילתות החיפוש בתוך כשלושה חודשים. הדו"ח החדש מציג את כל המידע שהופיע בדו"ח שאילתות החיפוש, אבל הוא כולל הרבה יותר נתונים ואפשרויות סינון, מאפשר להתעמק בתנועה האורגנית של האתר ובהופעותיו בתוצאות החיפוש בגוגל, ויכול לסייע בקידום אורגני בגוגל.

search analytics google webmaster tools

דוגמאות לנתונים שאפשר להוציא מהדו"ח החדש:

באמצעות הדו"ח אפשר להשוות בין התנועה ממכשירים ניידים לפני ואחרי עדכון המובייל של 21 באפריל ולראות איך העדכון השפיע על התנועה, אם השפיע.

search analysis - mobile

אתרים בין-לאומיים יכולים למצוא באילו מדינות מחפשים הכי הרבה את שם המותג. לשם כך, יש לסמן את המדד "הופעות", לסנן לפי שם המותג ולקבץ תוצאות לפי מדינה כדי לקבל רשימה מסודרת של הופעות לפי מדינה.

ההבדלים בין דו"ח ניתוח חיפושים לשאילתות חיפוש

לפי גוגל הנתונים בדו"ח ניתוח חיפושים הם מדויקים הרבה יותר מהנתונים שהוצגו בדו"ח שאילתות החיפוש הישן, וגם דרך החישוב שלהם היא שונה.

– בדו"ח החדש נאספים נתונים מכל גרסאות האתר (http, https, אתר המובייל).

– בדו"ח הישן כל דף שהופיע בתוצאות החיפוש נספר כהופעה, ובדו"ח החדש כל הקישורים לאותו אתר נספרים כהופעה אחת (אלא אם כן משתמשים באפשרות הסינון לפי דף).

– הדו"ח החדש מפריד בין סוג המכשיר (מובייל, דסקטופ) לבין סוג החיפוש (אינטרנט, תמונות).

בשלב זה גוגל משאירים את הדו"ח הישן לשימוש מנהלי האתרים. גוגל גם הוציאו דף עזרה המסביר איך לקרוא את הדו"ח החדש, ומפרט את אפשרויות הסינון, הקיבוץ והשוואת הנתונים.

גוגל הודיעו בסוף השבוע שעבר (16.4.2015) על שינוי בתוצאות החיפוש במובייל: כתובות ה-URL לא יוצגו עוד בתוצאות החיפוש בטלפונים ניידים, ובמקום זאת יוצג שם האתר וניווט ה-breadcrumbs המוביל אל דף האתר הספציפי.

עדכון גוגל לתוצאות החיפוש במובייל

גוגל הודיעו על העדכון דרך פוסט בבלוג הרשמי של וובמסטר טולס (Google Webmaster Central) ומסרו שהם עדכנו את האלגוריתם שמציג כתובות URL בתוצאות החיפוש וישתמשו בשם האמיתי והמוכר של האתר במקום בשם הדומיין. מטרת העדכון לפי גוגל היא לעזור לגולשים מהמובייל להבין טוב יותר את תוכן האתר שמופיע בתוצאות החיפוש.

נכון לעכשיו עדכון שם האתר פעיל רק בארצות הברית, אבל עדכון ה-breadcrumbs פעיל בכל העולם. כדי לעדכן את שם האתר ואת ניווט הברדקרמבס וליידע את גוגל לגביהם יש להשתמש בנתונים מובנים של schema.org:

 • למידע על עדכון שם האתר באמצעות נתונים מובנים: site name
 • לעדכון תפריט ניווט ברדקרמבס: breadcrumbs

בינתיים התגובות לעדכון של גוגל אינן נלהבות:

 

אופטימיזציה למובייל בגוגל - תגובות

 רוצים להתאים את האתר לגלישה במובייל? צרו אתנו קשר.

ההשקעה בפרסום באינטרנט צפויה לגדול השנה ב-6% ולהגיע ל-592.43 מיליארד דולר, מתוכה 64.3 מיליארד דולר יושקעו בפרסום במובייל, אבל עד 2018 63% מתקציב הפרסום הדיגיטלי העולמי יוקדש לפרסום במובייל. באתר Invesp יצרו אינפוגרפיקה המציגה כמה נתונים מעניינים על שוק הפרסום באינטרנט בכלל ובמובייל בפרט.

פרסום במובייל - תקציב עולמי

גודל ההוצאה על פרסום במובייל

סך ההוצאה העולמית על פרסום במובייל צפוי לגדול פי 2.5 בשלוש השנים הקרובות:

ההוצאה הצפויה ב-2015 על פרסום במובייל היא 64.3 מיליארד דולר

ב-2016, ההוצאה תגדל ל-95.6 מיליארד דולר

ב-2017 – 127 מיליארד דולר

וב-2018 – 159 מיליארד דולר

כבר ב-2017 תקציב הפרסום במובייל יהווה יותר ממחצית מתקציב הפרסום הדיגיטלי הכולל, וב-2018 הוא יגיע כבר לכשני שליש מהתקציב הכולל.

גודל ההוצאה על פרסום במובייל

מי שולט בשוק הפרסום במובייל?

גוגל ופייסבוק שולטות בכשני-שליש משוק הפרסום המובייל הגלובלי.

ב-2015 גוגל שלטה ב-46.8%

פייסבוק ב-21.7%

פרסום במובייל - פייסבוק וגוגל

ואחריהן בהפרשים גדולים:

טוויטר – 2.6%, דפי זהב (Yellow Pages) – 1.6% וחברות פרסום אחרות.

53% מהרווחים של פייסבוק מפרסום הגיע מפרסומות למובייל.

5 השווקים המובילים בפרסום במובייל:

ארצות הברית – 28.2 מיליארד דולר

סין – 12.1 מיליארד דולר

בריטניה – 4.67 מיליארד דולר

יפן – 3.37 מיליארד דולר

גרמניה – 2.10 מיליארד דולר

המדינות המובילות בפרסום במובייל

 

הפרסומות הרווחיות ביותר במובייל

הביצועים של פרסומות שמוצגות באפליקציות גבוהים משל פרסומות באינטרנט בסלולרי.

שיעורי ההקלקה (CTR) לפרסומות באפליקציות הם 0.56% בממוצע, לעומת 0.23% של פרסומות באינטרנט.

שיעורי ההקלקה הגבוהים ביותר במובייל לפי קטגוריית הפרסום:

 1. תיירות: 2.61%
 2. בידור: 1.97%
 3. רכב: 1.07%
 4. משחקים: 0.88%
 5. יופי ובריאות: 0.81%
 6. שירותי סלולר: 0.70%
 7. מזון: 0.49%
 8. ביגוד ואביזרים: 0.22%
 9. ספורט: 0.21%
 10. כספים: 0.19%

פרסום במובייל לפי קטגוריה

 

לסיכום, נראה שהפרסום במובייל לא הולך להיעלם ואף צפוי להתחזק ולנגוס חלק משמעותי יותר מתקציב הפרסום באינטרנט.

מתעניינים בניהול קמפיינים לפרסום במובייל? צרו אתנו קשר לפרטים נוספים.

כל אתר מחפש דרכים מקוריות לשווק תוכן ברשתות החברתיות ולגרום ליותר קוראים להיחשף אליו. על מנת ללכוד את תשומת הלב של הקוראים צריך כותרת חזקה, מסקרנת או משכנעת משום שהכותרת היא הדבר הראשון שאליו נחשפים הקוראים והיא יכולה לגרום להם ללחוץ על הלינק ולרצות להמשיך לקרוא.

במאמר שפורסם באתר socialmedia examiner נטען שעל פי מדגם אקראי של צפיות שנעשו בשני מיליארד דפים המכילים 580,000 מאמרים, נמצא כי 55% מהמבקרים בדפים בילו פחות מ-15 שניות בכל דף.
ממצא בולט נוסף הוא שאומנם הגולשים ברשתות חברתיות משתפים תכנים שונים ומפיצים אותם, אך לא בהכרח קוראים אותם..
נתונים אלו תומכים בעקרון 90-9-1 של ההשתתפות ברשת החברתית, כלומר, 90% מהגולשים הם נסתרים (לא עושים פעולה כלשהי), 9% מהגולשים עושים פעולה קטנה (כמו שיתוף) ו-1% מייצרים תוכן.

 

 

אז איך עושים את זה?

בגלל שיש לכם הזדמנות כה גדולה לקבל את תשומת הלב של הקהל שלכם ואתה מעוניינים שהתוכן שלכם יגיע לכמה שיותר מבקרים, זה חשוב שתהיה לכם כותרת חזקה שתגרום לאותם מבקרים לקרוא ולשתף את התוכן שלכם.

לפניכם 4 דרכים פשוטות שבעזרתן אתם יכולים לשפר את הכותרות שלכם:

 1. שימוש במספרים ופנייה אישית

על פי מחקרים רבים שנעשו בתחום נמצא כי שתי הכותרות הטובות ביותר היו כותרות הכוללות מספרים וכותרות הכוללות פנייה אישית ישירה.  ידוע שמספרים בכותרת הם בולטים ומושכים יותר לעין וכך הם מזמינים משתמשים להקליק ולהמשיך לקרוא. לדוגמה:

מספרים מושכים את העין

 ופנייה ישירה מצביעה על תועלת לקורא

מחקרים מצאו ש-16% מכותרות התוכן הויראלי כוללות אתה מילים "אתה" או "שלך". הפנייה האישית מצביעה על ערך כלשהו לקורא, סוג של תועלת שהקורא יכול לקבל מקריאת התוכן. הקורא מקבל תחושה שהוא במרכז ולא המוען, ולכן התוכן הופך למסקרן יותר.

 1. מצאו מקורות להשראה

כתיבת כותרות יכולה להיות מאוד מאתגרת אך אתם יכולים להסתכל על סוגי הכותרות שעבדו טוב אצל אחרים והניבו תוצאות טובות ולשאוב מהם רעיונות. חשוב לשים לב שאתם מתאימים את הכותרת לקהל היעד שלכם, כי מה שעבד טוב אצל אחרים לא בהכרח יעבוד אצלכם באותה מידה.

 1. השתמשו בשאלות של הלקוחות שלכם

מילות שאלה מהוות טריגר לקורא, ושאלות רלוונטיות המופנות לקהל יעד הן בהחלט מגנט הקלקות כשמדובר בכותרות של מאמרי תוכן. באותם מחקרים שציינו למעלה, נמצא כי כותרת המנוסחת בצורת שאלה מכפילה (!) את אחוז ההקלקה.
ההיגיון הוא פשוט, שאלות מדליקות את כפתור הסקרנות שלנו ואנחנו פשוט חייבים לדעת את התשובה, ועכשיו.

הכותרת מציגה שאלה שהיא רלוונטית ביותר לקהל שנפגע מהאקרים

חשוב שלא תתנו מידע רב מדי בכותרת אחרת הגולש לא יקרא את כל הכתבה. כותרת קצרה, עניינית ומסקרנת יכולה למשוך את הגולש להקליק ולהמשיך לקרוא את התוכן כולו. כותרת שמסגירה פרטים רבים מידי יכולה לגרום לגולש חוסר צורך להמשיך ולקרוא.

 1. בצעו סיעור מוחות על מנת להגיע לכותרת הפוטנציאלית עבורכם

הכי קל להשתמש ברעיון הראשון שעולה לכם בראש, אבל רוב הסיכויים שהכותרת הראשונה שחשבתם עליה לא תהיה החזקה ביותר. על מנת למצוא את הכותרת הטובה ביותר עבור התוכן שלכם, קחו קצת זמן, בצעו סיעור מוחות, חשבו על מספר כותרות שונות עד שלבסוף תבחרו מתוך רשימה של כמה כותרות פוטנציאליות את הכותרת המתאימה ביותר.

 

לסיכום, חוקי הכותרות הם:

1. שימוש במספרים ובפנייה אישית

2. מציאת מקורות להשראה

3. שימוש בשאלות הלקוחות

4. ביצוע סיעור מוחות

בהצלחה!

 

הכותבת היא עדי דיין, מנהלת תוכן וקידום בנקודה

חג הפסח המתקרב מספק הזדמנות מצוינת לנקות את האתר, לנגב את האבק מתוכן שהתיישן ולאפסן כמה מהרגלי ה-SEO הקלוקלים בבוידעם. אז לקראת פסח, 7 פעולות מומלצות לניקיון ולרענון של האתר ולשיפור הנוכחות שלו ברשת.

ניקיון פסח באתר (On-site):

5 דברים שאפשר לעשות באתר כדי לצחצח אותו ולשפר את הנראות שלו בתוצאות החיפוש:

1. התאמה למובייל: התאמת האתר לגלישה מטלפונים ניידים הולכת להיות גורם חשוב באלגוריתם הדירוג של גוגל החל מה-21 באפריל, ואם התגית "ידידותי לנייד" עדיין אינה מופיעה לצד האתר בתוצאות החיפוש של גוגל, אתם עלולים לחוות ירידה משמעותית בתנועה האורגנית. לכן, עכשיו הזמן לבדוק את התאמת האתר לגלישה מסמארטפונים ומטאבלטים, לתקן טעויות נפוצות כמו טעינה אטית, הפניות שגויות ועיצוב שמותאם למסך מחשב, ולספק לגולשים חוויית גלישה אופטימלית בהתאם להמלצות.

נקודה התאמה למובייל

2. שיפור מהירות האתר: גם למהירות הטעינה של דפי האתר יש השפעה על המיקומים ועל חוויית המשתמש. כלי הבדיקה של גוגל (developers.google.com/speed/pagespeed/insights/) מנתח את מהירות דף האתר, מדרג אותה בסולם של בין 1 ל-100 ומציע הצעות לשיפור המהירות. ציון גבוה מ-70 מצביע על מהירות אתר סבירה, אבל אפשר לשאוף לציון של יותר מ-90.

site speed

3. התאמה לקידום לוקאלי: עדכון היונה (Pigeon) מתחיל לחלחל לישראל, ותוצאות החיפוש של שאילתות בעלות אופי מקומי (מבעלי מקצוע ועד חנויות, מסעדות ומקומות בילוי) מושפעות יותר ויותר ממיקום המחפש, גם כשהחיפוש נעשה ממחשב. לכן, אם יש לכם אתר לעסק מקומי, זה הזמן להתאים את תוכן האתר לחיפוש מקומי ולוודא שקהל היעד יגיע אליו.

[contentblock id=1 img=html.png]

local search

4. תיקון קישורים שבורים: האם המבקרים באתר מגיעים לדפי שגיאה במקום לדפים שחיפשו? היכנסו לגוגל וובמסטר טולס ותבדקו אילו דפי 404 מופיעים, החליפו אותם בדפים חדשים או הפנו אותם לדפים חלופיים באמצעות הפקודה redirect 301.

404-pages WMT

5. רענון התוכן והתגיות: בהזדמנות זו תבדקו גם את התוכן בדפי הנחיתה העיקריים: האם הוא עדיין רלוונטי ועדכני או שהתיישן? האם הכותרות והתיאורים המופיעים בתוצאות החיפוש מושכים מבקרים או שאפשר לשפר אותם ולהעלות את שיעור ההקלקה? האם אפשר לשפר את מיקומי האתר באמצעות שינויים קטנים כמו עדכון הכותרות, הוספת תמונות ותגיות אלט?

 

ניקיון פסח מחוץ לאתר (off-site):

6. פעילות במדיה חברתית: מידת ההשפעה של הפעילות באתרים החברתיים על תוצאות החיפוש בגוגל שנויה במחלוקת, אבל מוסכם על הרוב שהצלחה במדיה חברתית משפרת את פעילות הקידום האורגני בגוגל. פעילות ברשתות חברתיות כמו פייסבוק, טוויטר, פינטרסט ואחרות עוזרת לגוגל לגלות תוכן ולאנדקס אותו, ובנוסף, הפצת התוכן ברשתות החברתיות מביאה לשיתופים ולקישורים טבעיים וכך מגדילה את התנועה לאתר, ולפעולות אלה יש השפעה על מיקומי האתר בתוצאות החיפוש. לכן, זה הזמן לחזק את הקשר עם קהל העוקבים, בין באמצעות הפצת תוכן שמזמין שיתוף ומעורבות, ובין באמצעות פרסום וקידום פוסטים ממומנים.

7. ניטור מוניטין ברשת: חפשו את המותג או את העסק בגוגל ותבדקו את התוצאות. אם מופיעות ביקורות שליליות שלא ידעתם על קיומן, כדאי לשקול להגיב להן, ובמקביל להתאים את אסטרטגיית שירות הלקוחות כדי לייצר ביקורות חיוביות בתדירות גבוהה יותר. אם האתר הוא של עסק מקומי, ודאו שהנתונים המופיעים באתרי חיצוניים (כתובת, טלפון, שעות פתיחה וכדומה) הם מדויקים ומעודכנים.

לסיכום, ניקיון האתר לפסח יכול להיות מורכב מפעולות פשוטות כמו עדכון הכותרות והקטנת התמונות או לדרוש עבודת פיתוח מסיבית. כך או כך, השינוי יכול לשפר את מיקומי האתר, להגדיל את התנועה ואת המכירות ולקרב אתכם ליעדי השיווק באינטרנט.

צריכים עזרה בניקוי האתר לפסח? צרו אתנו קשר ונשמח לעזור לכם.

 

 

 

פייסבוק חשפה בטעות מידע על אפליקציה חדשה שהיא בודקת בימים אלה שנקראת "פון".
האתר Android Police חשף שהרשת החברתית עושה ניסוי של אפליקציית חייגן דומה לאפליקציית החייגן של אנדרואיד (Native Dialer), שלא רק תציג מידע על האדם שמתקשר, אלא גם תחסום שיחות ממספרים "שבדרך כלל חסומים". בתאוריה, האפליקציה תמנע מנציגי טלמרקטינג ושירותי הונאה שונים מלהגיע אליכם.
לאחר שפורסמו ברחבי הרשת צילומי מסך של עדכון זמין שהיה אמור להיראות אך ורק למשתמשי הרשת הפנימית של פייסבוק, אישר דובר פייסבוק שהחברה אכן בוחנת את השירות.

מסתבר שפייסבוק עדיין מנסה להחליף את אפליקציית החייגן של אנדרואיד, והחדשות האלה לא צריכות להפתיע את מי שכבר יודע שלענקית הרשתות החברתיות יש רצון עז להיות מרכז התקשורת שלנו עם העולם מסביב. הרצון העז כולל את כל האלמנטים של התכתבות (אפליקציית מסנג'ר ו-וואטסאפ), וגם כמובן – שימוש בקול שלנו.

למה פייסבוק רוצה לתת למשתמשים שלה אפליקציית חייגן?
פייסבוק איפשרה למשתמשים לבצע שיחות וידיאו דרך שולחן העבודה מאז 2011, ושיחות קוליות דרך המסנג'ר מאז 2013. אבל שני השירותים האלו דרשו בקיומו של השירות גם בצד השני, צד הנמען שמקבל את השיחה. ולא רק זה, השיחה חייבת להתבצע דרך רשת נתוני הספק הסלולרי או WiFi. אחת הדרכים להפוך למרכז התקשורת של אנשים ברחבי העולם, היא לגרום לצרכנים להיגמל מהתלות בשירות שיחות של ספקים. כידוע, כבר נגמלנו מהתלות בשירות ההודעות בעזרת וואטסאפ.

לא ברור אם או מתי אפליקציית החייגן הזו תראה אור יום – ניסויים שכאלה קורים כל הזמן. במידה וכן תושק, "פון" יכולה להיות אחת מהאפליקציות הבודדות של פייסבוק שאתם באמת תרצו להשתמש בהן.

עיבוד: חלי קיקוס, מנהלת תוכן וקידום בנקודה.

בתעשיית קידום האתרים מתכוננים לעדכון האלגוריתם של גוגל המתוכנן ל-21 באפריל 2015, שבו התאמת האתר לגלישה במובייל תשפיע על מיקומיו בתוצאות החיפוש. בתשובה לשאלות שהועלו באתר SEO Round Table הסבירו גוגל שאם כלי הבדיקה של גוגל (google.com/webmasters/tools/mobile-friendly) מציג ציון גבוה בהתאמת האתר לנייד, האתר ישרוד את העדכון, גם אם מופיעות שגיאות בדו"חות השימושיות לנייד של גוגל. בנוסף אישרו גוגל שאתרים שקיבלו את התווית "ידידותי לנייד" בתוצאות החיפוש במכשירים ניידים יתוגמלו במיקומים.

rp_mobile-friendly-1024x409.png

איך להתכונן לעדכון ההתאמה לנייד של גוגל?

אם אתם חוששים לאבד מיקומים ותנועה ב-21.4.15, גוגל ממליצים לבדוק את הבדיקות הבאות:

– לחפש את האתר בגוגל מהטלפון הנייד: אם התווית "ידידותי לנייד" מופיעה לצד האתר בתוצאות החיפוש, המשמעות היא שגוגל מזהה שהאתר ידידותי לגלישה בנייד, והשיקול הזה יילקח בחשבון בדירוג האתר בתוצאות החיפוש.
אם התווית אינה מופיעה, המשמעות היא שגוגל אינו מזהה שהאתר ידידותי לנייד, או שהאתר אינו ידידותי לנייד.
יש לציין שהתאמת האתר לנייד נמדדת בכל דף אתר בנפרד.

התאמת אתר למובייל - עדכון גוגל

– בעקרון, דו"ח השימושיות לנייד וכלי הבדיקה אמורים להציג תוצאות זהות, אבל מכיוון שלדו"ח השימושיות של גוגל וובמסטר טולס לוקח זמן להתעדכן, ייתכן ששינויים באתר לא יופיעו מייד בוובמסטר טולס. לכן, מומלץ לבדוק את התאמת האתר בכלי הבדיקה ולעקוב אחר שינויים בדו"ח.

האפליקציה הישראלית Meerkat, המאפשרת להזרים סרטוני וידאו בזמן אמת ישירות לעוקבי הטוויטר, הייתה המדוברת ביותר בפסטיבל SXSW שנערך באוסטין, טקסס בשבוע האחרון. האפליקציה עלתה לאוויר רק לפני שלושה שבועות וכבר הספיקה לצבור יותר מ-300 אלף משתמשים, בהם מפורסמים כמו סנופ דוג וג'ימי פאלון. לפי מנכ"ל החברה, בן רובין, כ-20% ממשתמשי האפליקציה צופים בסרטוני וידאו במשך שעתיים ביום בממוצע.

האפליקציה Meerkat

Meerkat (החיה החמודה סורקיטה) מאפשרת למשתמשים לצלם וידאו ולהפיץ אותו בשידור ישיר לכל העוקבים בטוויטר בלחיצה אחת. משתמשים רשומים ב-Meerkat יכולים גם לקבל התרעות על סרטונים של חברים, להגיב ולתקשר זה עם זה באמצעות האפליקציה. כלי חיצוני שנקרא Katch מאפשר לשמור את הסרטון לצפייה מאוחרת באמצעות הוספת ההאשטאג #katch בכותרת או בתגובה. ההאשטאג יוצר אוטומטית סרטון יוטיוב ומפיץ את הקישור בטוויטר לכל העוקבים.

מה אפשר לעשות עם Meerkat?

האפליקציה Meerkat (או אפליקציות הזרמת וידאו בזמן אמת אחרות) יכולה לשמש כלי מיתוג ושיווק באינטרנט בכמה דרכים. אלה כמה האפשרויות שכבר נוסו ונבדקו:

 • צילומי "מאחורי הקלעים" של תכניות טלוויזיה או סרטים – חברות תקשורת והפקה יכולות להשתמש באפליקציה כדי לחשוף בפני העוקבים את מאחורי הקלעים של צילומי התכנית.
 • צילומי דירות למכירה – סוכני נדל"ן יכולים להשתמש באפליקציה כדי להציג בפני מתעניינים דירות המועמדות למכירה.
 • מיתוג ופרסונליזציה של עסקים – מנהלים ועובדים יכולים לחשוף את הפנים הייצוגיות של העסק באמצעות סרטוני וידאו המציגים את הצד הקליל שלהם.
 • דיווח מהפגנות – טוויטר משמשת זה זמן מעין אמצעי תקשורת עצמאי, שבאמצעותו אזרחים ועיתונאים מדווחים בלייב על הפגנות או אירועים דומים.

meerkat app marketing

 • צילום מסך: Mashable

קשר ישיר עם מעריצים או עוקבים – יותר מאלף משתמשים צפו בשידור חי של קבוצת הפוטבול מיאמי דולפינס, שבו הודיעו על הצטרפותו של שחקן חדש לקבוצה.

הופעות מאולתרות – מאומני סקייטבורד ועד קומיקאים כבר אלתרו הופעות חיות ותיעדו אותן באמצעות האפליקציה Meerkat.

מיתוג עסקים – מותגים גדולים כמו סאטרבאקס ורד בול כבר התחילו לגלות את הפוטנציאל של Meerkat ולהציג את הצד האישי והנגיש שלהם.

 

העתיד של האפליקציה Meerkat

חברת Air, שבבעלותה האפליקציה Meerkat, גייסה עוד 12 מיליון דולר בסבב ההשקעות השני, ולפי ההערכות, שוויה נע בין 40 ל-52 מיליון דולר. עם זאת, עתיד האפליקציה אינו ברור כרגע, ואתרים רבים צופים שהבועה הזאת תקרוס.

טוויטר לא שיתפה פעולה עם Meerkat וחסמה בפניה את הגישה לגרף החברתי, ובכך מנעה ממשתמשי Meerkat לעקוב אוטומטית אחרי הנעקבים שלהם בטוויטר. המגבלה הזאת משפיעה על האפשרות של Meerkat לגדול, מכיוון שככל שמספר המשתמשים הנעקבים נמוך יותר, כך התוכן שאפשר לצרוך באמצעות האפליקציה יהיה דל יותר. בנוסף נודע שטוויטר רכשו את Periscope, שירות הזרמת וידאו מתחרה, בעבור 100 מיליון דולר.

פייסבוק היא אמנם הרשת החברתית המתאימה ביותר להפצת וידאו לקבוצה גדולה של אנשי קשר, אבל היא אינה האפשרות המועדפת על מנכ"ל החברה. לטענתו, מכיוון שהתוכן שמופץ בפייסבוק מגיע רק ל-12% מהחברים ביממה הראשונה מהעלתו.

ניהול קמפיינים בפייסבוק הוא ערוץ שיווק מצוין עבור עסקים קטנים וגדולים כאחד. שיטת הפרסום בפייסבוק מאפשרת גם לחברות קטנות לנהל קמפיינים בפייסבוק ובעצם לכל מי שברשותו דף פייסבוק וכרטיס אשראי. באמצעות ניהול נכון של הקמפיינים בפייסבוק אפשר לחשוף את המותג או העסק לקהל יעד ממוקד ומפולח ולהגיע לעשרות אלפי משתמשים.

קראו עוד על אפשרויות הקידום הממומן בפייסבוק>>

ניהול קמפיינים בפייסבוק בהשוואה לניהול קמפיינים בגוגל

במבט ראשון ניהול קמפיינים בפייסבוק נראה דומה לקידום ממומן בגוגל. אצל שתי ענקיות האינטרנט אפשר לנהל קמפיינים ממוקדים ומכווני המרה בעלות נמוכה יחסית. אבל יש כמה הבדלים משמעותיים בין ניהול קמפיינים בפייסבוק בהשוואה לגוגל:

ניהול קמפיין פייסבוק - דוגמה לקמפיין פייסבוק

ניהול קמפיין בפייסבוק בהשוואה לגוגל

מיקוד – המיקוד בקמפיינים בפייסבוק הוא מפורט יותר ואפשר למקד את הקמפיינים לפי גיל, מיקום, תחומי עניין ונתונים ספציפיים נוספים, כך שהקמפיין יוצג רק לקהל יעד ממוקד. בגוגל לעומת זאת, המיקוד הוא רק לפי שאילתות חיפוש. המפרסמים מתאימים את הקמפיינים למילות מפתח, אבל אין להם ממש יכולת להגדיר את קהל היעד שייחשף למודעות.

תקציב – בדומה לפרסום בגוגל, גם בקמפיינים בפייסבוק יש כמה מודלים לתשלום:

מחיר לקליק (CPC)

מחיר לאלף חשיפות (CPM)

מחיר לפעולה (CPA)

מחיר אופטימלי לאלף חשיפות (OCPM) – מודל תשלום ייחודי לפייסבוק שלפיו המודעה תוצג רק למשתמשים שעשויים להשלים את ההמרה המוגדרת ביעדים. ב-OCPM הצעות המחיר נוצרות אוטומטית והן משתנות לפי מידת התחרות, וכך מוודאות שהמודעה תגיע לקהל היעד.

ניהול קמפיין בפייסבוק - ניהול תקציב

מיתוג – גם גוגל וגם פייסבוק מציעים אפשרויות מיתוג לעסקים. לקמפיינים בפייסבוק יש יתרון ביצירת בשיווק מפה לאוזן, שהוא כלי פרסום חשוב. חשיפה למותג דרך חברים מביאה להתעניינות גבוהה יותר בהשוואה לחשיפה באמצעות פרסום בלבד, ומגדילה את הסיכוי שהמתעניינים יהפכו ללקוחות.

לפני שמתחילים לנהל קמפיין פייסבוק, כדאי לענות על השאלות הבאות:

1. מהי המטרה של הקמפיין? כיצד כדאי לנהל את קמפיין הפייסבוק שלי?

לפני שיוצרים קמפיין בפייסבוק, כדאי לחשוב על המטרות (להגדיל את מאגר האוהדים של הדף, את החשיפה לאתר, את החשיפה של אירוע וכו'). הקמפיין בפייסבוק צריך לשרת את אותה מטרה.

ניהול קמפיין פייסבוק - מטרות

2. מה התקציב לקמפיין בפייסבוק?

בניהול קמפיין בפייסבוק ניתן לבחור בין מספר הצעות מחיר:

בפייסבוק כמה סוגי הצעות מחיר, וכל סוג מתאים למטרת הקמפיין. כדי לבחור את הצעת המחיר המתאימה ביותר, צריך לחשב איזו הצעת מחיר תוביל לתוצאות הרצויות במחיר הנמוך ביותר.

מחיר לפי אלף חשיפות (CPM) – לרוב משתמשים בהצעת מחיר זאת בקמפיינים בפייסבוק שבהם מדד הביצועים המרכזי הוא חשיפות, הנמדד לפי תפוצה X תדירות.

מחיר לפי הקלקה (CPC) – הצעת מחיר זאת מתאימה לקמפיינים שבהם מדד הביצועים המרכזי הוא פעולה מסוימת (למשל, הקלקה על פוסט, כניסה לאתר וכו').

מחיר אופטימלי לאלף חשיפות (oCPM) – מודלת תשלום המאפשר להציע הצעות מחיר לפי היעד הסופי של הקמפיין, ונהוג להשתמש בו כשרוצים להביא להמרות באתר, פעולות מעורבות ספציפיות או התקנה של אפליקציות.

3. מי קהל היעד של הקמפיין בפייסבוק?

אפשרויות המיקוד המתקדמות בפייסבוק נותנות לבעלי עסקים גישה לקהל יעד ספציפי, ומאפשר לפלח את המשתמשים לפי הסבירות שהם יהפכו ללקוחות. נוסף על אפשרויות מיקוד סטנדרטיות כמו גיל, מין ומיקום, אפשר למקד את קהל היעד לפי תחומי עניין (בפייסבוק רשומים כ-8 מיליון תחומי עניין שונים), והגדרות רחבות יותר כמו פעילויות, מצב משפחתי וכדומה.

ניהול קמפיין פייסבוק - מיקוד

4. איך לשפר את הקמפיינים בפייסבוק?     

אחרי שהקמפיין עלה לפייסבוק, כדאי לתזמן סקירות קבועות באמצעות כלי מנהל המודעות של פייסבוק. הכלי מציג נתונים על כל רכיבי הביצועים של הקמפיין, ומפרט את כל הפעולות שעשו משתמשים בעקבות העלאת הקמפיין: מספר הלייקים שנוספו לדף או לפוסט, מספר התגובות, השיתופים, התיוגים, הקלקה על קישורים או על לשוניות בדף הפייסבוק, צפייה בתמונות ובסרטונים, התקנת אפליקציה ושימוש בה, אישור השתתפות באירוע וכו'. בנוסף נמסרים נתונים דמוגרפיים על המשתמשים המעורבים. מהנתונים הסטטיסטיים האלה אפשר ללמוד אילו מודעות עוזרות להשיג את היעדים ואילו מודעות צריך לשפר.

ניהול קמפיינים בפייסבוק - מעקב ואופטימיזציה

לסיכום, ניהול קמפיינים בפייסבוק מצריך הגדרת יעדים ספציפיים, מיקוד מדויק לקהל יעד, מעקב סדיר אחרי הנתונים ושיפור הקמפיינים לפי הביצועים.

רוצים קמפיין פייסבוק מצליח? צרו אתנו קשר וננהל עבורכם את הקמפיינים בפייסבוק.

 

יש לך חשיפה נכבדה בפייסבוק, עשית אחלה עבודה בבניית קהלים ואפילו גרמת להם להיות מעורבים בתוכן שלך. כל כך מספק לראות את כל זה קורה, אז מה בכל זאת מציק לך?

המרות, כמובן.

טיפים לשיווק בפייסבוק - נקודה שיווק באינטרנט

מפרסמים ומשווקים מתחילים להבין ששיעור מעורבות גבוה וחשיפה רחבה לא מיתרגמים בהכרח להחזר ההשקעה (ROI) הרצוי, וחברות רבות כבר לא מפרסמות בפייסבוק בגלל שיעור מכירות והמרות נמוכים.
המטרה של העסק שלך, זו שמניעה את אסטרטגיית השיווק בפייסבוק, צריכה להיות שיפור המרות. אולם, קשה להגיע למטרה הזו עקב עלייה בציפיות הצרכן והתחרות העצומה על חשיפה בניוזפיד.
עם זאת, עדיין בורכת באפשרויות כמו מודעות וידאו. שימוש נכון במודעות כאלה יכול להוביל לעלייה משמעותית בהמרות.

מודעות וידאו צפויות לתפוס כ-15% מכלל השיווק הדיגיטלי עד שנת 2017, ובפייסבוק מודעים היטב לפוטנציאל הרווחי הטמון בבמתן האפשרות הזו למשווקים ברשת החברתית, ועל הדרך הם גם מתכננים לדחוק החוצה מתחרים כמו YouTube.

אז אילו פיצ'רים שילבו פייסבוק במודעות הווידאו?

 1. 1. ניגון אוטומטי – סרטוני הווידאו מופעלים באופן אוטומטי בניוזפיד, והצפיות נספרות לאחר כ-3 שניות (הסטנדרט בשוק). אנשים הצופים בסרטון יכולים להקליק על כפתור הווליום, וגם להפעיל את אופציית המסך המלא.
  הפיצ'ר הזה זמין למודעות וידאו פרימיום בלבד (וידאו שאורכו לפחות 15 שניות).
 1. 2. מודד צפיות – כל סרטוני הוידאו מראים את מספר הצפיות שקיבלו, וניתן להשתמש במידע הזה כדי לחשב את שיעור ההמרות ולאמוד את איכות התוכן.
 1. 3. גרף שימור קהל (Audience Retention Graph) – הגרף מוצג ב-Page Insights ומראה את רמת העניין שהגולש הראה לאורך חלקים שונים של הסרטון. עלייה משמעותית בצפיות בחלקים מסוימים תצביע על עניין מוגבר בקרב הצופים. מצד שני, ירידה משמעותית תצביע על החלק בסרטון שאנשים התעניינו בו פחות או שנטשו את הווידאו במהלכו.

איך להשתמש במודעות וידאו של פייסבוק כדי לשפר המרות

בעוד שמודעות וידאו לכשעצמן אינן מבטיחות עלייה בהמרות, שימוש בהן בדרכים הבאות עשוי להגדיל את הסיכוי לשפר את ה-ROI:

 1. 1. צור וידאו חינוכי ומעורר השראה
 2. אל תריץ מודעות וידאו סתם בשביל לעשות שימוש בכלי הזה. צור תוכן מעורר השראה ומעניין על מנת להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות של הקהל ולגרום להם לעשות פעולה.

וידאו שכזה מתקשר טוב יותר עם המותג או המוצר שלך מאשר וידאו מכירתי.
התסריט צריך להדגיש את היתרונות שבעשיית עסקים איתך ומדוע החברה שלך טובה יותר מהמתחרים. חשוב מאוד לעשות את זה בטוב טעם ולא להיות מכירתי מדי, גם לא לקראת סוף הסרטון (תן לכפתור הקריאה לפעולה לדאוג לעניין המכירות).

מחקרים מצאו שעניין תשומת הלב של הגולשים ברשת הוא עניין של "מצמץ ופיספס". כך שאנשים בדרך כלל יראו תוכן מסוים בפייסבוק למשך 6 שניות או פחות.
אם גולשים לא שמים לב התוכן שלך לא יכול להמיר, אז כל דבר שיגרום להם לצפות למשך זמן רב יותר יתרום לעלייה בהמרות. זה מה שווידאו חינוכי ומעורר השראה עושה.

רוצים לשפר את תוצאות השיווק שלכם בפייסבוק? צרו איתנו קשר

 1. 2. הכנס כפתור קריאה לפעולה
 2. מודעות וידאו יובילו ליותר המרות אם הן כוללות כפתור קריאה לפעולה (CTA). הכפתור אומר לאנשים מה לעשות, למשל "צפה בסרטונים נוספים ולמד עוד", או "היכנס לחנות שלנו וקנה את הפריטים". הכפתור גם יכול להוביל את הצופים לדף קופונים והנחות.

למפרסמים יש את האפשרות לשלוח את הצופים לעמוד נחיתה ייעודי על בסיס פעולות שיבצעו בוידאו (זה עובד טוב ל-E-commerce).
אל תנקוט בגישה מעורפלת ותקווה שתגרום לאנשים לבצע פעולות רצויות. זה לא יקרה אם תעמיס עליהם יותר מדי, אפילו אם הווידאו עצמו יצירתי ומקורי.
עשה רשימה של הדברים שתרצה להרוויח מהווידאו, ואז צמצם אותה למטרות החשובות ביותר. לאחר מכן, השתמש ברשימה כדי לבחור את הפעולה הרצויה שתרצה שהקהל שלך יבצע, והכנס אותה ככפתור קריאה לפעולה.

 1. 3. השתמש באופטימיזציית CPM (מחיר לאלף צפיות)
 2. אל תחבר מודעות CPC  לסרטונים חיצוניים כי הם לא יופעלו באופן אוטומטי. השתמש ב-oCPM כדי לשלם על מודעות הווידאו, וכך הווידאו שלך יכוון לאנשים שקיים סיכוי גבוה שיבצעו את הפעולה הרצויה שהגדרת ולא יסתפקו בלעשות לייק. זה יפחית את העלות לצפייה ויראה נתונים טובים יותר עבור המודעה.
  כך,  תשלם עבור צפייה ב-oCPM, ותאפשר לפייסבוק למצוא עבורך צופים במחיר המוגדר. בעוד שהמחיר יהיה גבוה יותר ממחיר PM  רגיל, מחיר עבור צפייה בודדת יהיה נמוך יותר בסופו של דבר.

 

טיפים לשיווק בפייסבוק - נקודה שיווק באינטרנט

 1. 4
  . בחר את הקהל הנכון
 2. מודעות וידאו סטנדרטיות בפייסבוק יכולות להתכוונן לקהל ספציפי, כמו למשל אנשים שצפו בתוכן שלך בעבר. אתה יכול, לדוגמה, להריץ סרטוני המשך עבור אנשים שהיו מעורבים בווידאו, ובכך לגרום להם לעבור ממצב של מודעות לעסק, לביצוע פעולה פרקטית.
  רוב אפשרויות הטירגוט נמצאות תחת Behavior Heading במודעות הווידאו.
  כמובן, יש גם את האופציה של שימוש בקהל מותאם אישית. אפשרות זו תציג את התוכן לקהל קיים, לאחר שתעלו את מספרי המשתמש או המיילים שלהם.
  טירגוט לקהל מותאם אישית יאפשר לך להגיע לקהל שכבר מכיר אותך, וכך יהיה קל יותר לעורר בהם את הרצון לבצע פעולה בעזרת הווידאו. הפיצ'ר הזה שימושי מאוד בהגעה ללקוחות רדומים ויכול לעודד מעורבות.
  כדי להגיע ללקוחות חדשים, אפשר לעשות Exclude לקהל המותאם אישית שקיים אצלך.
 1. 5. זכור לעשות טסטים
 2. נסה מודעות וידאו שונות כדי לקבוע מה ממיר הכי טוב. כדי לעשות אופטימיזציה לקמפיין, תבחן יותר משתי מודעות, כי אם סרטון אחד נותן ביצועים טובים יותר, זה לא אומר שהוא יהיה טוב יותר גם מהסרטון השלישי והרביעי.

תעשה מבחן A/B  לכל דבר: החל מתוכן הווידאו, לכותרות ועד כפתור הקריאה לפעולה, ותחליט מה עובד יותר טוב בשבילך. אתה גם יכול להשתמש בגרף שימור הקהל במקרה הזה, כדי למצוא את נקודות הנטישה וסיום הצפייה, ולאחר מכן עשה מבחן A/B ל-2–3 סרטונים כדי לבדוק איזה תוכן יכול לעורר את העניין מחדש.
לסיום, עשה מבחן A/B לקהל שהגדרת כדי למצוא את הצופים שעשויים לבצע המרה.

 

טיפים לשיווק בפייסבוק - נקודה שיווק באינטרנט

 

למודעות וידאו בפייסבוק סיכוי טוב יותר לקבל שיעור מעורבות גבוה בפייסבוק בגלל העניין החזותי. אם תעקוב אחר האסטרטגיות האלה, אתה יכול לסלול לך את הדרך לשיעור המרות גבוה יותר.

רוצים לשפר את תוצאות השיווק שלכם בפייסבוק? צרו איתנו קשר

מקור:  Tips To Increase Conversions Through Facebook Video Ads – adespresso.com
עיבוד: חלי קיקוס, מנהלת תוכן וקידום בנקודה.

הקידום בפייסבוק עבר (וממשיך לעבור) שינויים רבים בשנים האחרונות. מאז הוצגו כלי הקידום בתשלום, פייסבוק השתנתה מפלטפורמת שיווק לא פורמלית המקשרת בין מותגים ללקוחות לזירת פרסום מורכבת המציעה מגוון אפשרויות מיקוד ומתאימה לטווח רחב של תקציבים. במקביל החשיפה האורגנית של פוסטים בפייסבוק (כלומר פוסטים שלא קודמו בתשלום) נמצאת בירידה מתמדת, וקידום ממומן נעשה חלק כמעט חיוני באסטרטגיית השיווק בפייסבוק של מותגים ושל עסקים.

 דוגמאות לקידום בפייסבוק של חברת נקודה

 

קידום בפייסבוק - כלי בית

קידום בפייסבוק - דוגמה - כמוני

קידום בפייסבוק לאתר מוטק'ה

קידום אורגני בפייסבוק

למרות הירידה המתמדת בחשיפה האורגנית, לקידום האורגני בפייסבוק עדיין יש מקום והוא עדיין כלי אפקטיבי למותגים. באופן טבעי משתמשים נוטים להעדיף תוכן אורגני, שהגיעו אליו בעצמם ולא בתיווך של מפרסמים. במקרים אלו לרוב רמת המעורבות של המשתמשים  תהיה גבוהה יותר. כמו כן, ככל שהמעורבות של העוקבים בדפים היא גבוהה יותר, כך גדל הסיכוי שהפוסטים יופיעו בזרם העדכונים שלהם גם בלי לשלם על קידום ממומן.

הקידום האורגני בפייסבוק יכול לתרום לקידום המותג בכמה דרכים. קידום בפייסבוק יכול לתמוך בשירות הלקוחות ולענות ישירות ובמהירות לפניות של לקוחות ושל מתעניינים. הפעילות השוטפת בפייסבוק גם מאפשרת למותג להציג את הפן האישי שלו, לחשוף את בעליו ואת העובדים בו ואת תחומי העניין שלהם, להציג את המוצרים או את השירותים של החברה. באמצעות מעקב אחרי הקידום האורגני בפייסבוק אפשר ללמוד על האפקטיביות של הפעילות: אילו פוסטים מקבלים הכי הרבה תגובות ומעורבות; מתי הזמן הטוב ביותר להעלות פוסטים בדף הפייסבוק וכו'.

 

קידום ויראלי בפייסבוק

עוד יתרון של הקידום בפייסבוק – אורגני או ממומן – הוא האפשרות לקידום ויראלי. ככל שהמעורבות בדף הפייסבוק ובעדכונים היא גבוהה יותר, מספר השיתופים, הלייקים והתגובות רב יותר, כך המותג מגיע לקהל רחב יותר של החברים של האוהדים, ובהמשך גם לחברים של החברים. מכיוון שמשתמשים בפייסבוק מקבלים עדכונים על הפעילות של חבריהם ברשת החברתית, מותג בעל נוכחות עקבית וחיובית בפייסבוק יכול להגדיל את החשיפה של המותג בלי השקעה נוספת.

כיום פייסבוק משמש מעין מנוע חיפוש, ורבים משתמשים בו כדי לחפש מידע והמלצות. סקרים מראים שלמשתמשים יש סיכוי גדול יותר לתקשר עם מותג, להשתמש בשירותיו או לקנות את מוצריו, כשהחברים שלהם "אוהבים" את המותג, כותבים עליו ביקורות חיוביות ומשתפים את החברים בעדכונים שלו, וקידום ויראלי בפייסבוק יכול להגדיל את ההמרות ואת ההכנסות של העסק.

עד לא מזמן פייסבוק היו מציגים את שיעור החשיפה הוויראלית של הפוסטים (לצד החשיפה האורגנית והממומנת), אבל בזמן האחרון היא אוחדה עם החשיפה האורגנית. אבל באמצעות המעקב אחרי פעילות הקידום בפייסבוק אפשר ללמוד על הפוסטים בעלי שיעור המעורבות וההמרה הגבוהים ביותר ולשפר את הפעילות בהתאם.

 

קידום ממומן בפייסבוק

קידום בפייסבוק באמצעות Boost Post: פירוט על הכלי

לפייסבוק כמה כלים לקידום בתשלום. פוסטים ממומנים (Promoted Posts) הוא כלי הפרסום הבסיסי ביותר בפייסבוק, ואין בעל פרופיל או דף עסק בפייסבוק שלא נתקל בו. מדובר בכפתור Boost Post שמופיע בתחתית הפוסט, ומזמין את מנהלי הדפים להגדיל את התפוצה של הפוסט (סטטוס, קישור, אירוע, וידאו או תמונה) בתשלום. הפוסטים הממומנים מופיעים בניוזפיד של המשתמשים (בדסקטופ ובמובייל) והם מיועדים בעיקר כדי להגדיל את החשיפה של עדכונים, אירועים והצעות מיוחדות.

לפי פייסבוק רמת המעורבות בפוסטים ממומנים (לייקים, שיתופים ותגובות) היא גבוהה יותר בהשוואה לפרסומות שמופיעות בצד ימין, לצד זרם העדכונים. עם זאת, אפשרויות המיקוד בו הן מוגבלות בהשוואה לכלי הקידום המתקדמים בפייסבוק. ככלל עדיף לא להשתמש באפשרות זו ולהשתמש באפשרויות המתקדמות יותר באמצעות מנהל המודעות או הPower Editor.

 

קידום בפייסבוק באמצעות מנהל המודעות (Ads Manager): פירוט על הכלי

באמצעות מנהל המודעות אפשר, בין היתר, ליצור מודעת פרסום בפייסבוק עבור מטרת קידום ספציפית (מעורבות בדף, לייקים לדף, הקלקות לאתר, המרות לאתר וכו') ולמקד את המודעות לקהל יעד ספציפי לפי מיקום, גיל, מין, תחומי עניין, היסטוריית רכישות באינטרנט ועוד. אפשר ליצור מספר מודעות ולבחון את האפקטיביות של מודעות בעיצוב ובנוסח שונה, ולבחור היכן יופיעו המודעות בניוזפיד של המשתמש.

עוד כלי קידום אפקטיבי בפייסבוק הוא Custom Audiences, קהלים מותאמים אישית, המאפשר למפרסמים להעלות רשימה של לקוחות ושל פרטי הקשר שלהם, וליצור מודעות המכוונות ישירות אליהם ומותאמות אישית אליהם.

 

קידום בפייסבוק באמצעות Power Editor: פירוט על הכלי

אחד הכלים המתקדמים לקידום בפייסבוק הוא ה-Power Editor. הכלי מיועד בעיקר למי שמנהל כמה חשבונות פרסום ומעלה הרבה מודעות במקביל, והוא מציע כמה פיצ'רים ייחודיים נוסף על אלו שנמצאים במנהל המודעות (Ads Manager) בפייסבוק.

אחד הפיצ'רים החשובים ב-Power Editor הוא Unpublished Posts, המאפשר ליצור פוסטים "מוחשכים", שיופיעו רק בניוזפיד של אוהדי הדף כפרסומות ולא יוצגו בדף העסק עצמו. כך אפשר להפנות את המודעות רק לקבוצות מיקוד מסוימות (למשל רק לנשים, רק לתושבי הדרום וכדומה) ולקדם מבצעי מכירות מבלי למלא את דף הפייסבוק במידע פרסומי.

אלו רק כמה מאפשרויות הקידום בפייסבוק, ויש עוד הרבה דרכים להגדיל את החשיפה של המותג בפייסבוק, להגיע לקהל יעד ממוקד ולהגדיל את התנועה לאתר ואת ההמרות.

רוצים לקדם את המותג בפייסבוק? לחברת נקודה ניסיון רב בקידום אורגני וממומן בפייסבוק לפי צורכי הלקוח ואופי האתר. צרו אתנו קשר ונעזור לכם בניהול קמפיינים אורגניים או ממומנים בפייסבוק.

עדכון לפוסט שפורסם לראשונה בפברואר 2013.

גוגל הודיעו באופן רשמי שהתאמת האתר לגלישה ממכשירים ניידים (סמארטפונים וטאבלטים) תשפיע על מיקומי האתר בתוצאות החיפוש. השינוי יצא לפועל ב-21 באפריל, ובינתיים גוגל ממליצים לבעלי אתרים כלים ומדריכים לבדיקת שימושיות האתר ולהתאמתו לקידום במובייל. בנוסף הודיעו גוגל שיציגו עוד תוכן מאפליקציות בתוצאות החיפוש וממליצים לבעלי אפליקציות (אנדרואיד בלבד בשלב זה) להתקין את App Indexing ולאפשר לגוגל לסרוק גם קישורים עמוקים באפליקציה.

nekuda-mobile search results

 

גוגל שואפים להציג את תוצאות החיפוש הרלוונטיות ביותר למשתמשים במובייל, הן באתרים ידידותיים למובייל והן באפליקציות. ככל שהגלישה דרך מכשירים ניידים נעשתה נפוצה יותר, כך האלגוריתם של גוגל הותאם יותר לדפוסי ההתנהגות של הגולשים. בעבר גוגל עדכנו את האלגוריתם כדי לוודא שהתצורה של האתרים והצפייה בהם מותאמת לטלפונים חכמים ולטאבלטים, סימנו אתרים ידידותיים לנייד בתוצאות החיפוש והתחילו לסרוק תוכן בתוך אפליקציות כדי לאפשר למשתמשים למצוא תוכן ידידותי לנייד יותר בקלות. בשבוע שעבר הודיעו גוגל על שני שינויים נוספים:

1. התאמת האתר לנייד תשפיע על המיקומים בגוגל

החל מה-21 באפריל מדד הידידותיות לנייד ישפיע על הדירוג בגוגל. השינוי ישפיע על חיפושים במובייל בכל השפות ותהיה לו השפעה גדולה על המיקומים בתוצאות החיפוש.

השאירו פרטים ונשמח לייעץ לכם לגבי התאמת האתר למוביילצרו קשר

איך להימנע מירידה בדירוגים בעקבות העדכון של גוגל?

גוגל ממליצים למנהלי אתרים לקרוא את המדריך לבניית אתר ידידותי למובייל ( Guide to Mobile-Friendly Sites), וכן להשתמש בכלי הבדיקה הבאים:

בדיקת התאמה למכשירים ניידים – המאפשר להזין כתובת אתר ולבדוק את התאמתו לגלישה בנייד

דו"ח שימושיות לניידים בגוגל וובמסטר טולס – המדווח על שגיאות בהתאמת האתר לגלישה מהטלפון

דו"ח שימושיות לנייד בגוגל וובמסטר טולס

2. יותר תוכן מאפליקציות בתוצאות החיפוש

גוגל כבר התחילו להשתמש במידע שנשאב מאפליקציות כגרום דירוג עבור משתמשים רשומים שהתקינו את האפליקציות במכשיריהם, והם מתכננים להעלות עוד תוכן מאפליקציות מאונדקסות ולהבליט אותו עוד יותר בתוצאות החיפוש.

google-app-indexing

צילום מסך developers.google.com/app-indexing

גוגל ממליצים לבעלי אפליקציות המעוניינים שתוכן האפליקציות יאונדקס ויופיע בתוצאות החיפוש של גוגל לקרוא את המדריך ל-App Indexing וללמוד איך להתקין את הקוד שיאפשר לחשוף את הגולשים בנייד לתוכן האפליקציה. נכון לעכשיו, גוגל מאנדקסים רק אפליקציות אנדרואיד דרך App Indexing.

 

רוצים לשפר את מיקומי האתר או האפליקציה בגוגל? צרו אתנו קשר לפרטים.

 

תחום הקידום האורגני משתנה במהירות, ופעולות קידום שנחשבו הכרחיות ב-2011 יכולות להיחשב היום לא רלוונטיות ואף מזיקות. כמו כן, נושאים כמו קידום במובייל, שיפור מהירות האתר וקידום בינלאומי נעשו חשובים יותר בשנים האחרונות.

באתר MOZ יצרו צ'קליסט מסודר ומעודכן לסקירה טכנית של האתר, המסכם את כל הגורמים החשובים המשפיעים על מיקומי האתר בתוצאות האורגניות ב-2015. מטרת המסמך היא לעזור ליועצי קידום אתרים ולמנהלי אתרים לזהות את הגורמים המעכבים את האתר מלהתקדם בתוצאות החיפוש האורגני ולשפר את מיקומיו.

 

שלב ראשון: סקירה מהירה

 1. 1. בדיקת הדפים המאונדקסים בגוגל

להזין את הפקודה site:website.com בסרגל החיפוש של גוגל ולבדוק:

• כמה דפים מופיעים בתוצאות החיפוש?

• האם עמוד הבית מופיע בתוצאה הראשונה?

אם עמוד הבית אינו הראשון בתוצאות, זה יכול להצביע על כמה בעיות המשפיעות על אינדוקס האתר כמו עונש, שגיאות בארכיטקטורת האתר או בקישורים הפנימיים. זה גם יכול להיות חסר משמעות; ג'ון מיולר מגוגל הודיע לאחרונה שכל עוד עמוד הבית מאונדקס בגוגל, אין סיבה לדאוג מסדר התוצאות בחיפוש בפקודה site:.

seo-audit-search-results

 2. בדיקת דפי הנחיתה האורגניים בגוגל

• כמה דפים מופיעים בדו"ח דפי הנחיתה בגוגל אנליטיקס?
• האם מספר הדפים תואם את מספר התוצאות שהופיעו בסעיף הקודם?
דרך הבדיקה הזאת אפשר ללמוד על מספר הדפים באינדקס של גוגל שנתפסים בעלי ערך בעיני מנוע החיפוש.

3. חיפוש שם המותג בגוגל

• האם דף הבית או דפים רלוונטיים אחרים מופיעים בתוצאות הראשונות?
• אם התוצאות הראשונות הן לא דף הבית, יכול להיות שהאתר נענש.

4. המטמון של גוגל (Cache)

לבדוק דפי נחיתה עיקריים במטמון של גוגל באמצעות הפקודה cache:website.com.

google-cache

• האם תוכן הדף מופיע?
• האם קישורי הניווט מופיעים?
• האם יש קישורים שאינם נראים?

5. חיפוש המותג ודפי נחיתה עיקריים בטלפון החכם

• האם מופיעה התגית "ידידותי לנייד" ליד תוצאות החיפוש של האתר?
• האם דפי הנחיתה ידידותיים לגלישה מהטלפון?

אם עניתם לא לאחת מהשאלות האלה, ייתכן שאתם מפסידים תנועה אורגנית.
אפשר לבדוק את שימושיות האתר לטלפונים חכמים באמצעות הדו"ח שימושיות לניידים בגוגל וובמסטר טולס או כלי הבדיקה של גוגל: https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly.

mobile-search-results

 

 

שלב שני: On-Page SEO

 1. 6. אופטימיזציה של תגיות טייטל

• לכל דף צריך להיות תגית טייטל (כותרת חיצונית) ייחודית וידידותית למנועי חיפוש.

• מילת המפתח ושם המותג צריכים להופיע בטייטל כדי לשפר את שיעור ההקלקה.

• אורך הטייטל צריך להיות בין 50 ל-60 תווים (512 פיקסלים), כדי שהטייטל לא ייקטע בתוצאות החיפוש.

search-results-title

 7. אופטימיזציה של תגיות מטא לשיפור שיעור ההקלקה לדפים חשובים

שיעור ההקלקה (CTR) הוא אחד הגורמים המשפיעים על המיקומים בתוצאות החיפוש של גוגל ב-2015. לכן, כותרות חיצוניות ותיאורים המשפרים את שיעור ההקלקה יכולים גם להגדיל את התנועה וגם לשפר את המיקומים.

8. סקירה של תגיות מטא חסרות

 9. אופטימיזציה של תוכן האתר

• לבדוק שבדפי הנחיתה הראשיים יש תוכן ייחודי ארוך דיו ומותאם למילות המפתח.

• לוודא שמילת המפתח העיקרית מופיעה מספר פעמים בדף, כולל בווריאציות ובמילים נרדפות.

• לוודא שמילת המפתח העיקרית מופיעה בכותרת הפנימית הראשית (H1).

• לוודא ששמות קובצי התמונות ותגיות האלט מכילים את מילות המפתח של הדף.

 

 1. 10. אופטימיזציה של כתובות ה-URL
 • כתובות URL ידידותיות למנועי חיפוש צריכות להיות קצרות, תיאוריות ולכלול את מילות המפתח של הדף. עם זאת, מכיוון ששינוי כתובת הדף והפניה 301 לכתובת חלופית יכולים לפגוע בדירוג האתר לא מומלץ לשנות את ה-URL של הדף אלא אם כן הוא ממש גרוע.

• כתובת ה-URL צריכות להיות נקיות מפרמטרים ומסימנים מיותרים.

• כתובת ה-URL שאמורות להיסרק על ידי מנועי החיפוש צריכות להיות סטטיות.

• כתובת URL אידיאלית צריכה להיות קצרה מ-115 תווים, אבל הכלל הזה גמיש. בכל אופן, כתובות קצרות הן ידידותיות יותר למשתמש.

 

 1. 11. אופטימיזציה של תוכן דף הבית

תוכן בדף הבית עוזר למנועי החיפוש לקבל מושג על האתר. לכן, מומלץ לוודא שבדף הבית יש לפחות 150 מילים (כפסקה אחת).

 

12. אופטימיזציה של תוכן דפי הנחיתה

גם בדפי הנחיתה של האתר צריך להיות תוכן בכמות מספיקה כדי להבהיר למנועי החיפוש במה הם עוסקים.

• האם תוכן דף הנחיתה הוא ייחודי או תבנית שמשתכפלת בכל דפי הנחיתה?

• האם התוכן בעל משמעות או שהוא רק אוסף של קישורים?

• האם מטרת הדף תואמת את המטרה של מילת המפתח?

• האם יש תוכן אינפורמטיבי המיועד לגולשים (למשל הסברים ושאלות ותשובות על המוצר או השירות)?

• האם התוכן בנוי בצורה הנוחה לקריאה ולסריקה מהירה?

• האם יש כותרות משנה (H2, H3 וכו')?

• האם יש תמונות?

• האם הטקסט מחולק לפסקאות קצרות?

 

 1. 13. היחס בין התוכן והמודעות

מאז עדכון פנדה של גוגל גדלה החשיבות של גודל שטח הפרסום באתר. לכן, חשוב לוודא שהיחס בין כמות התוכן הייחודי לכמות המודעות נוטה לטובת התוכן, ושיש תוכן מספיק בראש הדף (above the fold).

 

 1. 14. תוכן משוכפל

לכל פריט תוכן צריך להיות URL אחד ומומלץ להימנע ממצב שבו תוכן זהה מופיע בכתובות URL שונות, בין בגלל הוספת פרמטרים וקודי מעקב לכתובת הדף ובין בגלל שדפי מוצרים מוצגים בכמה קטגוריות. לשם כך יש לסמן את דפי התוכן הראשיים בתג קנוניקל (rel=canonical) או להגדיר פרמטרים של כתובת אתר (כמו sessionid, page וכדומה) דרך גוגל וובמסטר טולס.

בנוסף, יש לבדוק:

• תוכן משוכפל גם בסאב-דומיינים או בדומיינים אחרים בבעלות החברה.

• תוכן משוכפל גם בגרסה המאובטחת של האתר (https).

• תוכן משוכפל בגרסאות ידידותיות להדפסה של דפי האתר.

 

 1. 15. נגישות לרובוטי הסריקה של גוגל

לבדוק את הקובץ robots.txt:

• האם נחסמו חלקים חשובים באתר או האתר כולו?

• האם הקישורים הנכנסים מאבדים את כוחם כי הדפים המקושרים חסומים דרך txt?

לכבות את ה-JavaScript, קוקיות (cookies) ו-CSS ולוודא:

• האם תוכן האתר נראה?

• האם קישורי הניווט עובדים?

מפות אתר xml:

• האם מפות האתר נמצאות במקום המתאים?

• האם הן עומדות בפרוטוקול של sitemaps.org?

• האם מפות האתר רשומות בקובץ robots.txt?

• האם מפות האתר הוגשו לגוגל וובמסטר טולס?

• האם יש דפים שיש לחסום באמצעות התג noindex?

• האם יש דפים שסומנו בטעות בתג noindex?

• האם הפקודה noindex מופיעה בדפים המוגדרים דפי יעד? חשוב להוסיף את הפקודה כדי למנוע מתנועה אורגנית ישירה מלהופיע ביעדים באנליטיקס.

 

 1. 16. ארכיטקטורת אתר וקישורים פנימיים

 

מספר הקישורים בדף:

אמנם החוק של עד 100 קישורים לדף אינו בתוקף עוד, אבל זהו יעד סביר.

 

הייררכיית קישורים נכונה:

• האם דף הבית מקשר לדפי הקטגוריות?

• האם דפי הקטגוריות מקשרים לתת-קטגוריות ולדפי המוצרים המשויכים להם?

• האם דפי המוצרים מקשרים לדפי הקטגוריות הרלוונטיים?

 

קישורים קונטקסטואליים:

• האם הקישורים הפנימיים רלוונטיים לתוכן הדף או שהם תקועים באמצע הטקסט בלי הקשר?

 

קישורי תפריט תחתון (footer):

• מומלץ להשתמש בתפריט התחתון כדי לעזור למשתמשים ולמנועי חיפוש בניווט באתר ולהבליט דפים חשובים. עם זאת, יש להיזהר מאופטימיזציית-יתר בתפריט התחתון ולא להגזים בקישורי אנקור עשירים במילות מפתח.

 

קישורים שבורים:

להשתמש בכלים כמו Link Checker או Xenu כדי לאתר קישורים פנימיים שבורים באתר.

 

 1. 17. עניינים טכניים

 

הפניות 301:

• יש לוודא שכל ההפניות (redirects) באתר הן הפניות 301.

• אם התיקייה הראשית (root) מפנה לדף נחיתה, יש לוודא שההפניה היא 302 (זמנית) ולא 301.

• יש לוודא שההפניות מפנות ישירות לכתובת הסופית ושלא נוצרת שרשרת של הפניות, שכן גוגל מפסיקים לעקוב אחרי כמה הפניות.

הפניות "מזיקות":

יש להימנע מהפניות כמו 302, 307, meta refresh, ו-JavaScript שכן הן מעבירות מעט ערך אם בכלל.

שימוש ב-JavaScript, Flash ו-iFrames

• האם התוכן מוצג ב-JavaScript או iFrame?

• האם הקישורים מוצגים ב-JavaScript?

• האם האתר כולו בנוי בפלאש או רק חלק קטן שאינו מפריע לסריקה של מנועי החיפוש?

שגיאות סריקה

יש לבדוק בגוגל וובמסטר טולס אילו שגיאות מפריעות לסרוק את האתר: החל בדפים שמחזירים שגיאות 400 למיניהן ושגיאות 500 למיניהן, דפים חסומים באמצעות מפות XML, דפי 404 רכים וכו').

תגיות קנוניקל

• יש לוודא שגרסת הקנוניקל (הגרסה הראשית של האתר) מוגדרת באמצעות הפניות 301.

• גרסת הקנוניקל של האתר מוגדרת בגוגל וובמבסטר טולס.

• התג rel=canonical מוטמע נכון בכל דפי האתר, ושכל דף אתר מפנה לגרסה הראשית שלו, ולא שכל הדפים מפנים לעמוד הבית.

• מומלץ להשתמש בכתובות URL אבסולוטיות במקום כתובות יחסיות.

 

 1. 18. מהירות האתר

• לבדוק את מהירות ההעלאה של דפי האתר, למשל באמצעות כלי הבדיקה של גוגל, PageSpeed Insights.

• לבדוק שדחיסת קבצים מופעלת.

• לאפשר שמירת קבצים בדפדפן.

• לבצע אופטימיזציה לגודל התמונות.

• לצמצם JavaScript ו-CSS.

• להשתמש בשירותי אחסון טובים ומהירים.

 

 1. 19. התאמה למובייל

לבדוק את חוויית המשתמש במובייל:

• האם האתר מותאם לגלישה מטלפונים חכמים?

 • אם כן, האם האתר הוא רספונסיבי או דינמי?
 • אם האתר הוא דינמי, יש להשתמש ב-header Vary HTTP
 • אם יש אתר מובייל נפרד, יש לוודא שהאתר המקביל בדסקטופ מצביע על גרסת המובייל בעזרת התגית rel=alternate.

• אם יש תוכן ייחודי לאתר המובייל, האם מותקן בו גוגל אנליטיקס?

 • • למבקרים באתר הנייד יכולות להיות כוונות שונות מהמבקרים באתר הדסקטופ. האם תוכן האתר עונה על כוונות אלו?
 • האם יש הפניות שגויות באתר המובייל? כלומר, האם המבקרים באתר מופנים מדף היעד לדף הבית? שגיאה זאת עלולה לפגוע במיקומי האתר בתוצאות החיפוש.

 

 1. 20. אתרים בינלאומיים

• לבדוק גרסאות בינלאומיות של האתר (תיקיות או סאבדומיינים).

• להגדיר מיקוד גאוגרפי בגוגל וובמסטר טולס.

• להטמיע את התגית hreflang או rel=alternate לפי הצורך.

• לוודא שתוכן האתר מתאים לקהל היעד: כולל המטבע הרלוונטי, מידות, שעון מקומי וכדומה.

• לוודא שכתובת האתר היא בשפה המוגדרת.

 

 1. 21. גוגל אנליטיקס

יש להטמיע קוד אנליטיקס בכל דפי האתר.

יש לוודא שיש רק דוגמה אחת לנכס גוגל אנליטיקס בכל דף, אחרת עלולות להיווצר בעיות בדיווח על מדדים כמו צפיות דף, דפים לביקור או אחוזי נטישה. אפשר לרשום מספר נכסים של גוגל אנליטיקס, זה לא ייצור בעיות.

• לוודא שאנליטיקס עוקב אחרי חיפושים פנימיים ומתעד אותם.

• המעקב הדמוגרפי מוגדר כראוי.

• אם משתמשים באדוורדס או באדסנס, יש לחבר את הפלטפורמות לאנליטיקס.

• יש להסיר כתובות IP פנימיות מהמעקב.

• יש להשתמש ב-UTM Campaign Parameters למעקב אחר פעולות שיווק אחרות.

• להימנע מהפניות Meta refresh ו-JavaScript.

• להגדיר מעקב אחר אירועים עבור פעולות משתמשים עיקריות.

 

הרשימה הזאת מכסה את רוב ההיבטים הטכניים של קידום אורגני בגוגל והיא יכולה לעזור לכם בקידום אתר חדש ובאיתו בעיות שמעכבות את קידום האתר בתוצאות החיפוש.

 

מחפשים חברה מקצועית לקידום אורגני? צרו קשר ונתאם פגישת ייעוץ.

איך אתרים שנפרצו בידי האקרים מתאוששים ומשקמים את האתר? בבלוג הרשמי של גוגל וובמסטר טולס, Webmaster Central Blog, הוצגו שני סיפורים שחשפו את תהליך השיקום של אתרים שנפלו קרבן להאקרים.

האקרים

Image courtesy of chanpipat at FreeDigitalPhotos.net

מקרה ראשון – אתר של מסעדה שהושתלו בו מספר סקריפטים מזיקים

הדוגמה הראשונה המתוארת בפוסט היא של אתר וורדפרס של מסעדה שקיבל הודעה מגוגל וובמסטר טולס על מתקפת האקרים ושינוי תוכן האתר. כדי להגן על הגולשים, גוגל סימנו את האתר בתוצאות החיפוש כאתר פרוץ. מנהלת האתר מצאה בקוד המקור קישורים לא מזוהים וביטויים מתחום הפרמקולוגיה כמו "ויאגרה" ו"קיאליס". היא גם מצאה שבדפים רבים נוספו לתגיות המטא של התיאורים קריאות לפעולה כמו "קנו ויאגרה בפלורידה". עוד נמצאו בדפים רבים תגיות div חבויות שקישרו לאתרים רבים.

מנהלת האתר ניקתה את כל התוכן המושתל והגישה לגוגל בקשה לבחינה מחודשת של האתר. גוגל דחו את הבקשה אבל המליצו לה להמשיך ולבדוק סקריפטים לא מזוהים בכל קובצי ה-PHP ובקובצי השרת האחרים, וכן לבדוק אם נעשו שינויים בקובץ htaccess, כי יש סיכוי גדול שהאקרים יפרצו לקבצים האלה וישתלו בהם סקריפטים שישנו את האתר. אחרי שבדקה את קובצי ה-PHP בהשוואה לקבצים הנקיים השמורים בגיבוי, מנהלת האתר מצאה תוכן חדש שהושתל בקבצים כמו footer.php, index.php ואחרים. אחרי שהחליפה את הקבצים האלה בקובצי הגיבוי הישנים היא הגישה עוד בקשה לבחינה מחודשת. בפעם הזאת התקבל אישור מגוגל שהאתר נקי מתוכן של האקרים.

כדי להמשיך ולהגן על האתר מפני פריצות עתידיות, גוגל ממליצים על הפעולות האלה:

 • – לוודא שמערכת ניהול התוכן (מערכות כמו וורדפרס, ג'ומלה, דרופל וכדומה) מעודכנת לגרסה החדשה ביותר וכן שכל התוספים מעודכנים גם הם.
 • – לוודא שהסיסמאות לכלי ניהול כמו מערכת ניהול התוכן הן מורכבות וייחודיות.
 • – אם מערכת הניהול תומכת באימות בשני שלבים, מומלץ להשתמש באפשרות הזאת, בייחוד אם משתמשים בחשבון גם לשחזור סיסמאות.
 • – לוודא שערכות הנושא והתוספים המותקנים באתר הם ממקור אמין, גם ערכות נושא ותוספים פיראטיים יכולים לכלול קוד הנגיש במיוחד להאקרים.

 

מקרה שני – אתר עסק עם תוכן זדוני נסתר

בעלת אתר של עסק קטן קיבלה הודעה בגוגל וובמסטר טולס על פריצה לאתר שלה. ההודעה כללה דוגמה לדף שהוסיפו האקרים: http://example.com/where-to-buy-cialis-over-the-counter. בעלת האתר פנתה אל ספק האחסון בבקשה לעזרה. הוא הסתכל בקוד של העמוד הבית אבל לא מצא בו שום אזכור לתרופות, וכשביקר בדף הדוגמה הגיע לדף שגיאה. בעלת האתר אף קנתה כלי לסריקת האתר ולאיתור תוכנות מזיקות, אבל גם הכלי לא הצליח למצוא את התוכן שהשתילו ההאקרים.

בעלת האתר בדקה את קישור הדוגמה בכלי אחזר כמו גוגל בוובמסטר טולס, והוא לא החזיר כל תוכן. היא הגישה בקשה לבחינה מחודשת ונדחתה. במכתב הדחייה גוגל הציעו לה לעשות שתי פעולות:

 1. 1. לאמת את הגרסה של האתר שבלי-www מכיוון שהאקרים ינסו להשתיל תוכן בתיקיות שמנהל האתר נוטה להתעלם מהן.

אמנם נראה ש-http://website.com ו-http://www.website.com הם אותו אתר, אבל גוגל רואים בהם אתרים שונים: האתר שבלי-www הוא הדומיין הראשי (root domain) ואילו השני נקרא סאבדומיין. במקרה הזה, בעלת האתר אימתה רק את הגרסה של הסאבדומיין, וההאקרים השתלטו על הגרסה של הדומיין הראשי. אחרי שאימתה גם את הגרסה הזאת, היא יכלה לזהות בקלות את התוכן הזדוני בעזרת הכלי אחזר כמו גוגל.

 1. 2. לבדוק את הקובץ .htaccess לכללים חדשים.

מייד כשניגשה בעלת האתר לקובץ היא גילתה בו קטעי קוד לא מזוהים שלא זכרה שהוסיפה. ההאקרים הוסיפו את הכלל mod_rewrite והוא גרם להפניות של מבקרים ממנועי חיפוש מסוימים וגם של רובוטי סריקה של מנועי חיפוש, וייתכן שגם להפניות של מבקרים המגיעים ממכשירים ניידים.

במקביל, סריקה של האתר לתוכן זדוני גילתה גם תוכן חשוד בקובץ main.php. בנוסף, היא אף מצאה משתמש לא מזוהה באזור משתמשי ה-FTP של תוכנת פיתוח האתר. אחרי שהיא הסירה את כל אלה האתר נוקה מנוכחות של האקרים ותוכנות זדוניות.

פעולות מומלצות למניעת תקיפות האקרים:

 • – להימנע מלהשתמש ב-FTP כדי להעביר קבצים לשרתים. הפרוטוקול אינו מצפין את הקבצים העוברים, וגם לא את הסיסמאות. במקום FTP מומלץ להשתמש ב-SFTP, הוא מצפין את כל המידע ואת הסיסמאות, ויכול להגן על האתר מפני גורמים עוינים העוקבים בסתר אחר התנועה ברשת.
 • – לבדוק את ההרשאות לקבצים רגישים כמו .htaccess, ולהיעזר בשרת האחסון אם אין גישה לקובץ. אפשר להשתמש בקובץ הזה כדי לשפר את האתר ולהגן עליו, אבל גם לתקיפות זדוניות, אם להאקרים תהיה גישה עליו.
 • – לעמוד על המשמר ולעקוב אחרי משתמשים חדשים ולא ידועים בלוח הבקרה ובעוד מקומות שדרכם אפשר לשנות את האתר.

עיוורון הבאנרים הידוע לשמצה מתחיל לתת את אותותיו גם במודעות הפייסבוק והן הפכו כמעט בלתי נראות עבור הגולשים האדישים. היום כבר לא מספיק להריץ פוסט ממומן כדי לגרום לאנשים לקנות מוצר או שירות. היום המשווקים נדרשים לחשוב מחוץ לקופסה על מנת למשוך את עיני הלקוחות הפוטנציאליים ולגרום להם להקליק דווקא על המודעות שלהם מבין בליל המודעות המופיעות בניוזפיד.

פה העניין החזותי נכנס לתמונה, ועיצוב נכון יכול לקבוע האם קמפיין שיווק בפייסבוק ירקיע לשחקים או יתרסק לחלוטין. קיימים בשוק המון תוכנות עיצוב, כמו פוטושופ, שלעיתים הופכות מורכבות מדי עבור מי שאינו מעצב מקצועי ומצריכות ידע מוקדם. אתר Canva מציע פיתרון ידידותי וקל ליצירת מודעות פייסבוק, ועוד מגוון תבניות לצרכים שונים כמו מצגות, אפליקציות או פלאיירים.

בנינו מדריך קצר וקולע לשימוש בסיסי ב-Canva, שיעזור לכם לבנות בעצמכם מודעת פייסבוק מנצחת.
מוכנים? Let’s Go

שלב 1 – הגודל כן קובע

חובה להתאים את העיצוב שלכם לרזולוציית המודעות של פייסבוק. בתפריט של Canva תוכלו למצוא תבנית מוכנה למודעות פייסבוק ברזולוציה של 627X1200 פיקסל.
עצה ממני: תחתכו בחצי ותגדירו רזולוציה מותאמת אישית בגודל 315X600. ככה תדעו בדיוק איך המודעה תראה בניוזפיד.

בריבוע האדום: תבנית מוכנה. בריבוע הצהוב: רזולוציה מותאמת אישית

שלב 2 – הגדרת המטרה

אחרי שבחרתם גודל, אפשר להתחיל להיות יצירתיים. ראשית תבינו מהי מטרת המודעה שלכם: למכור מוצר, לקבל הרשמות לשירות כלשהו או לעבוד על המיתוג שלכם? לכל מטרה יש אמצעים אחרים שבהם אפשר להשתמש, ומומלץ לעשות זאת בחכמה.

בשיווק מוצר למשל:

 • – הכניסו תמונה ברורה של המוצר. המוצר יבלוט בעיני אלו המעוניינים בו, ויסנן את הקהל שלא ירכוש אותו ממילא.
 • – השתמשו במילים מפתות כמו מבצע / הנחה / לזמן מוגבל. כמה בנאלי – ככה עובד.
  – כתבו את המחיר בגדול, הוסיפו את המחיר הקודם בקטן יותר והניחו מעליו פס.

 


 • הדגישו את הכדאיות בעזרת המחיר

שלב 3 – תפריט העיצוב

 • קנווה מציעה תפריט עיצובי עשיר שכולל אימג'ים, רקעים, טקסט, ואפשרות להעלאת קבצים.
  קחו בחשבון שרוב הפריטים עולים 1$, אבל ישנם פריטים חינמיים רבים שבהחלט יכולים להספיק ליצירת מודעה איכותית ויפה. קנווה מקפידים להתעדכן באלמנטים לכבוד חגים כמו חג המולד או וולנטיינ'ס דיי, ככה שאין צורך להמציא את הגלגל באירועים מיוחדים שכאלה.
  שימו לב: פייסבוק לא מאשרים מודעות הכוללות עירום, אלימות, עישון או כל דבר שיש לו נטייה לפגוע באוכלוסיות מסויימות. כמו כן, לא כדאי לכלול את הלוגו של פייסבוק במודעה, הם לא אוהבים את זה.

 

תפריט עיצוב מגוון

שלב 4 – תמונות

התמונה במודעה משתנה בהתאם למטרה שהגדרתם, אך בכל מצב התמונה חייבת להיות ברזולוציה מספיק גבוהה כדי להיראות חדה וברורה. העדיפו תמונה שמשאירה רושם חזק ורומזת על תוכן המודעה. למשל, אם אתם רוצים להביא נרשמים לאתר היכרויות חדש, בחרו בתמונה חיובית של זוג אוהב. בפרסומת למסעדה, בחרו את המנה המגרה ביותר בתפריט והציבו אותה בקדמת הבמה.
טיפ: השתמשו ב-Grids שנמצאים בתפריט הראשי, כדי לסגנן את מיקום התמונות במודעה ולעצב כל אחת בנפרד מבלי לדרוס את האחרת.

 

בעזרת Grids אפשר לחלק את המסך לפי בחירה ולערוך כל תמונה בנפרד

שלב 5 – פלטת הצבעים

המודעה צריכה להיות נעימה לעין ובו בזמן בולטת בין שאר הפוסטים והמודעות שרצים בניוזפיד. כדאי לבחור בצבעים שמשלימים אלה את אלה ושלא יוצרים בלגן ועומס חזותי, לכן מומלץ להשתמש באופציה המצויינת של גלגל הצבעים.
לאחר שבחרתם צבע, תוכלו לשחק עם הבהירות שלו (בריבוע הצהוב), או לזוז עם העיגול הקטן שבתוך הגלגל כדי לקבל את הגוון המדויק. הצבע שעליו יישב העיגול יופיע על האלמנט שלכם, כך שתדעו בדיוק כיצד זה נראה.
הצבעים החמים נמצאים בצד ימין והצבעים הקרים נמצאים בצד שמאל. אם תרצו צבעים פסטליים התמקדו בצבעים הקרובים למרכז העיגול, והתרחקו לקצוות כדי לקבל צבעים בוהקים וחזקים.

קיצור דרך: אם תרצו להחיל את הצבע שבחרתם על אלמנט אחר, תוכלו להעתיק את הקוד המופיע בריבוע האדום ולהדביק אותו על האלמנט הרצוי.

גלגל צבעים

הקפידו על פלטת צבעים הרמונית שמשלימה את מה שאתם מנסים לפרסם ומתכתבת איתו.
במודעות מיתוג הוסיפו את הצבעים המופיעים בלוגו שלכם, זה יגרום לקהל שלכם לקשר את הצבעים למותג והמודעה תהיה זכירה לזמן ארוך יותר.
במודעות תדמית ומיתוג חשוב לשמור על שפת עיצוב אחידה, עם צבעים דומים וסגנון דומה. במשך הזמן, הקהל שלכם יידע לזהות את המודעה שאתם יצרתם גם בלי לראות את הלוגו.

הצבעים מתכתבים עם צבעי המוצר ויוצרים הרמוניה

שלב 6 – פונטים

הטקסט שמופיע במודעה חייב להיות תמציתי וקולע, וכזה שימשוך את עיניו של הלקוח הפוטנציאלי.
כדאי להשתמש לפחות בשני פונטים שונים כדי ליצור עניין ולתת למודעה מראה מלוטש ומקצועי.
מחסום: פייסבוק לא מאשרים מודעות שבהן יש יותר מ-20% טקסט. כדי לפתור את העניין הזה, אפשר לצמצם את המרווחים שבין האותיות והמילים.
איך תדעו שבמודעה שלכם יש רק 20% טקסט? בעזרת הכלי Text Overlay של פייסבוק.

קנווה לא מציעים מגוון של פונטים בעברית, ואין אפשרות להעלות פונטים משלכם, אז פשוט תשחקו עם מה שיש, או העבירו את המודעה שעיצבתם לתכנית אחרת (למשל Power Point) והוסיפו תיבות טקסט מעוצבות כרצונכם. הפונטים באנגלית לעומת זאת, מגוונים מאוד.

פוסט מיתוגי עם שימוש נכון בפונטים. כמודעה, היא לעולם לא תעבור את מדיניות 20% טקסט של פייסבוק

 

בגדול, אלו שלבי העבודה בקנווה ובעזרתם תוכלו לייצר אינסוף מודעות פייסבוק שיצליחו לממש את המטרות שהגדרתם. הממשק של קנווה פשוט, ידידותי מאוד ובעיקר מציע אפשרויות עיצוב חינמיות מצויינות.

ולסיום:

 • – כאשר אתם מעלים קובץ לממשק, קנווה זוכר אותו. במידה ותעשו שינוי בקובץ מחוץ לאתר, ותרצו להעלות מחדש את הקובץ השונה באותו שם, קנווה לא יקבל אותו. הטיפ הזה יחסוך לכם הרבה כאב ראש ותסכול.
 • – תהיו יצירתיים ותחקרו לעומק. בבלוג של קנווה תוכלו למצוא המון מדריכים קצרים שעוסקים בתחום אחד כמו עיצוב מצגות, שימוש בפונטים או בחירת פלטת צבעים נכונה.
 • – שמרו על פשטות. נכון שיש המון רקעים, פונטים ואייקונים שהם מצויינים וטובים, אך אל תשתמשו בכולם בו זמנית. לכו על קו מסוים ותדבקו בו. 

בהצלחה!

 

הכותבת היא חלי קיקוס, מנהלת שיווק ותוכן בנקודה.

האם אתם מרוצים מהביצועים של הפרסום בפייסבוק או שאתם מחפשים דרך לשפר את החזר ההשקעה בפרסומות בפייסבוק? אחד הגורמים המשפיעים ביותר על הביצועים בפרסום בפייסבוק הוא המיקוד, וכדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר יש לוודא שהמודעות נחשפות לקהל היעד המתאים ביותר. בנוסף, פייסבוק מציעים כלים שונים המסייעים באופטימזציה של מודעות הפרסום.

14 טיפים לאופטימיזציה של מודעות הפרסום בפייסבוק

 1. 1. להפריד בין משתמשי מובייל ודסקטופ

מומלץ ליצור סטים נפרדים של מודעות למשתמשי מובייל ולמשתמשי דסקטופ, וכך להתאים את נוסח המודעות, את התקציב ואת ההמרות לפי סוג המכשיר. מודעות פרסום וקריאות לפעולה ישיגו תוצאות שונות בדסקטופ בהשוואה למובייל, ויש לקחת בחשבון את ההבדלים האלו כשיוצרים את הקמפיין.

 1. 2. להפריד בין פרסום בניוזפיד לבין פרסום בטור הצדדי

אחת הפעולות המומלצות בשיווק בפייסבוק ובכלל היא ליצור פילוח מדויק של המודעות. ההפרדה בין מודעות שיופיעו בניוזפיד בדסקטופ לבין המודעות שיופיעו בעמודה השמאלית (אם הממשק הוא בעברית או בעמודה הימנית אם הממשק הוא באנגלית) היא הפרדה הכרחית באופטימיזציה של קמפיינים.

פרסום בפייסבוק - מיקום המודעות

אפשר לראות, למשל, שבמודעות הניוזפיד התמונה גדולה יותר מהמודעה הצדית, ובאופן כללי מבנה המודעה שונה. מכאן שמודעות זהות בשני המיקומים יכולות להביא לתוצאות שונות, וכדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר יש ליצור מודעות ייחודיות לכל מיקום.

 

 1. 3. לבחון תמונות שונות

התמונה היא ההיבט החשוב ביותר במודעה, והגורם המשפיע ביותר על החלטת המשתמשים להקליק על המודעה. לכן מומלץ לבחון תמונות שונות ולמצוא את אלו שמשיגות את שיעור ההקלקה וההמרות הגבוה ביותר. אחרי שזיהיתם התמונות האפקטיביות ביותר, יש למצוא תמונות דומות ולהמשיך לבחון.
 

 

 1. 4. לבחור קריאה לפעולה

פייסבוק מאפשרת להוסיף למודעות כפתורי קריאה לפעולה. כפתורים אלו יכולים להשפיע משמעותית על שיעור ההקלקה ואף על שיעור ההמרה, ומומלץ להריץ שתי מודעות במקביל (split test) כדי לבחון את השפעת המודעות לאורך זמן.

את כפתורי הקריאה לפעולה אפשר למצוא בתפריט Ad Setup. נכון לעכשיו, אפשר לבחור בין חמישה נוסחים של קריאות לפעולה: "לקנייה", "להזמנה", "מידע נוסף", "הרשמה" ו"הורדה".

 

 1. 5. לפלח קהלים לסטים של מודעות

תחומי עניין שונים יובילו לתוצאות שונות גם בסט זהה של מודעות. באופן כללי, מומלץ לרכז את תחומי העניין של קהל היעד לפי נושאים וליצור סט מודעות אחד לכל נושא.

למשל אם תחומי העניין הם:

קידום אתרים במנועי חיפוש

גוגל (מנוע חיפוש)

קידום אתרים במדיה חברתית

פייסבוק

טוויטר

לינקדאין

פרסום ושיווק עסקים בפייסבוק

גוגל אדוורדס

PPC

אפשר לזהות שלושה נושאים ולפיכך שלושה סטים של מודעות לקמפיין הפייסבוק. הפילוח הזה מאפשר לעשות אופטימיזציה לקמפיין לפי תחומי עניין שונים וליצור מודעות הממוקדות בנושאים הקשורים לסטים של המודעות.

 

 1. 6. להתקין קוד מעקב המרה (פיקסל)

זאת המלצה ברורה למדי, שכן פיקסל המעקב אחרי המרה מאפשר לעקוב אחר התוצאות של פעולות השיווק בפייסבוק. אבל במפתיע עסקים רבים שוכחים להתקין את הקוד.

facebook ad conversion pixel

כדי ליצור פיקסל המרה יש להיכנס למנהל המודעות וללחוץ על מעקב אחר המרות. אחר כך יש לעבור על ההנחיות להתקנת הפיקסל. ברגע שמתקבל הקוד, יש להתקין אותו בסיומת העמוד (footer) של דף התודה.

 

 1. 7. להגדיר קוד מעקב ספציפי

פייסבוק מאפשרת ליצור מספר קודי מעקב למקרה שתרצו לעקוב אחרי כמה יעדים באתר, למשל ביקור בדף עגלת הקניות או בדף התודה, או שתרצו לפרסם בכמה דומיינים. במקרה כזה, תצטרכו להתאים את הפיקסל לכל מטרת מעקב ולייצר קוד ייחודי לכל סט מודעות.

אפשר להגדיר את קוד המעקב דרך ה-Power Editor או מעקב אחר המרות שבמנהל המודעות, ואחר-כך יש להחליט אם להשתמש בקוד הקיים או ליצור קוד חדש. אפשר לבחור מקודי המעקב הקיימים או לבחור פיקסל קיים ולעשות לו אופטימיזציה להמרות. האפשרות השנייה שימושית בעיקר כשרוצים לעשות אופטימיזציה למודעות לפי פיקסל המרה ספציפי. לדוגמה, אם התקנתם קוד מעקב גם בדף הקופה וגם בדף התודה, והשאיפה היא לעשות אופטימיזציה למודעות כדי לקבל יותר ביקורים בדף התודה.

לרוב מומלץ להגדיר את שתי האפשרויות (אלא אם כן מטרת הקמפיין היא אופטימיזציה לקליקים), כלומר גם למדוד את ההמרות וגם לעשות אופטימיזציה לסוג מסוים של המרות, כמו קנייה.

כמו כן, מומלץ ליצור סטים נפרדים של מודעות עבור כל מאפיין התנהגות או קבוצת מאפיינים, בדומה להפרדה שנעשתה בתחומי העניין.

 

 1. 8. למקד לפי התנהגות

עסקים רבים משתמשים רק באפשרות המיקוד לפי תחומי עניין. עם זאת, יש לזכור שמיקוד לפי התנהגות לרוב משתלם למדי. למשל, אפשר למקד את הקמפיין לבעלי עסקים קטנים, מנהלי דפים בפייסבוק, בעלי טאבלט וכדומה.

פרסום בפייסבוק - מיקוד לפי התנהגות

כמו כן, מומלץ ליצור סטים נפרדים של מודעות עבור כל מאפיין התנהגות או קבוצת מאפיינים, בדומה להפרדה שנעשתה בתחומי העניין.

 1. 9. להגדיר פיקסל רימרקטינג (שיווק חוזר)

מבקרים שביקרו באתר דרך מקורות תנועה שונים (כולל גוגל אדוורדס) אך לא השלימו המרה יכולים להיות לקוחות פוטנציאליים שמשווים מחירים והצעות. קמפיין רימרקטינג מבטיח שהם לא ישכחו שביקרו באתר שלכם אחרי שיסיימו להשוות מחירים. קמפיין רימרקטינג של פייסבוק הוא אחת הדרכים היעילות ביותר להגיע אל המבקרים שהגיעו במקור דרך גוגל אדוורדס.

כדי להגדיר פיקסל רימרקטינג יש ללחוץ על קהלים בתפריט הראשי של מנהל המודעות, ואחר כך על צור קהל מותאם אישית ועל תנועה באתר, ולמלא אחר ההנחיות ליצירת קמפיין רימרקטינג.

פרסום בפייסבוק - קוד רימרקטינג

לאחר קבלת הקוד והתקנתו באתר, יש לחזור לפייסבוק ובתפריט הנפתח תנועה באתר לבחור באפשרות אנשים שביקרו בדפי אינטרנט ספציפיים אך לא באחרים.

remarketing-pixel-facebook-2

כך אפשר ליצור רשימות של מבקרים בדפים מסוימים באתר וליצור עבורם קמפיין או להסיר אותם מהקמפיין. למשל, ליצור רשימה של משתמשים שביקרו בדף התודה ולהסיר אותם מקמפיין הרימרקטינג מכיוון שהם כבר השלימו המרה.

 

 1. 10. לזהות את הקבוצות הדמוגרפיות הרווחיות ביותר

לרוב יש הבדל בין הביצועים של המודעות בקרב קבוצות גיל ומין שונות, ולעתים המפרסמים מגלים שהם מבזבזים כסף על קבוצות גיל לא רווחיות או מחמיצים הזדמנויות כי לא מקדישים נתח מהתקציב לקבוצה שאחראית לרוב המכירות. כדי לזהות את קבוצות הגיל והמין הרווחיות ביותר, יש להיכנס לעמוד הדוחות שבמנהל המודעות בפייסבוק, ולהגדיר את טווח הגילים שרוצים לנתח, ואז בהתפלגות לבחור גיל, מין או גיל ומין, ולתכנן את אסטרטגיית השיווק לפי הנתונים שנאספו בדו"ח.

קמפיינים בפייסבוק - דו"חות

 

11. לבחון קהלים דומים

קהלים דומים (Lookalike Audiences) היא רשימה של משתמשים בעלי מאפיינים דומים למשתמשים שברשימת הקהלים המותאמים אישית. אפשרות המיתוג הזו פותחת המון הזדמנויות, כמו לפרסם למשתמשים דומים לאלו שביקרו באתר, דומים למשתמשים שביקרו בדף מסוים באתר או לאלו שכבר השלימו המרה באתר.

 

 1. 12. למקד לפי רשימת כתובות אימייל

פייסבוק מאפשרת ליצור רשימת קהלים מותאמים אישית לפי רשימת כתובות אימייל. כל שצריך לעשות הוא ליצור מסמך אקסל או CSV המכיל אך ורק רשימת כתובת אימייל.

ברגע שהמסמך מוכן, יש ללחוץ על צור קהל מותאם אישית ואחר-כך על רשימת לקוחות.

פרסום בפייסבוק - קהלים מותאמים אישית

לא לשכוח שאפשר גם להעלות רשימה של מספרי טלפון ולמקד את המודעות בפייסבוק במשתמשים אלו. התהליך הוא זהה לתהליך יצירת קהל מותאם אישית לפי כתובות אימייל, ובנוסף אפשר ליצור רשימה של קהל דומה לאותה רשימה.

 

 1. 13. לבחון אסטרטגיות הצעות מחיר

אסטרטגיות שונות להצעות מחיר יכולות להשפיע משמעותית על ההצלחה של המודעות בפייסבוק. שלוש הקטגוריות העיקריות להצעות מחיר הן מחיר לקליק (CPC) מחיר לאלף חשיפות (CPM) ואופטימיזציה להמרות (CPA), המחייב התקנה של קוד למעקב אחר המרה.

מומלץ לבחון כמה אסטרטגיות כדי למצוא את האסטרטגיה המשתלמת ביותר, כלומר אסטרטגיה שמוזילה את המחיר פר המרה אבל עדיין משיגה נפח מספיק. לרוב מומלץ להתחיל ב-CPC ואופטימיזציה להמרה. באופטימיזציה להמרה אפשר להגדיר את המחיר המקסימלי לקליק, לקבוע מחיר יעד לרכישה, או לאפשר לפייסבוק לבחור עבורך את הערך.

facebook-ad-bidding

 1. 14. לתזמן מודעות

בפייסבוק אפשר לפלח מודעות לפי ימים ושעות. האפשרות זמינה רק כשבוחרים באופציה של תקציב כולל (ולא בתקציב לכל יום), והדרישה הזאת היא הסיבה שרוב העסקים לא משתמשים בכלי הזה. תקציב כולל הוא סך כל התקציב לסט מודעות, ומבחינה טכנית אין גבול להוצאה היומית. האפשרות לתזמן מודעות מתאימה כאשר הוכח לאורך זמן שהמודעות אפקטיביות יותר בשעות או בימים קבועים.

איך לתזמן מודעות בפייסבוק?

 

לסיכום, אם מגדירים את המודעות בצורה נכונה, ממקדים את הקמפיין ומנטרים את ביצועיו לעתים קרובות, הפרסום בפייסבוק יכול להיות רווחי ביותר ולהניב כמות עצומה של תנועה איכותית. היכרות עם אפשרויות הפרסום הרבות שבפייסבוק מאפשרת לשפר את האפקטיביות של הקמפיינים ולפתוח את העסק להזדמנויות חדשות.

מעוניינים לנהל קמפיין פייסבוק אפקטיבי ומצליח? צרו אתנו קשר לפרטים נוספים.

פייסבוק הודיעו אתמול שהחל מהשבוע יתחילו לדרג את הרלוונטיות של המודעות בציונים של בין 1 ל-10 לפי התאמתם לקהל היעד. ציוני הרלוונטיות אמנם היו קיימים ומשפיעים תמיד, אבל רק מעכשיו הם יופיעו בדו"חות ויהיו גלויים למפרסמים. מטרת הדירוג לפי פייסבוק היא לוודא שהמודעות הרלוונטיות ביותר מוצגות למשתמשים ולשפר את חוויית המשתמש גם לגולשים וגם לעסקים.

ציון רלוונטיות בפרסום בפייסבוק

 

תמונה: Facebook

 

איך ציון הרלוונטיות עובד?

ציון הרלוונטיות מחושב לפי הפידבקים החיוביים והשליליים שהמודעה צפויה לקבל מקהל היעד שלה. ככל שהמודעה צפויה לקבל אינטרקציות חיוביות יותר (לפי סוג המודעה, והן יכולות לכלול צפיות וידאו, המרות וכו'), כך ציון הרלוונטיות יהיה גבוה יותר. ולהפך – אם מעריכים שמשתמשים רבים יבקשו להסתיר את המודעה או לדווח עליה, היא תקבל ציון רלוונטיות נמוך.

ציון הרלוונטיות של המודעה ימשיך להתעדכן כל עוד משתמשים ימשיכו לתקשר עם המודעה ולספק פידבקים עליה. מודעות שההגעה שלהן מובטחת, למשל מודעות שנקנו לפי תפוצה ותדירות, לא יושפעו מציון הרלוונטיות.

לציון הרלוונטיות תהיה השפעה קטנה על המחיר והתפוצה בקמפיינים של חשיפת המותג, מכיוון שמודעות אלו מיועדות להגדיל את התפוצה יותר מאשר להניע פעולות מסוימות כמו הורדות וכדומה.

ציון רלוונטיות לדוגמה

 

הגורמים המשפיעים על ציון הרלוונטיות

פידבק חיובי: כל מעורבות חיובית במודעה, כולל הקלקות והמרות. עם זאת, לא כל הפידבקים החיוביים הם שווים, ולמשל ללייק לקישור המוביל לאתר חיצוני יכול להיות משקל גבוה יותר מלמספר הקליקים על המודעה.

פידבק שלילי: מעורבות שלילית במודעה: לחיצה על X כדי להסתיר את המודעה, דיווח על המודעה. המשמעות של פידבקים שליליים אינה בהכרח שהמודעה מעוררת רגשות שליליים, אלא שהיא מכוונת לקהל יעד לא מתאים. לפידבק שלילי יכול להיות משקל גבוה יותר מלפידבק חיובי.

ציון רלוונטיות למודעה בפייסבוק3

 

החשיבות של ציון רלוונטיות

ההבנה של ציון רלוונטיות יכולה לעזור למפרסמים בכמה דרכים:

להוזיל עלויות: ככל שציון הרלוונטיות של המודעה גבוה יותר, כך יהיה זול יותר להפיץ אותה למספר רב של משתמשים. הסיבה היא שמערכת הפצת המודעות של פייסבוק מיועדת לחשוף את המודעות המתאימות לקהל המתאים, וציון רלוונטיות גבוה נקלט במערכת כאיתות חיובי. ולהפך: אם המחיר שמשלמים קופץ פתאום מסיבה לא ברורה למרות הצלחת הקמפיין, כנראה שציון הרלוונטיות השפיע.

כמובן שרלוונטיות אינה הגורם היחידי המשפיע על השיקולים של מערכת הפצת המודעות של פייסבוק. כך למשל, אם שתי מודעות פונות אל אותו קהל יעד, לא מובטח שמודעה בעלת ציון רלוונטיות גבוה והצעת מחיר נמוכה תביס את המתחרה שלה ציון רלוונטיות נמוך אבל הצעת מחיר גבוהה יותר. אבל באופן כללי, ציון רלוונטיות גבוה יעזור למפרסמים להגיע לתפוצה אפקטיבית יותר בעזרת המערכת של פייסבוק.

לבחון נוסחי מודעות שונים לפי העלאת הקמפיין: מפרסמים יכולים לבחון שילובים שונים של תמונה וקופי על קהלים שונים וללמוד אילו שילובים מביאים את ציון הרלונטיות הגבוה ביותר.

– לשפר קמפיינים פעילים: מפרסמים יכולים לנטר את ציון הרלוונטיות של המודעות של קמפיינים פעילים. אם הציון מתחיל לצנוח, זה יכול להיות סימן לכך שצריך לרענן את הקריאייטיב של המודעה או את קהל היעד.

ציון רלוונטיות למודעה בפייסבוק2

 

איך להשתמש בציון הרלוונטיות

למרות החשיבות של ציון הרלוונטיות למפרסמים, פייסבוק ממליצים לקחת אותו בפרופורציות ולא לראות בו מדד מרכזי לביצועים של המודעה. הגורם החשוב ביותר בפרסום בפייסבוק הוא עדיין הצעת המחיר המבוססת על יעדי הקמפיין. לכן, פייסבוק ממליצים להיעזר בציון רלוונטיות כדי להגיע לקהל היעד בעלות נמוכה, לבחון את האפקטיביות של הקריאייטיב של המודעה ושל המיקוד, ולזכור שציון רלוונטיות גבוה אינו מטרה בפני עצמה.

יש הטוענים שלא רק המודעות בפייסבוק מקבלות ציון איכות אלא גם לחשבונות של מפרסמים, וציון ממוצע נמוך של ציוני רלוונטיות על כלל המודעות יכול להשפיע לרעה גם על ציון הרלוונטיות של מודעות חדשות.

רוצים לשפר את ציון הרלוונטיות של המודעות בפייסבוק? צרו אתנו קשר ונעזור לכם בניהול קמפיינים אפקטיביים בפייסבוק.

טיפים לתוכן מנצחכתיבת תוכן היא חלק מאוד משמעותי וחשוב בקידום אורגני של האתר. התוכן באתר ממלא שני צרכים עיקריים: עוזר להציג ולשווק את המוצר או השירות המוצע ועוזר להימצא בגוגל על ידי מילות המפתח הרצויות.

כיום, האתגר הגדול בכתיבת תוכן הוא ליצור תוכן שהוא גם:

 • ידידותי למנועי החיפוש

וגם

 • מכיל את מילות המפתח

וגם

 • עומד בדרישות הקידום של גוגל

וגם

 • מעניין לגולשים ומעודד אותם לקרוא ולשתף אותו ברשתות חברתיות

וגם (והכי חשוב!)

 • התוכן צריך להיות מספיק משכנע שיגרום לרכישת המוצר או להשתמש בשירות שהאתר מציע.

הגולשים מחפשים מידע או מוצר לקנות ובמהירות. בדיוק כמו ציידים, כאשר הם מוצאים עקבות הם מחליטים במהירות: האם זה יהיה טרף קל? האם שווה בכלל לרדוף אחריו? גם למבקרים באתר שלך יש אותם שיקולים: האם האתר מציע את המוצר או השירות שהם מחפשים? האם הם יכולים למצוא אותו בקלות? התוכן באתר צריך לספק למבקרים בו מידע רלוונטי, מפורט, פשוט וברור. הוא צריך לרתק את הקוראים, להיות מקורי, משכנע, מעניין, חדשני ועדכני בכל השינויים והחידושים האחרונים. ככל שהתוכן באתר בהיר ומאורגן יותר, כך הוא שימושי יותר עבור הקונים הפוטנציאליים.

  • 1. המידע החשוב ביותר צריך להיות בתחילת הכתבה
איך לכתוב תוכן לאינטרנט - דוגמה

 

הגולשים באינטרנט רוצים להגיע במהירות אל השורה התחתונה ולהבין אם הכתבה יכולה לתרום להם, ואחרי שמבינים את הלך הרוח, להחליט אם לקרוא את כל הכתבה. לכן, מומלץ גם להשתמש באמצעים גרפיים כמו כותרות משנה, רשימת תבליטים או מספרים כדי להבליט את עיקרי המאמר.

2. לא להתחכם בסגנון הכתיבה

איך לא לכתוב תוכן לאינטרנט

גם בכתיבת תוכן לאינטרנט צריך להתאים את משלב השפה ואת הסגנון לקהל היעד, לא להשתמש במילים מתחכמות מדי, אבל גם לא בשפה נמוכה. אי אפשר לצפות מהגולשים באתר שיתעמקו בתוכן האתר ויתאמצו לפענח שפת סתרים, ואם הם לא מוצאים את מה שחיפשו – הם פשוט יעברו לאתר אחר. כמובן שכדי להימצא בתוצאות החיפוש צריך להשתמש במילות המפתח הפופולריות והרלוונטיות ביותר, ולהתאים אותן ככל האפשר לשאילתות החיפוש של המבקר הפוטנציאלי באתר.

3. להתאים את התוכן לקריאה מרפרפת

כתיבת תוכן לאינטרנט

כמה מהמבקרים הנכנסים לאתר באמת יושבים וקוראים את כל התוכן הכתוב מילה במילה? על פי מחקר שנעשה בנושא, רק 16% מהגולשים. רוב הגולשים מביטים בדף, סורקים בעיניהם חלק מהטקסט ולוחצים על הקישור הראשון שקשור למה שחיפשו.
מומלץ להתאים את הכתיבה גם לגולשים ה"סורקים". הדגש הראשון שצריך לשים הוא הכותרת הראשית של הדף, האם הכותרת מעבירה את נושא הטקסט באופן ברור ומזמין לקריאה? הדגש השני הוא כותרות המשנה: האם הן מסכמות את נקודות המפתח של הטקסט?

4. לכתוב לאנשים עצלנים

תוכן לאתרים - דוגמה
 • הגולשים באתר לא יתאמצו במיוחד כדי לקרוא טקסט ארוך ולא ידידותי. לכן צריך להפוך את הטקסט לקל לקריאה ותמציתי ככל האפשר. רצוי להרבות בכותרות משנה ולמספר אותן, אפשר להחליף חלק מהטקסט בסרטון וידיאו, בצילומים או באמצעים גרפיים אחרים ולהשתמש בטבלאות, רשימות, תמונות, מצגות וסרטונים כדי לסכם את עיקרי המאמר בצורה נוחה ונעימה יותר לעין.

5. העיצוב והוויזואליות הם חלק בלתי נפרד מהתוכן

 • לעיצוב האתר ולאופן הצגת הטקסט יש השפעה גדולה על המבקרים באתר, והם יכולים לגרום להם לקרוא כתבה או לוותר עליה. ככל שהעיצוב מעניין, נעים לעין ונוח לקריאה, כך לגולש תהיה נכונות רבה יותר להתעמק בטקסט.
  הטקסט המילולי והטקסט הוויזואלי צריכים לעבוד אחד עם השני, ניתן לשלב תמונות, לשחק עם גודל הגופנים והדגשתם, להוסיף ולהדגיש ציטוטים של לקוחות או של מומחים, לפי נושא הכתבה, על מנת להוסיף אמינות – כל אלו על מנת לעורר עניין ולהגדיל את הסיכוי שהמאמר יזכה לשיתופים ברשתות חברתיות.
 • בנוסף, הנקודה החשובה ביותר היא לא ליצור מראה של טקסט עמוס וצפוף, ככל שהדף מאוורר יותר, ויש בו יותר חלקים לבנים וריקים, כך הקריאה תהיה קלה ונעימה יותר.
 • לסיכום, תוכן מנצח לאתרים צריך להיות:
איך לכתוב תוכן - סיכום

אם אתם מעוניינים בתוכן מקורי ורלוונטי שירתק את המבקרים באתרכם, אתם מוזמנים ליצור אתנו קשר. נקודה – פתרונות שיווק באינטרנט.

הכותבת היא עדי דיין, מקדמת אתרים בנקודה.

סניפ.לי – שירות קיצורים עם טוויסט

סניפ.לי, או באנגלית Snip.ly, הוא שירות המאפשר קיצור לינקים, כמו השירות המוכר של גוגל.
סניפ.לי מאפשר למשתמשים לקצר ולשתף קישורים לכתבות, ולאפשר הצגה של הודעה אישית בדף המאמר המקורי שאותו שיתפתם. ההודעה כוללת כפתור קריאה לפעולה שבתוכו מוטמע קישור אל הדף שתבחרו, למשל חנות באיביי או מבצע בגרופון.

לא הבנתם כלום? הנה הסבר קצר

משה, שמוכר טיסנים חשמליים בגרופון, מצא כתבה מצוינת על טיסנים שמופיעה בדה-מרקר. הוא רוצה לחלוק את הכתבה עם הלקוחות שלו, ובו בזמן הוא גם רוצה להחזיר את הקוראים אליו ולסגור עסקה. סניפ.לי מאפשר למשה לתייג את הקישור לכתבה ולהוסיף לו מסר אישי וכפתור קריאה לפעולה שיפנה לעמוד הרכישה בגרופון. את הכתבה המתויגת הוא משתף ברשתות החברתיות, וכך חושף את הקהל שלו לנפלאות הטיסנים החשמליים ובאותה הזדמנות מוכר (או מנסה למכור) להם את המוצר.

הטוויסט של סניפ.לי הוא שבמקום לשתף את הקישור המקורי לכתבה, אנחנו משתפים קישור מתויג שבו הטמענו הודעה אישית שתוצג לקוראים בבירור. התכונה הזו יעילה במיוחד למי שמעוניין למכור מוצר או שירות ורוצה לכלול כפתור קריאה לפעולה בזמן שיתוף התוכן ללקוחות הפוטנציאליים. האפקט החשוב ביותר הוא כמובן להחזיר את הטראפיק חזרה לאתר שלכם.

איך נראים המסרים של סניפ.לי?

המסרים של סניפ.לי מופיעים בצורת תיבה בתחתית המסך או כשורה ארוכה בצירוף תמונה אישית, שם, מסר קצר וכפתור קריאה לפעולה, כמו בתמונה:

סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

דוגמאות לסניפ של נקודה

השירות מאפשר לעצב את ההודעה על פי בחירתנו ולבצע שינויים כמו מיקום, צבע ולוגו.

סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

דוגמא לסניפ של סניפ.לי באתר הניו יורק טיימס

איך סניפ.לי עובד?

 1. 1. בעמוד הבית של האתר התחברו לשירות דרך אחת מהאופציות, לחשבון שתרצו שיופיע בכתבות שתשתפו.

 

 1. סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

 2. 2. בלשונית Dashboard הכניסו את כתובת ה-URL של הכתבה שאותה תרצו לשתף, ולחצו Create Snip.

 

 1. סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

 2. 3. מיד תקפוץ לכם חלונית שבה תכניסו את כל הפרטים הרלוונטיים, ובמקביל תקבלו תצוגה מקדימה על איך זה הולך להיראות.
 3.  סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט
 4. 4. בתיבת Button URL הכניסו קישור לדף שאליו תרצו להפנות בחזרה את הקוראים. למשל, דף רכישת המוצר באתר שלכם, או לבלוג.

 

 1. סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

 2. 5. סניפ.לי ייתן לכם קישור מקוצר ומתויג לכתבה המקורית, שאותו תפיצו הלאה לקוראים שלכם.

 

 1. סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט
 2. 6. כשתחזרו ללשונית ה-Dashboard תוכלו לראות נתונים סטיסטיים על הקישורים ששיתפתם, כמו מספר הקלקות, המרות, אחוז נטישה וכו'. מזכיר לכם משהו?

 

 1. סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

 2. 7. וכך זה נראה בוויקיפדיה. בהמשך נפרט את רשימת האתרים החסומים לסניפ.לי.

 

 1. סניפ.לי - נקודה שיווק באינטרנט

 

כמשווקים, אנו כותבים ומשתפים תוכן לקהל הגולשים שלנו בפלטפורמות חברתיות שונות. פעמים רבות אנחנו מקשרים לכתבה מעניינת או וידיאו מצחיק, ומעניקים לקוראים שלנו תוכן בעל ערך מוסף. אנחנו אוהבים לחשוב שיש לנו קהל קוראים נאמן שיחזור שוב ושוב לאתר שלנו כדי לצרוך עוד מהתוכן האיכותי שאנו יוצרים, אבל מה שקורה בפועל הוא מעט שונה: כאשר גולש מקליק על קישור ששיתפנו, הוא קורא ונהנה, אך סוגר את הכתבה וממשיך הלאה, אז מה באמת יצא לנו מזה?
אנחנו מאבדים את הקוראים לטובת הכתבה שפירסמנו, וכבר איננו יכולים להחזיר אותו אלינו ולמכור לו מוצר, עד הכתבה הבאה שנפרסם, וחוזר חלילה.

אז עכשיו הכרתם את סניפ.לי.
סניפ.לי בעצמם מגדירים את השירות כמנוע המרה ((conversion engine. הוא נותן לכם להתאים מסרים אישיים, להוסיף טפסי רישום, לנהל רשימות דיוור או פשוט להשתמש בו להוספת קישורים.
למעשה מדובר בכלי של רשתות חברתיות ולכן הוא חייב לאפשר עבודת צוות. אפשר להוסיף חברי צוות שינהלו יחד "סניפס", או מספר רב של פרופילים ומותגים (בתנאי שאתם לא על גרסתFree Trial). זהו כלי שימושי למי שהעבודה שלו נמצאת בעיקר במדיה חברתית, ועובד על מספר לקוחות במקביל. כמו כן משווקים תלויים בניתוח נתונים, ובסניפ.לי מבינים זאת ולכן אוספים נתונים של המרות, מקורות טראפיק ואפילו נתונים גאוגרפיים.

ואיפה הקאץ'?

לסניפ.לי יש שלושה סוגים של חשבונות. הם נותנים אפשרות להתנסות בחשבון חינמי, שמוגבל לפרופיל אחד ובעל אופציות עיצוב מצומצמות מאוד. בהמשך מוצעים למשתמשים חשבונות בסכום של 25$, 66$ או 125$, בהתאם לאופציות שתרצו שיהיו פתוחות עבורכם.

אילו אתרים חוסמים את סניפ.לי?

סניפ.לי אינם פועלים באתרים כמו פייסבוק, טוויטר ולינקד-אין, כאשר הסיבה הרשמית היא שמדובר באתרים בעלי מדיניות אבטחה רגישה. מה שכן אפשרי הוא לקשר לפרופיל הפייסבוק שלכם באמצעות כפתור הקריאה לפעולה ולפרסם את הקישורים המתויגים בפלטפורמות האלו.

לסיכום

אולי סניפ.לי לא באמת יחסל את שירות הקיצורים של גוגל, אבל הוא עדיין חידוש מרענן שישרת משווקים באשר הם, שיחזיר טראפיק חזרה לאתר ויבנה בסיס נתונים רחב יותר בשיתוף עם הכלים הקיימים.

הכותבת היא חלי קיקוס, מקדמת אתרים בנקודה.

גוגל פרסמו את הסיכום השנתי של החיפושים הפופולריים ביותר בכל העולם. מצעד החיפושים ל-2014 מורכב מרשימות של עשרת החיפושים הבולטים בכל תחום (אירועים, סלבריטאים, אנשים שמתו השנה וכו'). השנה נוסף גם מיניסייט מעוצב, שנה של חיפושים, המסכם בהרחבה את החיפושים הכלל עולמיים שבלטו בשנה החולפת, ומגלה מה היו החיפושים המובילים בכל תחום: החל מתמונות הסלפי הפופולריות ביותר ("סלפי של קוף" היה יותר פופולרי מ"סלפי של קרדשיאן") ועד השאלות המטרידות משתמשים במדיה חברתית (כמו "מי ביטל את המעקב אחריי").

חיפושים פופולריים בגוגל 2014

גם אפל, פייסבוק, טוויטר וחברות אחרות מפרסמות סיכומי שנה, אבל אלו מציגים את הקניות או את הנושאים ששותפו במדיה חברתית. נתוני החיפוש בגוגל מעניינים יותר כי הם מספקים הצצה לשאילתות חיפוש פרטיות. כך למשל בארץ עשרת שאילתות החיפוש הפופולריות בקטגוריה "איך עושים דברים", נפתחה בשאלה "איך מרזים בבטן" והסתיימה ב"איך חוסמים בפייסבוק". בארצות הברית משתמשים רצו לדעת בעיקר איך להשתמש בפונקצייה איירדרופ של אפל.

גוגל טרנדס 2014

 

החיפושים הבולטים בעולם ובארץ ב-2014

ב-2014 משתמשי גוגל בכל העולם חיפשו מידע על רובין ויליאמס ז"ל, על המונדיאל ועל מגפת האבולה. עוד נושאים שעניינו גולשים בכל העולם הם תעלומת המטוס המלזי, אתגר דלי הקרח, המשחק הממכר Flappy Bird, זוכת האירוויזיון המזוקנת קונצי'טה וורסט ודעאש. בארץ החיפושים הבולטים היו סדרת הטלוויזיה "זגורי אימפריה", פיקוד העורף (אבל לא צוק איתן) והמונדיאל. תכניות טלוויזיה נוספות הגיעו לראש מצעד החיפושים בארץ בהן "להיות אתה", "מתים לרגע", "האח הגדול 6", "רמזור" ו"משחקי השף". הישראלים גם התעניינו במזג האוויר ובאייפון 6. מבין המפורסמים שמתו השנה רובין ויליאמס הגיע רק למקום השלישי בארץ, והיה נפח חיפושים גדול יותר לאריאל שרון ולאסי דיין.

חיפושים פופולריים - גוגל 2014

בקרב אנשים חיים, החיפושים הפופולריים בעולם היו ג'ניפר לורנס, קים קרדשיאן, והשחקנית הצרפתייה ג'ולי גייט, שניהלה לכאורה רומן עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד. בארץ הסלבריטאים המחופשים ביותר היו חן טל, ג'ניפר לורנס ומלכת היופי מור ממן.

גוגל טרנדס משמש כלי עזר לאנשי שיווק באינטרנט לאורך כל השנה. מצפייה בחיפושים הפופולריים ביותר ב-2014 ובשנים קודמות אפשר ללמוד על המגמות ששולטות בחיפוש המקומי והעולמי, וכן על הביטויים שגולשים משתמשים בהם כדי לחפש מידע בגוגל, ולהתאים לפיהם את מחקר המילים ואת אסטרטגיית שיווק התוכן.

דצמבר הוא חודש סיכומי השנה והוא גם שיא עונת הקניות (בעיקר בחו"ל, אבל לא רק), לכן זוהי הזדמנות להתבונן על הטרנדים של 2014 בקידום אתרי מסחר וללמוד איך לשפר את שיעור ההמרה ב-2015.

עונת הקניות מגיעה לשיאה בסוף השבוע האחרון של חודש נובמבר, הנפתח בחג ההודיה, ממשיך ב-Black Friday ומסתיים ב-Cyber Monday. באופן מסורתי יום שישי השחור נחשב ליום קניות בחנויות עצמן ויום שני המקוון מוקדש לקניות ברשת, אבל מהסקרים שפורסמו בשבוע האחרון אפשר לראות שההבחנה הזאת היטשטשה, ושהקניות ברשת נוגסות חלק גדול יותר מהקניות בחנויות ובקניונים. עוד נתונים מעניינים על הקניות ברשת בבלאק פריידיי וחג ההודיה:

– הקניות ברשת בבלאק פריידיי ובחג ההודיה שברו שיא מכירות והסתכמו בסך של 1.33 מיליארד דולר ו-2.4 מיליון דולר בהתאמה.

– קרוב ל-30% מהקניות ברשת הגיעו מסמארטפונים ומטאבלטים.

– יותר מ-50% מהתנועה לאתרי מסחר הגיעה ממכשירים ניידים, ולראשונה נפח החיפושים במובייל עבר את נפח החיפוש במחשבים.

– בעלי אייפון ואייפד נוטים לקנות ברשת יותר מבעלי מכשירי אנדרואיד.

למה קונים מעדיפים לקנות באינטרנט?

הנתונים מראים שקהל הצרכנים מוצא את ההפרדה בין יום קניות בחנויות ליום קניות ברשת הפרדה מלאכותית ומיושנת, אף על פי שבעלי החנויות ממשיכים לקיים אותה. צרכנים רבים מעדיפים לקנות ברשת דווקא בבלק פריידיי כדי להימנע מהתורים והצפיפות בחנויות הגדולות. בנוסף, הצרכנים נעשים בררנים יותר והם משתמשים בכל הפלטפורמות אונליין ואופליין (ביקורים בחנות, בחנות המקוונת ובאפליקציה) כדי למצוא את המבצעים הטובים ביותר.

Black Friday בחנויות. קרדיט: Robert Banh

מנתונים שפורסמו באתר Conversioner על הקניות ברשת ב-2014 נמצא ש-80% מהגולשים באינטרנט קנו מוצר כלשהו ברשת, ו-50% מהם קנו ברשת יותר מפעם אחת. עוד נמצא שמרבית הקניות ברשת נעשות ממחשב, וערך הקנייה הממוצע ממחשב הוא גבוה יותר בהשוואה לקניות מטאבלט ומסמארטפון.

למה קונים מעדיפים לקנות דרך המחשב ולא דרך המובייל?

המשתתפים בסקר של Conversioner נשאלו למה הם מעדיפים לקנות ברשת דרך המחשב ולא דרך הסמארטפון או הטאבלט ואלה תשובותיהם:

 • 43% מהנשאלים ציינו כי במובייל חסרה תמונה ברורה של המוצר
 • 34% מתקשים לראות את פרטי המוצר במובייל
 • 31% מתקשים להשוות בין מוצרים בנייד
 • 30% לא מעוניינים למסור את פרטי האשראי ברשת הסלולרית
 • אצל 26% המכשיר הנייד אינו זמין בכל זמן
 • 25% התלוננו על פרוצדורת קנייה מסובכת במובייל
 • 21% בגלל חיבור אטי או בעיות חיבור לרשת

 

צילום מסך: Conversioner

קניות ברשת ב-2015 – תחזית למנהלי אתרים

הקניות ברשת צפויות להתחזק ב-2015, ולפי ההערכות בשנה הקרובה יותר מ-1.2 מיליארד משתמשי אינטרנט ברחבי העולם יקנו מוצרים או יזמינו שירותים ברשת, כ-44% מסך המשתמשים באינטרנט בעולם. גם המכירות של סמארטפונים וטאבלטים צפויות להמשיך ולעלות בשנה הבאה, ומנהלי אתרי מסחר יצטרכו לשפר את חוויית הקנייה במובייל ולשים דגש על הפרטים האלה:

– אפשרויות קנייה בטוחות ונוחות לשימוש

– אתר ידידותי לגלישה מהסלולרי

– אסטרטגיית שיווק מעורבת המשלבת בין קניות ברשת, במובייל ובחנות עצמה.

רוצים לשפר את שיעור ההמרה באתר? צרו אתנו קשר ונשמח לעזור לכם.

המירוץ לבחירות 2015 לכנסת ה-20 כבר התחיל, וזאת הזדמנות לבדוק את הפעילות של המועמדים המובילים באינטרנט וברשתות החברתיות. איך נראים דפי הפייסבוק ואתרי האינטרנט שלהם (אם יש להם), כמה אוהדים יש להם ומה היקף הפעילות שלהם ברשתות חברתיות אחרות?

בנימין נתניהו

לראש הממשלה הנוכחי יש אתר אינטרנט רשמי ומאובטח לעילא בדומיין הנושא את שמו (netanyahu.org.il). קטגוריית החדשות של האתר מתעדכנת כמעט מדי יום, והיא כוללת בעיקר תמלולים נאומים שנשא בישיבות ממשלה ובפורומים אחרים, ללא הרחבות, הסברים או תוכן מקורי כלשהו. נוסף על קטגוריית החדשות יש קטגוריית תמונות, וידאו ודף אודות הסוקר תחנות בחייו, מילדותו ועד כהונתו בתפקיד ראש הממשלה ב-2009.

נראה שלא נעשתה כל עבודת SEO באתר עצמו, אף על פי כן האתר מופיע בתוצאה הראשונה בגוגל בחיפושים על בנימין נתניהו ועל נתניהו. אבל בחיפושים על ראש ממשלת ישראל או ביבי האתר יורד לתוצאה האחרונה בעמוד הראשון ואף למטה מזה.

נכון למועד כתיבת שורות אלה לדף הפייסבוק הרשמי של בנימין נתניהו (facebook.com/Netanyahu) יש קרוב ל-1.1 מיליון. כמצופה מתפקידו הבכיר, עדכוני הפייסבוק (היומיים) מובאים תמיד בגוף שלישי ("ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו…" היא הפתיחה הקבועה). בדומה לאתר, עיקר העדכונים הם תקצירים של נאומים שנישאו בפורומים אחרים, אבל במקביל יש כמה עדכונים אישיים כמו תמונות משפחתיות מגיוס הבן, ואלו זוכים למספר הלייקים הגבוה ביותר.

את הצדדים הלכאורה רשמיים פחות נתניהו חושף לעתים בערוץ היוטיוב (www.youtube.com/user/IsraeliPM). לערוץ מעל 18,000 מנויים נכון להיום, ונוסף על סרטונים רשמיים מופקים גם סרטוני אנימציה לציון חגיגות השנה לממשלות נתניהו, ועוד סרטונים קלילים יותר כמו הסרטון שבו נתניהו פשט על ארגז הכלים של בוב הבנאי כדי לתלות את דגל ישראל. הסרטון הנצפה ביותר היה ברכת ראש הממשלה ליום העצמאות ה-64 שלוותה בשירת "הנה מה טוב ומה נעים" של אפליקציית טום החתול.

דווקא הסרטונים שלא הועלו לדף היוטיוב הרשמי של נתניהו זכו לצפיות רבות. למשל הסרטון שבו נתניהו מתכוון לברך את תושבי ישראל הנוצרים לקראת חג המולד ולעודד אותם לגייס לצה"ל, אבל פולט את הצירוף מדינה יהודית, והסרטון שבו נתניהו פוצח בנאום אנטי-סמארטפונים וקורא לסובבים אותו להפסיק להשתעבד למכשירים הניידים ולהתחיל לחיות במקום לצלם. סרטונים אלו זכו לתגובות רבות ברשת וחיזקו את מעמדו של ביבי ככוכב ממים.

נתניהו מתחזק גם חשבונות טוויטר וגוגל פלוס פעילים למדי, אבל אלו מתעדכנים באנגלית ונראה שפונים למדיה הבינלאומית.

יאיר לפיד

ליאיר לפיד, ראש תנועת יש עתיד, המפלגה השנייה בגודלה בכנסת הנוכחית, אין אתר אינטרנט רשמי והוא מסתפק בבלוג שהוא מפעיל באתר המפלגה וכמובן בפעילותו הענפה בפייסבוק, פעילות שעוררה לא מעט שערוריות, ביקורות ופרודיות.

נכון להיום לדף הפייסבוק הרשמי של יאיר לפיד יש מעל 361 אלף לייקים, והוא מרבה לפנות ישירות אל הציבור באמצעות הרשת החברתית ולייצר תוכן ייחודי עבור הפלטפורמה. לפיד משתמש בכל אפשרויות העדכון בפייסבוק, כולל העלאת סרטונים ומפגשי וידאו עם גולשים, תמונות, קישורים ופוסטים בהיקף הנע בין סטטוסים קצרים ("הולכים לבחירות – ומנצחים", 18,420 לייקים) למאמרים ארוכים כמו "תפילה (פרטית) לפסח", שהתפרסם דווקא בגלל חוסר הבקיאות בהיסטוריה שהתגלתה בו. שלא כמו נתניהו, לפיד מרבה לפנות בגוף ראשון, בעיקר רבים (אנחנו, ביקרנו וכו'), ובשבוע האחרון הוא אף הפגין הומור עצמי והעלה סרטון פארודי של נוי אלוש המכוון אליו.

הדף הרשמי של יאיר לפיד בפייסבוק מתחרה בכמה דפים פיקטיביים הנושאים את שמו ואת תמונתו של לפיד, וכן ובדפי מתנגדים בהם יאיר, כנראה שכן צריך להוציא תעודת בגרות (כ-8,500 לייקים) והדף של ריקי כהן – נציגת מעמד הביניים הישראלי (יותר מ-3,000 לייקים).

יאיר לפיד מתחזק גם פרופיל אישי באינסטגרם וערוץ מפלגתי ביוטיוב.

יצחק (בוז'י) הרצוג

לראש מפלגת העבודה אתר רשמי (herzog.co.il) מפורט מאוד, המציג את מצע התנועה ואת האני מאמין של המפלגה בצורה ברורה ונוחה לניווט. אבל האתר אינו מעודכן (עדכון החדשות האחרון הוא ממרץ 2014), רוב הקישורים היוצאים מהכפתורים החברתיים הם שבורים, והתמונות נמתחו באופן לא פרופורציונלי כדי להתאים לרוב האתר.

עד 2011 היה להרצוג גם בלוג אישי בתפוז, והוא הורכב בעיקר מהצהרות של תומכים ומצביעים. כיום עיקר פעילות האינטרנט הועברה לפייסבוק וליוטיוב. בדף הפייסבוק הרשמי (facebook.com/IsaacHerzogKneset) יש להרצוג כ-43 אלף עוקבים. הדף מתעדכן כמעט בכל יום, הוא כולל בעיקר תגובות והתייחסות למתרחש במדינה ומעט מאוד (אם בכלל) עדכונים אישיים. גם ערוץ היוטיוב מתעדכן לעתים קרובות והוא כולל בעיקר סרטונים של נאומים וראיונות בתקשורת.

נפתלי בנט

כמו האח יאיר לפיד, גם נפתלי בנט, ראש מפלגת הבית היהודי, פעיל מאוד בפייסבוק. במקרה או לא, דף הפייסבוק של בנט (facebook.com/NaftaliBennett) מופיע בקטגוריה כדמות ציבורית ולא פוליטיקאי. לדף הרשמי של בנט יש כ-350 אלף לייקים, והוא מתעדכן כמה פעמים ביום. דף הפייסבוק מתאפיין בפניות ישירות ולא פורמליות (אחיותיי ואחיי, חבר'ה) ובקריאות לפעולה (שתפו), והוא משלב בין עדכונים על פעילות המשרד, הופעות בטלוויזיה ופכים מחייו הפרטיים.

לנפתלי בנט אין אתר רשמי, ולמרות האזכורים התכופים שלו באתר המפלגה (baityehudi.org.il), אפילו דף התגיות של אתר הארץ על נפתלי בנט ממוקם גבוה יותר בחיפוש בגוגל.

נפתלי בנט מתחזק גם חשבון טוויטר, המסתנכרן אוטומטית עם עדכוני פייסבוק, וחשבון יוטיוב פעיל, שבו סרטוני הראיונות ברשתות זרות זוכים לצפיות רבות.

סיכום

 • הרשתות החברתיות הפופולריות בקרב הפוליטיקאים הישראלים הן פייסבוק ויוטיוב. טוויטר וגוגל פלוס משמשות לגיבוי (אם בכלל) או לקשר עם דוברי אנגלית.
 • הפוליטיקאים בישראל אימצו במהירות את פלטפורמת הווידאו של פייסבוק.
 • הפוליטיקאים מעדכנים את דפי הפייסבוק בתדירות גבוהה אבל מדיניות התגובה שלהם לוקה בחסר.
 • תמונות אישיות או משפחתיות מקבלות יותר לייקים מכל עדכון אחר.

פייסבוק ערכו אתמול (יום רביעי ה-27/11) וובינר למשווקים לתגובה ישירה (Direct Response Marketing), זהו ענף שיווק באינטרנט (וגם באמצעי תקשורת מסורתיים) המשתמש באמצעים כמו הצעות, קריאה לפעולה או טופס יצירת קשר כדי ליצור אינטראקציה מיידית עם המשתמשים. פייסבוק מקדמים את השיווק לתגובה ישירה באמצעות הוספת כפתורי קריאה לפעולה למודעות הפרסום, ובמסגרת הוובינר הועלו היתרונות של הרשת החברתית בשיווק לתגובה ישירה, מיקוד הקמפיינים, מעקב ואופטימיזציה.

אופטימיזציה להמרה בעידן ריבוי מכשירים

השימוש במכשירים שונים (טלפונים חכמים, טאבלטים, מחשבים ניידים ונייחים) מסבך עוד יותר את תהליך ההמרה, ומחקרים מראים שאצל 67% מהצרכנים באינטרנט תהליך הקנייה עובר דרך יותר ממכשיר אחד. פייסבוק מציעים פתרון לקושי הזה ומאפשרים להגיע אל קהל יעד ממוקד, לקרוא לפעולה בכל המכשירים ולהחליט החלטות המבוססות על נתונים וניתוחים סטטיסטיים.

 

מיקוד בפייסבוק

לפי נתוני פייסבוק, בישראל יש 4 מיליון משתמשים פעילים בחודש, ו-73% מהם מבקרים בפייסבוק מדי יום. בגרסת המובייל של פייסבוק משתמשים 3.4 מיליון ישראלים בחודש ו-2.5 מיליון ביום.

לפי פייסבוק, מערכת הפרסום של פייסבוק מדויקת הרבה יותר בהשוואה לרשתות פרסום מתחרות. אם בממוצע התפוצה של קמפיינים ממוקדים באינטרנט מדויקת ב-38%, אצל פייסבוק התפוצה של קמפיינים ממוקדים מדויקת ב-89%.

אפשרויות המיקוד בפייסבוק הן מגוונות:

 

קהל היעד העיקרי – מיקוד לפי מידע שנשאב מפרופילי המשתמשים וכולל מידע מפורט כמו מצב משפחתי, אירועי חיים, תחומי עניין ודפי פייסבוק אהובים.

קהלים מותאמים אישית – מיקוד לרשימת לקוחות או לאנשים שביקרו באתר. גם את הרשימה הזאת אפשר לפלח לפי נתונים כמו מין, גיל ונתונים דמוגרפיים אחרים, ואפשר לפנות אל המשתמשים בכל מכשיר שממנו הם משתמשים בפייסבוק.

את רשימת הקהלים המותאמים אישית אפשר ליצור בעזרת כמה כלים:

–        ניהול קשרי לקוחות – למצוא לקוחות קיימים לפי מספרי טלפון או כתובות דוא"ל

–        פיקסל המרה מחוץ לאתר – למצוא משתמשים שכבר ביצעו פעולות באתר

–        פיקסל קהלים מותאמים אישית באתר – למצוא משתמשים שכבר ביקרו באתר

–        ערכת פיתוח תוכנה (SDK) למובייל – למצוא משתמשים לפי פעולות ספציפיות שביצעו באפליקציה

קהלים דומים – מיקוד למשתמשים בעלי נתונים דומים לרשימת הלקוחות או לאוהדים של הדף.

אפשר ליצור רשימת קהלים מותאמים אישית ולהתקין את פיקסל המעקב דרך מנהל המודעות או ה-Power Edtior.

 

היתרונות של אופטימיזציה להמרה בפייסבוק

פייסבוק מציעים שני מודלים תשלום המותאמים לאופטימיזציה להמרות באתר או באפליקציה הסלולרית:

oCPM – הצעת מחיר אוטומטית המבוססת על אופטימיזציה לפעולות או למטרות מסוימות: לייקים, תפוצה, קליקים או חשיפות.

CPA – מחיר לפי פעולה או המרה.

לפי נתוני פייסבוק, שיעור ההמרה של קמפיינים oCPM גבוה ב-68% מקמפיינים CPC (מחיר לקליק), והמחיר להתקנת אפליקציה ב-CPA נמוך ב-20% מ-CPC.

 

מעקב ואופטימיזציה של קמפיינים בפייסבוק

פייסבוק מציעים פתרונות לאתגרים העכשוויים שבניהול קמפיינים בפייסבוק, מעקב ואופטימיזציה שלהם. אם באמצעי פרסום אחרים נתוני ההתנהגות של המשתמשים מפוזרים בכמה מכשירים, פייסבוק יכולה לעקוב אחרי התנהגות המשתמשים בכל המכשירים. כמו כן, המידע שפייסבוק אוספת הוא מדויק ונשען על אנשים אמתיים ולא על שרתים, ומדידת הביצועים בקמפיינים של פייסבוק נעשית בהשוואה ליעדים.

 

32% מההמרות שהושלמו במחשב השולחני מראות שהפעילות האחרונה בפייסבוק כללה הקלקה מהמכשיר הנייד, ו-67% מההמרות במחשב כללו צפיות מהמכשיר הנייד. מסלול ההמרה הממוצע מורכב מחשיפה למודעה בפייסבוק, מחקר במכשיר נייד והמרה במחשב שולחני. הסיכויים להמרה עולים אם המשתמש הקליק קודם על מודעה בפייסבוק.

 

לסיכום, טיפים לשיווק בפייסבוק:

 • להבליט את המוצרים בעדכוני הפייסבוק – משתמשים נוהגים להתעדכן בניוזפיד שלהם כ-14 פעמים ביום.

 • להוסיף קישורים לאתר כדי להגדיל את התנועה לאתר ואת שיעור ההמרה – נמצא שלמודעות בפייסבוק עם קישור יש שיעור המרה גבוה ב-30% ממודעות עם תמונה בלבד.

 • להוסיף קריאות לפעולה למודעות בפייסבוק כמו הזמינו עכשיו, קנו וכדומה.

רוצים להגיע ליותר לקוחות באמצעות פרסום בפייסבוק? צרו אתנו קשר נקודה.

פייסבוק עושים צעד משמעותי נוסף על מנת לנגוס ברווחי הפרסום של אימפרית הוידאו יו-טיוב:

פייסבוק מקדמים את הפרסום בווידאו ברשת החברתית, ומעודדים מותגים ומשווקים בפייסבוק להעלות סרטונים ישירות לאתר, במקום להעלות קישורים לסרטונים ביוטיוב או בפלטפורמות חיצוניות אחרות. לשם כך, ערכו פייסבוק וובינר לאנשי שיווק בפייסבוק והדגישו את היתרונות שבשיווק וידאו בפייסבוק. הבאנו לכם את סיכום הדברים ומספר טיפים שהועלו בוובינר:

 

קצת נתונים במספרים על וידאו באינטרנט – מחשבים וניידים:

השימוש באינטרנט ובמובייל עלה בעשורים האחרונים, והגלישה באינטרנט – דרך המחשב או הנייד – כבר את עברה הצפייה בטלוויזיה, זוהי מדיית הבידור הפופולרית ביותר מאז שנות ה-50.

 

גם הצפייה בסרטוני וידאו ברשת עלתה משמעותית בשנים האחרונות, ובעקבותיה גם גדלה החשיפה לפרסומות וידאו. בדצמבר 2013 נרשם גידול של 210% בצפייה בפרסומות וידאו במחשבים בלבד בהשוואה לשנה הקודמת.

הגידול בצפייה בווידאו דרך מכשירים ניידים (סמארטפונים וטאבלטים) גדל מהר יותר: בין 2012 ל-2014 נרשם גידול של 532% בצפייה בסרטוני וידאו באמצעות הנייד.

 

היתרונות של שיווק וידאו בפייסבוק:

• יותר מ-800 מיליון משתמשי פייסבוק מתעדכנים בניוזפיד שלהם מספר פעמים ביום (בממוצע 14 פעמים ביום), בעיקר כשהם נכנסים לפייסבוק דרך המובייל. אנשים נכנסים לפייסבוק מהמכשיר הנייד יותר מלכל אפליקציה או יישום אחר.

• אפשרויות המיקוד המתקדמות של פייסבוק מאפשרות למפרסמים להגיע לקהל יעד ספציפי ומדויק, ואף להתאים את הקריאייטיב של המודעה או הווידאו לקבוצות שונות, למשל חיילים משוחררים, חברי הקהילה הלהט"בית וכו'.

• שיווק וידאו מאפשר למפרסמים לספר סיפור בהמשכים וכך להניע את האנשים דרך משפך השיווק: מהיכרות עם המותג להיקשרות אליו.

 

רק לשם השוואה בשביל להבין את רמת השימוש של האנשים ברשתות פייסבוק ואינסטגרם – יותר אנשים משתמשים בפייסבוק ובאינסטגרם מאשר בכל הרשתות החברתיות האחרות גם יחד – נקודה למחשבה..

שיווק וידאו ממוקד בפייסבוק

שלושה סוגי מיקוד בפייסבוק:
1. קהלים מותאמים אישית ומידע צד-שלישי: נתונים שנקלחו מניהול קשרי לקוחות, מועדוני לקוחות, כרטיסי אשראי של לקוחות, מבקרים באתר או באפליקציה.
2. מידע מפייסבוק: נתונים דמוגרפיים וגאוגרפיים, תחומי עניין והתנהגות של משתמשים בפייסבוק.
3. מידע מקטגוריות שותפים: היסטוריית ומנהגי הקניות של המשתמשים ורשומות ציבוריות שלהם.
בנוסף, אפשר למקד את המודעות הפרסום בפייסבוק לפי היסטוריית הצפייה בסרטוני הווידאו, ולהגיע ללקוחות שכבר התעניינו במותג ובמוצרים שלנו. אפשר ליצור קמפיינים נפרדים למשתמשים שצפו בסרטונים ולאלה שלא צפו בהם.

 

כפתורי קריאה לפעולה בסרטוני וידאו בפייסבוק:

פייסבוק ערכו ניסוי כדי ללמוד על השילוב האפקטיבי ביותר בין יעדים של מודעות פרסום בפייסבוק וכפתורי קריאה לפעולה (Call to Action או CTA). אלה הממצאים:
• כשמטרת הקמפיין היא צפיות וידאו – השילוב המוצלח ביותר היה סרטון וידאו + קריאה לפעולה
• תנועה לאתר – מודעת קישור או תמונה סטטית + קריאה לפעולה
• המרות – מודעת קישור או תמונה סטטית + קריאה לפעולה

השימוש בסרטוני וידאו צריך לבוא מתוך הבנה של היעד הסופי שלך. אם המטרה היא תנועה לאתר או המרות באתר, ברוב המקרים עדין עדיף מודעת קישור או תמונה מאשר סרטון.

המטרות של שיווק וידאו בפייסבוק:

פייסבוק מציגים את משפך השיווק בפייסבוק בשלושה שלבים:
1. לעורר מודעות למותג: לוודא שקהל היעד צופה בווידאו, להתאים את הקמפיין למספר צפיות או תפוצה צפויה ולשלוט בתדירות ההצגה של הסרטון.
2. לעורר התעניינות: לחזק את המעורבות של המשתמשים שצפו בסרטון הראשון ולהציג לפניהם עוד סרטונים.
3. ליצור קשר: להוסיף קריאה לפעולה ולהזמין את המשתמשים לתקשר עוד יותר עם המותג או העסק.

 

אופטימיזציה של וידאו בפייסבוק:

כדי לשפר את הביצועים של סרטוני וידאו, פייסבוק ממליצים להעלות את הסרטונים ישירות לפייסבוק, לבחור ביעד צפיות בווידאו למטרת הקמפיין, ולעקוב אחרי הביצועים של הסרטון, באמצעות מעקב אחר זמן הצפייה הממוצע ומספר האנשים שצפו בסרטון המלא או בחלקים ממנו.
פייסבוק טוענים שסרטונים שמועלים ישירות לפייסבוק מצליחים יותר ומספקים למשתמשים חוויית צפייה טבעית ורציפה:
• שיעור ההקלקה של סרטוני וידאו בפייסבוק גבוה פי 2.5
• שיעור הצפייה בווידאו גבוה ב-30%
• תמונת התצוגה גדולה פי 11
• המחיר לצפייה נמוך פי 5.5.

 

ממעקב אחר נתוני הצפייה של הסרטונים אפשר ללמוד גם על המשתמשים שצפו בסרטון, נתונים דמוגרפיים, תחומי עניין והיסטוריית קנייה, ולפיכך ליצור תוכן רלוונטי יותר ולאתר קהלים חדשים, כמו כן ניתן לראות וללמוד את הביצועים של מודעות הוידאו שלנו.

 

לסיכום, קמפיין שיווק וידאו מוצלח בפייסבוק מורכב מ-4 שלבים:

1. לספר סיפור – רצוי שיהיה מעניין
2. להגדיר "צפיות וידאו" כיעד הקמפיין

3. להגדיר את הצופים בווידאו כקהל היעד כדי ליצור עבורם קמפיין רימרקטינג בהמשך

4. להוסיף כפתור קריאה לפעולה אופציונלי בסוף הסרטון

 

נראה שפייסבוק רוצה להיכנס כשחקנית מרכזית בתחום הוידאו לצד יו-טיוב, זהו רק המשך של המאבק בין ענקיות האינטרנט גוגל ופייסבוק, מעניין לאן הוא ימשיך וידו של מי תהיה על העליונה..

יש לכם עוד שאלות? רוצים קמפיין וידאו בפייסבוק שיביא תוצאות? אנחנו ממש כאן – צרו קשר!

גוגל הודיעו שיתחילו לסמן אתרים ידידותיים לגלישה מהנייד ולהצמיד להם את התווית "mobile-friendly" בתוצאות החיפוש בסמארטפונים, ורמזו שאתרים אלו צפויים ליהנות מיחס מועדף באלגוריתם הדירוג של גוגל.

גוגל ציינו כי זהו הצעד הראשון בסיוע לגולשים ממכשירים ניידים לקבל חוויית משתמש משופרת, ושנבדקת אפשרות לשלב את הקריטריון הזה באלגוריתם הדירוג. אמנם לא נאמר במפורש שאתרים שיסומנו כידידותיים למובייל ידורגו גבוה יותר בתוצאות החיפוש במובייל, אבל מכיוון שגוגל כבר התחילו להעניש אתרים המציעים חוויית משתמש ירודה במכשירים סלולריים ולדחוק אותם מתוצאות החיפוש בסמארטפונים, אפשר להניח שהצעד הבא הוא לקדם אתרים שמצייתים להנחיות גוגל ולהעלות את הדירוג שלהם בתוצאות החיפוש.

מהו אתר ידידותי לנייד לפי גוגל?

כדי לקבל את התווית ידידותי למובייל בתוצאות החיפוש של גוגל בסמארטפונים, האתרים צריכים לעמוד בקריטריונים האלה:

– לא להשתמש בתוכנות כמו פלאש שאינן בשימוש במכשירים ניידים.

– להשתמש בגודל טקסט קריא שאינו מחייב את המשתמשים להגדיל את המסך.

– להתאים את תוכן הדף לגודל המסך כדי שמשתמשים לא יצטרכו לגלול לצדדים או להגדיל את המסך.

– למקם קישורים במרחק סביר המאפשר הקלקה באמצעות הקשה על המסך.

בנוסף השיקו גוגל מספר כלים ומדריכים שמטרתם לסייע למנהלי אתרים להתאים את האתר לגלישה מטלפונים חכמים:

Mobile Friendly Test – כלי בדיקה המנתח את השימושיות של האתר במכשירים ניידים. הכלי מצביע על השגיאות של האתר, ומציג צילום מסך של האתר הסלולרי כפי שנסרק על ידי רובוט הסריקה של גוגל.

דו"ח שימושיות לניידים – דו"ח בגוגל וובמסטר טולס המצביע על שגיאות השימושיות של האתר כולו.

Webmaster Mobile Guide – המדריך של גוגל לבנייה ולקידום של אתרים סלולריים.

מדריך לתוכנות צד-שלישי – מדריך לבניית אתר ידידותי למובייל בתוכנות כמו וורדפרס, ג'ומלה וכדומה.

רוצים לקדם ולשווק את האתר הסלולרי או את האפליקציה שלכם?  פנו אלינו ונשמח לעזור לכם.

.

אם אתם משתמשים בדף הפייסבוק לקדם מכירות, לא תשמחו לשמוע על עדכון האלגוריתם החדש של פייסבוק. הרשת החברתית הודיעה שהחל מינואר 2015 יצומצמו מספר הפוסטים הפרסומיים שמופיעים בניוזפיד של המשתמשים. הכוונה היא שפוסטים בעלי תוכן פרסומי, המדרבנים משתמשים לקנות מוצרים או להשתתף בתחרויות, יופיעו פחות בניוזפיד של המשתמשים, גם אם הם סימנו לייק ובחרו להיחשף לתוכן הדף. העדכון לא ישפיע על פרסום של מודעות (קידום ממומן בפייסבוק).

דוגמה לתוכן פרסומי:

מהו פוסט פרסומי בפייסבוק?

לפי סקר משתמשים שנערך ברשת החברתית פוסטים פרסומיים בפייסבוק עונים לקריטריונים האלה:

– פוסטים שמטרתם היחידה היא לגרום למשתמשים לקנות מוצר או להוריד אפליקציה.

– פוסטים שגורמים למשתמשים להצטרף להגרלות או למבצעים מיוחדים בלי הקשר ממשי.

– פוסטים שממחזרים את התוכן שהופיע במודעת הפרסום.

הנה עוד דוגמה:

תמונות: newsroom.fb.com

 

איך ישפיע העדכון על הפרסום בפייסבוק?

זאת לא הפעם הראשונה שפייסבוק מצמצמים את החשיפה האורגנית של דפי פייסבוק לעסקים, וכך גורמים לעסקים ולמותגים להגדיל את תקציב הפרסום בפייסבוק. בהודעתם הדגישו פייסבוק שעדכון האלגוריתם לא יגדיל את מספר מודעות הפרסום המופיעות בניוזפיד, ושמטרת העדכון היא להגדיל את הרלוונטיות והאיכות של הפוסטים שמוצגים בניוזפיד, כולל פוסטים של חברות מסחריות. עם זאת, העדכון בוודאי יגרום לעסקים להשקיע יותר בפרסום בפייסבוק, והוא צפוי גם להגדיל את רווחי פייסבוק מפרסום, אלו הגיעו ברבעון השלישי של 2014 ל-2.96 מיליארד דולר, 92.5% מסך הרווחים של החברה.

כמו כן, העדכון יגרום למותגים ולאנשי שיווק בפייסבוק להשקיע יותר ביצירת סרטוני וידאו ובהפצתם בדפי הפייסבוק. פייסבוק מסרו שסרטונים שמועלים ישירות לפייסבוק (בניגוד לקישורים לסרטונים ביוטיוב למשל) משיגים יותר ממיליארד צפיות ביום, וגם אנשי שיווק בפייסבוק מאשרים שהחשיפה האורגנית של וידאו בפייסבוק היא גבוהה יחסית כיום, אבל מי יכול להבטיח שגם היא לא תדעך ושבעוד כמה חודשים לא נידרש לפרסם בפייסבוק בתשלום כדי להגדיל את החשיפה של הסרטונים?

העדכון יצא לפועל בינואר 2015 – המשיכו לעקוב אחרי הבלוג לעדכונים נוספים ולמידע על שיווק בפייסבוק.

גוגל הוסיפו דו"ח שימושיות לניידים (Mobile usability) לכלי המנהלים. הכלי מאפשר לעקוב אחרי בעיות שימושיות נפוצות באתר המותאם לגלישה מהנייד, וכך לתקן אותן ולשפר את חוויית המשתמש של גולשים מהסלולרי. הדו"ח נמצא בכלי המנהלים של גוגל (וובמסטר טולס) תחת תנועת חיפוש והתאמה לשימוש בנייד.

השגיאות הספציפיות שמוצגות בדו"ח הן שימוש בפלאש (שגיאה שגוגל מצביעים עליה כבר בתוצאות החיפוש בנייד); רכיבי מגע קרובים מדי (כלומר, קישורים וכפתורים במרחק שאינו מותאם למסך מגע); העדר נקודת מבט (מטא-תג המתאים את קנה המידה של דף האתר לדפדפנים במכשירים ניידים שונים) או נקודת מבט ברוחב קבוע, תוכן שאינו מותאם לנקודת המבט או גודל גופן קטן.

גוגל ממליצים בחום לעקוב אחרי השגיאות האלה, אבל עדיין לא מדברים מפורשות על השפעת השימושיות לניידים על דירוג האתר בתוצאות החיפוש. אבל אפשר לראות בדו"ח החדש בגוגל וובמסטר טולס סימן לכך ששימושיות האתר לטלפונים ניידים יוכנס לאלגוריתם של גוגל בעתיד הקרוב.

אבל גם אם השימושיות לנייד עדיין אינה משפיעה על קידום האתר בגוגל, חלק ניכר מהתנועה הכללית מגיע ממכשירים ניידים. לכן מומלץ לתקן את השגיאות שמופיעות בדו"ח ולשפר את חוויית המשתמש של הגולשים בנייד.

עדכון פינגווין 3.0 עלה לאוויר ביום שישי האחרון, כך אישרו נציגי גוגל לאתר Search Engine Land. גוגל פינגווין הוא עדכון אלגוריתם המתמקד באתרי ספאם, בעיקר כאלה המפרים את הנחיות גוגל בנוגע לבניית קישורים.

השמועות על עדכון פינגווין 3.0 בסוף השבוע האחרון אושרו היום. זהו עדכון פינגווין הראשון לשנה הזאת ומנהלי אתרים רבים ציפו לו. בשלב זה גוגל עדיין לא עדכנו מה שיעור הפגיעה של עדכון האלגוריתם, ולא ידוע שהעדכון השפיע על חיפושים בעברית.

מה זה עדכון פינגווין?

פינגווין 3.0 הוא עדכון פינגווין השישי בתוך כשנתיים וחצי. עדכון פינגווין הראשון יצא באפריל 2012 והשפיע על כ-3% משאילתות החיפוש באנגלית. לפי גוגל מטרת העדכון הייתה לקדם תוכן איכותי בתוצאות החיפוש ולפגוע במיקומים של אתרי ספאם המקודמים בשיטות פסולות כמו דחיסת מילות מפתח, בניית קישורים מסיבית, שכפול תוכן וכדומה.

מה ההבדל בין עדכון פינגווין ועדכון פנדה של גוגל?

גם עדכון פנדה של גוגל עודכן בשבועות האחרונים. עדכון פנדה ופינגווין הם שניים מעדכוני האלגוריתם הגדולים והחשובים של גוגל והם השפיעו מאוד על שיטות הקידום האורגני בשנים האחרונות. עדכון פנדה הוא הוותיק יותר, הוא יצא לראשונה בפברואר 2011 והתמקד באתרים בעלי תוכן דליל, מועתק או מציע מעט ערך מוסף לקורא.

אתרים שנפגעו מעדכון פנדה נדרשו לשפר את תוכן האתר, ולהשקיע ביצירת תוכן מקורי, עשיר ואמין. אתרים שנפגעו מעדכוני פינגווין התמקדו בהסרת קישורים נכנסים לאתר, בין היתר באמצעות הכלי Disavow Links של גוגל וובמסטר טולס המאפשר למנהלי אתרים "להתכחש" לקישורים מזיקים לאתר.

שלא כמו אלגוריתם פינגווין, המערכת של פנדה מתעדכנת לעתים קרובות למדי. בעבר גוגל נהגו להודיע על עדכוני פנדה, אבל בזמן האחרון הם מודיעים רק על עדכוני פנדה גדולים, ולא על רענונים שגרתיים של המערכת. לכן, אתרים שנפגעו מעדכון פנדה ושיפרו את איכות התוכן יראו את השינויים בתנועה מהר יותר.

מתי יהיה עדכון פינגווין הבא?

הציפייה לעדכון פינגווין זה הייתה גדולה לאחר שגוגל אישרו שהתאוששות מעדכון פינגווין תלויה בעדכון חדש. במילים אחרות, אתרים שנפגעו בעדכון פינגווין האחרון באוקטובר 2013 חיכו קרוב לשנה לעדכון זה כדי לחזור לתוצאות החיפוש בעקבות הסרת הקישורים ותיקונים אחרים שנעשו באתר. בכל מקרה, אתרים שהתאוששו בעקבות עדכון פינגווין זה בוודאי חוו עלייה בתנועה בסוף שבוע האחרון, ואם לא – ייתכן שהירידה במיקומים הייתה תוצאה של ענישה ידנית ולא עדכון אלגוריתם פינגווין.

גוגל רמזו שבגרסה החדשה של עדכון פינגווין תהיה מערכת חדשה שתעדכן את האלגוריתם לעתים קרובות יותר ותחסוך את ההמתנה הארוכה לעדכון המערכת.

נפגעתם מעדכון פינגווין 3.0? צרו אתנו קשר ונעזור לכם להתאושש.

גוגל השיקו את עדכון פנדה 4.1 ב-25 בספטמבר 2014 והודיעו שהחשיפה שלו תהיה אטית ותימשך כמה שבועות. לפי גוגל, העדכון הזה אמור להיות מדויק יותר, והוא מבוסס על איתותים חדשים המאפשרים לזהות תוכן באיכות נמוכה. 3%–5% משאילתות החיפוש באנגלית צפויות להיפגע מהעדכון, אבל בגלל תהליך ההשקה הממושך גם אתרים שלא זיהו ירידה משמעותית בתנועה מגוגל עלולים להיפגע בהמשך.

עדכון פנדה 4.1 הוא העדכון מספר 27 של האלגוריתם של גוגל. עדכון פנדה הראשון יצא בפברואר 2011 במטרה להעניש אתרים המציעים תוכן דליל ובאיכות נמוכה. גוגל טוענים שעדכון פנדה 4.1 יאפשר לאתרים קטנים ובינוניים להגיע למיקומים גבוהים יותר, אבל לצד המרוויחים מגוגל פנדה, אתרים רבים עלולים להפסיד כמויות תנועה עצומות. האם גוגל עדיין נאמנים למטרה המקורית של עדכון פנדה והאם עדכוני פנדה השתנו בשלוש השנים האחרונות?

איך להכין את האתר לפנדה 4.1

כדי להבין אילו רכיבי תוכן משפיעים על אלגוריתם פנדה וללמוד איך להגן על האתר מפני העדכונים הבאים, באתר MOZ ניתחו את האתרים המרוויחים והמפסידים בעדכון פנדה 4.1. הניתוח נעשה באמצעות שאלונים זהים שהועברו למאות נשאלים. השאלונים הורכבו מ-10 שאלות שהתמקדו בענייני תוכן שונים (מקוריות, מהימנות, סמכותיות ועוד) בנוגע לדפים אקראיים באתרים משני הסוגי (מרוויחים ומפסידים). תוצאות הניתוח הראו שאין גורם אחד שמשפיע על עדכון פנדה, אלא בהצטברות של גורמים.

המרוויחים והמפסידים מעדכון פנדה 4.1

הגרף הזה מייצג את התוצאות המצטברות הממוצעות של המרוויחים והמפסידים מגוגל פנדה. העיגולים האדומים מצביעים על הציונים הגבוהים והנמוכים בכל קטגוריה והעיגול הכחול מצביע על הממוצע. כמו שאפשר לראות, הציון הגבוה ביותר של המפסידים נמוך מהציון הנמוך הממוצע של המרוויחים, והמשמעות היא שאף מפסיד לא הגיע לממוצע גבוה כמו המרוויח האחרון. אם מסכמים את המידע, אפילו בשיטות מתוחכמות פחות מאלו שגוגל ודאי משתמשים בהן, אפשר לגלות הבדל ברור בין האתרים ששרדו את פנדה לבין אלו שלא.

בשלב זה יש לציין שלא קיים עדכון פנדה חיובי. כלומר, אם אתר הרוויח מעדכון פנדה ועלה במיקומים זה לא קרה בזכות העדפה מתקנת של גוגל אלא כי המתחרים ירדו במיקומים או כי עדכון פנדה קודם הוסר מהאתר. כמו כן יש לזכור שהמשמעות של לשרוד את פנדה אינה בהכרח עלייה במיקומים, אלא שמירה על המיקומים הקיימים.

מה משפיע על הצלחת האתר בעדכון פנדה?

לפי השאלון, אלו השאלות שהראו מתאם נמוך ביותר בין התשובות ובין עמידות בפני עדכון פנדה 4.1:

 • האם בדף האתר יש שגיאות נראות לעין?
 • האם בדף יש יותר מדי פרסומות?

המסקנות הברורות העולות מכאן הן שכמעט כל אחד מצליח להפנים וליישם את הכללים הפשוטים, אבל גם זה לא מספיק. קודם כל, באתרים רבים אין מודעות כי המודל העסקי שלהם הוא שונה. גם האתרים המלאים במודעות לרוב כבר התאפסו והתאימו עצמם לפנדה ולאלגוריתם של גוגל המעניש אתרים המציגים מודעות בראש העמוד (Above the fold). בנוסף, אי-דיוקים בתוכן לרוב יפגעו באתרים המעתיקים ומשכפלים תוכן, ולכן לאתרים שקיבלו ציון נמוך על שאלות אלו בדרך כלל יהיו בעיות עמוקות יותר.

שאלות שהראו מתאם בינוני, כלומר כשהממוצע הגבוה של המפסידים היה גבוה מהממוצע הנמוך של המרוויחים:

האם תוכן אתר אמין משפיע על עדכוני פנדה?

שאלת המהימנות של האתר, כמו שאלות אחרות, היא סובייקטיבית, אבל מכיוון שגם גוגל נתון לשיפוט סובייקטיבי אפשר להבין למה הם ירצו לבסס את הנתון הזה באלגוריתם. אמנם יש דמיון בין אמינות האתר וכמות האי-דיוקים (האובייקטיבית יותר), אבל כאן נמצא פער גדול של 12.57% בין המפסידים והמרוויחים, כמעט פי שניים מהשאלה הקודמת.

האם תוכן אתר מקורי משפיע על עדכון פנדה?

תוכן מקורי נחשב זה זמן לרכיב חשוב בהצלחה בקידום האורגני בגוגל, והוא עדיין גורם המשפיע על הישרדות האתר אחרי עדכון פנדה, בהבדל של 20% בין המפסידים למרוויחים. הסיבה למתאם הבינוני היא דוגמאות קיצוניות שמשכו לשני כיוונים (שימו לב שאתר אחד קיבל ציון של 100%, כלומר מאות הנשאלים ענו שהתוכן בו מקורי).

האם תוכן אתר סמכותי משפיע על עדכון פנדה?

גם שאלת הסמכותיות של האתר היא מאוד סובייקטיבית, אבל זו שאלה חשובה כי היא מעלה כל מיני הנחות והשערות בנוגע למותגים, נושאים, איכות התוכן, עיצוב, ציטוטים וכו'. מסיבות אלו קיבלה השאלה את התשובות המגוונות ביותר. אף על פי כן, היה פער של 13.42% בין האתרים המרוויחים והמפסידים, ואפילו נמצא אתר אחד שכל הנשאלים תיארו אותו כלא סמכותי.

האם הייתם מוסרים את פרטי האשראי באתר?

גם השאלה הזאת נוגעת באמינות אתר. התשובות הראו שלפחות אתר אחד שרד את עדכון פנדה 4.1 למרות ציון נמוך בשאלה הזאת, ובאופן כללי יש חפיפה גדולה יחסית בין המרוויחים בעלי הציונים הנמוכים ביותר והממוצע של המפסידים. אף על פי כן, אפשר לראות הבדל של 15% בין המרוויחים והמפסידים. אפשר להניח שגוגל נעזרים בשאלות האלה כדי לקבל תמונה ברורה יותר על האתר ועל איכות התוכן. למשל, ייתכן שגוגל מקדישים יותר זמן לשאלה הזאת באתרים המדגישים את אפשרויות הקנייה המקוונת.

האם הייתם מוסיפים את האתר לסימניות/מועדפים?

על פניו השאלה הזאת היא מאוד אישית וגם תלויה בנושא – יש אתרים שפשוט אינם מיועדים לקהל הרחב, בלי קשר לאיכות ולאמינות התוכן שבהם. אבל כשמשווים בין אתרים בנושאים דומים אפשר לראות פער של 14.64% בין המרוויחים והמפסידים, והפער הזה נובע מהבדלים במבנה הדף ובאיכות התוכן.

הגורמים המשפיעים ביותר על עדכון פנדה 4.1

בשלוש השאלות האחרונות נמצא המתאם הגבוה ביותר, ההבדלים הגדולים ביותר בין המפסידים והמרוויחים בגוגל פנדה וחפיפה נמוכה, אם בכלל, בין ראש המפסידים לזנב המרוויחים. השאלות האלה מציבות את האתגרים הגדולים ביותר למקדמי אתרים והן דורשות עיצוב מתוכנן בקפידה ותוכן איכותי הנכתב בידי מומחים בתחומם.

השאלה הראשונה, האם התוכן הנ"ל יכול היה להופיע בדפוס, העלתה פער של 22.62% לטובת המרוויחים, שתוכן האתרים בהם היה מעמיק, רלוונטי, כתוב ומעוצב היטב.

השאלה השנייה, האם התוכן נכתב בידי מומחים, העלתה פער של 34% בין המרוויחים והמפסידים, ולא הייתה חפיפה בין הממוצעים האינדיבידואליים. זהו בוודאי אחד השיקולים החשובים של גוגל, והוא בא לידי ביטוי גם בניסיון להבליט את שם הכותב דרך Google Authorship.

השאלה האחרונה, האם הדף מכיל ניתוח מעמיק, העלתה פער של 32%. אמנם המפסיד בעל הציון הגבוה ביותר מרוחק מהמרכז, אבל רוב התוצאות של המפסידים קרובות יותר לתחתית. מכאן אפשר להסיק שהעמידות בפני גוגל פנדה תלויה בהצטברות של נתונים: הערכה חיובית באחת או שתיים מהשאלות אינה מבטיחה הישרדות.

כל התמונות מהאתר MOZ

עדכון פנדה 4.1 – סיכום

תוצאות השאלון מראות שעדכון פנדה לא השתנה משמעותית ואותם נושאים שעלו בעדכון פנדה הראשון ממשיכים להיות רלוונטיים גם אחרי 26 עדכוני פנדה נוספים. אלה המדדים החשובים ביותר לעדכון פנדה לפי סדר חשיבות יורד:

איכות התוכן: האם התוכן כתוב, ערוך ומעוצב בקפידה ברמה המתאימה לדפוס?

עומק התוכן: האם התוכן מכיל ניתוח מעמיק ויש בו ערך מוסף לקורא?

מומחיות כותבי התוכן: האם הכותבים מזוהים בשמם וידועים כמומחים בתחומם?

סמכותיות האתר: האם האתר הוא אתר סמכות בתחום שהוא סוקר?

מהימנות האתר: האם הוא בטוח לשימוש בכרטיס אשראי?

אמינות התוכן: האם התוכן מהימן או מלא באי-דיוקים?

מקוריות התוכן: האם התוכן מקורי או מועתק?

בסופו של דבר, הצטברות של גורמים חיוביים המצביעים על אמינות התוכן והסמכותיות של האתר משפיעים על עדכוני פנדה יותר מכל גורם אינדיבידואלי כזה או אחר. לכן אחת הדרכים להתגונן מפני עדכוני פנדה הבאים היא להריץ את השאלון על האתרים ולנסות לשפר את התוצאות.

אם נפגעתם בעדכון פנדה ואם אתם רוצים להגן על האתר מפני העדכונים הבאים, צרו אתנו קשר ונעזור לכם לשפר את האתר.

האם גוגל קברו סופית את מדד דירוג האתר (PageRank)? נראה שכן, אחרי שג'ון מולר מגוגל הודיע בשבוע שעבר בשיחת וידאו בגוגל פלוס שלא מתוכננים עוד עדכונים לפייג'רנק, לפחות לא במתכונתו הנוכחית בסרגל הכלים של גוגל.

הדיון על גוגל פייג'רנק בדקה 20:30

עדכון הפייג'רנק האחרון של גוגל היה בדצמבר 2013, ומכיוון שחודשיים קודם לכן מאט קאטס, אז ראש מחלקת ספאם בגוגל, רמז שלא יהיו עוד עדכונים עד סוף השנה, העדכון הובן כטעות. אמנם הציפייה לעדכון פינגווין חדש מורטת עצבים עוד יותר, אבל בזמן שעבר מאז עדכון הפייג'רנק האחרון בעלי אתרים המשיכו להאמין שציון האתר עולה, וחלקם גם השתמשו במדד כדי לסחור בקישורים בניגוד להנחיות גוגל.

בעבר נחשב דירוג האתר למדד סמכותיות האתר בעיני גוגל, אבל הוא בעיקר שימש כלי מדידה לערך האתר בשוק הקנייה והמכירה של קישורים. בלי דירוג האתר של גוגל, אפשר לקבל הערכה על סמכותיות האתר באמצעות כלים חיצוניים כמו מדד האמון (Trust Flow) של Majestic SEO או Open Site Explorer של MOZ, המדרג את הסמכותיות של הדף ושל הדומיין.

גוגל מדווחים בכל דו"ח רבעוני על עלייה בהכנסות מפרסום במנוע החיפוש, שמשמעותה עלייה בשיעור ההקלקות על תוצאות חיפוש ממומנות. לכן מתבקש לשאול על ההשפעה של העלייה בשיעור ההקלקה (CTR) של התוצאות הממומנות על שיעור ההקלקה על תוצאות החיפוש האורגניות. מכיוון שמיליוני אתרים תלויים בתנועה האורגנית של גוגל כדי להביא לקוחות פוטנציאליים, מגמת עלייה בשיעור ההקלקה של מודעות עלולה להשפיע גם על ההכנסות של העסק.

ב-Search Engine Land פורסם מחקר על ההשפעה של מודעות (ועוד גורמים) על שיעור ההקלקה האורגני ועל התנהגות הגולשים, ומטרתו ללמוד על חלוקת הקליקים בין התוצאות האורגניות והממומנות. המחקר מבוסס על מידע שנלקח מכלי ניהול האתרים של גוגל ומכלי המעקב AWR Cloud , והוא מקיף כ-5,000 אתרים וכ-465,000 מילות מפתח.

האם מודעות בגוגל משנות את ה-CTR האורגני?

במחקר נמצא שבממוצע מודעות בתוצאות החיפוש מורידות את שיעור ההקלקה של המקום הראשון בתוצאות החיפוש האורגניות בכ-30%: בלי מודעות ה-CTR האורגני הממוצע של התוצאה הראשונה הוא 25.7% וכשמוצגות מודעות, ה-CTR הממוצע הוא 17.9%. ומכיוון שרוב תוצאות החיפוש מציגות מודעות, גם המקום הראשון בגוגל מקבל הרבה פחות משליש מהתנועה האורגנית.

אבל ככל שהמיקום בתוצאות החיפוש נמוך יותר, פוחתת ההשפעה של המודעות על ה-CTR האורגני. האתרים במיקומים 6–10 אפילו מקבלים יותר תנועה כשיש מודעות בדף (2.99%) מאשר כשאין מודעות (2.24%). בקיצור, מודעות בתוצאות החיפוש של גוגל יכולות להפחית את התנועה האורגנית מהתוצאות הראשונה כמעט בחצי, אבל במיקומים נמוכים יותר בדף התוצאות הראשון ההשפעה של המודעות כמעט אינה מורגשת.

האם לכל סוגי המודעות יש אותה השפעה על ה-CTR האורגני?

אחרי שפורקו כל דפי תוצאות החיפוש לפי סוגי המודעות נמצא שמיקום המודעה הוא הגורם המשפיע ביותר על ה-CTR האורגני. לשם כך הופרדו דפי תוצאות שבהם מודעות בראש הדף, בתחתית הדף ובצד.

כצפוי, למודעות בראש דף התוצאות ההשפעה הכי גדולה על ה-CTR האורגני. נמצאה ירידה של 34.2% בשיעור ההקלקה של התוצאה האורגנית הראשונה וירידה ממוצעת של 20.3% בעמוד הראשון. אבל ההשפעה פוחתת ככל שהמיקום בעמוד הראשון נמוך יותר.

תמונה: Searchengineland.com

ההשפעה של מודעות בצד ובתחתית דף התוצאות בגוגל דומה מבחינת דפוס ההתנהגות אבל שונה בקנה המידה. המודעות משפיעות לרעה על שיעור ההקלקה של התוצאה האורגנית הראשונה ומשפיעות לטובה (אם משפיעות) על שאר תוצאות החיפוש.

תמונה: Searchengineland.com

כשהמודעות מופיעות לצד התוצאות האורגניות, שיעור ההקלקה יורד ב-20.6% במקום הראשון, וכשהמודעות מופיעות בתחתית דף התוצאות – שיעור ההקלקה יורד ב-10.7%. לעומת זאת, האתרים במקומות הנמוכים יותר דווקא מרוויחים ממודעות לצד התוצאות האורגניות או מתחתן: שיעור ההקלקה במקום השני עולה ב-64.3% כשהמודעות מופיעות בצד וב-21.4% כשהמודעות למטה.

דף תוצאות הכולל מודעות בראש הדף מקבל 39.9% מסך ההקלקות האורגניות, ואילו דף הכולל מודעות רק בצד מעלה את שיעור ההקלקה האורגני ב-64%. שיעור ההקלקה האורגני הגבוה ביותר (57.9%) נמצא בדפי תוצאות שבהם המודעות מופיעות בתחתית.

איזו השפעה יש למספר המודעות על ה-CTR האורגני?

עוד נמצא שככל שיש יותר תוצאות בראש הדף כך השפעתן על ה-CTR האורגני רבה יותר. כשמופיעה רק מודעה אחת, שיעור ההקלקה של האתר במקום הראשון גדל ב-13.2%, לעומת שתיים–שלוש מודעות שמורידות את ה-CTR ב-43.7% ו-63.6% בהתאמה. אפשר למצוא לתופעה הזאת הסברים פסיכולוגיים: כשיש רק מודעה אחת, התוצאה הראשונה נראית אמינה וטבעית יותר וכך שיעור ההקלקה שלה קופץ מעל דף בלי מודעות, ולעומת זאת תוספת של מודעה או שתיים מצמצמת את האפקט הזה וגורמת לגולשים לגלול למטה ולחפש עוד תוצאות.

תמונה: Searchengineland.com

עוד הסבר אפשרי לתופעה הוא שבכמה תוצאות חיפוש באנגלית התוצאה האורגנית הראשונה יכולה להיות תיבת תשובה.

תמונה: Searchengineland.com

בלי קשר למספר המודעות המוצגות בראש דף התוצאות, ההשפעה שלהן על התוצאות הנמוכות בעמוד הראשון (מקומות 6–10) היא תמיד חיובית: עלייה של 44.6% ב-CTR כשיש רק מודעה אחת, של 34.8% כשיש שתי מודעות ורק של 6.7% כשיש שלוש מודעות.

לסיכום, האתרים הנמצאים בתוצאות האורגניות של העמוד הראשון מקבלים 56.8% מההקלקות כשיש מודעה אחת בראש העמוד, 41.5% מסך ההקלקות כשיש שתי מודעות ו-29.1% כשיש שלוש מודעות. כל הנתונים מתומצתים בטבלה הזאת:

למחקר המלא – Google Organic CTR Study 2014

שנה טובה ומתוקה לכל לקוחותינו, חברינו ומכרינו.

תמונה במקור

גוגל הודיעו על מדד חדש בגוגל אנליטיקס: החזר השקעה במודעות (ROAS, Return on Ad Spend). באמצעות המדד הזה אפשר לחשב את הרווחים שנכנסו מפרסום בגוגל אדוורדס ביחס לסכום ההשקעה בקמפיין. לדוגמה, אם הרווחתם 5$ על כל דולר שהושקע בפרסום בגוגל, החזר ההשקעה במודעות, ה-ROAS, יהיה 500%.
מדד החזר ההשקעה במודעות הוא מדד חשוב מכיוון שהוא מתמקד ברווחים עצמם ולא רק בהמרות. המפרסמים בגוגל אף יוכלו להתאים את אסטרטגיית הצעות המחיר להחזר ההשקעה במודעות, מה שגוגל מכנים Target ROAS.
המדד החדש יחליף את מדדי החזר ההשקעה הנוכחי (ROI) ושולי הרווח (Margin) בדו"חות של גוגל אדוורדס. את דו"חות אדוורדס החדשים יהיה אפשר למצוא בחלק הרכישה (Acquisition) בגוגל אנליטיקס: רכישה>Adwords ולחיצה על הלשונית קליקים ב-סייר (Explorer).

 

באופן כללי דו"חות אדוורדס בגוגל אנליטיקס מאפשרים למפרסמים להבין טוב יותר מה קורה אחרי שמשתמשים מקליקים על מודעות הפרסום בגוגל: באילו דפים ביקרו, כמה זמן שהו באתר, האם היו מבקרים חדשים או חוזרים ועוד. גוגל ממליצים להשתמש במידע הזה כדי לשפר את קמפיין הקידום הממומן.

תמונה: plus.google.com/u/0/+GoogleAnalytics

מחקר חדש: מה הם הגורמים המשפיעים על דירוג  אתרים בגוגל ב-2014?

לקראת השנה החדשה פרסמה חברת SearchMetrics את הרשימה השנתית של הגורמים המשפיעים על קידום אורגני בגוגל. כדי להפיק את הדו"ח נבדקו יותר מ-300,000 אתרים הממוקמים בתוצאות החיפוש הראשונות בגוגל ארצות הברית ונמדד המתאם בין גורמי SEO שונים (תוכן, טכנולוגיה, נוכחות ברשתות חברתיות, התנהגות משתמשים ועוד) לבין המיקומים.

המסקנה העיקרית מהדו"ח הוא שהתוכן הוא באמת מלך, ונמצא שהוא מוקד הפעילות של מקדמי אתרים. לפי הדו"ח, אפשר למדוד את המתאם בין איכות התוכן לבין המיקומים בגוגל. את איכות התוכן אפשר לזהות לפי מדדים כמו היחס בין היקף התוכן לחזרה על ביטויים רלוונטיים, אורך התוכן והשימוש באמצעי מדיה עשירה.

הגורמים החשובים לקידום אתרים 2014:

תוכן

 • הרלוונטיות של הביטויים הוא הגורם החשוב ביותר לקידום אתרים.
 • מבנה הקישורים הפנימיים הוא גורם חשוב בקידום האתר, ואולי אחד המדדים הפחות מוערכים ב-SEO.

SEO טכני

 • מבחינת on-page SEO, מילות המפתח הן עדיין חלק חשוב בקידום אתרים, והן מיוצגות גם בכותרת החיצונית, בתיאור, בתוכן האתר, בכותרות הפנימיות (H1, H2) ועוד. עם זאת, דחיסת מילות מפתח היא עדיין לא פרקטיקת SEO מומלצת. אחת המגמות שאפיינו את השנה שעברה היא שילוב בין מילות מפתח ונושאים כדי ליצור תוכן יותר אחיד.
 • מהירות טעינת האתר הוא מדד חשוב ביותר.
 • קידום אתר בגוגל יכול לקום וליפול על ארכיטקטורת אתר נכונה.

קישורים

 • כמות הקישורים, וחשוב מכך, איכות הקישורים, הם גורמים חשובים בקידום האתר.
 • המתאם בין מספר הקישורים הכוללים מילות מפתח אמנם בעלייה, אבל מספר הקישורים האלה נמצא בירידה בהשוואה לשנה שעברה.
 • קישורים נכנסים למותגים משפיעים אחרת על תוצאות החיפוש בהשוואה לקישורים נכנסים לאתרים אחרים.

מדיה חברתית

 • באופן כללי החשיבות של איתותים חברתיים עלתה קלות בהשוואה לשנה שעברה.
 • גוגל פלוס היא הרשת החברתית שמשפיעה הכי הרבה על מיקומים בתוצאות החיפוש, ואחריה פייסבוק (שיתופים, פעילות כללית ותגובות), פינטרסט, לייקים בפייסבוק וטוויטר.

תמונות: searchengineland.com

מדדי התנהגות של משתמשים

 • ההשפעה של מדדים כמו שיעור הקלקה (CTR) וזמן באתר עלתה משמעותית מהשנה שעברה. אמנם צפוי שלאתרים במיקומים גבוהים תהיה תוצאה גבוהה יותר, אבל אפשר להשתמש בערכים הממוצעים של דפי אתרים רבים כנקודת מדידה לקידום האתר הפרטי
 • ככל שהאתר ממוקם גבוה יותר כך שיעור היציאה (Bounce Rate) נמוך יותר.

אולי לא בדיוק סבלנות, אבל כנראה שתצטרכו לחכות בסבלנות לא מעט זמן…

האם אפשר להתאושש מעדכון פינגווין היה אחד הוויכוחים הלא פתורים בין מקדמי אתרים. עד אתמול, כשג'ון מיולר, אנליסט בכיר בגוגל, אישר שכדי שאתר יתאושש מפגיעה של עדכון פינגווין, גוגל צריכים להריץ את האלגוריתם מחדש. במילים אחרות, כל עוד גוגל לא הפעילו את האלגוריתם מחדש, אתר שנפגע מעדכון פינגווין יישאר בתחתית תוצאות החיפוש עד העדכון הבא.

מה שמטריד בחדשות האלה הוא הזמן שעובר בין עדכוני פינגווין. עדכון פינגווין האחרון נעשה לפני 11 חודשים, ומכיוון שהאלגוריתם לא עודכן ולא רוענן מאז, האתרים שנפגעו בעדכון האחרון לא התאוששו מאז. כלומר, גם אם בינתיים הסרתם את הקישורים המזיקים ובניתם אסטרטגיית קישורים בריאה, טבעית ותואמת את הנחיות גוגל, תצטרכו לחכות בסבלנות לעדכון פינגווין הבא כדי לחזור לתוצאות החיפוש של האתר טרום-פינגווין. עז אז, מומלץ להשקיע בערוצי שיווק אחרים כמו שיווק ברשתות חברתיות, קידום בפייסבוק, פרסום תוכן וכדומה.

עדכון פינגווין יצא לראשונה באפריל 2012. לפי גוגל, מטרת העדכון הייתה להעניש אתרי ספאם המתמרנים את תוצאות החיפוש באמצעות בניית קישורים לא טבעיים. מאז אפריל 2012 נעשו כמה עדכוני פינגווין גדולים, והאחרון בהם, עדכון פינגווין 2.1, היה באוקטובר 2013.